”Europaparlamentet uttrycker sin djupaste oro över det allt hårdare förtryck som uigurer och andra muslimska etniska minoriteter utsätts för, och yrkar på att myndigheterna ska respektera deras grundläggande friheter, såsom det rekommenderats i trovärdiga rapporter.”
Andra delen
”Parlamentet fördömer skarpt att hundratusentals uigurer och etniska kazaker sänts till politiska ”omskolningsläger” baserat på en analys av uppgifter som samlats in genom ett system för ”proaktivt polisarbete”, bland annat för att de rest utomlands eller anses vara alltför djupt troende. Parlamentet uppmanar de kinesiska myndigheterna i Xinjiang att informera om de frihetsberövades uppehållsort och hälsotillstånd. Parlamentet uppmanar med kraft Kinas regering att omedelbart upphöra med godtyckliga frihetsberövanden, utan åtal, rättegång eller fällande dom för brott, av personer som tillhör de uiguriska och kazakiska minoriteterna, att stänga alla läger och förvarsenheter och att omedelbart och villkorslöst frige de personer som har frihetsberövats.”
Tredje delen
”Parlamentet betonar att frihetsberövanden i alla former, när de tillämpas i strid med grundläggande internationell rätt, förföljelser av specifika personer eller grupper av etniska, kulturella eller religiösa skäl, och andra omänskliga handlingar som orsakar stort lidande eller allvarlig skada, när de begås som en del av ett genomgripande eller systematiskt angrepp mot civilbefolkningen, är oacceptabla med hänsyn till den internationella rättsliga ramen.”
Övrigt
Hannah Neumann (Verts/ALE-gruppen) hade också undertecknat det gemensamma förslaget till resolution RC-B9-0246/2019.
6. Situationen för de mänskliga rättigheterna och demokratin i Nicaragua
”Europaparlamentet välkomnar rådets beslut att anta ramen för riktade restriktiva åtgärder för dem som gjort sig skyldiga till människorättskränkningar och övergrepp och som bär ansvaret för att undertrycka det civila samhället och den demokratiska oppositionen i Nicaragua.”
Andra delen
”Parlamentet uppmanar medlemsstaterna att snabbt komma överens om den särskilda förteckningen över personer och organ som ska bli föremål för sanktioner, inbegripet presidenten och vice presidenten.”
Övrigt
Hermann Tertsch (ECR-gruppen) hade också undertecknat det gemensamma förslaget till resolution RC-B9-0251/2019.
7. Våldsamma ingripanden mot den senaste tidens protester i Iran