Predchádzajúci 
 Nasledujúci 
Rokovací poriadok Európskeho parlamentu
9. volebné obdobie - júl 2022
EPUB 152kPDF 724k
OBSAH
POZNÁMKA PRE ČITATEĽA
SÚBOR HLAVNÝCH PRÁVNYCH AKTOV TÝKAJÚCICH SA ROKOVACIEHO PORIADKU

HLAVA XIIIa : MIMORIADNE OKOLNOSTI

Článok 237c : Režim účasti na diaľku

1.   Ak predseda v súlade s článkom 237a ods. 3 písm. d) rozhodne o uplatnení režimu účasti na diaľku, Parlament môže viesť svoje rokovania na diaľku okrem iného aj prostredníctvom toho, že všetkým poslancom umožní vykonávať niektoré z ich poslaneckých práv elektronickou formou.

Ak predseda v súlade s článkom 237b rozhodne o použití vybraných technických prostriedkov v rámci režimu účasti na diaľku, tento článok sa uplatní len v nevyhnutnej miere a len v prípade dotknutých poslancov.

2.   Režimom účasti na diaľku sa zabezpečí, aby:

-   poslanci mohli vykonávať svoj poslanecký mandát vrátane najmä svojho práva vystúpiť v pléne a vo výboroch, hlasovať a predkladať texty bez obmedzenia,

-   poslanci mohli hlasovať individuálne a osobne,

-   systém hlasovania na diaľku umožnil poslancom hlasovať v normálnom hlasovaní, hlasovaní podľa mien a v tajnom hlasovaní a overiť, či sa ich hlasy započítali ako odovzdané,

-   pre všetkých poslancov platil jednotný hlasovací systém bez ohľadu na ich prítomnosť či neprítomnosť v priestoroch Parlamentu,

-   sa článok 167 uplatňoval v najväčšom možnom rozsahu,

-   riešenia v oblasti informačných technológií poskytnuté poslancom a ich zamestnancom boli „technologicky neutrálne“,

-   sa účasť poslancov na parlamentných rozpravách a hlasovaniach uskutočňovala prostredníctvom zabezpečených elektronických prostriedkov, ktoré spravujú a na ktoré dohliadajú útvary Parlamentu priamo a interne.

3.   Pri prijatí rozhodnutia uvedeného v odseku 1 predseda určí, či sa tento režim uplatňuje len na výkon práv poslancov na plenárnej schôdzi, alebo aj na výkon práv poslancov vo výboroch Parlamentu a/alebo v iných orgánoch Parlamentu.

Predseda vo svojom rozhodnutí takisto určí, akým spôsobom sa práva a postupy, ktoré sa nemôžu riadne vykonávať bez fyzickej prítomnosti poslancov, upravia počas uplatňovania tohto režimu.

Uvedené práva a postupy sa okrem iného týkajú:

-   spôsobu, akým sa ráta prítomnosť na rokovaní alebo zasadnutí,

-   podmienok, za ktorých sa podáva žiadosť o zistenie uznášaniaschopnosti,

-   predkladania textov,

-   žiadostí o hlasovanie po častiach a o oddelené hlasovanie

-   prideľovania rečníckeho času,

-   plánovania rozpráv,

-   predkladania ústnych pozmeňujúcich návrhov a námietok k nim,

-   poradia hlasovania,

-   termínov a lehôt na stanovenie programu a na procedurálne návrhy.

4.   Na účely uplatňovania ustanovení článkov rokovacieho poriadku týkajúcich sa uznášaniaschopnosti a hlasovania v rokovacej sále sa poslanci, ktorí sa zúčastňujú na diaľku, považujú za fyzicky prítomných v rokovacej sále.

Odchylne od článku 171 ods. 11 môžu poslanci, ktorí počas rozpravy nevystúpili, raz počas každého rokovania predložiť písomné vyhlásenie, ktoré sa priloží k doslovnému zápisu z rozpravy.

Predseda v prípade potreby určí spôsob, akým môžu poslanci využívať rokovaciu sálu počas uplatňovania režimu účasti na diaľku, a najmä maximálny počet poslancov, ktorí môžu byť fyzicky prítomní.

5.   Ak predseda v súlade s odsekom 3 prvým pododsekom rozhodne o uplatnení režimu účasti na diaľku v prípade výborov alebo iných orgánov, odsek 4 prvý pododsek sa uplatňuje primerane.

6.   Predsedníctvo prijme opatrenia týkajúce sa prevádzky a bezpečnosti elektronických prostriedkov používaných podľa tohto článku v súlade s požiadavkami a normami stanovenými v odseku 2.

Posledná úprava: 12. júla 2022Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia