Index 
Notulen
PDF 303kWORD 83k
Woensdag 23 oktober 2019 - Straatsburg
1.Opening van de vergadering
 2.Debat over gevallen van schending van de mensenrechten, de democratie en de rechtsstaat (bekendmaking van de ingediende ontwerpresoluties)
 3.Gedelegeerde handelingen (artikel 111, lid 2, van het Reglement)
 4.Uitvoeringsmaatregelen (artikel 112 van het Reglement)
 5.Kredietoverschrijvingen en begrotingsbesluiten
 6.Ingekomen stukken
 7.De Turkse militaire operatie in het noordoosten van Syrië en de gevolgen daarvan (debat)
 8.Hervatting van de vergadering
 9.Verkiezing van de Europese Ombudsman – ontvangen voordrachten
 10.Welkomstwoord
 11.Stemmingen
  11.1.Algemene begroting van de Europese Unie voor 2020 – alle afdelingen (ontwerpamendementen) (stemming)
  11.2.Algemene begroting van de Europese Unie voor 2020 – alle afdelingen (stemming)
  11.3.Kwijting 2017: Europees Ondersteuningsbureau voor asielzaken (EASO) (stemming)
  11.4.Kwijting 2017: Algemene begroting EU - Europese Raad en Raad (stemming)
  11.5.Bezwaar op grond van artikel 112 van het Reglement: beoordeling van de effecten van gewasbeschermingsmiddelen op honingbijen (stemming)
 12.Stemverklaringen
 13.Rectificaties stemgedrag/Voorgenomen stemgedrag
 14.Hervatting van de vergadering
 15.Goedkeuring van de notulen van de vorige vergadering
 16.Noodsituatie omtrent klimaat en milieu (actualiteitendebat)
 17.Presentatie van het jaarverslag van de Rekenkamer over 2018 (debat)
 18.Opsporing en redding in het Middellandse Zeegebied (debat)
 19.Opening van toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (debat)
 20.Welkomstwoord
 21.Opening van toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (voortzetting van het debat)
 22.De situatie in Irak, en met name de gewelddadige onderdrukking van demonstraties van jongeren en studenten (debat)
 23.Politieke verklaring op hoog niveau van de VN over universele gezondheidszorg (debat)
 24.Agenda van de volgende vergadering
 25.Sluiting van de vergadering
 PRESENTIELIJST


VOORZITTER: Othmar KARAS
Ondervoorzitter

1. Opening van de vergadering

De vergadering wordt om 09.01 uur geopend.


2. Debat over gevallen van schending van de mensenrechten, de democratie en de rechtsstaat (bekendmaking van de ingediende ontwerpresoluties)

De volgende leden of fracties hebben overeenkomstig artikel 144 van het Reglement voor de hiernavolgende ontwerpresoluties verzoeken ingediend om een debat te houden:

I.   De situatie van LGBTI's in Uganda (2019/2879(RSP))

—   Ellie Chowns, Hannah Neumann, Alice Kuhnke, Henrike Hahn, Alexandra Louise Rosenfield Phillips, Marie Toussaint, Gwendoline Delbos Corfield, Grace O'Sullivan, Petra De Sutter, Katrin Langensiepen, Saskia Bricmont, Kim Van Sparrentak, Rasmus Andresen, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Sergey Lagodinsky, Niklas Nienaß, Erik Marquardt, David Cormand, Gina Dowding, Yannick Jadot, Michèle Rivasi en Ciarán Cuffe, namens de Verts/ALE-Fractie, en Piernicola Pedicini, Fabio Massimo Castaldo, Rosa D'Amato, Laura Ferrara en Ignazio Corrao, over Uganda, en met name het wetsvoorstel om de doodstraf op te leggen voor homoseksuele handelingen (B9-0134/2019);

—   Marisa Matias, Helmut Scholz, Stelios Kouloglou, Pernando Barrena Arza, Dimitrios Papadimoulis, Miguel Urbán Crespo, Idoia Villanueva Ruiz, Eugenia Rodríguez Palop, Mick Wallace, Clare Daly, Alexis Georgoulis, Emmanuel Maurel, Anne Sophie Pelletier, Manuel Bompard, Manon Aubry, Konstantinos Arvanitis en Petros Kokkalis, namens de GUE/NGL-Fractie, over de situatie van LGBTI's in Uganda (B9-0135/2019);

—   Karin Karlsbro, Atidzhe Alieva Veli, Petras Auštrevičius, Malik Azmani, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Dita Charanzová, Olivier Chastel, Katalin Cseh, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Elsi Katainen, Ilhan Kyuchyuk, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Jan Christoph Oetjen, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Liesje Schreinemacher, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans en Marie Pierre Vedrenne, namens de Renew-Fractie, over de situatie van LGBTI's in Uganda (B9-0137/2019);

—   Kati Piri en Julie Ward, namens de S&D-Fractie, over de situatie van LGBTI's in Uganda (B9-0140/2019);

—   Michael Gahler, Tomas Tobé, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Tomáš Zdechovský, Tomasz Frankowski, Magdalena Adamowicz, David McAllister, Andrius Kubilius, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, David Lega, Stelios Kympouropoulos, Arba Kokalari, Roberta Metsola en Sandra Kalniete, namens de PPE-Fractie, over de situatie van LGBTI's in Uganda (B9-0142/2019).

II.   Egypte (2019/2880(RSP))

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Adam Bielan, Witold Jan Waszczykowski, Assita Kanko, Ryszard Czarnecki, Ruža Tomašić, Jadwiga Wiśniewska, Valdemar Tomaševski en Raffaele Fitto, namens de ECR-Fractie, over Egypte (B9-0136/2019);

—   Hannah Neumann, Saskia Bricmont, Katrin Langensiepen, Margrete Auken, Grace O'Sullivan, Heidi Hautala, Michael Bloss, Caroline Roose, Ernest Urtasun, Salima Yenbou, Alice Kuhnke, Viola Von Cramon Taubadel, François Alfonsi, Damien Carême, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Karima Delli, Tineke Strik, Ciarán Cuffe, Yannick Jadot, Gina Dowding, Catherine Rowett, David Cormand en Michèle Rivasi, namens de Verts/ALE-Fractie, over Egypte (B9-0138/2019);

—   Miguel Urbán Crespo, Marisa Matias, Pernando Barrena Arza, Helmut Scholz, Idoia Villanueva Ruiz, Eugenia Rodríguez Palop, Anne Sophie Pelletier, Leila Chaibi en Manuel Bompard, namens de GUE/NGL-Fractie, over Egypte (B9-0139/2019);

—   Petras Auštrevičius, Atidzhe Alieva Veli, Malik Azmani, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Olivier Chastel, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Elsi Katainen, Ilhan Kyuchyuk, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Jan Christoph Oetjen, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans en Marie Pierre Vedrenne, namens de Renew-Fractie, over Egypte (B9-0141/2019);

—   Kati Piri en Maria Arena, namens de S&D-Fractie, over Egypte (B9-0143/2019);

—   Michael Gahler, Tomáš Zdechovský, Eva Maydell, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Karlo Ressler, Romana Tomc, Tomasz Frankowski, Luděk Niedermayer, Magdalena Adamowicz, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, Andrius Kubilius, David Lega, Arba Kokalari, Roberta Metsola, Sandra Kalniete, Inese Vaidere en Antonio López Istúriz White, namens de PPE-Fractie, over Egypte (B9-0144/2019).

III.   Het voorgestelde nieuwe strafwetboek van Indonesië (2019/2881(RSP))

—   Heidi Hautala, Hannah Neumann, Anna Cavazzini, Kim Van Sparrentak, Michael Bloss, Alice Kuhnke, Yannick Jadot, Catherine Rowett, David Cormand, Michèle Rivasi en Ciarán Cuffe, namens de Verts/ALE-Fractie, en Fabio Massimo Castaldo, over het voorgestelde nieuwe strafwetboek van Indonesië (B9-0145/2019);

—   Anna Fotyga, Karol Karski, Adam Bielan, Charlie Weimers, Witold Jan Waszczykowski, Assita Kanko, Ryszard Czarnecki, Angel Dzhambazki, Bert Jan Ruissen, Ruža Tomašić, Alexandr Vondra, Jadwiga Wiśniewska, Valdemar Tomaševski, Veronika Vrecionová en Raffaele Fitto, namens de ECR-Fractie, over het voorgestelde nieuwe strafwetboek van Indonesië (B9-0146/2019);

—   Lars Patrick Berg en Jörg Meuthen, namens de ID-Fractie, over het voorgestelde nieuwe strafwetboek van Indonesië (B9-0147/2019);

—   Idoia Villanueva Ruiz, Marisa Matias, Niyazi Kizilyürek, Giorgos Georgiou, Dimitrios Papadimoulis, Miguel Urbán Crespo, Inma Rodríguez Piñero, Alexis Georgoulis, Stelios Kouloglou, Sandra Pereira, Mick Wallace, Clare Daly, Petros Kokkalis en Konstantinos Arvanitis, namens de GUE/NGL-Fractie, over het voorgestelde nieuwe strafwetboek van Indonesië (B9-0148/2019);

—   Katalin Cseh, Atidzhe Alieva Veli, Petras Auštrevičius, José Ramón Bauzá Díaz, Phil Bennion, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Dita Charanzová, Olivier Chastel, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Elsi Katainen, Ilhan Kyuchyuk, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez, Viktor Uspaskich, Hilde Vautmans en Marie Pierre Vedrenne, namens de Renew-Fractie, over het voorgestelde nieuwe strafwetboek van Indonesië (B9-0150/2019);

—   Kati Piri en Marianne Vind, namens de S&D-Fractie, over het voorgestelde nieuwe strafwetboek van Indonesië (B9-0152/2019);

—   Michael Gahler, Tomáš Zdechovský, Eva Maydell, Lefteris Christoforou, Loucas Fourlas, Loránt Vincze, Vladimír Bilčík, Željana Zovko, Karlo Ressler, Romana Tomc, Tomasz Frankowski, Luděk Niedermayer, Magdalena Adamowicz, Isabel Wiseler Lima, Milan Zver, David Lega, Stelios Kympouropoulos, Arba Kokalari, Roberta Metsola, Sandra Kalniete, Inese Vaidere en Antonio López Istúriz White, namens de PPE-Fractie, over het voorgestelde nieuwe strafwetboek van Indonesië (B9-0153/2019).

De spreektijd wordt verdeeld overeenkomstig artikel 171 van het Reglement.


3. Gedelegeerde handelingen (artikel 111, lid 2, van het Reglement)

Aan het Parlement toegezonden ontwerpen van gedelegeerde handelingen:

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot aanvulling van Verordening (EU) 2017/625 van het Europees Parlement en de Raad wat betreft voorschriften voor officiële controles van zendingen van dieren en goederen bij doorvoer, overlading en verder vervoer door de Unie, tot wijziging van de Verordeningen (EG) nr. 798/2008, (EG) nr. 1251/2008, (EG) nr. 119/2009, (EU) nr. 206/2010, (EU) nr. 605/2010, (EU) nr. 142/2011 en (EU) nr. 28/2012 van de Commissie, Uitvoeringsverordening (EU) 2016/759 van de Commissie, en Beschikking 2007/777/EG van de Commissie (C(2019)07003 - 2019/2867(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 10 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: ENVI, AGRI (artikel 57 van het Reglement)

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot aanvulling van Verordening (EU) 2017/625 van het Europees Parlement en de Raad wat betreft de regels voor de gevallen waarin en de voorwaarden waaronder op controlepunten overeenstemmingscontroles en materiële controles op bepaalde goederen kunnen worden uitgevoerd, en voor de gevallen waarin en de voorwaarden waaronder documentencontroles op afstand van de grenscontroleposten kunnen worden uitgevoerd (C(2019)07004 - 2019/2864(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 10 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: ENVI, AGRI (artikel 57 van het Reglement)

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot aanvulling van Verordening (EU) 2017/625 van het Europees Parlement en de Raad wat betreft bepaalde categorieën dieren en goederen die van officiële controles aan grenscontroleposten zijn vrijgesteld, en specifieke controles van de persoonlijke bagage van passagiers en van kleine zendingen goederen die aan natuurlijke personen worden gezonden en niet bestemd zijn om in de handel te worden gebracht en tot wijziging van Verordening (EU) nr. 142/2011 (C(2019)07006 - 2019/2863(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 10 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: ENVI, AGRI (artikel 57 van het Reglement)

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot aanvulling van Verordening (EU) 2017/625 van het Europees Parlement en de Raad wat betreft regels voor specifieke officiële controles van bepaalde categorieën dieren en goederen, maatregelen die na de uitvoering van die controles moeten worden genomen, en bepaalde categorieën dieren en goederen die vrijgesteld zijn van officiële controles aan grenscontroleposten (C(2019)07007 - 2019/2868(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 10 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: ENVI, AGRI (artikel 57 van het Reglement)

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot aanvulling van Verordening (EU) 2017/625 van het Europees Parlement en de Raad wat betreft regels voor de uitvoering van specifieke officiële controles van houten verpakkingsmateriaal, de kennisgeving van bepaalde zendingen en de te nemen maatregelen in geval van niet-naleving (C(2019)07251 - 2019/2865(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 10 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: ENVI, AGRI (artikel 57 van het Reglement)

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot wijziging van Verordening (EU) 2016/1076 van het Europees Parlement en de Raad teneinde de Unie der Comoren op te nemen in bijlageI (C(2019)07276 - 2019/2871(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 14 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: INTA

- Gedelegeerde Verordening van de Commissie tot aanvulling van Verordening (EU) 2019/833 van het Europees Parlement en de Raad tot vaststelling van instandhoudings- en handhavingsmaatregelen die van toepassing zijn in het gereglementeerde gebied van de Visserijorganisatie voor het noordwestelijk deel van de Atlantische Oceaan (C(2019)07290 - 2019/2872(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 15 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: PECH

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot wijziging van Verordening (EU, Euratom) 2019/1197 wat betreft de termijnen waarbinnen het Verenigd Koninkrijk zou moeten voldoen aan de voorwaarden om voor financiering door de Unie in aanmerking te komen na zijn terugtrekking uit de Unie (C(2019)07296 - 2019/2866(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 1 maand vanaf de datum van ontvangst van 10 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: BUDG

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot wijziging van Verordening (EU) 2017/625 van het Europees Parlement en de Raad wat betreft de datum van toepassing van sommige bepalingen van de Richtlijnen 91/496/EEG, 97/78/EG en 2000/29/EG (C(2019)07297 - 2019/2869(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 10 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: ENVI, AGRI (artikel 57 van het Reglement)

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot wijziging van Verordening (EG) nr. 428/2009 van de Raad tot instelling van een communautaire regeling voor controle op de uitvoer, de overbrenging, de tussenhandel en de doorvoer van producten voor tweeërlei gebruik (C(2019)07313 - 2019/2890(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 17 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: INTA

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot wijziging van bijlage II bij Verordening (EU) nr. 515/2014 van het Europees Parlement en de Raad tot vaststelling, als onderdeel van het Fonds voor interne veiligheid, van het instrument voor financiële steun voor de buitengrenzen en visa (C(2019)07314 - 2019/2873(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 15 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: LIBE

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot wijziging van bijlage II bij Verordening (EU) nr. 516/2014 van het Europees Parlement en de Raad tot oprichting van het Fonds voor asiel, migratie en integratie (C(2019)07329 - 2019/2874(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 15 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: LIBE

- Gedelegeerde verordening van de Commissie tot aanvulling van Verordening (EU) 2017/2402 van het Europees Parlement en de Raad betreffende technische reguleringsnormen ter specificatie van de door de initiator, de sponsor en de SSPE beschikbaar te stellen informatie over een securitisatie (C(2019)07334 - 2019/2889(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 3 maanden vanaf de datum van ontvangst van 16 oktober 2019

verwezen naar de bevoegde commissie: ECON

Ontwerpen van gedelegeerde handelingen waarvoor de termijn voor de indiening van bezwaren is verlengd:

- Gedelegeerde Verordening van de Commissie tot vaststelling van een teruggooiplan voor venusschelpen (venus spp.) in bepaalde Italiaanse territoriale wateren (C(2019)06197 – 2019/2798(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 28 augustus 2019

Verlenging van de termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden

verwezen naar de bevoegde commissie: PECH

- Gedelegeerde Verordening van de Commissie tot wijziging van Gedelegeerde Verordening (EU) 2017/86 tot vaststelling van een teruggooiplan voor bepaalde demersale visserijen in de Middellandse Zee (C(2019)06204 – 2019/2799(DEA))

Termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden vanaf de datum van ontvangst van 29 augustus 2019

Verlenging van de termijn voor de indiening van bezwaren: 2 maanden

verwezen naar de bevoegde commissie: PECH


4. Uitvoeringsmaatregelen (artikel 112 van het Reglement)

De volgende ontwerpen van uitvoeringsmaatregelen die onder de regelgevingsprocedure met toetsing vallen, zijn aan het Parlement voorgelegd:

- Verordening van de Commissie tot wijziging van Verordening (EG) nr. 1907/2006 van het Europees Parlement en de Raad wat betreft het voor nalevingscontrole te selecteren percentage registratiedossiers (D063677/02 - 2019/2862(RPS) - termijn : 25 december 2019)
verwezen naar de bevoegde commissie: ENVI
advies: ITRE (artikel 57 van het Reglement), IMCO (artikel 57 van het Reglement)


5. Kredietoverschrijvingen en begrotingsbesluiten

Overeenkomstig artikel 31, lid 4, van het Financieel Reglement heeft de Begrotingscommissie besloten haar goedkeuring te hechten aan de kredietoverschrijvingen van de Europese Commissie DEC 16/2019, DEC 17/2019, DEC 19/2019 - Afdeling III – Commissie.

Overeenkomstig artikel 29, lid 1, van het Financieel Reglement heeft de Begrotingscommissie besloten geen bezwaar te maken tegen de kredietoverschrijvingen V/AB-13/C/19, V/AB-14/C/19, V/AB-15/C/19, V/AB-16/C/19 - Afdeling V - Rekenkamer.

Overeenkomstig artikel 29, lid 1, onder a en b, van het Financieel Reglement heeft de Begrotingscommissie besloten geen bezwaar te maken tegen kredietoverschrijving INF 1/2019 - Europese Dienst voor extern optreden.


6. Ingekomen stukken

De volgende stukken zijn ontvangen:

- Voorstel tot kredietoverschrijving DEC 19/2019 - Afdeling III – Commissie (N9-0035/2019 - C9-0137/2019 - 2019/2123(GBD))
verwezen naar de bevoegde commissie: BUDG

- Voorstel voor kredietoverschrijving DEC 20/2019 - Afdeling III – Commissie (N9-0036/2019 - C9-0145/2019 - 2019/2138(GBD))
verwezen naar de bevoegde commissie: BUDG

- Voorstel voor kredietoverschrijving DEC 21/2019 - Afdeling III - Commissie (N9-0037/2019 - C9-0146/2019 - 2019/2139(GBD))
verwezen naar de bevoegde commissie: BUDG

- Voorstel voor kredietoverschrijving DEC 22/2019 - Afdeling III - Commissie (N9-0038/2019 - C9-0147/2019 - 2019/2140(GBD))
verwezen naar de bevoegde commissie: BUDG

- Voorstel tot kredietoverschrijving V/AB-17/C/19 - Europese Rekenkamer (N9-0039/2019 - C9-0150/2019 - 2019/2141(GBD))
verwezen naar de bevoegde commissie: BUDG


7. De Turkse militaire operatie in het noordoosten van Syrië en de gevolgen daarvan (debat)

Verklaring van de vicevoorzitter van de Commissie/hoge vertegenwoordiger van de Unie voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid: De Turkse militaire operatie in het noordoosten van Syrië en de gevolgen daarvan (2019/2886(RSP))

Tytti Tuppurainen (fungerend voorzitter van de Raad) en Christos Stylianides (lid van de Commissie) leggen de verklaringen af namens de vicevoorzitter van de Commissie/hoge vertegenwoordiger van de Unie voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid.

Het woord wordt gevoerd door Michael Gahler, namens de PPE-Fractie, Kati Piri, namens de S&D-Fractie, Malik Azmani, namens de Renew-Fractie, Tineke Strik, namens de Verts/ALE-Fractie, Lars Patrick Berg, namens de ID-Fractie, Anna Fotyga, namens de ECR-Fractie, Özlem Demirel, namens de GUE/NGL-Fractie, Miroslav Radačovský, niet-fractiegebonden lid, Andrzej Halicki, Tonino Picula, Hilde Vautmans, Sergey Lagodinsky, Ivan David, Assita Kanko, Nikolaj Villumsen en Athanasios Konstantinou.

VOORZITTER: Mairead McGUINNESS
Ondervoorzitter

Het woord wordt gevoerd door David McAllister, Nacho Sánchez Amor, Irina Von Wiese, Saskia Bricmont, Thierry Mariani, Hermann Tertsch, Giorgos Georgiou, Fabio Massimo Castaldo, Traian Băsescu, Isabel Santos, Nathalie Loiseau, Ernest Urtasun, Harald Vilimsky, Charlie Weimers, Konstantinos Arvanitis, John David Edward Tennant, Francisco José Millán Mon, Evin Incir, Petras Auštrevičius, François Alfonsi, Jaak Madison, Bert-Jan Ruissen, Miguel Urbán Crespo, Martin Sonneborn, Jeroen Lenaers, Raphaël Glucksmann, Bernard Guetta, Catherine Rowett, Angelo Ciocca (de Voorzitter acht het gedrag van Angelo Ciocca ongepast), Andrey Slabakov, Emmanuel Maurel, Laura Ferrara, Željana Zovko, Dietmar Köster, Dragoş Tudorache, Margrete Auken, Jérôme Rivière, Nicola Procaccini, Kostas Papadakis, Andrey Kovatchev, Andreas Schieder, Phil Bennion, Susanna Ceccardi, Helmut Geuking, Márton Gyöngyösi, François-Xavier Bellamy, Demetris Papadakis, Frédérique Ries, Peter Kofod, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Alexandra Lesley Phillips, Paulo Rangel, Giuliano Pisapia, Antony Hook, Elena Lizzi, Lefteris Christoforou, Tanja Fajon, Maite Pagazaurtundúa, Alexander Alexandrov Yordanov, Eero Heinäluoma, Christophe Grudler, David Lega, Attila Ara-Kovács, Klemen Grošelj, Lukas Mandl, Nikos Androulakis, Peter van Dalen, Katarina Barley, Juan Ignacio Zoido Álvarez, Javi López, Vladimír Bilčík, Pierfrancesco Majorino, Manolis Kefalogiannis, Margarida Marques, Seán Kelly, Kris Peeters, Loucas Fourlas en Hildegard Bentele.

Volgens de "catch the eye"-procedure wordt het woord gevoerd door Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Costas Mavrides, Izaskun Bilbao Barandica, Beata Kempa, Dimitrios Papadimoulis, Michaela Šojdrová, Julie Ward, Irena Joveva, Sandra Pereira, Caterina Chinnici, Mick Wallace en Maria Grapini.

Het woord wordt gevoerd door Tytti Tuppurainen.

Ontwerpresoluties tot afsluiting van het debat, ingediend op grond van artikel 132, lid 2, van het Reglement:

—   Tineke Strik, Petra De Sutter, Katrin Langensiepen, Margrete Auken, Hannah Neumann, Markéta Gregorová, Gina Dowding, Alice Kuhnke, Bronis Ropė, Jutta Paulus, Mounir Satouri, Heidi Hautala, Michael Bloss, Anna Cavazzini, Caroline Roose, Ernest Urtasun, Salima Yenbou, Sergey Lagodinsky, Karima Delli, Viola Von Cramon Taubadel, Damien Carême, Gwendoline Delbos Corfield, François Alfonsi, Saskia Bricmont, Ciarán Cuffe, Yannick Jadot, Catherine Rowett en David Cormand, namens de Verts/ALE-Fractie, en Fabio Massimo Castaldo, over de Turkse militaire operaties in het noordoosten van Syrië en de gevolgen daarvan (2019/2886(RSP)) (B9-0123/2019);

—   Malik Azmani, Hilde Vautmans, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Phil Bennion, Sylvie Brunet, Olivier Chastel, Katalin Cseh, Anna Júlia Donáth, Laurence Farreng, Valter Flego, Luis Garicano, Barbara Ann Gibson, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Svenja Hahn, Martin Hojsík, Karin Karlsbro, Nathalie Loiseau, Karen Melchior, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa, Frédérique Ries, María Soraya Rodríguez Ramos, Susana Solís Pérez en Marie Pierre Vedrenne, namens de Renew-Fractie, over de Turkse militaire operaties in het noordoosten van Syrië en de gevolgen daarvan (2019/2886(RSP)) (B9-0125/2019);

—   Lars Patrick Berg, Jörg Meuthen en Bernhard Zimniok, namens de ID-Fractie, over de Turkse militaire operaties in het noordoosten van Syrië en de gevolgen daarvan (2019/2886(RSP)) (B9-0126/2019);

—   Michael Gahler, Željana Zovko, David McAllister, Sandra Kalniete, Esther de Lange, Andrzej Halicki, Vangelis Meimarakis, Jeroen Lenaers, Vladimír Bilčík, Manolis Kefalogiannis, Paulo Rangel, Michal Wiezik, Peter Pollák en Ivan Štefanec, namens de PPE-Fractie, over de Turkse militaire operaties in het noordoosten van Syrië en de gevolgen daarvan (2019/2886(RSP)) (B9-0127/2019);

—   Özlem Demirel, Nikolaj Villumsen, Leila Chaibi, Stelios Kouloglou, Dimitrios Papadimoulis, Konstantinos Arvanitis, Niyazi Kizilyürek, Petros Kokkalis en Giorgos Georgiou, namens de GUE/NGL-Fractie, over de Turkse militaire operaties in het noordoosten van Syrië en de gevolgen daarvan (2019/2886(RSP)) (B9-0128/2019);

—   Kati Piri en Nacho Sánchez Amor, namens de S&D-Fractie, over de Turkse militaire operaties in het noordoosten van Syrië en de gevolgen daarvan (2019/2886(RSP)) (B9-0129/2019);

—   Anna Fotyga, Adam Bielan, Zdzisław Krasnodębski, Assita Kanko, Witold Jan Waszczykowski, Ryszard Czarnecki, Jadwiga Wiśniewska en Ruža Tomašić, namens de ECR-Fractie, over de Turkse militaire operaties in het noordoosten van Syrië en de gevolgen daarvan (2019/2886(RSP)) (B9-0133/2019).

Het debat wordt gesloten.

Stemming: punt 8.8 van de notulen van 24.10.2019.

(In afwachting van de stemmingen wordt de vergadering om 11.50 uur geschorst.)


VOORZITTER: Rainer WIELAND
Ondervoorzitter

8. Hervatting van de vergadering

De vergadering wordt om 12.00 uur hervat.


9. Verkiezing van de Europese Ombudsman – ontvangen voordrachten

De Voorzitter deelt mee dat hij na zijn mededeling van 16 september 2019 (punt 11 van de notulen van 16.9.2019) en vóór de indieningstermijn van 30 september 2019 de volgende voordrachten voor de functie van Ombudsman heeft ontvangen:

- Giuseppe Fortunato,

- Julia Laffranque,

- Nils Muižnieks,

- Emily O’Reilly,

- Cecilia Wikström.

De vijf voordrachten worden ontvankelijk verklaard en staan samen met andere desbetreffende documenten op de website van het Parlement.

De Voorzitter deelt mee dat de voordrachten zullen worden doorgezonden aan de Commissie verzoekschriften, die op 3 december 2019 voor alle leden toegankelijke hoorzittingen met de kandidaten zal organiseren.

°
° ° °

Het woord wordt gevoerd door Jérôme Rivière over het verloop van de stemmingen gisteren (de Voorzitter geeft een toelichting).


10. Welkomstwoord

De Voorzitter verwelkomt namens het Parlement George Tsereteli, voorzitter van de Parlementaire Vergadering van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, die op de officiële tribune heeft plaatsgenomen.


11. Stemmingen

Nadere bijzonderheden betreffende de uitslagen van de stemmingen (amendementen, aparte stemmingen, stemmingen in onderdelen, ...) zijn opgenomen in de bijlage “Stemmingsuitslagen” bij de notulen.

De uitslagen van de hoofdelijke stemmingen, een bijlage bij de notulen, zijn uitsluitend in elektronische vorm beschikbaar en kunnen worden geraadpleegd op de website van het Parlement.


11.1. Algemene begroting van de Europese Unie voor 2020 – alle afdelingen (ontwerpamendementen) (stemming)

— Ontwerpamendementen op de kredieten van afdeling III van de algemene begroting van de Europese Unie voor het begrotingsjaar 2019 betreffende de Commissie;

— Ontwerpamendementen op de kredieten van de afdelingen I, II, IV, V, VI, VII, VIII, IX en X van de algemene begroting van de Europese Unie voor het begrotingsjaar 2020 betreffende het Europees Parlement, de Raad, het Hof van Justitie, de Rekenkamer, het Europees Economisch en Sociaal Comité, het Comité van de Regio's, de Ombudsman, de Europese toezichthouder voor gegevensbescherming en de Europese Dienst voor extern optreden.

Volgens de Verdragen is voor aanneming van de ontwerpamendementen de meerderheid van de leden van het Europees Parlement vereist.

(De aangenomen ontwerpamendementen zijn opgenomen in de bijlage "Aangenomen teksten".)

(Meerderheid van de leden van het Parlement)
(Bijzonderheden stemming: bijlage "Stemmingsuitslagen", punt 1)

Het woord werd gevoerd door:

Kimmo Tiilikainen (fungerend voorzitter van de Raad), die kennis heeft genomen van de verschillen tussen het standpunt van het Parlement en dat van de Raad en ermee instemde om het bemiddelingscomité bijeen te roepen overeenkomstig artikel 314, lid 4, onder c), van het Verdrag betreffende de werking van de Europese Unie.


11.2. Algemene begroting van de Europese Unie voor 2020 – alle afdelingen (stemming)

Verslag over het standpunt van de Raad inzake het ontwerp van algemene begroting van de Europese Unie voor het begrotingsjaar 2020 [11734/2019 - C9-0119/2019- 2019/2028(BUD)] - Begrotingscommissie. Rapporteurs: Monika Hohlmeier en Eider Gardiazabal Rubial (A9-0017/2019)

(Gewone meerderheid)
(Bijzonderheden stemming: bijlage "Stemmingsuitslagen", punt 2)

ONTWERPRESOLUTIE

Aangenomen (P9_TA(2019)0038)

Het woord werd gevoerd door:

Nikolaj Villumsen, die een mondeling amendement indiende op amendement 40rev. Het Parlement weigerde dit mondelinge amendement in stemming te brengen aangezien meer dan 40 leden hiertegen bezwaar maakten.


11.3. Kwijting 2017: Europees Ondersteuningsbureau voor asielzaken (EASO) (stemming)

Verslag over het verlenen van kwijting voor de uitvoering van de begroting van het Europees Ondersteuningsbureau voor asielzaken (EASO) voor het begrotingsjaar 2017 [COM(2018)0521 - C8-0359/2018- 2018/2208(DEC)] - Commissie begrotingscontrole. Rapporteur: Petri Sarvamaa (A9-0011/2019)

(Gewone meerderheid)
(Bijzonderheden stemming: bijlage "Stemmingsuitslagen", punt 3)

ONTWERPBESLUIT

Aangenomen bij enkele stemming (P9_TA(2019)0039)

ONTWERPRESOLUTIE

Aangenomen bij enkele stemming (P9_TA(2019)0039)

De kwijting wordt geweigerd (zie bijlage V, artikel 5, lid 2, onder b, van het Reglement).


11.4. Kwijting 2017: Algemene begroting EU - Europese Raad en Raad (stemming)

Verslag over het verlenen van kwijting voor de uitvoering van de algemene begroting van de Europese Unie voor het begrotingsjaar 2017, afdeling II - Europese Raad en Raad [COM(2018)0521 - C8-0320/2018- 2018/2168(DEC)] - Commissie begrotingscontrole. Rapporteur: Isabel García Muñoz (A9-0010/2019)

(Gewone meerderheid)
(Bijzonderheden stemming: bijlage "Stemmingsuitslagen", punt 4)

ONTWERPBESLUIT

Aangenomen bij enkele stemming (P9_TA(2019)0040)

ONTWERPRESOLUTIE

Aangenomen bij enkele stemming (P9_TA(2019)0040)

De kwijting wordt geweigerd (zie bijlage V, artikel 5, lid 2, onder b, van het Reglement).


11.5. Bezwaar op grond van artikel 112 van het Reglement: beoordeling van de effecten van gewasbeschermingsmiddelen op honingbijen (stemming)

Ontwerpresolutie ingediend door de commissie ENVI, overeenkomstig artikel 112, leden 2 en 3, en lid 4, onder c), van het Reglement, over de ontwerpverordening van de Commissie tot wijziging van Verordening (EU) nr. 546/2011 van de Commissie wat de beoordeling van de effecten van gewasbeschermingsmiddelen op honingbijen betreft (D045385/06 - 2019/2776(RPS)) (B9-0149/2019) - Verantwoordelijke leden: Bas Eickhout, Eric Andrieu, Martin Hojsík en Anja Hazekamp

(Meerderheid van de leden van het Parlement)
(Bijzonderheden stemming: bijlage "Stemmingsuitslagen", punt 5)

ONTWERPRESOLUTIE

Aangenomen (P9_TA(2019)0041)

Het woord werd gevoerd door:

Christos Stylianides (lid van de Commissie), na de stemming.


12. Stemverklaringen

Schriftelijke stemverklaringen:

De schriftelijke stemverklaringen in de zin van artikel 194 van het Reglement staan op de webpagina's van de leden op de website van het Parlement.

Mondelinge stemverklaringen:

Verslag Monika Hohlmeier en Eider Gardiazabal Rubial - A9-0017/2019
Peter Lundgren, Billy Kelleher, Charlie Weimers, Jiří Pospíšil, Matt Carthy, Michaela Šojdrová, Gilles Lebreton, Clara Aguilera, Tatjana Ždanoka, Rory Palmer en Seán Kelly

Verslag Petri Sarvamaa - A9-0011/2019
Robert Roos, Stanislav Polčák en Seán Kelly

Verslag Isabel García Muñoz - A9-0010/2019
Stanislav Polčák, Bill Newton Dunn en Seán Kelly.


13. Rectificaties stemgedrag/Voorgenomen stemgedrag

De rectificaties stemgedrag/voorgenomen stemgedrag staan op de website van het Parlement "Plenaire vergadering", "Stemmingen", "Uitslag van de stemming" (Uitslag van de hoofdelijke stemming).

De elektronische versie zal regelmatig tot uiterlijk twee weken na de dag van stemming worden bijgewerkt.

Na het verstrijken van deze termijn zal de lijst van rectificaties stemgedrag/voorgenomen stemgedrag worden gesloten met het oog op vertaling en publicatie in het Publicatieblad.

(De vergadering wordt om 13.13 uur geschorst.)


VOORZITTER: Dita CHARANZOVÁ
Ondervoorzitter

14. Hervatting van de vergadering

De vergadering wordt om 15.01 uur hervat.


15. Goedkeuring van de notulen van de vorige vergadering

De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd.


16. Noodsituatie omtrent klimaat en milieu (actualiteitendebat)

Noodsituatie omtrent klimaat en milieu (2019/2887(RSP))

Het woord wordt gevoerd door Miriam Dalli om het door de S&D-Fractie voorgestelde debat te openen.

Het woord wordt gevoerd door Tytti Tuppurainen (fungerend voorzitter van de Raad) en Günther Oettinger (lid van de Commissie).

Het woord wordt gevoerd door Esther de Lange, namens de PPE-Fractie, Heléne Fritzon, namens de S&D-Fractie, María Soraya Rodríguez Ramos, namens de Renew-Fractie, Bas Eickhout, namens de Verts/ALE-Fractie, Silvia Sardone, namens de ID-Fractie, Alexandr Vondra, namens de ECR-Fractie, Marisa Matias, namens de GUE/NGL-Fractie, Eleonora Evi, niet-fractiegebonden lid, Pernille Weiss, Jytte Guteland, Catherine Chabaud, Yannick Jadot, Catherine Griset, Anna Zalewska, Anja Hazekamp, Robert Rowland, Mairead McGuinness, Simona Bonafè, Nicolae Ştefănuță, Michael Bloss, Sylvia Limmer, Hermann Tertsch, Petros Kokkalis, Ignazio Corrao, Edina Tóth, Udo Bullmann, Frédérique Ries, Pär Holmgren, Aurelia Beigneux, Jadwiga Wiśniewska, Mick Wallace, Norbert Lins, Theresa Griffin, Martin Hojsík, Karima Delli, Danilo Oscar Lancini, Izabela-Helena Kloc, Sirpa Pietikäinen, Javi López, Caroline Voaden, Jutta Paulus, Robert Roos en Dubravka Šuica.

VOORZITTER: Katarina BARLEY
Ondervoorzitter

Het woord wordt gevoerd door Kathleen Van Brempt, Katalin Cseh, Damien Carême, Johan Van Overtveldt, Maria Spyraki, Marek Belka, Valter Flego, Ciarán Cuffe, Agnès Evren, Aurore Lalucq, Izaskun Bilbao Barandica, Tilly Metz, Markus Pieper, Mohammed Chahim, Karin Karlsbro, Scott Ainslie, András Gyürk, Delara Burkhardt, Urmas Paet, Anna Deparnay-Grunenberg, Hildegard Bentele, Lídia Pereira, Tom Berendsen, Daniel Buda, Isabel Benjumea Benjumea, Henna Virkkunen, Maria da Graça Carvalho, Seán Kelly en João Ferreira.

Het woord wordt gevoerd door Günther Oettinger en Tytti Tuppurainen.

Het debat wordt gesloten.


17. Presentatie van het jaarverslag van de Rekenkamer over 2018 (debat)

Presentatie van het jaarverslag van de Rekenkamer over 2018 (2019/2802(RSP))

Klaus-Heiner Lehne (voorzitter van de Rekenkamer) geeft toelichting bij het verslag.

Het woord wordt gevoerd door Günther Oettinger (lid van de Commissie).

Het woord wordt gevoerd door Monika Hohlmeier, namens de PPE-Fractie, Tsvetelina Penkova, namens de S&D-Fractie, Olivier Chastel, namens de Renew-Fractie, Viola Von Cramon-Taubadel, namens de Verts/ALE-Fractie, Joachim Kuhs, namens de ID-Fractie, Ryszard Czarnecki, namens de ECR-Fractie, Michael Heaver, niet-fractiegebonden lid, Tomáš Zdechovský, die eveneens ingaat op een "blauwe kaart"-vraag van Robert Rowland, Isabel García Muñoz, Gilles Boyer, Gilles Lebreton, Mazaly Aguilar, Sabrina Pignedoli, Andrey Novakov, Caterina Chinnici, Eugen Jurzyca, Brian Monteith, Tamás Deutsch, Lara Wolters, Markus Pieper, Maria Grapini en David Lega.

Volgens de "catch the eye"-procedure wordt het woord gevoerd door Stanislav Polčák en Tudor Ciuhodaru.

Het woord wordt gevoerd door Günther Oettinger.

VOORZITTER: Ewa KOPACZ
Ondervoorzitter

Het woord wordt gevoerd door Klaus-Heiner Lehne.

Het debat wordt gesloten.


18. Opsporing en redding in het Middellandse Zeegebied (debat)

Vraag met verzoek om mondeling antwoord O-000024/2019 van Juan Fernando López Aguilar, namens de commissie LIBE, aan de Raad: Opsporing en redding in het Middellandse Zeegebied (B9-0052/2019)

Vraag met verzoek om mondeling antwoord O-000025/2019 van Juan Fernando López Aguilar, namens de commissie LIBE, aan de Commissie: Opsporing en redding in het Middellandse Zeegebied (B9-0053/2019)

Juan Fernando López Aguilar licht de vragen toe.

Tytti Tuppurainen (fungerend voorzitter van de Raad) en Johannes Hahn (lid van de Commissie) beantwoorden de vragen.

Het woord wordt gevoerd door Lena Düpont, namens de PPE-Fractie, Claude Moraes, namens de S&D-Fractie, Sophia in 't Veld, namens de Renew-Fractie, Erik Marquardt, namens de Verts/ALE-Fractie, Annalisa Tardino, namens de ID-Fractie, Nicola Procaccini, namens de ECR-Fractie, Miguel Urbán Crespo, namens de GUE/NGL-Fractie, Kostas Papadakis, niet-fractiegebonden lid, Karoline Edtstadler, Pietro Bartolo, Jan-Christoph Oetjen, Tineke Strik, Jean-Paul Garraud, Jorge Buxadé Villalba, Sira Rego, Balázs Hidvéghi, die eveneens ingaat op een "blauwe kaart"-vraag van Reinhard Bütikofer, Javier Moreno Sánchez, Maite Pagazaurtundúa, Alice Kuhnke, Tom Vandendriessche, Jadwiga Wiśniewska en Miriam Dalli.

VOORZITTER: Mairead McGUINNESS
Ondervoorzitter

Het woord wordt gevoerd door Antony Hook, Ernest Urtasun, Nicolaus Fest, Robert Roos, Sylvie Guillaume, Hilde Vautmans, Laura Huhtasaari, Evin Incir, Mara Bizzotto en Hynek Blaško.

Volgens de "catch the eye"-procedure wordt het woord gevoerd door Monika Hohlmeier, Alex Agius Saliba, Irena Joveva, Joachim Stanisław Brudziński, Clare Daly, Stanislav Polčák en Pierfrancesco Majorino.

Het woord wordt gevoerd door Johannes Hahn en Tytti Tuppurainen.

Ontwerpresoluties, ingediend overeenkomstig artikel 128, lid 5, van het Reglement, tot besluit van het debat:

—   Nicola Procaccini, namens de ECR-Fractie, over opsporing en redding in het Middellandse Zeegebied (2019/2755(RSP)) (B9-0130/2019);

—   Annalisa Tardino en Tom Vandendriessche, namens de ID-Fractie, over opsporing en redding in het Middellandse Zeegebied (2019/2755(RSP)) (B9-0131/2019);

—   Lena Düpont, namens de PPE-Fractie, over opsporing en redding in het Middellandse Zeegebied (2019/2755(RSP)) (B9-0132/2019);

—   Juan Fernando López Aguilar, namens de commissie LIBE, over opsporing en redding in het Middellandse Zeegebied (2019/2755(RSP)) (B9-0154/2019).

Het debat wordt gesloten.

Stemming: punt 8.9 van de notulen van 24.10.2019.


19. Opening van toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (debat)

Verklaringen van de Raad en de Commissie: Opening van toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (2019/2883(RSP))

Tytti Tuppurainen (fungerend voorzitter van de Raad) en Johannes Hahn (lid van de Commissie) leggen de verklaringen af.

Het woord wordt gevoerd door Andrey Kovatchev, namens de PPE-Fractie, Kati Piri, namens de S&D-Fractie, Ilhan Kyuchyuk, namens de Renew-Fractie, Reinhard Bütikofer, namens de Verts/ALE-Fractie, Anna Bonfrisco, namens de ID-Fractie, Anna Fotyga, namens de ECR-Fractie, Stelios Kouloglou, namens de GUE/NGL-Fractie, Željana Zovko, Tonino Picula, Stéphane Séjourné, Tineke Strik en Dominique Bilde.

(Voortzetting van het debat: punt 21 van de notulen van 23.10.2019)


20. Welkomstwoord

De Voorzitter verwelkomt namens het Parlement de parlementsvoorzitter van Noord-Macedonië, Talat Xhaferi, die op de officiële tribune heeft plaatsgenomen.


21. Opening van toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (voortzetting van het debat)

Verklaringen van de Raad en de Commissie: Opening van toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (2019/2883(RSP))

(Begin van het debat: zie punt 19 van de notulen van 23.10.2019)

Het woord wordt gevoerd door Fabio Massimo Castaldo en Vladimír Bilčík.

VOORZITTER: Marcel KOLAJA
Ondervoorzitter

Het woord wordt gevoerd door Isabel Santos, Klemen Grošelj, Lars Patrick Berg, Bogdan Rzońca, Lefteris Nikolaou-Alavanos, Andrius Kubilius, Andreas Schieder, Urmas Paet, Laura Huhtasaari, Ioannis Lagos, Maria Spyraki, Sergei Stanishev, Michal Šimečka, Jordan Bardella, die eveneens ingaat op een "blauwe kaart"-vraag van Valter Flego, Miroslav Radačovský, Karlo Ressler, Tanja Fajon, die eveneens ingaat op een "blauwe kaart"-vraag van Karlo Ressler, Paolo Borchia, Alexander Alexandrov Yordanov, Brando Benifei, Andor Deli, Sven Mikser en Arba Kokalari.

Volgens de "catch the eye"-procedure wordt het woord gevoerd door Jiří Pospíšil, Julie Ward, Petras Auštrevičius, Viola Von Cramon-Taubadel, Gilles Lebreton en Dimitrios Papadimoulis.

Het woord wordt gevoerd door Johannes Hahn en Tytti Tuppurainen.

Ontwerpresoluties tot afsluiting van het debat, ingediend op grond van artikel 132, lid 2, van het Reglement:

—   Jörg Meuthen, Lars Patrick Berg en Guido Reil, namens de ID-Fractie, over het openen van de toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (2019/2883(RSP)) (B9-0155/2019);

—   Anna Fotyga, Witold Jan Waszczykowski, Adam Bielan, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski en Angel Dzhambazki, namens de ECR-Fractie, over het openen van de toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (2019/2883(RSP)) (B9-0156/2019);

—   Tineke Strik, Catherine Rowett, Viola Von Cramon-Taubadel, David Cormand, Philippe Lamberts, Yannick Jadot, Romeo Franz, Ciarán Cuffe, Monika Vana, Jutta Paulus, Michael Bloss en Ernest Urtasun, namens de Verts/ALE-Fractie, over het openen van de toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (2019/2883(RSP)) (B9-0157/2019);

—   Stelios Kouloglou, Konstantinos Arvanitis, Niyazi Kizilyürek, Dimitrios Papadimoulis, Petros Kokkalis, Elena Kountoura en Martina Michels, namens de GUE/NGL-Fractie, over het openen van de toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (2019/2883(RSP)) (B9-0158/2019);

—   Kati Piri, Tonino Picula, Isabel Santos, Andreas Schieder en Tanja Fajon, namens de S&D-Fractie over het openen van toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (2019/2883(RSP)) (B9-0159/2019);

—   Hilde Vautmans en Ilhan Kyuchyuk, namens de Renew-Fractie, over het openen van de toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (2019/2883(RSP)) (B9-0160/2019);

—   Michael Gahler, Željana Zovko, David McAllister, Sandra Kalniete, Kinga Gál, Andor Deli en László Trócsányi, namens de PPE-Fractie, over het openen van de toetredingsonderhandelingen met Noord-Macedonië en Albanië (2019/2883(RSP)) (B9-0161/2019).

Het debat wordt gesloten.

Stemming: punt 8.10 van de notulen van 24.10.2019.


22. De situatie in Irak, en met name de gewelddadige onderdrukking van demonstraties van jongeren en studenten (debat)

Verklaring van de vicevoorzitter van de Commissie/hoge vertegenwoordiger van de Unie voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid: De situatie in Irak, en met name de gewelddadige onderdrukking van demonstraties van jongeren en studenten (2019/2884(RSP))

Tytti Tuppurainen (fungerend voorzitter van de Raad) legt de verklaring af namens de vicevoorzitter van de Commissie/hoge vertegenwoordiger van de Unie voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid.

Het woord wordt gevoerd door Georgios Kyrtsos, namens de PPE-Fractie, Kati Piri, namens de S&D-Fractie, Abir Al-Sahlani, namens de Renew-Fractie, Hannah Neumann, namens de Verts/ALE-Fractie, Thierry Mariani, namens de ID-Fractie, Anna Fotyga, namens de ECR-Fractie, Clare Daly, namens de GUE/NGL-Fractie, Fabio Massimo Castaldo, niet-fractiegebonden lid, Domènec Ruiz Devesa, José Ramón Bauzá Díaz, Isabella Tovaglieri, Pernando Barrena Arza en Pietro Bartolo.

Volgens de "catch the eye"-procedure wordt het woord gevoerd door Tudor Ciuhodaru, Kateřina Konečná, Julie Ward en Mick Wallace.

Het woord wordt gevoerd door Tytti Tuppurainen.

VOORZITTER: Fabio Massimo CASTALDO
Ondervoorzitter

Het debat wordt gesloten.


23. Politieke verklaring op hoog niveau van de VN over universele gezondheidszorg (debat)

Verklaringen van de Raad en de Commissie: Politieke verklaring op hoog niveau van de VN over universele gezondheidszorg (2019/2861(RSP))

Tytti Tuppurainen (fungerend voorzitter van de Raad) en Neven Mimica (lid van de Commissie) leggen de verklaringen af.

Het woord wordt gevoerd door Dolors Montserrat, namens de PPE-Fractie, Heléne Fritzon, namens de S&D-Fractie, Véronique Trillet-Lenoir, namens de Renew-Fractie, Petra De Sutter, namens de Verts/ALE-Fractie, Simona Baldassarre, namens de ID-Fractie, João Ferreira, namens de GUE/NGL-Fractie, Cindy Franssen, Sara Cerdas, die eveneens ingaat op een "blauwe kaart"-vraag van Tomislav Sokol, Katalin Cseh, Kateřina Konečná, Tomislav Sokol, Tudor Ciuhodaru, Pierfrancesco Majorino, die eveneens ingaat op een "blauwe kaart"-vraag van Tomislav Sokol, en Nicolás González Casares, die eveneens ingaat op een "blauwe kaart"-vraag van Dolors Montserrat.

Volgens de "catch the eye"-procedure wordt het woord gevoerd door Julie Ward.

Het woord wordt gevoerd door Neven Mimica en Tytti Tuppurainen.

Het debat wordt gesloten.


24. Agenda van de volgende vergadering

De agenda voor de vergadering van morgen is vastgesteld (PE 642.179/OJJE).


25. Sluiting van de vergadering

De vergadering wordt om 22.50 uur gesloten.

Klaus Welle

Dita Charanzová

Secretaris-generaal

Ondervoorzitter


PRESENTIELIJST

Aanwezig:

Adamowicz Magdalena, Ademov Asim, Adinolfi Isabella, Adinolfi Matteo, Agius Saliba Alex, Aguilar Mazaly, Aguilera Clara, Ainslie Scott, Alexandrov Yordanov Alexander, Alfonsi François, Alieva-Veli Atidzhe, Allard Christian, Al-Sahlani Abir, Amaro Álvaro, Anderson Christine, Anderson Martina, Andresen Rasmus, Androuët Mathilde, Androulakis Nikos, Ansip Andrus, Ara-Kovács Attila, Arena Maria, Arias Echeverría Pablo, Arimont Pascal, Arłukowicz Bartosz, Armand Clotilde, Arvanitis Konstantinos, Asimakopoulou Anna-Michelle, Aubry Manon, Auken Margrete, Auštrevičius Petras, Avram Carmen, Azmani Malik, Baldassarre Simona, Balt Marek Paweł, Bardella Jordan, Barley Katarina, Barrena Arza Pernando, Bartolo Pietro, Băsescu Traian, Basso Alessandra, Bauzá Díaz José Ramón, Bay Nicolas, Bearder Catherine, Beck Gunnar, Beer Nicola, Beghin Tiziana, Beigneux Aurelia, Belka Marek, Bellamy François-Xavier, Benea Adrian-Dragoş, Benifei Brando, Benjumea Benjumea Isabel, Bennion Phil, Beňová Monika, Bentele Hildegard, Berendsen Tom, Berg Lars Patrick, Bergkvist Erik, Bernhuber Alexander, Biedroń Robert, Bielan Adam, Bilbao Barandica Izaskun, Bilčík Vladimír, Bilde Dominique, Bischoff Gabriele, Biteau Benoît, Bizzotto Mara, Björk Malin, Blaga Vasile, Blaško Hynek, Blinkevičiūtė Vilija, Bloss Michael, Bocskor Andrea, Boeselager Damian, Bogdan Ioan-Rareş, Bogovič Franc, Bompard Manuel, Bonafè Simona, Bonfrisco Anna, Borchia Paolo, Borzan Biljana, Botenga Marc, Boyer Gilles, Breyer Patrick, Brglez Milan, Bricmont Saskia, Brophy Jane, Brudziński Joachim Stanisław, Bruna Annika, Brunet Sylvie, Buchheit Markus, Buchner Klaus, Buda Daniel, Bull David, Bullmann Udo, Bullock Jonathan, Bunting Judith, Burkhardt Delara, Buschmann Martin, Buşoi Cristian-Silviu, Bütikofer Reinhard, Buxadé Villalba Jorge, Buzek Jerzy, Calenda Carlo, Campomenosi Marco, Cañas Jordi, Canfin Pascal, Carême Damien, Caroppo Andrea, Carthy Matt, Carvalhais Isabel, Carvalho Maria da Graça, Casa David, Casanova Massimo, Caspary Daniel, Castaldo Fabio Massimo, del Castillo Vera Pilar, Ceccardi Susanna, Cerdas Sara, Chabaud Catherine, Chahim Mohammed, Chaibi Leila, Charanzová Dita, Chastel Olivier, Chinnici Caterina, Chowns Ellie, Christensen Asger, Christoforou Lefteris, Cimoszewicz Włodzimierz, Ciocca Angelo, Ciuhodaru Tudor, Číž Miroslav, Colin-Oesterlé Nathalie, Collard Gilbert, Conte Rosanna, Corbett Richard, Cormand David, Corrao Ignazio, Cozzolino Andrea, Crețu Corina, Cseh Katalin, Cuffe Ciarán, Cutajar Josianne, Czarnecki Ryszard, van Dalen Peter, Dalli Miriam, Daly Clare, D'Amato Rosa, Dance Seb, Danielsson Johan, Danjean Arnaud, Danti Nicola, Da Re Gianantonio, Daubney Martin Edward, David Ivan, De Castro Paolo, Decerle Jérémy, Delbos-Corfield Gwendoline, Deli Andor, Delli Karima, De Lucy Belinda, De Man Filip, Demirel Özlem, Deparnay-Grunenberg Anna, De Sutter Petra, Deutsch Tamás, Dhamija Dinesh, Didier Geoffroy, Dlabajová Martina, Dobrev Klára, Dodds Diane, Doleschal Christian, Donato Francesca, Dorfmann Herbert, Dowding Gina, Dreosto Marco, Duda Jarosław, Düpont Lena, Durá Ferrandis Estrella, Durand Pascal, Ďuriš Nicholsonová Lucia, Edtstadler Karoline, Eickhout Bas, Eppink Derk Jan, Ernst Cornelia, Eroglu Engin, Ertug Ismail, Estaràs Ferragut Rosa, Evans Jill, Evi Eleonora, Evren Agnès, Fajon Tanja, Falcă Gheorghe, Farage Nigel, Farreng Laurence, Federley Fredrick, Ferber Markus, Fernandes José Manuel, Fernández Jonás, Ferrandino Giuseppe, Ferrara Laura, Ferreira João, Fest Nicolaus, Fidanza Carlo, Fiocchi Pietro, Fitto Raffaele, Fitzgerald Frances, Flanagan Luke Ming, Flego Valter, Forman Lance, Fotyga Anna, Fourlas Loucas, Fragkos Emmanouil, Frankowski Tomasz, Franssen Cindy, Franz Romeo, Freund Daniel, Fritzon Heléne, Fuglsang Niels, Furore Mario, Gade Søren, Gahler Michael, Gál Kinga, Gálvez Muñoz Lina, Gamon Claudia, Gancia Gianna, García Del Blanco Ibán, García-Margallo y Marfil José Manuel, García Muñoz Isabel, García Pérez Iratxe, Gardiazabal Rubial Eider, Garicano Luis, Garraud Jean-Paul, Gebhardt Evelyne, Geese Alexandra, Geier Jens, Gemma Chiara, Georgiou Giorgos, Georgoulis Alexis, Geuking Helmut, Ghinea Cristian, Giarrusso Dino, Gibson Barbara Ann, Giegold Sven, Gieseke Jens, Gill Neena, Gill Nathan, Glancy James Alexander, Glück Andreas, Glucksmann Raphaël, Goerens Charles, González Mónica Silvana, González Casares Nicolás, González Pons Esteban, Grant Valentino, Grapini Maria, Gregorová Markéta, Griffin Theresa, Griset Catherine, Grošelj Klemen, Grudler Christophe, Gualmini Elisabetta, Guerreiro Francisco, Guetta Bernard, Guillaume Sylvie, Guteland Jytte, Gyöngyösi Márton, Győri Enikő, Gyürk András, Habib Ben, Hahn Svenja, Haider Roman, Hajšel Robert, Hakkarainen Teuvo, Halicki Andrzej, Hannan Daniel, Hansen Christophe, Harris Lucy Elizabeth, Häusling Martin, Hautala Heidi, Hava Mircea-Gheorghe, Hayer Valerie, Hazekamp Anja, Heaver Michael, Heide Hannes, Heinäluoma Eero, Herbst Niclas, Herzberger-Fofana Pierrette, Hetman Krzysztof, Hidvéghi Balázs, Hlaváček Martin, Hohlmeier Monika, Hojsík Martin, Holmgren Pär, Hölvényi György, Homs Ginel Alicia, Hook Antony, Hortefeux Brice, Horwood Martin, Howarth John, Hristov Ivo, Hübner Danuta Maria, Huhtasaari Laura, Huitema Jan, Ijabs Ivars, Incir Evin, in 't Veld Sophia, Jadot Yannick, Jahr Peter, Jakeliūnas Stasys, Jaki Patryk, Jalkh Jean-François, Jamet France, Jarubas Adam, Jones Jackie, Jongerius Agnes, Jordan Christina Sheila, Joron Virginie, Joveva Irena, Juknevičienė Rasa, Jurgiel Krzysztof, Jurzyca Eugen, Juvin Herve, Kaili Eva, Kalinowski Jarosław, Kaljurand Marina, Kammerevert Petra, Kanev Radan, Kanko Assita, Karas Othmar, Karlsbro Karin, Karski Karol, Katainen Elsi, Kefalogiannis Manolis, Kelleher Billy, Keller Fabienne, Keller Ska, Kelly Seán, Kempa Beata, Kirton-Darling Jude, Kizilyürek Niyazi, Kloc Izabela-Helena, Knotek Ondřej, Kofod Peter, Kohut Łukasz, Kokalari Arba, Kokkalis Petros, Kolaja Marcel, Kolakušić Mislav, Konečná Kateřina, Konstantinou Athanasios, Kopacz Ewa, Kopcińska Joanna, Körner Moritz, Kósa Ádám, Köster Dietmar, Kouloglou Stelios, Kountoura Elena, Kovařík Ondřej, Kovatchev Andrey, Krah Maximilian, Krasnodębski Zdzisław, Krehl Constanze, Kruk Elżbieta, Kubilius Andrius, Kuhnke Alice, Kuhs Joachim, Kumpula-Natri Miapetra, Kuźmiuk Zbigniew, Kympouropoulos Stelios, Kyrtsos Georgios, Kyuchyuk Ilhan, Lagodinsky Sergey, Lagos Ioannis, Lalucq Aurore, Lancini Danilo Oscar, Lange Bernd, de Lange Esther, Langensiepen Katrin, Laporte Hélène, Larrouturou Pierre, Lebreton Gilles, Lechanteux Julie, Lega David, Lenaers Jeroen, Lewandowski Janusz, Liberadzki Bogusław, Liese Peter, Limmer Sylvia, Lins Norbert, Lizzi Elena, Loiseau Nathalie, Løkkegaard Morten, Long Naomi, Longworth John, López Javi, López Aguilar Juan Fernando, López Gil Leopoldo, López-Istúriz White Antonio, Lowe Rupert, Luena César, Łukacijewska Elżbieta Katarzyna, Lundgren Peter, Lutgen Benoît, McAllister David, McGuinness Mairead, McIntyre Anthea, McLeod Aileen, Madison Jaak, Maestre Martín De Almagro Cristina, Magid Magid, Majorino Pierfrancesco, Maldeikienė Aušra, Maldonado López Adriana, Manda Claudiu, Manders Antonius, Mandl Lukas, Mariani Thierry, Marinescu Marian-Jean, Marquardt Erik, Marques Margarida, Marques Pedro, Martusciello Fulvio, Matias Marisa, Matić Predrag Fred, Maurel Emmanuel, Mavrides Costas, Maxová Radka, Maydell Eva, Mayer Georg, Mazurek Beata, Mažylis Liudas, Meimarakis Vangelis, Melbārde Dace, Melchior Karen, Mélin Joëlle, Melo Nuno, Metsola Roberta, Metz Tilly, Meuthen Jörg, Michels Martina, Mihaylova Iskra, Mikser Sven, Milazzo Giuseppe, Millán Mon Francisco José, Miller Leszek, Mobarik Nosheena, Mohammed Shaffaq, Molnár Csaba, Monteiro de Aguiar Cláudia, Monteith Brian, Montserrat Dolors, Moraes Claude, Morano Nadine, Moreno Sánchez Javier, Moretti Alessandra, Mortler Marlene, Motreanu Dan-Ştefan, Możdżanowska Andżelika Anna, Müller Ulrike, Mummery June Alison, Mureşan Siegfried, Nagtegaal Caroline, Nart Javier, Nethsingha Lucy, Neumann Hannah, Neuser Norbert, Newton Dunn Bill, Nica Dan, Niebler Angelika, Niedermayer Luděk, Nienaß Niklas, Niinistö Ville, Nikolaou-Alavanos Lefteris, Noichl Maria, Novakov Andrey, Oetjen Jan-Christoph, Olbrycht Jan, Olekas Juozas, Olivier Philippe, Omarjee Younous, O'Sullivan Grace, Overgaard Nielsen Henrik, Paet Urmas, Pagazaurtundúa Maite, Palmer Rory, Panza Alessandro, Papadakis Demetris, Papadakis Kostas, Papadimoulis Dimitrios, Patriciello Aldo, Patten Matthew, Paulus Jutta, Pedicini Piernicola, Peeters Kris, Pekkarinen Mauri, Peksa Mikuláš, Pelletier Anne-Sophie, Penkova Tsvetelina, Pereira Sandra, Pereira Lídia, Peter-Hansen Kira Marie, Petersen Morten, Phillips Alexandra Louise Rosenfield, Phillips Alexandra Lesley, Picierno Pina, Picula Tonino, Pieper Markus, Pietikäinen Sirpa, Pignedoli Sabrina, Piri Kati, Pisapia Giuliano, Pîslaru Dragoş, Pizarro Manuel, Plumb Rovana, Polčák Stanislav, Polfjärd Jessica, Pollák Peter, Poręba Tomasz Piotr, Porritt Luisa, Pospíšil Jiří, Procaccini Nicola, Pugh Jake, Radačovský Miroslav, Radev Emil, Radtke Dennis, Rafaela Samira, Rafalska Elżbieta, Rangel Paulo, Rees-Mogg Annunziata Mary, Regimenti Luisa, Regner Evelyn, Rego Sira, Reil Guido, Reintke Terry, Ressler Karlo, Ries Frédérique, Rinaldi Antonio Maria, Riquet Dominique, Ritchie Sheila, Rivasi Michèle, Rivière Jérôme, Roberti Franco, Rodríguez-Piñero Inma, Rodríguez Palop Eugenia, Rodríguez Ramos María Soraya, Rónai Sándor, Rondinelli Daniela, Roos Robert, Roose Caroline, Ropė Bronis, Rougé André, Rowett Catherine, Rowland Robert, Ruissen Bert-Jan, Ruiz Devesa Domènec, Rzońca Bogdan, Salini Massimiliano, Sánchez Amor Nacho, Sander Anne, Sant Alfred, Santos Isabel, Sardone Silvia, Sarvamaa Petri, Satouri Mounir, Schaldemose Christel, Schieder Andreas, Schirdewan Martin, Schmiedtbauer Simone, Schmit Nicolas, Schneider Christine, Scholz Helmut, Schreijer-Pierik Annie, Schreinemacher Liesje, Schulze Sven, Schuster Joachim, Schwab Andreas, Scott Cato Molly, Seekatz Ralf, Séjourné Stéphane, Semedo Monica, Semsrott Nico, Sidl Günther, Silva Pereira Pedro, Šimečka Michal, Simon Sven, Sinčić Ivan Vilibor, Sippel Birgit, Skyttedal Sara, Slabakov Andrey, Smeriglio Massimiliano, Smith Alyn, Šojdrová Michaela, Sokol Tomislav, Solís Pérez Susana, Sonneborn Martin, Spurek Sylwia, Spyraki Maria, Stancanelli Raffaele, Stanishev Sergei, Stedman-Bryce Louis, Štefanec Ivan, Ştefănuță Nicolae, Stegrud Jessica, Strik Tineke, Strugariu Ramona, Šuica Dubravka, Szájer József, Szydło Beata, Tajani Antonio, Tang Paul, Tarabella Marc, Tardino Annalisa, Tax Vera, Tennant John David Edward, Terheş Cristian, Tertsch Hermann, Thaler Barbara, Thun und Hohenstein Róża, Tice Richard, Tinagli Irene, Tobiszowski Grzegorz, Tolleret Irène, Tomac Eugen, Tomaševski Valdemar, Tomašić Ruža, Tomc Romana, Toom Yana, Torvalds Nils, Tošenovský Evžen, Tóth Edina, Toussaint Marie, Tovaglieri Isabella, Trillet-Lenoir Véronique, Trócsányi László, Tudorache Dragoş, Tudose Mihai, Uhrík Milan, Ujhelyi István, Urbán Crespo Miguel, Urtasun Ernest, Uspaskich Viktor, Vaidere Inese, Vălean Adina-Ioana, Vana Monika, Van Brempt Kathleen, Vandendriessche Tom, Van Orden Geoffrey, Van Overtveldt Johan, Van Sparrentak Kim, Vautmans Hilde, Vedrenne Marie-Pierre, Verheyen Sabine, Verhofstadt Guy, Vilimsky Harald, Villanueva Ruiz Idoia, Villumsen Nikolaj, Vincze Loránt, Vind Marianne, Virkkunen Henna, Vitanov Petar, Voaden Caroline, Vollath Bettina, Von Cramon-Taubadel Viola, Vondra Alexandr, Von Wiese Irina, Voss Axel, Vozemberg-Vrionidi Elissavet, Vrecionová Veronika, Vuolo Lucia, Wallace Mick, Walsh Maria, Walsmann Marion, Warborn Jörgen, Ward Julie, Waszczykowski Witold Jan, Weimers Charlie, Weiss Pernille, Wells James, Widdecombe Ann, Wiener Sarah, Wiezik Michal, Winkler Iuliu, Winzig Angelika, Wiseler-Lima Isabel, Wiśniewska Jadwiga, Wölken Tiemo, Wolters Lara, Yenbou Salima, Yon-Courtin Stéphanie, Yoncheva Elena, Zacharopoulou Chrysoula, Zahradil Jan, Zalewska Anna, Zambelli Stefania, Zanni Marco, Zarzalejos Javier, Ždanoka Tatjana, Zdechovský Tomáš, Zīle Roberts, Zimniok Bernhard, Złotowski Kosma, Zoido Álvarez Juan Ignacio, Zorrinho Carlos, Zovko Željana, Zullo Marco, Zver Milan

Verontschuldigd:

Andrieu Eric, Annemans Gerolf, Fox Claire, Hahn Henrike, Járóka Lívia, Ochojska Janina, Saryusz-Wolski Jacek, Zagorakis Theodoros

Laatst bijgewerkt op: 25 februari 2020Juridische mededeling - Privacybeleid