1. Posiedzenia komisji zwoływane są przez ich przewodniczących lub z inicjatywy Przewodniczącego Parlamentu.
Zwołując takie posiedzenie, przewodniczący może zdecydować, w indywidualnych przypadkach i za zgodą koordynatorów reprezentujących większość członków komisji, że w posiedzeniu można również uczestniczyć zdalnie, z wyjątkiem posiedzeń komisji odbywających się przy drzwiach zamkniętych.
Zwołując posiedzenie, przewodniczący przedstawia projekt porządku dziennego, w którym stwierdza się, czy w posiedzeniu można również uczestniczyć zdalnie. Komisja podejmuje decyzję w sprawie porządku dziennego na początku posiedzenia.
2. Komisja, Rada i inne instytucje Unii mogą zabierać głos na posiedzeniach komisji na zaproszenie przewodniczącego komisji wystosowane w jej imieniu.
Na podstawie decyzji komisji każda inna osoba może zostać zaproszona do udziału w posiedzeniu i do zabrania głosu.
Komisja, do której odesłano daną sprawę, może, po uzyskaniu zgody Prezydium, przeprowadzić wysłuchanie ekspertów jeśli uzna, że jest ono niezbędne dla właściwego przebiegu prac nad tą sprawą.
3. Z zastrzeżeniem art. 56 ust. 8 posłowie, którzy uczestniczą w posiedzeniach komisji, do których nie należą, nie mogą zabierać głosu w debacie, chyba że dana komisja postanowi inaczej.
Komisja może jednak zezwolić tym posłom na udział w jej posiedzeniach z głosem doradczym.
4. Artykuł 171 ust. 2 stosuje się odpowiednio do komisji. Art. 171 ust. 2 zdanie drugie nie ma jednak zastosowania do posłów, którzy uczestniczą w posiedzeniu zdalnie.
5. Jeżeli sporządza się pełne sprawozdanie z obrad, stosuje się odpowiednio art. 204 ust. 2, 3 i 5.
6. W przypadku zdalnego uczestnictwa należy zagwarantować, że:
– posłowie mogą bez przeszkód wykonywać swój mandat parlamentarny, w tym w szczególności korzystać z prawa do zabierania głosu na posiedzeniu komisji;
– udostępniane rozwiązania informatyczne są „neutralne pod względem technologicznym”;
– stosowane są bezpieczne środki elektroniczne, które są zarządzane i nadzorowane bezpośrednio i wewnętrznie przez służby Parlamentu;
– wyposażenie techniczne umożliwia niezbędną jakość dźwięku i obrazu; oraz
– wystąpienie jest wygłaszane z odpowiedniego miejsca.