1. Всеки гражданин на Съюза и всяко физическо или юридическо лице, чието местопребиваване или седалище се намират на територията на държава членка, имат право на достъп до документите на Парламента в съответствие с член 15 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Достъпът до документите на Парламента се осигурява при спазване на принципите, условията и ограниченията, предвидени в Регламент (ЕО) № 1049/2001.
Доколкото е възможно, достъп до документите на Парламента се предоставя и на други физически или юридически лица по същия начин.
2. За целите на достъпа до документи, изразът „документи на Парламента“ означава всеки текст по смисъла на член 3, буква а) от Регламент (ЕО) № 1049/2001, изготвен или получен от лица, които заемат висши мандатни длъжности в Парламента по смисъла на дял I, глава 2 от настоящия Правилник за дейността, органите на Парламента, комисиите и междупарламентарните делегации, или от секретариата на Парламента.
В съответствие с член 4 от Устава на членовете на Европейския парламент и за целите на достъпа до документи документите, изготвени от отделни членове на ЕП или политически групи, се считат за документи на Парламента единствено ако са предложени за обсъждане в съответствие с настоящия Правилник за дейността.
Бюрото приема правила, които да гарантират регистрацията на всички документи на Парламента.
3. Парламентът създава публичен уебсайт с регистър на парламентарните документи. В съответствие с Регламент (ЕО) № 1049/2001 до законодателните документи и някои други категории документи се осигурява пряк достъп чрез публичния уебсайт с регистъра на Парламента. Доколкото е възможно, в публичния уебсайт с регистъра на Парламента се включват и препратки към другите документи на Парламента.
Категориите документи, до които се осигурява пряк достъп посредством публичния уебсайт с регистъра на Парламента, се посочват в приет от Бюрото списък, който се публикува на публичния уебсайт с регистъра на Парламента. Този списък не ограничава правото на достъп до документите, които не са включени в изброените категории; тези документи може да се предоставят въз основа на писмено заявление в съответствие с Регламент (ЕО) № 1049/2001.
Бюрото приема правила за достъп до документи съгласно Регламент (ЕО) № 1049/2001, които се публикуват в
Официален вестник на Европейския съюз.
4. Бюрото определя органите, които отговарят за обработката на първоначалните заявления (член 7 от Регламент (ЕО) № 1049/2001) и за приемането на решения относно заявленията за потвърждение (член 8 от посочения регламент) и относно заявленията за достъп до чувствителни документи (член 9 от посочения регламент).
5. Един от заместник-председателите контролира обработването на заявленията за достъп до документи.
6. Бюрото приема годишния доклад, посочен в член 17, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1049/2001.
7. Компетентната парламентарна комисия редовно проверява прозрачността на дейностите на Парламента и представя доклад със своите заключения и препоръки на пленарно заседание.
Компетентната комисия също така може да разглежда и оценява докладите, приети от другите институции и агенции в съответствие с член 17 от Регламент (ЕО) № 1049/2001.
8. Председателският съвет определя представителите на Парламента в междуинституционалната комисия, създадена съгласно член 15, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1049/2001.