Izvješće o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o otpornosti kritičnih subjekata [COM(2020)0829 - C9-0421/2020 - 2020/0365(COD)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestitelj: Michal Šimečka (A9-0289/2021)
Michal Šimečka predstavio je izvješće.
Govorili su Nils Torvalds (izvjestitelj za mišljenje Odbora ITRE) i Alex Agius Saliba (izvjestitelj za mišljenje Odbora IMCO).
Govorila je Ylva Johansson (povjerenica Komisije).
Govorili su Lukas Mandl (izvjestitelj za mišljenje Odbora AFET), Angel Dzhambazki (izvjestitelj za mišljenje Odbora TRAN), Salvatore De Meo, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Petar Vitanov, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Bart Groothuis, u ime Kluba zastupnika Renew-a, Markéta Gregorová, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Silvia Sardone, u ime Kluba zastupnika ID-a, Joachim Stanisław Brudziński, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Mislav Kolakušić, nezavisni zastupnik, Benoît Lutgen, Maria Grapini, Moritz Körner, Tom Berendsen, Ondřej Kovařík, Henna Virkkunen i Maite Pagazaurtundúa.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Miriam Lexmann, Juan Fernando López Aguilar i Juozas Olekas.
3. Ravnoteža spolova među direktorima trgovačkih društava uvrštenih na burze ***II (rasprava)
Preporuka za drugo čitanje o stajalištu Vijeća u prvom čitanju s ciljem donošenja Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o povećanju ravnoteže spolova među direktorima trgovačkih društava uvrštenih na burze i povezanim mjerama [10521/1/2022 - C9-0354/2022 - 2012/0299(COD)] - Odbor za pravna pitanja - Odbor za prava žena i rodnu ravnopravnost. Izvjestitelji: Lara Wolters i Evelyn Regner (A9-0275/2022)
Lara Wolters i Evelyn Regner predstavili su preporuku za drugo čitanje.
Govorila je Helena Dalli (povjerenica Komisije).
PREDSJEDA: Heidi HAUTALA potpredsjednica
Govorili su Maria da Graça Carvalho, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Heléne Fritzon, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Samira Rafaela, u ime Kluba zastupnika Renew-a, Pierrette Herzberger-Fofana, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Christine Anderson, u ime Kluba zastupnika ID-a, Margarita de la Pisa Carrión, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Manon Aubry, u ime Kluba zastupnika The Left, Angelika Niebler, Maria-Manuel Leitão-Marques, Karen Melchior, Alice Kuhnke, Alessandra Basso, Dorien Rookmaker, koji je također odgovorio na intervenciju koje je podizanjem plave kartice zatražila Lara Wolters, Elena Kountoura, Frances Fitzgerald, Marc Angel, María Soraya Rodríguez Ramos, Sergey Lagodinsky, koji je također odgovorio na intervenciju koje je podizanjem plave kartice zatražio Ladislav Ilčić, Annika Bruna, Michiel Hoogeveen, koji je također odgovorio na intervencije koje su podizanjem plave kartice zatražile Evelyn Regner i Samira Rafaela, Eugenia Rodríguez Palop, Angelika Winzig, Pina Picierno, Barry Andrews, Isabella Tovaglieri, koja je također odgovorila na intervenciju koju je podizanjem plave kartice zatražila Maria Grapini, Samira Rafaela i Lara Wolters, Johan Nissinen, koji je također odgovorio na intervencije koje su podizanjem plave kartice zatražile Karen Melchior, Maria Grapini i Samira Rafaela (predsjednica je izjavila da se plave kartice više neće prihvaćati do kraja rasprave), Sandra Pereira, Rosa Estaràs Ferragut, Lina Gálvez Muñoz, Gilles Lebreton, Ladislav Ilčić, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, René Repasi, Cindy Franssen i Łukasz Kohut.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ je dobila: Margarida Marques.
Govorile su Helena Dalli, Lara Wolters i Evelyn Regner.
Predsjednica je otvorila svečanu sjednicu povodom sedamdesete godišnjice Europskog parlamenta.
Govorili su Alexander De Croo (premijer Kraljevine Belgije), Xavier Bettel (premijer Velikog Vojvodstva Luksemburg), i Elisabeth Borne (premijerka Francuske Republike).
Govorili su Manfred Weber (predsjednik kluba zastunika PPE), Iratxe García Pérez (predsjednica kluba zastunika S&D), Stéphane Séjourné (predsjednik kluba zastunika Renew), Philippe Lamberts (supredsjednik kluba zastunika Verts/ALE), Marco Zanni (predsjednik kluba zastunika ID), Ryszard Antoni Legutko (predsjednik kluba zastunika ECR) i Manon Aubry (supredsjednica kluba zastunika The Left).
Zbor „Les voix de Stras'” izveo je vokalnu verziju europske himne.
(Dnevna sjednica prekinuta je u 12:51.)
PREDSJEDA: Katarina BARLEY potpredsjednica
6. Nastavak dnevne sjednice
Dnevna sjednica nastavljena je u 12:56 h.
⁂
Govorili su Marco Zanni i Monika Beňová.
7. Glasovanje
Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.
Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su na internetskoj stranici Parlamenta.
7.1. Izmjena Uredbe Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 od 17. prosinca 2020. kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027. *** (članak 163. Poslovnika)(glasovanje)
Izmjena Uredbe Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 od 17. prosinca 2020. kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027. (COM(2022)0595 - C9-0386/2022- 2022/0369(APP))
7.2. Izmjena Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 u pogledu uspostave diversificirane strategije financiranja kao opće metode zaduživanja ***I (članak 163. Poslovnika)(glasovanje)
Izmjena Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 u pogledu uspostave diversificirane strategije financiranja kao opće metode zaduživanja (COM(2022)0596 - C9-0374/2022- 2022/0370(COD))
Određeni su sljedeći rokovi za podnošenje: - amandmani: 23. studenog 2022. u 12 sati. - zahtjevi za odvojenim glasovanjem i glasovanjem po dijelovima: 23. studenog 2022. u 19:00 sati.
7.3. Instrument za pružanje potpore Ukrajini za 2023.: makrofinancijska pomoć + ***I (članak 163. Poslovnika)(glasovanje)
Instrument za pružanje potpore Ukrajini za 2023.: makrofinancijska pomoć + (COM(2022)0597 - C9-0373/2022- 2022/0371(COD))
Određeni su sljedeći rokovi za podnošenje: - amandmani: 23. studenog 2022. u 12:00 sati. - zahtjevi za odvojenim glasovanjem i glasovanjem po dijelovima: 23. studenog 2022. u 19:00 sati.
7.4. Prijedlog za traženje mišljenja Suda o Drugom dodatniom protokolu uz Konvenciju o kibernetičkom kriminalu (glasovanje)
Prijedlog za traženje mišljenja Suda o usklađenosti međunarodnog sporazuma s Ugovorima u skladu s člankom 114. stavkom 6. Poslovnika.
(Potrebna obična većina)
PRIJEDLOG ODBORA LIBE
Odbijen
(Prilog "Rezultati glasovanja", točka 1.)
7.5. Imenovanje člana Revizorskog suda – Keit Pentus-Rosimannus (glasovanje)
Izvješće o imenovanju Keita Pentusa-Rosimannusa za člana Revizorskog suda [12379/2022 - C9-0316/2022 - 2022/0808(NLE)] - Odbor za proračunski nadzor. Izvjestitelj: Mikuláš Peksa (A9-0272/2022)
Odobren (P9_TA(2022)0390) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 2.) Popis zastupnika koji su glasovali priložen je ovom zapisniku.
7.6. Zaključenje poslovnih knjiga Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu za financijsku godinu 2020. (glasovanje)
Prijedlog odluke koji je u skladu s člankom 100. i člankom 5. stavkom 2. točkom (b) prvim podstavkom Priloga V. Poslovniku podnio Tomáš Zdechovský, u ime Odbora CONT, o zaključenju poslovnih knjiga Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu za financijsku godinu 2020. (2022/2903(RSP)) (B9-0488/2022).
(Potrebna obična većina)
PRIJEDLOG ODLUKE
Usvojen(P9_TA(2022)0391) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 3.)
Odobreno je zaključenje poslovnih knjiga (vidi članak 5. stavak 2. točku (b) Priloga V. Poslovniku).
7.7. Protokol uz Euromediteranski privremeni sporazum o pridruživanju: sudjelovanje Palestinske samouprave na Zapadnoj obali i u pojasu Gaze u programima Unije *** (glasovanje)
Preporuka o Nacrtu odluke Vijeća o sklapanju Protokola uz Euromediteranski privremeni sporazum o pridruživanju u području trgovine i suradnje između Europske zajednice, s jedne strane, i Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) za dobrobit Palestinske samouprave na Zapadnoj obali i u pojasu Gaze, s druge strane, o okvirnom sporazumu između Europske unije i Palestinske samouprave na Zapadnoj obali i u pojasu Gaze o općim načelima sudjelovanja Palestinske samouprave u programima Unije [12669/2019 - C9-0115/2021- 2019/0164(NLE)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Manu Pineda (A9-0253/2022)
(Potrebna obična većina)
NACRT ODLUKE VIJEĆA
Odobren (P9_TA(2022)0392) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 4.)
Parlament je odobrio sklapanje Protokola.
7.8. Ravnoteža spolova među direktorima trgovačkih društava uvrštenih na burze ***II (glasovanje)
Preporuka za drugo čitanje o stajalištu Vijeća u prvom čitanju s ciljem donošenja Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o povećanju ravnoteže spolova među direktorima trgovačkih društava uvrštenih na burze i povezanim mjerama [10521/1/2022 - C9-0354/2022 - 2012/0299(COD)] - Odbor za pravna pitanja - Odbor za prava žena i rodnu ravnopravnost. Izvjestiteljice: Lara Wolters i Evelyn Regner (A9-0275/2022)
Predsjednica je dala do znanja da nije podnesen nijedan prijedlog za odbijanje i nijedan amandman u skladu s člancima 67. i 68. Poslovnika u vezi sa stajalištem Vijeća.
Izvješće o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o otpornosti kritičnih subjekata [COM(2020)0829 - C9-0421/2020 - 2020/0365(COD)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestitelj: Michal Šimečka (A9-0289/2021)
(Potrebna obična većina)
PRIVREMENI SPORAZUM
Usvojen(P9_TA(2022)0394) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 6.)
Izvješće o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 1380/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. u pogledu ograničenja pristupa vodama Unije [COM(2021)0356 - C9-0254/2021- 2021/0176(COD)] - Odbor za ribarstvo. Izvjestitelj: Pierre Karleskind (A9-0206/2022)
(Potrebna obična većina)
PRIVREMENI SPORAZUM
Usvojen(P9_TA(2022)0395) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 7.)
Prvo čitanje u Parlamentu time je završeno.
ZAJEDNIČKA IZJAVA, IZJAVA KOMISIJE
Usvojen(P9_TA(2022)0395) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 7.)
7.11. Odluke europskih organizacija za normizaciju ***I (glasovanje)
Izvješće o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 1025/2012 u pogledu odluka europskih organizacija za normizaciju koje se odnose na europske norme i europske normizacijske dokumente [COM(2022)0032 - C9-0033/2022- 2022/0021(COD)] - Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača. Izvjestiteljica: Svenja Hahn (A9-0205/2022)
(Potrebna obična većina)
PRIVREMENI SPORAZUM
Usvojen(P9_TA(2022)0396) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 8.)
Prvo čitanje u Parlamentu time je završeno.
7.12. Početne kvalifikacije i periodično osposobljavanje vozača određenih cestovnih vozila za prijevoz robe ili putnika (kodificirani tekst) ***I (glasovanje)
Izvješće o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o početnim kvalifikacijama i periodičnom osposobljavanju vozača određenih cestovnih vozila za prijevoz robe ili putnika (kodificirani tekst) [COM(2021)0034 - C9-0008/2021- 2021/0018(COD)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Angel Dzhambazki (A9-0267/2022)
(Potrebna obična većina)
PRIJEDLOG KOMISIJE
Odobren jedinstvenim glasovanjem(P9_TA(2022)0397) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 9.)
Prvo čitanje u Parlamentu time je završeno.
7.13. Sporazum između EU-a i Novog Zelanda: izmjene koncesija za sve carinske kvote uključene u raspored EU-a CLXXV. *** (glasovanje)
Preporuka o Nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske Unije, Sporazuma između Europske unije i Novog Zelanda na temelju članka XXVIII. Općeg sporazuma o carinama i trgovini (GATT) iz 1994. o izmjeni koncesija za sve carinske kvote uvrštene u raspored EU-a CLXXV. zbog povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije [07910/2022 - C9-0296/2022 - 2022/0098(NLE)] - Odbor za međunarodnu trgovinu. Izvjestitelj: Daniel Caspary (A9-0273/2022)
(Potrebna obična većina)
NACRT ODLUKE VIJEĆA
Odobren jedinstvenim glasovanjem(P9_TA(2022)0398) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 10.)
Parlament je dao svoju suglasnost za sklapanje Sporazuma.
7.14. Izmjena Odluke (EU) 2015/2169 o sklapanju Sporazuma o slobodnoj trgovini između Europske unije i Republike Koreje *** (glasovanje)
Peporuka o Nacrtu odluke Vijeća o izmjeni Odluke (EU) 2015/2169 o sklapanju Sporazuma o slobodnoj trgovini između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Koreje, s druge strane [12600/2022 - C9-0343/2022 - 2022/0257(NLE)] - Odbor za međunarodnu trgovinu. Izvjestiteljica: Catharina Rinzema (A9-0277/2022)
(Potrebna obična većina)
NACRT ODLUKE VIJEĆA
Odobren jedinstvenim glasovanjem (P9_TA(2022)0399) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 11.)
7.15. Strategija zaduživanja za financiranje instrumenta NextGenerationEU (glasovanje)
Izvješće o provedbi strategije zaduživanja za financiranje instrumenta NextGenerationEU, Unijina instrumenta za oporavak [2021/2076(INI)] - Odbor za proračune. Izvjestitelji: José Manuel Fernandes i Valérie Hayer (A9-0250/2022)
(Potrebna obična većina)
PRIJEDLOG REZOLUCIJE
Usvojen (P9_TA(2022)0400) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 12.)
7.16. Provedbeno izvješće o Europskom vijeću za inovacije (glasovanje)
Izvješće o provedbi Europskog vijeća za inovacije [2022/2063(INI)] - Odbor za industriju, istraživanje i energetiku. Izvjestitelj: Christian Ehler (A9-0268/2022)
(Potrebna obična većina)
PRIJEDLOG REZOLUCIJE
Usvojen jedinstvenim glasovanjem(P9_TA(2022)0401) (Prilog "Rezultati glasovanja", točka 13.)
(Sjednica je nakratko prekinuta.)
8. Nastavak dnevne sjednice
Dnevna sjednica nastavljena je u 13:10 h.
9. Proračunski postupak za 2023.: zajednički nacrt (rasprava)
Izvješće o zajedničkom nacrtu općeg proračuna Europske unije za financijsku godinu 2023. koji je prihvatio Odbor za mirenje u okviru proračunskog postupka [12108/2022 - C9-0306/2022 - 2022/0212(BUD)] - Izaslanstvo Europskog parlamenta u Odboru za mirenje u proračunskom postupku. Izvjestitelji: Nicolae Ştefănuță i Niclas Herbst (A9-0278/2022)
Govorio je Johan Van Overtveldt (predsjednik Odbora BUDG).
PREDSJEDA: Othmar KARAS potpredsjednik
Nicolae Ştefănuță i Niclas Herbst predstavili su izvješće.
Govorili su Mikuláš Bek (predsjedatelj Vijeća) i Johannes Hahn (povjerenik Komisije).
Govorili su Janusz Lewandowski, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Victor Negrescu, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Fabienne Keller, u ime Kluba zastupnika Renew-a, Francisco Guerreiro, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Joachim Kuhs, u ime Kluba zastupnika ID-a, Bogdan Rzońca, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Dimitrios Papadimoulis, u ime Kluba zastupnika The Left, Andor Deli, nezavisni zastupnik, José Manuel Fernandes, Evin Incir, Alexandra Geese, Jörg Meuthen, Siegfried Mureşan i Karlo Ressler.
Govorili su Johannes Hahn, Mikuláš Bek i Johan Van Overtveldt.
10. Sustav vlastitih sredstava Europske unije * (rasprava)
Izvješće o Prijedlogu odluke Vijeća o izmjeni Odluke (EU, Euratom) 2020/2053 o sustavu vlastitih sredstava Europske unije [COM(2021)0570 - C9-0034/2022 - 2021/0430(CNS)] - Odbor za proračune. Izvjestitelji: Valérie Hayer i José Manuel Fernandes (A9-0266/2022)
Valérie Hayer i José Manuel Fernandes predstavili su izvješće.
Govorio je Johannes Hahn (povjerenik Komisije).
Govorili su Rasmus Andresen (izvjestitelj za mišljenje Odbora ECON), Jan Olbrycht, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Eider Gardiazabal Rubial, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Billy Kelleher, u ime Kluba zastupnika Renew-a, David Cormand, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Antonio Maria Rinaldi, u ime Kluba zastupnika ID-a, Bogdan Rzońca, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Dimitrios Papadimoulis, u ime Kluba zastupnika The Left, Marcel de Graaff, nezavisni zastupnik, Margarida Marques, Claudia Gamon, France Jamet, Zbigniew Kuźmiuk i Aurore Lalucq.
Govorili su Johannes Hahn, Valérie Hayer i José Manuel Fernandes.
Tajništvo nezavisnih zastupnika obavijestilo je predsjednicu o sljedećim odlukama kojima se mijenja sastav odbora i izaslanstava:
Odbor BUDG: Hervé Juvin
Odbor PETI: Marcel de Graaff
Te odluke stupaju na snagu s današnjim datumom.
(Dnevna sjednica prekinuta je u 14:43 h.)
PREDSJEDA: Pedro SILVA PEREIRA potpredsjednik
12. Nastavak dnevne sjednice
Dnevna sjednica nastavljena je u 15:03 h.
13. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.
14. Vrijeme za pitanja postavljena Komisiji - buduća zakonodavna reforma okvira gospodarskog upravljanja u vrijeme socijalne i ekonomske krize
Predsjedatelj je nakratko podsjetio na odredbe o odvijanju vremena za pitanja postavljena Komisiji.
Valdis Dombrovskis (izvršni potpredsjednik Komisije) i Paolo Gentiloni (povjerenik Komisije) odgovorili su na pitanja koja su postavili zastupnici: Margarida Marques, Eva Maria Poptcheva, Irene Tinagli, Rosa D'Amato, René Repasi, Gunnar Beck, Johan Van Overtveldt, José Gusmão, Stéphanie Yon-Courtin, Enikő Győri, Agnes Jongerius i Rasmus Andresen.
PREDSJEDA: Rainer WIELAND potpredsjednik
Valdis Dombrovskis i Paolo Gentiloni odgovorili su na pitanja koja su postavili zastupnici: Joachim Schuster, Henrike Hahn, Maria Grapini, Marie Toussaint i Estrella Durá Ferrandis.
Predsjednik je podsjetio da je preporuka odbora ECON da se ne uloži prigovor na delegirane akte najavljene na plenarnoj sjednici 21. studenog 2022. (točka 10 zapisnika od 21.11.2022.).
Prigovore su, u skladu s člankom 111. stavkom 6. Poslovnika, izrazili:
- klubovi zastupnika Verts/ALE i The Left na preporuku o neulaganju prigovora na Delegiranu uredbu Komisije оd 18. listopada 2022. o izmjeni regulatornih tehničkih standarda utvrđenih u Delegiranoj uredbi (EU) br. 149/2013 u pogledu vrijednosti praga poravnanja za pozicije koje se drže u ugovorima o OTC robnim izvedenicama i ostalim ugovorima o OTC izvedenicama (C(2022)7413 - 2022/2899(DEA)) (B9-0490/2022);
- Klub zastupnika The Left na preporuku o neulaganju prigovora na Delegiranu uredbu Komisije od 21. listopada 2022. o izmjeni regulatornih tehničkih standarda utvrđenih u Delegiranoj uredbi (EU) br. 153/2013 u pogledu privremenih hitnih mjera povezanih sa zahtjevima za kolateral (C(2022)7536 - 2022/2908(DEA)) (B9-0491/2022).
U skladu s tim, o tim će se preporukama glasovati.
Klub zastupnika S&D-a obavijestio je predsjednicu o sljedećoj odluci kojom se izmjenjuje sastav odbora i izaslanstava:
Izaslanstvo u Parlamentarnom odboru za stabilizaciju i pridruživanje EU-a i Albanije: Achille Variati
Ta odluka stupa na snagu s današnjim datumom.
(Dnevna sjednica je prekinuta u 16:35 h.)
17. Nastavak dnevne sjednice
Dnevna sjednica nastavljena je u 16:40 h.
18. Vrijeme za pitanja postavljena potpredsjedniku Komisije / Visokom predstavniku Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku - Utjecaj ruskog agresivnog rata protiv Ukrajine na treće zemlje u kontekstu Sporazuma o izvozu ukrajinskih žitarica iz crnomorskih luka
Predsjedatelj je nakratko podsjetio na odredbe o odvijanju vremena za pitanja postavljena potpredsjedniku Komisije / Visokom predstavniku Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.
Josep Borrell Fontelles (potpredsjednik Komisije / Visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku) odgovorio je na pitanja koja su postavili zastupnici: Daniel Buda, Nacho Sánchez Amor, Irène Tolleret, Eugen Tomac, Mónica Silvana González, Anna Bonfrisco, Witold Jan Waszczykowski, Stéphane Bijoux, Antoni Comín i Oliveres i Barry Andrews.
Vrijeme za pitanja je zaljučeno.
19. Odnosi EU-a i Kine (rasprava)
Izjava potpredsjednika Komisije / Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Odnosi EU-a i Kine (2022/2900(RSP))
Josep Borrell Fontelles (potpredsjednik Komisije / Visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku) dao je izjavu.
Govorili su Radosław Sikorski, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Pedro Marques, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Hilde Vautmans, u ime Kluba zastupnika Renew-a, Reinhard Bütikofer, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Anna Bonfrisco, u ime Kluba zastupnika ID-a, Anna Fotyga, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Manu Pineda, u ime Kluba zastupnika The Left-a, Milan Uhrík, nezavisni zastupnik, Michael Gahler, Inma Rodríguez-Piñero i Marie-Pierre Vedrenne.
PREDSJEDA: Dita CHARANZOVÁ potpredsjednica
Govorili su Yannick Jadot, Bert-Jan Ruissen, Helmut Scholz, Miroslav Radačovský, David McAllister, Tonino Picula, Dragoş Tudorache, Juan Ignacio Zoido Álvarez, Maria Arena, Ivars Ijabs, David Lega, René Repasi, Bart Groothuis, Miriam Lexmann, Peter van Dalen i Francisco José Millán Mon.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili:Henna Virkkunen, Georgios Kyrtsos, Silvia Sardone, Mick Wallace, Stanislav Polčák i Clare Daly.
Govorio je Josep Borrell Fontelles.
Rasprava je zaključena.
20. Sastav odbora i izaslanstava
Klub zastupnika PPE-a obavijestio je predsjednicu o sljedećim odlukama o izmjeni sastava odbora i delegacija:
Odbor DEVE: Eleni Stavrou
Odbor INTA: Alessandra Mussolini umjesto Massimiliana Salinija
Odbor BUDG: Eleni Stavrou
Odbor CONT: Eleni Stavrou
Odbor IMCO: Lara Comi
Izaslanstvo u Zajedničkom parlamentarnom odboru EU-a i Meksika: Eleni Stavrou
Izaslanstvo u Europsko-latinskoameričkoj parlamentarnoj skupštini: Eleni Stavrou
Te odluke stupaju na snagu s današnjim datumom.
21. Odgovor EU-a na sve jaču represiju prosvjeda u Iranu (rasprava)
Izjava potpredsjednika Komisije / Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Odgovor EU-a na sve jaču represiju prosvjeda u Iranu (2022/2958(RSP))
Olivér Várhelyi (povjerenik Komisije) dao je izjavu u ime potpredsjednika Komisije / Viskog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.
Govorili su David McAllister, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Tonino Picula, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Frédérique Ries, u ime Kluba zastupnika Renew-a, Hannah Neumann, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Anna Bonfrisco, u ime Kluba zastupnika ID-a, Charlie Weimers, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Cornelia Ernst, u ime Kluba zastupnika The Left-a, Antoni Comín i Oliveres, nezavisni zastupnik, Javier Zarzalejos, Alessandra Moretti, Hilde Vautmans, Alice Kuhnke, Christine Anderson, Veronika Vrecionová, Mick Wallace, Gheorghe-Vlad Nistor, Thijs Reuten, Bernard Guetta, Paulo Rangel, Delara Burkhardt, María Soraya Rodríguez Ramos, Ivan Štefanec i Evelyn Regner.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Stanislav Polčák, Juan Fernando López Aguilar, Irena Joveva (Predsjednica je podsjetila na odredbe u pogledu pravila o ponašanju), Ana Miranda, Silvia Sardone i Jan Zahradil.
PREDSJEDA: Eva KAILI potpredsjednica
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Hermann Tertsch i Clare Daly.
Govorio je Olivér Várhelyi.
Rasprava je zaključena.
22. Promicanje regionalne stabilnosti i sigurnosti u široj regiji Bliskog istoka (rasprava)
Izvješće o promicanju regionalne stabilnosti i sigurnosti u široj regiji Bliskog istoka [2020/2113(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Manu Pineda (A9-0256/2022)
Manu Pineda predstavio je izvješće.
Govorio je Olivér Várhelyi (član Komisije).
Govorili su Antonio López-Istúriz White, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Sven Mikser, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Salima Yenbou, u ime Kluba zastupnika Renew-a, Jordi Solé, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Thierry Mariani, u ime Kluba zastupnika ID-a, Hermann Tertsch, u ime Kluba zastupnika ECR-a, João Pimenta Lopes, u ime Kluba zastupnika The Left-a, Kinga Gál, nezavisna zastupnica, Andrey Kovatchev, Isabel Santos, José Ramón Bauzá Díaz, Mounir Satouri, Adam Bielan, Loucas Fourlas, Evin Incir i Lukas Mandl.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobile: Hannah Neumann, Ana Miranda i Clare Daly.
Izvješće o preporuci Europskog parlamenta Vijeću, Komisiji i potpredsjedniku Komisije / Visokom predstavniku Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku o novoj strategiji EU-a za proširenje [2022/2064(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Tonino Picula (A9-0251/2022)
Tonino Picula predstavio je izvješće.
Govorio je Olivér Várhelyi (povjerenik Komisije).
Govorili su Andrius Kubilius, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Andreas Schieder, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Dacian Cioloş, u ime Kluba zastupnika Renew-a, Tineke Strik, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Philippe Olivier, u ime Kluba zastupnika ID-a, Adam Bielan, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Stelios Kouloglou, u ime Kluba zastupnika The Left, Kinga Gál, nezavisna zastupnica, Andrey Kovatchev, Marina Kaljurand, Ilhan Kyuchyuk, Dominique Bilde, Emmanouil Fragkos, Clara Ponsatí Obiols, Vladimír Bilčík, Isabel Santos, Nathalie Loiseau, Cristian Terheş, Andor Deli, Željana Zovko, Alessandra Moretti, Klemen Grošelj, Alexander Alexandrov Yordanov, Hildegard Bentele, Liudas Mažylis i Sunčana Glavak.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Tomislav Sokol i Ladislav Ilčić.
Izvješće o preporuci Europskog parlamenta Vijeću, Komisiji i potpredsjedniku Komisije / Visokom predstavniku Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku o stanju u Libiji [2021/2064(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Giuliano Pisapia (A9-0252/2022)
Giuliano Pisapia predstavio je izvješće.
Govorio je Olivér Várhelyi (povjerenik Komisije).
Govorili su Anna-Michelle Asimakopoulou, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Margarida Marques, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Georgios Kyrtsos, u ime Kluba zastupnika Renew-a, Mounir Satouri, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Susanna Ceccardi, u ime Kluba zastupnika ID-a, Anna Fotyga, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Özlem Demirel, u ime Kluba zastupnika The Left, Andrea Cozzolino, Barry Andrews, Rosa D'Amato, Carlo Fidanza, Pietro Bartolo, Bernhard Zimniok i Costas Mavrides.
Pisana obrazloženja glasovanja u smislu članka 194. Poslovnika nalaze se na stranicama zastupnika na internetskim stranicama Parlamenta.
26. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 738.125/OJ).
27. Usvajanjezapisnika s aktualne dnevne sjednice
U skladu s člankom 202. stavkom 3. Poslovnika zapisnik s ove dnevne sjednice podnijet će se na usvajanje Parlamentu na početku poslijepodnevnog dijela sljedeće dnevne sjednice.
28. Zatvaranje dnevne sjednice
Dnevna sjednica zatvorena je u 22:03.
Klaus Welle
Evelyn Regner
glavni tajnik
potpredsjednica
POPIS TEMELJNIH DOKUMENATA ZA RASPRAVE I ODLUKE PARLAMENTA
1. Podnošenje dokumenata
Podneseni su sljedeći dokumenti:
1) Parlamentarnih odbora
- Izvješće o stajalištu Vijeća o nacrtu izmjene proračuna br. 5/2022 Europske unije za financijsku godinu 2022. – Dodatne mjere za ublažavanje posljedica ruskog rata u Ukrajini, jačanje Mehanizma Unije za civilnu zaštitu, smanjenje odobrenih sredstava za plaćanje i ažuriranje prihoda, ostale prilagodbe i tehnička ažuriranja [14832/2022 - C9-0388/2022 - 2022/0318(BUD)] – Odbor za proračune. Izvjestitelji: Karlo Ressler i Damian Boeselager (A9-0280/2022)
2) Odbora za mirenje
- Zajednički tekst općeg proračuna Europske unije za financijsku godinu 2023. (14783/2022 - C9-0389/2022 – 2022/0212(BUD))
3) izaslanstva Parlamenta u Odboru za mirenje
Izvješće o zajedničkom nacrtu općeg proračuna Europske unije za financijsku godinu 2023. koji je prihvatio Odbor za mirenje u okviru proračunskog postupka [12108/2022 - C9-0306/2022 - 2022/0212(BUD)] - Izaslanstvo Europskog parlamenta u Odboru za mirenje u proračunskom postupku. Izvjestitelji: Nicolae Ştefănuță i Niclas Herbst (A9-0278/2022)