Indeks 
 Poprzedni 
 Następny 
 Pełny tekst 
Procedura : 2006/0010(CNS)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury : A6-0086/2006

Teksty złożone :

A6-0086/2006

Debaty :

PV 04/04/2006 - 6
CRE 04/04/2006 - 6

Głosowanie :

PV 04/04/2006 - 8.4
Wyjaśnienia do głosowania

Teksty przyjęte :

P6_TA(2006)0119

Teksty przyjęte
PDF 376kWORD 58k
Wtorek, 4 kwietnia 2006 r. - Strasburg
Wytyczne dla polityk zatrudnienia w Państwach Członkowskich *
P6_TA(2006)0119A6-0086/2006

Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie wytycznych dla polityk zatrudnienia w Państwach Członkowskich (COM(2006)0032 – C6-0047/2006 – 2006/0010(CNS))

(Procedura konsultacji)

Parlament Europejski,

–   uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2006)0032)(1),

–   uwzględniając art. 128 ust. 2 Traktatu WE, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C6-0047/2006),

–   uwzględniając art. 51 Regulaminu,

–   uwzględniając sprawozdanie Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (A6-0086/2006),

1.   zatwierdza po poprawkach wniosek Komisji;

2.   zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 250 ust. 2 Traktatu WE;

3.   zwraca się do Rady, jeśli ta uznałaby za stosowne oddalić się od przyjętego przez Parlament tekstu, o poinformowanie go o tym fakcie;

4.   zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem, jeśli ta uznałaby za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do wniosku Komisji;

5.   zobowiązuje swojego Przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.

Tekst proponowany przez Komisję   Poprawki Parlamentu
Poprawka 1
Punkt 1a preambuły (nowy)
(1a) W związku z nowymi wyzwaniami związanymi z rozszerzeniem UE w maju 2004 r., wytyczne dla polityk zatrudnienia na lata 2005-2008 zyskały szczególne znaczenie i nadały nowy sens zatrudnianiu młodych i starszych ludzi, ochronie zdrowia pracowników, walce z wypadkami w pracy na poziomie europejskim, integracji szczególnie wrażliwych grup społecznych, walce z wykluczeniem społecznym, likwidacji pracy w szarej strefie, poprawie jakości i stabilności miejsc pracy, oraz zapewnieniu równych praw i szans kobietom i mężczyznom, co powinno zostać oszacowane dla każdej wytycznej przy użyciu wskaźników pozwalających ocenić postępy w tym zakresie.
Poprawka 2
Punkt 1b preambuły (nowy)
(1b) Realizacja wytycznych dla polityk zatrudnienia jest niemożliwa bez skutecznego wprowadzenie w życie wspólnotowych przepisów prawnych przez poszczególne Państwa Członkowskie, w szczególności przepisów odnoszących się do polityki antydyskryminacyjnej zgodnie z art. 13 Traktatu oraz przepisów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Komisja musi poprawić swój monitoring i procedury wykonawcze.
Poprawka 3
Punkt 1c preambuły (nowy)
(1c) Skuteczna integracja rynku pracy zakłada jeszcze większą różnorodność środków wsparcia, które służą integracji i walce z dyskryminacją.
Poprawka 4
Punkt 1d preambuły (nowy)
(1d) Zgodnie z wnioskami wiosennego posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 22 i 23 marca 2005 r. cele dotyczące pełnego zatrudnienia, jakości i wydajności pracy oraz spójności społecznej powinny zostać ujęte w postaci jasnych i dających się zmierzyć priorytetów: przyciągnięcie na rynek pracy i zatrzymanie na nim większej liczby osób w oparciu o zasady równości szans i równego traktowania obu płci oraz modernizacja systemów opieki społecznej; obniżenie kosztów administracyjnych, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw; poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw, a także zwiększenie elastyczności rynków pracy; ponadto wzmocnienie inwestycji w kapitał ludzki poprzez lepszą edukację i podnoszenie kwalifikacji.
Poprawka 5
Punkt 1e preambuły (nowy)
(1e)Konieczny jest dalszy postęp na drodze ku likwidacji przeszkód i ograniczeń swobodnego przepływu osób między Państwami Członkowskimi (wytyczna 21), w szczególności w ramach mobilności pracowników, w tym naukowców i innych osób wykonujących wolne zawody (wytyczna 23) w celu stworzenia Europy bez granic w oparciu o rynek wewnętrzny oraz aby położyć kres niespójnościom wywoływanym w tym zakresie przez dyrektywę Rady 2003/109/WE z dnia 25 listopada 2003 r. dotyczącą statusu obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi1, która przyznaje powyższe prawo obywatelom państw trzecich przebywającym w UE od ponad 5 lat.
______________
1 Dz.U. L 16 z 23.1.2004, str. 44.
Poprawka 6
Punkt 1f preambuły (nowy)
(1f) Wytyczne dotyczące zatrudnienia nie mogą zostać zrealizowane bez odpowiednich nakładów finansowych, w związku z tym Państwa Członkowskie powinny uwzględnić wspomniane założenia podczas przyjmowania perspektyw finansowych na lata 2007-2013.
Poprawka 7
Punkt 2 preambuły
(2)  Należy dokonywać pełnego przeglądu wytycznych w sprawie zatrudnienia oraz ogólnych wytycznych polityki gospodarczej jedynie co trzy lata, natomiast w okresie pośrednim do 2008 r. ich uaktualnianie powinno być ściśle ograniczone.
(2)  Należy dokonywać pełnego przeglądu wytycznych w sprawie zatrudnienia oraz ogólnych wytycznych polityki gospodarczej jedynie co trzy lata w celu zapewnienia im stabilności koniecznej do ich wdrożenia, natomiast w okresie pośrednim do 2008 r. ich uaktualnianie powinno być ściśle ograniczone. Dlatego też, w latach pośrednich, Parlament Europejski powinien odgrywać bardziej aktywną rolę, w szczególności w zakresie kontroli stosowania wytycznych przez Państwa Członkowskie.
Poprawka 8
Punkt 3 preambuły
(3)  Badanie krajowych programów państw członkowskich dotyczących reform zawartych w rocznym sprawozdaniu Komisji z postępów oraz we wspólnym sprawozdaniu w sprawie zatrudnienia wykazuje, że państwa członkowskie powinny przeprowadzać reformy polityki zatrudnienia całościowo zgodnie z priorytetami określonymi w wytycznych na lata 2005-2008.
(3)  Badanie krajowych programów Państw Członkowskich dotyczących reform zawartych w rocznym sprawozdaniu Komisji z postępów oraz we wspólnym sprawozdaniu w sprawie zatrudnienia wykazuje, że Państwa Członkowskie powinny przeprowadzać reformy polityki zatrudnienia całościowo zgodnie z priorytetami określonymi w wytycznych na lata 2005-2008. Przypomina się Państwom Członkowskim oraz Komisji, że włączanie problematyki płci do głównego nurtu życia społeczno-politycznego oraz promowanie równouprawnienia płci powinno zostać zapewnione przy pomocy wszelkich środków, ponieważ równość szans i zwalczanie dyskryminacji mają kluczowe znaczenie dla postępu.
Poprawka 9
Punkt 4a preambuły (nowy)
4a) W celu wspierania wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, a także zwiększenia konkurencyjności wzywa się Państwa Członkowskie do informowania, jakie są ich cele dotyczące wydatków na badania, innowacje i rozwój i jakie działania zamierzają one podjąć na rzecz inwestycji dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikrokredytów dla firm rodzinnych i zakładanych przez kobiety w oparciu o innowacyjne technologie.

(1) Dotychczas nieopublikowano w Dzienniku Urzędowym.

Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności