Назад 
 Напред 
Правилник за дейността на Европейския парламент
10-ти парламентарен мандат - Юли, 2024
EPUB 188kPDF 929k
СЪДЪРЖАНИЕ
БЕЛЕЖКА КЪМ ЧИТАТЕЛЯ
СБОРНИК НА ОСНОВНИТЕ ПРАВНИ АКТОВЕ СВЪРЗАНИ С ПРАВИЛНИКА ЗА ДЕЙНОСТТА

ДЯЛ VII : СЕСИИ
ГЛАВА 4 : МЕРКИ В СЛУЧАЙ НА НЕСПАЗВАНЕ НА НОРМИТЕ ЗА ПОВЕДЕНИЕ НА ЧЛЕНОВЕ НА ЕП

Член 183 : Санкции

1.   При сериозни случаи на нарушение на член 10, параграфи 2 до 9, член 35 или член 36 председателят на ЕП взема мотивирано решение за налагане на подходяща санкция на съответния член на ЕП в съответствие с настоящия член.

Във връзка с член 10, параграф 3 или 4 председателят на ЕП може да приеме мотивирано решение по реда на настоящия член, независимо от това дали преди е била налагана незабавна мярка по смисъла на член 182 на съответния член на ЕП.

Във връзка с член 10, параграф 6, по отношение на забраната за всякакъв вид психологически или сексуален тормоз, установена в първа алинея от посочения параграф, председателят на ЕП може да приеме мотивирано решение по реда на настоящия член единствено след като е установил случай на тормоз в съответствие с приложимата вътрешна административна процедура относно тормоза и предотвратяването му.

2.   Председателят на ЕП може също така да наложи санкция на член на ЕП в случаите, в които е предвидена разпоредба от настоящия Правилник за дейността, включително от Кодекса за поведение за членовете на Европейския парламент по отношение на почтеността и прозрачността или от решение, прието от Бюрото по реда на член 25, за прилагането на настоящия член. (1)

3.   Председателят на ЕП приканва съответния член на ЕП да представи своите забележки в писмен вид преди приемането на решението. Председателят на ЕП може вместо това да реши да свика устно изслушване винаги, когато това е по-подходящо.

Решението, с което се налага санкция, се съобщава на съответния член на ЕП.

След като санкцията стане окончателна, тя се обявява от председателя на ЕП на пленарно заседание. Лицата на председателски длъжности в органите, комисиите и делегациите, в които участва съответният член на ЕП, се уведомяват за това.

Наложената санкция се публикува на видно място на уебсайта на Парламента и на страницата на съответния член на ЕП на уебсайта на Парламента.

4.   При оценката на наблюдаваното поведение се вземат предвид неговият епизодичен, повтарящ се или системен характер, както и неговата тежест. Вземат се предвид и възможните вреди, нанесени на достойнството и репутацията на Парламента, ако това е приложимо.

5.   Наложената санкция е ефективна, пропорционална и възпираща. Санкцията може да се състои в прилагане на една или няколко от следните мерки:

(а)   порицание;

(б)   забрана за съответния член на ЕП да представлява Парламента в междупарламентарна делегация, на междупарламентарна конференция или на какъвто и да било междуинституционален форум, за срок с продължителност до една година;

(в)   при нарушаване на поверителността — ограничаване на правата за достъп до поверителна или класифицирана информация за срок до една година;

(г)   лишаване от право на надбавка за дневни разходи за срок от 2 до 60 дни;

(д)   временно отстраняване от участие във всички или в част от дейностите на Парламента за срок от 2 до 60 последователни дни, в които Парламентът или който и да е от неговите органи, комисии или делегации заседават, без да се засяга упражняването на правото му на гласуване в пленарна зала и при строго спазване в този случай на нормите за поведение на членовете на ЕП.

6.   Мерките, предвидени в параграф 5, букви б) – в), могат да бъдат удвоени при повторни нарушения или ако членът на ЕП откаже да изпълни мярка, предприета съгласно член 182, параграф 3.

7.   Освен това председателят на ЕП може да внесе предложение в Председателския съвет за временно отстраняване или освобождаване на члена на ЕП от една или повече от заеманите от него мандатни длъжности в рамките на Парламента в съответствие с процедурата, предвидена в член 21.

8.   Председателят на ЕП взема решение относно срока, за който се публикуват санкциите, като взема предвид, че минималният срок на публикуване, независимо от края на мандата на съответния член на ЕП, е следният:

–   две години за санкциите по параграф 5, букви а), б) и в);

–   три години за санкциите по параграф 5, букви г) и д).

В случай на незначителни нарушения председателят на ЕП може да вземе решение за по-кратък срок на публикуване.

(1) Виж приложение I.
Последно осъвременяване: 29 юли 2024 г.Правна информация - Политика за поверителност