Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyk dotyczących transportu towarów wodami śródlądowymi (COM(2005)0366 – C6-0249/2005 – 2005/0150(COD))
(Procedura współdecyzji: pierwsze czytanie)
Parlament Europejski,
– uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (COM(2005)0366)(1),
– uwzględniając art. 251 ust. 2 oraz art. 285 ust. 1 Traktatu WE, zgodnie z którymi wniosek został przedstawiony przez Komisję (C6-0249/2005),
– uwzględniając art. 51 Regulaminu,
– uwzględniając sprawozdanie Komisji Transportu i Turystyki (A6-0333/2005),
1. zatwierdza wniosek Komisji po poprawkach;
2. zwraca się do Komisji o ponowne przekazanie mu sprawy, jeśli uzna ona za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do swojego wniosku lub zastąpienie go innym tekstem;
3. zobowiązuje swojego Przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.
Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 17 stycznia 2006 r. w celu przyjęcia rozporządzenia (WE) nr .../2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyk dotyczących transportu towarów wodami śródlądowymi
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 285 ust. 1,
uwzględniając wniosek Komisji,
działając zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu(1),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Wody śródlądowe są ważną częścią sieci transportu Wspólnoty, zaś promowanie transportu wodami śródlądowymi jest jednym z celów wspólnej polityki transportowej, zarówno z powodów wydajności gospodarczej, jak i ograniczenia zużycia energii oraz wpływu transportu na środowisko naturalne, zgodnie z Białą Księgą Komisji w sprawie Europejskiej polityki transportowej na 2010 r.: czas na decyzję.
(2) Komisja potrzebuje statystyk dotyczących transportu towarów wodami śródlądowymi celem monitorowania i rozwijania wspólnej polityki transportowej, jak również elementów związanych z transportem w politykach regionalnych oraz w politykach dotyczących sieci transeuropejskich.
(3) Statystyki dotyczące transportu wodami śródlądowymi są gromadzone na mocy dyrektywy Rady 80/1119/EWG z dnia 17 listopada 1980 r. w sprawie sprawozdań statystycznych dotyczących przewozu towarów wodami śródlądowymi(2), które przestały odpowiadać obecnym potrzebom w tej dziedzinie. Dlatego też właściwym jest zastąpienie tej dyrektywy nowym instrumentem o szerszym zakresie oraz o większej skuteczności.
(4) Statystyki wspólnotowe dotyczące wszelkich środków transportu należy gromadzić zgodnie ze wspólnymi koncepcjami i standardami, celem osiągnięcia możliwie najpełniejszej porównywalności różnych rodzajów transportu.
(5)Nie we wszystkich Państwach Członkowskich istnieje transport wodami śródlądowymi i z tego też względu zakres obowiązywania niniejszego rozporządzenia ogranicza się do tych Państw Członkowskich, w których stosuje się tę formę transportu.
(6) Ponieważ cel działania, które należy podjąć, a mianowicie stworzenie wspólnych standardów statystycznych umożliwiających tworzenie zharmonizowanych danych, nie może być skutecznie osiągnięty przez Państwa Członkowskie i co za tym idzie, może być on z powodzeniem zrealizowany na poziomie Wspólnoty, Wspólnota może przyjąć środki, zgodnie z zasadą pomocniczości, określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia wspomnianych celów.
(7)Rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 z dnia 17 lutego 1997 r. w sprawie statystyk Wspólnoty(3) stanowi ramy referencyjne dla przepisów zawartych w niniejszym rozporządzeniu.
(8) Środki niezbędne do wykonania niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji(4).
(9) Skonsultowano się z Komitetem ds. Programu Statystycznego ustanowionym na mocy decyzji Rady 89/382/EWG, Euratom(5), zgodnie z art. 3 niniejszej decyzji.
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Przedmiot rozporządzenia
Niniejsze rozporządzenie ustala wspólne reguły tworzenia wspólnotowych statystyk dotyczących transportu wodami śródlądowymi.
Artykuł 2
Zakres
1. Państwa Członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) statystyki odnoszące się do transportu wodnego na ich terytorium.
2. Państwa Członkowskie, w których całkowity wolumen towarów transportowanych rocznie wodami śródlądowymi w ramach transportu krajowego, międzynarodowego lub tranzytu przekracza jeden milion ton, przekazują statystyki wspomniane w art. 4 ust. 1.
3. W drodze odstępstwa od ust. 2 Państwa Członkowskie, w których nie istnieje międzynarodowy lub tranzytowy transport wodami śródlądowymi, ale w których całkowity wolumen towarów transportowanych rocznie wodami śródlądowymi w ramach transportu krajowego przekracza jeden milion ton przekazują statystyki wymagane na mocy art. 4 ust. 2.
4. Niniejsze rozporządzenie nie stosuje się do:
a)
przewozu towarów statkami o nośności poniżej 50 ton;
b)
statków wykorzystywanych głównie do przewozu pasażerów;
c)
statków wykorzystywanych do przepraw promowych;
d)
statków wykorzystywanych wyłącznie w celach niekomercyjnych przez administracje portowe oraz władze publiczne;
e)
statki wykorzystywane wyłącznie do bunkrowania lub magazynowania;
f)
statki nie wykorzystywane do przewozu towarów, takie jak okręty rybackie, pogłębiarki, okręty szkoleniowe, łodzie mieszkalne, jednostki rekreacyjne.
Artykuł 3
Definicje
Dla celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:
a)
"żeglowne wody śródlądowe" oznaczają szlaki wodne, nie będące częścią wód morskich, po których mogą poruszać się statki o nośności nie mniejszej niż 50 ton przy normalnym obciążeniu. Termin ten obejmuje zarówno żeglowne rzeki i jeziora, jak i żeglowne kanały;
b)
"statek żeglugi śródlądowej" oznacza jednostkę pływającą zaprojektowaną w celu transportowania towarów lub do transportu publicznego pasażerów żeglownymi wodami śródlądowymi;
c)
"przynależność państwowa statku" oznacza kraj, w którym zarejestrowany jest statek żeglugi śródlądowej.
Artykuł 4
Gromadzenie danych
1. Dane należy gromadzić zgodnie z tabelami zamieszczonymi w załącznikach od A do D.
2. W przypadku, o którym mowa w art. 2 ust. 3, dane należy gromadzić są zgodnie z tabelą zamieszczoną w załączniku E.
3. Dla celów niniejszego rozporządzenia towary klasyfikuje się zgodnie z załącznikiem F.
Artykuł 5
Przekazywanie danych statystycznych
1. Pierwszy okres obserwacji rozpoczyna się w dniu 1 stycznia 2007 r. Przekazywanie danych statystycznych odbywa się niezwłocznie i nie później niż w pięć miesięcy po zakończeniu stosownego okresu obserwacji.
2. W ciągu trzech pierwszych lat stosowania niniejszego rozporządzenia, okres dozwolony na przekazanie danych, o którym mowa w ust. 1 może zostać wydłużony zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 10 ust. 2. Maksymalny dozwolony okres na przekazanie danych łącznie z jakimkolwiek przyznanym przedłużeniem nie przekracza ośmiu miesięcy.
Przyznane przedłużenia okresu na przekazanie danych określono w załączniku G.
Artykuł 6
Rozpowszechnianie danych
Statystyki wspólnotowe oparte na danych, o których mowa w art. 4, są rozpowszechniane z częstotliwością podobną do wyznaczonej na przekazywanie danych statystycznych przez Państwa Członkowskie.
Artykuł 7
Jakość danych statystycznych
1. Komisja (Eurostat) opracowuje i publikuje zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 10 ust. 2, wymagania metodologiczne oraz kryteria ustanowione celem zapewnienia jakości utworzonych danych.
2. Państwa Członkowskie podejmują wszelkie konieczne środki w celu zapewnienia jakości przekazywanych danych.
3. Komisja (Eurostat) dokonuje oceny jakości przekazywanych danych. Państwa Członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) sprawozdanie zawierające takie informacje i dane, których Komisja może wymagać celem zweryfikowania jakości przekazanych danych.
Artykuł 8
Sprawozdanie dotyczące wdrożenia
W ciągu ...(6) oraz po konsultacji z Komitetem ds. Programu Statystycznego Komisja przedstawi sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie dotyczące wdrożenia niniejszego rozporządzenia. Wspomniane sprawozdanie zawiera w szczególności:
a)
ocenę korzyści odniesione przez Wspólnotę, Państwa Członkowskie oraz dostawców i użytkowników informacji statystycznych utworzonych statystyk w porównaniu z ich kosztami;
b)
ocenę jakości stworzonych statystyk;
c)
określa obszary potencjalnej poprawy oraz jakichkolwiek zmian uważanych za niezbędne w świetle otrzymanych wyników.
Artykuł 9
Środki wykonawcze
Środki służące wdrożeniu niniejszego rozporządzenia, łącznie ze środkami uwzględniającymi trendy gospodarcze i techniczne, ustala się zgodnie z procedurami, o których mowa w art. 10 ust. 2. Wspomniane środki obejmują:
a)
dostosowanie progu objęcia statystykami transportu wodami śródlądowymi (art. 2);
b)
dostosowanie definicji głównych i przyjęcie definicji dodatkowych (art. 3);
c)
dostosowanie zakresu gromadzenia danych oraz treści załączników (art. 4);
d)
uzgodnienia w sprawie przekazywania danych Komisji (Eurostatowi) obejmujące standardy dotyczące wymiany danych (art. 5);
e)
uzgodnienia dotyczące rozpowszechniania wyników przez Komisji (Eurostat) (art. 6);
f)
tworzenie i publikowanie wymogów i kryteriów metodologicznych (art. 7).
Artykuł 10
Procedura komitetu
1. Komisję wspomaga Komitet ds. Programu Statystycznego powołany na mocy art. 1 decyzji 89/382/EWG, Euratom.
2. W przypadku odniesienia do niniejszego ustępu, stosuje się art. 5 i 7 decyzji 1999/468/WE, mając na względzie jej przepisy art. 8.
Okres ustanowiony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.
3. Komitet przyjmuje własny regulamin.
Artykuł 11
Przepisy przejściowe
1. Państwa Członkowskie przekazują dane statystyczne za rok 2006 zgodnie z dyrektywą 80/1119/EWG.
2. Dyrektywa 80/1119/EWG traci moc z dniem 1 stycznia 2007 r.
Artykuł 12
Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
Przewodniczący Przewodniczący
ZAŁĄCZNIK A
Tabela A1. Transport towarów ze względu na rodzaj towarów (dane roczne)
Elementy
Kodowanie
Nomenklatura
Jednostka
Tabela
2-alfanumeryczne
"A1"
Kraj przedstawiający sprawozdanie
2-literowe
Kod krajowy ISO
Rok
4-cyfrowe
"rok"
Kraj/region załadunku
2-literowe lub
4-alfanumeryczne
Kod krajowy ISO lub NUTS2
Kraj/region rozładunku
2-literowe lub
4-alfanumeryczne
Kod krajowy ISO lub NUTS2
Rodzaj transportu
1-cyfrowe
1 = Krajowy
2 = Międzynarodowy (oprócz tranzytu)
3 = Tranzyt
Rodzaj towarów
2-cyfrowe
NST 2000
Rodzaj opakowania
1-cyfrowe
1= Towary w kontenerach
2= Towary nie w kontenerach
Przetransportowane tony
Tony
Tony-Km
Tony-Km
ZAŁĄCZNIK B
Tabela B1. Transport ze względu na przynależność państwową i rodzaj statku (dane roczne)
Elementy
Kodowanie
Nomenklatura
Jednostka
Tabela
2-alfanumeryczne
"B1"
Kraj przedstawiający sprawozdanie
2-literowe
Kod krajowy ISO
Rok
4-cyfrowe
"rok"
Kraj/region załadunku
2-literowe lub
4-alfanumeryczne
Kod krajowy ISO lub NUTS2
Kraj/region rozładunku
2-literowe lub
4-alfanumeryczne
Kod krajowy ISO lub NUTS2
Rodzaj transportu
1-cyfrowe
1 = Krajowy
2 = Miedzynarodowy (oprócz tranzytu)
3 = Tranzyt
Rodzaj statku
1-cyfrowe
1= Barka z własnym napędem
2= Barka bez własnego napędu
3= Barka-tankowiec z własnym napędem
4= Barka-tankowiec bez własnego napędu
5= Inny statek transportowy
Przynależność państwowa statku
2-literowe
Kod krajowy ISO
Przetransportowane tony
Tony
Tony-Km
Tony-Km
Tabela B2. Ruch statków (dane roczne)
Elementy
Kodowanie
Nomenklatura
Jednostka
Tabela
2-alfanumeryczne
"B2"
Kraj przedstawiający sprawozdanie
2-literowe
Kod krajowy ISO
Rok
4-cyfrowe
"rok"
Liczba załadowanych statków
Statki
Liczba pustych statków
Statki
Statek – Km (załadowane statki)
Statek-Km
Statek – Km (puste statki)
Statek-Km
UWAGA: Przekazanie danych wspomnianych w powyższej tabeli B2 nie jest obowiązkowe.
ZAŁĄCZNIK C
Tabela C1. Transport kontenerowy ze względu na rodzaj towarów (dane roczne)
Elementy
Kodowanie
Nomenklatura
Jednostka
Tabela
2-alfanumeryczne
"C1"
Kraj przedstawiający sprawozdanie
2-literowe
Kod krajowy ISO
Rok
4-cyfrowe
"rok"
Kraj/region załadunku
2-literowe lub
4-alfanumeryczne
Kod krajowy ISO lub NUTS2
Kraj/region rozładunku
2-literowe lub
4-alfanumeryczne
Kod krajowy ISO lub NUTS2
Rodzaj transportu
1-cyfrowe
1 = Krajowy
2 = Miedzynarodowy (oprócz tranzytu)
3 = Transit
Rozmiar kontenerów
1-cyfrowe
1 = 20" jednostek ładunku
2 = 40" jednostek ładunku
3 = jednostek ładunku > 20' i < 40'
4 = jednostek ładunku > 40'
Status załadowania
1-cyfrowe
1 = Załadowane kontenery
2 = Puste kontenery
Rodzaj towarów
2-cyfrowe
NST 2000
Przetransportowane tony*
ton
Tony-Km*
Tony-Km
TEU
TEU
TEU-Km
TEU-Km
* Tylko w odniesieniu do załadowanych kontenerów
ZAŁĄCZNIK D
Tabela D1. Transport ze względu na przynależność państwową statków (dane kwartalne)
Elementy
Kodowanie
Nomenklatura
Jednostka
Tabela
2-alfanumeryczne
"D1"
Kraj przedstawiający sprawozdanie
2-literowe
Kod krajowy ISO
Rok
4-cyfrowe
"rok"
Kwartał
2-alfanumeryczne
"Q1, Q2, Q3, Q4"
Rodzaj transportu
1-cyfrowe
1 = Krajowy
2 = Miedzynarodowy (oprócz tranzytu)
3 = Tranzyt
Przynależność państwowa statku
2-literowe
Kod krajowy ISO
Przetransportowane tony
ton
Tony-Km
Tony-Km
Tabela D2. Transport kontenerowy ze względu na przynależność państwową statków (dane kwartalne)
Elementy
Kodowanie
Nomenklatura
Jednostka
Tabela
2-alfanumeryczne
"D2"
Kraj przedstawiający sprawozdanie
2-literowe
Kod krajowy ISO
Rok
4-cyfrowe
"rok"
Kwartał
2-alfanumeryczne
"Q1, Q2, Q3 lub Q4"
Rodzaj transportu
1-cyfrowe
1 = Krajowy
2 = Miedzynarodowy (oprócz tranzytu)
3 = Tranzyt
Przynależność państwowa statku
2-literowe
Kod krajowy ISO
Status załadowania
1-cyfrowe
1 = Załadowane kontenery
2 = Puste kontenery
Przetransportowane tony*
Tony
Tony-Km*
Tony-Km
TEU
TEU
TEU-Km
TEU-Km
* Tylko w odniesieniu do załadowanych kontenerów
ZAŁĄCZNIK E
Tabela E1. Transport towarów (dane roczne)
Elementy
Kodowanie
Nomenklatura
Jednostka
Tabela
2-alfanumeryczne
"E1"
Kraj przedstawiający sprawozdanie
2-literowe
Kod krajowy ISO
Rok
4-cyfrowe
"rok"
Przetransportowane tony ogółem
Tony
Tony-km ogółem
Tony-Km
ZAŁĄCZNIK F
Nomenklatura towarów
NST-2000
NST -2000
grupy
Opis towarów
Ze względu na produkty w podziale CPA (Klasyfikacja Towarów według Działalności)
01
Produkty rolnictwa, łowiectwa i leśnictwa, ryby i pozostałe produkty rybactwa
01, 02, 05
02
Węgiel kamienny i brunatny (lignit), torf, ropa naftowa i gaz ziemny, uran i tor
10, 11, 12
03
Rudy metali i inne produkty górnictwa i kopalnictwa
13, 14
04
Produkty spożywcze, napoje i tytoń
15, 16
05
Tekstylia i wyroby włókiennicze, skóra i produkty skórzane
17, 18, 19
06
Drewno i wyroby z drewna oraz z korka (z wyłączeniem mebli); artykuły ze słomy z materiałów do wyplatania; masa włóknista, papier i wyroby z papieru; artykuły papiernicze piśmienne, zapisane nośniki informacji
20, 21, 22
07
Koks, produkty rafinacji ropy naftowej i paliwo jądrowe
23
08
Chemikalia, wyroby chemiczne i włókna sztuczne; wyroby z gumy i z tworzyw sztucznych
24, 25
09
Inne niemetaliczne wyroby mineralne
26
10
Podstawowe metale; wyroby metalowe gotowe, z wyłączeniem maszyn i urządzeń
27, 28
11
Maszyny i urządzenia gdzie indziej niesklasyfikowane, maszyny biurowe i komputery; maszyny i aparaty elektryczne gdzie indziej niesklasyfikowane; urządzenia radiowe, telewizyjne i komunikacyjne, instrumenty medyczne, precyzyjne i optyczne; zegarki i zegary
29, 30, 31, 32, 33
12
Sprzęt transportowy
34, 35
13
Meble, wyroby pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane
36
14
Surowce wtórne; odpady miejskie i inne odpady gdzie indziej niesklasyfikowane w CPA
37 + odpady miejskie (jako wkład do CPA dział 90) i inne odpady gdzie indziej niesklasyfikowane w CPA
15
Listy, paczki
Uwaga: ten dział zwykle stosowany jest w odniesieniu do towarów transportowanych przez instytucje pocztowe i wyspecjalizowane firmy kurierskie w NACE sekcja 1 grupa 64.
16
Wyposażenie i materiały wykorzystywane w transporcie towarów
Uwaga: ten dział obejmuje takie produkty jak puste kontenery, palety, pudła, skrzynie i kosze na kółkach. Obejmuje on również pojazdy stosowane do przechowywania towarów, które same są przewożone innym pojazdem.
Istnienie kodu dla tego rodzaju materiałów nie przesądza odpowiedzi na pytanie czy tego rodzaju materiały należy zaliczyć do "towarów". Zależy to od reguł gromadzenia danych dla każdego środka transportu.
17
Towary przewiezione podczas przeprowadzek domowych i biurowych, bagaż transportowany oddzielnie od pasażerów, pojazdy silnikowe przewożone do naprawy; inne towary nierynkowe gdzie indziej nie sklasyfikowane
18
Towary pogrupowane: zbiór różnych rodzajów towarów transportowanych razem
Uwaga: niniejszy dział wykorzystywany jest w przypadkach gdy nie uzna się za właściwe przypisanie towarów oddzielnie do grup 01-16.
19
Towary nie dające się zaklasyfikować: towary, których z jakichkolwiek powodów nie można przypisać do grup 01-16.
Uwaga: niniejszy dział obejmuje towary, w przypadku których jednostka raportująca nie posiada informacji na temat rodzaju transportowanych towarów.
20
Inne towary gdzie indziej niesklasyfikowane.
Uwaga: niniejszy dział obejmuje jedynie przedmioty, których nie można przypisać do żadnej z grup 01-19. Ponieważ grupy 01-19 powinny objąć wszystkie przewidywalne kategorie transportowanych towarów, korzystanie z grupy 20 powinno odbywać się w wyjątkowych przypadkach i taka sytuacja może wskazać na potrzebę dalszej kontroli danych przekazanych w tym dziale.
ZAŁĄCZNIK G
Przedłużenia dozwolonego okresu na przekazanie danych (art. 5 ust. 2)
Państwo Członkowskie
Przedłużony okres na przekazanie po zakończeniu okresu obserwacji
Dz.U. L 52 z 22.2.1997, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).