Gemensamt förslag till resolution - RC-B6-0149/2007Gemensamt förslag till resolution
RC-B6-0149/2007

GEMENSAMT FÖRSLAG TILL RESOLUTION

24.4.2007

i enlighet med artikel 103.4 i arbetsordningen från
som ersätter resolutionsförslagen från följande grupper: om de transatlantiska förbindelserna

Dokumentgång i plenum
Dokumentgång :  
RC-B6-0149/2007
Ingivna texter :
RC-B6-0149/2007
Antagna texter :

Europaparlamentets resolution om de transatlantiska förbindelserna

Europaparlamentet utfärdar denna resolution

–  med beaktande av sina tidigare resolutioner om de transatlantiska förbindelserna, särskilt de två resolutionerna av den 1 juni 2006 om att förbättra förbindelserna mellan EU och Förenta staterna inom ramen för ett transatlantiskt partnerskapsavtal och om transatlantiska ekonomiska förbindelser mellan EU och Förenta staterna,

–  med beaktande av EU:s och Förenta staternas gemensamma förklaringar av den 26 juni 2004 och den 20 juni 2005 om kampen mot terrorismen och om att stärka samarbetet när det gäller att hindra vapenspridningen och bekämpa terrorism,

–  med beaktande av resultatet av toppmötet mellan EU och Förenta staterna i Wien den 21 juni 2006,

–  med beaktande av nästa toppmöte mellan EU och Förenta staterna i Washington den 30 april 2007,

–  med beaktande av artikel 103.4 i arbetsordningen, och av följande skäl:

A.  Ett partnerskap mellan EU och Förenta staterna som grundar sig på de gemensamma värderingarna frihet, demokrati, rättsstatsprincipen och respekten för mänskliga rättigheter är grundstenen för säkerhet och stabilitet i det euro-atlantiska området.

B.  I kampen mot internationell terrorism är det nödvändigt att betona att internationell rätt och de internationella fördragen om mänskliga rättigheter och grundläggande friheter måste respekteras fullt ut.

C.  Den bestående situationen vid Guantánamobasen, liksom CIA:s hemliga interneringsprogram, skapar spänningar i de transatlantiska förbindelserna eftersom EU inte kan acceptera dessa rättsliga missförhållanden som undergräver rättsstatens mest grundläggande värden.

D.  Den politiska och ekonomiska världsordningen undergår för närvarande stora förändringar som medför avsevärda politiska och ekonomiska utmaningar och allvarliga säkerhetsmässiga, sociala och miljörelaterade hot.

E.  Den rådande situationen i Mellanöstern kräver ett starkt samarbete mellan EU och Förenta staterna, både inom ramen för kvartetten och i dialogen med Arabförbundet, i syfte att skapa mer stabilitet i regionen genom att främja fred, demokrati och respekt för de mänskliga rättigheterna.

F.  Ett starkt och välfungerande partnerskap mellan EU och Förenta staterna är ett oerhört viktigt verktyg för att man skall kunna forma utvecklingen i världen till förmån för de gemensamma värderingarna och på grundval av en effektiv multilateralism och internationell rätt. Det behövs ett starkt och konsekvent politiskt ledarskap för att parterna skall kunna nå detta mål.

G.  Förenta staterna vägrar fortfarande att utvidga gruppen av länder som undantas från viseringskrav, och tillämpar fortfarande ett ensidigt viseringskrav för medborgarna i elva nya EU-medlemsstater samt Grekland, vilket innebär att de transatlantiska förbindelserna hämmas och orättvisor befästs bland EU:s medborgare.

H.  Den transatlantiska marknaden är den största bilaterala handels- och investeringsförbindelsen i världen. Den sysselsätter upp till 14 miljoner människor i EU och Förenta staterna och står för ca 40 procent av världshandeln, och utgör således världsekonomins motor.

I.  På grund av sin betydelse för världsekonomin har de transatlantiska parterna ett delat ansvar för att forma den globala utvecklingen och de globala styrelseformerna till förmån för gemensamma värderingar, på basis av en effektiv multilateralism, så att man kan uppnå en jämnare fördelning av välståndet och framgångsrikt hantera de globala utmaningarna såsom säkerhet, globalt ekonomiskt styre, miljöfrågor och fattigdomsminskning.

J.  Transatlantiska ekonomiska samarbetsförbindelser är av gemensamt intresse för EU och Förenta staterna, och det behövs ett konsekvent politiskt ledarskap för att stärka den transatlantiska marknaden. Det finns därför anledning att stödja det tyska ordförandeskapets insatser för att nå verkliga framsteg vid det kommande toppmötet och avsevärt stärka samarbetet i samband med utarbetandet av bestämmelser.

K.  Förenta staternas senat antog i december 2006 enhälligt en resolution i vilken man uppmanar de båda transatlantiska partnerna att arbeta tillsammans för att stärka den transatlantiska marknaden och att visa ledarskap vid det toppmöte som skall hållas mellan EU och Förenta staterna under 2007 genom att enas om ett måldatum för genomförandet av den transatlantiska marknaden.

L.  Finansiella tjänster är en viktig fråga inom ramen för förbindelserna mellan EU och Förenta staterna. Ett ännu starkare samarbete, harmoniserade bestämmelser och samma villkor mellan Förenta staterna och EU när det gäller regleringen av finansiella tjänster ligger i bådas intresse.

Politiska frågor, säkerhetsfrågor och mänskliga rättigheter

1.  Europaparlamentet ser mycket positivt på det mer öppna klimat som nu råder inom förbindelserna mellan EU och Förenta staterna som jämbördiga parter och anser att detta skapar mycket goda möjligheter för EU och Förenta staterna att upprätthålla ett nära samarbete inom en rad gemensamma politiska problemområden, särskilt vad gäller en gemensam hållning till västra Balkan, södra Kaukasus, Centralasien, Mellanöstern, Afghanistan, Medelhavsområdet, Latinamerika och Afrika.

2.  Rådet och den amerikanska administrationen uppmanas att intensifiera sitt arbete inom ramen för Mellanösternkvartetten för att främja förhandlingarna mellan israeler och palestinier och på så sätt komma fram till en omfattande fredslösning som grundar sig på två säkra och fungerande stater. Parlamentet stöder kvartettens uppmaning till fortsatt internationellt bistånd till det palestinska folket. Parlamentet menar att allt måste göras för att stabilisera situationen i Libanon. Parlamentet välkomnar ansträngningarna för att förverkliga den plan som Arabförbundet antog vid sitt toppmöte i Riyadh. Parlamentet välkomnar även bildandet av en palestinsk nationell samlingsregering, och uppmanar de båda transatlantiska partnerna att inleda en konstruktiv dialog med denna, varvid hänsyn skall tas till rådets ståndpunkt.

3.  Europaparlamentet välkomnar de besök i Damaskus som högt uppsatta amerikanska och europeiska politiker gjort nyligen. Parlamentet uppmanar till samordnade åtgärder mellan EU och Förenta staterna för att testa Syriens villkorslösa beredskap att åter börja förhandla med Israel och samarbeta konstruktivt med världssamfundet.

4.  Europaparlamentet välkomnar det nära samarbetet mellan EU och Förenta staterna i samband med frågan om Irans kärnvapenprogram, och uppmuntrar båda parter att fortsätta samarbetet genom att stärka IAEA och inrätta ett omfattande system av internationella överenskommelser om icke-spridning av massförstörelsevapen i syfte att tillsammans stärka icke-spridningsavtalets roll som en nyckelfaktor när det gäller att hejda kärnvapenspridningen.

5.  Europaparlamentet beklagar Irans meddelande om att landet kommer att börja med anrikning av uran i industriell omfattning. Detta skulle innebära att Iran handlar i direkt strid med IAEA:s styrelses upprepade uppmaningar och FN:s säkerhetsråds bindande uppmaningar i resolutionerna 1737 och 1747 om att Iran tills vidare skall skjuta upp all anrikningsrelaterad verksamhet.

6.  Europaparlamentet anser att kampen mot terrorismen och spridningen av massförstörelsevapen fortfarande utgör de största säkerhetsproblemen för båda parter och betonar därför att de måste stärka sitt samarbete på detta område och stödja FN:s roll när det gäller att bekämpa dessa problem.

7.  Europaparlamentet anser att man tillsammans med Förenta staterna måste utarbeta en gemensam ram för att säkra de garantier som behövs inom det särskilda partnerskapet mellan EU och Förenta staterna i kampen mot terrorismen, som även skulle kunna beröra alla aspekter av fri rörlighet för personer mellan EU och Förenta staterna. Parlamentet anser att man mot bakgrund av detta bör stärka kontakterna mellan parlamentet och den amerikanska kongressen.

8.  Europaparlamentet anser att utbyte av uppgifter och information är ett värdefullt verktyg i den internationella kampen mot terrorism och terroristrelaterad brottslighet. Med hjälp av omfattande dataskyddsgarantier skulle utbytet av uppgifter underlättas samtidigt som de skulle garantera att enskildas privatliv skyddas. I vilket fall som helst skulle ett sådant utbyte av uppgifter behöva grundas på en eller fler internationella överenskommelser liknande EU:s och Förenta staternas överenskommelse om samarbete på det straffrättsliga området och i fråga om utlämning, som för närvarande behandlas av kongressen.

9.  Europaparlamentet beklagar djupt att avtalen om PNR och SWIFT, och införandet av det amerikanska automatiska targetsystemet, har lett till en situation med rättslig osäkerhet i fråga om de nödvändiga dataskyddsgarantierna i samband med gemensamt utnyttjande och överföring av data mellan EU och Förenta staterna för att garantera den allmänna säkerheten och, i synnerhet, förebygga och bekämpa terrorism. Parlamentet understryker att datauppgifter bör utbytas vid behov i enlighet med det befintliga avtalet mellan EU och Förenta staterna om ömsesidig rättshjälp och utlämning, och i överensstämmelse med EU:s och gemenskapens dataskyddslagstiftning. Dessutom anser parlamentet att utbytet av personuppgifter måste ske utifrån en god rättslig grund kopplad till tydliga regler och villkor samt att det måste omfattas av adekvat skydd för enskilda medborgares privatliv och medborgerliga rättigheter.

10.  Europaparlamentet uppmanar Förenta staterna och alla andra länder som kräver inresevisum för medborgarna från vissa EU-medlemsstater att omedelbart upphäva viseringskraven och behandla alla EU-medborgare likvärdigt. Vidare ställer sig parlamentet negativt till att en ytterligare ”bestämmelse om informationsutbyte” (bestämmelse om passageraruppgifter) lagts till i de föreslagna ändringarna av Förenta staternas program för viseringsundantag.

11.  Europaparlamentet betonar att många av de åtgärder som ingår i lagförslaget ”Improving America’s Security Act of 2007” när det väl antagits av Förenta staternas kongress kommer att få direkta följder för EU:s länder, i synnerhet när det gäller polisiärt och rättsligt samarbete i kampen mot terrorism samt i fråga skyddet av grundläggande rättigheter och garantier.

12.  Europaparlamentet välkomnar det engagemang som kommissionens vice ordförande Frattini visat för att inleda ett euroatlantiskt samarbete mot internationell terrorism, med harmoniserade regler för skyddet av de mänskliga rättigheterna och grundläggande friheterna. Kommissionen uppmanas att fortsätta med dessa ansträngningar och att helt och fullt involvera Europaparlamentet i detta initiativ.

13.  Europaparlamentet välkomnar den nya högnivåarbetsgruppen bestående av företrädare för kommissionen och rådet samt regeringsföreträdare från Förenta staternas justitieministerium och ministerium för inrikes säkerhet. Denna arbetsgrupp utgör den politiska ramen för dialogen mellan EU och Förenta staterna i säkerhetsfrågor.

14.  Europaparlamentet har i tidigare resolutioner begärt att fånglägret i Guantánamo Bay måste stängas. Rådet och kommissionen uppmanas att begära att den amerikanska regeringen tar fram en mekanism som gör det lättare att åtala eller släppa fångar, i enlighet med internationell rätt. Det faktum att det finns ett fångläger i Guantánamo Bay fortsätter att skicka ut negativa signaler om hur kampen mot terrorism bedrivs. Parlamentet uppmanar rådet att avge en tydlig och kraftfull förklaring i vilken Förenta staternas regering uppmanas att upphöra med sin praxis med extraordinära gripanden och överlämnanden, och begär att Förenta staternas regering uppmanas att göra vissa klargöranden beträffande förekomsten av hemliga fängelser utanför Förenta staternas territorium.

15.  Europaparlamentet upprepar sin åsikt att Nato, som alltjämt utgör ett viktigt band mellan flera europeiska länder och Förenta staterna och är en garant för europeisk säkerhet, bör utveckla sin potential som transatlantiskt forum för politisk debatt inom ett verkligt partnerskap mellan jämbördiga parter.

16.  Europaparlamentet välkomnar det nära samarbetet mellan Förenta staterna och EU i fråga om förhandlingarna om Kosovos ställning, och påpekar att man bör försöka finna en balanserad och fungerande lösning beträffande Kosovos framtida ställning. De båda parterna uppmanas att under toppmötet i april 2007 se till att stärka sitt samförstånd rörande Ahtisaariplanen och fortsätta sin dialog med samtliga berörda parter. Parlamentet rekommenderar i detta hänseende närmare säkerhetsförbindelser mellan Nato och EU, särskilt mot bakgrund av situationen i Kosovo, där EU kommer att ta över efter UNMIK samtidigt som ca 16 000 Nato-trupper kommer att finnas kvar i området. Vidare anser parlamentet att ett starkare partnerskap mellan EU och Förenta staterna skulle komplettera snarare än undergräva dessa förbindelser.

17.  Europaparlamentet uppmanar Förenta staterna att stärka insatserna för att samråda om och förklara sitt planerade missilförsvarssystem inom Nato, så att alliansen och Europa kan förbli enade, stå emot påtryckningar från utlandet och undvika oenighet på olika säkerhetsområden. Dessutom poängterar parlamentet vikten av att hålla samråd om systemet inom Nato-Ryssland-rådet. Parlamentet understryker även att det amerikanska systemet bör samordnas och vara driftskompatibelt med Natos system för skydd av stridsområdet mot robotanfall (TBMD).

18.  Europaparlamentet uppmanar EU:s ordförandeskap och Förenta staternas regering att meddela Världsbankens ordförande Paul Wolfowitz att hans avgång skulle vara en välkommen åtgärd för att förhindra att bankens strategi mot korruption undergrävs.

Ekonomiska och handelsrelaterade frågor

19.  Europaparlamentet understryker att man vid det transatlantiska toppmöte som skall hållas i Washington den 30 april 2007 bör gjuta nytt liv i de transatlantiska förbindelserna genom att uppdatera den nya transatlantiska agendan.

20.  Europaparlamentet stöder helhjärtat initiativet från Europeiska rådets ordförandeskap om att inleda ett nytt transatlantiskt ekonomiskt partnerskap, med en färdplan för att åstadkomma en transatlantisk marknad fri från hinder, i syfte att stärka båda parters ställning i den globala konkurrensen och göra det möjligt för dem att bättre utnyttja sina ekonomiers fulla potential utan att undergräva de multilaterala handelsförhandlingarna, däribland Doharundan.

21.  Europaparlamentet uppmanar ordförandena för Europeiska rådet och Europeiska kommissionen samt Förenta staternas president att under toppmötet mellan EU och Förenta staterna i april 2007 ta tillfället i akt att inleda förhandlingar om ett nytt transatlantiskt partnerskapsavtal, bland annat om en förstärkt transatlantisk marknad för EU och Förenta staterna, som skall omfatta investeringar, immaterialrätt, innovation, offentlig upphandling och förhållandet mellan handel och säkerhet. Parlamentet uppmanar båda parter att inleda förhandlingar om ett verkligt avtal om lagstiftningssamarbete med bland annat gemensamma metoder, åtgärder för att i möjligaste mån undvika framtida skiljaktigheter på lagstiftningsområdet, åtaganden för att involvera tillsynsmyndigheter samt åtgärder för att involvera industriaktörer, fackföreningar och konsumentgrupper. Parlamentet anser att lagstiftare på båda sidor systematiskt bör inbegripas i förhandlingarna.

22.  Europaparlamentet vidhåller att förhandlingarna om en transatlantisk marknad fri från hinder inte får leda till en nedåtriktad harmonisering av sociala standarder och miljö- och hälsostandarder och att den måste upprätthålla autonomin och integriteten i EU:s konkurrenspolitik och dess bestämmelser till skydd för allmännyttiga tjänster och kulturell mångfald.

23.  Europaparlamentet bekymras av de potentiella risker som det växande amerikanska budgetunderskott kan få för världsekonomin och för stabiliteten på de internationella valutamarknaderna. Parlamentet riktar en kraftig uppmaning till parterna att verkligen engagera sig i detta och att förhindra ett alltför stort underskott som förstärker den internationella obalansen.

24.  Europaparlamentet välkomnar det tyska G8-ordförandeskapets beslut att ta upp problemet med regleringen av den internationella kapitalmarknaden på dagordningen för nästa G8‑toppmöte. Parlamentet uttrycker sin oro över att Förenta staterna unilateralt har tillkännagivit nya principer för privata kapitalkällor, vilka bygger på svaga icke-bindande öppenhetsåtgärder, och uppmanar kommissionen att se till att företag har likvärdig äganderätt på varandras territorier. Parlamentet är fast övertygat om att man bör inleda en diskussion om hedgefonder och privata aktiefonder som utgår från såväl de systemiska risker som investeringar av detta slag innebär som den växande debatten om deras sociala och ekonomiska konsekvenser i vidare mening. Parlamentet vill också fråga kommissionen vad den avser att göra i denna fråga, med tanke på att Förenta staterna håller på att utarbeta förslag. Två tredjedelar av hedgefonderna och de privata aktiefonderna är baserade i offshorecenter, och parlamentet begär därför att deras skattemässiga följder undersöks.

25.  Europaparlamentet framhåller vikten av att harmonisera kontrollförfarandena beträffande arbetet med att skapa en transatlantisk börs. Parlamentet upprepar därför sin begäran om en förstärkning av lagstiftningsdialogen om finansmarknaderna, genom en översyn två gånger om året – före och efter varje årligt toppmöte mellan EU och Förenta staterna – av policyfrågor med anknytning till transatlantiska finansiella tjänster. Parlamentet uppmanar EU och Förenta staterna att vid toppmötet enas om ömsesidigt erkännande av redovisningsnormer, med tillförlitlig tillsyn som grund. Basel II-avtalet om kapitaltäckning måste tillämpas av de amerikanska myndigheterna, och de internationella finansiella redovisningsstandarderna (IFRS) måste erkännas av den amerikanska finansinspektionen. Parlamentet beklagar återigen att EU:s återförsäkringsföretag i Förenta staterna måste lämna full säkerhet för risker och att de omfattas av mycket diskriminerande nationella regler. Parlamentet uppmanar därför EU och Förenta staterna att enas vid toppmötet om ytterligare transatlantiskt ömsesidigt erkännande och enhetliga solvens- och rapporteringskrav. Parlamentet uppmanar kommissionen att se till att transatlantiska sammanslagningar och/eller uppköp av börser och andra finansinstitutioner varken direkt eller indirekt kommer att leda till att amerikanska lagar, förordningar och övervakningsmetoder unilateralt införs i EU.

26.  Europaparlamentet uppmanar båda sidor att se till att utvecklingsagendan från Doha kröns med framgång och att utvecklingsdimensionen därmed respekteras fullt ut. Parlamentet kräver därför att EU och Förenta staterna vid toppmötet i 2007 förbinder sig att utan förbehåll göra allt de kan för att nå ett genombrott senast sommaren 2007 och att, utöver målen om marknadstillträde och tjänster, enas om en gemensam strategi för att se till att ILO:s grundläggande arbetsnormer vinner laga kraft inom WTO och i bilaterala handelavtal, upprepa sitt engagemang för den s.k. gröna boxen inom jordbruket, tillsammans med en gemensam strategi för tvärvillkor, biobränslen, djurskydd, djurhälsa och fågelinfluensa samt understryka vikten av vinavtalet mellan EU och Förenta staterna.

27.  Europaparlamentet uppmanar rådet och kommissionen att diskutera med de transatlantiska parterna om hur utvecklingsländerna lättare skall få tillgång till läkemedel och att kraftigt motsätta sig Förenta staternas initiativ att i samtliga bilaterala avtal med utvecklingsländerna införa klausuler där det fastställs att dessa länder inte ämnar tillämpa bestämmelsen i Dohaavtalet som skulle göra det möjligt för dem att tillverka och importera generiska läkemedel som behövs för att råda bot på omfattande folkhälsoproblem såsom aids och tuberkulos. Parlamentet ser med oro på den amerikanska kongressens avsikt att tillåta parallellimport av läkemedel från EU-medlemsstaterna, vilket kan skapa hinder för tillgången till läkemedel för patienterna i EU och gynna läkemedelsförfalskningar. Parlamentet begär därför att EU tar upp denna fråga under det kommande toppmötet.

28.  Europaparlamentet anser att EU och Förenta staterna, som står för 38 procent av världens energikonsumtion, måste gå i bräschen och göra gemensamma ansträngningar för att utveckla alternativa energikällor och skapa energieffektivitet. Båda parter uppmanas därför att stärka sitt samarbete när det gäller energi, energisäkerhet och miljömässig hållbarhet, att upprätta en stabil och förutsägbar global energimarknad grundad på marknadsregler och att försöka inbegripa bestämmelser om energihandel i WTO:s regleringar.

29.  Europaparlamentet insisterar i detta hänseende på det specifika ansvar industriländerna har att gå i bräschen för att minska utsläppen. Parlamentet uppmanar Förenta staterna att ompröva sin ståndpunkt när det gäller ratificeringen av Kyotoprotokollet. Förenta staterna uppmanas dessutom att vidta kraftfulla inhemska åtgärder för att uppnå reella minskningar av utsläppen, och att spela en aktiv roll i framtida internationella förhandlingar i syfte att delta i det framtida systemet för klimatförändringar. Parlamentet välkomnar regionala initiativ för begränsning och handel i Förenta staterna och verksamheter på delstatsnivå som leder till minskningar av utsläppen av växthusgaser. Förenta staternas myndigheter, kommissionen, rådet och medlemsstaterna uppmanas med kraft att vidta effektiva åtgärder för att minska luftfartens påverkan av klimatförändringarna. Europaparlamentet begär att klimatfrågan regelbundet diskuteras i den interparlamentariska delegationen och inom ramen för den transatlantiska lagstiftningsdialogen.

30.  Europaparlamentet förväntar sig att toppmötet banar väg för en överenskommelse vid G8‑mötet i juni om att inrätta ett nytt utsläppssystem efter Kyoto som inbegriper Förenta staterna och tillväxtekonomier som exempelvis Kina, Brasilien, Indien, Mexiko, Sydafrika och Indonesien, med bland annat ett effektivt system för kolutsläppshandel och främjande av ny teknik.

31.  Europaparlamentet välkomnar den gemensamma åtgärdsstrategi för att upprätthålla immateriella rättigheter som EU och Förenta staterna antog vid sitt toppmöte 2006. Parlamentet rekommenderar båda parter att se över reformprocessen för patentsystemen.

32.  Europaparlamentet upprepar sin uppmaning till kommissionen[1] om att snarast utreda det faktum att företag och branscher inom EU som är verksamma i Förenta staterna men som inte täcks av avtalet om uppgiftsskydd (”safe harbour agreement”) i dagsläget kan tvingas överlämna personuppgifter till de amerikanska myndigheterna. Detta gäller särskilt europeiska bankers, försäkringsbolags, socialförsäkringsinstitutioners och teleoperatörers filialer i Förenta staterna

33.  Europaparlamentet uppmanar den amerikanska administrationen samt EU:s ordförandeskap och Europeiska kommissionen att under toppmötet underteckna luftfartsavtalet av den 2 mars 2007 mellan den amerikanska administrationen och Europeiska kommissionen som ett första avtal inom det nya samarbetet mellan Förenta staterna och Europeiska unionen på det mycket viktiga transatlantiska luftfartsområdet. Parlamentet hoppas att Förenta staterna snart ratificerar detta avtal och uppmanar bägge parter att inleda förhandlingar om ett andra avtal snarast möjligt.

34.  Europaparlamentet uppmanar de europeiska och amerikanska parterna att i sina ekonomiska förbindelser beakta kultursektorns och utbildningssektorns roll och särdrag.

Den institutionella ramen och Europaparlamentets roll

35.  Europaparlamentet betonar att den amerikanska kongressen, Europaparlamentet och de nationella parlamenten måste engageras i större utsträckning och på samtliga nivåer för att hela processen verkligen skall kunna stärkas, och att det befintliga interparlamentariska utbytet gradvis bör omvandlas till en riktig ”transatlantisk församling”.

36.  Europaparlamentet uppmanar toppmötet mellan EU och Förenta staterna att stödja partnerskapets parlamentariska dimension och att förstärka lagstiftarnas roll i dialogen mellan kommissionen och den amerikanska administrationen, samt närmare involvera civilsamhället på båda sidor Atlanten.

37.  Europaparlamentet framhåller sitt engagemang i fråga om att fortsätta att bidra till ett starkt och stabilt transatlantiskt partnerskap genom sitt deltagande i den transatlantiska dialogen mellan lagstiftare och stöder insatserna för att upprätta ett system för tidig varning på lagstiftningsområdet mellan Europaparlamentet och Förenta staternas kongress.

38.  Europaparlamentet uppmanar EU och Förenta staterna att enas vid toppmötet om att säkra ett lämpligt mått av parlamentarisk medverkan i dessa återkommande toppmöten, och anser att man före varje toppmöte bör kalla till ett möte mellan den transatlantiska lagstiftningsdialogen (TLD) och högnivågruppen, för att diskutera utformningen av arbetsprogrammet och andra förberedelser inför toppmötet. Parlamentet upprepar behovet att skapa en stabil institutionell parlamentarisk ram.

39.  Europaparlamentet uppmanar kommissionen att diskutera sin förhandlingsstrategi med berörda parlamentsutskott innan det inleder förhandlingar om lagstiftningsfrågor med sina amerikanska motparter.

40.  Europaparlamentet uppmanar sitt ansvariga utskott att använda budgeten för 2007 för att tillhandahålla de medel som krävs för att inrätta en ständig och officiell tjänstemannapost för Europaparlamentet i Washington DC för att se till att parlamentets egen verksamhet institutionaliseras samt för att förbättra förbindelserna mellan Europaparlamentet och kongressen.

41.  Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet, kommissionen, medlemsstaternas parlament samt till Förenta staternas president och kongress.