Indeks 
Zapisnik
PDF 296kWORD 83k
Srijeda, 23. listopada 2019. - Strasbourg
1.Otvaranje dnevne sjednice
 2.Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)
 3.Delegirani akti (članak 111. stavak 2. Poslovnika)
 4.Provedbene mjere (članak 112. Poslovnika)
 5.Prijenos odobrenih sredstava i proračunske odluke
 6.Podnošenje dokumenata
 7.Turske vojne operacije u sjeveroistočnoj Siriji i njihove posljedice (rasprava)
 8.Nastavak dnevne sjednice
 9.Election du Médiateur européen - candidatures reçues
 10.Dobrodošlica
 11.Glasovanje
  11.1.Opći proračun Europske unije za financijsku godinu 2020. - svi dijelovi (nacrti amandmana) (glasovanje)
  11.2.Opći proračun Europske unije za financijsku godinu 2020. - svi dijelovi (glasovanje)
  11.3.Razrješnica za 2017.: Europski potporni ured za azil (EASO) (glasovanje)
  11.4.Razrješnica za 2017.: Opći proračun EU-a – Europsko vijeće i Vijeće (glasovanje)
  11.5.Prigovor u skladu s člankom 112. Poslovnika: procjena učinka sredstava za zaštitu bilja na pčele medarice (glasovanje)
 12.Obrazloženja glasovanja
 13.Izmjene danih glasova i namjere glasača
 14.Nastavak dnevne sjednice
 15.Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
 16.Klimatska i ekološka krizna situacija (tematska rasprava)
 17.Predstavljanje godišnjeg izvješća Revizorskog suda za 2018. (rasprava)
 18.Traganje i spašavanje na Sredozemlju (rasprava)
 19.Otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (rasprava)
 20.Dobrodošlica
 21.Otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (nastavak rasprave)
 22.Stanje u Iraku, posebno kad je riječ o nasilnom gušenju prosvjeda mladih i studenata (rasprava)
 23.Politička deklaracija UN-a na visokoj razini o univerzalnom zdravstvenom osiguranju (rasprava)
 24.Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
 25.Zatvaranje dnevne sjednice
 POPIS NAZOČNIH


PREDSJEDA: Othmar KARAS
potpredsjednik

1. Otvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica otvorena je u 9:01 h.


2. Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)

Sljedeći zastupnici ili kubovi zastupnika zatražili su u skladu s člankom 144. Poslovnika održavanje takve rasprave za navedene prijedloge rezolucija:

I.   Položaj LGBTI osoba u Ugandi (2019/2879(RSP))

—   Ellie Chowns, Hannah Neumann, Alice Kuhnke, Henrike Hahn, Alexandra Louise Rosenfield Phillips, Marie Toussaint, Gwendoline Delbos Corfield, Grace O'Sullivan, Petra De Sutter, Katrin Langensiepen, Saskia Bricmont, Kim Van Sparrentak, Rasmus Andresen, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Sergey Lagodinsky, Niklas Nienaß, Erik Marquardt, David Cormand, Gina Dowding, Yannick Jadot, Michèle Rivasi i Ciarán Cuffe, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, i Piernicola Pedicini, Fabio Massimo Castaldo, Rosa D'Amato, Laura Ferrara i Ignazio Corrao, o Ugandi, osobito nacrtu zakona o uvođenju smrtne kazne za homoseksualna djela (B9-0134/2019);

—   Marisa Matias, Helmut Scholz, Stelios Kouloglou, Pernando Barrena Arza, Dimitrios Papadimoulis, Miguel Urbán Crespo, Idoia Villanueva Ruiz, Eugenia Rodríguez Palop, Mick Wallace, Clare Daly, Alexis Georgoulis, Emmanuel Maurel, Anne Sophie Pelletier, Manuel Bompard, Manon Aubry, Konstantinos Arvanitis i Petros Kokkalis, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o položaju LGBTI osoba u Ugandi (B9-0135/2019);

—   Karin Karlsbro, Atidzhe Alieva Veli, Petras Auštrevičius, Malik Azmani, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Dita Charanzová, Olivier Chastel, Katalin Cseh, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Elsi Katainen, Ilhan Kyuchyuk, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Jan Christoph Oetjen, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Liesje Schreinemacher, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans i Marie Pierre Vedrenne, u ime Kluba zastupnika Renew-a u ime Kluba zastupnika Renew-a, o položaju LGBTI osoba u Ugandi (B9-0137/2019);

—   Kati Piri i Julie Ward, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o položaju LGBTI osoba u Ugandi (B9-0140/2019);

—   Michael Gahler, Tomas Tobé, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Tomáš Zdechovský, Tomasz Frankowski, Magdalena Adamowicz, David McAllister, Andrius Kubilius, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, David Lega, Stelios Kympouropoulos, Arba Kokalari, Roberta Metsola i Sandra Kalniete, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o položaju LGBTI osoba u Ugandi (B9-0142/2019).

II.   Egipat (2019/2880(RSP))

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Adam Bielan, Witold Jan Waszczykowski, Assita Kanko, Ryszard Czarnecki, Ruža Tomašić, Jadwiga Wiśniewska, Valdemar Tomaševski i Raffaele Fitto, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Egiptu (B9-0136/2019);

—   Hannah Neumann, Saskia Bricmont, Katrin Langensiepen, Margrete Auken, Grace O'Sullivan, Heidi Hautala, Michael Bloss, Caroline Roose, Ernest Urtasun, Salima Yenbou, Alice Kuhnke, Viola Von Cramon Taubadel, François Alfonsi, Damien Carême, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Karima Delli, Tineke Strik, Ciarán Cuffe, Yannick Jadot, Gina Dowding, Catherine Rowett, David Cormand i Michèle Rivasi, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Egiptu (B9-0138/2019);

—   Miguel Urbán Crespo, Marisa Matias, Pernando Barrena Arza, Helmut Scholz, Idoia Villanueva Ruiz, Eugenia Rodríguez Palop, Anne Sophie Pelletier, Leila Chaibi i Manuel Bompard, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Egiptu (B9-0139/2019);

—   Petras Auštrevičius, Atidzhe Alieva Veli, Malik Azmani, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Olivier Chastel, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Elsi Katainen, Ilhan Kyuchyuk, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Jan Christoph Oetjen, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans i Marie Pierre Vedrenne, u ime Kluba zastupnika Renew-au ime Kluba zastupnika Renew-a, o Egiptu (B9-0141/2019);

—   Kati Piri i Maria Arena, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Egiptu (B9-0143/2019);

—   Michael Gahler, Tomáš Zdechovský, Eva Maydell, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Karlo Ressler, Romana Tomc, Tomasz Frankowski, Luděk Niedermayer, Magdalena Adamowicz, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, Andrius Kubilius, David Lega, Arba Kokalari, Roberta Metsola, Sandra Kalniete, Inese Vaidere i Antonio López Istúriz White, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Egiptu (B9-0144/2019).

III.   Prijedlog novog Kaznenog zakonika Indonezije (2019/2881(RSP))

—   Heidi Hautala, Hannah Neumann, Anna Cavazzini, Kim Van Sparrentak, Michael Bloss, Alice Kuhnke, Yannick Jadot, Catherine Rowett, David Cormand, Michèle Rivasi i Ciarán Cuffe, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, i Fabio Massimo Castaldo, o novom Kaznenom zakoniku Indonezije (B9-0145/2019);

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Adam Bielan, Charlie Weimers, Witold Jan Waszczykowski, Assita Kanko, Ryszard Czarnecki, Angel Dzhambazki, Bert Jan Ruissen, Ruža Tomašić, Alexandr Vondra, Jadwiga Wiśniewska, Valdemar Tomaševski, Veronika Vrecionová i Raffaele Fitto, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o novom Kaznenom zakoniku Indonezije (B9-0146/2019);

—   Lars Patrick Berg i Jörg Meuthen, u ime Kluba zastupnika ID-au ime Kluba zastupnika ID-a, o novom Kaznenom zakoniku Indonezije (B9-0147/2019);

—   Idoia Villanueva Ruiz, Marisa Matias, Niyazi Kizilyürek, Giorgos Georgiou, Dimitrios Papadimoulis, Miguel Urbán Crespo, Inma Rodríguez Piñero, Alexis Georgoulis, Stelios Kouloglou, Sandra Pereira, Mick Wallace, Clare Daly, Petros Kokkalis i Konstantinos Arvanitis, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o novom Kaznenom zakoniku Indonezije (B9-0148/2019);

—   Katalin Cseh, Atidzhe Alieva Veli, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Dita Charanzová, Olivier Chastel, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Elsi Katainen, Ilhan Kyuchyuk, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans i Marie Pierre Vedrenne, u ime Kluba zastupnika Renew-au ime Kluba zastupnika Renew-a, o novom Kaznenom zakoniku Indonezije (B9-0150/2019);

—   Kati Piri i Marianne Vind, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o novom Kaznenom zakoniku Indonezije (B9-0152/2019);

—   Michael Gahler, Tomáš Zdechovský, Eva Maydell, Lefteris Christoforou, Loucas Fourlas, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Karlo Ressler, Romana Tomc, Tomasz Frankowski, Luděk Niedermayer, Magdalena Adamowicz, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, David Lega, Stelios Kympouropoulos, Arba Kokalari, Roberta Metsola, Sandra Kalniete, Inese Vaidere i Antonio López Istúriz White, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o novom Kaznenom zakoniku Indonezije (B9-0153/2019).

Vrijeme za izlagane bit će raspodijeljeno u skladu s člankom 171. Poslovnika.


3. Delegirani akti (članak 111. stavak 2. Poslovnika)

Parlamentu su dostavljeni sljedeći nacrti delegiranih akata:

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za službene kontrole pošiljaka životinja i robe u provozu, pretovaru i daljnjem prijevozu kroz Uniju i o izmjeni uredaba Komisije (EZ) br. 798/2008, (EZ) br. 1251/2008, (EZ) br. 119/2009, (EU) br. 206/2010, (EU) br. 605/2010, (EU) br. 142/2011, (EU) br. 28/2012, Provedbene uredbe Komisije (EU) 2016/759 i Odluke Komisije 2007/777/EZ (C(2019)07003 - 2019/2867(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 10. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: ENVI, AGRI (članak 57. Poslovnika)

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za utvrđivanje u kojim slučajevima i pod kojim uvjetima se provjere identiteta i fizičke provjere određene robe mogu obavljati na kontrolnim točkama, a provjere dokumentacije na udaljenosti od graničnih kontrolnih postaja (C(2019)07004 - 2019/2864(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 10. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: ENVI, AGRI (članak 57. Poslovnika)

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu određenih kategorija životinja i robe izuzetih od službenih kontrola na graničnim kontrolnim postajama, posebnih kontrola osobne prtljage putnika i malih pošiljaka robe koje se šalju fizičkim osobama i nisu namijenjene stavljanju na tržište te o izmjeni Uredbe (EU) br. 142/2011 (C(2019)07006 - 2019/2863(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 10. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: ENVI, AGRI (članak 57. Poslovnika)

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila o posebnim službenim kontrolama određenih kategorija životinja i robe, mjerama koje je potrebno poduzeti nakon provedbe takvih kontrola te određenim kategorijama životinja i robe izuzetima od službenih kontrola na graničnim kontrolnim postajama (C(2019)07007 - 2019/2868(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 10. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: ENVI, AGRI (članak 57. Poslovnika)

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila o provedbi posebnih službenih kontrola drvene ambalaže, obavijesti o određenim pošiljkama i mjerama koje treba poduzeti u slučajevima neusklađenosti (C(2019)07251 - 2019/2865(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 10. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: ENVI, AGRI (članak 57. Poslovnika)

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Uredbe (EU)2016/1076 Europskog parlamenta i Vijeća radi uključivanja Unije Komorâ u PrilogI. (C(2019)07276 - 2019/2871(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 14. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: INTA

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) 2019/833 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju mjera očuvanja i provedbe koje se primjenjuju na regulatornom području Organizacije za ribarstvo sjeverozapadnog Atlantika (C(2019)07290 - 2019/2872(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 15. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: PECH

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Uredbe Vijeća (EU, Euratom)2019/1197 u pogledu rokova u kojima bi Ujedinjena Kraljevina trebala ispuniti uvjete prihvatljivosti za financiranje sredstvima Unije nakon povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz Unije (C(2019)07296 - 2019/2866(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 1 mjesec od dana primitka 10. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: BUDG

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Uredbe (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu datuma primjene određenih odredaba direktiva 91/496/EEC, 97/78/EZ i 2000/29/EZ (C(2019)07297 - 2019/2869(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 10. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: ENVI, AGRI (članak 57. Poslovnika)

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 428/2009 o uspostavljanju režima Zajednice za kontrolu izvoza, prijenosa, brokeringa i provoza robe s dvojnom namjenom (C(2019)07313 - 2019/2890(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 17. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: INTA

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni PrilogaII. Uredbi (EU) br. 515/2014 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavljanju, u okviru Fonda za unutarnju sigurnost, instrumenta za financijsku potporu u području vanjskih granica i viza (C(2019)07314 - 2019/2873(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 15. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: LIBE

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Priloga II. Uredbi (EU) br. 516/2014 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Fonda za azil, migracije i integraciju (C(2019)07329 - 2019/2874(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 15. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: LIBE

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) 2017/2402 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se utvrđuju informacije i pojedinosti o sekuritizaciji koje inicijator, sponzor i SSPN stavljaju na raspolaganje (C(2019)07334 - 2019/2889(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 3 mjeseca od dana primitka 16. listopada 2019.

upućeno nadležnom odboru: ECON

Nacrti delegiranih akata kojima je produžen rok za ulaganje prigovora:

- Delegirana uredba Komisije o uspostavi plana za odbačeni ulov prnjavica (Venus spp.) u određenim talijanskim teritorijalnim vodama C(2019)06197 - 2019/2798(DEA)

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 28. kolovoza 2019.

Produženje roka za ulaganje prigovora: 2 mjeseca

upućeno nadležnom odboru: PECH

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Delegirane uredbe (EU)2017/86 o uspostavi plana za odbačeni ulov za ribolov određenih pridnenih vrsta u Sredozemnome moru (C(2019)06204 – 2019/2799(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 29. kolovoza 2019.

Produženje roka za ulaganje prigovora: 2 mjeseca

upućeno nadležnom odboru: PECH


4. Provedbene mjere (članak 112. Poslovnika)

Parlamentu su proslijeđeni sljedeći nacrti provedbenih mjera koje su obuhvaćene regulatornim postupkom s kontrolom:

- Uredba Komisije o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu postotka registracijskih dosjea koji se odabiru za provjeru usklađenosti (D063677/02 - 2019/2862(RPS) - rok: 25. prosinca 2019.)
upućeno nadležnom odboru: ENVI
mišljenje: ITRE (članak 57. Poslovnika), IMCO (članak 57. Poslovnika)


5. Prijenos odobrenih sredstava i proračunske odluke

U skladu s člankom 31. stavkom 4. Financijske uredbe Odbor za proračune odlučio je odobriti prijenose odobrenih sredstava Europske komisije DEC 16/2019, DEC 17/2019, DEC 19/2019 – dio III. - Komsiija.

U skladu s člankom 29. stavkom 1. Financijske uredbe Odbor za proračune odlučio je da neće uložiti prigovore na prijenose odobrenih sredstava V/AB-13/C/19, V/AB-14/C/19, V/AB-15/C/19, V/AB-16/C/19 – dio V. - Revizorski sud.

U skladu s člankom 29. stavkom 1. točkama (a) i (b) Financijske uredbe Odbor za proračune odlučio je da neće uložiti prigovore na prijenose odobrenih sredstava INF 1/2019 - Europska služba za vanjsko djelovanje.


6. Podnošenje dokumenata

Podneseni su sljedeći dokumenti:

- Prijedlog isplate sredstava PROSINAC 19/2019.-Odjeljak III - Komisija (N9-0035/2019 - C9-0137/2019 - 2019/2123(GBD))
upućeno nadležnom odboru: BUDG

- Prijedlog prijenosa odobrenih sredstava DEC 20/2019 - dio III. - Komisija (N9-0036/2019 - C9-0145/2019 - 2019/2138(GBD))
upućeno nadležnom odboru: BUDG

- Prijedlog prijenosa odobrenih sredstava DEC 21/2019 - dio III. - Komisija (N9-0037/2019 - C9-0146/2019 - 2019/2139(GBD))
upućeno nadležnom odboru: BUDG

- Prijedlog prijenosa odobrenih sredstava DEC 22/2019 - dio III. - Komisija (N9-0038/2019 - C9-0147/2019 - 2019/2140(GBD))
upućeno nadležnom odboru: BUDG

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava V/AB-17/C/19 - Europski revzorski sud (N9-0039/2019 - C9-0150/2019 - 2019/2141(GBD))
upućeno nadležnom odboru: BUDG


7. Turske vojne operacije u sjeveroistočnoj Siriji i njihove posljedice (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Turske vojne operacije u sjeveroistočnoj Siriji i njihove posljedice (2019/2886(RSP))

Tytti Tuppurainen (predsjedateljica Vijećem) i Christos Stylianides (povjerenik Komisije) dali su izjave u ime potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.

Govorili su Michael Gahler, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Kati Piri, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Malik Azmani, u ime Kluba zastupnika Renew, Tineke Strik, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Lars Patrick Berg, u ime Kluba zastupnika ID-a, Anna Fotyga, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Özlem Demirel, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Miroslav Radačovský, nezavisni zastupnik, Andrzej Halicki, Tonino Picula, Hilde Vautmans, Sergey Lagodinsky, Ivan David, Assita Kanko, Nikolaj Villumsen i Athanasios Konstantinou.

PREDSJEDA: Mairead McGUINNESS
potpredsjednica

Govorili su David McAllister, Nacho Sánchez Amor, Irina Von Wiese, Saskia Bricmont, Thierry Mariani, Hermann Tertsch, Giorgos Georgiou, Fabio Massimo Castaldo, Traian Băsescu, Isabel Santos, Nathalie Loiseau, Ernest Urtasun, Harald Vilimsky, Charlie Weimers, Konstantinos Arvanitis, John David Edward Tennant, Francisco José Millán Mon, Evin Incir, Petras Auštrevičius, François Alfonsi, Jaak Madison, Bert-Jan Ruissen, Miguel Urbán Crespo, Martin Sonneborn, Jeroen Lenaers, Raphaël Glucksmann, Bernard Guetta, Catherine Rowett, Angelo Ciocca (predsjedateljica je ponašanje Angela Ciocce ocijenila neprimjerenim), Andrey Slabakov, Emmanuel Maurel, Laura Ferrara, Željana Zovko, Dietmar Köster, Dragoş Tudorache, Margrete Auken, Jérôme Rivière, Nicola Procaccini, Kostas Papadakis, Andrey Kovatchev, Andreas Schieder, Phil Bennion, Susanna Ceccardi, Helmut Geuking, Márton Gyöngyösi, François-Xavier Bellamy, Demetris Papadakis, Frédérique Ries, Peter Kofod, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Alexandra Lesley Phillips, Paulo Rangel, Giuliano Pisapia, Antony Hook, Elena Lizzi, Lefteris Christoforou, Tanja Fajon, Maite Pagazaurtundúa, Alexander Alexandrov Yordanov, Eero Heinäluoma, Christophe Grudler, David Lega, Attila Ara-Kovács, Klemen Grošelj, Lukas Mandl, Nikos Androulakis, Peter van Dalen, Katarina Barley, Juan Ignacio Zoido Álvarez, Javi López, Vladimír Bilčík, Pierfrancesco Majorino, Manolis Kefalogiannis, Margarida Marques, Seán Kelly, Kris Peeters, Loucas Fourlas i Hildegard Bentele.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Costas Mavrides, Izaskun Bilbao Barandica, Beata Kempa, Dimitrios Papadimoulis, Michaela Šojdrová, Julie Ward, Irena Joveva, Sandra Pereira, Caterina Chinnici, Mick Wallace i Maria Grapini.

Govorila je Tytti Tuppurainen.

Prijedlozi rezolucija podneseni na temelju članka 132. stavka 2. na kraju rasprave:

—   Tineke Strik, Petra De Sutter, Katrin Langensiepen, Margrete Auken, Hannah Neumann, Markéta Gregorová, Gina Dowding, Alice Kuhnke, Bronis Ropė, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Heidi Hautala, Michael Bloss, Anna Cavazzini, Caroline Roose, Ernest Urtasun, Salima Yenbou, Sergey Lagodinsky, Karima Delli, Viola Von Cramon Taubadel, Damien Carême, Gwendoline Delbos Corfield, François Alfonsi, Saskia Bricmont, Ciarán Cuffe, Yannick Jadot, Catherine Rowett i David Cormand, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, i Fabio Massimo Castaldo, o turskoj vojnoj operaciji na sjeveroistoku Sirije i njezinim posljedicama (2019/2886(RSP)) (B9-0123/2019);

—   Malik Azmani, Hilde Vautmans, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Phil Bennion, Sylvie Brunet, Olivier Chastel, Katalin Cseh, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez i Marie Pierre Vedrenne, u ime kluba zastupnika Renewu ime Kluba zastupnika Renew-a, o turskoj vojnoj operaciji na sjeveroistoku Sirije njezinim posljedicama (2019/2886(RSP)) (B9-0125/2019);

—   Lars Patrick Berg, Jörg Meuthen i Bernhard Zimniok, u ime Kluba zastupnika ID-au ime Kluba zastupnika ID-a, o turskoj vojnoj operaciji na sjeveroistoku Sirije i njezinim posljedicama (2019/2886(RSP)) (B9-0126/2019);

—   Michael Gahler, Željana Zovko, David McAllister, Sandra Kalniete, Esther de Lange, Andrzej Halicki, Vangelis Meimarakis, Jeroen Lenaers, Vladimír Bilčík, Manolis Kefalogiannis, Paulo Rangel, Michal Wiezik, Peter Pollák i Ivan Štefanec, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o turskoj vojnoj operaciji na sjeveroistoku Sirije i njezinim posljedicama (2019/2886(RSP)) (B9-0127/2019);

—   Özlem Demirel, Nikolaj Villumsen, Leila Chaibi, Stelios Kouloglou, Dimitrios Papadimoulis, Konstantinos Arvanitis, Niyazi Kizilyürek, Petros Kokkalis i Giorgos Georgiou, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o turskoj vojnoj operaciji na sjeveroistoku Sirije i njezinim posljedicama (2019/2886(RSP)) (B9-0128/2019);

—   Kati Piri i Nacho Sánchez Amor, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o turskoj vojnoj operaciji na sjeveroistoku Sirije i njezinim posljedicama (2019/2886(RSP)) (B9-0129/2019);

—   Anna Fotyga, Adam Bielan, Zdzisław Krasnodębski, Assita Kanko, Witold Jan Waszczykowski, Ryszard Czarnecki, Jadwiga Wiśniewska i Ruža Tomašić, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o turskoj vojnoj operaciji na sjeveroistoku Sirije i njezinim posljedicama (2019/2886(RSP)) (B9-0133/2019).

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 8.8 zapisnika od 24.10.2019..

(Sjednica je prekinuta u 11:50 radi glasovanja.)


PREDSJEDA: Rainer WIELAND
potpredsjednik

8. Nastavak dnevne sjednice

Dnevna sjednica nastavljena je u 12:00.


9. Election du Médiateur européen - candidatures reçues

Kako je objavio 16. rujna 2019. (točka 11 zapisnika od 16.9.2019.), predsjednik je prioćio da je do isteka roka 30. rujna 2019. primio sljedeće kandidature za dužnost Europskog ombudsmana:

- Giuseppe Fortunato,

- Julia Laffranque,

- Nils Muižnieks,

- Emily O’Reilly,

- Cecilia Wikström.

Tih je pet kandidatura proglašeno prihvatljivima i dostupne su, zajedno s drugom povezanom dokumentacijom, na internetskim stranicama Parlamenta.

Predsjednik je priopćio da će tih pet kandidatura biti proslijeđeno Odboru za predstavke, koji će 3. prosinca 2019. organizirati saslušanja kandidata koja će biti otvorena za sve zastupnike.

°
° ° °

Govorio je Jérôme Rivière o jučerašnjem odvijanju glasovanja (predsjednik je dao pojašnjenje).


10. Dobrodošlica

Predsjednik je u ime Europskog parlamenta izrazio dobrodošlicu Georgeu Tsereteliju, predsjedniku Parlamentarne skupštine Organizacije za europsku sigurnost i suradnju, koji sjednicu pratio s počasne galerije.


11. Glasovanje

Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.

Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su samo u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Parlamenta.


11.1. Opći proračun Europske unije za financijsku godinu 2020. - svi dijelovi (nacrti amandmana) (glasovanje)

— Nacrti amandmana na neizvršena sredstva trećeg dijela općeg proračuna Europske unije za 2019. koji se odnose na Komisiju;

— Nacrti amandmana na neizvršena sredstva dijelova I, II, IV, V, VI, VII, VIII, IX i X općeg proračuna Europske unije za 2020. koji se odnose na Europski parlament, Vijeće, Sud, Revizorski sud, Europski gospodarski i socijalni odbor, Odbor regija, Europskog ombudsmana, Europskog nadzornika za zaštitu podataka i Europsku službu za vanjsko djelovanje.

U skladu s odredbama ugovora za nacrte amandmana mora glasovati većina zastupnika u Europskom parlamentu kako bi bili usvojeni.

(Nacrti amandmana nalaze se u prilogu u „Usvojenim tekstovima”.)

(Potrebna većina zastupnika u Parlamentu)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 1.)

Govorili su:

Kimmo Tiilikainen (predsjedatelj Vijeća ) ukazao je na razlike između stajališta Parlamenta i stajališta Vijeća i izrazio svoju suglasnost u vezi sa sazivanjem odbora za mirenje u skladu s člankom 314. stavkom 4. alinejom (c) Ugovora o funkcioniranju Europske unije.


11.2. Opći proračun Europske unije za financijsku godinu 2020. - svi dijelovi (glasovanje)

Izvješće o stajalištu Vijeća o nacrtu općeg proračuna Europske unije za financijsku godinu 2020. [11734/2019 - C9-0119/2019- 2019/2028(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestiteljice: Monika Hohlmeier i Eider Gardiazabal Rubial (A9-0017/2019)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 2)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P9_TA(2019)0038)

Govorili su:

Nikolaj Villumsen predstavio je usmeni amandman na amandman 40rev. Parlament nije prihvatio da se o usmenom amandmanu glasuje, a protiv je bilo više od 40 zastupnika.


11.3. Razrješnica za 2017.: Europski potporni ured za azil (EASO) (glasovanje)

Drugo izvješće o razrješnici za izvršenje proračuna Europskog potpornog ureda za azil za financijsku godinu 2017. [COM(2018)0521 - C8-0359/2018- 2018/2208(DEC)] - Odbor za proračunski nadzor. Izvjestitelj: Petri Sarvamaa (A9-0011/2019)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 3)

PRIJEDLOG ODLUKE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P9_TA(2019)0039)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P9_TA(2019)0039)

Razrješnica je odbijena (vidi prilog V., članak 5., stavak 2., točku (b) Poslovnika).


11.4. Razrješnica za 2017.: Opći proračun EU-a – Europsko vijeće i Vijeće (glasovanje)

Drugo izvješće o razrješnici za izvršenje općeg proračuna Europske unije za financijsku godinu 2017., dio II. – Europsko vijeće i Vijeće [COM(2018)0521 - C8-0320/2018- 2018/2168(DEC)] - Odbor za proračunski nadzor. Izvjestiteljica: Isabel García Muñoz (A9-0010/2019)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 4)

PRIJEDLOG ODLUKE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P9_TA(2019)0040)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P9_TA(2019)0040)

Razrješnica je odbijena (vidi prilog V., članak 5., stavak 2., točku (b) Poslovnika).


11.5. Prigovor u skladu s člankom 112. Poslovnika: procjena učinka sredstava za zaštitu bilja na pčele medarice (glasovanje)

Prijedlog rezolucije koji je podnio odbor ENVI, u skladu s člankom 112. stavcima 2. i 3. te stavkom 4. točkom (c) Poslovnika, o Nacrtu uredbe Komisije o izmjeni Uredbe (EU) br. 546/2011 u pogledu procjene učinka sredstava za zaštitu bilja na pčele medarice (D045385/06 - 2019/2776(RPS)) (B9-0149/2019) - Nadležni zastupnici: Bas Eickhout, Eric Andrieu, Martin Hojsík i Anja Hazekamp

(većina zastupnika u Parlamentu)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 5)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P9_TA(2019)0041)

Govorili su:

Christos Stylianides (povjerenik Komisije), nakon glasovanja.


12. Obrazloženja glasovanja

Pisana obrazloženja glasovanja:

Pisana obrazloženja glasovanja u smislu članka 194. Poslovnika nalaze se na stranicama zastupnika na internetskim stranicama Parlamenta.

Usmena obrazloženja glasovanja:

Izvješće: Monika Hohlmeier i Eider Gardiazabal Rubial - A9-0017/2019
Peter Lundgren, Billy Kelleher, Charlie Weimers, Jiří Pospíšil, Matt Carthy, Michaela Šojdrová, Gilles Lebreton, Clara Aguilera, Tatjana Ždanoka, Rory Palmer i Seán Kelly

Izvješće: Petri Sarvamaa - A9-0011/2019
Robert Roos, Stanislav Polčák i Seán Kelly

Izvješće: Isabel García Muñoz - A9-0010/2019
Stanislav Polčák, Bill Newton Dunn i Seán Kelly.


13. Izmjene danih glasova i namjere glasača

Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja).

Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.

Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.

(Dnevna sjednica prekinuta je u 13:13 h.)


PREDSJEDA: Dita CHARANZOVÁ
potpredsjednica

14. Nastavak dnevne sjednice

Dnevna sjednica nastavljena je u 15:01.


15. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice

Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.


16. Klimatska i ekološka krizna situacija (tematska rasprava)

Klimatska i ekološka krizna situacija (2019/2887(RSP))

Govorila je Miriam Dalli kako bi otvorila raspravu koju je predložio Klub zastupnika S&D-a.

Govorili su Tytti Tuppurainen (predsjedateljica Vijeća) i Günther Oettinger (povjerenik Komisije).

Govorili su Esther de Lange, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Heléne Fritzon, u ime Kluba zastupnika S&D-a, María Soraya Rodríguez Ramos, u ime Kluba zastupnika Renew, Bas Eickhout, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Silvia Sardone, u ime Kluba zastupnika ID-a, Alexandr Vondra, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Marisa Matias, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Eleonora Evi, nezavisna zastupnica, Pernille Weiss, Jytte Guteland, Catherine Chabaud, Yannick Jadot, Catherine Griset, Anna Zalewska, Anja Hazekamp, Robert Rowland, Mairead McGuinness, Simona Bonafè, Nicolae Ştefănuță, Michael Bloss, Sylvia Limmer, Hermann Tertsch, Petros Kokkalis, Ignazio Corrao, Edina Tóth, Udo Bullmann, Frédérique Ries, Pär Holmgren, Aurelia Beigneux, Jadwiga Wiśniewska, Mick Wallace, Norbert Lins, Theresa Griffin, Martin Hojsík, Karima Delli, Danilo Oscar Lancini, Izabela-Helena Kloc, Sirpa Pietikäinen, Javi López, Caroline Voaden, Jutta Paulus, Robert Roos i Dubravka Šuica.

PREDSJEDA: Katarina BARLEY
potpredsjednica

Govorili su Kathleen Van Brempt, Katalin Cseh, Damien Carême, Johan Van Overtveldt, Maria Spyraki, Marek Belka, Valter Flego, Ciarán Cuffe, Agnès Evren, Aurore Lalucq, Izaskun Bilbao Barandica, Tilly Metz, Markus Pieper, Mohammed Chahim, Karin Karlsbro, Scott Ainslie, András Gyürk, Delara Burkhardt, Urmas Paet, Anna Deparnay-Grunenberg, Hildegard Bentele, Lídia Pereira, Tom Berendsen, Daniel Buda, Isabel Benjumea Benjumea, Henna Virkkunen, Maria da Graça Carvalho, Seán Kelly i João Ferreira.

Govorili su Günther Oettinger i Tytti Tuppurainen.

Rasprava je zaključena.


17. Predstavljanje godišnjeg izvješća Revizorskog suda za 2018. (rasprava)

Predstavljanje godišnjeg izvješća Revizorskog suda za 2018. (2019/2802(RSP))

Klaus-Heiner Lehne (predsjednik Europskog revizorskog suda) održao je predstavljanje.

Govorio je Günther Oettinger (povjerenik Komisije).

Govorili su Monika Hohlmeier, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Tsvetelina Penkova, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Olivier Chastel, u ime Kluba zastupnika Renew, Viola Von Cramon-Taubadel, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Joachim Kuhs, u ime Kluba zastupnika ID-a, Ryszard Czarnecki, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Michael Heaver, nezavisni zastupnik, Tomáš Zdechovský, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Robert Rowland, Isabel García Muñoz, Gilles Boyer, Gilles Lebreton, Mazaly Aguilar, Sabrina Pignedoli, Andrey Novakov, Caterina Chinnici, Eugen Jurzyca, Brian Monteith, Tamás Deutsch, Lara Wolters, Markus Pieper, Maria Grapini i David Lega.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Stanislav Polčák i Tudor Ciuhodaru.

Govorio je Günther Oettinger.

PREDSJEDA: Ewa KOPACZ
potpredsjednica

Govorio je Klaus-Heiner Lehne.

Rasprava je zaključena.


18. Traganje i spašavanje na Sredozemlju (rasprava)

Pitanje za usmeni odgovor O-000024/2019 koje je postavio Juan Fernando López Aguilar, u ime Odbora LIBE, Vijeću: Traganje i spašavanje na Sredozemlju (B9-0052/2019)

Pitanje za usmeni odgovor O-000025/2019 koje je postavio Juan Fernando López Aguilar, u ime Odbora LIBE, Komisiji: Traganje i spašavanje na Sredozemlju (B9-0053/2019)

Juan Fernando López Aguilar obrazložio je pitanja.

Tytti Tuppurainen (predsjedateljica Vijeća) i Johannes Hahn (povjerenik Komisije) odgovorili su na pitanja.

Govorili su Lena Düpont, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Claude Moraes, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Sophia in 't Veld, u ime Kluba zastupnika Renew, Erik Marquardt, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Annalisa Tardino, u ime Kluba zastupnika ID-a, Nicola Procaccini, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Miguel Urbán Crespo, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Kostas Papadakis, nezavisni zastupnik, Karoline Edtstadler, Pietro Bartolo, Jan-Christoph Oetjen, Tineke Strik, Jean-Paul Garraud, Jorge Buxadé Villalba, Sira Rego, Balázs Hidvéghi, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Reinhard Bütikofer, Javier Moreno Sánchez, Maite Pagazaurtundúa, Alice Kuhnke, Tom Vandendriessche, Jadwiga Wiśniewska i Miriam Dalli.

PREDSJEDA: Mairead McGUINNESS
potpredsjednica

Govorili su Antony Hook, Ernest Urtasun, Nicolaus Fest, Robert Roos, Sylvie Guillaume, Hilde Vautmans, Laura Huhtasaari, Evin Incir, Mara Bizzotto i Hynek Blaško.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Monika Hohlmeier, Alex Agius Saliba, Irena Joveva, Joachim Stanisław Brudziński, Clare Daly, Stanislav Polčák i Pierfrancesco Majorino.

Govorili su Johannes Hahn i Tytti Tuppurainen.

Prijedlozi rezolucije podneseni na osnovi članka 128. stavka 5. Poslovnika kojima se zaključuje rasprava:

—   Nicola Procaccini, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o traganju i spašavanju na Sredozemlju (2019/2755(RSP)) (B9-0130/2019);

—   Annalisa Tardino i Tom Vandendriessche, u ime Kluba zastupnika ID-au ime Kluba zastupnika ID-a, o traganju i spašavanju na Sredozemlju (2019/2755(RSP)) (B9-0131/2019);

—   Lena Düpont, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o traganju i spašavanju na Sredozemlju (2019/2755(RSP)) (B9-0132/2019);

—   Juan Fernando López Aguilar, u ime Odbora LIBE, o traganju i spašavanju na Sredozemlju (2019/2755(RSP)) (B9-0154/2019).

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 8.9 zapisnika od 24.10.2019..


19. Otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (2019/2883(RSP))

Tytti Tuppurainen (predsjedateljica Vijeća) i Johannes Hahn (povjerenik Komisije) dali su izjave.

Govorili su Andrey Kovatchev, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Kati Piri, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Ilhan Kyuchyuk, u ime Kluba zastupnika Renew, Reinhard Bütikofer, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Anna Bonfrisco, u ime Kluba zastupnika ID-a, Anna Fotyga, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Stelios Kouloglou, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Željana Zovko, Tonino Picula, Stéphane Séjourné, Tineke Strik i Dominique Bilde.

(Nastavak rasprave: točka 21 zapisnika od 23.10.2019.)


20. Dobrodošlica

Predsjednica je u ime Parlamenta zaželjela dobrodošlicu predsjedniku Parlamenta Sjeverne Makedonije Talatu Xhaferiju, koji je sjedio u počasnoj galeriji.


21. Otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (nastavak rasprave)

Izjave Vijeća i Komisije: Otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (2019/2883(RSP))

(početak rasprave: vidi točka 19 zapisnika od 23.10.2019.)

Govorili su Fabio Massimo Castaldo i Vladimír Bilčík.

PREDSJEDA: Marcel KOLAJA
potpredsjednik

Govorili su Isabel Santos, Klemen Grošelj, Lars Patrick Berg, Bogdan Rzońca, Lefteris Nikolaou-Alavanos, Andrius Kubilius, Andreas Schieder, Urmas Paet, Laura Huhtasaari, Ioannis Lagos, Maria Spyraki, Sergei Stanishev, Michal Šimečka, Jordan Bardella, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Valter Flego, Miroslav Radačovský, Karlo Ressler, Tanja Fajon, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Karlo Ressler, Paolo Borchia, Alexander Alexandrov Yordanov, Brando Benifei, Andor Deli, Sven Mikser i Arba Kokalari.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Jiří Pospíšil, Julie Ward, Petras Auštrevičius, Viola Von Cramon-Taubadel, Gilles Lebreton i Dimitrios Papadimoulis.

Govorili su Johannes Hahn i Tytti Tuppurainen.

Prijedlozi rezolucija podneseni na temelju članka 132. stavka 2. na kraju rasprave:

—   Jörg Meuthen, Lars Patrick Berg i Guido Reil, u ime Kluba zastupnika ID-au ime Kluba zastupnika ID-a, o otvaranju pregovora o pristupanju sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (2019/2883(RSP)) (B9-0155/2019);

—   Anna Fotyga, Witold Jan Waszczykowski, Adam Bielan, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski i Angel Dzhambazki, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o otvaranju pregovora o pristupanju sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (2019/2883(RSP)) (B9-0156/2019);

—   Tineke Strik, Catherine Rowett, Viola Von Cramon-Taubadel, David Cormand, Philippe Lamberts, Yannick Jadot, Romeo Franz, Ciarán Cuffe, Monika Vana, Jutta Paulus, Michael Bloss i Ernest Urtasun, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o otvaranju pregovora o pristupanju sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (2019/2883(RSP)) (B9-0157/2019);

—   Stelios Kouloglou, Konstantinos Arvanitis, Niyazi Kizilyürek, Dimitrios Papadimoulis, Petros Kokkalis, Elena Kountoura i Martina Michels, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o otvaranju pregovora o pristupanju sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (2019/2883(RSP)) (B9-0158/2019);

—   Kati Piri, Tonino Picula, Isabel Santos, Andreas Schieder i Tanja Fajon, u ime Kluba zastupnika S&D-a o otvaranju pregovora o pristupanju sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (2019/2883(RSP)) (B9-0159/2019);

—   Hilde Vautmans i Ilhan Kyuchyuk, u ime Kluba zastupnika Renew-au ime Kluba zastupnika Renew, o otvaranju pregovora o pristupanju sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (2019/2883(RSP)) (B9-0160/2019);

—   Michael Gahler, Željana Zovko, David McAllister, Sandra Kalniete, Kinga Gál, Andor Deli i László Trócsányi, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o otvaranju pregovora o pristupanju sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom (2019/2883(RSP)) (B9-0161/2019).

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 8.10 zapisnika od 24.10.2019..


22. Stanje u Iraku, posebno kad je riječ o nasilnom gušenju prosvjeda mladih i studenata (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Stanje u Iraku, posebno kad je riječ o nasilnom gušenju prosvjeda mladih i studenata (2019/2884(RSP))

Tytti Tuppurainen (predsjedateljica Vijeća) dala je izjavu u ime potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.

Govorili su Georgios Kyrtsos, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Kati Piri, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Abir Al-Sahlani, u ime Kluba zastupnika Renew, Hannah Neumann, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Thierry Mariani, u ime Kluba zastupnika ID-a, Anna Fotyga, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Clare Daly, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Fabio Massimo Castaldo, nezavisni zastupnik, Domènec Ruiz Devesa, José Ramón Bauzá Díaz, Isabella Tovaglieri, Pernando Barrena Arza i Pietro Bartolo.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Tudor Ciuhodaru, Kateřina Konečná, Julie Ward i Mick Wallace.

Govorila je Tytti Tuppurainen.

PREDSJEDA: Fabio Massimo CASTALDO
potpredsjednik

Rasprava je zaključena.


23. Politička deklaracija UN-a na visokoj razini o univerzalnom zdravstvenom osiguranju (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Politička deklaracija UN-a na visokoj razini o univerzalnom zdravstvenom osiguranju (2019/2861(RSP))

Tytti Tuppurainen (predsjedateljica Vijeća) i Neven Mimica (povjerenik Komisije) dali su izjave.

Govorili su Dolors Montserrat, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Heléne Fritzon, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Véronique Trillet-Lenoir, u ime Kluba zastupnika Renew, Petra De Sutter, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Simona Baldassarre, u ime Kluba zastupnika ID-a, João Ferreira, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Cindy Franssen, Sara Cerdas, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tomislav Sokol, Katalin Cseh, Kateřina Konečná, Tomislav Sokol, Tudor Ciuhodaru, Pierfrancesco Majorino, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tomislav Sokol, i Nicolás González Casares, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Dolors Montserrat.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ je dobila: Julie Ward.

Govorili su Neven Mimica i Tytti Tuppurainen.

Rasprava je zaključena.


24. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice

Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 642.179/OJJE).


25. Zatvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica zatvorena je u 22:50 h.

Klaus Welle

Dita Charanzová

glavni tajnik

potpredsjednica


POPIS NAZOČNIH

Nazočni:

Adamowicz Magdalena, Ademov Asim, Adinolfi Isabella, Adinolfi Matteo, Agius Saliba Alex, Aguilar Mazaly, Aguilera Clara, Ainslie Scott, Alexandrov Yordanov Alexander, Alfonsi François, Alieva-Veli Atidzhe, Allard Christian, Al-Sahlani Abir, Amaro Álvaro, Anderson Christine, Anderson Martina, Andresen Rasmus, Androuët Mathilde, Androulakis Nikos, Ansip Andrus, Ara-Kovács Attila, Arena Maria, Arias Echeverría Pablo, Arimont Pascal, Arłukowicz Bartosz, Armand Clotilde, Arvanitis Konstantinos, Asimakopoulou Anna-Michelle, Aubry Manon, Auken Margrete, Auštrevičius Petras, Avram Carmen, Azmani Malik, Baldassarre Simona, Balt Marek Paweł, Bardella Jordan, Barley Katarina, Barrena Arza Pernando, Bartolo Pietro, Băsescu Traian, Basso Alessandra, Bauzá Díaz José Ramón, Bay Nicolas, Bearder Catherine, Beck Gunnar, Beer Nicola, Beghin Tiziana, Beigneux Aurelia, Belka Marek, Bellamy François-Xavier, Benea Adrian-Dragoş, Benifei Brando, Benjumea Benjumea Isabel, Bennion Phil, Beňová Monika, Bentele Hildegard, Berendsen Tom, Berg Lars Patrick, Bergkvist Erik, Bernhuber Alexander, Biedroń Robert, Bielan Adam, Bilbao Barandica Izaskun, Bilčík Vladimír, Bilde Dominique, Bischoff Gabriele, Biteau Benoît, Bizzotto Mara, Björk Malin, Blaga Vasile, Blaško Hynek, Blinkevičiūtė Vilija, Bloss Michael, Bocskor Andrea, Boeselager Damian, Bogdan Ioan-Rareş, Bogovič Franc, Bompard Manuel, Bonafè Simona, Bonfrisco Anna, Borchia Paolo, Borzan Biljana, Botenga Marc, Boyer Gilles, Breyer Patrick, Brglez Milan, Bricmont Saskia, Brophy Jane, Brudziński Joachim Stanisław, Bruna Annika, Brunet Sylvie, Buchheit Markus, Buchner Klaus, Buda Daniel, Bull David, Bullmann Udo, Bullock Jonathan, Bunting Judith, Burkhardt Delara, Buschmann Martin, Buşoi Cristian-Silviu, Bütikofer Reinhard, Buxadé Villalba Jorge, Buzek Jerzy, Calenda Carlo, Campomenosi Marco, Cañas Jordi, Canfin Pascal, Carême Damien, Caroppo Andrea, Carthy Matt, Carvalhais Isabel, Carvalho Maria da Graça, Casa David, Casanova Massimo, Caspary Daniel, Castaldo Fabio Massimo, del Castillo Vera Pilar, Ceccardi Susanna, Cerdas Sara, Chabaud Catherine, Chahim Mohammed, Chaibi Leila, Charanzová Dita, Chastel Olivier, Chinnici Caterina, Chowns Ellie, Christensen Asger, Christoforou Lefteris, Cimoszewicz Włodzimierz, Ciocca Angelo, Ciuhodaru Tudor, Číž Miroslav, Colin-Oesterlé Nathalie, Collard Gilbert, Conte Rosanna, Corbett Richard, Cormand David, Corrao Ignazio, Cozzolino Andrea, Crețu Corina, Cseh Katalin, Cuffe Ciarán, Cutajar Josianne, Czarnecki Ryszard, van Dalen Peter, Dalli Miriam, Daly Clare, D'Amato Rosa, Dance Seb, Danielsson Johan, Danjean Arnaud, Danti Nicola, Da Re Gianantonio, Daubney Martin Edward, David Ivan, De Castro Paolo, Decerle Jérémy, Delbos-Corfield Gwendoline, Deli Andor, Delli Karima, De Lucy Belinda, De Man Filip, Demirel Özlem, Deparnay-Grunenberg Anna, De Sutter Petra, Deutsch Tamás, Dhamija Dinesh, Didier Geoffroy, Dlabajová Martina, Dobrev Klára, Dodds Diane, Doleschal Christian, Donato Francesca, Dorfmann Herbert, Dowding Gina, Dreosto Marco, Duda Jarosław, Düpont Lena, Durá Ferrandis Estrella, Durand Pascal, Ďuriš Nicholsonová Lucia, Edtstadler Karoline, Eickhout Bas, Eppink Derk Jan, Ernst Cornelia, Eroglu Engin, Ertug Ismail, Estaràs Ferragut Rosa, Evans Jill, Evi Eleonora, Evren Agnès, Fajon Tanja, Falcă Gheorghe, Farage Nigel, Farreng Laurence, Federley Fredrick, Ferber Markus, Fernandes José Manuel, Fernández Jonás, Ferrandino Giuseppe, Ferrara Laura, Ferreira João, Fest Nicolaus, Fidanza Carlo, Fiocchi Pietro, Fitto Raffaele, Fitzgerald Frances, Flanagan Luke Ming, Flego Valter, Forman Lance, Fotyga Anna, Fourlas Loucas, Fragkos Emmanouil, Frankowski Tomasz, Franssen Cindy, Franz Romeo, Freund Daniel, Fritzon Heléne, Fuglsang Niels, Furore Mario, Gade Søren, Gahler Michael, Gál Kinga, Gálvez Muñoz Lina, Gamon Claudia, Gancia Gianna, García Del Blanco Ibán, García-Margallo y Marfil José Manuel, García Muñoz Isabel, García Pérez Iratxe, Gardiazabal Rubial Eider, Garicano Luis, Garraud Jean-Paul, Gebhardt Evelyne, Geese Alexandra, Geier Jens, Gemma Chiara, Georgiou Giorgos, Georgoulis Alexis, Geuking Helmut, Ghinea Cristian, Giarrusso Dino, Gibson Barbara Ann, Giegold Sven, Gieseke Jens, Gill Neena, Gill Nathan, Glancy James Alexander, Glück Andreas, Glucksmann Raphaël, Goerens Charles, González Mónica Silvana, González Casares Nicolás, González Pons Esteban, Grant Valentino, Grapini Maria, Gregorová Markéta, Griffin Theresa, Griset Catherine, Grošelj Klemen, Grudler Christophe, Gualmini Elisabetta, Guerreiro Francisco, Guetta Bernard, Guillaume Sylvie, Guteland Jytte, Gyöngyösi Márton, Győri Enikő, Gyürk András, Habib Ben, Hahn Svenja, Haider Roman, Hajšel Robert, Hakkarainen Teuvo, Halicki Andrzej, Hannan Daniel, Hansen Christophe, Harris Lucy Elizabeth, Häusling Martin, Hautala Heidi, Hava Mircea-Gheorghe, Hayer Valerie, Hazekamp Anja, Heaver Michael, Heide Hannes, Heinäluoma Eero, Herbst Niclas, Herzberger-Fofana Pierrette, Hetman Krzysztof, Hidvéghi Balázs, Hlaváček Martin, Hohlmeier Monika, Hojsík Martin, Holmgren Pär, Hölvényi György, Homs Ginel Alicia, Hook Antony, Hortefeux Brice, Horwood Martin, Howarth John, Hristov Ivo, Hübner Danuta Maria, Huhtasaari Laura, Huitema Jan, Ijabs Ivars, Incir Evin, in 't Veld Sophia, Jadot Yannick, Jahr Peter, Jakeliūnas Stasys, Jaki Patryk, Jalkh Jean-François, Jamet France, Jarubas Adam, Jones Jackie, Jongerius Agnes, Jordan Christina Sheila, Joron Virginie, Joveva Irena, Juknevičienė Rasa, Jurgiel Krzysztof, Jurzyca Eugen, Juvin Herve, Kaili Eva, Kalinowski Jarosław, Kaljurand Marina, Kammerevert Petra, Kanev Radan, Kanko Assita, Karas Othmar, Karlsbro Karin, Karski Karol, Katainen Elsi, Kefalogiannis Manolis, Kelleher Billy, Keller Fabienne, Keller Ska, Kelly Seán, Kempa Beata, Kirton-Darling Jude, Kizilyürek Niyazi, Kloc Izabela-Helena, Knotek Ondřej, Kofod Peter, Kohut Łukasz, Kokalari Arba, Kokkalis Petros, Kolaja Marcel, Kolakušić Mislav, Konečná Kateřina, Konstantinou Athanasios, Kopacz Ewa, Kopcińska Joanna, Körner Moritz, Kósa Ádám, Köster Dietmar, Kouloglou Stelios, Kountoura Elena, Kovařík Ondřej, Kovatchev Andrey, Krah Maximilian, Krasnodębski Zdzisław, Krehl Constanze, Kruk Elżbieta, Kubilius Andrius, Kuhnke Alice, Kuhs Joachim, Kumpula-Natri Miapetra, Kuźmiuk Zbigniew, Kympouropoulos Stelios, Kyrtsos Georgios, Kyuchyuk Ilhan, Lagodinsky Sergey, Lagos Ioannis, Lalucq Aurore, Lancini Danilo Oscar, Lange Bernd, de Lange Esther, Langensiepen Katrin, Laporte Hélène, Larrouturou Pierre, Lebreton Gilles, Lechanteux Julie, Lega David, Lenaers Jeroen, Lewandowski Janusz, Liberadzki Bogusław, Liese Peter, Limmer Sylvia, Lins Norbert, Lizzi Elena, Loiseau Nathalie, Løkkegaard Morten, Long Naomi, Longworth John, López Javi, López Aguilar Juan Fernando, López Gil Leopoldo, López-Istúriz White Antonio, Lowe Rupert, Luena César, Łukacijewska Elżbieta Katarzyna, Lundgren Peter, Lutgen Benoît, McAllister David, McGuinness Mairead, McIntyre Anthea, McLeod Aileen, Madison Jaak, Maestre Martín De Almagro Cristina, Magid Magid, Majorino Pierfrancesco, Maldeikienė Aušra, Maldonado López Adriana, Manda Claudiu, Manders Antonius, Mandl Lukas, Mariani Thierry, Marinescu Marian-Jean, Marquardt Erik, Marques Margarida, Marques Pedro, Martusciello Fulvio, Matias Marisa, Matić Predrag Fred, Maurel Emmanuel, Mavrides Costas, Maxová Radka, Maydell Eva, Mayer Georg, Mazurek Beata, Mažylis Liudas, Meimarakis Vangelis, Melbārde Dace, Melchior Karen, Mélin Joëlle, Melo Nuno, Metsola Roberta, Metz Tilly, Meuthen Jörg, Michels Martina, Mihaylova Iskra, Mikser Sven, Milazzo Giuseppe, Millán Mon Francisco José, Miller Leszek, Mobarik Nosheena, Mohammed Shaffaq, Molnár Csaba, Monteiro de Aguiar Cláudia, Monteith Brian, Montserrat Dolors, Moraes Claude, Morano Nadine, Moreno Sánchez Javier, Moretti Alessandra, Mortler Marlene, Motreanu Dan-Ştefan, Możdżanowska Andżelika Anna, Müller Ulrike, Mummery June Alison, Mureşan Siegfried, Nagtegaal Caroline, Nart Javier, Nethsingha Lucy, Neumann Hannah, Neuser Norbert, Newton Dunn Bill, Nica Dan, Niebler Angelika, Niedermayer Luděk, Nienaß Niklas, Niinistö Ville, Nikolaou-Alavanos Lefteris, Noichl Maria, Novakov Andrey, Oetjen Jan-Christoph, Olbrycht Jan, Olekas Juozas, Olivier Philippe, Omarjee Younous, O'Sullivan Grace, Overgaard Nielsen Henrik, Paet Urmas, Pagazaurtundúa Maite, Palmer Rory, Panza Alessandro, Papadakis Demetris, Papadakis Kostas, Papadimoulis Dimitrios, Patriciello Aldo, Patten Matthew, Paulus Jutta, Pedicini Piernicola, Peeters Kris, Pekkarinen Mauri, Peksa Mikuláš, Pelletier Anne-Sophie, Penkova Tsvetelina, Pereira Sandra, Pereira Lídia, Peter-Hansen Kira Marie, Petersen Morten, Phillips Alexandra Louise Rosenfield, Phillips Alexandra Lesley, Picierno Pina, Picula Tonino, Pieper Markus, Pietikäinen Sirpa, Pignedoli Sabrina, Piri Kati, Pisapia Giuliano, Pîslaru Dragoş, Pizarro Manuel, Plumb Rovana, Polčák Stanislav, Polfjärd Jessica, Pollák Peter, Poręba Tomasz Piotr, Porritt Luisa, Pospíšil Jiří, Procaccini Nicola, Pugh Jake, Radačovský Miroslav, Radev Emil, Radtke Dennis, Rafaela Samira, Rafalska Elżbieta, Rangel Paulo, Rees-Mogg Annunziata Mary, Regimenti Luisa, Regner Evelyn, Rego Sira, Reil Guido, Reintke Terry, Ressler Karlo, Ries Frédérique, Rinaldi Antonio Maria, Riquet Dominique, Ritchie Sheila, Rivasi Michèle, Rivière Jérôme, Roberti Franco, Rodríguez-Piñero Inma, Rodríguez Palop Eugenia, Rodríguez Ramos María Soraya, Rónai Sándor, Rondinelli Daniela, Roos Robert, Roose Caroline, Ropė Bronis, Rougé André, Rowett Catherine, Rowland Robert, Ruissen Bert-Jan, Ruiz Devesa Domènec, Rzońca Bogdan, Salini Massimiliano, Sánchez Amor Nacho, Sander Anne, Sant Alfred, Santos Isabel, Sardone Silvia, Sarvamaa Petri, Satouri Mounir, Schaldemose Christel, Schieder Andreas, Schirdewan Martin, Schmiedtbauer Simone, Schmit Nicolas, Schneider Christine, Scholz Helmut, Schreijer-Pierik Annie, Schreinemacher Liesje, Schulze Sven, Schuster Joachim, Schwab Andreas, Scott Cato Molly, Seekatz Ralf, Séjourné Stéphane, Semedo Monica, Semsrott Nico, Sidl Günther, Silva Pereira Pedro, Šimečka Michal, Simon Sven, Sinčić Ivan Vilibor, Sippel Birgit, Skyttedal Sara, Slabakov Andrey, Smeriglio Massimiliano, Smith Alyn, Šojdrová Michaela, Sokol Tomislav, Solís Pérez Susana, Sonneborn Martin, Spurek Sylwia, Spyraki Maria, Stancanelli Raffaele, Stanishev Sergei, Stedman-Bryce Louis, Štefanec Ivan, Ştefănuță Nicolae, Stegrud Jessica, Strik Tineke, Strugariu Ramona, Šuica Dubravka, Szájer József, Szydło Beata, Tajani Antonio, Tang Paul, Tarabella Marc, Tardino Annalisa, Tax Vera, Tennant John David Edward, Terheş Cristian, Tertsch Hermann, Thaler Barbara, Thun und Hohenstein Róża, Tice Richard, Tinagli Irene, Tobiszowski Grzegorz, Tolleret Irène, Tomac Eugen, Tomaševski Valdemar, Tomašić Ruža, Tomc Romana, Toom Yana, Torvalds Nils, Tošenovský Evžen, Tóth Edina, Toussaint Marie, Tovaglieri Isabella, Trillet-Lenoir Véronique, Trócsányi László, Tudorache Dragoş, Tudose Mihai, Uhrík Milan, Ujhelyi István, Urbán Crespo Miguel, Urtasun Ernest, Uspaskich Viktor, Vaidere Inese, Vălean Adina-Ioana, Vana Monika, Van Brempt Kathleen, Vandendriessche Tom, Van Orden Geoffrey, Van Overtveldt Johan, Van Sparrentak Kim, Vautmans Hilde, Vedrenne Marie-Pierre, Verheyen Sabine, Verhofstadt Guy, Vilimsky Harald, Villanueva Ruiz Idoia, Villumsen Nikolaj, Vincze Loránt, Vind Marianne, Virkkunen Henna, Vitanov Petar, Voaden Caroline, Vollath Bettina, Von Cramon-Taubadel Viola, Vondra Alexandr, Von Wiese Irina, Voss Axel, Vozemberg-Vrionidi Elissavet, Vrecionová Veronika, Vuolo Lucia, Wallace Mick, Walsh Maria, Walsmann Marion, Warborn Jörgen, Ward Julie, Waszczykowski Witold Jan, Weimers Charlie, Weiss Pernille, Wells James, Widdecombe Ann, Wiener Sarah, Wiezik Michal, Winkler Iuliu, Winzig Angelika, Wiseler-Lima Isabel, Wiśniewska Jadwiga, Wölken Tiemo, Wolters Lara, Yenbou Salima, Yon-Courtin Stéphanie, Yoncheva Elena, Zacharopoulou Chrysoula, Zahradil Jan, Zalewska Anna, Zambelli Stefania, Zanni Marco, Zarzalejos Javier, Ždanoka Tatjana, Zdechovský Tomáš, Zīle Roberts, Zimniok Bernhard, Złotowski Kosma, Zoido Álvarez Juan Ignacio, Zorrinho Carlos, Zovko Željana, Zullo Marco, Zver Milan

Ispričani:

Andrieu Eric, Annemans Gerolf, Fox Claire, Hahn Henrike, Járóka Lívia, Ochojska Janina, Saryusz-Wolski Jacek, Zagorakis Theodoros

Posljednje ažuriranje: 25. veljače 2020.Pravna obavijest - Politika zaštite privatnosti