Hakemisto 
 Edellinen 
 Seuraava 
 Koko teksti 
Menettely : 2005/0117(COD)
Elinkaari istunnossa
Asiakirjan elinkaari : A6-0281/2005

Käsiteltäväksi jätetyt tekstit :

A6-0281/2005

Keskustelut :

PV 13/12/2005 - 21

Äänestykset :

PV 15/12/2005 - 5.11

Hyväksytyt tekstit :

P6_TA(2005)0520

Hyväksytyt tekstit
PDF 233kWORD 91k
Torstai 15. joulukuuta 2005 - Strasbourg
Sokerijärjestelmää koskevan pöytäkirjan allekirjoittaneiden maiden hyväksi toteutettavat toimenpiteet ***I
P6_TA(2005)0520A6-0281/2005
Päätöslauselma
 Konsolidoitu teksti

Euroopan parlamentin lainsäädäntöpäätöslauselma ehdotuksesta Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi EU:n sokerijärjestelmän uudistuksen aiheuttamien vaikutusten kohteiksi joutuviin sokeripöytäkirjan maihin sovellettavista liitännäistoimenpiteistä (KOM(2005)0266 – C6-0210/2005 – 2005/0117(COD))

(Yhteispäätösmenettely: ensimmäinen käsittely)

Euroopan parlamentti, joka

–   ottaa huomioon komission ehdotuksen Euroopan parlamentille ja neuvostolle (KOM(2005)0266)(1),

–   ottaa huomioon EY:n perustamissopimuksen 251 artiklan 2 kohdan ja 179 artiklan, joiden mukaisesti komissio on antanut ehdotuksen Euroopan parlamentille (C6-0210/2005),

–   ottaa huomioon työjärjestyksen 51 artiklan,

–   ottaa huomioon kehitysyhteistyövaliokunnan mietinnön sekä budjettivaliokunnan lausunnon (A6-0281/2005),

1.   hyväksyy komission ehdotuksen sellaisena kuin se on tarkistettuna;

2.   katsoo, että rahoituspuitteet voivat olla yhteensopivat rahoitusnäkymien otsakkeen 4 enimmäismäärän kanssa ainoastaan, jos ne noudattavat otsakkeen 4 rahoitusta koskevaa kokonaisratkaisua talousarviota koskevasta kurinalaisuudesta ja talousarviomenettelyn parantamisesta 6 päivänä toukokuuta 1999 tehdyn Euroopan parlamentin, neuvoston ja komission välisen toimielinten sopimuksen(2) määräysten mukaisesti;

3.   pyytää komissiota antamaan asian uudelleen Euroopan parlamentin käsiteltäväksi, jos se aikoo tehdä tähän ehdotukseen huomattavia muutoksia tai korvata sen toisella ehdotuksella;

4.   kehottaa puhemiestä välittämään parlamentin kannan neuvostolle ja komissiolle.

(1) Ei vielä julkaistu virallisessa lehdessä.
(2) EYVL C 172, 18.6.1999, s. 1, sopimus sellaisena kuin se on viimeksi muutettuna päätöksellä 2005/708/EY (EUVL L 269, 14.10.2005, s. 24).


Euroopan parlamentin kanta, vahvistettu ensimmäisessä käsittelyssä 15. joulukuuta 2005 Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o .../2005 antamiseksi EU:n sokerijärjestelmän uudistuksen aiheuttamien vaikutusten kohteiksi joutuviin sokeripöytäkirjan maihin sovellettavista liitännäistoimenpiteistä
P6_TC1-COD(2005)0117

EUROOPAN PARLAMENTTI JA EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, jotka

ottavat huomioon Euroopan yhteisön perustamissopimuksen ja erityisesti sen 179 artiklan,

ottavat huomioon komission ehdotuksen,

noudattavat perustamissopimuksen 251 artiklassa määrättyä menettelyä(1),

sekä katsovat seuraavaa:

(1)  Euroopan yhteisö on AKT–EY-kumppanuussopimuksessa(2) sitoutunut tukemaan AKT-maita köyhyyden vähentämisessä ja kestävän kehityksen edistämisessä, ja se tunnustaa perushyödykealojen ja niitä koskevien pöytäkirjojen tärkeyden.

(2)  Sokerialan yhteisestä markkinajärjestelystä 19 päivänä kesäkuuta 2001 annetun neuvoston asetuksen (EY) N:o 1260/2001(3) säännöksiä tarkistetaan ottaen huomioon ehdotukset, joita komissio esitti neuvostolle annetussa komission tiedonannossa.

(3)  AKT–EY-kumppanuussopimuksen liitteen V liitteenä olevaa sokeripöytäkirjaa sovellettaessa eräät AKT-maat ovat riippuvaisia sokerin viennistä EU:n markkinoille. Uudistus muuttaa huomattavasti näiden maiden markkinaolosuhteita.

(4)  Sokeripöytäkirjan maiden mukautuminen uusiin markkinaolosuhteisiin on tulevaisuudessa monimutkaista, kun otetaan huomioon sokerialan tärkeä sosio-ekonominen merkitys ja moniulotteisuus sekä alan voimakas riippuvuus EU:n markkinoista useissa maissa.

(5)  Komissio sitoutui tiedonannossaan neuvostolle ja Euroopan parlamentille "Kestävän eurooppalaisen maatalousmallin toteuttaminen YMP:n uudistuksella: sokerialan uudistus" tukemaan sokeripöytäkirjan maiden muutosprosessia ja vahvisti tukiehdotustensa periaatteet komission yksiköiden valmisteluasiakirjassa, joka koskee toimintasuunnitelmaa EU:n sokerijärjestelmän uudistuksen aiheuttamien vaikutusten kohteiksi joutuvien sokeripöytäkirjan maiden hyväksi tarkoitetuista liitännäistoimenpiteistä. Tästä valmisteluasiakirjasta on keskusteltu sokeripöytäkirjan maiden kanssa.

(6)  On erittäin tärkeää myöntää tuki mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, jotta sokeripöytäkirjan maiden mahdollisuudet mukautua uusiin olosuhteisiin olisivat mahdollisimman hyvät, ja sen olisi täydennettävä nykyistä tukea.

(7)  Jotta sokeripöytäkirjan maat voisivat mukautua uusiin markkinaolosuhteisiin, niille on tarpeellista myöntää rahoitustukea ja asiantuntija-apua sekä tarvittaessa budjettitukea, joka täydentää AKT-EY-kumppanuussopimuksen mukaista tukea, ja tarjottava monenlaisia tukivaihtoehtoja maiden välisten ja niiden sisäisten erojen huomioon ottamiseksi. Tuella on parannettava maiden sokeriruokoalan kilpailukykyä, kehitettävä vaihtoehtoisia elinkeinoja ja ratkaistava riittävin keinoin ne vakavat sosiaaliset, taloudelliset ja ympäristöön liittyvät ongelmat, joita syntyy, kun sokerialan osuus maan kansantaloudessa vähenee.

(8)  Koska tuen olisi vastattava kaikkien AKT-toimittajien erityisiin muutostarpeisiin, joita uudistus synnyttää, tällaisen tuen suuruuden määrittämiseksi olisi vahvistettava puolueettomat arviointiperusteet.

(9)  Tukea olisi voitava myöntää yhden vuoden ajan, mutta lisätukea voitaisiin myöntää vuoteen 2013 asti kehitysyhteistyötä ja taloudellista yhteistyötä koskevan välineen kehitysyhteistyötä koskevasta osasta.

(10)  Tavoitetta eli EU:n sokerijärjestelmän uudistuksen aiheuttamien vaikutusten kohteiksi joutuvien maiden mukautusmisprosessin helpottamista ei voida riittävällä tavalla saavuttaa jäsenvaltioiden toimin, vaan se voidaan ehdotetun toimen suuruuden ja vaikutusten vuoksi saavuttaa paremmin yhteisön tasolla, joten yhteisö voi toteuttaa toimenpiteitä perustamissopimuksen 5 artiklassa vahvistetun suhteellisuusperiaatteen mukaisesti. Kyseisessä artiklassa vahvistetun suhteellisuusperiaatteen mukaisesti tässä asetuksessa ei ylitetä sitä, mikä on tämän tavoitteen saavuttamiseksi tarpeen.

(11)  Tämän asetuksen täytäntöönpanemiseksi tarvittavat toimenpiteet on toteutettava menettelystä komissiolle siirrettyä täytäntöönpanovaltaa käytettäessä 28 päivänä kesäkuuta 1999 tehdyn neuvoston päätöksen 1999/468/EY(4) mukaisesti,

OVAT ANTANEET TÄMÄN ASETUKSEN:

1 artikla

Aihe

1.  Vahvistetaan rahoitustuen, asiantuntija-avun ja tarvittaessa budjettituen myöntämiseen tähtäävä suunnitelma liitännäistoimenpiteiden soveltamiseksi sokeripöytäkirjan maihin, joiden sokerimarkkinoiden olosuhteet muuttuvat sokerin yhteisen markkinajärjestelyn tulevan uudistuksen vuoksi.

2.  Tämä suunnitelma pannaan täytäntöön vuonna 2006, jollei 11 artiklan 3 kohdasta muuta johdu.

2 artikla

Määritelmät

Tässä asetuksessa tarkoitetaan:

   1. "sokeripöytäkirjan mailla" liitteessä lueteltuja AKT-maita,
   2. "sokerilla" raakaruokosokeria tai valkoista ruokosokeria.

3 artikla

Tukikelpoisuus ja menettely

1.  Sokeripöytäkirjan maille voidaan myöntää rahoitustukea ja asiantuntija-apua sekä tarvittaessa myös budjettitukea.

2.  Rahoitustukea ja asiantuntija-apua myönnetään kunkin sokeripöytäkirjan maan hakemuksesta. Rahoitustukea ja asiantuntija-apua koskevat hakemukset on esitettävä viimeistään...(5).

3.  Hakemusten perusteena on oltava kyseisen maan kaikkia osapuolia kuullen laatima 4 artiklan mukainen kattava monivuotinen muutosstrategia. Monivuotinen muutosstrategia voi käsittää parhaillaan toteutettavia toimia sekä jo toteutettujen yhteiskunnallisten suunnitelmien nykyisiä ja tulevia taloudellisia seurauksia sillä nimenomaisella ehdolla, että nämä toimet ja sosiaaliset suunnitelmat ovat selvästi samansuuntaisia kuin 4 artiklan 1 kohdassa määritetyt tavoitteet.

4.  Jos hakemuksen perusteena ei ole kattavaa monivuotista muutosstrategiaa, maalle voidaan vuonna 2006 myöntää ainoastaan rahoitustukea ja asiantuntija-apua tällaisen strategian laatimista varten.

4 artikla

Monivuotinen muutosstrategia

1.  Monivuotisella muutosstrategialla on oltava ainakin yksi seuraavista tavoitteista:

   a) parannetaan kestävällä tavalla sokeri- ja sokeriruokoalan kilpailukykyä erityisesti alan pitkän aikavälin taloudellisen elinkelpoisuuden osalta ja otetaan tällöin huomioon tuotantoketjun eri osapuolten tilanne,
   b) edistetään sokerista riippuvaisten alueiden elinkeinoelämän monipuolistamista esimerkiksi suuntautumalla nykyisessä sokerintuotannossa bioetanoliin ja muihin tuotteisiin, joita ei käytetä elintarviketuotannossa,
   c) käsitellään muutosprosessin synnyttämiä mittavia vaikutuksia, joita voivat olla esimerkiksi vaikutukset työllisyyteen, sosiaalialaan, maankäyttöön, ympäristön entistämiseen, energia-alaan, tutkimukseen, innovaatioon ja makrotaloudelliseen vakauteen.

2.  Strategiassa on ainakin määriteltävä halutut tavoitteet, lähestymistapa, tavoitteiden saavuttamiseksi käytettävät keinot, eri osapuolten vastuualueet ja strategian täytäntöönpanemiseksi tarvittava rahoitussuunnitelma.

Strategiassa on arvioitava sen kestävyyttä nykyisissä ja tulevissa markkinaolosuhteissa sekä sosiaalisten kysymysten ja ympäristökysymysten kannalta. Strategian on oltava johdonmukainen maan yleisten kehitysstrategioiden ja köyhyyden vähentämiseen tähtäävien toimien kanssa.

3.  Monivuotisen strategian yhteydessä on määriteltävä erityinen vuotta 2006 koskeva tukisuunnitelma. Tätä suunnitelmaa laadittaessa on kiinnitettävä huomiota erityisesti:

   kustannustehokkuuden ja kestävän vaikutuksen tavoitteluun,
   tavoitteiden ja saavutusten selkeään määrittelyyn ja seurantaan.

5 artikla

Komission toteuttamat toimenpiteet

1.  Sokeripöytäkirjan maan kanssa käytyjen neuvottelujen jälkeen monivuotinen muutosstrategia hyväksytään 7 artiklan 2 kohdassa säädettyä menettelyä noudattaen 4 artiklan mukaisesti.

2.  Erityistä huomiota on kiinnitettävä kunkin sokeripöytäkirjan maan erityistilanteeseen. Komissio arvioi tapauskohtaisesti, voidaanko tämän asetuksen mukaista tukea myöntää maalle, jossa vallitsee sokerialan kehitykseen liittymätön poliittinen kriisi.

3.  Sokeripöytäkirjan maille, jotka eivät ole laatineet monivuotista muutosstrategiaa, sovelletaan 7 artiklan 2 kohdassa säädettyä menettelyä noudattaen hyväksyttyä vuotuista työohjelmaa vuonna 2006.

4.  Tämän asetuksen nojalla myönnettävä tuki on täydentävä tuki ja lisätuki muista kehitysyhteistyön välineistä myönnettävälle tuelle.

6 artikla

Toimenpiteiden toteuttaminen

Tämän asetuksen mukaisesti rahoitettavat toimenpiteet pannaan täytäntöön Euroopan yhteisöjen yleiseen talousarvioon sovellettavasta varainhoitoasetuksesta 25 päivänä kesäkuuta 2002 annetussa neuvoston asetuksessa (EY, Euratom) N:o 1605/2002(6) säädettyjen yleissääntöjen mukaisesti. Hallintomenettelyjen osalta viitataan ennen kaikkea varainhoitoasetuksen 53 artiklan 1 a ja 2 kohtaan sekä asetuksen (EY, Euratom) N:o 1605/2002 soveltamissäännöistä 23 päivänä joulukuuta 2002 annetun komission asetuksen (EY, Euratom) N:o 2342/2002(7) 36 artiklaan.

7 artikla

Komiteamenettely

1.  Komissiota avustaa maantieteellisesti toimivaltainen kehityskomitea.

2.  Jos tähän kohtaan viitataan, sovelletaan päätöksen 1999/468/EY 4 ja 7 artiklaa ottaen huomioon mainitun päätöksen 8 artiklan säännökset. Päätöksen 1999/468/EY 4 artiklan 3 kohdassa tarkoitetuksi määräajaksi vahvistetaan 30 päivää. Kyseisen päätöksen 7 artiklan 3 kohdan mukaista Euroopan parlamentin oikeutta saada säännöllisesti tietoja on kunnioitettava.

3.  Komitea vahvistaa työjärjestyksensä.

8 artikla

Kokonaismäärä

Tämän asetuksen täytäntöönpanoon vuonna 2006 tarvittava viitemäärä on EUR 40 000 000.

9 artikla

Kokonaismäärän jakaminen

1.  Komissio vahvistaa tämän asetuksen voimassaolovuonna käytettävissä olevan kokonaismäärän rajoissa kullekin sokeripöytäkirjan maalle 3 artiklan 3 kohdassa ja 4 artiklan 3 kohdassa tarkoitettujen toimien rahoitukseen käytettävissä olevan enimmäismäärän kunkin maan tarpeiden perusteella ja ottaen erityisesti huomioon sokerijärjestelmän uudistuksen vaikutukset kyseessä olevaan maahan ja sokerialan tärkeyden sen kansantaloudelle. Jaon perusteena käytetään markkinointivuotta 2004 edeltäviä tietoja.

2.  Lisäohjeita kokonaismäärän jakamisesta sokeripöytäkirjan maiden kesken antaa komission 7 artiklan 2 kohdassa säädettyä menettelyä noudattaen.

3.  Monivuotisen strategian laatimista varten myönnettävän 3 artiklan 4 kohdassa tarkoitetun rahoitustuen ja asiantuntija-avun viitemäärä on EUR 300 000.

4.  Kokonaismäärän rajoissa käytetään kolmen prosentin suuruinen ohjeellinen määrä tuen tehokasta hallinnointia ja valvontaa varten tarvittavien henkilö- ja materiaaliresurssien hankkimiseen.

10 artikla

Yhteisön taloudellisten etujen suojaaminen

1.  Kaikkiin tämän asetuksen nojalla mahdollisesti tehtäviin sopimuksiin sisällytetään määräyksiä, joilla suojataan yhteisön taloudellinen etu varsinkin petoksia, korruptiota ja muita sääntöjenvastaisuuksia vastaan asetusten (EY, Euratom) N:o 2988/95(8), (Euratom, EY) N:o 2185/96(9) ja (EY) N:o 1073/1999(10) mukaisesti.

2.  Sopimuksissa määrätään erikseen komission ja tilintarkastustuomioistuimen valtuudesta tarkastaa kaikkien yhteisön varoja saaneiden toimeksisaajien ja alihankkijoiden tilit asiakirjoista tai paikalla tehtävillä tarkastuskäynneillä. Lisäksi niissä valtuutetaan komissio tekemään asetuksessa (Euratom, EY) N:o 2185/96 säädettyjä paikalla tehtäviä tarkastuskäyntejä.

3.  Kaikissa avun täytäntöönpanemiseksi tehtävissä sopimuksissa on varmistettava, että komissiolla ja tilintarkastustuomioistuimella on 2 kohdassa säädetty oikeus sopimuksia täytettäessä ja sen jälkeen.

11 artikla

Voimassaoloaika

1.  Tämä asetus tulee voimaan seitsemäntenä päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.

2.  Sitä sovelletaan 31 päivään joulukuuta 2006. Sitä sovelletaan myöhemminkin budjettivuoden 2006 täytäntöönpanoa koskeviin säädöksiin ja sitoumuksiin.

3.  Jos kehitysyhteistyötä ja taloudellista yhteistyötä koskeva väline ei ole tullut voimaan 1 päivänä tammikuuta 2007, tämän asetuksen voimassaoloaikaa pidennetään siihen saakka, kunnes kyseinen väline tulee voimaan.

Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan kaikissa jäsenvaltioissa.

Tehty ...

Euroopan parlamentin puolesta Neuvoston puolesta

Puhemies Puheenjohtaja

LIITE

2 artiklassa tarkoitetut sokeripöytäkirjan maat

1.  Barbados

2.  Belize

3.  Guyana

4.  Jamaika

5.  Saint Kitts ja Nevis

6.  Trinidad ja Tobago

7.  Fidži

8.  Kongon tasavalta

9.  Norsunluurannikko

10.  Kenia

11.  Madagaskar

12.  Malawi

13.  Mauritius

14.  Mosambik

15.  Swazimaa

16.  Tansania

17.  Sambia

18.  Zimbabwe

(1) Euroopan parlamentin kanta, vahvistettu 15. joulukuuta 2005.
(2) Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ryhmän jäsenten sekä Euroopan yhteisön ja sen jäsenvaltioiden välinen Cotonoussa 23 päivänä kesäkuuta 2000 allekirjoitettu kumppanuussopimus (EYVL L 317, 15.12.2000, s. 3).
(3) EYVL L 178, 30.6.2001, s. 1, asetus sellaisena kuin se on viimeksi muutettuna komission asetuksella (EY) N:o 39/2004 (EUVL L 6, 10.1.2004, s. 16).
(4) EYVL L 184, 17.7.1999, s. 23.
(5)* 60 päivän kuluttua tämän asetuksen voimaantulopäivästä.
(6) EYVL L 248, 16.9.2002, s. 1.
(7) EYVL L 357, 31.12.2002, s. 1, asetus sellaisena kuin se on muutettuna asetuksella (EY, Euratom) N:o 1261/2005 (EUVL L 201, 2.8.2005, s. 3).
(8) Euroopan yhteisöjen taloudellisten etujen suojaamisesta 18 päivänä joulukuuta 1995 annettu neuvoston asetus (EY, Euratom) N:o 2988/95 (EYVL L 312 , 23.12.1995, s. 1).
(9) Komission paikan päällä suorittamista tarkastuksista ja todentamisista Euroopan yhteisöjen taloudellisiin etuihin kohdistuvien petosten ja muiden väärinkäytösten estämiseksi 11 päivänä marraskuuta 1996 annettu neuvoston asetus (Euratom, EY) N:o 2185/96 (EYVL L 292, 15.11.1996, s. 2).
(10) Euroopan petostentorjuntaviraston (OLAF) tutkimuksista 25 päivänä toukokuuta 1999 annettu Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 1073/1999 (EYVL L 136, 31.5.1999, s. 1).

Oikeudellinen huomautus - Tietosuojakäytäntö