Iepriekšējais 
 Nākošais 
Eiropas Parlamenta Reglaments
7. parlamentārais sasaukums - 2009. gada jūlijs
PDF 1223k
SATURA RĀDĪTĀJS
ALFABĒTISKAIS RĀDĪTĀJS
PIEZĪME LASĪTĀJIEM

XVIII PIELIKUMS  : Procedūra patstāvīgo ziņojumu sagatavošanas atļaujas saņemšanai

Priekšsēdētāju konferences 2002. gada 12. decembra lēmums (1)

Priekšsēdētāju konference,

ņemot vērā Reglamenta 25., 27., 119., 120., 35., 42., 45., 47., 48., 50. pantu, 202. panta 2. punktu un 205. panta 2. punktu,

ņemot vērā Komiteju priekšsēdētāju konferences un Parlamenta reformas darba grupas priekšlikumu,

tā kā pēc Priekšsēdētāju konferences 2007. gada 12. decembra lēmuma pieņemšanas ir jāgroza Priekšsēdētāju konferences 2002. gada 12. decembra lēmums,

IR PIEŅĒMUSI ŠĀDU LĒMUMU.

1. pants : Vispārīgi noteikumi

Darbības   joma

1.    Šis lēmums attiecas uz šādām patstāvīgo ziņojumu kategorijām:

    a) normatīvi   patstāvīgie   ziņojumi, ko sagatavo, balstoties uz EK līguma 192. pantu un Reglamenta 42. pantu;

    b) stratēģi s kie   ziņojumi, ko sagatavo, balstoties uz Komisijas gada likumdošanas programmā un darba programmā ietvertajām nenormatīvajām stratēģiskajām un prioritārajām iniciatīvām;

    c) nenormatīvi   patstāvīgie   ziņojumi, kuru pamatā nav citas Eiropas Savienības iestādes vai struktūras dokuments vai kuri, neskarot 2. panta 3. punktu, sagatavoti, balstoties uz dokumentiem, kas nosūtīti Parlamentam informācijai;

    d) Gada   darbības   pārskati un uzraudzības   ziņojumi ( uzskaitīti 1. pielikumā ) (2) ;

    (e) Īstenošanas   ziņojumi attiecībā uz ES tiesību aktu transponēšanu dalībvalstu tiesību aktos un šo noteikumu izpildi dalībvalstīs.

Kvota

2.    Ikviena Parlamenta komiteja var vienlaicīgi gatavot ne vairāk par sešiem patstāvīgajiem ziņojumiem. Tām komitejām, kurām ir apakškomitejas, šo kvotu palielina par vienu ziņojumu katrai apakškomitejai. Papildu ziņojums jāsagatavo apakškomitejai.

Šajā skaitā neietver:

    - normatīvos patstāvīgos ziņojumus;

    - īstenošanas ziņojumus; katra komiteja var sagatavot vienu šādu ziņojumu gadā.

Minimālais   laika periods pirms pieņemšanas

3.    Parlamenta komiteja, kas iesniegusi pieprasījumu atļaujas saņemšanai, nedrīkst pieņemt attiecīgo ziņojumu trīs mēnešus pēc atļaujas saņemšanas vai, ja tiek sniegts iepriekšējs paziņojums, trīs mēnešus, skaitot no Komiteju priekšsēdētāju konferences datuma, kurā sniegts paziņojums par ziņojumu.

2. pants : Nosacījumi atļaujas izsniegšanai

1.    Ierosinātajā ziņojumā nav jāietver jautājumi, kuru izklāstam galvenokārt nepieciešama analīze un pētniecība un kurus var izklāstīt citādā veidā, piemēram, pētījumos.

2.    Ierosinātais ziņojums nav jāgatavo par jautājumiem, par kuriem pēdējo 12 mēnešu laikā jau ir pieņemts ziņojums plenārsēdē, atskaitot izņēmuma gadījumus, kad to attaisno jaunu faktu parādīšanās.

3.    Ziņojumiem, ko sagatavo, pamatojoties uz dokumentu, kurš iesniegts Parlamentam zināšanai, jāpiemēro šādi noteikumi :

-    pamatdokumentam jābūt Eiropas Savienības iestādes vai struktūrvienības oficiālam dokumentam, un tam

    (a) jābūt oficiāli iesniegtam Parlamentam apspriešanai vai
    (b) jābūt publicētam "Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī" apspriešanai ar ieinteresētajām pusēm, vai
    (c) jābūt Eiropas Savienības iestādes vai struktūrvienības dokumentam, kas ir oficiāli iesniegts Eiropadomē, vai tās sagatavotam dokumentam;

-    dokuments jāiesniedz visās Eiropas Savienības oficiālajās valodās;

-    pieprasījums piešķirt atļauju jāiesniedz ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc minētā dokumenta nosūtīšanas Parlamentam vai pēc tā publicēšanas "Oficiālajā Vēstnesī".

4.    Ziņojumos, kam nav atsauces uz pamatdokumentu un ko sagatavojusi kāda no Kopienas iestādēm, nav jāizskata jautājumi, kuri jau ir konkrēti minēti Komisijas iesniegtajā un Parlamenta apstiprinātajā likumdošanas un darba programmā kārtējam gadam.

3. pants : Procedūra

Automātiska atļaujas piešķiršana

1.    Pēc tam, kad Komiteju priekšsēdētāju konferencē ir sniegts paziņojums par atļaujas pieprasīšanu, šādiem ziņojumiem atļauju dod automātiski:

    - īstenošanas ziņojumiem;

    - gada darbības pārskatiem un uzraudzības ziņojumiem, kas uzskaitīti 1. pielikumā.

Komiteju priekšsēdētāju konferences loma

2.    Pienācīgi pamatotus pieprasījumus piešķirt atļauju adresē Komiteju priekšsēdētāju konferencei, kas izvērtē, vai ir ievēroti 1. un 2. pantā minētie kritēriji, kā arī 1. pantā noteiktā kvota. Visos šādos pieprasījumos norāda ziņojuma veidu, precīzu nosaukumu un pamatdokumentu (ja tāds ir).

3.    Atļauju sagatavot stratēģiskus ziņojumus dod Komiteju priekšsēdētāju konference pēc tam, kad ir novērsti visi interešu konflikti. Pēc īpaša politiskās grupas pieprasījuma Priekšsēdētāju konference ne vēlāk kā četru Parlamenta darba nedēļu laikā var anulēt šādu atļauju.

4.    Komiteju priekšsēdētāju konference iesniedz Priekšsēdētāju konferencei atļaujas izsniegšanas pieprasījumus sagatavot normatīvos patstāvīgos ziņojumus un nenormatīvos patstāvīgos ziņojumus, kas atzīti par atbilstošiem šiem kritērijiem un piešķirtajai kvotai. Komiteju priekšsēdētāju konference tajā pašā laikā informē Priekšsēdētāju konferenci par jebkādiem gada darbības pārskatiem un uzraudzības ziņojumiem, kas iekļauti 1. un 2. pielikumā, īstenošanas ziņojumiem un stratēģiskajiem ziņojumiem, kuriem piešķirta atļauja.

Priekšsēdētāju konferences atļauja un interešu konflikta novēršana

5.    Priekšsēdētāju konference pieņem lēmumu par pieprasījumiem sniegt atļauju normatīvo patstāvīgo ziņojumu un nenormatīvo patstāvīgo ziņojumu gatavošanai ne vēlāk kā četru Parlamenta darba nedēļu laikā pēc tam, kad šos pieprasījumus tai ir nosūtījusi Komiteju priekšsēdētāju konference, ja izņēmuma kārtā Priekšsēdētāju konference nenolemj šo termiņu pagarināt.

6.    Ja tiek apstrīdēta pieprasījumu iesniegušās komitejas kompetence sagatavot ziņojumu, Priekšsēdētāju konference pieņem lēmumu sešu Parlamenta darba nedēļu laikā, pamatojoties uz ieteikumu, kuru tai sniegusi Komiteju priekšsēdētāju konference vai, ja tā nav paredzējusi sniegt ieteikumu, tās priekšsēdētājs. Ja šajā termiņā Priekšsēdētāju konference nav pieņēmusi lēmumu, uzskata, ka ieteikums ir apstiprināts (3).

4. pants : Reglamenta 50. panta piemērošana - komiteju iesaistīšanās procedūra (4)

1.    Pieprasījumi piemērot Reglamenta 50. pantu jāiesniedz ne vēlāk kā tajā pirmdienā, kas ir pirms Komiteju priekšsēdētāju konferences sanāksmes, kurā paredzēts izskatīt pieprasījumus patstāvīgo ziņojumu sagatavošanas atļaujas saņemšanai.

2.    Komiteju priekšsēdētāju konference ikmēneša sanāksmes laikā izskata pieprasījumus atļaut sagatavot patstāvīgos ziņojumus un pieprasījumus piemērot 50. pantu.

3.    Ja attiecīgās komitejas nevar vienoties par pieprasījumu piemērot 50. pantu, Priekšsēdētāju konference pieņem lēmumu sešu Parlamenta darba nedēļu laikā, pamatojoties uz ieteikumu, kuru tai sniegusi Komiteju priekšsēdētāju konference vai tās priekšsēdētājs. Ja šajā termiņā Priekšsēdētāju konference nav pieņēmusi lēmumu, uzskata, ka ieteikums ir apstiprināts (5).

5. pants : Nobeiguma noteikumi

1.    Ja tuvojas pilnvaru laika beigas, pieprasījumi atļaut sagatavot patstāvīgus ziņojumus jāiesniedz ne vēlāk kā jūlijā gadu pirms vēlēšanām. Pēc šī termiņa nevar apstiprināt nevienu pieprasījumu, atskaitot pienācīgi pamatotus ārkārtas pieprasījumus.

2.    Komiteju priekšsēdētāju konference reizi divarpus gados iesniedz Priekšsēdētāju konferencei ziņojumu par patstāvīgo ziņojumu sagatavošanas stadiju.

3.    Šis lēmums stājas spēkā 2002. gada 12. decembrī. Tas atceļ un aizstāj šādus lēmumus:

    - Priekšsēdētāju konferences 1999. gada 9. decembra lēmumu par procedūru, kas jāpiemēro, piešķirot atļauju sagatavot patstāvīgus ziņojumus Reglamenta 48. panta nozīmē, un Priekšsēdētāju konferences 2001. gada 15. februāra un 17. maija lēmumus, kas atjaunina minētā lēmuma pielikumu;

    - Priekšsēdētāju konferences 2000. gada 15. jūnija lēmumu par procedūru, kas jāpiemēro, piešķirot atļauju sagatavot ziņojumus saistībā ar dokumentiem, kurus Parlamentam zināšanai iesniegušas citas Eiropas Savienības iestādes vai struktūrvienības.

1 PIELIKUMS    Gada darbības pārskati un uzraudzības ziņojumi, uz kuriem attiecas automātiska atļauja un iespēja vienlaicīgi gatavot sešus ziņojumus (saskaņā ar lēmuma 1. panta 2. punktu un 3. pantu)

Ziņojums par cilvēktiesībām pasaulē un ES cilvēktiesību politiku - (Ārlietu komiteja)

Padomes ikgadējais ziņojums par Eiropas Savienības Rīcības kodeksa attiecībā uz ieroču eksportu 8. operatīvo noteikumu - (Ārlietu komiteja)

Ziņojums par Kopienas tiesību aktu piemērošanu un piemērošanas uzraudzību - (Juridiskā komiteja)

Labāka tiesību aktu izstrāde – subsidiaritātes un proporcionalitātes principu piemērošana - (Juridiskā komiteja)

Ziņojums par ĀKK un ES Apvienotās parlamentārās asamblejas darbību - (Attīstības komiteja)

Ziņojums par situāciju pamattiesību ievērošanas jomā Eiropas Savienībā - (Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteja )

Ziņojums par sieviešu un vīriešu līdztiesību Eiropas Savienībā - (Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības komiteja)

Integrēta pieeja sieviešu un vīriešu līdztiesībai komitejas darbā (gada ziņojums) - (Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības komiteja)

Ziņojums par kohēziju - (Reģionālās attīstības komiteja)

Kopienas finanšu interešu aizsardzība – cīņa pret krāpšanu - (Budžeta kontroles komiteja)

Gada ziņojums par EIB - (Budžeta kontroles komiteja/Ekonomikas un monetārā komiteja – reizi divos gados)

Valsts sektora finanses EMS - (Ekonomikas un monetārā komiteja)

Eiropas ekonomiskā situācija – sagatavošanās ziņojums par integrētajām politikas pamatnostādnēm, kas jo īpaši attiecas uz vispārējām ekonomikas politikas vadlīnijām - (Ekonomikas un monetārā komiteja)

ECB gada ziņojums - (Ekonomikas un monetārā komiteja)

Ziņojums par konkurences politiku - (Ekonomikas un monetārā komiteja)

Gada ziņojums par iekšējā tirgus progresu - (Iekšējā tirgus komiteja)

Gada ziņojums par patērētāju aizsardzību - (Iekšējā tirgus komiteja)

Gada ziņojums par Solvit - (Iekšējā tirgus komiteja)

2 PIELIKUMS   Gada darbības pārskati un uzraudzības ziņojumi, uz kuriem attiecas automātiska atļauja un īpaša atsauce uz reglamentu (taču neattiecas sešu vienlaicīgi gatavotu ziņojumu kvota)

Gada ziņojums par publisku piekļuvi Parlamenta dokumentiem (Reglamenta 104. panta 7. punkts) - (Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteja)

Ziņojums par Eiropas politiskajām partijām (Reglamenta 210. panta 6. punkts)- (Konstitucionālo jautājumu komiteja)

Ziņojums par Lūgumrakstu komitejas apspriedēm (Reglamenta 202. panta 8. punkts)- (Lūgumrakstu komiteja)

Ziņojums par ombuda gada pārskatu (Reglamenta 205. panta 2. punkta otrā daļa)- (Lūgumrakstu komiteja)

(1)Šis lēmums grozīts ar Priekšsēdētāju konferences 2003. gada 26. jūnija lēmumu, kas konsolidēts 2004. gada 3. maijā. Tas no jauna grozīts ar lēmumu, kas pieņemts 2006. gada 15. jūnija plenārsēdē attiecībā uz Reglamenta 48. panta interpretāciju, un Priekšsēdētāju konferences 2008. gada 14. februāra lēmumu.
(2)Parlamenta komitejām, kas ir paredzējušas sagatavot gadskārtējos darbības un uzraudzības ziņojumus atbilstīgi Reglamenta 119. panta 1. punktam vai citiem noteikumiem (kas uzskaitīti 2. pielikumā), par to iepriekš jāinformē Komiteju priekšsēdētāju konference, jo īpaši norādot no līgumiem izrietošo juridisko pamatu un citus noteikumus, tostarp Parlamenta Reglamenta noteikumus. Komiteju priekšsēdētāju konference pēc tam par šo nodomu informē Priekšsēdētāju konferenci. Šādiem ziņojumiem atļauja tiek dota automātiski un uz tiem neattiecas 1. panta 2. punktā minētā kvota.
(3)Šo punktu iekļāva saskaņā ar 2006. gada 15. jūnija plenārsēdē pieņemto lēmumu attiecībā uz Reglamenta 45. panta interpretāciju.
(4)Šo pantu iekļāva ar Priekšsēdētāju konferences 2003. gada 26. jūnija lēmumu.
(5)Šo punktu iekļāva saskaņā ar 2006. gada 15. jūnija plenārsēdē pieņemto lēmumu attiecībā uz Reglamenta 48. panta interpretāciju.
Juridisks paziņojums - Privātuma politika