Europaparlamentets rekommendation till Europeiska rådet och rådet om skydd av viktig infrastruktur i kampen mot terrorismen (2005/2044(INI))
Europaparlamentet utfärdar denna rekommendation
– med beaktande av förslaget till rekommendation till rådet från Stavros Lambrinidis för PSE-gruppen om skydd av viktig infrastruktur i kampen mot terrorismen (B6-0085/2005),
– med beaktande av konstitutionsfördraget, särskilt artikel III-284 om skydd och beredskap och artikel I-43, där det fastställs att "unionen och dess medlemsstater skall handla gemensamt i en anda av solidaritet om en medlemsstat utsätts för en terroristattack eller drabbas av en naturkatastrof eller en katastrof som orsakas av människor",
– med beaktande av det uttalande om solidaritet i kampen mot terrorism som antogs av stats- och regeringscheferna den 25 mars 2004,
– med beaktande av Haagprogrammet(1) av den 5 november 2004 enligt vilket det krävs en "effektiv hantering av gränsöverskridande kriser inom EU [...] inte endast en förstärkning av nuvarande insatser för skydd av civila och livsviktig infrastruktur utan också att man effektivt utreder hur sådana kriser påverkar allmän ordning och säkerhet [...]. Europeiska rådet uppmanar därför rådet och kommissionen att [...] upprätta integrerade och samordnade EU-arrangemang för hantering av kriser [...], som skall genomföras senast den 1 juli 2006. Arrangemangen bör åtminstone innehålla följande: ytterligare utvärdering av medlemsstaternas resurser, lagring, utbildning, gemensamma övningar och insatsplaner för civil krishantering",
– med beaktande av kommissionens meddelanden
a)
till Europaparlamentet, rådet, Europeiska ekonomiska och sociala kommittén och Regionkommittén om utbyggnad av räddningstjänstens kapacitet i Europeiska unionen (KOM(2004)0200), som innehåller en utvärdering av utvecklingen av, bristerna i och de tänkbara förbättringarna av EU:s räddningstjänsts kapacitet, särskilt som en första krishanteringsresurs på frivillig basis,
b)
till rådet och Europaparlamentet om terroristattacker – förebyggande, beredskap och insatser (KOM(2004)0698), där tonvikten läggs på behovet av en integrerad gemenskapsstrategi som bland annat bör fokusera på myndigheternas kommunikationen med allmänheten i samband med kriser och på Europols roll när det gäller att skapa en larmmekanism på brottsbekämpningsområdet för att bekämpa terrorism och när det gäller att upprätta ett europeiskt program för skydd av viktig infrastruktur; enligt det ovannämnda meddelandet bör strategin även vara inriktad på säkerhetsforskning och på ett väl avvägt deltagande från de relevanta aktörerna inom den privata sektorn,
c)
till rådet och Europaparlamentet om beredskap och följdhantering i kampen mot terrorismen (KOM(2004)0701), där det föreslås en konsolidering av de förvaltnings- och beredskapssystem som hanteras av kommissionen inom ramen för ett säkert och övergripande system för snabb varning (Argus) kopplat till ett centralt kriscentrum bestående av företrädare för kommissionens alla berörda avdelningar och således ett inrättande av en fast förbindelse mellan medlemsstaterna och EU-institutionerna,
d)
till rådet och Europaparlamentet om skydd av viktig infrastruktur i kampen mot terrorismen (KOM(2004)0702), där det föreslås att ett europeiskt program för skydd av viktig infrastruktur bör inrättas i samarbete med medlemsstaterna och de berörda aktörerna inom den privata sektorn i syfte att identifiera de eventuella bristerna och de korrigeringsåtgärder (rättsliga eller andra) som bör vidtas,
– med beaktande av sin resolution av den 4 september 2003 om konsekvenserna av den varma sommaren(2), i vilken en europeisk civilförsvarsstyrka efterlystes,
– med beaktande av de relevanta rättsliga grunderna i fördragen som ger gemenskapen och unionen befogenhet att fastställa och genomföra politik till stöd för medlemsstaternas åtgärder för att skydda EU-medborgarnas hälsa och säkerhet,
– med beaktande av artikel 114.3 och artikel 94 i arbetsordningen,
– med beaktande av betänkandet från utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor (A6-0161/2005), och av följande skäl:
A. Det är viktigt att fortsätta att skydda EU-medborgarna mot de risker som är förbundna med terroristangrepp (t.ex. nukleära, radiologiska, kemiska och biologiska attacker, attacker på offentliga platser, osv.), naturkatastrofer (t.ex. jordbävningar, översvämningar, bränder och skogsbränder), tekniska katastrofer (t.ex. olyckan i Seveso, fartygskatastrofer och transportolyckor) och hälsokriser och andra kriser (t.ex. pandemier) inom ramen för en integrerad europeisk strategi. Dessa händelser har ofta inte bara allvarliga gränsöverskridande konsekvenser på europeisk nivå utan gör det även nödvändigt för medlemsstaterna att visa solidaritet med varandra och att skapa ett konsekvent och driftskompatibelt system för hantering av krissituationer.
B. För att vara effektiv bör den tillämpade strategin vara inriktad både på förberedelser (bedömningar av riskerna för och hoten mot den viktiga infrastrukturen, skärpta säkerhetsåtgärder, främjande av gemensamma säkerhetsstandarder och utbyte av sakkunskap, främjande av EU-övergripande samordning och samarbete) och på hantering av konsekvenserna av attacker och katastrofer (utbyte av know-how och erfarenheter, scenariosimulering och utbildningsövningar samt inrättande av ändamålsenliga mekanismer för krishantering, snabb varning och räddningstjänst).
C. När förebyggande och avskräckande åtgärder åsidosätts och attacker genomförs - i synnerhet terroristattacker - kan bara ett välorganiserat och effektivt system för hantering av krissituationer garantera att situationen snabbt återgår till det normala. Bara genom att förbättra specialkunskaperna, nära samarbeta, samla resurser, skapa garantier för riskbedömningar, information, utbildning, kommunikation, förebyggande analyser och analyser efter det att katastrofer inträffat, säkerställa en snabb normalisering av situationen och öka anslagen samt skydda offren med hjälp av det bistånd som krävs kan medlemsstaterna och EU bli bättre rustade att skydda medborgarna när det inom och utanför unionen inträffar en katastrof som kan få verkliga eller omedelbara konsekvenser för EU-medborgarna.
D. Den viktiga infrastrukturen i EU blir alltmer samordnad och ömsesidigt beroende, vilket gör den mer sårbar för störningar och förstörelse.
E. För att skydda den viktiga infrastrukturen krävs ett konsekvent och samarbetsinriktat partnerskap mellan infrastrukturens ägare och operatörer och medlemsstaternas myndigheter. Arbetet med att bedöma och hantera risker inom varje infrastruktur måste bygga på strikta processer och standarder som fastställts på EU-nivå. Ansvaret för att hantera risker inom lokaler, leverantörskedjor, informationsteknik och kommunikationsnät vilar i första hand på ägarna och på de operatörer som är ansvariga för dessa infrastrukturers löpande verksamhet. EU och medlemsstaterna bör dock på alla myndighetsnivåer hjälpa de berörda sektorerna att fullgöra sina förpliktelser, ge dem anvisningar, stödja dem och kontinuerligt följa upp deras verksamhet, inbegripet genom att när så är lämpligt ge dem ekonomiska och andra incitament. Operatörerna bör kunna vidarebefordra befintlig information till myndigheterna, som bör ta ansvar för att analysera informationen och ta fram lämpliga säkerhetslösningar tillsammans med operatörerna. Det är av avgörande betydelse att den grundläggande rättigheten till dataskydd säkerställs på europeisk och nationell nivå i varje enskilt fall som är kopplat till denna verksamhet.
F. Det är nödvändigt att i samarbete med de behöriga europeiska (t.ex. ENISA) och nationella myndigheterna stärka skyddsinriktade IT-system mot det alltmer sofistikerade hotet genom att använda avancerad informationsteknik.
1. Europaparlamentet riktar följande rekommendationer till Europeiska rådet och rådet:
(a)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att fullt ut genomföra Europeiska rådets förslag om att skapa ett "integrerat EU-arrangemang för hantering av inre kriser" som viktigt inslag för att stärka förbindelserna mellan medborgarna och EU-institutionerna och öka det ömsesidiga beroendet och solidariteten mellan medlemsstaterna.
(b)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att se till att en integrerad europeisk strategi särskilt inriktas mot hotet mot den viktiga infrastrukturen, inklusive IT-infrastrukturer, eftersom störningar eller förstörelse som drabbar sådan infrastruktur kan få allvarliga konsekvenser för medborgarnas hälsa, säkerhet eller ekonomiska välstånd, och att fastställa en harmoniserad EU-metod i syfte att möjliggöra för medlemsstaterna och operatörerna, genom gemensamma normer och de säkerhetsansvariga organisationerna och personerna, att identifiera viktig infrastruktur, analysera denna infrastrukturs sårbarhet och det ömsesidiga beroendet av den och de gränsöverskridande konsekvenserna av kriser samt genomföra de aktuella bedömningarna av hoten och ta fram lösningar för att skydda sådan infrastruktur mot alla risker och reagera på lämpligt sätt om ett attentat eller en katastrof inträffar.
(c)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att, på förslag från kommissionen och efter parlamentets godkännande, skapa ett europeiskt program för skydd av viktig infrastruktur. Detta program bör finansieras av medlemsstaterna och/eller av ägarna och operatörerna på grundval av ekonomiska eller andra incitament på lämpligt sätt när detta är möjligt. De medlemsstater som deltar i programmet bör sörja för att samarbetet äger rum, inbegripet samarbetet mellan den offentliga och privata sektorn, och se till att tillhandahålla alla de uppgifter och mänskliga och logistiska resurser som krävs för att de olika etapperna i projektet skall vara framgångsrika i syfte att uppfylla kraven om proportionalitet och subsidiaritet, med särskild hänsyn till medborgerliga rättigheter, dataskydd och säkerhetsbestämmelser.
(d)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att medge att medlemsstaternas brottsbekämpanden myndigheter och de som ansvarar för de nationella civilförsvarsorganisationerna bör betrakta det europeiska programmet för skydd av viktig infrastruktur som ett komplement till planeringen och medvetandegörandet på nationellt plan. Framgången med det europeiska programmet för skydd av viktig infrastruktur bör utvärderas separat och utifrån särskilda standarder. På förslag från kommissionen bör rådet fastställa det europeiska programmet för skydd av viktig infrastruktur med en tydlig och genomförbar tidtabell där specifika och klart definierade åtgärder och mål skall genomföras successivt. Europeiska rådet och rådet bör även medge att ett europeiskt informationsnätverk för tidig varning vid hot mot viktig infrastruktur, för att vara framgångsrikt, bör bidra till att främja ett utbyte av information om gemensamma hot och ömsesidig sårbarhet och ta fram lämpliga åtgärder och strategier för att minska riskerna, i syfte att skydda den viktiga infrastrukturen.
(e)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att medge att
–
det med tanke på dataskyddskraven på europeisk och nationell nivå bör skapas ett europeiskt system för riskanalys i samarbete med den europeiska datatillsynsmannen för att trygga driftskompabiliteten,
–
det bör finnas en samordning mellan alla berörda informationsspridande myndigheter på nationell, europeisk och internationell nivå vilken bör inkludera dataskyddsmyndigheten på respektive nivå,
–
relevant information oavsett varifrån den kommer (militära eller civila underrättelser, polissamarbete) bör hanteras på ett korrekt pålitligt och vid behov konfidentiellt sätt; en lämplig parlamentarisk kontroll bör säkerställas genom ett särskilt interinstitutionellt avtal för detta ändamål i de fall europeiska interna säkerhetsintressen står på spel,
–
det är nödvändigt att inom kommissionen skapa ett europeiskt system för tidig varning vid kriser för att sammankoppla de nuvarande europeiska, nationella och internationella systemen för tidig varning i nödsituationer, så att all relevant information som kan kräva åtgärder på europeisk nivå kan spridas effektivt genom ett centralt nätverk (Argus),
–
det är tillrådligt att engagera Europeiska standardiseringskommittén (CEN) i de fall sektorsnormer saknas eller om internationella normer ännu inte inrättats.
(f)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att se till att det europeiska programmet för skydd av viktig infrastruktur
–
underställs en fortlöpande parlamentarisk kontroll på europeisk och nationell nivå,
–
utgör ett mycket viktigt inslag i den framtida utvecklingen på kontinental och internationell nivå(3).
(g)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att som en kompletterande åtgärd förbättra funktionen av Europeiska unionens solidaritetsfond (för insatser inom unionen) och ECHO (för externa insatser).
(h)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att anamma det förslag som framlades i parlamentets ovannämnda resolution om att skapa en europeisk civilförsvarsstyrka för att övervaka de områden som riskerar att drabbas av naturkatastrofer för att förebygga att det inträffar katastrofer som skördar otaliga människoliv och varifrån vissa grupper skall ingripa när det inträffar händelser såsom den nyligen inträffade flodvågskatastrofen. Dessa grupper bör bära en gemensam beteckning så att den europeiska solidariteten får en starkare profil.
(i)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att stärka det sociala partnerskapet genom att samordna de icke-statliga organisationerna, det civila samhället och de lokala myndigheterna.
(j)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att se till att det beredskaps-, rådgivnings- och informationsmaterial som utarbetas för att hjälpa offentliga och privata aktörer att skydda sina centrala infrastruktursystem, liksom allt det beredskaps- och rådgivningsmaterial som riktas till allmänheten i samband med katastrofinsatser, bara tar upp det som är absolut nödvändigt och ändamålsenligt och inte i onödan stör medborgarnas och företagens dagliga liv eller skapar omotiverad fruktan eller osäkerhet hos folket.
(k)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att säkerställa respekten för privatlivets helgd, så att konsumenter och operatörer kan lita på att informationen kommer att hanteras på ett konfidentiellt, korrekt och pålitligt sätt och att konfidentiell företagsinformation hanteras på vederbörligt sätt och skyddas från otillåten användning eller insyn.
(l)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att se till att det så snart som möjligt och parallellt skapas ett europeiskt system för skydd och bevarande av uppgifter i vilket de relevanta bestämmelserna tillämpas strikt på alla områden, och att skyddet av medborgarnas grundläggande rättigheter tillförsäkras.
(m)
Europeiska rådet och rådet uppmanas att se till att utbildningsövningar för att förbättra unionens räddningstjänst och skydd av den viktiga infrastrukturen tar upp realistiska och uppdaterade scenarier och tillvaratar de erfarenheter och sakkunskaper som medlemsstaternas specialister har skaffat sig på området för räddningstjänst och skydd av viktig infrastruktur (t.ex. experter på räddningstjänst och på skydd av viktig infrastruktur och scenarier från Olympiska spelen i Aten 2004).
2. Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna rekommendation till Europeiska rådet och rådet, för kännedom, till kommissionen, medlemsstaternas regeringar och parlament, Europarådet och till FN och dess specialorgan.