Zakonodajna resolucija Evropskega parlamenta o predlogu Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o ustanovitvi evropske skupine za čezmejno sodelovanje (GECT) (KOM(2004)0496 – C6-0091/2004 – 2004/0168(COD))
(Postopek soodločanja: prva obravnava)
Evropski parlament,
– ob upoštevanju predloga Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu (KOM(2004)0496)(1),
– ob upoštevanju členov 251(2) in 159(3) Pogodbe ES, v skladu s katerima je Komisija posredovala predlog Parlamentu (C6-0091/2004),
– ob upoštevanju člena 51 svojega Poslovnika,
– ob upoštevanju poročila Odbora za regionalni razvoj (A6-0206/2005),
1. odobri predlog Komisije, kakor je bil spremenjen;
2. poziva Komisijo, naj se ponovno posvetuje s Parlamentom, če namerava predlog bistveno spremeniti ali ga nadomestiti z novim besedilom;
3. naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji.
Stališče Evropskega parlamenta sprejeto na prvi obravnavi dne 6. julija 2005 z namenom sprejetja Uredbe (ES) št. .../2005 Evropskega parlamenta in Sveta o ustanovitvi evropske skupine za ozemeljsko sodelovanje (ESOS)
kot je določeno v skladu s postopkom, omenjenim v členu 251 Pogodbe(3),
ob upoštevanju naslednjega:
(1) Tretji odstavek člena 159 Pogodbe predvideva sprejetje posebnih dejavnosti, razen skladov, omenjenih v prvem odstavku tega člena, za uresničevanje ekonomskega in socialnega povezovanja, tako kot predvideva Pogodba. Usklajen razvoj Skupnosti in krepitev ekonomske, socialne in teritorialne povezanosti krepita ozemeljsko sodelovanje. Zato je treba sprejeti ukrepe, potrebne za izboljšanje pogojev, v katerih se izvajajo dejavnosti ozemeljskega sodelovanja.
(2) Ob upoštevanju pomembnih težav, na katere so naletele države članice, zlasti regije in lokalne oblasti, pri izvajanju in upravljanju dejavnosti čezmejnega, nadnacionalnega in medregionalnega sodelovanja v okviru različnih nacionalnih zakonodaj in postopkov, se uveljavljajo ustrezni ukrepi za ublažitev teh težav.
(3) Ob upoštevanju zlasti povečanja števila zemeljskih in morskih meja Skupnosti po razširitvi je treba olajšati krepitev čezmejnega, nadnacionalnega in medregionalnega sodelovanja v Skupnosti.
(4) Obstoječi instrumenti, kot je evropska skupina za ekonomski interes, so se izkazali kot manj prilagojeni za organizacijo strukturiranega sodelovanja v programih strukturnih skladov iz naslova skupne pobude Interreg v programskem obdobju 2000-2006.
(5) Uredba Sveta (ES) št. .../2005 [o splošnimi določbami o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu in Kohezijskem skladu](4) povečuje sredstva za evropsko ozemeljsko sodelovanje na treh ravneh: čezmejni, medregionalni ali nadnacionalni.
(6) Prav tako je treba poenostaviti izvajanje dejavnosti ozemeljskega sodelovanja brez finančne pomoči Skupnosti.
(7) Za odpravo preprek ozemeljskega sodelovanja je treba ustanoviti instrument sodelovanja na ravni Skupnosti, ki na ozemlju Skupnosti omogoča ustanovitev skupin za sodelovanje, ki so pravne osebe; treba je torej ustanoviti instrument, imenovan "evropske skupine za ozemeljsko sodelovanje" (ESOS). Pridružitev k ESOS-uje prostovoljna.
(8)Sporazumi o mejnem, medregionalnem ali nadnacionalnem sodelovanju med državami članicami in/ali regionalnimi in lokalnimi skupnostmi se lahko izvajajo še naprej.
(9)ESOS mora imeti pristojnost za delovanje v imenu članov, zlasti lokalnih skupnosti, ki jo sestavljajo.
(10) Naloge in pristojnosti ESOS-a morajo biti opredeljene s strani njenih članov v "Konvenciji o evropski skupini za ozemeljsko sodelovanje".
(11) Člani ustanovijo ESOS kot ločeno pravno osebo ali pa lahko dodelijo njene naloge enemu med njimi.
(12)ESOS mora imeti pristojnost za izvajanje programov ozemeljskega sodelovanja, ki jih sofinancira Skupnost, zlasti iz naslova strukturnih skladov, v skladu z Uredbo (ES) št. .../2005 [o splošnimi določbami o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu in Kohezijskem skladu] in Uredbo (ES) št. .../2005 Evropskega parlamenta in Sveta [o Evropskem skladu za regionalni razvoj](5), in tudi za izvajanje programov nadnacionalnega in medregionalnega sodelovanja, za izvajanje dejavnosti čezmejnega sodelovanja izključno na pobudo držav članic in/ali njihovih regionalnih in lokalnih oblasti, brez finančnih prispevkov Skupnosti.
(13)Komisija mora zagotoviti skladnost med to uredbo in osnutkom Dodatnega protokola Sveta Evrope št. 3 k Evropski okvirni konvenciji o čezmejnem sodelovanju med ozemeljskimi skupnostmi ali organi za oblikovanje evropskih skupin za regionalno sodelovanje (ESRS).
(14) Treba je določiti, da ustanovitev ESOS-a ne vpliva na finančno odgovornost lokalnih skupnosti, pa tudi držav članic niti glede upravljanja skupnih niti nacionalnih skladov.
(15) Treba je določiti, da pristojnosti, ki jih lokalne in regionalne skupnosti izvajajo kot javna oblast, zlasti zakonodajne in policijske pristojnosti, niso predmet te konvencije.
(16) Potrebno je, da ESOSsprejme svoj statut in ustanovi organe, uvede postopek sprejemanja odločitevin tudi proračunska pravila ter pravila za izvrševanje finančnih obveznosti.
(17)Ker države članice ne morejo učinkovito doseči ciljev te uredbe, in sicer oblikovanjapravnih pogojev za ozemeljsko sodelovanje, ki bi bili enotni v vsej Evropi, jih je bolje določiti na ravni Skupnosti. Skladno s tem lahko Skupnost sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe. Ta uredba, v skladu z načelom sorazmernosti, kot ga podaja navedeni člen, ne presega tega, kar je potrebno za dosego teh ciljev, pridružitev k ESOS-u pa ni obvezna zaradi spoštovanja ustavne ureditve vsake države članice –
SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:
Člen 1
Evropska skupina za ozemeljsko sodelovanje
1. Skupina za sodelovanje je lahko ustanovljena na ozemlju Skupnosti v obliki evropske skupine za ozemeljsko sodelovanje, v nadaljevanju "ESOS", pod pogoji in v skladu z ureditvijo, določeno v tej uredbi.
2. ESOS je pravna oseba.
3. Namen ESOS-a je olajševanje in spodbujanje ozemeljskega sodelovanja (čezmejnega, transnacionalnega in medregionalnega) med regionalnimi in lokalnimi oblastmi v EU za krepitev ekonomskega, socialnega in ozemeljskega povezovanja.
Zaradi istega namena lahko spodbuja skupina tudi nadnacionalno in medregionalno sodelovanje.
4.V skladu z nacionalno zakonodajo države članice, katere pravo se uporabi, ima pristojni organ države članice pravico nadzora nad upravljanjem ESOS-a z javnimi skladi, tako nacionalnimi skladi kot skladi Skupnosti.
Pristojni organ države članice, katere pravo se uporabi, obvesti druge v konvenciji o evropski skupini za ozemeljsko sodelovanje, v nadaljevanju "konvencija", sodelujoče države članice o rezultatih vsakega izvedenega nadzora.
5.Kjer so se obmejne regije soočale s podaljšanimi obdobji civilnih ali vojaških sporov, je cilj ESOS-a lahko tudi spodbujanje sprave in pomoč v programih vzpostavitve miru.
Člen 2
Sestava
1. ESOS je lahko sestavljena iz držav članic in/ali lokalnih javnih skupnosti in/ali drugih skupnosti, ki delujejo na neprofitni osnovi, v katerih sodelujejo regionalne/lokalne oblasti in države članice, v nadaljevanju "člani".
2. ESOS se ustanovi na pobudo članov.
3. Člani ustanovijo ESOS kot ločeno pravno osebo in lahko njene naloge dodelijo enemu med njimi.
Člen 3
Naloge in pristojnosti
1. ESOS izvaja naloge, ki jih določijo člani v skladu s to uredbo. Te pristojnosti so določene s konvencijo, ki jo sprejmejo člani v skladno s členom 4.
2. ESOS deluje v okviru dodeljenih nalog; njihovo izvajanje lahko dodeli enemu od svojih članov.
3. ESOS lahko izvaja programe ozemeljskega evropskega sodelovanja, ki jih financira Skupnost, zlasti iz naslova strukturnih skladov, ali pa katere koli druge dejavnosti ozemeljskega sodelovanja, ki ga lahko financira Skupnost ali pa tudi ne.
Na finančno odgovornost članov ali držav članic ob ustanovitvi ESOS-a ne vplivajo niti skupni niti nacionalni skladi.
4.Države članice, ki niso članice ESOS, čeprav njihovi regionalni, lokalni ali javni organi sodelujejo kot člani, nimajo nobenih finančnih obveznosti. Toda to velja brez poseganja v finančne obveznosti držav članic v zvezi s skladi Skupnosti, ki jih upravlja ESOS.
5. Konvencija se ne more nanašati na pristojnosti javnih služb, zlasti ne na pristojnosti policije in zakonodajne oblasti.
Člen 4
Konvencija o evropski skupini za ozemeljsko sodelovanje
1. ESOS mora biti določena s konvencijo, ki jo oblikujejo njegovi člani.
2. Konvencija zlasti določinačela delovanja in naloge ESOS-a, trajanje obstoja in pogoje za prenehanje delovanja.
3. Konvencija je omejena na eno samo področje ozemeljskega sodelovanja, ki ga določijo člani.
4.Konvencija določi pravo, ki velja za njeno razlago in uporabo. Veljavno pravo je pravo države članice, sodelujoče v konvenciji, kjer ima ESOS svoj sedež.
5.Za ESOS velja zakonodaja, ki ureja delovanje združenj v državi članici, ki jo določijo člani.
6.Pogoji koncesije ali delegacije javnih služb vESOS-u v okviru ozemeljskega sodelovanja so določeni v konvenciji na osnovi veljavne nacionalne zakonodaje.
7. Konvencijo se predloži državam članicam, vključenim v ESOS, Komisiji in Odboru regij. Komisija vpiše konvencijo v javni register vseh konvencij o evropskih skupinah za ozemeljsko sodelovanje.
Člen 5
Statuti
1. ESOS sprejme svoje statute na podlagi konvencije.
2. Statuti vsebujejo določbe, ki se nanašajo na:
a)
seznam članov;
b)
cilje in naloge ESOS-a;
c)
njeno poimenovanje in kraj sedeža;
d)
organe, ki vključujejo svet, sestavljen iz predstavnikov članov, in izvršni odbor, njihove pristojnosti, delovanje, število predstavnikov in članov v organih ter sekretariat. S statuti se lahko predpišejo tudi dodatni organi;
e)
postopke odločanja ESOS-a;
f)
določitev delovnega jezika ali delovnih jezikov;
g)
načine delovanja, zlasti glede upravljanja z osebjem, načine zaposlovanja, vrste pogodb za osebje, ki zagotavljajo stabilnost dejavnosti sodelovanja;
h)
načine finančnih prispevkov članov, pa tudi veljavne proračunske in računovodske predpise;
i)
imenovanje neodvisnega organa za finančni nadzor in zunanjo revizijo;
j)
načini prenehanja njegovega delovanja.
3. Če se članu dodeli naloge ESOS-a v skladu s členom 2(3), je vsebina statutov lahko del konvencije.
Člen6
Proračun
1. ESOS sestavi letni proračun, ki ga sprejmejo člani. Sestavi tudi letno poročilo o dejavnostih, ki ga potrdijo strokovnjaki, neodvisni od članov.
2. Člani so finančno odgovorni, in sicer sorazmerno s prispevkom v proračun, do poravnave dolgov ESOS-a.
Člen 7
Obveščanje javnosti
Potem ko je ESOS pridobila status pravne osebe v skladu z zakonodajo države članice, ki jo določijo člani, se statut, s katerim je ESOS ustanovljena, objavi v Uradnem listu Evropske unije.
Ta objava vsebuje poimenovanje ESOS-a, njen namen, seznam njenih članov in naslov njenega sedeža.
Člen 8
Začetek veljavnosti
Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.
Uporablja se od 1. januarja 2007.
Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.