Indeks 
Protokol
PDF 299kWORD 83k
Onsdag den 23. oktober 2019 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.Forhandling om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3.Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 111, stk. 2)
 4.Gennemførelsesforanstaltninger (forretningsordenens artikel 112)
 5.Bevillingsoverførsler og budgetafgørelser
 6.Modtagne dokumenter
 7.Den tyrkiske militæroperation i det nordøstlige Syrien og konsekvenserne heraf (forhandling)
 8.Genoptagelse af mødet
 9.Valg af Den Europæiske Ombudsmand – modtagne ansøgninger
 10.Velkomstord
 11.Afstemningstid
  11.1.Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2020 – alle sektioner (forslag til ændringer) (afstemning)
  11.2.Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2020 – alle sektioner (afstemning)
  11.3.Decharge 2017: Det Europæiske Asylstøttekontor (EASO) (afstemning)
  11.4.Decharge 2017: EU's almindelige budget - Det Europæiske Råd og Rådet (afstemning)
  11.5.Indsigelse, jf. forretningsordenens artikel 112: Vurdering af plantebeskyttelsesmidlers virkning på honningbier (afstemning)
 12.Stemmeforklaringer
 13.Stemmerettelser og -intentioner
 14.Genoptagelse af mødet
 15.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 16.Klima- og miljøkrise (debat om et aktuelt spørgsmål)
 17.Præsentation af Revisionsrettens årsberetning - 2018 (forhandling)
 18.Eftersøgning og redning i Middelhavet (forhandling)
 19.Indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (forhandling)
 20.Velkomstord
 21.Indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (fortsat forhandling)
 22.Situationen i Irak, særlig den voldelige undertrykkelse af unges og studerendes protester (forhandling)
 23.FN's politiske erklæring om sygesikring for alle fra mødet på højt plan (forhandling)
 24.Dagsorden for næste møde
 25.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Othmar KARAS
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.01.


2. Forhandling om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan forhandling i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 144, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   Situationen for LGBTI-personer i Uganda (2019/2879(RSP))

—   Ellie Chowns, Hannah Neumann, Alice Kuhnke, Henrike Hahn, Alexandra Louise Rosenfield Phillips, Marie Toussaint, Gwendoline Delbos Corfield, Grace O'Sullivan, Petra De Sutter, Katrin Langensiepen, Saskia Bricmont, Kim Van Sparrentak, Rasmus Andresen, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Sergey Lagodinsky, Niklas Nienaß, Erik Marquardt, David Cormand, Gina Dowding, Yannick Jadot, Michèle Rivasi og Ciarán Cuffe for Verts/ALE-Gruppen, og Piernicola Pedicini, Fabio Massimo Castaldo, Rosa D'Amato, Laura Ferrara og Ignazio Corrao om Uganda, navnlig lovforslaget om at idømme dødsstraf for homoseksuelle handlinger (B9-0134/2019);

—   Marisa Matias, Helmut Scholz, Stelios Kouloglou, Pernando Barrena Arza, Dimitrios Papadimoulis, Miguel Urbán Crespo, Idoia Villanueva Ruiz, Eugenia Rodríguez Palop, Mick Wallace, Clare Daly, Alexis Georgoulis, Emmanuel Maurel, Anne Sophie Pelletier, Manuel Bompard, Manon Aubry, Konstantinos Arvanitis og Petros Kokkalis for GUE/NGL-Gruppen om situationen for LGBTI-personer i Uganda (B9-0135/2019);

—   Karin Karlsbro, Atidzhe Alieva Veli, Petras Auštrevičius, Malik Azmani, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Dita Charanzová, Olivier Chastel, Katalin Cseh, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Elsi Katainen, Ilhan Kyuchyuk, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Jan Christoph Oetjen, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Liesje Schreinemacher, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans og Marie Pierre Vedrenne for Gruppen Renew om situationen for LGBTI-personer i Uganda (B9-0137/2019);

—   Kati Piri og Julie Ward for S&D-Gruppen om situationen for LGBTI-personer i Uganda (B9-0140/2019);

—   Michael Gahler, Tomas Tobé, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Tomáš Zdechovský, Tomasz Frankowski, Magdalena Adamowicz, David McAllister, Andrius Kubilius, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, David Lega, Stelios Kympouropoulos, Arba Kokalari, Roberta Metsola og Sandra Kalniete for PPE-Gruppen om situationen for LGBTI-personer i Uganda (B9-0142/2019).

II.   Egypten (2019/2880(RSP))

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Adam Bielan, Witold Jan Waszczykowski, Assita Kanko, Ryszard Czarnecki, Ruža Tomašić, Jadwiga Wiśniewska, Valdemar Tomaševski og Raffaele Fitto for ECR-Gruppen om Egypten (B9-0136/2019);

—   Hannah Neumann, Saskia Bricmont, Katrin Langensiepen, Margrete Auken, Grace O'Sullivan, Heidi Hautala, Michael Bloss, Caroline Roose, Ernest Urtasun, Salima Yenbou, Alice Kuhnke, Viola Von Cramon Taubadel, François Alfonsi, Damien Carême, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Karima Delli, Tineke Strik, Ciarán Cuffe, Yannick Jadot, Gina Dowding, Catherine Rowett, David Cormand og Michèle Rivasi for Verts/ALE-Gruppen om Egypten (B9-0138/2019);

—   Miguel Urbán Crespo, Marisa Matias, Pernando Barrena Arza, Helmut Scholz, Idoia Villanueva Ruiz, Eugenia Rodríguez Palop, Anne Sophie Pelletier, Leila Chaibi og Manuel Bompard for GUE/NGL-Gruppen om Egypten (B9-0139/2019);

—   Petras Auštrevičius, Atidzhe Alieva Veli, Malik Azmani, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Olivier Chastel, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Elsi Katainen, Ilhan Kyuchyuk, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Jan Christoph Oetjen, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans og Marie Pierre Vedrenne for Gruppen Renew om Egypten (B9-0141/2019);

—   Kati Piri og Maria Arena for S&D-Gruppen om Egypten (B9-0143/2019);

—   Michael Gahler, Tomáš Zdechovský, Eva Maydell, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Karlo Ressler, Romana Tomc, Tomasz Frankowski, Luděk Niedermayer, Magdalena Adamowicz, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, Andrius Kubilius, David Lega, Arba Kokalari, Roberta Metsola, Sandra Kalniete, Inese Vaidere og Antonio López Istúriz White for PPE-Gruppen om Egypten (B9-0144/2019).

III.   Den foreslåede nye straffelov i Indonesien (2019/2881(RSP))

—   Heidi Hautala, Hannah Neumann, Anna Cavazzini, Kim Van Sparrentak, Michael Bloss, Alice Kuhnke, Yannick Jadot, Catherine Rowett, David Cormand, Michèle Rivasi og Ciarán Cuffe for Verts/ALE-Gruppen, og Fabio Massimo Castaldo om den foreslåede nye straffelov i Indonesien (B9-0145/2019);

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Adam Bielan, Charlie Weimers, Witold Jan Waszczykowski, Assita Kanko, Ryszard Czarnecki, Angel Dzhambazki, Bert Jan Ruissen, Ruža Tomašić, Alexandr Vondra, Jadwiga Wiśniewska, Valdemar Tomaševski, Veronika Vrecionová og Raffaele Fitto for ECR-Gruppen om den foreslåede nye straffelov i Indonesien (B9-0146/2019);

—   Lars Patrick Berg og Jörg Meuthen for ID-Gruppen om den foreslåede nye straffelov i Indonesien (B9-0147/2019);

—   Idoia Villanueva Ruiz, Marisa Matias, Niyazi Kizilyürek, Giorgos Georgiou, Dimitrios Papadimoulis, Miguel Urbán Crespo, Inma Rodríguez Piñero, Alexis Georgoulis, Stelios Kouloglou, Sandra Pereira, Mick Wallace, Clare Daly, Petros Kokkalis og Konstantinos Arvanitis for GUE/NGL-Gruppen om den foreslåede nye straffelov i Indonesien (B9-0148/2019);

—   Katalin Cseh, Atidzhe Alieva Veli, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Dita Charanzová, Olivier Chastel, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Elsi Katainen, Ilhan Kyuchyuk, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans og Marie Pierre Vedrenne for Gruppen Renew om den foreslåede nye straffelov i Indonesien (B9-0150/2019);

—   Kati Piri og Marianne Vind for S&D-Gruppen om den foreslåede nye straffelov i Indonesien (B9-0152/2019);

—   Michael Gahler, Tomáš Zdechovský, Eva Maydell, Lefteris Christoforou, Loucas Fourlas, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Karlo Ressler, Romana Tomc, Tomasz Frankowski, Luděk Niedermayer, Magdalena Adamowicz, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, David Lega, Stelios Kympouropoulos, Arba Kokalari, Roberta Metsola, Sandra Kalniete, Inese Vaidere og Antonio López Istúriz White, for PPE-Gruppen om den foreslåede nye straffelov i Indonesien (B9-0153/2019).

Taletiden ville blive fordelt i overensstemmelse med forretningsordenens artkel 171.


3. Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 111, stk. 2)

Udkast til delegerede retsakter modtaget af Parlamentet:

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/625 for så vidt angår regler for offentlig kontrol af sendinger af dyr og varer ved transit, omladning og videre transport gennem Unionen og om ændring af Kommissionens forordning (EF) nr. 798/2008, (EF) nr. 1251/2008, (EF) nr. 119/2009, (EU) nr. 206/2010, (EU) nr. 605/2010, (EU) nr. 142/2011, (EU) nr. 28/2012, Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2016/759 og Kommissionens beslutning 2007/777/EF (C(2019)07003 - 2019/2867(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 10. oktober 2019

henvist til kor. udv.: ENVI, AGRI (forretningsordenens artikel 57)

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/625 for så vidt angår regler for, i hvilke tilfælde og på hvilke betingelser der kan foretages identitetskontrol og fysisk kontrol af visse varer på kontrolsteder og dokumentkontrol kan foretages i en vis afstand fra grænsekontrolsteder (C(2019)07004 - 2019/2864(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 10. oktober 2019

henvist til kor. udv.: ENVI, AGRI (forretningsordenens artikel 57)

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/625 for så vidt angår visse kategorier af dyr og varer, der er undtaget fra offentlig kontrol ved grænsekontrolsteder, særlig kontrol af passagerers personlige bagage og af små sendinger af varer til fysiske personer, som ikke er bestemt til at blive markedsført, og om ændring af forordning (EU) nr. 142/2011 (C(2019)07006 - 2019/2863(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 10. oktober 2019

henvist til kor. udv.: ENVI, AGRI (forretningsordenens artikel 57)

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/625 for så vidt angår regler for særlig offentlig kontrol af visse kategorier af dyr og varer, foranstaltninger, der skal træffes efter gennemførelsen af sådan kontrol, og visse kategorier af dyr og varer, der er undtaget fra offentlig kontrol på grænsekontrolsteder (C(2019)07007 - 2019/2868(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 10. oktober 2019

henvist til kor. udv.: ENVI, AGRI (forretningsordenens artikel 57)

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/625 for så vidt angår regler om særlig offentlig kontrol af træemballage, underretning om visse sendinger og foranstaltninger i tilfælde af manglende overholdelse (C(2019)07251 - 2019/2865(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 10. oktober 2019

henvist til kor. udv.: ENVI, AGRI (forretningsordenens artikel 57)

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2016/1076 med henblik på optagelse af Unionen Comorerne i bilag I (C(2019)07276 - 2019/2871(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 14. oktober 2019

henvist til kor. udv.: INTA

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2019/833 om bevarelses- og håndhævelsesforanstaltninger gældende for det område, som reguleres af Organisationen for Fiskeriet i det Nordvestlige Atlanterhav (C(2019)07290 - 2019/2872(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 15. oktober 2019

henvist til kor. udv.: PECH

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Rådets forordning (EU, Euratom) 2019/1197 for så vidt angår fristerne, inden for hvilke Det Forenede Kongerige skal opfylde betingelserne for berettigelse til EU-finansiering efter Det Forenede Kongeriges udtræden af Unionen (C(2019)07296 - 2019/2866(DEA))

Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 10. oktober 2019

henvist til kor. udv.: BUDG

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/625 for så vidt angår anvendelsesdatoen for visse bestemmelser i direktiv 91/496/EØF, 97/78/EF og 2000/29/EF (C(2019)07297 - 2019/2869(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 10. oktober 2019

henvist til kor. udv.: ENVI, AGRI (forretningsordenens artikel 57)

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 428/2009 om en fællesskabsordning for kontrol med udførsel, overførsel, mæglervirksomhed og transit i forbindelse med produkter med dobbelt anvendelse (C(2019)07313 - 2019/2890(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 17. oktober 2019

henvist til kor. udv.: INTA

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af bilag II til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 515/2014 om oprettelse af et instrument for finansiel støtte til forvaltning af de ydre grænser og den fælles visumpolitik som en del af Fonden for Intern Sikkerhed (C(2019)07314 - 2019/2873(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 15. oktober 2019

henvist til kor. udv.: LIBE

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af bilag II til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 516/2014 om oprettelse af Asyl-, Migrations- og Integrationsfonden (C(2019)07329 - 2019/2874(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 15. oktober 2019

henvist til kor. udv.: LIBE

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/2402 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder, som præciserer de oplysninger og de detaljer vedrørende en securitisering, som det eksponeringsleverende institut, det organiserende institut eller SSPE'en skal stille til rådighed (C(2019)07334 - 2019/2889(DEA))

Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 16. oktober 2019

henvist til kor. udv.: ECON

Udkast til delegerede retsakter, for hvilke fristen for at gøre indsigelse var blevet forlænget:

- Kommissionens delegerede forordning om fastsættelse af en udsmidsplan for venusmuslinger (Venus spp.) i visse italienske territorialfarvande C(2019)06197 - 2019/2798(DEA)

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 28. august 2019

Forlængelse af indsigelsesfristen: 2 måneder

henvist til kor. udv.: PECH

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af delegeret forordning (EU) 2017/86 om fastsættelse af en udsmidsplan for fiskeri efter visse demersale arter i Middelhavet (C(2019)06204 – 2019/2799(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 29. august 2019

Forlængelse af indsigelsesfristen: 2 måneder

henvist til kor. udv.: PECH


4. Gennemførelsesforanstaltninger (forretningsordenens artikel 112)

Følgende udkast til gennemførelsesforanstaltninger var blevet fremsendt til Parlamentet som led i forskriftsproceduren med kontrol:

- Kommissionens forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1907/2006 for så vidt angår procentdelen af registreringsdossierer, der skal udvælges til overensstemmelseskontrol (D063677/02 - 2019/2862(RPS) - frist: 25. december 2019)
henvist til kor. udv.: ENVI
rådg.udv.: ITRE (forretningsordenens artikel 57), IMCO (forretningsordenens artikel 57)


5. Bevillingsoverførsler og budgetafgørelser

I overensstemmelse med artikel 31, stk. 4, i finansforordningen havde Budgetudvalget truffet afgørelse om at godkende Europa-Kommissionens bevillingsoverførsler DEC 16/2019, DEC 17/2019, DEC 19/2019 - Sektion III – Kommissionen.

I overensstemmelse med artikel 29, stk. 1, i finansforordningen havde Budgetudvalget truffet afgørelse om ikke at gøre indsigelse mod bevillingsoverførslerne V/AB-13/C/19, V/AB-14/C/19, V/AB-15/C/19, V/AB-16/C/19 - Sektion V - Revisionsretten.

I overensstemmelse med artikel 29, stk. 1, litra a) og b), i finansforordningen havde Budgetudvalget truffet afgørelse om ikke at gøre indsigelse mod bevillingsoverførsel INF 1/2019 – Tjenesten for EU's Optræden Udadtil.


6. Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget:

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 19/2019 - Sektion III - Kommissionen (N9-0035/2019 - C9-0137/2019 - 2019/2123(GBD))
henvist til kor. udv.: BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 20/2019 - Sektion III - Kommissionen (N9-0036/2019 - C9-0145/2019 - 2019/2138(GBD))
henvist til kor. udv.: BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 21/2019 - Sektion III - Kommissionen (N9-0037/2019 - C9-0146/2019 - 2019/2139(GBD))
henvist til kor. udv.: BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 22/2019 - Sektion III - Kommissionen (N9-0038/2019 - C9-0147/2019 - 2019/2140(GBD))
henvist til kor. udv.: BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel V/AB-17/C/19 – Revisionsretten (N9-0039/2019 - C9-0150/2019 - 2019/2141(GBD))
henvist til kor. udv.: BUDG


7. Den tyrkiske militæroperation i det nordøstlige Syrien og konsekvenserne heraf (forhandling)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Den tyrkiske militæroperation i det nordøstlige Syrien og konsekvenserne heraf (2019/2886(RSP))

Tytti Tuppurainen (formand for Rådet) og Christos Stylianides (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.

Talere: Michael Gahler for PPE-Gruppen, Kati Piri for S&D-Gruppen, Malik Azmani for Renew-Gruppen, Tineke Strik for Verts/ALE-Gruppen, Lars Patrick Berg for ID-Gruppen, Anna Fotyga for ECR-Gruppen, Özlem Demirel for GUE/NGL-Gruppen, Miroslav Radačovský, løsgænger, Andrzej Halicki, Tonino Picula, Hilde Vautmans, Sergey Lagodinsky, Ivan David, Assita Kanko, Nikolaj Villumsen og Athanasios Konstantinou.

FORSÆDE: Mairead McGUINNESS
næstformand

Talere: David McAllister, Nacho Sánchez Amor, Irina Von Wiese, Saskia Bricmont, Thierry Mariani, Hermann Tertsch, Giorgos Georgiou, Fabio Massimo Castaldo, Traian Băsescu, Isabel Santos, Nathalie Loiseau, Ernest Urtasun, Harald Vilimsky, Charlie Weimers, Konstantinos Arvanitis, John David Edward Tennant, Francisco José Millán Mon, Evin Incir, Petras Auštrevičius, François Alfonsi, Jaak Madison, Bert-Jan Ruissen, Miguel Urbán Crespo, Martin Sonneborn, Jeroen Lenaers, Raphaël Glucksmann, Bernard Guetta, Catherine Rowett, Angelo Ciocca (formanden erklærede Angelo Cioccas opførsel for upassende), Andrey Slabakov, Emmanuel Maurel, Laura Ferrara, Željana Zovko, Dietmar Köster, Dragoş Tudorache, Margrete Auken, Jérôme Rivière, Nicola Procaccini, Kostas Papadakis, Andrey Kovatchev, Andreas Schieder, Phil Bennion, Susanna Ceccardi, Helmut Geuking, Márton Gyöngyösi, François-Xavier Bellamy, Demetris Papadakis, Frédérique Ries, Peter Kofod, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Alexandra Lesley Phillips, Paulo Rangel, Giuliano Pisapia, Antony Hook, Elena Lizzi, Lefteris Christoforou, Tanja Fajon, Maite Pagazaurtundúa, Alexander Alexandrov Yordanov, Eero Heinäluoma, Christophe Grudler, David Lega, Attila Ara-Kovács, Klemen Grošelj, Lukas Mandl, Nikos Androulakis, Peter van Dalen, Katarina Barley, Juan Ignacio Zoido Álvarez, Javi López, Vladimír Bilčík, Pierfrancesco Majorino, Manolis Kefalogiannis, Margarida Marques, Seán Kelly, Kris Peeters, Loucas Fourlas og Hildegard Bentele.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Costas Mavrides, Izaskun Bilbao Barandica, Beata Kempa, Dimitrios Papadimoulis, Michaela Šojdrová, Julie Ward, Irena Joveva, Sandra Pereira, Caterina Chinnici, Mick Wallace og Maria Grapini.

Taler: Tytti Tuppurainen.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 132, stk. 2):

—   Tineke Strik, Petra De Sutter, Katrin Langensiepen, Margrete Auken, Hannah Neumann, Markéta Gregorová, Gina Dowding, Alice Kuhnke, Bronis Ropė, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Heidi Hautala, Michael Bloss, Anna Cavazzini, Caroline Roose, Ernest Urtasun, Salima Yenbou, Sergey Lagodinsky, Karima Delli, Viola Von Cramon Taubadel, Damien Carême, Gwendoline Delbos Corfield, François Alfonsi, Saskia Bricmont, Ciarán Cuffe, Yannick Jadot, Catherine Rowett og David Cormand for Verts/ALE-Gruppen, og Fabio Massimo Castaldo om den tyrkiske militæroperation i det nordøstlige Syrien og konsekvenserne heraf (2019/2886(RSP)) (B9-0123/2019);

—   Malik Azmani, Hilde Vautmans, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Phil Bennion, Sylvie Brunet, Olivier Chastel, Katalin Cseh, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez og Marie Pierre Vedrenne for Gruppen Renew om de tyrkiske militæroperationer i det nordøstlige Syrien og konsekvenserne heraf (2019/2886(RSP)) (B9-0125/2019);

—   Lars Patrick Berg, Jörg Meuthen og Bernhard Zimniok for ID-Gruppen om den tyrkiske militæroperation i det nordøstlige Syrien og konsekvenserne heraf (2019/2886(RSP)) (B9-0126/2019);

—   Michael Gahler, Željana Zovko, David McAllister, Sandra Kalniete, Esther de Lange, Andrzej Halicki, Vangelis Meimarakis, Jeroen Lenaers, Vladimír Bilčík, Manolis Kefalogiannis, Paulo Rangel, Michal Wiezik, Peter Pollák og Ivan Štefanec for PPE-Gruppen om den tyrkiske militæroperation i det nordøstlige Syrien og konsekvenserne heraf (2019/2886(RSP)) (B9-0127/2019);

—   Özlem Demirel, Nikolaj Villumsen, Leila Chaibi, Stelios Kouloglou, Dimitrios Papadimoulis, Konstantinos Arvanitis, Niyazi Kizilyürek, Petros Kokkalis og Giorgos Georgiou for GUE/NGL-Gruppen om de tyrkiske militæroperationer i det nordøstlige Syrien og konsekvenserne heraf (2019/2886(RSP)) (B9-0128/2019);

—   Kati Piri og Nacho Sánchez Amor for S&D-Gruppen om de tyrkiske militæroperationer i det nordøstlige Syrien og konsekvenserne heraf (2019/2886(RSP)) (B9-0129/2019);

—   Anna Fotyga, Adam Bielan, Zdzisław Krasnodębski, Assita Kanko, Witold Jan Waszczykowski, Ryszard Czarnecki, Jadwiga Wiśniewska og Ruža Tomašić for ECR-Gruppen om den tyrkiske militæroperation i det nordøstlige Syrien og konsekvenserne heraf (2019/2886(RSP)) (B9-0133/2019).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.8 i protokollen af 24.10.2019.

(Mødet afbrudt kl. 11.50 i afventning af afstemningstiden)


FORSÆDE: Rainer WIELAND
næstformand

8. Genoptagelse af mødet

Mødet genoptaget kl. 12.00.


9. Valg af Den Europæiske Ombudsmand – modtagne ansøgninger

I forlængelse af sin meddelelse af 16. september 2019 (punkt 11 i protokollen af 16.9.2019) meddelte formanden, at der før fristens udløb den 30. september 2019 var blevet indgivet ansøgninger til hvervet som Ombudsmand fra følgende:

- Giuseppe Fortunato

- Julia Laffranque

- Nils Muižnieks

- Emily O’Reilly

- Cecilia Wikström.

De fem ansøgninger opfyldte betingelserne for behandling og kunne, ligesom de andre relevante dokumenter, tilgås på Europa-Parlamentets internet.

Formanden meddelte, at ansøgningerne ville blive forelagt for Udvalget for Andragender, der ville tilrettelægge høringer af kandidaterne, som alle medlemmer ville have adgang til. Høringerne ville finde sted den 3. december 2019.

°
° ° °

Taler: Jérôme Rivière, om afviklingen af afstemningstiden den foregående dag (formanden gav en præciserende forklaring).


10. Velkomstord

Formanden bød på Parlamentets vegne velkommen til George Tsereteli, formand for Den Parlamentariske Forsamling for Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde i Europa, som havde taget plads i den officielle loge.


11. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Parlamentets websted.


11.1. Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2020 – alle sektioner (forslag til ændringer) (afstemning)

— Forslag til ændringer af bevillingerne i sektion III i Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2019, hvad angår Kommissionen

— Forslag til ændringer af bevillingerne i sektion I, II, IV, V, VI, VII, VIII, IX og X i det almindelige budget for regnskabsåret 2020, hvad angår Europa-Parlamentet, Rådet, Domstolen, Revisionsretten, Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg, Regionsudvalget, Den Europæiske Ombudsmand, Den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelse og Tjenesten for EU's Optræden Udadtil.

I henhold til traktatbestemmelserne bør ændringsforslagene opnå stemmer fra flertallet af Europa-Parlamentets medlemmer for at blive vedtaget.

(De vedtagne ændringsforslag fremgår af bilaget til ”Vedtagne tekster”.)

(Flertal af Parlamentets medlemmer påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

Indlæg

Kimmo Tiilikainen (formand for Rådet) noterede sig forskellene mellem Parlamentets og Rådets holdninger og tilsluttede sig indkaldelsen af Forligsudvalget, jf. artikel 314, stk. 4, litra c), i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde.


11.2. Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2020 – alle sektioner (afstemning)

Betænkning om Rådets holdning til forslag til Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2020 [11734/2019 - C9-0119/2019- 2019/2028(BUD)] - Budgetudvalget. Ordførere: Monika Hohlmeier og Eider Gardiazabal Rubial (A9-0017/2019)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P9_TA(2019)0038)

Indlæg

Nikolaj Villumsen fremlagde et mundtligt ændringsforslag til ændringsforslag 40rev. Parlamentet kunne ikke godtage at sætte det mundtlige ændringsforslag til afstemning, da mere end 40 medlemmer modsatte sig dette.


11.3. Decharge 2017: Det Europæiske Asylstøttekontor (EASO) (afstemning)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Asylstøttekontor (EASO) for regnskabsåret 2017 [COM(2018)0521 - C8-0359/2018- 2018/2208(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Petri Sarvamaa (A9-0011/2019)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FORSLAG TIL AFGØRELSE

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P9_TA(2019)0039)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P9_TA(2019)0039)

Decharge blev nægtet (jf. bilag V, artikel 5, stk. 2, litra b), i forretningsordenen).


11.4. Decharge 2017: EU's almindelige budget - Det Europæiske Råd og Rådet (afstemning)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2017, Sektion II - Det Europæiske Råd og Rådet [COM(2018)0521 - C8-0320/2018- 2018/2168(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Isabel García Muñoz (A9-0010/2019)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL AFGØRELSE

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P9_TA(2019)0040)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P9_TA(2019)0040)

Decharge blev nægtet (jf. bilag V, artikel 5, stk. 2, litra b), i forretningsordenen).


11.5. Indsigelse, jf. forretningsordenens artikel 112: Vurdering af plantebeskyttelsesmidlers virkning på honningbier (afstemning)

Forslag til beslutning indgivet af ENVI-udvalget, jf. artikel 112, stk. 2 og 3, og artikel 112, stk. 4, litra c), i forretningsordenen, om udkast til Kommissionens forordning om ændring af forordning (EU) nr. 546/2011 for så vidt angår vurderingen af plantebeskyttelsesmidlers virkning på honningbier (D045385/06 - 2019/2776(RPS)) (B9-0149/2019) - Ansvarlige medlemmer: Bas Eickhout, Eric Andrieu, Martin Hojsík og Anja Hazekamp

(Flertal af Parlamentets medlemmer påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P9_TA(2019)0041)

Indlæg

Christos Stylianides (medlem af Kommissionen), efter afstemningen.


12. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 194, var tilgængelige på medlemmernes sider på Parlamentets websted.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Betænkning: Monika Hohlmeier og Eider Gardiazabal Rubial - A9-0017/2019
Peter Lundgren, Billy Kelleher, Charlie Weimers, Jiří Pospíšil, Matt Carthy, Michaela Šojdrová, Gilles Lebreton, Clara Aguilera, Tatjana Ždanoka, Rory Palmer og Seán Kelly

Betænkning: Petri Sarvamaa - A9-0011/2019
Robert Roos, Stanislav Polčák og Seán Kelly

Betænkning: Isabel García Muñoz - A9-0010/2019
Stanislav Polčák, Bill Newton Dunn og Seán Kelly.


13. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Parlamentets hjemmeside under ”Plenarmøder”, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb).

Den elektroniske udgave vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.

(Mødet afbrudt kl. 13.13.)


FORSÆDE: Dita CHARANZOVÁ
næstformand

14. Genoptagelse af mødet

Mødet genoptaget kl. 15.01.


15. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


16. Klima- og miljøkrise (debat om et aktuelt spørgsmål)

Klima- og miljøkrise (2019/2887(RSP))

Indlæg af Miriam Dalli for at indlede debatten, som var foreslået af S&D-Gruppen.

Talere: Tytti Tuppurainen (formand for Rådet) og Günther Oettinger (medlem af Kommissionen).

Talere: Esther de Lange for PPE-Gruppen, Heléne Fritzon for S&D-Gruppen, María Soraya Rodríguez Ramos for Renew-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, Silvia Sardone for ID-Gruppen, Alexandr Vondra for ECR-Gruppen, Marisa Matias for GUE/NGL-Gruppen, Eleonora Evi, løsgænger, Pernille Weiss, Jytte Guteland, Catherine Chabaud, Yannick Jadot, Catherine Griset, Anna Zalewska, Anja Hazekamp, Robert Rowland, Mairead McGuinness, Simona Bonafè, Nicolae Ştefănuță, Michael Bloss, Sylvia Limmer, Hermann Tertsch, Petros Kokkalis, Ignazio Corrao, Edina Tóth, Udo Bullmann, Frédérique Ries, Pär Holmgren, Aurelia Beigneux, Jadwiga Wiśniewska, Mick Wallace, Norbert Lins, Theresa Griffin, Martin Hojsík, Karima Delli, Danilo Oscar Lancini, Izabela-Helena Kloc, Sirpa Pietikäinen, Javi López, Caroline Voaden, Jutta Paulus, Robert Roos og Dubravka Šuica.

FORSÆDE: Katarina BARLEY
næstformand

Talere: Kathleen Van Brempt, Katalin Cseh, Damien Carême, Johan Van Overtveldt, Maria Spyraki, Marek Belka, Valter Flego, Ciarán Cuffe, Agnès Evren, Aurore Lalucq, Izaskun Bilbao Barandica, Tilly Metz, Markus Pieper, Mohammed Chahim, Karin Karlsbro, Scott Ainslie, András Gyürk, Delara Burkhardt, Urmas Paet, Anna Deparnay-Grunenberg, Hildegard Bentele, Lídia Pereira, Tom Berendsen, Daniel Buda, Isabel Benjumea Benjumea, Henna Virkkunen, Maria da Graça Carvalho, Seán Kelly og João Ferreira.

Talere: Günther Oettinger og Tytti Tuppurainen.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


17. Præsentation af Revisionsrettens årsberetning - 2018 (forhandling)

Præsentation af Revisionsrettens årsberetning - 2018 (2019/2802(RSP))

Klaus-Heiner Lehne (formand for Revisionsretten) foretog forelæggelsen.

Taler: Günther Oettinger (medlem af Kommissionen).

Talere: Monika Hohlmeier for PPE-Gruppen, Tsvetelina Penkova for S&D-Gruppen, Olivier Chastel for Renew-Gruppen, Viola Von Cramon-Taubadel for Verts/ALE-Gruppen, Joachim Kuhs for ID-Gruppen, Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen, Michael Heaver, løsgænger, Tomáš Zdechovský, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Robert Rowland, Isabel García Muñoz, Gilles Boyer, Gilles Lebreton, Mazaly Aguilar, Sabrina Pignedoli, Andrey Novakov, Caterina Chinnici, Eugen Jurzyca, Brian Monteith, Tamás Deutsch, Lara Wolters, Markus Pieper, Maria Grapini og David Lega.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Stanislav Polčák og Tudor Ciuhodaru.

Taler: Günther Oettinger.

FORSÆDE: Ewa KOPACZ
næstformand

Taler: Klaus-Heiner Lehne.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


18. Eftersøgning og redning i Middelhavet (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse O-000024/2019 af Juan Fernando López Aguilar for LIBE til Rådet: Eftersøgning og redning i Middelhavet (B9-0052/2019)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse O-000025/2019 af Juan Fernando López Aguilar for LIBE til Kommissionen: Eftersøgning og redning i Middelhavet (B9-0053/2019)

Juan Fernando López Aguilar begrundede forespørgslerne.

Tytti Tuppurainen (formand for Rådet) og Johannes Hahn (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålene.

Talere: Lena Düpont for PPE-Gruppen, Claude Moraes for S&D-Gruppen, Sophia in 't Veld for Renew-Gruppen, Erik Marquardt for Verts/ALE-Gruppen, Annalisa Tardino for ID-Gruppen, Nicola Procaccini for ECR-Gruppen, Miguel Urbán Crespo for GUE/NGL-Gruppen, Kostas Papadakis, løsgænger, Karoline Edtstadler, Pietro Bartolo, Jan-Christoph Oetjen, Tineke Strik, Jean-Paul Garraud, Jorge Buxadé Villalba, Sira Rego, Balázs Hidvéghi, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Reinhard Bütikofer, Javier Moreno Sánchez, Maite Pagazaurtundúa, Alice Kuhnke, Tom Vandendriessche, Jadwiga Wiśniewska og Miriam Dalli.

FORSÆDE: Mairead McGUINNESS
næstformand

Talere: Antony Hook, Ernest Urtasun, Nicolaus Fest, Robert Roos, Sylvie Guillaume, Hilde Vautmans, Laura Huhtasaari, Evin Incir, Mara Bizzotto og Hynek Blaško.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Monika Hohlmeier, Alex Agius Saliba, Irena Joveva, Joachim Stanisław Brudziński, Clare Daly, Stanislav Polčák og Pierfrancesco Majorino.

Talere: Johannes Hahn og Tytti Tuppurainen.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 128, stk. 5):

—   Nicola Procaccini, for ECR-Gruppen, om eftersøgning og redning i Middelhavet (2019/2755(RSP)) (B9-0130/2019);

—   Annalisa Tardino og Tom Vandendriessche, for ID-Gruppen, om eftersøgning og redning i Middelhavet (2019/2755(RSP)) (B9-0131/2019);

—   Lena Düpont, for PPE-Gruppen, om eftersøgning og redning i Middelhavet (2019/2755(RSP)) (B9-0132/2019);

—   Juan Fernando López Aguilar, for LIBE, om eftersøgning og redning i Middelhavet (2019/2755(RSP)) (B9-0154/2019).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.9 i protokollen af 24.10.2019.


19. Indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (forhandling)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (2019/2883(RSP))

Tytti Tuppurainen (formand for Rådet) og Johannes Hahn (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Andrey Kovatchev for PPE-Gruppen, Kati Piri for S&D-Gruppen, Ilhan Kyuchyuk for Renew-Gruppen, Reinhard Bütikofer for Verts/ALE-Gruppen, Anna Bonfrisco for ID-Gruppen, Anna Fotyga for ECR-Gruppen, Stelios Kouloglou for GUE/NGL-Gruppen, Željana Zovko, Tonino Picula, Stéphane Séjourné, Tineke Strik og Dominique Bilde.

(Fortsættelse af forhandlingen: punkt 21 i protokollen af 23.10.2019)


20. Velkomstord

Formanden bød på Parlamentets vegne velkommen til formanden for Nordmakedoniens parlament, Talat Xhaferi, som havde taget plads i den officielle loge.


21. Indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (fortsat forhandling)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (2019/2883(RSP))

(Begyndelsen af forhandlingen: se punkt 19 i protokollen af 23.10.2019)

Talere: Fabio Massimo Castaldo og Vladimír Bilčík.

FORSÆDE: Marcel KOLAJA
næstformand

Talere: Isabel Santos, Klemen Grošelj, Lars Patrick Berg, Bogdan Rzońca, Lefteris Nikolaou-Alavanos, Andrius Kubilius, Andreas Schieder, Urmas Paet, Laura Huhtasaari, Ioannis Lagos, Maria Spyraki, Sergei Stanishev, Michal Šimečka, Jordan Bardella, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Valter Flego, Miroslav Radačovský, Karlo Ressler, Tanja Fajon, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Karlo Ressler,Paolo Borchia, Alexander Alexandrov Yordanov, Brando Benifei, Andor Deli, Sven Mikser og Arba Kokalari.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Jiří Pospíšil, Julie Ward, Petras Auštrevičius, Viola Von Cramon-Taubadel, Gilles Lebreton og Dimitrios Papadimoulis.

Talere: Johannes Hahn og Tytti Tuppurainen.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 132, stk. 2):

—   Jörg Meuthen, Lars Patrick Berg og Guido Reil for ID-Gruppen om indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (2019/2883(RSP)) (B9-0155/2019);

—   Anna Fotyga, Witold Jan Waszczykowski, Adam Bielan, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski og Angel Dzhambazki for ECR-Gruppen om indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (2019/2883(RSP)) (B9-0156/2019);

—   Tineke Strik, Catherine Rowett, Viola Von Cramon-Taubadel, David Cormand, Philippe Lamberts, Yannick Jadot, Romeo Franz, Ciarán Cuffe, Monika Vana, Jutta Paulus, Michael Bloss og Ernest Urtasun for Verts/ALE-Gruppen om indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (2019/2883(RSP)) (B9-0157/2019);

—   Stelios Kouloglou, Konstantinos Arvanitis, Niyazi Kizilyürek, Dimitrios Papadimoulis, Petros Kokkalis, Elena Kountoura og Martina Michels for GUE/NGL-Gruppen om indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (2019/2883(RSP)) (B9-0158/2019);

—   Kati Piri, Tonino Picula, Isabel Santos, Andreas Schieder og Tanja Fajon for S&D-Gruppen om indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (2019/2883(RSP)) (B9-0159/2019);

—   Hilde Vautmans og Ilhan Kyuchyuk for Gruppen Renew om indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (2019/2883(RSP)) (B9-0160/2019);

—   Michael Gahler, Željana Zovko, David McAllister, Sandra Kalniete, Kinga Gál, Andor Deli og László Trócsányi for PPE-Gruppen om indledning af tiltrædelsesforhandlinger med Nordmakedonien og Albanien (2019/2883(RSP)) (B9-0161/2019).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.10 i protokollen af 24.10.2019.


22. Situationen i Irak, særlig den voldelige undertrykkelse af unges og studerendes protester (forhandling)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Irak, særlig den voldelige undertrykkelse af unges og studerendes protester (2019/2884(RSP))

Tytti Tuppurainen (formand for Rådet) afgav redegørelsen for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.

Talere: Georgios Kyrtsos for PPE-Gruppen, Kati Piri for S&D-Gruppen, Abir Al-Sahlani for Renew-Gruppen, Hannah Neumann for Verts/ALE-Gruppen, Thierry Mariani for ID-Gruppen, Anna Fotyga for ECR-Gruppen, Clare Daly for GUE/NGL-Gruppen, Fabio Massimo Castaldo, løsgænger, Domènec Ruiz Devesa, José Ramón Bauzá Díaz, Isabella Tovaglieri, Pernando Barrena Arza og Pietro Bartolo.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Tudor Ciuhodaru, Kateřina Konečná, Julie Ward og Mick Wallace.

Taler: Tytti Tuppurainen.

FORSÆDE: Fabio Massimo CASTALDO
næstformand

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


23. FN's politiske erklæring om sygesikring for alle fra mødet på højt plan (forhandling)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: FN's politiske erklæring om sygesikring for alle fra mødet på højt plan (2019/2861(RSP))

Tytti Tuppurainen (formand for Rådet) og Neven Mimica (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Dolors Montserrat for PPE-Gruppen, Heléne Fritzon for S&D-Gruppen, Véronique Trillet-Lenoir for Renew-Gruppen, Petra De Sutter for Verts/ALE-Gruppen, Simona Baldassarre for ID-Gruppen, João Ferreira for GUE/NGL-Gruppen, Cindy Franssen, Sara Cerdas, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tomislav Sokol, Katalin Cseh, Kateřina Konečná, Tomislav Sokol, Tudor Ciuhodaru, Pierfrancesco Majorino, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tomislav Sokol, og Nicolás González Casares, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Dolors Montserrat.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Julie Ward.

Talere: Neven Mimica og Tytti Tuppurainen.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


24. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 642.179/OJJE).


25. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 22.50.

Klaus Welle

Dita Charanzová

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adamowicz Magdalena, Ademov Asim, Adinolfi Isabella, Adinolfi Matteo, Agius Saliba Alex, Aguilar Mazaly, Aguilera Clara, Ainslie Scott, Alexandrov Yordanov Alexander, Alfonsi François, Alieva-Veli Atidzhe, Allard Christian, Al-Sahlani Abir, Amaro Álvaro, Anderson Christine, Anderson Martina, Andresen Rasmus, Androuët Mathilde, Androulakis Nikos, Ansip Andrus, Ara-Kovács Attila, Arena Maria, Arias Echeverría Pablo, Arimont Pascal, Arłukowicz Bartosz, Armand Clotilde, Arvanitis Konstantinos, Asimakopoulou Anna-Michelle, Aubry Manon, Auken Margrete, Auštrevičius Petras, Avram Carmen, Azmani Malik, Baldassarre Simona, Balt Marek Paweł, Bardella Jordan, Barley Katarina, Barrena Arza Pernando, Bartolo Pietro, Băsescu Traian, Basso Alessandra, Bauzá Díaz José Ramón, Bay Nicolas, Bearder Catherine, Beck Gunnar, Beer Nicola, Beghin Tiziana, Beigneux Aurelia, Belka Marek, Bellamy François-Xavier, Benea Adrian-Dragoş, Benifei Brando, Benjumea Benjumea Isabel, Bennion Phil, Beňová Monika, Bentele Hildegard, Berendsen Tom, Berg Lars Patrick, Bergkvist Erik, Bernhuber Alexander, Biedroń Robert, Bielan Adam, Bilbao Barandica Izaskun, Bilčík Vladimír, Bilde Dominique, Bischoff Gabriele, Biteau Benoît, Bizzotto Mara, Björk Malin, Blaga Vasile, Blaško Hynek, Blinkevičiūtė Vilija, Bloss Michael, Bocskor Andrea, Boeselager Damian, Bogdan Ioan-Rareş, Bogovič Franc, Bompard Manuel, Bonafè Simona, Bonfrisco Anna, Borchia Paolo, Borzan Biljana, Botenga Marc, Boyer Gilles, Breyer Patrick, Brglez Milan, Bricmont Saskia, Brophy Jane, Brudziński Joachim Stanisław, Bruna Annika, Brunet Sylvie, Buchheit Markus, Buchner Klaus, Buda Daniel, Bull David, Bullmann Udo, Bullock Jonathan, Bunting Judith, Burkhardt Delara, Buschmann Martin, Buşoi Cristian-Silviu, Bütikofer Reinhard, Buxadé Villalba Jorge, Buzek Jerzy, Calenda Carlo, Campomenosi Marco, Cañas Jordi, Canfin Pascal, Carême Damien, Caroppo Andrea, Carthy Matt, Carvalhais Isabel, Carvalho Maria da Graça, Casa David, Casanova Massimo, Caspary Daniel, Castaldo Fabio Massimo, del Castillo Vera Pilar, Ceccardi Susanna, Cerdas Sara, Chabaud Catherine, Chahim Mohammed, Chaibi Leila, Charanzová Dita, Chastel Olivier, Chinnici Caterina, Chowns Ellie, Christensen Asger, Christoforou Lefteris, Cimoszewicz Włodzimierz, Ciocca Angelo, Ciuhodaru Tudor, Číž Miroslav, Colin-Oesterlé Nathalie, Collard Gilbert, Conte Rosanna, Corbett Richard, Cormand David, Corrao Ignazio, Cozzolino Andrea, Crețu Corina, Cseh Katalin, Cuffe Ciarán, Cutajar Josianne, Czarnecki Ryszard, van Dalen Peter, Dalli Miriam, Daly Clare, D'Amato Rosa, Dance Seb, Danielsson Johan, Danjean Arnaud, Danti Nicola, Da Re Gianantonio, Daubney Martin Edward, David Ivan, De Castro Paolo, Decerle Jérémy, Delbos-Corfield Gwendoline, Deli Andor, Delli Karima, De Lucy Belinda, De Man Filip, Demirel Özlem, Deparnay-Grunenberg Anna, De Sutter Petra, Deutsch Tamás, Dhamija Dinesh, Didier Geoffroy, Dlabajová Martina, Dobrev Klára, Dodds Diane, Doleschal Christian, Donato Francesca, Dorfmann Herbert, Dowding Gina, Dreosto Marco, Duda Jarosław, Düpont Lena, Durá Ferrandis Estrella, Durand Pascal, Ďuriš Nicholsonová Lucia, Edtstadler Karoline, Eickhout Bas, Eppink Derk Jan, Ernst Cornelia, Eroglu Engin, Ertug Ismail, Estaràs Ferragut Rosa, Evans Jill, Evi Eleonora, Evren Agnès, Fajon Tanja, Falcă Gheorghe, Farage Nigel, Farreng Laurence, Federley Fredrick, Ferber Markus, Fernandes José Manuel, Fernández Jonás, Ferrandino Giuseppe, Ferrara Laura, Ferreira João, Fest Nicolaus, Fidanza Carlo, Fiocchi Pietro, Fitto Raffaele, Fitzgerald Frances, Flanagan Luke Ming, Flego Valter, Forman Lance, Fotyga Anna, Fourlas Loucas, Fragkos Emmanouil, Frankowski Tomasz, Franssen Cindy, Franz Romeo, Freund Daniel, Fritzon Heléne, Fuglsang Niels, Furore Mario, Gade Søren, Gahler Michael, Gál Kinga, Gálvez Muñoz Lina, Gamon Claudia, Gancia Gianna, García Del Blanco Ibán, García-Margallo y Marfil José Manuel, García Muñoz Isabel, García Pérez Iratxe, Gardiazabal Rubial Eider, Garicano Luis, Garraud Jean-Paul, Gebhardt Evelyne, Geese Alexandra, Geier Jens, Gemma Chiara, Georgiou Giorgos, Georgoulis Alexis, Geuking Helmut, Ghinea Cristian, Giarrusso Dino, Gibson Barbara Ann, Giegold Sven, Gieseke Jens, Gill Neena, Gill Nathan, Glancy James Alexander, Glück Andreas, Glucksmann Raphaël, Goerens Charles, González Mónica Silvana, González Casares Nicolás, González Pons Esteban, Grant Valentino, Grapini Maria, Gregorová Markéta, Griffin Theresa, Griset Catherine, Grošelj Klemen, Grudler Christophe, Gualmini Elisabetta, Guerreiro Francisco, Guetta Bernard, Guillaume Sylvie, Guteland Jytte, Gyöngyösi Márton, Győri Enikő, Gyürk András, Habib Ben, Hahn Svenja, Haider Roman, Hajšel Robert, Hakkarainen Teuvo, Halicki Andrzej, Hannan Daniel, Hansen Christophe, Harris Lucy Elizabeth, Häusling Martin, Hautala Heidi, Hava Mircea-Gheorghe, Hayer Valerie, Hazekamp Anja, Heaver Michael, Heide Hannes, Heinäluoma Eero, Herbst Niclas, Herzberger-Fofana Pierrette, Hetman Krzysztof, Hidvéghi Balázs, Hlaváček Martin, Hohlmeier Monika, Hojsík Martin, Holmgren Pär, Hölvényi György, Homs Ginel Alicia, Hook Antony, Hortefeux Brice, Horwood Martin, Howarth John, Hristov Ivo, Hübner Danuta Maria, Huhtasaari Laura, Huitema Jan, Ijabs Ivars, Incir Evin, in 't Veld Sophia, Jadot Yannick, Jahr Peter, Jakeliūnas Stasys, Jaki Patryk, Jalkh Jean-François, Jamet France, Jarubas Adam, Jones Jackie, Jongerius Agnes, Jordan Christina Sheila, Joron Virginie, Joveva Irena, Juknevičienė Rasa, Jurgiel Krzysztof, Jurzyca Eugen, Juvin Herve, Kaili Eva, Kalinowski Jarosław, Kaljurand Marina, Kammerevert Petra, Kanev Radan, Kanko Assita, Karas Othmar, Karlsbro Karin, Karski Karol, Katainen Elsi, Kefalogiannis Manolis, Kelleher Billy, Keller Fabienne, Keller Ska, Kelly Seán, Kempa Beata, Kirton-Darling Jude, Kizilyürek Niyazi, Kloc Izabela-Helena, Knotek Ondřej, Kofod Peter, Kohut Łukasz, Kokalari Arba, Kokkalis Petros, Kolaja Marcel, Kolakušić Mislav, Konečná Kateřina, Konstantinou Athanasios, Kopacz Ewa, Kopcińska Joanna, Körner Moritz, Kósa Ádám, Köster Dietmar, Kouloglou Stelios, Kountoura Elena, Kovařík Ondřej, Kovatchev Andrey, Krah Maximilian, Krasnodębski Zdzisław, Krehl Constanze, Kruk Elżbieta, Kubilius Andrius, Kuhnke Alice, Kuhs Joachim, Kumpula-Natri Miapetra, Kuźmiuk Zbigniew, Kympouropoulos Stelios, Kyrtsos Georgios, Kyuchyuk Ilhan, Lagodinsky Sergey, Lagos Ioannis, Lalucq Aurore, Lancini Danilo Oscar, Lange Bernd, de Lange Esther, Langensiepen Katrin, Laporte Hélène, Larrouturou Pierre, Lebreton Gilles, Lechanteux Julie, Lega David, Lenaers Jeroen, Lewandowski Janusz, Liberadzki Bogusław, Liese Peter, Limmer Sylvia, Lins Norbert, Lizzi Elena, Loiseau Nathalie, Løkkegaard Morten, Long Naomi, Longworth John, López Javi, López Aguilar Juan Fernando, López Gil Leopoldo, López-Istúriz White Antonio, Lowe Rupert, Luena César, Łukacijewska Elżbieta Katarzyna, Lundgren Peter, Lutgen Benoît, McAllister David, McGuinness Mairead, McIntyre Anthea, McLeod Aileen, Madison Jaak, Maestre Martín De Almagro Cristina, Magid Magid, Majorino Pierfrancesco, Maldeikienė Aušra, Maldonado López Adriana, Manda Claudiu, Manders Antonius, Mandl Lukas, Mariani Thierry, Marinescu Marian-Jean, Marquardt Erik, Marques Margarida, Marques Pedro, Martusciello Fulvio, Matias Marisa, Matić Predrag Fred, Maurel Emmanuel, Mavrides Costas, Maxová Radka, Maydell Eva, Mayer Georg, Mazurek Beata, Mažylis Liudas, Meimarakis Vangelis, Melbārde Dace, Melchior Karen, Mélin Joëlle, Melo Nuno, Metsola Roberta, Metz Tilly, Meuthen Jörg, Michels Martina, Mihaylova Iskra, Mikser Sven, Milazzo Giuseppe, Millán Mon Francisco José, Miller Leszek, Mobarik Nosheena, Mohammed Shaffaq, Molnár Csaba, Monteiro de Aguiar Cláudia, Monteith Brian, Montserrat Dolors, Moraes Claude, Morano Nadine, Moreno Sánchez Javier, Moretti Alessandra, Mortler Marlene, Motreanu Dan-Ştefan, Możdżanowska Andżelika Anna, Müller Ulrike, Mummery June Alison, Mureşan Siegfried, Nagtegaal Caroline, Nart Javier, Nethsingha Lucy, Neumann Hannah, Neuser Norbert, Newton Dunn Bill, Nica Dan, Niebler Angelika, Niedermayer Luděk, Nienaß Niklas, Niinistö Ville, Nikolaou-Alavanos Lefteris, Noichl Maria, Novakov Andrey, Oetjen Jan-Christoph, Olbrycht Jan, Olekas Juozas, Olivier Philippe, Omarjee Younous, O'Sullivan Grace, Overgaard Nielsen Henrik, Paet Urmas, Pagazaurtundúa Maite, Palmer Rory, Panza Alessandro, Papadakis Demetris, Papadakis Kostas, Papadimoulis Dimitrios, Patriciello Aldo, Patten Matthew, Paulus Jutta, Pedicini Piernicola, Peeters Kris, Pekkarinen Mauri, Peksa Mikuláš, Pelletier Anne-Sophie, Penkova Tsvetelina, Pereira Sandra, Pereira Lídia, Peter-Hansen Kira Marie, Petersen Morten, Phillips Alexandra Louise Rosenfield, Phillips Alexandra Lesley, Picierno Pina, Picula Tonino, Pieper Markus, Pietikäinen Sirpa, Pignedoli Sabrina, Piri Kati, Pisapia Giuliano, Pîslaru Dragoş, Pizarro Manuel, Plumb Rovana, Polčák Stanislav, Polfjärd Jessica, Pollák Peter, Poręba Tomasz Piotr, Porritt Luisa, Pospíšil Jiří, Procaccini Nicola, Pugh Jake, Radačovský Miroslav, Radev Emil, Radtke Dennis, Rafaela Samira, Rafalska Elżbieta, Rangel Paulo, Rees-Mogg Annunziata Mary, Regimenti Luisa, Regner Evelyn, Rego Sira, Reil Guido, Reintke Terry, Ressler Karlo, Ries Frédérique, Rinaldi Antonio Maria, Riquet Dominique, Ritchie Sheila, Rivasi Michèle, Rivière Jérôme, Roberti Franco, Rodríguez-Piñero Inma, Rodríguez Palop Eugenia, Rodríguez Ramos María Soraya, Rónai Sándor, Rondinelli Daniela, Roos Robert, Roose Caroline, Ropė Bronis, Rougé André, Rowett Catherine, Rowland Robert, Ruissen Bert-Jan, Ruiz Devesa Domènec, Rzońca Bogdan, Salini Massimiliano, Sánchez Amor Nacho, Sander Anne, Sant Alfred, Santos Isabel, Sardone Silvia, Sarvamaa Petri, Satouri Mounir, Schaldemose Christel, Schieder Andreas, Schirdewan Martin, Schmiedtbauer Simone, Schmit Nicolas, Schneider Christine, Scholz Helmut, Schreijer-Pierik Annie, Schreinemacher Liesje, Schulze Sven, Schuster Joachim, Schwab Andreas, Scott Cato Molly, Seekatz Ralf, Séjourné Stéphane, Semedo Monica, Semsrott Nico, Sidl Günther, Silva Pereira Pedro, Šimečka Michal, Simon Sven, Sinčić Ivan Vilibor, Sippel Birgit, Skyttedal Sara, Slabakov Andrey, Smeriglio Massimiliano, Smith Alyn, Šojdrová Michaela, Sokol Tomislav, Solís Pérez Susana, Sonneborn Martin, Spurek Sylwia, Spyraki Maria, Stancanelli Raffaele, Stanishev Sergei, Stedman-Bryce Louis, Štefanec Ivan, Ştefănuță Nicolae, Stegrud Jessica, Strik Tineke, Strugariu Ramona, Šuica Dubravka, Szájer József, Szydło Beata, Tajani Antonio, Tang Paul, Tarabella Marc, Tardino Annalisa, Tax Vera, Tennant John David Edward, Terheş Cristian, Tertsch Hermann, Thaler Barbara, Thun und Hohenstein Róża, Tice Richard, Tinagli Irene, Tobiszowski Grzegorz, Tolleret Irène, Tomac Eugen, Tomaševski Valdemar, Tomašić Ruža, Tomc Romana, Toom Yana, Torvalds Nils, Tošenovský Evžen, Tóth Edina, Toussaint Marie, Tovaglieri Isabella, Trillet-Lenoir Véronique, Trócsányi László, Tudorache Dragoş, Tudose Mihai, Uhrík Milan, Ujhelyi István, Urbán Crespo Miguel, Urtasun Ernest, Uspaskich Viktor, Vaidere Inese, Vălean Adina-Ioana, Vana Monika, Van Brempt Kathleen, Vandendriessche Tom, Van Orden Geoffrey, Van Overtveldt Johan, Van Sparrentak Kim, Vautmans Hilde, Vedrenne Marie-Pierre, Verheyen Sabine, Verhofstadt Guy, Vilimsky Harald, Villanueva Ruiz Idoia, Villumsen Nikolaj, Vincze Loránt, Vind Marianne, Virkkunen Henna, Vitanov Petar, Voaden Caroline, Vollath Bettina, Von Cramon-Taubadel Viola, Vondra Alexandr, Von Wiese Irina, Voss Axel, Vozemberg-Vrionidi Elissavet, Vrecionová Veronika, Vuolo Lucia, Wallace Mick, Walsh Maria, Walsmann Marion, Warborn Jörgen, Ward Julie, Waszczykowski Witold Jan, Weimers Charlie, Weiss Pernille, Wells James, Widdecombe Ann, Wiener Sarah, Wiezik Michal, Winkler Iuliu, Winzig Angelika, Wiseler-Lima Isabel, Wiśniewska Jadwiga, Wölken Tiemo, Wolters Lara, Yenbou Salima, Yon-Courtin Stéphanie, Yoncheva Elena, Zacharopoulou Chrysoula, Zahradil Jan, Zalewska Anna, Zambelli Stefania, Zanni Marco, Zarzalejos Javier, Ždanoka Tatjana, Zdechovský Tomáš, Zīle Roberts, Zimniok Bernhard, Złotowski Kosma, Zoido Álvarez Juan Ignacio, Zorrinho Carlos, Zovko Željana, Zullo Marco, Zver Milan

Fritaget:

Andrieu Eric, Annemans Gerolf, Fox Claire, Hahn Henrike, Járóka Lívia, Ochojska Janina, Saryusz-Wolski Jacek, Zagorakis Theodoros

Seneste opdatering: 25. februar 2020Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik