NASLOV
I
: POSLANCI, PARLAMENTARNA TELESA IN POLITIČNE SKUPINE
POGLAVJE
1
: POSLANCI EVROPSKEGA PARLAMENTA
Člen
11
: Finančni interesi poslancev in pravila ravnanja
1.
Parlament pravila, ki urejajo preglednost finančnih interesov poslancev, določi v obliki kodeksa ravnanja, ki se sprejme z večino vseh poslancev in priloži k temu poslovniku
(1).
Ta pravila drugače ne vplivajo na poslanca ali ga omejujejo pri izvrševanju njegovega mandata ali s tem povezanih političnih ali drugih dejavnosti.
2.
Poslanci bi se morali sistematično omejiti na sestanke samo s tistimi zastopniki interesov, ki so registrirani v registru za preglednost, vzpostavljenem s Sporazumom med Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo o registru za preglednost
(2).
3.
Ravnanje poslancev izhaja iz medsebojnega spoštovanja, temelji na vrednotah in načelih, določenih v Pogodbah in zlasti v Listini o temeljnih pravicah, in spoštuje dostojanstvo Parlamenta. Prav tako njegovo ravnanje ne sme ogrožati poteka parlamentarnega dela, vzdrževanja varnosti in reda v prostorih Parlamenta ali delovanja opreme Parlamenta.
Poslanci se v parlamentarnih razpravah vzdržijo žaljivega, rasističnega ali ksenofobičnega govorjenja ali vedenja in ne razvijajo transparentov.
Poslanci ravnajo v skladu s pravili Parlamenta o ravnanju z zaupnimi informacijami.
Nespoštovanje teh standardov in pravil lahko pripelje do uporabe ukrepov v skladu s členi 165, 166 in 167.
4.
Uporaba tega člena ne vpliva drugače na živahnost parlamentarnih razprav ali ogroža svobode govora poslancev.
Temelji na polnem spoštovanju pristojnosti poslancev, kakor so določene v primarnem pravu Unije in statutu za poslance.
Temelji na načelu preglednosti in se izvede tako, da so poslanci seznanjeni z ustreznimi določbami ter so posamično obveščeni o svojih pravicah in dolžnostih.
5.
Kadar oseba, ki jo zaposluje poslanec ali druga oseba, ki ji je poslanec omogočil dostop do prostorov ali opreme Parlamenta, ne spoštuje standardov ravnanja, določenih v odstavku 3, se lahko zadevnemu poslancu po potrebi naložijo kazni, določene v členu 166.
6.
Kvestorji določijo najvišje število pomočnikov, ki jih lahko prijavi vsak poslanec.
7.
Pravila ravnanja ter pravice in privilegiji nekdanjih poslancev se določijo s sklepom predsedstva. Pri obravnavanju nekdanjih poslancev se ne dela razlik.
Sporazum z dne 16. aprila 2014 med Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo o registru za preglednost za organizacije in samozaposlene osebe, ki sodelujejo pri oblikovanju in izvajanju politik EU (UL L 277, 19.9.2014, str. 11).