1. Комисията заседава, когато бъде свикана от своя председател или по инициатива на председателя на Парламента.
При свикването на такова заседание председателят може да реши, за конкретния случай и с одобрението на координаторите, представляващи мнозинството от членовете на комисията, че в заседанието може да се участва и дистанционно с изключение на заседанията на комисиите, които се провеждат при закрити врати.
Когато свиква заседанието, председателят представя проект на дневен ред, в който се посочва дали в заседанието може да се участва и дистанционно. Комисията взема решение относно дневния ред в началото на заседанието.
2. Комисията, Съветът и другите институции на Съюза могат да вземат думата на заседанията на комисията по покана на нейния председател, отправена от името на комисията.
Със свое решение комисията може да покани и всяко друго лице да присъства и да взема думата на нейно заседание.
Със съгласието на Бюрото компетентната комисия може да организира изслушване на експерти, ако счита, че това е особено важно за ефективността на нейната работа по определен въпрос.
3. Без да се засяга член 56, параграф 8 и ако комисията не реши друго, членовете на ЕП, които присъстват на заседанията на комисии, в които не членуват, не могат да участват в разискванията им.
Те обаче могат да получат разрешението на комисията да вземат участие в нейните заседания със съвещателен глас.
4. Член 171, параграф 2 се прилага mutatis mutandis за комисиите. Въпреки това второто изречение на член 171, параграф 2 не се прилага за членовете на ЕП, които участват в заседанието дистанционно.
5. При изготвянето на пълните стенографски протоколи се прилагат
mutatis mutandis член 204, параграфи 2, 3 и 5.
6. За всяко дистанционно участие се гарантира, че:
– членовете на ЕП са в състояние да упражняват без ограничения своя парламентарен мандат, включително и по-конкретно правото да се изказват в комисиите;
– предоставените решения в областта на информационните технологии са „технологично неутрални“;
– се използват сигурни електронни средства, които се управляват и контролират пряко и вътрешно от службите на Парламента;
– техническото оборудване позволява необходимото качество на аудио- и видеоизлъчване; както и