PRILOG VII. : ODOBRENJE KOMISIJE I NADZOR OBVEZA PREUZETIH TIJEKOM SASLUŠANJA O POTVRDI
Dio I. – Suglasnost Parlamenta za cjelokupni kolegij Komisije
Članak 1. : Struktura i organizacija resora Komisije
U skladu s člankom 129., prije saslušanja o potvrdi predsjednik poziva izabranog predsjednika Komisije da Konferenciju predsjednika obavijesti o:
– planiranoj strukturi nove Komisije, uključujući predložene nazive pojedinačnih resora i njihovo moguće grupiranje;
– raspodjeli dužnosti (resora) u predloženom novom kolegiju povjerenika u skladu s političkim smjernicama izabranog predsjednika; te
– ostalim horizontalnim pitanjima, uključujući rodnu ravnotežu u tom kolegiju.
Članak 2. : Osnova za ocjenjivanje
1. Parlament ocjenjuje kandidate za povjerenike na temelju njihovih općih sposobnosti, predanosti europskim ciljevima i osobne nezavisnosti. Ocjenjuje njihovo poznavanje budućih resora i komunikacijske vještine.
2. Parlament posebnu pozornost posvećuje uravnoteženoj zastupljenosti spolova. Može se očitovati o raspodjeli resora koju odredi novoizabrani predsjednik.
3. Parlament može zatražiti sve podatke koji su važni za donošenje odluke o sposobnosti kandidata za povjerenike. Parlament očekuje od kandidata za povjerenike da objave sve informacije vezane uz njihove financijske interese. Izjave o interesu kandidata za povjerenike šalju se na pregled odboru nadležnom za pravna pitanja.
Članak 3. : Nadzor izjave o interesima
1. Odbor nadležan za pravna pitanja nadzire izjave o interesima i procjenjuje vjerodostojnost i cjelovitost sadržaja izjava kandidata za povjerenike te može li se zaključiti da postoji sukob interesa.
2. Potvrda odbora nadležnog za pravna pitanja o nepostojanju bilo kakvog sukoba interesa neophodan je preduvjet za održavanje saslušanja o potvrdi u odboru nadležnom za predmet. Ako nema te potvrde postupak imenovanja kandidata za povjerenika suspendira se i slijedi se postupak utvrđen u stavku 3. točki (c).
3. Odbor nadležan za pravna pitanja pri nadzoru izjava o interesima primjenjuje sljedeće smjernice:
(a) ako tijekom nadzora izjave o interesima odbor nadležan za pravna pitanja na temelju podnesenih dokumenata smatra da je izjava vjerodostojna i cjelovita i da ne sadržava ništa što bi moglo upućivati na postojanje ili mogućnost postojanja sukoba interesa povezanog s portfeljem kandidata za povjerenika, njegov predsjednik tome pisanim putem obavještava odbore nadležne za saslušanje o potvrdi ili uključene odbore u slučaju da se postupak odvija tijekom mandata povjerenika; ako odbor nadležan za pravna pitanja u izjavi o interesima kandidata za povjerenika utvrdi elemente, osim onih koji se odnose na financijske interese, koji bi se trebali uzeti u obzir u cjelokupnoj ocjeni kandidata za povjerenika, o tome odmah obavješćuje sve odbore uključene u saslušanje o potvrdi;
(b) ako odbor nadležan za pravna pitanja smatra da izjava o interesima kandidata za povjerenika sadržava nepotpune ili proturječne informacije vezane uz financijske interese ili da su za njihov pregled potrebna dodatna objašnjenja u pogledu financijskih interesa, on od kandidata za povjerenika traži, u skladu s Okvirnim sporazumom o odnosima između Europskog parlamenta i Europske komisije, da bez odgađanja dostave dodatne informacije te ih uzima u obzir i propisno analizira prije donošenja odluke; odbor nadležan za pravna pitanja može prema potrebi odlučiti da kandidata za povjerenika pozove na raspravu;
(c) ako odbor nadležan za pravna pitanja utvrdi postojanje sukoba interesa u vezi s financijskim interesima na temelju izjave o interesima ili dodatnih informacija koje je dostavio kandidat za povjerenika, razrađuje preporuke čiji je cilj razriješiti taj sukob interesa; među preporukama mogu biti i odricanje od predmetnih financijskih interesa ili promjena portfelja kandidata za povjerenika koju provodi predsjednik Komisije; u ozbiljnijim slučajevima, ako se ne iznađe rješenje za sukob interesa u vezi s financijskim interesima i kao krajnje rješenje, odbor nadležan za pravna pitanja može utvrditi nesposobnost kandidata za povjerenika da obnaša svoje dužnosti na temelju Ugovora i Kodeksa ponašanja; predsjednik Parlamenta zatim pita predsjednika Komisije koje daljnje korake namjerava poduzeti.
Članak 4. : Saslušanja o potvrdi
1. Svakog kandidata za povjerenika poziva se pred odgovarajući odbor na jedno saslušanje o potvrdi.
2. Saslušanja o potvrdi organizira Konferencija predsjednika na temelju preporuke Konferencije predsjednika odbora, u kojoj se navodi predložena raspodjela nadležnosti među odborima, kao i predloženo trajanje svakog pojedinačnog saslušanja o potvrdi. Za pojedinosti njihove organizacije odgovorni su predsjednik i koordinatori svakog odbora.
3. Poduzimaju se odgovarajuće mjere kako bi se odborima dodijelile nadležnosti za saslušanje o potvrdi. Postoje dvije mogućnosti:
(a) ako je resor kandidata za povjerenika u nadležnosti isključivo jednog odbora, ili nekoliko odbora pri čemu prevladava nadležnost jednog odbora, kandidata za povjerenika saslušava samo taj odbor (nadležni odbor); drugi odbori mogu biti pozvani da sudjeluju na saslušanju o potvrdi ako resor u znatnoj mjeri pripada njihovoj odgovornosti;
(b) ako je znatan dio resora kandidata za povjerenika u nadležnosti dvaju ili više odbora pri čemu ne prevladava nadležnost nijednog od njih, ti odbori zajedno saslušavaju kandidata za povjerenika tih odbora; drugi odbori mogu biti pozvani da sudjeluju na saslušanju o potvrdi ako resor u znatnoj mjeri pripada njihovoj odgovornosti.
4. O svim se dogovorima traži mišljenje izabranog predsjednika Komisije.
5. Prije saslušanja o potvrdi odbori kandidatima za povjerenike Komisije pravodobno dostavljaju pitanja u pisanom obliku. Svakom kandidatu za povjerenika postavljaju se dva opća pitanja koja sastavlja Konferencija predsjednika odbora, od kojih se prvo odnosi na opće sposobnosti, predanost europskim ciljevima i osobnu nezavisnost, a drugo na upravljanje resorom i suradnju s Parlamentom. Ostalih pet pitanja podnosi nadležni odbor. U slučaju da kandidata za povjerenika zajednički saslušavaju dva ili više odbora, svaki ima pravo podnijeti tri pitanja. Svaki pozvani odbor ima pravo podnijeti jedno pitanje. Potpitanja nisu dopuštena.
Životopisi kandidata za povjerenike i njihovi odgovori na pitanja za pisani odgovor objavljuju se na mrežnoj stranici Parlamenta prije saslušanja o potvrdi.
6. Saslušanja o potvrdi se održavaju u okolnostima i pod uvjetima koji osiguravaju ravnopravnost kandidata za povjerenike i koji im pružaju jednaku priliku da predstave sebe i svoja stajališta. U načelu se predviđa da svako saslušanje o potvrdi traje tri sata. Međutim, u slučaju kandidata za povjerenike s posebno velikim ili složenim resorima u kojima sudjeluje više od jednog odbora, Konferencija predsjednika odbora može preporučiti da se predvidi da saslušanje o potvrdi traje i do četiri sata. Pri odlučivanju o preporučenom trajanju saslušanja o potvrdi uzima se u obzir broj pozvanih odbora kako bi se svakom od njihovih predsjednika omogućilo postavljanje jednog pitanja.
7. Kandidati za povjerenike pozivaju se na davanje uvodne usmene izjave u trajanju od najdulje 15 minuta. Najveći dio vremena za izlaganje dodjeljuje se klubovima zastupnika, na odgovarajući način u skladu s člankom 178. Vrijeme za izlaganje dodijeljeno klubu zastupnika smatra se blokom, pod uvjetom da se zadrži jedinstveni usklađeni format za svako pojedinačno saslušanje o potvrdi. Na klubu zastupnika je da to vrijeme podijeli među svojim zastupnicima koji sudjeluju u saslušanju. Vrijeme za izlaganje dodijeljeno nezavisnim zastupnicima ne smatra se blokom. Kandidatu za povjerenika za odgovor na pitanje u prosjeku se daje dvostruko više vremena od vremena dodijeljenog za postavljanje pitanja. Pri vođenju saslušanja o potvrdi nastoji se ostvariti pluralistički politički dijalog između kandidata za povjerenike i zastupnika. Prije kraja saslušanja o potvrdi kandidati za povjerenike imaju mogućnost davanja kratke završne izjave.
8. Saslušanja o potvrdi prenose se audio-vizualno uživo te su besplatno dostupna javnosti. Indeksirana video snimka saslušanja o potvrdi čini se dostupnom javnosti u roku od 24 sata.
Članak 5. : Ocjenjivanje
1. Predsjednik i koordinatori sastaju se bez odgode nakon saslušanja o potvrdi kako bi ocijenili svakog pojedinog kandidata za povjerenika. Ovi su sastanci zatvoreni za javnost. Predsjednici pozvanih odbora pozivaju se da sudjeluju na sastancima u svrhu ocjenjivanja. Koordinatori nadležnog odbora pozivaju se da utvrde jesu li prema njihovu mišljenju kandidati za povjerenike sposobni obnašati dužnosti članova kolegija i istovremeno izvršavati posebne dužnosti koje su im dodijeljene. Konferencija predsjednika odbora izrađuje posebni obrazac za pomoć pri ocjenjivanju.
2. U slučaju kada kandidata za povjerenika zajednički saslušavaju dva ili više odbora, predsjednik i koordinatori dotičnih odbora zajednički djeluju tijekom čitavog postupka, među ostalim održavanjem zajedničkog sastanka u svrhu ocjenjivanja.
3. Za svakog kandidata za povjerenika daje se jedno pismo o ocjeni. Mišljenja pozvanih odbora, koja su usvojili koordinatori koji čine običnu većinu članova odbora koji pripadaju klubu zastupnika, prilažu se pismu o ocjeni.
4. Na ocjenu koordinatora primjenjuju se sljedeća načela:
(a) Ako koordinatori jednoglasno odobre kandidata za povjerenika, predsjednik u njihovo ime podnosi pismo o odobrenju.
(b) Ako koordinatori jednoglasno odbiju kandidata za povjerenika, predsjednik u njihovo ime podnosi pismo o neprihvaćanju.
(c) Ako koordinatori koji predstavljaju barem dvotrećinsku većinu članova odbora koji pripadaju klubu zastupnika odobre kandidata za povjerenika, predsjednik u njihovo ime podnosi pismo o odobrenju u kojem navodi da je velika većina odobrila kandidata za povjerenika. Manjinska stajališta navode se u tom pismu na zahtjev.
(d) Ako koordinatori ne mogu postići barem dvotrećinsku većinu članova odbora koji pripadaju klubu zastupnika za odobrenje kandidata, oni mogu tražiti:
– dodatne informacije putem dodatnih pitanja za pisani odgovor kojih ne smije biti više od pitanja za pisani odgovor koja su prvotno podnesena kandidatu za povjerenika; i/ili
– nastavak saslušanja o potvrdi u trajanju od jednog i pol sata koje treba odobriti Konferencija predsjednika.
Za potrebe prvog podstavka prve alineje potpitanja nisu dopuštena, a pozvani odbori nemaju pravo podnositi dodatna pitanja za pisani odgovor.
U okviru ocjenjivanja kandidata za povjerenika može se zatražiti samo jedan skup dodatnih pitanja za pisani odgovor i jedno ponovno saslušanje o potvrdi.
Dodatna pitanja za pisani odgovor i odgovori kandidata za povjerenika objavljuju se na internetskima stranicama Parlamenta.
(e) Ako koordinatori koji predstavljaju barem dvotrećinsku većinu članova odbora koji pripadaju klubu zastupnika nakon primjene točke (d) odobre kandidata za povjerenika, predsjednik u njihovo ime podnosi pismo u kojem navodi da je velika većina odobrila kandidata za povjerenika. Manjinska stajališta navode se u tom pismu na zahtjev.
(f) Ako nakon primjene točke (d) još uvijek ne postoji većina koordinatora koji predstavljaju dvije trećine članova odbora koji pripadaju klubu zastupnika za odobrenje kandidata za povjerenika, predsjednik saziva sjednicu odbora na kojoj se glasuje o dvama pitanjima navedenima u stavku 1. Predsjednik podnosi pismo u kojem se navodi ocjena odbora.
5. Pisma o ocjenama koje donesu odbori prosljeđuju se u roku od 24 sata nakon završetka postupka ocjenjivanja. Pisma preispituje Konferencija predsjednika odbora, nakon čega se priopćavaju Konferenciji predsjednika. Ako ne odluči zatražiti dodatne informacije, Konferencija predsjednika nakon razmjene mišljenja saslušanja o potvrdi proglašava završenima i odobrava objavu svih pisama o ocjenama.
Članak 6. : Predstavljanje kolegija
1. Izabrani predsjednik Komisije poziva se da predstavi cijeli kolegij kandidata za povjerenike i njihove programe na sjednici Parlamenta na koju su pozvani predsjednik Europskog Vijeća i predsjednik Vijeća.. Nakon predstavljanja slijedi rasprava. Bilo koji klub zastupnika odnosno zastupnici koji dosežu barem niski prag mogu predati prijedlog rezolucije za završetak rasprave. Primjenjuje se članak 136. stavci od 3. do 8.
2. Nakon glasovanja o prijedlogu rezolucije Parlament glasuje hoće li kao tijelo dati suglasnost za imenovanje izabranog predsjednika i kandidata za povjerenike. Parlament odlučuje većinom glasova, provođenjem poimeničnog glasovanja. Može odgoditi glasovanje do sljedeće sjednice.
Članak 7. : Nadzor obveza preuzetih tijekom saslušanja o potvrdi
Preuzete obveze i prioritete koje je kandidat za povjerenika naveo tijekom saslušanja o potvrdi nadležni odbor preispituje tijekom trajanja njegova ili njezina mandata u okviru godišnjeg strukturiranog dijaloga s Komisijom, koji se pokreće u skladu sa stavkom 1. Priloga 4. Okvirnom sporazumu o odnosima između Europskog parlamenta i Europske komisije.
Dio II. – Značajna promjena resora ili promjena sastava kolegija povjerenika tijekom mandata
Članak 8. : Slobodno mjesto
Ako treba popuniti slobodno mjesto ispražnjeno radi ostavke, obvezne mirovine ili smrti, Parlament u najkraćem roku poziva kandidata za povjerenika da sudjeluje na saslušanju o potvrdi pod uvjetima jednakim onima iz dijela I.
Članak 9. : Pristupanje nove države članice
U slučaju pristupanja nove države članice, Parlament poziva kandidata za povjerenika da sudjeluje na saslušanju o potvrdi pod uvjetima jednakim onima iz dijela I.
Članak 10. : Značajna promjena resora
U slučaju značajne promjene resora tijekom trajanja mandata Komisije, povjerenici kojih se to tiče pozivaju se na sudjelovanje u saslušanju o potvrdi pod uvjetima koji su istovjetni onima iz dijela I. prije preuzimanja svojih novih odgovornosti.
Članak 11. : Glasovanje na plenarnoj sjednici
Odstupajući od postupka utvrđenog člankom 129. stavkom 7., glasovanje je tajno ako se glasovanje na plenarnoj sjednici odnosi na imenovanje samo jednog povjerenika.