2. De interparlamentariska delegationernas sammansättning
Till följd av parlamentets nya sammansättning (punkt 5 i protokollet av den 10.2.2020) meddelade talmannen att han från de politiska grupperna och de grupplösa ledamöternas sekretariat hade mottagit utnämningarna till de interparlamentariska delegationerna, i enlighet med artikel 223 i arbetsordningen.
Förteckningen över de interparlamentariska delegationernas sammansättning offentliggörs på parlamentets webbplats och bifogas detta protokoll (bilaga 1 till protokollet av den 12.2.2020).
3. Utskottens och delegationernas sammansättning
PPE-gruppen hade lämnat följande beslut till talmannen om ändring av utskottens och delegationernas sammansättning:
DEVE-utskottet: Christian Sagartz i stället för Lukas Mandl
DROI-underutskottet: Christian Sagartz
Dessa beslut trädde i kraft innevarande dag.
4. Debatt om fall av kränkningar av de mänskliga rättigheterna samt av demokratiska och rättsstatliga principer (tillkännagivande av framlagda resolutionsförslag)
Nedanstående ledamöter eller politiska grupper hade, i enlighet med artikel 144 i arbetsordningen, begärt en debatt om följande resolutionsförslag:
I. Republiken Guinea, särskilt våldet mot demonstranter (2020/2551(RSP))
— Pierrette Herzberger-Fofana, Hannah Neumann, Michèle Rivasi, Henrike Hahn, Ernest Urtasun och Heidi Hautala, för Verts/ALE-gruppen, och Fabio Massimo Castaldo, om Republiken Guinea, särskilt våldet mot demonstranter (B9-0104/2020);
— Kati Piri och Maria Arena, för S&D-gruppen, om Republiken Guinea, särskilt våldet mot demonstranter (B9-0106/2020);
— Anna Fotyga, Karol Karski, Angel Dzhambazki, Assita Kanko, Carlo Fidanza, Raffaele Fitto, Emmanouil Fragkos, Ruža Tomašić, Jadwiga Wiśniewska, Adam Bielan, Joanna Kopcińska, Veronika Vrecionová och Jan Zahradil, för ECR-gruppen, om Republiken Guinea, särskilt våldet mot demonstranter (B9-0108/2020);
— Idoia Villanueva Ruiz, Pernando Barrena Arza, Miguel Urbán Crespo, Eugenia Rodríguez Palop, Stelios Kouloglou, Konstantinos Arvanitis, Malin Björk, Younous Omarjee, Manuel Bompard och Dimitrios Papadimoulis, för GUE/NGL-gruppen, om Republiken Guinea, särskilt våldet mot demonstranter (B9-0110/2020);
— Michael Gahler, David Lega, Željana Zovko, David McAllister, Sandra Kalniete, Andrey Kovatchev, Krzysztof Hetman, Milan Zver, Lefteris Christoforou, Stelios Kympouropoulos, Arba Kokalari, Loucas Fourlas, Loránt Vincze, Isabel Wiseler-Lima, Romana Tomc, Michaela Šojdrová, Vladimír Bilčík, Vangelis Meimarakis, Magdalena Adamowicz, Ivan Štefanec, Liudas Mažylis, Michal Wiezik, Tomas Tobé, Frances Fitzgerald, Deirdre Clune, Tomáš Zdechovský, Inese Vaidere, Jiří Pospíšil och Stanislav Polčák, för PPE-gruppen, om Republiken Guinea, särskilt våldet mot demonstranter (B9-0111/2020);
— Jan Christoph Oetjen, Petras Auštrevičius, Malik Azmani, Stéphane Bijoux, Izaskun Bilbao Barandica, Sylvie Brunet, Dita Charanzová, Olivier Chastel, Ilana Cicurel, Jérémy Decerle, Laurence Farreng, Valter Flego, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Ivars Ijabs, Irena Joveva, Pierre Karleskind, Moritz Körner, Ondřej Kovařík, Ilhan Kyuchyuk, Ulrike Müller, Mauri Pekkarinen, Dragoş Pîslaru, Frédérique Ries, Michal Šimečka, Susana Solís Pérez, Nicolae Ştefănuță, Ramona Strugariu, Irène Tolleret, Yana Toom, Hilde Vautmans, Adrián Vázquez Lázara, Marie Pierre Vedrenne och Chrysoula Zacharopoulou, för Renew-gruppen, om Republiken Guinea, särskilt våldet mot demonstranter (B9-0113/2020).
— Dominique Bilde för ID-gruppen, om barnarbete i gruvorna i Madagaskar (B9-0101/2020);
— Caroline Roose, Hannah Neumann, Heidi Hautala, Michèle Rivasi, Henrike Hahn, Ernest Urtasun, Alice Kuhnke, Saskia Bricmont, Bronis Ropė och Anna Cavazzini, för Verts/ALE-gruppen, och Fabio Massimo Castaldo, om barnarbete i gruvorna i Madagaskar (B9-0102/2020);
— Kati Piri och Carlos Zorrinho, för S&D-gruppen, om situationen med barnarbete i gruvorna i Madagaskar (B9-0103/2020);
— Anna Fotyga, Karol Karski, Assita Kanko, Angel Dzhambazki, Carlo Fidanza, Raffaele Fitto, Emmanouil Fragkos, Ruža Tomašić, Jadwiga Wiśniewska, Adam Bielan, Joanna Kopcińska, Jan Zahradil och Veronika Vrecionová, för ECR-gruppen, om Madagascar, särskilt situationen för barns rättigheter, i synnerhet när det gäller barnarbete i gruvorna (B9-0105/2020);
— Helmut Scholz, Pernando Barrena Arza, Anja Hazekamp, Konstantinos Arvanitis, Petros Kokkalis, Stelios Kouloglou, Manuel Bompard, Miguel Urbán Crespo, Idoia Villanueva Ruiz, Eugenia Rodríguez Palop, Alexis Georgoulis, Elena Kountoura, Nikolaj Villumsen, Younous Omarjee, Anne Sophie Pelletier, Dimitrios Papadimoulis, Giorgos Georgiou och Niyazi Kizilyürek, för GUE/NGL-gruppen, om situationen med barnarbete i gruvorna i Madagaskar (B9-0107/2020);
— Michael Gahler, Željana Zovko, David McAllister, Sandra Kalniete, Andrey Kovatchev, Krzysztof Hetman, Milan Zver, Lefteris Christoforou, Stelios Kympouropoulos, Arba Kokalari, Loucas Fourlas, Loránt Vincze, David Lega, Isabel Wiseler-Lima, Romana Tomc, Michaela Šojdrová, Vladimír Bilčík, Vangelis Meimarakis, Magdalena Adamowicz, Ivan Štefanec, Liudas Mažylis, Michal Wiezik, Tomas Tobé, Frances Fitzgerald, Deirdre Clune, Tomáš Zdechovský, Inese Vaidere, Jiří Pospíšil, Stanislav Polčák, Miriam Lexmann och Peter Pollák, för PPE-gruppen, om barnarbete i gruvorna i Madagaskar (B9-0109/2020);
— Hilde Vautmans, Petras Auštrevičius, Malik Azmani, Stéphane Bijoux, Izaskun Bilbao Barandica, Annika Bruna, Dita Charanzová, Olivier Chastel, Ilana Cicurel, Jérémy Decerle, Laurence Farreng, Valter Flego, Klemen Grošelj, Christophe Grudler, Bernard Guetta, Ivars Ijabs, Irena Joveva, Pierre Karleskind, Moritz Körner, Ondřej Kovařík, Ilhan Kyuchyuk, Radka Maxová, Ulrike Müller, Jan Christoph Oetjen, Dragoş Pîslaru, Frédérique Ries, Michal Šimečka, Susana Solís Pérez, Nicolae Ştefănuță, Ramona Strugariu, Irène Tolleret, Yana Toom, Adrián Vázquez Lázara, Marie Pierre Vedrenne och Chrysoula Zacharopoulou, för Renew-gruppen, om barnarbete i gruvorna i Madagaskar (B9-0112/2020).
Talartiden fördelas i enlighet med artikel 171 i arbetsordningen.
5. Delegerade akter (artikel 111.2 i arbetsordningen)
Följande förslag till delegerade akter hade översänts till parlamentet:
- Kommissionens delegerade beslut om ändring av bilaga V till Europaparlamentets och rådets direktiv 2005/36/EG vad gäller benämningar på examensbevis och utbildningar (C(2020)00229 - 2020/2546(DEA))
Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 3 februari 2020
hänvisat till ansvarigt utskott: IMCO
- Kommissionens delegerade förordning om ändring och rättelse av förordning (EU) nr 748/2012 vad gäller anpassning av regler om fortsatt luftvärdighet för luftfartyg och luftfartygsprodukter, delar och anordningar till förordning (EU) nr 1321/2014 (C(2020)00336 - 2020/2536(DEA))
Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 28 januari 2020
hänvisat till ansvarigt utskott: TRAN
- Kommissionens delegerade förordning om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 vad gäller bestämmelser för vattenbruksanläggningar och transportörer av vattenlevande djur (C(2020)00415 - 2020/2544(DEA))
Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 30 januari 2020
hänvisat till ansvarigt utskott: AGRI, ENVI (artikel 57 i arbetsordningen)
- Kommissionens delegerade förordning om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 vad gäller bestämmelser för införsel till unionen samt förflyttning och hantering efter införsel av sändningar av vissa djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung (C(2020)00416 - 2020/2545(DEA))
Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 30 januari 2020
hänvisat till ansvarigt utskott: AGRI, ENVI (artikel 57 i arbetsordningen)
- Kommissionens delegerade förordning om undantag från kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/1149 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 vad gäller de nationella stödprogrammen inom vinsektorn (C(2020)00423 - 2020/2543(DEA))
Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 30 januari 2020
hänvisat till ansvarigt utskott: AGRI
Förslag till delegerade akter för vilka tidsfristen för invändningar har förlängts:
- Kommissionens delegerade förordning om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 vad gäller bestämmelser om övervakning, utrotningsprogram och sjukdomsfri status för vissa förtecknade sjukdomar och nya sjukdomar (C(2019)04056 - 2019/3000(DEA))
Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 17 december 2019
Förlängning av tidsfristen för invändningar: ytterligare 2 månader på begäran av Europaparlamentet
hänvisat till ansvarigt utskott: AGRI, ENVI (artikel 57 i arbetsordningen)
- Kommissionens delegerade förordning om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 vad gäller reglerna för förvaltningen av import- och exporttullkvoter som omfattas av licenser och om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1306/2013 vad gäller ställande av säkerheter vid förvaltningen av tullkvoter (C(2019)08956 – 2019/3005(DEA))
Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 17 december 2019
Förlängning av tidsfristen för invändningar: ytterligare 2 månader på begäran av Europaparlamentet
7. Förberedelser inför Europeiska rådets extra möte den 20 februari 2020 om den fleråriga budgetramen (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Förberedelser inför Europeiska rådets extra möte den 20 februari 2020 om den fleråriga budgetramen (2020/2538(RSP))
Nikolina Brnjac (rådets tjänstgörande ordförande) och Ursula von der Leyen (kommissionens ordförande) gjorde uttalanden.
Talare: Manfred Weber för PPE-gruppen, Iratxe García Pérez för S&D-gruppen, Dacian Cioloş för Renew-gruppen, Marco Zanni för ID-gruppen, Philippe Lamberts för Verts/ALE-gruppen, Raffaele Fitto för ECR-gruppen, Dimitrios Papadimoulis för GUE/NGL-gruppen, Piernicola Pedicini, grupplös, och Jan Olbrycht.
ORDFÖRANDESKAP: Mairead McGUINNESS Vice talman
Talare: Margarida Marques, Valerie Hayer, Nicolas Bay, Rasmus Andresen, Johan Van Overtveldt, Younous Omarjee, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Pedro Marques; Kostas Papadakis, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Maria Grapini; José Manuel Fernandes, Eider Gardiazabal Rubial, Moritz Körner, Harald Vilimsky, David Cormand, Roberts Zīle, José Gusmão, Márton Gyöngyösi, Siegfried Mureşan, Elisabetta Gualmini, Clotilde Armand, Paolo Borchia, Bas Eickhout, Bogdan Rzońca, Malin Björk, Antoni Comín i Oliveres, Monika Hohlmeier, Eric Andrieu, Ondřej Knotek, Joachim Kuhs, Petra De Sutter, Derk Jan Eppink, João Ferreira, Ivan Vilibor Sinčić, Janusz Lewandowski, Pierre Larrouturou, Jérémy Decerle, Ivan David, Bronis Ropė, Zbigniew Kuźmiuk, Karlo Ressler, Simona Bonafè, Nils Torvalds, Mara Bizzotto, Veronika Vrecionová, Niclas Herbst, Rovana Plumb, Luis Garicano, Dolors Montserrat, Erik Bergkvist, Caroline Nagtegaal, Tamás Deutsch, Jens Geier, Mircea-Gheorghe Hava, Paul Tang, Othmar Karas och Vangelis Meimarakis.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Cláudia Monteiro de Aguiar, Victor Negrescu, Mazaly Aguilar, Mick Wallace, Ljudmila Novak, Isabel Carvalhais, Mauri Pekkarinen, Lefteris Christoforou, Maria Grapini, Georgios Kyrtsos, Robert Hajšel, Traian Băsescu, Juan Fernando López Aguilar och Seán Kelly.
Talare: Johannes Hahn (ledamot av kommissionen) och Nikolina Brnjac.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
(Sammanträdet avbröts kl. 11.43.)
8. Återupptagande av sammanträdet
Sammanträdet återupptogs kl. 12.00.
9. Utskottens och delegationernas sammansättning
PPE-gruppen hade lämnat följande beslut till talmannen om ändring av utskottens och delegationernas sammansättning:
ENVI-utskottet: Pernille Weiss
ITRE-utskottet: Vasile Blaga
Dessa beslut trädde i kraft innevarande dag.
° ° ° °
Talare: Raphaël Glucksmann yttrade sig om inlägget av Thierry Mariani föregående dag under debatten om Syrien (punkt 11 i protokollet av den 11.2.2020) (talmannen noterade detta).
10. Meddelande från talmannen
Talmannen påminde om att det enligt arbetsordningen inte är tillåtet att visa flaggor och symboler i kammaren. Hon uppmanade ledamöterna att ta bort flaggorna och bad vaktmästarna att personligen påminna ledamöterna om att göra det.
11. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilagan ”Omröstningsresultat” som bifogas protokollet.
Resultaten av omröstningar med namnupprop, som bifogas protokollet, finns tillgängliga på parlamentets webbplats.
11.1. Ingående av frihandelsavtalet mellan EU och Vietnam *** (omröstning)
Rekommendation om utkastet till rådets beslut om ingående av frihandelsavtalet mellan Europeiska unionen och Socialistiska republiken Vietnam [06050/2019 - C9-0023/2019- 2018/0356(NLE)] - Utskottet för internationell handel. Föredragande: Geert Bourgeois (A9-0003/2020)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 1)
Parlamentet godkände att avtalet ingås.
11.2. Ingående av frihandelsavtalet mellan EU och Vietnam (resolution) (omröstning)
Betänkande med ett förslag till en resolution som inte avser lagstiftning om utkastet till rådets beslut om ingående av frihandelsavtalet mellan Europeiska unionen och Socialistiska republiken Vietnam [2018/0356M(NLE)] - Utskottet för internationell handel. Föredragande: Geert Bourgeois (A9-0017/2020)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 2)
11.3. Avtal om investeringsskydd mellan EU och Vietnam *** (omröstning)
Rekommendation om utkastet till rådets beslut om ingående på unionens vägnar av avtalet om investeringsskydd mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Socialistiska republiken Vietnam, å andra sidan [05931/2019 - C9-0020/2019- 2018/0358(NLE)] - Utskottet för internationell handel. Föredragande: Geert Bourgeois (A9-0002/2020)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 3)
Parlamentet godkände att avtalet ingås.
11.4. Avtal om investeringsskydd mellan EU och Vietnam (resolution) (omröstning)
Betänkande med ett förslag till resolution som inte avser lagstiftning om utkastet till rådets beslut om ingående på unionens vägnar av avtalet om investeringsskydd mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Socialistiska republiken Vietnam, å andra sidan [2018/0358M(NLE)] - Utskottet för internationell handel. Föredragande: Geert Bourgeois (A9-0014/2020)
(En majoritet av parlamentets ledamöter erfordrades för antagande av resolutionen.)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Förkastades
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 5)
11.6. Invändning mot en genomförandeakt enligt artikel 112: Bly och blyföreningar (omröstning)
Resolutionsförslag framlagt av ENVI-utskottet, i enlighet med artikel 112.2 i arbetsordningen, om utkastet till kommissionens förordning om ändring av bilaga XVII till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1907/2006 om registrering, utvärdering, godkännande och begränsning av kemikalier (Reach) vad gäller bly och blyföreningar (D063675/03 ; 2019/2949(RPS)) (B9-0089/2020) - Députés responsables: Bas Eickhout, Maria Arena och Martin Hojsík.
(En majoritet av parlamentets ledamöter erfordrades för antagande av resolutionen.)
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 132.2 i arbetsordningen):
— Frances Fitzgerald, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Cindy Franssen, Pernille Weiss, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Maria da Graça Carvalho, Ewa Kopacz och Christine Schneider, för PPE-gruppen, Pina Picierno, Maria Noichl, Vilija Blinkevičiūtė, Evelyn Regner, Predrag Fred Matić, Lina Gálvez Muñoz och Alessandra Moretti, för S&D-gruppen, Chrysoula Zacharopoulou, María Soraya Rodríguez Ramos, Samira Rafaela, Katalin Cseh, Moritz Körner, Michal Šimečka, Hilde Vautmans, Irène Tolleret, Radka Maxová, Sylvie Brunet, Karen Melchior och Caroline Nagtegaal, för Renew-gruppen, Pierrette Herzberger-Fofana, François Alfonsi, Karima Delli, Gwendoline Delbos-Corfield, Ernest Urtasun, Terry Reintke, Heidi Hautala, Monika Vana, Petra De Sutter och Alice Kuhnke, för Verts/ALE-gruppen, Assita Kanko, Jadwiga Wiśniewska, Jessica Stegrud, Derk Jan Eppink, Andżelika Anna Możdżanowska, Veronika Vrecionová, Joanna Kopcińska och Beata Mazurek, för ECR-gruppen, Eugenia Rodríguez Palop, Miguel Urbán Crespo, Idoia Villanueva Ruiz, Pernando Barrena Arza, Manon Aubry, Manuel Bompard, Niyazi Kizilyürek, Giorgos Georgiou, Anne-Sophie Pelletier, Petros Kokkalis, Elena Kountoura, Stelios Kouloglou, José Gusmão och Dimitrios Papadimoulis, för GUE/NGL-gruppen, om en EU-strategi för ett slut på kvinnlig könsstympning runt om i världen (2019/2988(RSP)) (B9-0090/2020);
— Guido Reil, Jörg Meuthen, Christine Anderson, Peter Kofod, Joachim Kuhs, Sylvia Limmer, Bernhard Zimniok, Annika Bruna, Nicolaus Fest och Virginie Joron, för ID-gruppen, om en EU-strategi för ett slut på kvinnlig könsstympning runt om i världen (2019/2988(RSP)) (B9-0092/2020).
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 132.2 i arbetsordningen):
— David McAllister, UKCG-samordnare, Manfred Weber, för PPE-gruppen, Iratxe García Pérez, för S&D-gruppen, Dacian Cioloş, för Renew-gruppen, Philippe Lamberts och Ska Keller, för Verts/ALE-gruppen, Martin Schirdewan, för GUE/NGL-gruppen, Antonio Tajani, ordförande för utskottsordförandekonferensen, Bernd Lange, ordförande för utskottet för internationell handel, Nathalie Loiseau, ordförande för underutskottet för säkerhet och försvar, Christophe Hansen, föredragande från INTA-utskottet, UKCG-medlem, Pedro Silva Pereira, företrädare för S&D-gruppen i UKCG och Morten Petersen, företrädare för Renew-gruppen i UKCG, om det föreslagna mandatet för förhandlingarna om ett nytt partnerskap med Förenade konungariket Storbritannien och Nordirland (2020/2557(RSP)) (B9-0098/2020).
Betänkande om Europeiska centralbankens årsrapport för 2018 [2019/2129(INI)] - Utskottet för ekonomi och valutafrågor. Föredragande: Costas Mavrides (A9-0016/2020)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 11)
ORDFÖRANDESKAP: Lívia JÁRÓKA Vice talman
12. Röstförklaringar
Skriftliga röstförklaringar:
De skriftliga röstförklaringar som ingetts i enlighet med artikel 194 i arbetsordningen återfinns på ledamöternas sidor på parlamentets webbplats.
Muntliga röstförklaringar:
Rekommendation Geert Bourgeois - A9-0003/2020 - Ingående av frihandelsavtalet mellan EU och Vietnam Samira Rafaela, Manon Aubry, Frances Fitzgerald, Michaela Šojdrová, Alexandr Vondra, Manuel Bompard, Milan Brglez, Clare Daly, François-Xavier Bellamy, Gilles Lebreton, Miapetra Kumpula-Natri, Deirdre Clune, Veronika Vrecionová, Jan Zahradil, Seán Kelly och Samira Rafaela.
Betänkande Geert Bourgeois - A9-0017/2020 - Ingående av frihandelsavtalet mellan EU och Vietnam (resolution) Caroline Roose, Stanislav Polčák och Mick Wallace.
Rekommendation Geert Bourgeois - A9-0002/2020 - Avtal om investeringsskydd mellan EU och Vietnam - Michaela Šojdrová.
Betänkande Geert Bourgeois - A9-0014/2020 - Avtal om investeringsskydd mellan EU och Vietnam (resolution) Thierry Mariani.
Invändning enligt artikel 111: Unionens förteckning över projekt av gemensamt intresse - B9-0091/2020 Cornelia Ernst, Manon Aubry, Silvia Modig, Bogdan Rzońca, Ivan Vilibor Sinčić, Angel Dzhambazki, Miapetra Kumpula-Natri och Seán Kelly.
En EU-strategi för ett slut på kvinnlig könsstympning runtom i världen - B9-0090/2020 Billy Kelleher, Thierry Mariani, Anne-Sophie Pelletier, Jadwiga Wiśniewska, Christine Anderson, Annika Bruna, Jiří Pospíšil, Jessica Stegrud, Guido Reil, Frances Fitzgerald, Margarita de la Pisa Carrión, Vlad-Marius Botoş, Veronika Vrecionová och Jan Zahradil.
Automatiserat beslutsfattande: att säkerställa konsumentskydd och fri rörlighet för varor och tjänster - B9-0094/2020 Anne-Sophie Pelletier, Jadwiga Wiśniewska, Łukasz Kohut, Eugen Tomac, Mick Wallace och Deirdre Clune.
Föreslaget mandat för förhandlingar om ett nytt partnerskap med Förenade konungariket Storbritannien och Nordirland - B9-0098/2025 Billy Kelleher, Thierry Mariani, Frances Fitzgerald, Jadwiga Wiśniewska, Michaela Šojdrová, Jiří Pospíšil, Stanislav Polčák, Manuel Bompard, Ilhan Kyuchyuk, Eugen Tomac, Milan Brglez, Bogdan Rzońca, Deirdre Clune, Radosław Sikorski och Seán Kelly.
Den olagliga handeln med sällskapsdjur i EU - B9-0088/2020 Billy Kelleher, Clare Daly, Charlie Weimers, Jiří Pospíšil, Stanislav Polčák, Manuel Bompard och Vlad-Marius Botoş.
13. Rättelser och avsiktsförklaringar till avgivna röster
Rättelserna och avsiktsförklaringarna till avgivna röster införs i dokumentet ”Resultat av omröstningar med namnupprop”, som bifogas sammanträdesprotokollet och återfinns på parlamentets webbplats.
Den elektroniska versionen uppdateras regelbundet under de två veckor som följer på den sista dagen i en sammanträdesperiod.
Därefter slutförs förteckningen över rättelser och avsiktsförklaringar för att översättas och offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning.
(Sammanträdet avbröts kl. 14.17.)
ORDFÖRANDESKAP: Dita CHARANZOVÁ Vice talman
14. Återupptagande av sammanträdet
Sammanträdet återupptogs kl. 15.03.
15. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
16. Ett socialt Europa i en digital värld (debatt om en aktuell fråga)
Ett socialt Europa i en digital värld (2020/2550(RSP))
Talare: Ismail Ertug inledde den debatt som föreslagits av S&D-gruppen.
Talare: Nikolina Brnjac (rådets tjänstgörande ordförande) och Nicolas Schmit (ledamot av kommissionen).
Talare: Dennis Radtke för PPE-gruppen, Agnes Jongerius för S&D-gruppen, Dragoş Pîslaru för Renew-gruppen, France Jamet för ID-gruppen, Alexandra Geese för Verts/ALE-gruppen, Elżbieta Rafalska för ECR-gruppen, Leila Chaibi för GUE/NGL-gruppen, Lefteris Nikolaou-Alavanos, grupplös, Sara Skyttedal, Alex Agius Saliba, Sylvie Brunet, Jean-Lin Lacapelle, Kim Van Sparrentak, Margarita de la Pisa Carrión, Dino Giarrusso, David Casa, Patrizia Toia, Jordi Cañas, Guido Reil, Raffaele Stancanelli, Cindy Franssen, Tiemo Wölken, Karen Melchior, Loucas Fourlas, Christel Schaldemose, Pilar del Castillo Vera, Lina Gálvez Muñoz, Tom Berendsen, Marianne Vind, Barbara Thaler, Ibán García Del Blanco, Seán Kelly, Maria Manuel Leitão Marques och Paul Tang.
Talare: Nicolas Schmit och Nikolina Brnjac.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
17. Strategi för jämställdhet (debatt)
Uttalande av kommissionen: Strategi för jämställdhet (2020/2515(RSP))
Helena Dalli (ledamot av kommissionen) gjorde ett uttalande.
Talare: Cindy Franssen för PPE-gruppen, Maria Noichl för S&D-gruppen, och Irène Tolleret för Renew-gruppen.
Talare: Christine Anderson för ID-gruppen, Alice Kuhnke för Verts/ALE-gruppen, Jadwiga Wiśniewska för ECR-gruppen, Sandra Pereira för GUE/NGL-gruppen, Isabella Adinolfi, grupplös, Rosa Estaràs Ferragut, Vilija Blinkevičiūtė, María Soraya Rodríguez Ramos, Elena Lizzi, Ernest Urtasun, Andżelika Anna Możdżanowska, Silvia Modig, Antoni Comín i Oliveres, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Predrag Fred Matić, Katalin Cseh (talmannen påminde talaren om bestämmelserna i arbetsordningen); Luisa Regimenti, Terry Reintke, Jessica Stegrud, Elena Kountoura, Daniela Rondinelli, Maria Walsh, Pina Picierno, Dragoş Pîslaru, Maximilian Krah, Kira Marie Peter-Hansen, Danuta Maria Hübner, Robert Biedroń, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Niklas Nienaß, Michal Šimečka, Lina Gálvez Muñoz och Radka Maxová.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Frances Fitzgerald, Maria Manuel Leitão Marques, Izaskun Bilbao Barandica, Silvia Sardone, Hannah Neumann, Ruža Tomašić, Clare Daly, Lefteris Christoforou, Robert Hajšel, Milan Brglez och Sylwia Spurek.
Talare: Helena Dalli.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
18. EU:s prioriteringar för det 64:e mötet i FN:s kvinnokommission (debatt)
Fråga för muntligt besvarande (O-000006/2020) från Evelyn Regner, för FEMM-utskottet, till rådet: EU:s prioriteringar inför det 64:e mötet i FN:s kvinnokommission (B9-0005/2020)
Talare: Frances Fitzgerald för PPE-gruppen, Heléne Fritzon för S&D-gruppen, Samira Rafaela för Renew-gruppen, och Christine Anderson för ID-gruppen.
ORDFÖRANDESKAP: Marcel KOLAJA Vice talman
Talare: Monika Vana för Verts/ALE-gruppen, Jadwiga Wiśniewska för ECR-gruppen, Eugenia Rodríguez Palop för GUE/NGL-gruppen, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Maria Manuel Leitão Marques, Chrysoula Zacharopoulou, Annika Bruna, Diana Riba i Giner, Beata Mazurek, Cindy Franssen, Alessandra Moretti, Mathilde Androuët, Izabela-Helena Kloc, Sirpa Pietikäinen, Mónica Silvana González, Rosa Estaràs Ferragut, Peter Pollák och Maria da Graça Carvalho.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Tudor Ciuhodaru, Silvia Sardone och Ruža Tomašić.
Talare: Nikolina Brnjac.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 136.5 i arbetsordningen):
— Frances Fitzgerald, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Cindy Franssen, Pernille Weiss, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Maria da Graça Carvalho och Ewa Kopacz, för PPE-gruppen, Evelyn Regner, Maria Noichl, Heléne Fritzon, Pina Picierno, Lina Gálvez Muñoz, Maria Manuel Leitão Marques, Monika Beňová, Marina Kaljurand och Alessandra Moretti, för S&D-gruppen, Samira Rafaela, María Soraya Rodríguez Ramos, Chrysoula Zacharopoulou, Katalin Cseh, Moritz Körner, Hilde Vautmans, Irène Tolleret, Radka Maxová, Sylvie Brunet och Karen Melchior, för Renew-gruppen, Monika Vana, Alice Kuhnke, Ernest Urtasun, Kim Van Sparrentak, Niklas Nienaß, Erik Marquardt, Petra De Sutter, Diana Riba i Giner, Tineke Strik, Henrike Hahn, Alexandra Geese, Michael Bloss, Salima Yenbou, Anna Cavazzini, Gwendoline Delbos-Corfield, Hannah Neumann, Tilly Metz, Marie Toussaint och David Cormand, för Verts/ALE-gruppen, Eugenia Rodríguez Palop, Miguel Urbán Crespo, Idoia Villanueva Ruiz, Pernando Barrena Arza, Manon Aubry, Manuel Bompard, José Gusmão, Niyazi Kizilyürek, Giorgos Georgiou, Anne-Sophie Pelletier, Petros Kokkalis, Malin Björk, Elena Kountoura, Stelios Kouloglou, Silvia Modig och Nikolaj Villumsen, för GUE/NGL-gruppen, om EU:s prioriteringar inför det 64:e mötet i FN:s kvinnokommission (2019/2967(RSP)) (B9-0093/2020);
— Jadwiga Wiśniewska, för ECR-gruppen, om EU:s prioriteringar inför det 64:e mötet i FN:s kvinnokommission (2019/2967(RSP)) (B9-0095/2020).
Grupperna PPE och ID hade lämnat följande beslut till talmannen om ändring av utskottens och delegationsernas sammansättning:
DEVE-utskottet: Anna-Michelle Asimakopoulou
CONT-utskottet: José Manuel Fernandes
LIBE-utskottet: Magdalena Adamowicz samt Marcel de Graaff i stället för Silvia Sardone
Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU-Ryssland: Marcel de Graaff
Delegationen för förbindelserna med Vitryssland: Janina Ochojska
Delegationen för förbindelserna med Iran: Kris Peeters
Delegationen för förbindelserna med Indien: Krzysztof Hetman
Delegationen till den parlamentariska församlingen EU-Latinamerika: Deirdre Clune
Delegationen till den parlamentariska församlingen Euronest: Miriam Lexmann, Janina Ochojska och Riho Terras
Dessa beslut trädde i kraft innevarande dag.
20. Systemet för falska och äkta handlingar online (FADO) ***I (debatt)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om den europeiska gräns- och kustbevakningen och om upphävande av rådets gemensamma åtgärd nr 98/700/RIF, Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1052/2013 och Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/1624 [COM(2018)0631 - C8-0150/2019- 2018/0330B(COD)] - Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor. Föredragande: Roberta Metsola (A9-0022/2019)
Roberta Metsola redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Helena Dalli (ledamot av kommissionen).
Talare: Emil Radev, för PPE-gruppen, Juan Fernando López Aguilar för S&D-gruppen, Dragoş Tudorache för Renew-gruppen, Annalisa Tardino för ID-gruppen, Saskia Bricmont för Verts/ALE-gruppen, Jorge Buxadé Villalba för ECR-gruppen, Sira Rego för GUE/NGL-gruppen, Jeroen Lenaers, Caterina Chinnici, Nicola Procaccini, Tomáš Zdechovský, Patryk Jaki, Tomislav Sokol och Sunčana Glavak.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Maria Grapini och Bogdan Rzońca.
21. Läget i EU:s kamp mot penningtvätt i ljuset av Luanda Leaks (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Läget i EU:s kamp mot penningtvätt i ljuset av Luanda Leaks (2020/2562(RSP))
Nikolina Brnjac (rådets tjänstgörande ordförande) och Helena Dalli (ledamot av kommissionen) gjorde uttalanden.
Talare: Markus Ferber för PPE-gruppen, Eero Heinäluoma för S&D-gruppen, Ramona Strugariu för Renew-gruppen, Sven Giegold för Verts/ALE-gruppen, Beata Kempa för ECR-gruppen, José Gusmão för GUE/NGL-gruppen, Lídia Pereira och Caterina Chinnici.
Talare: Francisco Guerreiro, João Ferreira, Emil Radev, Pedro Marques, David Casa, Paul Tang, Othmar Karas och Marek Belka.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Sirpa Pietikäinen, Juan Fernando López Aguilar, Joachim Stanisław Brudziński, Milan Uhrík, Antonius Manders och Stanislav Polčák.
Talare: Helena Dalli och Nikolina Brnjac.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
22. De politiska gruppernas sammansättning
Nicola Danti ingick inte längre i S&D-gruppen utan hade i stället anslutit sig till Renew-gruppen med verkan från och med den 13 februari 2020.
23. Utskottens och delegationernas sammansättning
Renew-gruppen hade lämnat följande beslut till talmannen om ändring av utskottens och delegationernas sammansättning:
AFET-utskottet: Nicola Danti
TRAN-utskottet: Elsi Katainen
Delegationen för förbindelserna med Mercosur-länderna: Nicola Danti i stället för Caroline Nagtegaal
Delegationen till den parlamentariska församlingen EU-Latinamerika: Nicola Danti i stället för Caroline Nagtegaal
24. Den humanitära situationen för flyktingar vid EU:s yttre gränser (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Den humanitära situationen för flyktingar vid EU:s yttre gränser (2020/2523(RSP))
Nikolina Brnjac (rådets tjänstgörande ordförande) och Helena Dalli (ledamot av kommissionen) gjorde uttalanden.
Talare: Emil Radev, för PPE-gruppen, Kati Piri för S&D-gruppen, Malik Azmani för Renew-gruppen, Tom Vandendriessche för ID-gruppen, Tineke Strik för Verts/ALE-gruppen, Joachim Stanisław Brudziński för ECR-gruppen, Cornelia Ernst för GUE/NGL-gruppen, Kostas Papadakis, grupplös, Tomislav Sokol, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Cornelia Ernst; Isabel Santos, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Sunčana Glavak; Maite Pagazaurtundúa, Jordan Bardella, Erik Marquardt, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Željana Zovko; Emmanouil Fragkos, Konstantinos Arvanitis, Clara Ponsatí Obiols, Lena Düpont, Juan Fernando López Aguilar, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Michaela Šojdrová; Irena Joveva, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Karlo Ressler; Hynek Blaško, Damian Boeselager, Angel Dzhambazki, Maria Walsh och Bettina Vollath.
ORDFÖRANDESKAP: Klára DOBREV Vice talman
Talare: Silvia Sardone, Elżbieta Kruk, Nuno Melo, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Bettina Vollath; Norbert Neuser, Teuvo Hakkarainen, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Erik Marquardt; Traian Băsescu, Bernhard Zimniok, Andor Deli, Michaela Šojdrová och Karlo Ressler.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Domènec Ruiz Devesa, Nicolaus Fest, som yttrade sig om genomförandet av debatten; Željana Zovko, Pernando Barrena Arza, Sunčana Glavak, Maria Arena, Georgios Kyrtsos och Sandra Pereira.
Talare: Helena Dalli och Nikolina Brnjac.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
25. Bättre internet för barn (debatt)
Uttalande av kommissionen: Bättre internet för barn (2020/2547(RSP))
Helena Dalli (ledamot av kommissionen) gjorde ett uttalande.
Talare: Ewa Kopacz för PPE-gruppen, Miriam Dalli, för S&D-gruppen, Yana Toom för Renew-gruppen, Nicolaus Fest för ID-gruppen, Marcel Kolaja för Verts/ALE-gruppen, Anne-Sophie Pelletier för GUE/NGL-gruppen, Maria Spyraki, Brando Benifei, Karlo Ressler, Alex Agius Saliba och Stelios Kympouropoulos.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Victor Negrescu, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Robert Hajšel, Michaela Šojdrová, Tudor Ciuhodaru och Sandra Pereira.
Talare: Helena Dalli.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
26. Coronavirus: säkerställande av grundläggande rättigheter och en samordnad EU-insats (debatt)
Uttalande av kommissionen: Coronavirus: säkerställande av grundläggande rättigheter och en samordnad EU-insats (2020/2565(RSP))
Helena Dalli (ledamot av kommissionen) gjorde ett uttalande.
Talare: Esther de Lange för PPE-gruppen, Jytte Guteland för S&D-gruppen, Katalin Cseh för Renew-gruppen, Reinhard Bütikofer för Verts/ALE-gruppen, Joanna Kopcińska för ECR-gruppen, Miguel Urbán Crespo för GUE/NGL-gruppen, Ivan Štefanec, Robert Hajšel, Véronique Trillet-Lenoir, Petra De Sutter, Peter Liese, Heléne Fritzon, Isabel Wiseler-Lima, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Véronique Trillet-Lenoir; Dolors Montserrat och Antonio Tajani.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Tudor Ciuhodaru, Clare Daly, Michaela Šojdrová, Jan Zahradil och Mick Wallace.
Talare: Helena Dalli.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
27. Justering av protokollet från detta sammanträde
I enlighet med artikel 202.3 i arbetsordningen ska protokollet från detta sammanträde föreläggas kammaren för justering i början av eftermiddagssammanträdet nästföljande sammanträdesdag.
28. Föredragningslista för nästa sammanträde
Föredragningslistan för nästa sammanträde fastställdes ("Föredragningslista" PE 647.408/OJJE).
Delegationen till parlamentarikerkommittén Cariforum–EU
(15 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (4)
DANJEAN Arnaud
GARCÍA-MARGALLO Y MARFIL José Manuel
MANDL Lukas
McALLISTER David
S&D (4)
ČÍŽ Miroslav
DALLI Miriam
RODRÍGUEZ-PIÑERO Inma (vice ordförande 1)
TARABELLA Marc
Renew (2)
BIJOUX Stéphane (ordförande)
GOERENS Charles
ID (2)
PIRBAKAS Maxette
SOFO Vincenzo
Verts/ALE (1)
HERZBERGER-FOFANA Pierrette
ECR (1)
FRAGKOS Emmanouil (vice ordförande 2)
GUE/NGL (1)
AUBRY Manon
NI (0)
D29 DCAS
[ 02.07.19 - ]
Делегация в комитетите за парламентарно сътрудничество ЕС-Казахстан, ЕС-Киргизстан, ЕС-Узбекистан и ЕС
Таджикистан и за връзки с Туркменистан и Монголия
Delegación en las Comisiones Parlamentarias de Cooperación UE-Kazajistán, UE-Kirguistán, UE-Uzbekistán y UETayikistán, y para las Relaciones con Turkmenistán y Mongolia
Delegace ve Výborech pro parlamentní spolupráci EU-Kazachstán, EU-Kyrgyzstán, EU-Uzbekistán a EU-Tádžikistán a pro vztahy s Turkmenistánem a Mongolskem
Delegationen til De Parlamentariske Samarbejdsudvalg EU-Kasakhstan, EU-Kirgisistan, EU-Usbekistan og EUTadsjikistan og for Forbindelserne med Turkmenistan og Mongoliet
Delegation in den Ausschüssen für parlamentarische Kooperation EU-Kasachstan, EU-Kirgisistan, EU-Usbekistan und EU-Tadschikistan sowie für die Beziehungen zuTurkmenistan und der Mongolei
Delegatsioon ELi-Kasahstani, ELi-Kõrgõzstani, ELi-Usbekistani ja ELi-Tadžikistani parlamentaarsetes koostöökomisjonides ning Türkmenistani ja Mongooliaga suhtlemiseks
Αντιπροσωπεία στις Επιτροπές Κοινοβουλευτικής Συνεργασίας ΕΕ-Καζακστάν, ΕΕ-Κιργιζιστάν, ΕΕ-Ουζμπεκιστάν και ΕΕ-Τατζικιστάν και για τις σχέσεις με το Τουρκμενιστάν και τη Μογγολία
Delegation to the EU-Kazakhstan, EU-Kyrgyzstan, EU-Uzbekistan and EU-Tajikistan Parliamentary Cooperation Committees and for relations with Turkmenistan and Mongolia
Délégation aux commissions de coopération parlementaire UE-Kazakhstan, UE-Kirghizstan, UE-Ouzbékistan et UETadjikistan, et pour les relations avec le Turkménistan et la Mongolie
Izaslanstvo u odborima za parlamentarnu suradnju između EU-a i Kazahstana, EU-a i Kirgistana, EU-a i Uzbekistana, EU-a i Tadžikistana te za odnose s Turkmenistanom i Mongolijom
Delegazione alle commissioni parlamentari di cooperazione UE-Kazakistan, UE-Kirghizistan, UE-Uzbekistan e UETagikistan, e per le relazioni con il Turkmenistan e la Mongolia
Delegācija ES un Kazahstānas, ES un Kirgizstānas, ES un Uzbekistānas, ES un Tadžikistānas parlamentārās sadarbības komitejās, kā arī attiecībām ar Turkmenistānu un Mongoliju
Delegacija ES ir Kazachstano, ES ir Kirgizijos, ES ir Uzbekistano ir ES ir Tadžikistano parlamentinio bendradarbiavimo komitetuose ir ryšiams su Turkmėnistanu ir Mongolija
Az EU-Kazahsztán, EU-Kirgizisztán, EU-Üzbegisztán és EU-Tádzsikisztán Parlamenti Együttműködési Bizottságokba delegált küldöttség és a Türkmenisztánnal és Mongóliával fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttség
Delegazzjoni għall-Kumitati ta' Kooperazzjoni Parlamentari UE-Kazakistan, UE-Kirgiżistan, UE-Uzbekistan u UETaġikistan, u għar-relazzjonijiet mat-Turkmenistan u l-Mongolja
Delegatie in de parlementaire samenwerkingscommissies EU-Kazachstan, EU-Kirgizië, EU-Oezbekistan en EUTadzjikistan, en voor de betrekkingen met Turkmenistan en Mongolië
Delegacja do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Kazachstan, UE-Kirgistan, UE-Uzbekistan i UE-Tadżykistan oraz do spraw Stosunków z Turkmenistanem i Mongolią
Delegação às Comissões Parlamentares de Cooperação UE-Cazaquistão, UE-Quirguistão, UE-Usbequistão e UETajiquistão e para as Relações com o Turquemenistão e a Mongólia
Delegația la comisiile de cooperare parlamentară UE-Kazahstan, UE-Kârgâzstan, UE-Uzbekistan și UE-Tadjikistan șipentru relațiile cu Turkmenistanul și Mongolia
Delegácia pri Parlamentných výboroch pre spoluprácu EÚ – Kazachstan, EÚ – Kirgizsko, EÚ –Uzbekistan a EÚ – Tadžikistan a pre vzťahy s Turkménskom a Mongolskom
Delegacija pri odborih za parlamentarno sodelovanje EU-Kazahstan, EU-Kirgizistan, EU-Uzbekistan ter EU-Tadžikistan in za odnose s Turkmenistanom in Mongolijo
EU:n ja Kazakstanin, EU:n ja Kirgisian, EU:n ja Uzbekistanin ja EU:n ja Tadžikistanin parlamentaarisissa yhteistyövaliokunnissa toimiva ja suhteista Turkmenistaniin ja Mongoliaan vastaava valtuuskunta
Delegationen till de parlamentariska samarbetskommittéerna EU–Kazakstan, EU–Kirgizistan, EU–Uzbekistan och EU–Tadzjikistan samt förbindelserna med Turkmenistan och Mongoliet
(19 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (5)
DOLESCHAL Christian
GÁL Kinga
MARTUSCIELLO Fulvio (ordförande)
SEEKATZ Ralf
THUN UND HOHENSTEIN Róża
S&D (4)
AMERIKS Andris (vice ordförande 1)
CIMOSZEWICZ Włodzimierz
HRISTOV Ivo
SIDL Günther
Renew (3)
ALIEVA-VELI Atidzhe (vice ordförande 2)
EROGLU Engin
USPASKICH Viktor
ID (2)
DAVID Ivan
MARIANI Thierry
Verts/ALE (2)
NIENASS Niklas
..........
ECR (2)
JURZYCA Eugen
SARYUSZ-WOLSKI Jacek
GUE/NGL (1)
BJÖRK Malin
NI (0)
DM04 D-CL
[ 02.07.19 - ]
Делегация в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Чили
Delegación en la Comisión Parlamentaria Mixta UE-Chile
Delegace ve Smíšeném parlamentním výboru EU-Chile
Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Chile
Delegation im Gemischten Parlamentarischen Ausschuss EU-Chile
Delegatie in de Gemengde Parlementaire Commissie EU-Chili
Delegacja do wspólnej komisji parlamentarnej UE-Chile
Delegação à Comissão Parlamentar Mista UE-Chile
Delegaţia la Comisia parlamentară mixtă UE-Chile
Delegácia pri Spoločnom parlamentnom výbore EÚ – Čile
Delegacija pri skupnem parlamentarnem odboru EU-Čile
Valtuuskunta EU:n ja Chilen parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Chile
(15 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (4)
HIDVÉGHI Balázs
LÓPEZ GIL Leopoldo (vice ordförande 1)
MILAZZO Giuseppe
MOTREANU Dan-Ştefan
S&D (3)
ANGEL Marc
BARLEY Katarina
RODRÍGUEZ-PIÑERO Inma (ordförande)
Renew (2)
BAUZÁ DÍAZ José Ramón
RAFAELA Samira
ID (1)
BUCHHEIT Markus
Verts/ALE (1)
HÄUSLING Martin
ECR (1)
LEGUTKO Ryszard Antoni (vice ordförande 2)
GUE/NGL (2)
KIZILYÜREK Niyazi
RODRÍGUEZ PALOP Eugenia
NI (1)
FURORE Mario
D22 D-CN
[ 02.07.19 - ]
Делегация за връзки с Китайската народна република
Delegación para las Relaciones con la República Popular China
Delegace pro vztahy s Čínskou lidovou republikou
Delegationen for Forbindelserne med Folkerepublikken Kina
Delegation für die Beziehungen zur Volksrepublik China
Delegatsioon Hiina Rahvavabariigiga suhtlemiseks
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας
Delegation for relations with the People's Republic of China
Délégation pour les relations avec la République populaire de Chine
Izaslanstvo za odnose s Narodnom Republikom Kinom
Delegazione per le relazioni con la Repubblica popolare cinese
Delegācija attiecībām ar Ķīnas Tautas Republiku
Delegacija ryšiams su Kinijos Liaudies Respublika
A Kínai Népköztársasággal fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttség
Delegazzjoni għar-relazzjonijiet mar-Repubblika Popolari taċ-Ċina
Delegatie voor de betrekkingen met de Volksrepubliek China
Delegacja do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową
Delegação para as Relações com a República Popular da China
Delegaţia pentru relaţiile cu Republica Populară Chineză
Delegácia pre vzťahy s Čínskou ľudovou republikou
Delegacija za odnose z Ljudsko republiko Kitajsko
Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
Delegationen för förbindelserna med Folkrepubliken Kina
(37 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (9)
de LANGE Esther
FITZGERALD Frances
HOHLMEIER Monika
MONTSERRAT Dolors
PEREIRA Lídia
RESSLER Karlo
SCHULZE Sven
SPYRAKI Maria (vice ordförande 2)
WINKLER Iuliu
S&D (9)
BONAFÈ Simona
ERTUG Ismail
FUGLSANG Niels
GEBHARDT Evelyne (vice ordförande 1)
MAESTRE MARTÍN DE ALMAGRO Cristina
MARQUES Margarida
PLUMB Rovana
ROS SEMPERE Marcos
WOLTERS Lara
Renew (5)
CHRISTENSEN Asger
in 't VELD Sophia
KÖRNER Moritz
TRILLET-LENOIR Véronique
VÁZQUEZ LÁZARA Adrián
ID (4)
DAVID Ivan
JALKH Jean-François
LIMMER Sylvia
TARDINO Annalisa
Verts/ALE (4)
BÜTIKOFER Reinhard (ordförande)
DELLI Karima
EICKHOUT Bas
HAHN Henrike
ECR (4)
ROOKEN Rob
STANCANELLI Raffaele
TOBISZOWSKI Grzegorz
ZĪLE Roberts
GUE/NGL (1)
VILLANUEVA RUIZ Idoia
NI (1)
EVI Eleonora
D01 DEEA
[ 02.07.19 - ]
Делегация за сътрудничество със Севера и за връзки с Швейцария и Норвегия в Съвместния парламентарен комитет ЕС – Исландия и в Съвместния парламентарен комитет на Европейското икономическо пространство (ЕИП)
Delegación para la Cooperación Septentrional y para las Relaciones con Suiza y Noruega, en la Comisión Parlamentaria Mixta UE-Islandia y en la Comisión Parlamentaria Mixta del Espacio Económico Europeo (EEE)
Delegace pro severní spolupráci a pro vztahy se Švýcarskem a Norskem, ve Smíšeném parlamentním výboru EU-Island a ve Smíšeném parlamentním výboru Evropského hospodářského prostoru
Delegationen for Nordisk Samarbejde og for Forbindelserne med Schweiz og Norge, til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Island og til Det Blandede EØS-Parlamentarikerudvalg
Delegation für die Zusammenarbeit im Norden und für die Beziehungen zur Schweiz und zu Norwegen, im Gemischten Parlamentarischen Ausschuss EU-Island und im Gemischten Parlamentarischen Ausschuss Europäischer Wirtschaftsraum (EWR)
Delegatsioon põhjamõõtme koostööks ning Šveitsi ja Norraga suhtlemiseks ning ELi–Islandi parlamentaarses ühiskomisjonis ja Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) parlamentaarses ühiskomisjonis
Αντιπροσωπεία για τη Συνεργασία στην περιοχή της Αρκτικής και για τις σχέσεις με την Ελβετία και τη Νορβηγία και στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Ισλανδίας, καθώς και στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή για τον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (ΕΟΧ)
Delegation for Northern cooperation and for relations with Switzerland and Norway and to the EU-Iceland Joint Parliamentary Committee and the European Economic Area (EEA) Joint Parliamentary Committee
Délégation pour la coopération septentrionale et pour les relations avec la Suisse et la Norvège, à la commission parlementaire mixte UE-Islande et à la commission parlementaire mixte de l’Espace économique européen (EEE)
Izaslanstvo za sjevernu suradnju i za odnose sa Švicarskom i Norveškom te u Zajedničkom parlamentarnom odboru EU-a i Islanda i Zajedničkom parlamentarnom odboru Europskog gospodarskog prostora (EGP)
Delegazione per la cooperazione settentrionale e per le relazioni con la Svizzera e la Norvegia, alla commissione parlamentare mista UE-Islanda e alla commissione parlamentare mista dello Spazio economico europeo (SEE)
Delegācija ziemeļvalstu sadarbībai un attiecībām ar Šveici un Norvēģiju, kā arī ES un Islandes apvienotajā parlamentārajā komitejā un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) apvienotajā parlamentārajā komitejā
Delegacija bendradarbiavimo su Šiaurės šalimis klausimais bei ryšiams su Šveicarija ir Norvegija, taip pat ES ir Islandijos jungtiniame parlamentiniame komitete ir Europos ekonominės erdvės (EEE) jungtiniame parlamentiniame komitete
Az északi együttműködésért felelős, a Svájccal és Norvégiával fenntartott kapcsolatokért felelős és az EU–Izland Parlamenti Vegyes Bizottságba és az Európai Gazdasági Térség (EGT) Parlamenti Vegyes Bizottságába delegált küldöttség
Delegazzjoni għall-kooperazzjoni tat-Tramuntana u għar-relazzjonijiet mal-Iżvizzera u n-Norveġja u għall-Kumitat Parlamentari Konġunt UE-Iżlanda u għall-Kumitat Parlamentari Konġunt taż-Żona Ekonomika Ewropea (ŻEE)
Delegatie voor noordelijke samenwerking en voor de betrekkingen met Zwitserland en Noorwegen, in de Gemengde Parlementaire Commissie EU-IJsland en in de Gemengde Parlementaire Commissie van de Europese Economische Ruimte (EER)
Delegacja do spraw Współpracy w ramach Wymiaru Północnego i do spraw Stosunków ze Szwajcarią i Norwegią, do Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE–Islandia oraz do Wspólnej Komisji Parlamentarnej Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)
Delegação para a Cooperação Setentrional e para as Relações com a Suíça e a Noruega, à Comissão Parlamentar Mista UE-Islândia e à Comissão Parlamentar Mista do Espaço Económico Europeu (EEE)
Delegația pentru cooperare nordică și pentru relațiile cu Elveția și Norvegia, precum și la Comisia parlamentară mixtăUE-Islanda și la Comisia parlamentară mixtă a Spațiului Economic European (SEE)
Delegácia pre severnú spoluprácu a pre vzťahy so Švajčiarskom a Nórskom, pri Spoločnom parlamentnom výbore EÚ – Island a pri Spoločnom parlamentnom výbore Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP)
Delegacija za severno sodelovanje in odnose s Švico in Norveško ter delegacija v skupnem parlamentarnem odboru EU-Islandija in v skupnem parlamentarnem odboru Evropskega gospodarskega prostora (EGP)
Pohjoisesta yhteistyöstä ja suhteista Sveitsiin ja Norjaan vastaava sekä EU:n ja Islannin parlamentaarisessa sekavaliokunnassa ja Euroopan talousalueen (ETA) parlamentaarisessa sekavaliokunnassa toimiva valtuuskunta
Delegationen för samarbete i norr och för förbindelserna med Schweiz och Norge, till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU–Island och till EES gemensamma parlamentarikerkommitté
(17 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (5)
LINS Norbert
McGUINNESS Mairead
SANDER Anne
SCHWAB Andreas (ordförande)
TOMC Romana
S&D (3)
DANIELSSON Johan
KOHUT Łukasz
TOIA Patrizia
Renew (3)
FEDERLEY Fredrick
GAMON Claudia (vice ordförande 2)
GRUDLER Christophe
ID (2)
GARRAUD Jean-Paul
PANZA Alessandro
Verts/ALE (3)
BREYER Patrick
DEPARNAY-GRUNENBERG Anna
GIEGOLD Sven (vice ordförande 1)
ECR (1)
KRASNODĘBSKI Zdzisław
GUE/NGL (0)
NI (0)
DA04 DEPA
[ 02.07.19 - ]
Делегация в Парламентарна асамблея Евронест
Delegación en la Asamblea Parlamentaria Euronest
Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest
Delegationen til Den Parlamentariske Forsamling Euronest
Delegation in der Parlamentarischen Versammlung Euronest
Delegatsioon Euronesti parlamentaarses assamblees
Αντιπροσωπεία στην Κοινοβουλευτική Συνέλευση Euronest
Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
Délégation à l'Assemblée parlementaire Euronest
Izaslanstvo u Parlamentarnoj skupštini Euronesta
Delegazione all'Assemblea parlamentare Euronest
Delegācija Euronest parlamentārajā asamblejā
Delegacija EURONEST parlamentinėje asamblėjoje
Az Euronest Parlamenti Közgyűlésbe delegált küldöttség
Delegatie in de Euro-Latijns-Amerikaanse Parlementaire Vergadering
Delegacja do Europejsko-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego
Delegação à Assembleia Parlamentar Euro-Latino-Americana
Delegaţia la Adunarea Parlamentară Euro-Latinoamericană
Delegácia pri Euro-latinskoamerickom parlamentnom zhromaždení
Delegacija pri Evro-latinskoameriški parlamentarni skupščini
Valtuuskunta EU:n ja Latinalaisen Amerikan parlamentaarisessa edustajakokouksessa
Delegationen till den parlamentariska församlingen EU-Latinamerika
(75 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (23)
ARŁUKOWICZ Bartosz
BUDA Daniel
CHRISTOFOROU Lefteris del
CASTILLO VERA Pilar
DORFMANN Herbert (vice ordförande 6)
FERBER Markus
FERNANDES José Manuel
GARCÍA-MARGALLO Y MARFIL José Manuel (vice ordförande 4)
GIESEKE Jens
GONZÁLEZ PONS Esteban
HANSEN Christophe
HIDVÉGHI Balázs
HÜBNER Danuta Maria
KOPACZ Ewa
LIESE Peter
LÓPEZ GIL Leopoldo
MELO Nuno
MILAZZO Giuseppe
MOTREANU Dan-Ştefan
POLFJÄRD Jessica
WARBORN Jörgen
ZOIDO ÁLVAREZ Juan Ignacio
..........
S&D (15)
AGUILERA Clara
ANDROULAKIS Nikos (vice ordförande 5)
ANGEL Marc
BULLMANN Udo
CERDAS Sara
CHINNICI Caterina
DE CASTRO Paolo
GARCÍA DEL BLANCO Ibán
GONZÁLEZ Mónica Silvana
LEITÃO MARQUES Maria Manuel
LÓPEZ Javi (ordförande)
REGNER Evelyn
SANTOS Isabel
SMERIGLIO Massimiliano
..........
Renew (10)
BAUZÁ DÍAZ José Ramón
BILBAO BARANDICA Izaskun
CAÑAS Jordi (vice ordförande 1)
CANFIN Pascal
GARICANO Luis
KARLESKIND Pierre
NAGTEGAAL Caroline
NART Javier
RAFAELA Samira
SÉJOURNÉ Stéphane
ID (5)
BORCHIA Paolo
CONTE Rosanna
HAKKARAINEN Teuvo
LAPORTE Hélène
MAYER Georg
Verts/ALE (6)
CAVAZZINI Anna
METZ Tilly
O'SULLIVAN Grace
RIBA I GINER Diana
TOUSSAINT Marie
..........
ECR (7)
DE LA PISA CARRIÓN Margarita
FITTO Raffaele
LEGUTKO Ryszard Antoni
MAZUREK Beata (vice ordförande 7)
RAFALSKA Elżbieta
TERTSCH Hermann (vice ordförande 3)
VRECIONOVÁ Veronika
GUE/NGL (6)
BJÖRK Malin
CHAIBI Leila
PEREIRA Sandra (vice ordförande 2)
PINEDA Manu
RODRÍGUEZ PALOP Eugenia
URBÁN CRESPO Miguel
NI (3)
CASTALDO Fabio Massimo
GEMMA Chiara
PIGNEDOLI Sabrina
D10 DMAG
[ 02.07.19 - ]
Делегация за връзки с държавите от Магреб и Съюза на арабския Магреб, включително съвместните парламентарни комитети ЕС – Мароко, ЕС – Тунис и ЕС – Алжир
Delegación para las Relaciones con los Países del Magreb y la Unión del Magreb Árabe, incluidas la Comisión Parlamentaria Mixta UE-Marruecos, la Comisión Parlamentaria Mixta UE-Túnez y la Comisión Parlamentaria Mixta UE-Argelia
Delegace pro vztahy se zeměmi Maghrebu a Arabskou maghrebskou unií, včetně Smíšených parlamentních výborů EU-Maroko, EU-Tunisko a EU-Alžírsko
Delegationen for Forbindelserne med Maghreblandene og Den Arabiske Maghrebunion, herunder de Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Marokko, EU-Tunesien og EU-Algeriet
Delegation für die Beziehungen zu den Maghreb-Ländern und der Union des Arabischen Maghreb, unter andere in den Gemischten Parlamentarischen Ausschüssen EU-Marokko, EU-Tunesien und EU-Algerien
Delegatsioon Magribi riikide ja Araabia Magribi Liiduga suhtlemiseks, sh ELi–Maroko, ELi–Tuneesia ja Eli–Alžeeria parlamentaarsetes ühiskomisjonides
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ και την Ένωση του Αραβικού Μαγκρέμπ, συμπεριλαμβανομένων των μικτών κοινοβουλευτικών επιτροπών ΕΕ-Μαρόκου, ΕΕ-Τυνησίας και ΕΕ-Αλγερίας
Delegation for relations with the Maghreb countries and the Arab Maghreb Union, including the EU-Morocco, EU-Tunisia and EU-Algeria Joint Parliamentary Committees
Délégation pour les relations avec les pays du Maghreb et l’Union du Maghreb arabe, y compris les commissions parlementaires mixtes UE-Maroc, UE-Tunisie et UE-Algérie
Izaslanstvo za odnose s državama Magreba i Unijom arapskog Magreba, uključujući Zajedničke parlamentarne odbore EU-a i Maroka, EU-a i Tunisa te EU-a i Alžira
Delegazione per le relazioni con i paesi del Maghreb e l'Unione del Maghreb arabo, comprese le commissioni parlamentari miste UE-Marocco, UE-Tunisia e UE-Algeria
Delegācija attiecībām ar Magribas valstīm un Arābu Magribas Savienību, tostarp ES un Marokas, ES un Tunisijas un ES un Alžīrijas apvienotajās parlamentārajās komitejās
Delegacija ryšiams su Magribo šalimis ir Arabų Magribo sąjunga, įskaitant ES ir Maroko, ES ir Tuniso bei ES ir Alžyro jungtinius parlamentinius komitetus
A Maghreb-országokkal és az Arab Maghreb Unióval, beleértve az EU–Marokkó, EU–Tunézia és EU–Algéria Parlamenti Vegyes Bizottságokat, fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttség
Delegazzjoni għar-relazzjonijiet mal-pajjiżi tal-Magreb u l-Unjoni tal-Magreb Għarbi, inklużi l-Kumitati Parlamentari Konġunti UE-Marokk, UE-Tuneżija u UE-Alġerija
Delegatie voor de betrekkingen met de Maghreblanden en de Unie van de Arabische Maghreb, met inbegrip van de gemengde parlementaire commissies EU-Marokko, EU Tunesië en EU-Algerije
Delegacja do spraw Stosunków z Państwami Maghrebu i Unią Maghrebu Arabskiego, w tym do Wspólnych Komisji Parlamentarnych UE–Maroko, UE–Tunezja i UE–Algieria
Delegação para as Relações com os Países do Magrebe e a União do Magrebe Árabe, incluindo as Comissões Parlamentares Mistas UE-Marrocos, UE-Tunísia e UE-Argélia
Delegația pentru relațiile cu țările din Maghreb și Uniunea Maghrebului Arab, inclusiv comisiile parlamentare mixte UE-Maroc, UE-Tunisia și UE-Algeria
Delegácia pre vzťahy s krajinami Maghrebu a Zväzom arabského Maghrebu vrátane Spoločných parlamentných výborov EÚ – Maroko, EÚ – Tunisko a EÚ – Alžírsko
Delegacija za odnose z državami Magreba in Unijo arabskega Magreba, vključno s skupnimi parlamentarnimi odbori EU-Maroko, EU-Tunizija in EU-Alžirija
Suhteista Maghreb-maihin ja Maghrebin arabiunioniin, mukaan lukien EU:n ja Marokon, EU:n ja Tunisian ja EU:n ja Algerian parlamentaariset sekavaliokunnat, vastaava valtuuskunta
Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna och Arabiska Maghrebunionen, inklusive de gemensamma parlamentarikerkommittéerna EU–Marocko, EU–Tunisien och EU–Algeriet
(18 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (4)
ADEMOV Asim
HORTEFEUX Brice
POLČÁK Stanislav
TRÓCSÁNYI László
S&D (4)
COZZOLINO Andrea (ordförande)
MALDONADO LÓPEZ Adriana
MARQUES Pedro
VAN BREMPT Kathleen
Renew (3)
AZMANI Malik
CHASTEL Olivier
LOISEAU Nathalie
ID (2)
BERG Lars Patrick
LEBRETON Gilles
Verts/ALE (2)
BRICMONT Saskia
RIBA I GINER Diana
ECR (1)
BUXADÉ VILLALBA Jorge
GUE/NGL (1)
MAUREL Emmanuel (vice ordförande 1)
NI (1)
CASTALDO Fabio Massimo
D11 DMAS
[ 02.07.19 - ]
Делегация за връзки с държавите от Машрек
Delegación para las Relaciones con los Países del Mashreq
Delegace pro vztahy se zeměmi Mašreku
Delegationen for Forbindelserne med Mashreqlandene
Delegation für die Beziehungen zu den Maschrik-Ländern
Delegatsioon Mašriki riikidega suhtlemiseks
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μασρέκ
Delegation for relations with the Mashreq countries
Délégation pour les relations avec les pays du Machrek
Izaslanstvo za odnose s državama Mašreka
Delegazione per le relazioni con i paesi del Mashreq
Delegācija attiecībām ar Mašrikas valstīm
Delegacija ryšiams su Mašreko šalimis
A Mashreq-országokkal fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttség
Αντιπροσωπεία στην Επιτροπή Κοινοβουλευτικής Συνεργασίας ΕΕ-Ρωσίας
Delegation to the EU-Russia Parliamentary Cooperation Committee
Délégation à la commission de coopération parlementaire UE-Russie
Izaslanstvo u Odboru za parlamentarnu suradnju između EU-a i Rusije
Delegazione alla commissione parlamentare di cooperazione UE-Russia
Delegācija ES un Krievijas parlamentārās sadarbības komitejā
Delegacija ES ir Rusijos parlamentinio bendradarbiavimo komitete
Az EU–Oroszország Parlamenti Együttműködési Bizottságba delegált küldöttség
Delegazzjoni għall-Kumitat Parlamentari ta' Kooperazzjoni UE-Russja
Delegatie in de parlementaire samenwerkingscommissie EU-Rusland
Delegacja do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja
Delegação à Comissão Parlamentar de Cooperação UE-Rússia
Delegaţia la Comisia parlamentară de cooperare UE-Rusia
Delegácia pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Rusko
Delegacija pri odboru za parlamentarno sodelovanje EU-Rusija
Valtuuskunta EU:n ja Venäjän parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa
Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU-Ryssland
(31 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (6)
BERLUSCONI Silvio
JAHR Peter
LEGA David
PIEPER Markus
POLLÁK Peter (vice ordförande 2)
ZAGORAKIS Theodoros
S&D (7)
ARA-KOVÁCS Attila
BRGLEZ Milan
ČÍŽ Miroslav
GARDIAZABAL RUBIAL Eider
GUALMINI Elisabetta
HEINÄLUOMA Eero
PIZARRO Manuel
Renew (4)
GUETTA Bernard
KATAINEN Elsi (vice ordförande 1)
TOOM Yana
TORVALDS Nils
ID (4)
BECK Gunnar
DA RE Gianantonio
DE MAN Filip
..........
Verts/ALE (3)
HOLMGREN Pär
..........
..........
ECR (3)
CZARNECKI Ryszard (ordförande)
KUŹMIUK Zbigniew
ROOS Robert
GUE/NGL (2)
ARVANITIS Konstantinos
OMARJEE Younous
NI (2)
LAGOS Ioannis
RADAČOVSKÝ Miroslav
D25 DSAS
[ 02.07.19 - ]
Делегация за връзки с държавите от Южна Азия
Delegación para las Relaciones con los Países del Asia Meridional
Delegace pro vztahy se zeměmi jižní Asie
Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien
Delegation für die Beziehungen zu den Ländern Südasiens
Delegatsioon Lõuna-Aasia riikidega suhtlemiseks
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νότιας Ασίας
Delegation for relations with the countries of South Asia
Délégation pour les relations avec les pays de l'Asie du Sud
Izaslanstvo za odnose s državama južne Azije
Delegazione per le relazioni con i paesi dell'Asia meridionale
Delegācija attiecībām ar Dienvidāzijas valstīm
Delegacija ryšiams su Pietų Azijos šalimis
A dél-ázsiai országokkal fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttség
Delegazzjoni għar-relazzjonijiet mal-pajjiżi tal-Asja t'Isfel
Delegatie voor de betrekkingen met de Zuid-Aziatische landen
Delegacja do spraw stosunków z państwami Azji Południowej
Delegação para as Relações com os Países da Ásia do Sul
Delegaţia pentru relaţiile cu ţările din Asia de Sud
Delegácia pre vzťahy s krajinami južnej Ázie
Delegacija za odnose z državami južne Azije
Suhteista Etelä-Aasian maihin vastaava valtuuskunta
Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydasien
(15 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (5)
MALDEIKIENĖ Aušra
MILLÁN MON Francisco José van
DALEN Peter
ZDECHOVSKÝ Tomáš
ZVER Milan (vice ordförande 2)
S&D (4)
BORZAN Biljana
NEUSER Norbert
REGNER Evelyn
..........
Renew (1)
..........
ID (2)
BAY Nicolas
..........
Verts/ALE (1)
DE SUTTER Petra
ECR (1)
PROCACCINI Nicola
GUE/NGL (1)
MODIG Silvia
NI (0)
D07 DSCA
[ 02.07.19 - ]
Делегация в Комитета за парламентарно партньорство ЕС – Армения, Комитета за парламентарно сътрудничество ЕС – Азербайджан и Парламентарния комитет за асоцииране ЕС – Грузия
Delegación en la Comisión Parlamentaria de Asociación UE-Armenia, en la Comisión Parlamentaria de Cooperación UE-Azerbaiyán y en la Comisión Parlamentaria de Asociación UE-Georgia
Delegace v Parlamentním výboru pro partnerství EU-Arménie, ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ázerbájdžán a v Parlamentním výboru pro přidružení EU-Gruzie
Delegationen til Det Parlamentariske Partnerskabsudvalg EU-Armenien, Det Parlamentariske Samarbejdsudvalg EUAserbajdsjan og Det Parlamentariske Associeringsudvalg EU-Georgien
Delegation im Parlamentarischen Partnerschaftsausschuss EU-Armenien, im Ausschuss für parlamentarische Kooperation EU-Aserbaidschan und im Parlamentarischen Assoziationsausschuss EU-Georgien
Αντιπροσωπεία στην Κοινοβουλευτική Επιτροπή Εταιρικής Σχέσης ΕΕ-Αρμενίας, στην Επιτροπή Κοινοβουλευτικής Συνεργασίας ΕΕ-Αζερμπαϊτζάν και στην Κοινοβουλευτική Επιτροπή Σύνδεσης ΕΕ-Γεωργίας
Delegation to the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, the EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee and the EU-Georgia Parliamentary Association Committee
Délégation au comité parlementaire de partenariat UE-Arménie, à la commission de coopération parlementaire UEAzerbaïdjan et à la commission parlementaire d’association UE-Géorgie
Izaslanstvo u Parlamentarnom odboru za partnerstvo EU-a i Armenije, Odboru za parlamentarnu suradnju EU-a i Azerbajdžana i Parlamentarnom odboru za pridruživanje između EU-a i Gruzije
Delegazione al comitato parlamentare di partenariato UE-Armenia, alla commissione parlamentare di cooperazione UE-Azerbaigian e alla commissione parlamentare di associazione UE-Georgia
Delegācija ES un Armēnijas parlamentārās partnerības komitejā, ES un Azerbaidžānas parlamentārās sadarbības komitejā un ES un Gruzijas parlamentārās asociācijas komitejā
Delegacija ES ir Armėnijos parlamentiniame partnerystės komitete, ES ir Azerbaidžano parlamentinio bendradarbiavimo komitete ir ES ir Gruzijos parlamentiniame asociacijos komitete
Az EU–Örményország Parlamenti Partnerségi Bizottságba, az EU–Azerbajdzsán Parlamenti Együttműködési Bizottságba és az EU–Grúzia Parlamenti Társulási Bizottságba delegált küldöttség
Delegazzjoni għall-Kumitat Parlamentari ta' Sħubija UE-Armenja, għall-Kumitat Parlamentari ta' Kooperazzjoni UEAżerbajġan u għall-Kumitat Parlamentari ta' Assoċjazzjoni UE-Georgia
Delegatie in het Parlementair Partnerschapscomité EU-Armenië, de Parlementaire Samenwerkingscommissie EUAzerbeidzjan en het Parlementair Associatiecomité EU-Georgië
Delegacja do Komisji Parlamentarnej Partnerstwa UE–Armenia, do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE–Azerbejdżan oraz do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE–Gruzja
Delegação à Comissão Parlamentar de Parceria UE-Arménia, à Comissão Parlamentar de Cooperação UE-Azerbaijão e à Comissão Parlamentar de Associação UE-Geórgia
Delegația la Comisia parlamentară de parteneriat UE-Armenia, la Comisia parlamentară de cooperare UE-Azerbaidjanși la Comisia parlamentară de asociere UE-Georgia
Delegácia pri Parlamentnom výbore pre partnerstvo EÚ – Arménsko, Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ –Azerbajdžan a pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Gruzínsko
Delegacija pri parlamentarnem partnerskem odboru EU-Armenija, pri odboru za parlamentarno sodelovanje EUAzerbajdžan ter pri pridružitvenem parlamentarnem odboru EU-Gruzija
Valtuuskunta EU:n ja Armenian parlamentaarisessa kumppanuusvaliokunnassa, EU:n ja Azerbaidžanin parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa sekä EU:n ja Georgian parlamentaarisessa assosiaatiovaliokunnassa
Delegationen till den parlamentariska partnerskapskommittén EU–Armenien, den parlamentariska samarbetskommittén EU–Azerbajdzjan och till den parlamentariska associeringskommittén EU–Georgien
(18 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (4)
BERNHUBER Alexander
JUKNEVIČIENĖ Rasa (vice ordförande 2)
ŠOJDROVÁ Michaela
TOMAC Eugen
S&D (4)
AVRAM Carmen
HAJŠEL Robert
KALJURAND Marina (ordförande)
VITANOV Petar
Renew (2)
MELCHIOR Karen
MIHAYLOVA Iskra
ID (2)
GANCIA Gianna
HAIDER Roman
Verts/ALE (2)
GREGOROVÁ Markéta
WIENER Sarah
ECR (2)
FOTYGA Anna
ZŁOTOWSKI Kosma (vice ordförande 1)
GUE/NGL (1)
KONEČNÁ Kateřina
NI (1)
SONNEBORN Martin
D02 DSEE
[ 02.07.19 - ]
Делегация за връзки с Босна и Херцеговина и с Косово
Delegación para las Relaciones con Bosnia y Herzegovina y Kosovo
Delegace pro vztahy s Bosnou a Hercegovinou a s Kosovem
Delegationen for Forbindelserne med Bosnien-Hercegovina og Kosovo
Delegation für die Beziehungen zu Bosnien und Herzegowina und dem Kosovo
Delegatsioon Bosnia ja Hertsegoviina ning Kosovoga suhtlemiseks
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Βοσνία και Ερζεγοβίνη και το Κοσσυφοπέδιο
Delegation for relations with Bosnia and Herzegovina, and Kosovo
Délégation pour les relations avec la Bosnie-Herzégovine et le Kosovo
Izaslanstvo za odnose s Bosnom i Hercegovinom te Kosovom
Delegazione per le relazioni con la Bosnia-Erzegovina e il Kosovo
Delegācija attiecībām ar Bosniju un Hercegovinu un Kosovu
Delegacija ryšiams su Bosnija ir Hercegovina ir Kosovu
A Bosznia-Hercegovinával és Koszovóval fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttség
Delegazzjoni għar-relazzjonijiet mal-Bosnja-Ħerzegovina u l-Kosovo
Delegatie voor de betrekkingen met Bosnië en Herzegovina, en Kosovo
Delegacja do spraw stosunków z Bośnią i Hercegowiną oraz Kosowem
Delegação para as Relações com a Bósnia-Herzegovina e o Kosovo
Delegaţia pentru relaţiile cu Bosnia-Herţegovina i Kosovo
Delegácia pre vzťahy s Bosnou a Hercegovinou a Kosovom
Delegacija za odnose z Bosno in Hercegovino ter Kosovom
Suhteista Bosnia ja Hertsegovinaan ja Kosovoon vastaava valtuuskunta
Delegationen för förbindelserna med Bosnien och Hercegovina och Kosovo
(13 ledamöter)
Ordinarie ledamöter
PPE (4)
DELI Andor
GLAVAK Sunčana
MANDL Lukas
ZOVKO Željana
S&D (3)
BURKHARDT Delara
PICULA Tonino
..........
Renew (2)
BOYER Gilles
TUDORACHE Dragoş
ID (1)
ZAMBELLI Stefania
Verts/ALE (1)
FRANZ Romeo (ordförande)
ECR (2)
RZOŃCA Bogdan
TOMAŠIĆ Ruža
GUE/NGL (0)
NI (0)
DM02 D-TR
[ 02.07.19 - ]
Делегация в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Турция
Delegación en la Comisión Parlamentaria Mixta UE-Turquía
Delegace ve Smíšeném parlamentním výboru EU-Turecko
Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Tyrkiet
Delegation im Gemischten Parlamentarischen Ausschuss EU-Türkei