Euroopan parlamentin lainsäädäntöpäätöslauselma ehdotuksesta neuvoston asetukseksi takuurahaston perustamisesta ulkosuhteisiin liittyville hankkeille annetun asetuksen (EY, Euratom) N:o 2728/94 muuttamisesta (KOM(2005)0130 – C6-0176/2005 – 2005/0025(CNS))
(Kuulemismenettely)
Euroopan parlamentti, joka
– ottaa huomioon komission ehdotuksen neuvostolle (KOM(2005)0130)(1),
– ottaa huomioon EY:n perustamissopimuksen 308 artiklan ja Euratomin perustamissopimuksen 203 artiklan, joiden mukaisesti neuvosto on kuullut parlamenttia (C6-0176/2005),
– ottaa huomioon oikeudellisten asioiden valiokunnan lausunnon ehdotetusta oikeusperustasta,
– ottaa huomioon työjärjestyksen 51 ja 35 artiklan,
– ottaa huomioon budjettivaliokunnan mietinnön (A6-0054/2006),
1. hyväksyy komission ehdotuksen sellaisena kuin se on tarkistettuna;
2. pyytää komissiota muuttamaan ehdotustaan vastaavasti EY:n perustamissopimuksen 250 artiklan 2 kohdan mukaisesti ja Euratomin perustamissopimuksen 119 artiklan toisen kohdan mukaisesti;
3. pyytää neuvostoa ilmoittamaan parlamentille, jos se aikoo poiketa parlamentin hyväksymästä sanamuodosta;
4. pyytää tulla kuulluksi uudelleen, jos neuvosto aikoo tehdä huomattavia muutoksia komission ehdotukseen;
5. kehottaa puhemiestä välittämään parlamentin kannan neuvostolle ja komissiolle.
Komission teksti
Parlamentin tarkistukset
Tarkistus 1 JOHDANTO-OSAN 1 VIITE
ottaa huomioon Euroopan yhteisön perustamissopimuksen ja erityisesti sen 308 artiklan,
ottaa huomioon Euroopan yhteisön perustamissopimuksen ja erityisesti sen 181 a artiklan,
Tarkistus 2 JOHDANTO-OSAN 2 VIITE
ottaa huomioon Euroopan atomienergiayhteisön perustamissopimuksen ja erityisesti sen 203 artiklan,
Poistetaan.
Tarkistus 3 JOHDANTO-OSAN 4 KAPPALE
(4) Jos takuurahaston rahoittamiseksi tehty varaus poistettaisiin vuosien 2007–2013 rahoitusnäkymistä, takuurahaston rahoittamisen olisi tapahduttava Euroopan unionin talousarviosta suoritettavana pakollisena menona.
(4) Jos takuurahaston rahoittamiseksi tehty varaus poistettaisiin vuosien 2007–2013 rahoitusnäkymistä, takuurahaston rahoittamisen olisi tapahduttava rahoitusnäkymien enimmäismäärien ulkopuolella ja se olisi sisällytettävä varaukseen.
Tarkistus 4 JOHDANTO-OSAN 7 KAPPALE
(7)Perustamissopimuksissa ei ole tämän asetuksen antamiseksi muita valtuuksia kuin Euroopan yhteisön perustamissopimuksen 308 artikla ja Euroopan atomienergiayhteisön perustamissopimuksen 203 artikla,
Poistetaan.
Tarkistus 5 1 ARTIKLAN 4 KOHTA 5 artiklan 2 kohta (asetus (EY, Euratom) N:o 2728/94)
2. Tasausjärjestelmään perustuvat laskelmat pidetään erillään 3 artiklan kolmannessa kohdassa ja 4 artiklassa tarkoitetuista laskelmista. Kyseisten laskelmien perusteella tehdään kuitenkin vuosittain ainoastaan yksi varojen siirto. Euroopan unionin yleisestä talousarviosta tasausjärjestelmän mukaisesti maksettavat määrät katsotaan 3 ja 4 artiklan mukaisissa laskelmissa rahaston nettovaroiksi.
2. Tasausjärjestelmään perustuvat laskelmat pidetään erillään 3 artiklan kolmannessa kohdassa ja 4 artiklassa tarkoitetuista laskelmista. Kyseisten laskelmien perusteella tehdään vuosittain ainoastaan yksi varojen siirto, jonka osat kuitenkin eritellään selkeästi. Euroopan unionin yleisestä talousarviosta tasausjärjestelmän mukaisesti maksettavat määrät katsotaan 3 ja 4 artiklan mukaisissa laskelmissa rahaston nettovaroiksi.
Tarkistus 6 1 ARTIKLAN 4 KOHTA 5 artiklan 3 kohta (asetus (EY, Euratom) N:o 2728/94)
3. Jos yhdestä tai useammasta huomattavasta takaisinmaksun laiminlyönnistä aiheutuneiden takausmaksujen vuoksi rahaston varat ovat pienemmät kuin 50 prosenttia tavoitesummasta, komissio laatii kertomuksen poikkeustoimista, jotka voivat olla tarpeen rahaston rahoittamiseksi uudelleen.
3. Jos yhdestä tai useammasta huomattavasta takaisinmaksun laiminlyönnistä aiheutuneiden takausmaksujen vuoksi rahaston varat ovat pienemmät kuin 75 prosenttia tavoitesummasta, komissio tiedottaa tilanteen taustalla olevista syistä viipymättä budjettivallan käyttäjälle sekä laatii kertomuksen poikkeustoimista, jotka voivat olla tarpeen rahaston rahoittamiseksi uudelleen.