Показалец 
Протокол
PDF 328kWORD 87k
Сряда, 23 октомври 2019 г. - Страсбург
1.Откриване на заседанието
 2.Разисквания по случаи на нарушаване на правата на човека, демокрацията и принципа на правовата държава (обявяване на внесените предложения за резолюции)
 3.Делегирани актове (член 111, параграф 2 от Правилника за дейността)
 4.Мерки за изпълнение (член 112 от Правилника за дейността)
 5.Трансфери на бюджетни кредити и решения относно бюджета
 6.Внасяне на документи
 7.Турската военна операция в Североизточна Сирия и последиците от нея (разискване)
 8.Възобновяване на заседанието
 9.Избиране на Европейския омбудсман - получени кандидатури
 10.Приветствие с добре дошли
 11.Време за гласуване
  11.1.Общ бюджет на Европейския съюз за финансовата 2020 година – всички раздели (проекти на изменения) (гласуване)
  11.2.Общ бюджет на Европейския съюз за финансовата 2020 година – всички раздели (гласуване)
  11.3.Освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета за 2017 г.: Европейска служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) (гласуване)
  11.4.Освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета за 2017 г.: общ бюджет на ЕС – Европейски съвет и Съвет (гласуване)
  11.5.Противопоставяне на акт за изпълнение: въздействие на продуктите за растителна защита върху медоносните пчели (гласуване)
 12.Обяснения на вот
 13.Поправки на вот и намерения за гласуване
 14.Възобновяване на заседанието
 15.Одобряване на протокола от предишното заседание
 16.Извънредно положение във връзка с климата и околната среда (разискване по актуални въпроси)
 17.Представяне на годишния доклад на Сметната палата за 2018 г. (разискване)
 18.Издирвателни и спасителни операции в Средиземно море (разискване)
 19.Започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и с Албания (разискване)
 20.Приветствие с добре дошли
 21.Започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и с Албания (продължeние на разискването)
 22.Положението в Ирак, по-специално бурното потушаване на протестите на младите хора и студентите (разискване)
 23.Политическа декларация на ООН на високо равнище относно всеобщото здравно осигуряване (разискване)
 24.Дневен ред на следващото заседание
 25.Закриване на заседанието
 ПРИСЪСТВЕН СПИСЪК


ПОД ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА: Othmar KARAS
Заместник-председател

1. Откриване на заседанието

Заседанието беше открито в 9.01 ч.


2. Разисквания по случаи на нарушаване на правата на човека, демокрацията и принципа на правовата държава (обявяване на внесените предложения за резолюции)

Следните членове на Парламента или политически групи са представили искания, внесени в съответствие с член 144 от Правилника за дейността, за организиране на такова разискване на следните предложения за резолюция:

I.   Положението на ЛГБТИ лица в Уганда (2019/2879(RSP))

—   Ellie Chowns, Hannah Neumann, Alice Kuhnke, Henrike Hahn, Alexandra Louise Rosenfield Phillips, Marie Toussaint, Gwendoline Delbos Corfield, Grace O'Sullivan, Petra De Sutter, Katrin Langensiepen, Saskia Bricmont, Kim Van Sparrentak, Rasmus Andresen, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Sergey Lagodinsky, Niklas Nienaß, Erik Marquardt, David Cormand, Gina Dowding, Yannick Jadot, Michèle Rivasi и Ciarán Cuffe, от името на групата Verts/ALE, и Piernicola Pedicini, Fabio Massimo Castaldo, Rosa D'Amato, Laura Ferrara и Ignazio Corrao, относно Уганда, и по-специално законопроекта за налагане на смъртно наказание за хомосексуални действия (B9-0134/2019);

—   Marisa Matias, Helmut Scholz, Stelios Kouloglou, Pernando Barrena Arza, Dimitrios Papadimoulis, Miguel Urbán Crespo, Idoia Villanueva Ruiz, Eugenia Rodríguez Palop, Mick Wallace, Clare Daly, Alexis Georgoulis, Emmanuel Maurel, Anne Sophie Pelletier, Manuel Bompard, Manon Aubry, Konstantinos Arvanitis и Petros Kokkalis, от името на групата GUE/NGL, относно положението на ЛГБТИ лица в Уганда (B9-0135/2019);

—   Karin Karlsbro, Атидже Алиева-Вели, Petras Auštrevičius, Malik Azmani, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Dita Charanzová, Olivier Chastel, Katalin Cseh, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Elsi Katainen, Илхан Кючюк, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Jan Christoph Oetjen, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Liesje Schreinemacher, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans и Marie Pierre Vedrenne, от името на групата Renew, относно положението на ЛГБТИ лица в Уганда (B9-0137/2019);

—   Kati Piri и Julie Ward, от името на групата S&D, относно положението на ЛГБТИ лица в Уганда (B9-0140/2019);

—   Michael Gahler, Tomas Tobé, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Tomáš Zdechovský, Tomasz Frankowski, Magdalena Adamowicz, David McAllister, Andrius Kubilius, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, David Lega, Stelios Kympouropoulos, Arba Kokalari, Roberta Metsola и Sandra Kalniete, от името на групата PPE, относно положението на ЛГБТИ лица в Уганда (B9-0142/2019).

II.   Египет (2019/2880(RSP))

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Adam Bielan, Witold Jan Waszczykowski, Assita Kanko, Ryszard Czarnecki, Ruža Tomašić, Jadwiga Wiśniewska, Valdemar Tomaševski и Raffaele Fitto, от името на групата ECR, относно Египет (B9-0136/2019);

—   Hannah Neumann, Saskia Bricmont, Katrin Langensiepen, Margrete Auken, Grace O'Sullivan, Heidi Hautala, Michael Bloss, Caroline Roose, Ernest Urtasun, Salima Yenbou, Alice Kuhnke, Viola Von Cramon Taubadel, François Alfonsi, Damien Carême, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Karima Delli, Tineke Strik, Ciarán Cuffe, Yannick Jadot, Gina Dowding, Catherine Rowett, David Cormand и Michèle Rivasi, от името на групата Verts/ALE, относно Египет (B9-0138/2019);

—   Miguel Urbán Crespo, Marisa Matias, Pernando Barrena Arza, Helmut Scholz, Idoia Villanueva Ruiz, Eugenia Rodríguez Palop, Anne Sophie Pelletier, Leila Chaibi и Manuel Bompard, от името на групата GUE/NGL, относно Египет (B9-0139/2019);

—   Petras Auštrevičius, Атидже Алиева-Вели, Malik Azmani, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Olivier Chastel, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Elsi Katainen, Илхан Кючюк, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Jan Christoph Oetjen, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans и Marie Pierre Vedrenne, от името на групата Renew, относно Египет (B9-0141/2019);

—   Kati Piri и Maria Arena, от името на групата S&D, относно Египет (B9-0143/2019);

—   Michael Gahler, Tomáš Zdechovský, Ева Майдел, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Karlo Ressler, Romana Tomc, Tomasz Frankowski, Luděk Niedermayer, Magdalena Adamowicz, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, Andrius Kubilius, David Lega, Arba Kokalari, Roberta Metsola, Sandra Kalniete, Inese Vaidere и Antonio López Istúriz White, от името на групата PPE, относно Египет (B9-0144/2019).

III.   Предложения нов наказателен кодекс на Индонезия (2019/2881(RSP))

—   Heidi Hautala, Hannah Neumann, Anna Cavazzini, Kim Van Sparrentak, Michael Bloss, Alice Kuhnke, Yannick Jadot, Catherine Rowett, David Cormand, Michèle Rivasi и Ciarán Cuffe, от името на групата Verts/ALE, и Fabio Massimo Castaldo, относно предложения нов Наказателен кодекс на Индонезия (B9-0145/2019);

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Adam Bielan, Charlie Weimers, Witold Jan Waszczykowski, Assita Kanko, Ryszard Czarnecki, Ангел Джамбазки, Bert Jan Ruissen, Ruža Tomašić, Alexandr Vondra, Jadwiga Wiśniewska, Valdemar Tomaševski, Veronika Vrecionová и Raffaele Fitto, от името на групата ECR, относно предложения нов Наказателен кодекс на Индонезия (B9-0146/2019);

—   Lars Patrick Berg и Jörg Meuthen, от името на групата ID, относно предложения нов Наказателен кодекс на Индонезия (B9-0147/2019);

—   Idoia Villanueva Ruiz, Marisa Matias, Niyazi Kizilyürek, Giorgos Georgiou, Dimitrios Papadimoulis, Miguel Urbán Crespo, Inma Rodríguez Piñero, Alexis Georgoulis, Stelios Kouloglou, Sandra Pereira, Mick Wallace, Clare Daly, Petros Kokkalis и Konstantinos Arvanitis, от името на групата GUE/NGL, относно предложения нов Наказателен кодекс на Индонезия (B9-0148/2019);

—   Katalin Cseh, Атидже Алиева-Вели, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Dita Charanzová, Olivier Chastel, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Elsi Katainen, Илхан Кючюк, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans и Marie Pierre Vedrenne, от името на групата Renew, относно предложения нов Наказателен кодекс на Индонезия (B9-0150/2019);

—   Kati Piri и Marianne Vind, от името на групата S&D, относно предложения нов Наказателен кодекс на Индонезия (B9-0152/2019);

—   Michael Gahler, Tomáš Zdechovský, Ева Майдел, Lefteris Christoforou, Loucas Fourlas, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Karlo Ressler, Romana Tomc, Tomasz Frankowski, Luděk Niedermayer, Magdalena Adamowicz, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, David Lega, Stelios Kympouropoulos, Arba Kokalari, Roberta Metsola, Sandra Kalniete, Inese Vaidere и Antonio López Istúriz White, от името на групата PPE, относно предложения нов Наказателен кодекс на Индонезия (B9-0153/2019).

Времето за изказвания се разпределя в съответствие с член 171 от Правилника за дейността.


3. Делегирани актове (член 111, параграф 2 от Правилника за дейността)

Проекти на делегирани актове, предадени на Парламента:

- Делегиран регламент на Комисията за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правилата за официалния контрол на пратки животни и стоки в режим на транзит, претоварване и по-нататъшно транспортиране през Съюза и за изменение на регламенти (ЕО) № 798/2008, (ЕО) № 1251/2008, (ЕО) № 119/2009, (ЕС) № 206/2010, (ЕС) № 605/2010, (ЕС) № 142/2011, (ЕС) № 28/2012 на Комисията, Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/759 на Комисията и Решение 2007/777/ЕО на Комисията (C(2019)07003 - 2019/2867(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 10 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: ENVI, AGRI (член 57 от Правилника за дейността)

- Делегиран регламент на Комисията за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на случаите и условията, при които проверките за идентичност и физическите проверки на някои стоки може да се извършват на контролни пунктове, а проверките на документи може да се извършват на разстояние от граничните контролни пунктове (C(2019)07004 - 2019/2864(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 10 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: ENVI, AGRI (член 57 от Правилника за дейността)

- Делегиран регламент на Комисията за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на някои категории животни и стоки, освободени от официален контрол на граничните контролни пунктове, по отношение на специалния контрол на личния багаж на пътниците и на малките пратки от стоки, изпратени до физически лица, които не са предназначени за пускане на пазара, и за изменение на Регламент (ЕС) № 142/2011 (C(2019)07006 - 2019/2863(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 10 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: ENVI, AGRI (член 57 от Правилника за дейността)

- Делегиран регламент на Комисията за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правилата за извършване на специален официален контрол на някои категории животни и стоки, по отношение на мерките, които да се предприемат след извършването на този контрол, и по отношение на някои категории животни и стоки, освободени от официален контрол на граничните контролни пунктове (C(2019)07007 - 2019/2868(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 10 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: ENVI, AGRI (член 57 от Правилника за дейността)

- Делегиран регламент на Комисията за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правилата за извършването на специален официален контрол на дървения опаковъчен материал, по отношение на уведомяването за определени пратки и по отношение на мерките, които да се предприемат в случай на несъответствие (C(2019)07251 - 2019/2865(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 10 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: ENVI, AGRI (член 57 от Правилника за дейността)

- Делегиран регламент на Комисията за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1076 на Европейския парламент и на Съвета с цел включване на Съюза на Коморските острови в приложение І (C(2019)07276 - 2019/2871(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 14 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: INTA

- Делегиран регламент на Комисията за допълнение на Регламент (ЕС) 2019/833 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на мерки за опазване и изпълнение, приложими в регулаторната зона на Организацията за риболова в северозападната част на Атлантическия океан (C(2019)07290 - 2019/2872(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 15 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: PECH

- Делегиран регламент на Комисията за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2019/1197 на Съвета по отношение на сроковете, в които Обединеното кралство ще трябва да изпълни условията за допустимост за финансиране от Съюза след оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза (C(2019)07296 - 2019/2866(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 1 месец, считано от датата на получаване на 10 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: BUDG

- Делегиран регламент на Комисията за изменение на Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на датата на прилагане на някои разпоредби на директиви 91/496/ЕИО, 97/78/ЕО и 2000/29/ЕО (C(2019)07297 - 2019/2869(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 10 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: ENVI, AGRI (член 57 от Правилника за дейността)

- Делегиран регламент на Комисията за изменение на Регламент (ЕО) № 428/2009 на Съвета за въвеждане режим на Общността за контрол на износа, трансфера, брокерската дейност и транзита на изделия и технологии с двойна употреба (C(2019)07313 - 2019/2890(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 17 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: INTA

- Делегиран регламент на Комисията за изменение на приложение II към Регламент (ЕС) № 515/2014 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на инструмента за финансово подпомагане за външните граници и визите като част от фонд „Вътрешна сигурност“ (C(2019)07314 - 2019/2873(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 15 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: LIBE

- Делегиран регламент на Комисията за изменение на приложение II към Регламент (ЕС) № 516/2014 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (C(2019)07329 - 2019/2874(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 15 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: LIBE

- Делегиран регламент на Комисията за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/2402 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти, уточняващи информацията и данните за секюритизацията, които се предоставят от инициатора, спонсора и ДСЦС (C(2019)07334 - 2019/2889(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 3 месеца, считано от датата на получаване на 16 октомври 2019 г.

Разглеждане в комисия: водеща: ECON

Проекти на делегирани актове, за които срокът за внасяне на възражения се удължава:

- Делегиран регламент на Комисията за установяване на план за премахване на изхвърлянето на улов за средиземноморски миди (Venus spp.) в част от териториалните води на Италия (C(2019)06197 - 2019/2798(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 28 август 2019 г.

Удължаване на срока за внасяне на възражения: 2 месеца

Разглеждане в комисия: водеща: PECH

- Делегиран регламент на Комисията за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/86 за установяване на план за премахване на изхвърлянето на улов на някои дънни видове в Средиземно море (C(2019)06204 - 2019/2799(DEA))

Срок за внасяне на възражения: 2 месеца, считано от датата на получаване на 29 август 2019 г.

Удължаване на срока за внасяне на възражения: 2 месеца

Разглеждане в комисия: водеща: PECH


4. Мерки за изпълнение (член 112 от Правилника за дейността)

На Парламента бяха предадени следните проекти на мерки по прилагане, свързани с процедурата по регулиране с контрол:

- Регламент на Комисията за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на процентния дял на регистрационните досиета, които следва да бъдат избрани за проверка на съответствието (D063677/02 - 2019/2862(RPS) - срок: 25 декември 2019 г.)
Разглеждане в комисия: водеща: ENVI
подпомагаща: ITRE (член 57 от Правилника за дейността), IMCO (член 57 от Правилника за дейността)


5. Трансфери на бюджетни кредити и решения относно бюджета

В съответствие с член 31, параграф 4 от Финансовия регламент комисията по бюджети реши да одобри трансферите на бюджетни кредити на Европейската комисия DEC 16/2019, DEC 17/2019, DEC 19/2019 - раздел III - Комисия.

В съответствие с член 29, параграф 1 от Финансовия регламент комисията по бюджети реши да не повдига възражения срещу трансферите на бюджетни кредити V/AB-13/C/19, V/AB-14/C/19, V/AB-15/C/19, V/AB-16/C/19 - раздел V - Сметна палата.

В съответствие с член 29, параграфи 1a и 1б от Финансовия регламент комисията по бюджети реши да не повдига възражения срещу трансфера на бюджетни кредити INF 1/2019 - Европейска служба за външна дейност.


6. Внасяне на документи

Внесени са следните документи:

- Предложение за трансфер на бюджетни кредити DEC 19/2019 - Раздел III - Комисия (N9-0035/2019 - C9-0137/2019 - 2019/2123(GBD))
Разглеждане в комисия: водеща: BUDG

- Предложение за трансфер на бюджетни кредити DEC 20/2019 - Раздел III - Комисия (N9-0036/2019 - C9-0145/2019 - 2019/2138(GBD))
Разглеждане в комисия: водеща: BUDG

- Предложение за трансфер на бюджетни кредити DEC 21/2019 - Раздел III - Комисия (N9-0037/2019 - C9-0146/2019 - 2019/2139(GBD))
Разглеждане в комисия: водеща: BUDG

- Предложение за трансфер на бюджетни кредити DEC 22/2019 - Раздел III - Комисия (N9-0038/2019 - C9-0147/2019 - 2019/2140(GBD))
Разглеждане в комисия: водеща: BUDG

- Предложение за трансфер на бюджетни кредити V/AB-17/C/19 - Европейска сметна палата (N9-0039/2019 - C9-0150/2019 - 2019/2141(GBD))
Разглеждане в комисия: водеща: BUDG


7. Турската военна операция в Североизточна Сирия и последиците от нея (разискване)

Изявление на заместник-председателя на Комисията /върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност: Турската военна операция в Североизточна Сирия и последиците от нея (2019/2886(RSP))

Tytti Tuppurainen (действащ председател на Съвета) и Christos Stylianides (член на Комисията) направиха изявления от името на заместник-председателя на Комисията/върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.

Изказаха се Michael Gahler, от името на групата PPE, Kati Piri, от името на групата S&D, Malik Azmani, от името на групата Renew, Tineke Strik, от името на групата Verts/ALE, Lars Patrick Berg, от името на групата ID, Anna Fotyga, от името на групата ECR, Özlem Demirel, от името на групата GUE/NGL, Miroslav Radačovský, независим член на ЕП, Andrzej Halicki, Tonino Picula, Hilde Vautmans, Sergey Lagodinsky, Ivan David, Assita Kanko, Nikolaj Villumsen и Athanasios Konstantinou.

ПОД ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА: Mairead McGUINNESS
Заместник-председател

Изказаха се David McAllister, Nacho Sánchez Amor, Irina Von Wiese, Saskia Bricmont, Thierry Mariani, Hermann Tertsch, Giorgos Georgiou, Fabio Massimo Castaldo, Traian Băsescu, Isabel Santos, Nathalie Loiseau, Ernest Urtasun, Harald Vilimsky, Charlie Weimers, Konstantinos Arvanitis, John David Edward Tennant, Francisco José Millán Mon, Evin Incir, Petras Auštrevičius, François Alfonsi, Jaak Madison, Bert-Jan Ruissen, Miguel Urbán Crespo, Martin Sonneborn, Jeroen Lenaers, Raphaël Glucksmann, Bernard Guetta, Catherine Rowett, Angelo Ciocca (председателят обяви поведението на Angelo Ciocca за неприемливо), Андрей Слабаков, Emmanuel Maurel, Laura Ferrara, Željana Zovko, Dietmar Köster, Dragoş Tudorache, Margrete Auken, Jérôme Rivière, Nicola Procaccini, Kostas Papadakis, Андрей Ковачев, Andreas Schieder, Phil Bennion, Susanna Ceccardi, Helmut Geuking, Márton Gyöngyösi, François-Xavier Bellamy, Demetris Papadakis, Frédérique Ries, Peter Kofod, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Alexandra Lesley Phillips, Paulo Rangel, Giuliano Pisapia, Antony Hook, Elena Lizzi, Lefteris Christoforou, Tanja Fajon, Maite Pagazaurtundúa, Александър Александров Йорданов, Eero Heinäluoma, Christophe Grudler, David Lega, Attila Ara-Kovács, Klemen Grošelj, Lukas Mandl, Nikos Androulakis, Peter van Dalen, Katarina Barley, Juan Ignacio Zoido Álvarez, Javi López, Vladimír Bilčík, Pierfrancesco Majorino, Manolis Kefalogiannis, Margarida Marques, Seán Kelly, Kris Peeters, Loucas Fourlas и Hildegard Bentele.

Изказаха се по процедурата с привличане на вниманието („catch the eye“): Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Costas Mavrides, Izaskun Bilbao Barandica, Beata Kempa, Dimitrios Papadimoulis, Michaela Šojdrová, Julie Ward, Irena Joveva, Sandra Pereira, Caterina Chinnici, Mick Wallace и Maria Grapini.

Изказа се Tytti Tuppurainen.

Предложения за резолюции, внесени на основание член 132, параграф 2 от Правилника за дейността, в заключение на разискванията:

—   Tineke Strik, Petra De Sutter, Katrin Langensiepen, Margrete Auken, Hannah Neumann, Markéta Gregorová, Gina Dowding, Alice Kuhnke, Bronis Ropė, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Heidi Hautala, Michael Bloss, Anna Cavazzini, Caroline Roose, Ernest Urtasun, Salima Yenbou, Sergey Lagodinsky, Karima Delli, Viola Von Cramon Taubadel, Damien Carême, Gwendoline Delbos Corfield, François Alfonsi, Saskia Bricmont, Ciarán Cuffe, Yannick Jadot, Catherine Rowett и David Cormand, от името на групата Verts/ALE, и Fabio Massimo Castaldo, относно турската военна операция в Североизточна Сирия и последиците от нея (2019/2886(RSP)) (B9-0123/2019);

—   Malik Azmani, Hilde Vautmans, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Phil Bennion, Sylvie Brunet, Olivier Chastel, Katalin Cseh, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez и Marie Pierre Vedrenne, от името на групата Renew, относно турската военна операция в Североизточна Сирия и последиците от нея (2019/2886(RSP)) (B9-0125/2019);

—   Lars Patrick Berg, Jörg Meuthen и Bernhard Zimniok, от името на групата ID, относно турската военна операция в Североизточна Сирия и последиците от нея (2019/2886(RSP)) (B9-0126/2019);

—   Michael Gahler, Željana Zovko, David McAllister, Sandra Kalniete, Esther de Lange, Andrzej Halicki, Vangelis Meimarakis, Jeroen Lenaers, Vladimír Bilčík, Manolis Kefalogiannis, Paulo Rangel, Michal Wiezik, Peter Pollák и Ivan Štefanec, от името на групата PPE, относно турската военна операция в североизточна Сирия и последиците от нея (2019/2886(RSP)) (B9-0127/2019);

—   Özlem Demirel, Nikolaj Villumsen, Leila Chaibi, Stelios Kouloglou, Dimitrios Papadimoulis, Konstantinos Arvanitis, Niyazi Kizilyürek, Petros Kokkalis и Giorgos Georgiou, от името на групата GUE/NGL, относно турската военна операция в Североизточна Сирия и последиците от нея (2019/2886(RSP)) (B9-0128/2019);

—   Kati Piri и Nacho Sánchez Amor, от името на групата S&D, относно турската военна операция в Североизточна Сирия и последиците от нея (2019/2886(RSP)) (B9-0129/2019);

—   Anna Fotyga, Adam Bielan, Zdzisław Krasnodębski, Assita Kanko, Witold Jan Waszczykowski, Ryszard Czarnecki, Jadwiga Wiśniewska и Ruža Tomašić, от името на групата ECR, относно турската военна операция в североизточна Сирия и последиците от нея (2019/2886(RSP)) (B9-0133/2019).

Разискването приключи.

Гласуване: точка 8.8 от протокола от 24.10.2019 г.

(Заседанието беше прекъснато в 11.50 ч. в очакване на времето за гласуване.)


ПОД ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА: Rainer WIELAND
Заместник-председател

8. Възобновяване на заседанието

Заседанието беше възобновено в 12.00 ч.


9. Избиране на Европейския омбудсман - получени кандидатури

Във връзка със съобщението си от 16 септември 2019 г. (точка 11 от протокола от 16.9.2019 г.) председателят съобщи, че е получил, преди крайния срок на 30 септември 2019 г., следните кандидатури за длъжността Омбудсман:

- Джузепе Фортунато,

- Джулия Лафранк,

- Нилс Муйжниекс,

- Емили О’Райли,

- Сесилия Викстрьом.

Петте кандидатури са обявени за допустими и са на разположение, заедно с други свързани с тях документи, на интернет сайта на Парламента.

Председателят съобщи, че кандидатурите ще бъдат предадени на комисията по петиции, която ще организира изслушвания на кандидатите на 3 декември 2019 г., които ще бъдат открити за всички членове на ЕП.

°
° ° °

Изказа се Jérôme Rivière относно провеждането на времето за гласуване вчера (председателят направи уточнения).


10. Приветствие с добре дошли

От името на Парламента, председателят приветства с добре дошъл Георге Церетели, председател на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, който зае място на официалната трибуна.


11. Време за гласуване

Подробните резултати от гласуванията (изменения, гласувания поотделно, разделни гласувания и др.) се съдържат в приложение „Резултати от гласувания“ към протокола.

Резултатите от поименното гласуване, приложени към протокола, са на разположение единствено в електронен вид и с тях може да се направи справка на сайта на Парламента.


11.1. Общ бюджет на Европейския съюз за финансовата 2020 година – всички раздели (проекти на изменения) (гласуване)

— Проекти на изменения на бюджетните кредити в раздел III от общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2019 година по отношение на Комисията;

— Проекти на изменения на бюджетните кредити в раздели I, II, IV, V, VI, VII, VIII, IX и X от общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2020 година по отношение на Европейския парламент, Съвета, Съда на ЕС, Европейската сметна палата, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите, Омбудсмана, Европейския надзорен орган по защита на данните и Европейската служба за външна дейност.

Съгласно разпоредбите на договорите, за да бъдат приети, проектите на изменения трябва да получат гласовете на мнозинството от членовете, които съставляват Европейския парламент.

(Приетите проекти на изменения се намират в приложението към „Приети текстове“.)

(Необходимо е квалифицирано мнозинство)
(Резултати от гласуването: приложение „Резултати от гласувания“, точка 1)

Изказвания

Kimmo Tiilikainen (действащ председател на Съвета) отбеляза разликите между позицията на Парламента и тази на Съвета и се съгласи със свикването на помирителния комитет в съответствие с член 314, параграф 4, буква в) от Договора за функционирането на Европейския съюз.


11.2. Общ бюджет на Европейския съюз за финансовата 2020 година – всички раздели (гласуване)

Доклад относно позицията на Съвета относно общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2020 година – всички раздели [11734/2019 - C9-0119/2019- 2019/2028(BUD)] - Комисия по бюджети. Докладчици: Monika Hohlmeier и Eider Gardiazabal Rubial (A9-0017/2019)

(Необходимо е обикновено мнозинство)
(Резултати от гласуването: приложение „Резултати от гласувания“, точка 2)

ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕЗОЛЮЦИЯ

Приема се (P9_TA(2019)0038)

Изказвания

Nikolaj Villumsen внесе устно изменение на изменение 40rev. Парламентът не се съгласи устното изменение да бъде поставено на гласуване, тъй като повече от 40 членове на ЕП бяха против.


11.3. Освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета за 2017 г.: Европейска служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) (гласуване)

Доклад относно освобождаването от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) за финансовата 2017 година [COM(2018)0521 - C8-0359/2018- 2018/2208(DEC)] - Комисия по бюджетен контрол. Докладчик: Petri Sarvamaa (A9-0011/2019)

(Необходимо е обикновено мнозинство)
(Резултати от гласуването: приложение „Резултати от гласувания“, точка 3)

ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕШЕНИЕ

Приема се с единно гласуване (P9_TA(2019)0039)

ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕЗОЛЮЦИЯ

Приема се с единно гласуване (P9_TA(2019)0039)

Освобождаването от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета беше отхвърлено (вж. приложение V, член 5, параграф 2, буква б) от Правилника за дейността).


11.4. Освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета за 2017 г.: общ бюджет на ЕС – Европейски съвет и Съвет (гласуване)

Доклад относно освобождаването от отговорност във връзка с изпълнението на общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2017 година, раздел II – Европейски съвет и Съвет [COM(2018)0521 - C8-0320/2018- 2018/2168(DEC)] - Комисия по бюджетен контрол. Докладчик: Isabel García Muñoz (A9-0010/2019)

(Необходимо е обикновено мнозинство)
(Резултати от гласуването: приложение „Резултати от гласувания“, точка 4)

ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕШЕНИЕ

Приема се с единно гласуване (P9_TA(2019)0040)

ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕЗОЛЮЦИЯ

Приема се с единно гласуване (P9_TA(2019)0040)

Освобождаването от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета беше отхвърлено (вж. приложение V, член 5, параграф 2, буква б) от Правилника за дейността).


11.5. Противопоставяне на акт за изпълнение: въздействие на продуктите за растителна защита върху медоносните пчели (гласуване)

Предложение за резолюция, внесено от комисията ENVI съгласно член 112, параграфи 2 и 3, и параграф 4, буква в) от Правилника за дейността, относно проекта на регламент на Комисията за изменение на Регламент (ЕС) № 546/2011 по отношение на оценката на въздействието на продуктите за растителна защита върху медоносните пчели (D045385/06 - 2019/2776(RPS)) (B9-0149/2019) - Членове на ЕП, компетентни за разглеждането на акта: Bas Eickhout, Eric Andrieu, Martin Hojsík и Anja Hazekamp

(Необходимо е квалифицирано мнозинство)
(Резултати от гласуването: приложение „Резултати от гласувания“, точка 5)

ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕЗОЛЮЦИЯ

Приема се (P9_TA(2019)0041)

Изказвания

Christos Stylianides (член на Комисията), след гласуването.


12. Обяснения на вот

Писмени обяснения на вот:

Съгласно член 194 от Правилника за дейността писмените обяснения на вот се публикуват на страниците, запазени за членовете на ЕП на интернет сайта на Парламента.

Устни обяснения на вот:

Доклад Monika Hohlmeier и Eider Gardiazabal Rubial - A9-0017/2019
Peter Lundgren, Billy Kelleher, Charlie Weimers, Jiří Pospíšil, Matt Carthy, Michaela Šojdrová, Gilles Lebreton, Clara Aguilera, Tatjana Ždanoka, Rory Palmer и Seán Kelly

Доклад Petri Sarvamaa - A9-0011/2019
Robert Roos, Stanislav Polčák и Seán Kelly

Доклад Isabel García Muñoz - A9-0010/2019
Stanislav Polčák, Bill Newton Dunn и Seán Kelly.


13. Поправки на вот и намерения за гласуване

Поправките на вота и намеренията за гласуване са отразени на интернет страницата на Парламента - „Пленарни заседания“, „Гласувания“, „Резултати от различните гласувания“ (Налични резултати от поименните гласувания).

Електронната версия се осъвременява редовно в продължение най-много на две седмици след деня на провеждане на гласуването.

След този срок списъкът на поправките на вота и намеренията за гласуване е окончателен и се предава за превод и публикуване в Официален вестник.

(Заседанието беше прекъснато в 13.13 ч.)


ПОД ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА: Dita CHARANZOVÁ
Заместник-председател

14. Възобновяване на заседанието

Заседанието беше възобновено в 15.01 ч.


15. Одобряване на протокола от предишното заседание

Протоколът от предишното заседание беше одобрен.


16. Извънредно положение във връзка с климата и околната среда (разискване по актуални въпроси)

Извънредно положение във връзка с климата и околната среда (2019/2887(RSP))

Изказа се Miriam Dalli, за да направи въведение към разискването, предложено от групата S&D.

Изказаха се Tytti Tuppurainen (действащ председател на Съвета) и Günther Oettinger (член на Комисията).

Изказаха се Esther de Lange, от името на групата PPE, Heléne Fritzon, от името на групата S&D, María Soraya Rodríguez Ramos, от името на групата Renew, Bas Eickhout, от името на групата Verts/ALE, Silvia Sardone, от името на групата ID, Alexandr Vondra, от името на групата ECR, Marisa Matias, от името на групата GUE/NGL, Eleonora Evi, независим член на ЕП, Pernille Weiss, Jytte Guteland, Catherine Chabaud, Yannick Jadot, Catherine Griset, Anna Zalewska, Anja Hazekamp, Robert Rowland, Mairead McGuinness, Simona Bonafè, Nicolae Ştefănuță, Michael Bloss, Sylvia Limmer, Hermann Tertsch, Petros Kokkalis, Ignazio Corrao, Edina Tóth, Udo Bullmann, Frédérique Ries, Pär Holmgren, Aurelia Beigneux, Jadwiga Wiśniewska, Mick Wallace, Norbert Lins, Theresa Griffin, Martin Hojsík, Karima Delli, Danilo Oscar Lancini, Izabela-Helena Kloc, Sirpa Pietikäinen, Javi López, Caroline Voaden, Jutta Paulus, Robert Roos и Dubravka Šuica.

ПОД ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА: Katarina BARLEY
Заместник-председател

Изказаха се Kathleen Van Brempt, Katalin Cseh, Damien Carême, Johan Van Overtveldt, Maria Spyraki, Marek Belka, Valter Flego, Ciarán Cuffe, Agnès Evren, Aurore Lalucq, Izaskun Bilbao Barandica, Tilly Metz, Markus Pieper, Mohammed Chahim, Karin Karlsbro, Scott Ainslie, András Gyürk, Delara Burkhardt, Urmas Paet, Anna Deparnay-Grunenberg, Hildegard Bentele, Lídia Pereira, Tom Berendsen, Daniel Buda, Isabel Benjumea Benjumea, Henna Virkkunen, Maria da Graça Carvalho, Seán Kelly и João Ferreira.

Изказаха се Günther Oettinger и Tytti Tuppurainen.

Разискването приключи.


17. Представяне на годишния доклад на Сметната палата за 2018 г. (разискване)

Представяне на годишния доклад на Сметната палата за 2018 г. (2019/2802(RSP))

Klaus-Heiner Lehne (председател на Европейската сметна палата) направи представянето.

Изказа се Günther Oettinger (член на Комисията).

Изказаха се Monika Hohlmeier, от името на групата PPE, Цветелина Пенкова, от името на групата S&D, Olivier Chastel, от името на групата Renew, Viola Von Cramon-Taubadel, от името на групата Verts/ALE, Joachim Kuhs, от името на групата ID, Ryszard Czarnecki, от името на групата ECR, Michael Heaver, независим член на ЕП, Tomáš Zdechovský, който отговори също така на въпрос „синя карта“ от Robert Rowland, Isabel García Muñoz, Gilles Boyer, Gilles Lebreton, Mazaly Aguilar, Sabrina Pignedoli, Андрей Новаков, Caterina Chinnici, Eugen Jurzyca, Brian Monteith, Tamás Deutsch, Lara Wolters, Markus Pieper, Maria Grapini и David Lega.

Изказаха се по процедурата с привличане на вниманието („catch the eye“): Stanislav Polčák и Tudor Ciuhodaru.

Изказа се Günther Oettinger.

ПОД ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА: Ewa KOPACZ
Заместник-председател

Изказа се Klaus-Heiner Lehne.

Разискването приключи.


18. Издирвателни и спасителни операции в Средиземно море (разискване)

Въпрос с искане за устен отговор O-000024/2019, зададен от Juan Fernando López Aguilar, от името на комисията LIBE, към Съвета: Издирвателни и спасителни операции в Средиземно море (B9-0052/2019)

Въпрос с искане за устен отговор O-000025/2019, зададен от Juan Fernando López Aguilar, от името на комисията LIBE, към Комисията: Издирвателни и спасителни операции в Средиземно море (B9-0053/2019)

Juan Fernando López Aguilar разви въпросите.

Tytti Tuppurainen (действащ председател на Съвета) и Johannes Hahn (член на Комисията) отговориха на въпросите.

Изказаха се Lena Düpont, от името на групата PPE, Claude Moraes, от името на групата S&D, Sophia in 't Veld, от името на групата Renew, Erik Marquardt, от името на групата Verts/ALE, Annalisa Tardino, от името на групата ID, Nicola Procaccini, от името на групата ECR, Miguel Urbán Crespo, от името на групата GUE/NGL, Kostas Papadakis, независим член на ЕП, Karoline Edtstadler, Pietro Bartolo, Jan-Christoph Oetjen, Tineke Strik, Jean-Paul Garraud, Jorge Buxadé Villalba, Sira Rego, Balázs Hidvéghi, който отговори също така на въпрос „синя карта“ от Reinhard Bütikofer, Javier Moreno Sánchez, Maite Pagazaurtundúa, Alice Kuhnke, Tom Vandendriessche, Jadwiga Wiśniewska и Miriam Dalli.

ПОД ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА: Mairead McGUINNESS
Заместник-председател

Изказаха се Antony Hook, Ernest Urtasun, Nicolaus Fest, Robert Roos, Sylvie Guillaume, Hilde Vautmans, Laura Huhtasaari, Evin Incir, Mara Bizzotto и Hynek Blaško.

Изказаха се по процедурата с привличане на вниманието („catch the eye“): Monika Hohlmeier, Alex Agius Saliba, Irena Joveva, Joachim Stanisław Brudziński, Clare Daly, Stanislav Polčák и Pierfrancesco Majorino.

Изказаха се Johannes Hahn и Tytti Tuppurainen.

Предложения за резолюции, внесени на основание член 128, параграф 5 от Правилника за дейността, в заключение на разискванията:

—   Nicola Procaccini, от името на групата ECR, относно издирвателните и спасителните операции в Средиземно море (2019/2755(RSP)) (B9-0130/2019);

—   Annalisa Tardino и Tom Vandendriessche, от името на групата ID, относно издирвателните и спасителните операции в Средиземно море (2019/2755(RSP)) (B9-0131/2019);

—   Lena Düpont, от името на групата PPE, относно издирвателните и спасителните операции в Средиземно море (2019/2755(RSP)) (B9-0132/2019);

—   Juan Fernando López Aguilar, от името на комисията LIBE, относно издирвателните и спасителните операции в Средиземно море (2019/2755(RSP)) (B9-0154/2019).

Разискването приключи.

Гласуване: точка 8.9 от протокола от 24.10.2019 г.


19. Започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и с Албания (разискване)

Изявления на Съвета и на Комисията: Започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и с Албания (2019/2883(RSP))

Tytti Tuppurainen (действащ председател на Съвета) и Johannes Hahn (член на Комисията) направиха изявления.

Изказаха се Андрей Ковачев, от името на групата PPE, Kati Piri, от името на групата S&D, Илхан Кючюк, от името на групата Renew, Reinhard Bütikofer, от името на групата Verts/ALE, Anna Bonfrisco, от името на групата ID, Anna Fotyga, от името на групата ECR, Stelios Kouloglou, от името на групата GUE/NGL, Željana Zovko, Tonino Picula, Stéphane Séjourné, Tineke Strik и Dominique Bilde.

(Продължение на разискването: точка 21 от протокола от 23.10.2019 г.)


20. Приветствие с добре дошли

От името на Парламента, председателят приветства с добре дошъл Талат Джафери, председател на Събранието на Република Северна Македония, който зае място на официалната трибуна.


21. Започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и с Албания (продължeние на разискването)

Изявления на Съвета и на Комисията: Започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и с Албания (2019/2883(RSP))

(начало на разискването: вж. точка 19 от протокола от 23.10.2019 г.)

Изказаха се Fabio Massimo Castaldo и Vladimír Bilčík.

ПОД ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА: Marcel KOLAJA
Заместник-председател

Изказаха се Isabel Santos, Klemen Grošelj, Lars Patrick Berg, Bogdan Rzońca, Lefteris Nikolaou-Alavanos, Andrius Kubilius, Andreas Schieder, Urmas Paet, Laura Huhtasaari, Ioannis Lagos, Maria Spyraki, Сергей Станишев, Michal Šimečka, Jordan Bardella, който отговори също така на въпрос „синя карта“ от Valter Flego, Miroslav Radačovský, Karlo Ressler Tanja Fajon, която отговори също така на въпрос „синя карта“ от Karlo Ressler, Paolo Borchia, Александър Александров Йорданов, Brando Benifei, Andor Deli, Sven Mikser и Arba Kokalari.

Изказаха се по процедурата с привличане на вниманието („catch the eye“): Jiří Pospíšil, Julie Ward, Petras Auštrevičius, Viola Von Cramon-Taubadel, Gilles Lebreton и Dimitrios Papadimoulis.

Изказаха се Johannes Hahn и Tytti Tuppurainen.

Предложения за резолюции, внесени на основание член 132, параграф 2 от Правилника за дейността, в заключение на разискванията:

—   Jörg Meuthen, Lars Patrick Berg и Guido Reil, от името на групата ID, относно започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания (2019/2883(RSP)) (B9-0155/2019);

—   Anna Fotyga, Witold Jan Waszczykowski, Adam Bielan, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski и Ангел Джамбазки, от името на групата ECR, относно започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания (2019/2883(RSP)) (B9-0156/2019);

—   Tineke Strik, Catherine Rowett, Viola Von Cramon-Taubadel, David Cormand, Philippe Lamberts, Yannick Jadot, Romeo Franz, Ciarán Cuffe, Monika Vana, Jutta Paulus, Michael Bloss и Ernest Urtasun, от името на групата Verts/ALE, относно започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания (2019/2883(RSP)) (B9-0157/2019);

—   Stelios Kouloglou, Konstantinos Arvanitis, Niyazi Kizilyürek, Dimitrios Papadimoulis, Petros Kokkalis, Elena Kountoura и Martina Michels, от името на групата GUE/NGL, относно започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания (2019/2883(RSP)) (B9-0158/2019);

—   Kati Piri, Tonino Picula, Isabel Santos, Andreas Schieder и Tanja Fajon, от името на групата S&D относно започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания (2019/2883(RSP)) (B9-0159/2019);

—   Hilde Vautmans и Илхан Кючюк, от името на групата Renew, относно започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания (2019/2883(RSP)) (B9-0160/2019);

—   Michael Gahler, Željana Zovko, David McAllister, Sandra Kalniete, Kinga Gál, Andor Deli и László Trócsányi, от името на групата PPE, относно започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания (2019/2883(RSP)) (B9-0161/2019).

Разискването приключи.

Гласуване: точка 8.10 от протокола от 24.10.2019 г.


22. Положението в Ирак, по-специално бурното потушаване на протестите на младите хора и студентите (разискване)

Изявление на заместник-председателя на Комисията /върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност: Положението в Ирак, по-специално бурното потушаване на протестите на младите хора и студентите (2019/2884(RSP))

Tytti Tuppurainen (действащ председател на Съвета) направи изявление от името на заместник-председателя на Комисията/върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.

Изказаха се Georgios Kyrtsos, от името на групата PPE, Kati Piri, от името на групата S&D, Abir Al-Sahlani, от името на групата Renew, Hannah Neumann, от името на групата Verts/ALE, Thierry Mariani, от името на групата ID, Anna Fotyga, от името на групата ECR, Clare Daly, от името на групата GUE/NGL, Fabio Massimo Castaldo, независим член на ЕП, Domènec Ruiz Devesa, José Ramón Bauzá Díaz, Isabella Tovaglieri, Pernando Barrena Arza и Pietro Bartolo.

Изказаха се по процедурата с привличане на вниманието („catch the eye“): Tudor Ciuhodaru, Kateřina Konečná, Julie Ward и Mick Wallace.

Изказа се Tytti Tuppurainen.

ПОД ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА: Fabio Massimo CASTALDO
Заместник-председател

Разискването приключи.


23. Политическа декларация на ООН на високо равнище относно всеобщото здравно осигуряване (разискване)

Изявления на Съвета и на Комисията: Политическа декларация на ООН на високо равнище относно всеобщото здравно осигуряване (2019/2861(RSP))

Tytti Tuppurainen (действащ председател на Съвета) и Neven Mimica (член на Комисията) направиха изявления.

Изказаха се Dolors Montserrat, от името на групата PPE, Heléne Fritzon, от името на групата S&D, Véronique Trillet-Lenoir, от името на групата Renew, Petra De Sutter, от името на групата Verts/ALE, Simona Baldassarre, от името на групата ID, João Ferreira, от името на групата GUE/NGL, Cindy Franssen, Sara Cerdas, която отговори също така на въпрос „синя карта“ от Tomislav Sokol, Katalin Cseh, Kateřina Konečná, Tomislav Sokol, Tudor Ciuhodaru, Pierfrancesco Majorino, който отговори също така на въпрос „синя карта“ от Tomislav Sokol, и Nicolás González Casares, който отговори също така на въпрос „синя карта“ от Dolors Montserrat.

Изказа се по процедурата с привличане на вниманието („catch the eye“) Julie Ward.

Изказаха се Neven Mimica и Tytti Tuppurainen.

Разискването приключи.


24. Дневен ред на следващото заседание

Дневният ред на следващото заседание беше определен (документ „Дневен ред“ PE 642.179/OJJE).


25. Закриване на заседанието

Заседанието беше закрито в 22.50 ч.

Klaus Welle

Dita Charanzová

Генерален секретар

Заместник-председател


ПРИСЪСТВЕН СПИСЪК

Присъстващи:

Adamowicz Magdalena, Адемов Асим, Adinolfi Isabella, Adinolfi Matteo, Agius Saliba Alex, Aguilar Mazaly, Aguilera Clara, Ainslie Scott, Александров Йорданов Александър, Alfonsi François, Алиева-Вели Атидже, Allard Christian, Al-Sahlani Abir, Amaro Álvaro, Anderson Christine, Anderson Martina, Andresen Rasmus, Androuët Mathilde, Androulakis Nikos, Ansip Andrus, Ara-Kovács Attila, Arena Maria, Arias Echeverría Pablo, Arimont Pascal, Arłukowicz Bartosz, Armand Clotilde, Arvanitis Konstantinos, Asimakopoulou Anna-Michelle, Aubry Manon, Auken Margrete, Auštrevičius Petras, Avram Carmen, Azmani Malik, Baldassarre Simona, Balt Marek Paweł, Bardella Jordan, Barley Katarina, Barrena Arza Pernando, Bartolo Pietro, Băsescu Traian, Basso Alessandra, Bauzá Díaz José Ramón, Bay Nicolas, Bearder Catherine, Beck Gunnar, Beer Nicola, Beghin Tiziana, Beigneux Aurelia, Belka Marek, Bellamy François-Xavier, Benea Adrian-Dragoş, Benifei Brando, Benjumea Benjumea Isabel, Bennion Phil, Beňová Monika, Bentele Hildegard, Berendsen Tom, Berg Lars Patrick, Bergkvist Erik, Bernhuber Alexander, Biedroń Robert, Bielan Adam, Bilbao Barandica Izaskun, Bilčík Vladimír, Bilde Dominique, Bischoff Gabriele, Biteau Benoît, Bizzotto Mara, Björk Malin, Blaga Vasile, Blaško Hynek, Blinkevičiūtė Vilija, Bloss Michael, Bocskor Andrea, Boeselager Damian, Bogdan Ioan-Rareş, Bogovič Franc, Bompard Manuel, Bonafè Simona, Bonfrisco Anna, Borchia Paolo, Borzan Biljana, Botenga Marc, Boyer Gilles, Breyer Patrick, Brglez Milan, Bricmont Saskia, Brophy Jane, Brudziński Joachim Stanisław, Bruna Annika, Brunet Sylvie, Buchheit Markus, Buchner Klaus, Buda Daniel, Bull David, Bullmann Udo, Bullock Jonathan, Bunting Judith, Burkhardt Delara, Buschmann Martin, Buşoi Cristian-Silviu, Bütikofer Reinhard, Buxadé Villalba Jorge, Buzek Jerzy, Calenda Carlo, Campomenosi Marco, Cañas Jordi, Canfin Pascal, Carême Damien, Caroppo Andrea, Carthy Matt, Carvalhais Isabel, Carvalho Maria da Graça, Casa David, Casanova Massimo, Caspary Daniel, Castaldo Fabio Massimo, del Castillo Vera Pilar, Ceccardi Susanna, Cerdas Sara, Chabaud Catherine, Chahim Mohammed, Chaibi Leila, Charanzová Dita, Chastel Olivier, Chinnici Caterina, Chowns Ellie, Christensen Asger, Christoforou Lefteris, Cimoszewicz Włodzimierz, Ciocca Angelo, Ciuhodaru Tudor, Číž Miroslav, Colin-Oesterlé Nathalie, Collard Gilbert, Conte Rosanna, Corbett Richard, Cormand David, Corrao Ignazio, Cozzolino Andrea, Crețu Corina, Cseh Katalin, Cuffe Ciarán, Cutajar Josianne, Czarnecki Ryszard, van Dalen Peter, Dalli Miriam, Daly Clare, D'Amato Rosa, Dance Seb, Danielsson Johan, Danjean Arnaud, Danti Nicola, Da Re Gianantonio, Daubney Martin Edward, David Ivan, De Castro Paolo, Decerle Jérémy, Delbos-Corfield Gwendoline, Deli Andor, Delli Karima, De Lucy Belinda, De Man Filip, Demirel Özlem, Deparnay-Grunenberg Anna, De Sutter Petra, Deutsch Tamás, Dhamija Dinesh, Didier Geoffroy, Dlabajová Martina, Dobrev Klára, Dodds Diane, Doleschal Christian, Donato Francesca, Dorfmann Herbert, Dowding Gina, Dreosto Marco, Duda Jarosław, Düpont Lena, Durá Ferrandis Estrella, Durand Pascal, Ďuriš Nicholsonová Lucia, Edtstadler Karoline, Eickhout Bas, Eppink Derk Jan, Ernst Cornelia, Eroglu Engin, Ertug Ismail, Estaràs Ferragut Rosa, Evans Jill, Evi Eleonora, Evren Agnès, Fajon Tanja, Falcă Gheorghe, Farage Nigel, Farreng Laurence, Federley Fredrick, Ferber Markus, Fernandes José Manuel, Fernández Jonás, Ferrandino Giuseppe, Ferrara Laura, Ferreira João, Fest Nicolaus, Fidanza Carlo, Fiocchi Pietro, Fitto Raffaele, Fitzgerald Frances, Flanagan Luke Ming, Flego Valter, Forman Lance, Fotyga Anna, Fourlas Loucas, Fragkos Emmanouil, Frankowski Tomasz, Franssen Cindy, Franz Romeo, Freund Daniel, Fritzon Heléne, Fuglsang Niels, Furore Mario, Gade Søren, Gahler Michael, Gál Kinga, Gálvez Muñoz Lina, Gamon Claudia, Gancia Gianna, García Del Blanco Ibán, García-Margallo y Marfil José Manuel, García Muñoz Isabel, García Pérez Iratxe, Gardiazabal Rubial Eider, Garicano Luis, Garraud Jean-Paul, Gebhardt Evelyne, Geese Alexandra, Geier Jens, Gemma Chiara, Georgiou Giorgos, Georgoulis Alexis, Geuking Helmut, Ghinea Cristian, Giarrusso Dino, Gibson Barbara Ann, Giegold Sven, Gieseke Jens, Gill Neena, Gill Nathan, Glancy James Alexander, Glück Andreas, Glucksmann Raphaël, Goerens Charles, González Mónica Silvana, González Casares Nicolás, González Pons Esteban, Grant Valentino, Grapini Maria, Gregorová Markéta, Griffin Theresa, Griset Catherine, Grošelj Klemen, Grudler Christophe, Gualmini Elisabetta, Guerreiro Francisco, Guetta Bernard, Guillaume Sylvie, Guteland Jytte, Gyöngyösi Márton, Győri Enikő, Gyürk András, Habib Ben, Hahn Svenja, Haider Roman, Hajšel Robert, Hakkarainen Teuvo, Halicki Andrzej, Hannan Daniel, Hansen Christophe, Harris Lucy Elizabeth, Häusling Martin, Hautala Heidi, Hava Mircea-Gheorghe, Hayer Valerie, Hazekamp Anja, Heaver Michael, Heide Hannes, Heinäluoma Eero, Herbst Niclas, Herzberger-Fofana Pierrette, Hetman Krzysztof, Hidvéghi Balázs, Hlaváček Martin, Hohlmeier Monika, Hojsík Martin, Holmgren Pär, Hölvényi György, Homs Ginel Alicia, Hook Antony, Hortefeux Brice, Horwood Martin, Howarth John, Христов Иво, Hübner Danuta Maria, Huhtasaari Laura, Huitema Jan, Ijabs Ivars, Incir Evin, in 't Veld Sophia, Jadot Yannick, Jahr Peter, Jakeliūnas Stasys, Jaki Patryk, Jalkh Jean-François, Jamet France, Jarubas Adam, Jones Jackie, Jongerius Agnes, Jordan Christina Sheila, Joron Virginie, Joveva Irena, Juknevičienė Rasa, Jurgiel Krzysztof, Jurzyca Eugen, Juvin Herve, Kaili Eva, Kalinowski Jarosław, Kaljurand Marina, Kammerevert Petra, Кънев Радан, Kanko Assita, Karas Othmar, Karlsbro Karin, Karski Karol, Katainen Elsi, Kefalogiannis Manolis, Kelleher Billy, Keller Fabienne, Keller Ska, Kelly Seán, Kempa Beata, Kirton-Darling Jude, Kizilyürek Niyazi, Kloc Izabela-Helena, Knotek Ondřej, Kofod Peter, Kohut Łukasz, Kokalari Arba, Kokkalis Petros, Kolaja Marcel, Kolakušić Mislav, Konečná Kateřina, Konstantinou Athanasios, Kopacz Ewa, Kopcińska Joanna, Körner Moritz, Kósa Ádám, Köster Dietmar, Kouloglou Stelios, Kountoura Elena, Kovařík Ondřej, Ковачев Андрей, Krah Maximilian, Krasnodębski Zdzisław, Krehl Constanze, Kruk Elżbieta, Kubilius Andrius, Kuhnke Alice, Kuhs Joachim, Kumpula-Natri Miapetra, Kuźmiuk Zbigniew, Kympouropoulos Stelios, Kyrtsos Georgios, Кючюк Илхан, Lagodinsky Sergey, Lagos Ioannis, Lalucq Aurore, Lancini Danilo Oscar, Lange Bernd, de Lange Esther, Langensiepen Katrin, Laporte Hélène, Larrouturou Pierre, Lebreton Gilles, Lechanteux Julie, Lega David, Lenaers Jeroen, Lewandowski Janusz, Liberadzki Bogusław, Liese Peter, Limmer Sylvia, Lins Norbert, Lizzi Elena, Loiseau Nathalie, Løkkegaard Morten, Long Naomi, Longworth John, López Javi, López Aguilar Juan Fernando, López Gil Leopoldo, López-Istúriz White Antonio, Lowe Rupert, Luena César, Łukacijewska Elżbieta Katarzyna, Lundgren Peter, Lutgen Benoît, McAllister David, McGuinness Mairead, McIntyre Anthea, McLeod Aileen, Madison Jaak, Maestre Martín De Almagro Cristina, Magid Magid, Majorino Pierfrancesco, Maldeikienė Aušra, Maldonado López Adriana, Manda Claudiu, Manders Antonius, Mandl Lukas, Mariani Thierry, Marinescu Marian-Jean, Marquardt Erik, Marques Margarida, Marques Pedro, Martusciello Fulvio, Matias Marisa, Matić Predrag Fred, Maurel Emmanuel, Mavrides Costas, Maxová Radka, Майдел Ева, Mayer Georg, Mazurek Beata, Mažylis Liudas, Meimarakis Vangelis, Melbārde Dace, Melchior Karen, Mélin Joëlle, Melo Nuno, Metsola Roberta, Metz Tilly, Meuthen Jörg, Michels Martina, Михайлова Искра, Mikser Sven, Milazzo Giuseppe, Millán Mon Francisco José, Miller Leszek, Mobarik Nosheena, Mohammed Shaffaq, Molnár Csaba, Monteiro de Aguiar Cláudia, Monteith Brian, Montserrat Dolors, Moraes Claude, Morano Nadine, Moreno Sánchez Javier, Moretti Alessandra, Mortler Marlene, Motreanu Dan-Ştefan, Możdżanowska Andżelika Anna, Müller Ulrike, Mummery June Alison, Mureşan Siegfried, Nagtegaal Caroline, Nart Javier, Nethsingha Lucy, Neumann Hannah, Neuser Norbert, Newton Dunn Bill, Nica Dan, Niebler Angelika, Niedermayer Luděk, Nienaß Niklas, Niinistö Ville, Nikolaou-Alavanos Lefteris, Noichl Maria, Новаков Андрей, Oetjen Jan-Christoph, Olbrycht Jan, Olekas Juozas, Olivier Philippe, Omarjee Younous, O'Sullivan Grace, Overgaard Nielsen Henrik, Paet Urmas, Pagazaurtundúa Maite, Palmer Rory, Panza Alessandro, Papadakis Demetris, Papadakis Kostas, Papadimoulis Dimitrios, Patriciello Aldo, Patten Matthew, Paulus Jutta, Pedicini Piernicola, Peeters Kris, Pekkarinen Mauri, Peksa Mikuláš, Pelletier Anne-Sophie, Пенкова Цветелина, Pereira Sandra, Pereira Lídia, Peter-Hansen Kira Marie, Petersen Morten, Phillips Alexandra Louise Rosenfield, Phillips Alexandra Lesley, Picierno Pina, Picula Tonino, Pieper Markus, Pietikäinen Sirpa, Pignedoli Sabrina, Piri Kati, Pisapia Giuliano, Pîslaru Dragoş, Pizarro Manuel, Plumb Rovana, Polčák Stanislav, Polfjärd Jessica, Pollák Peter, Poręba Tomasz Piotr, Porritt Luisa, Pospíšil Jiří, Procaccini Nicola, Pugh Jake, Radačovský Miroslav, Радев Емил, Radtke Dennis, Rafaela Samira, Rafalska Elżbieta, Rangel Paulo, Rees-Mogg Annunziata Mary, Regimenti Luisa, Regner Evelyn, Rego Sira, Reil Guido, Reintke Terry, Ressler Karlo, Ries Frédérique, Rinaldi Antonio Maria, Riquet Dominique, Ritchie Sheila, Rivasi Michèle, Rivière Jérôme, Roberti Franco, Rodríguez-Piñero Inma, Rodríguez Palop Eugenia, Rodríguez Ramos María Soraya, Rónai Sándor, Rondinelli Daniela, Roos Robert, Roose Caroline, Ropė Bronis, Rougé André, Rowett Catherine, Rowland Robert, Ruissen Bert-Jan, Ruiz Devesa Domènec, Rzońca Bogdan, Salini Massimiliano, Sánchez Amor Nacho, Sander Anne, Sant Alfred, Santos Isabel, Sardone Silvia, Sarvamaa Petri, Satouri Mounir, Schaldemose Christel, Schieder Andreas, Schirdewan Martin, Schmiedtbauer Simone, Schmit Nicolas, Schneider Christine, Scholz Helmut, Schreijer-Pierik Annie, Schreinemacher Liesje, Schulze Sven, Schuster Joachim, Schwab Andreas, Scott Cato Molly, Seekatz Ralf, Séjourné Stéphane, Semedo Monica, Semsrott Nico, Sidl Günther, Silva Pereira Pedro, Šimečka Michal, Simon Sven, Sinčić Ivan Vilibor, Sippel Birgit, Skyttedal Sara, Слабаков  Андрей, Smeriglio Massimiliano, Smith Alyn, Šojdrová Michaela, Sokol Tomislav, Solís Pérez Susana, Sonneborn Martin, Spurek Sylwia, Spyraki Maria, Stancanelli Raffaele, Станишев Сергей, Stedman-Bryce Louis, Štefanec Ivan, Ştefănuță Nicolae, Stegrud Jessica, Strik Tineke, Strugariu Ramona, Šuica Dubravka, Szájer József, Szydło Beata, Tajani Antonio, Tang Paul, Tarabella Marc, Tardino Annalisa, Tax Vera, Tennant John David Edward, Terheş Cristian, Tertsch Hermann, Thaler Barbara, Thun und Hohenstein Róża, Tice Richard, Tinagli Irene, Tobiszowski Grzegorz, Tolleret Irène, Tomac Eugen, Tomaševski Valdemar, Tomašić Ruža, Tomc Romana, Toom Yana, Torvalds Nils, Tošenovský Evžen, Tóth Edina, Toussaint Marie, Tovaglieri Isabella, Trillet-Lenoir Véronique, Trócsányi László, Tudorache Dragoş, Tudose Mihai, Uhrík Milan, Ujhelyi István, Urbán Crespo Miguel, Urtasun Ernest, Uspaskich Viktor, Vaidere Inese, Vălean Adina-Ioana, Vana Monika, Van Brempt Kathleen, Vandendriessche Tom, Van Orden Geoffrey, Van Overtveldt Johan, Van Sparrentak Kim, Vautmans Hilde, Vedrenne Marie-Pierre, Verheyen Sabine, Verhofstadt Guy, Vilimsky Harald, Villanueva Ruiz Idoia, Villumsen Nikolaj, Vincze Loránt, Vind Marianne, Virkkunen Henna, Витанов Петър, Voaden Caroline, Vollath Bettina, Von Cramon-Taubadel Viola, Vondra Alexandr, Von Wiese Irina, Voss Axel, Vozemberg-Vrionidi Elissavet, Vrecionová Veronika, Vuolo Lucia, Wallace Mick, Walsh Maria, Walsmann Marion, Warborn Jörgen, Ward Julie, Waszczykowski Witold Jan, Weimers Charlie, Weiss Pernille, Wells James, Widdecombe Ann, Wiener Sarah, Wiezik Michal, Winkler Iuliu, Winzig Angelika, Wiseler-Lima Isabel, Wiśniewska Jadwiga, Wölken Tiemo, Wolters Lara, Yenbou Salima, Yon-Courtin Stéphanie, Йончева Елена, Zacharopoulou Chrysoula, Zahradil Jan, Zalewska Anna, Zambelli Stefania, Zanni Marco, Zarzalejos Javier, Ždanoka Tatjana, Zdechovský Tomáš, Zīle Roberts, Zimniok Bernhard, Złotowski Kosma, Zoido Álvarez Juan Ignacio, Zorrinho Carlos, Zovko Željana, Zullo Marco, Zver Milan

Извинени:

Andrieu Eric, Annemans Gerolf, Fox Claire, Hahn Henrike, Járóka Lívia, Ochojska Janina, Saryusz-Wolski Jacek, Zagorakis Theodoros

Последно осъвременяване: 25 февруари 2020 г.Правна информация - Политика за поверителност