EB ir Ukrainos susitarimas dėl tam tikrų oro susisiekimo paslaugų aspektų *
189k
32k
Europos Parlamento teisėkūros rezoliucija dėl pasiūlymo dėl Tarybos sprendimo dėl Europos bendrijos ir Ukrainos susitarimo dėl tam tikrų oro susisiekimo paslaugų aspektų sudarymo (KOM(2005)0368 – C6-0431/2005 – 2005/0155(CNS))
Europos Parlamento teisėkūros rezoliucija dėl Tarybos reglamento, iš dalies keičiančio Reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 2728/94, įsteigiantį išorės veiksmų garantijų fondą (KOM(2005)0130 – C6-0176/2005 – 2005/0025(CNS))
– atsižvelgdamas į EB sutarties 308 straipsnį ir EAEB sutarties 203 straipsnį, pagal kuriuos Taryba kreipėsi į Parlamentą dėl konsultacijos (C6-0176/2005),
– atsižvelgdamas į Teisės reikalų komiteto nuomonę dėl siūlomo teisinio pagrindo,
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 51 ir 35 straipsnius,
– atsižvelgdamas į Biudžeto komiteto pranešimą (A6-0054/2006),
1. pritaria Komisijos pasiūlymui su pakeitimais;
2. ragina Komisiją atitinkamai pakeisti savo pasiūlymą pagal EB sutarties 250 straipsnio 2 dalį ir Euratomo sutarties 119 straipsnio antrą pastraipą;
3. ragina Tarybą pranešti Parlamentui, jei ji ketina nukrypti nuo teksto, kuriam pritarė Parlamentas;
4. ragina Tarybą dar kartą konsultuotis su Parlamentu, jei ji ketina iš esmės keisti Komisijos pasiūlymą;
5. paveda Pirmininkui perduoti Parlamento poziciją Tarybai ir Komisijai.
Komisijos siūlomas tekstas
Parlamento pakeitimai
1 pakeitimas 1 NURODOMOJI DALIS
atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 308 straipsnį,
atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 181a straipsnį,
2 pakeitimas 2 NURODOMOJI DALIS
atsižvelgdama į Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 203 straipsnį,
Išbraukta.
3 pakeitimas 4 konstatuojamoji dalis
(4) Jei pagal 2007–2013 m. finansines perspektyvas būtų panaikintas Garantijų fondo finansavimui sukurtas rezervas, lėšos Garantijų fondui turėtų būti skiriamos iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto kaip privalomosios išlaidos.
(4) Jei pagal 2007–2013 m. finansinę perspektyvą būtų panaikintas Garantijų fondo finansavimui sukurtas rezervas, Garantijų fondas turėtų būti finansuojamas neatsižvelgiant į aukščiausias finansinės perspektyvos ribas ir įtrauktas į rezervą.
4 pakeitimas 7 KONSTATUOJAMOJI DALIS
(7)Sutartyse nenumatyta kitų galių priimti šį reglamentą, išskyrus numatytąsias EB sutarties 308 straipsnyje ir Euratomo sutarties 203 straipsnyje,
Išbraukta.
5 pakeitimas 1 STRAIPSNIO 4 PUNKTAS 5 straipsnio 2 dalis (Reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 2728/94)
2. Švelninamuoju mechanizmu pagrįsti apskaičiavimai atliekami atskirai nuo 3 straipsnio trečioje pastraipoje ir 4 straipsnyje nurodytų apskaičiavimų. Tačiau pagal tuos apskaičiavimus atliekamas tik vienas pervedimas per metus. Pagal šį mechanizmą iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto mokamos sumos laikomos Fondo grynuoju turtu vykdant skaičiavimus pagal 3 ir 4 straipsnius.
2. Švelninamuoju mechanizmu pagrįsti apskaičiavimai atliekami atskirai nuo 3 straipsnio trečioje pastraipoje ir 4 straipsnyje nurodytų apskaičiavimų. Tačiau pagal tuos apskaičiavimus atliekamas tik vienas pervedimas per metus, aiškiai nurodant atskiras dalis. Pagal šį mechanizmą iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto mokamos sumos laikomos Fondo grynuoju turtu vykdant skaičiavimus pagal 3 ir 4 straipsnius.
6 pakeitimas 1 STRAIPSNIO 4 PUNKTAS 5 straipsnio 3 dalis (Reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 2728/94)
3. Jei vienos ar kelių negrąžintų didelių paskolų atveju įvykdomi garantijose numatyti įsipareigojimai ir Fondo lėšos dėl to sumažėja iki mažesnės už 50 % planuojamos sumos, Komisija pateikia ataskaitą apie išimtines priemones, kurių gali tekti imtis Fondui papildyti."
3. Jei vienos ar kelių negrąžintų didelių paskolų atveju įvykdomi garantijose numatyti įsipareigojimai ir Fondo lėšos dėl to sumažėja iki mažesnės už 75 % planuojamos sumos, Komisija nedelsiant praneša biudžeto valdymo institucijai apie šios padėties priežastis ir pateikia ataskaitą apie išimtines priemones, kurių gali tekti imtis Fondui papildyti."
Europos Parlamento teisėkūros rezoliucija dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, iš dalies keičiančios Tarybos direktyvą 77/91/EEB dėl ribotos atsakomybės akcinių bendrovių formavimo ir jų kapitalo palaikymo ir keitimo (KOM(2004)0730 – C6-0169/2004 – 2004/0256(COD))
– atsižvelgdamas į Komisijos pasiūlymą Europos Parlamentui ir Tarybai (KOM(2004)0730)(1),
– atsižvelgdamas į EB sutarties 251 straipsnio 2 dalį ir 44 straipsnio 1 dalį, pagal kuriuos Komisija pateikė pasiūlymą Parlamentui (C6-0169/2004),
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 51 straipsnį,
– atsižvelgdamas į Teisės reikalų komiteto pranešimą ir Ekonomikos ir pinigų politikos komiteto nuomonę (A6-0050/2006),
1. pritaria Komisijos pasiūlymui su pakeitimais;
2. ragina Komisiją dar kartą perduoti klausimą svarstyti Parlamentui, jei ji ketina iš esmės keisti savo pasiūlymą arba pakeisti jį nauju tekstu;
3. paveda Pirmininkui perduoti Parlamento poziciją Tarybai ir Komisijai.
Europos Parlamento pozicija priimta per pirmąjį svarstymą 2006 m. kovo 14 d. siekiant priimti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2006/.../EB, iš dalies keičiančią Tarybos direktyvą 77/91/EEB dėl ribotos atsakomybės akcinių bendrovių formavimo ir jų kapitalo palaikymo ir keitimo
atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį ir ypač į jos 44 straipsnio 1 dalį,
atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,
atsižvelgdama į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę(2),
veikdama pagal procedūras, numatytas Sutarties 251 straipsnyje(3),
kadangi:
1) 1976 m. gruodžio 13 d. Antroji Tarybos direktyva 77/91/EEB dėl apsaugos priemonių, kurių valstybės narės, siekdamos tokias priemones suvienodinti, reikalauja iš Sutarties 58 straipsnio antroje pastraipoje apibrėžtų akcinių bendrovių, jų narių ir kitų interesų apsaugai, bendroves steigiant, palaikant ir keičiant jų kapitalą, koordinavimo(4), nustato reikalavimus keletui su kapitalu susijusių priemonių, kurių imasi tokios bendrovės.
(2) Savo 2003 m. gegužės 21 d. komunikate Tarybai ir Europos Parlamentui "Bendrovių teisės modernizavimas ir įmonių valdymo tobulinimas Europos Sąjungoje – veiksmų planas"(5) Komisija daro išvadą, kad Direktyvos 77/91/EEB supaprastinimas ir atnaujinimaslabai padėtų skatinti verslo efektyvumą ir konkurencingumą, nesumažinant apsaugos, kuri yra teikiama akcininkams ir kreditoriams. Šiems tikslams teikiamas didžiausias prioritetas, tačiau jie neprieštarauja poreikiui nedelsiant atlikti kapitalo palaikymo režimo alternatyvų, kuriomis būtų tinkamai saugomi ribotos atsakomybės akcinių bendrovių kreditorių ir akcininkų interesai, bendrą pagrįstumo įvertinimą.
(3) Valstybės narės turėtų turėti galimybę leisti ribotos atsakomybės akcinėms bendrovėms pritraukti kitus, ne tik piniginius, įnašus į savo kapitalą, tais atvejais, kai egzistuoja aiškios tokio įnašo įvertinimo gairės, netaikant reikalavimo, kad jų specialų įvertinimą atliktų ekspertai. Nepaisant to, turėtų būti garantuota smulkiųjų akcininkų teisė reikalauti tokio įvertinimo.
(4) Ribotos atsakomybės akcinėms bendrovėms turėtų būti leidžiama įsigyti savo pačių akcijų, neviršijant bendrovės paskirstytinų rezervų limito, o laikotarpis, per kurį tokiam įsigijimui visuotinis akcininkų susirinkimas gali suteikti leidimą, turėtų būti pratęstas tam, kad būtų padidintas bendrovių, kurios turi operatyviai reaguoti į rinkos pokyčius, darančius įtaką jų akcijų kainai, lankstumas ir sumažinta administracinė našta.
(5) Valstybės narės turėtų turėti galimybė leistiribotos atsakomybės akcinėms bendrovėms teikti finansinę pagalbą, kad jų akcijas įsigytų trečiosios šalys, neviršijant paskirstytinų bendrovės rezervų limito, siekiant padidinti lankstumą keičiant bendrovių akcinio kapitalo nuosavybės struktūrą. Šia galimybe turėtų būti naudojamasi laikantis atitinkamų apsaugos priemonių, atsižvelgiant į šios Direktyvos tikslą apsaugoti akcininkus ir trečiąsias šalis.
(6)Siekiant sustiprinti standartizuotą kreditorių apsaugą visose valstybėse narėse, kreditoriai turėtų turėti galimybę pasinaudoti teisminėmis arba administracinėmis procedūromis, esant tam tikroms sąlygoms, kai ribotos atsakomybės akcinės bendrovės kapitalo sumažinimas kelia grėsmę jų reikalavimams.
(7)Siekiant užtikrinti piktnaudžiavimo rinka prevenciją, įgyvendindamos šią direktyvą, valstybės narės turėtų atsižvelgti į 2003 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/6/EB dėl prekybos vertybiniais popieriais, pasinaudojant viešai neatskleista informacija, ir manipuliavimo rinka (piktnaudžiavimo rinka)(6) ir 2004 m. balandžio 29 d. Komisijos direktyvos 2004/72/EB, įgyvendinančios Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/6/EB nuostatas dėl priimtos rinkos praktikos, viešai neatskleistos informacijos, susijusios su biržos prekių išvestinėmis priemonėmis, organizacijai priklausančių asmenų sąrašo sudarymo, pranešimų apie vadovų sandorius ir apie įtartinus sandorius(7) bei 2003 m. gruodžio 22 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 2273/2003, įgyvendinančio Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2003/6/EB dėl išimčių, taikomų išperkamojo pirkimo programoms ir finansinių priemonių stabilizavimui(8), nuostatas.
(8) Todėl Direktyva 77/91/EEB turėtų būti atitinkamai pakeista.
(9)Pagal Tarpinstitucinio susitarimo dėl teisės aktų leidybos tobulinimo(9) 34 punktą valstybės narės skatinamos savo ir Bendrijos interesų labui parengti lenteles, kurios kuo geriau atskleistų šios direktyvos ir perkėlimo į nacionalinę teisę priemonių tarpusavio santykį, ir viešai jas paskelbti,
PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:
1 straipsnis
Direktyva 77/91/EEB yra keičiama taip:
1. 1 straipsnio 1 dalies 21 įtrauka keičiama taip:
"
-
Vengrijoje:
nyilvánosan működő részvénytársaság
"
2. Įterpiami šie 10a ir 10b straipsniai:
"
10a straipsnis
1. Valstybės narės gali nuspręsti netaikyti 10 straipsnio 1, 2 ir 3 dalių, jei administracijai arba valdymo organui priėmus sprendimą, apmokėjimas kitaip nei grynaisiais pinigais įvykdomas perleidžiamais vertybiniais popieriais, kaip apibrėžta 2004 m. balandžio 21 d. direktyvos 2004/39/EB dėl finansinių priemonių rinkų* 4 straipsnio 1 dalies 18 punkte, arba pinigų rinkos priemonėmis, kaip apibrėžta tos pačios direktyvos 4 straipsnio 1 dalies 19 punkte, ir tokių vertybinių popierių arba pinigų rinkos priemonių vertė yra nustatoma kaip svertinis pakankamos trukmės laikotarpio, nustatomo nacionalinėje teisėje, einančio iki atitinkamo apmokėjimo kitaip nei grynaisiais pinigais dienos, kainos, už kurią jais buvo prekiaujama vienoje arba keliose reguliuojamose rinkose, kaip apibrėžta tos Direktyvos 4 straipsnio 1 dalies 14 punkte, vidurkis.
Tačiau jei kainai įtakos turėjo išimtinės aplinkybės, kurios stipriai pakeistų turto vertę apmokėjimo juo įvykdymo dieną, taip pat ir tais atvejais, kai perleidžiamų vertybinių popierių arba pinigų rinkos priemonių rinka tapo nelikvidi, administracinio arba valdymo organo iniciatyva ir atsakomybe turi būti atliekamas pervertinimas. Pirmiau minėto pervertinimo atveju taikomos 10 straipsnio 1, 2 ir 3 dalys.
2. Valstybės narės gali nuspręsti netaikyti 10 straipsnio 1, 2 ir 3 dalių, jeigu, administracijai arba valdymo organui priėmus sprendimą, apmokėjimas kitaip nei grynaisiais pinigais yra įvykdomas kitokiu turtu nei 1 dalyje nurodytais perleidžiamais vertybiniais popieriais arba pinigų rinkos priemonėmis, dėl ko tikrosios vertės savo nuomonę jau yra pareiškęs pripažintas nepriklausomas ekspertas, ir kai yra įvykdomos šios sąlygos:
a)
tikroji vertė nustatoma ne anksčiau kaip prieš 6 mėnesius iki apmokėjimo turtu dienos;
b)
vertinimas buvo atliktas vadovaujantis valstybėse narėse bendrai pripažintais vertinimo standartais ir principais, kurie yra taikomi turto, kuriuo vykdomas apmokėjimas, pobūdžiui.
Atsiradus naujoms svarbioms aplinkybėms, kurios apmokėjimo turtu įvykdymo dieną stipriai pakeistų tikrąją turto vertę, administracijos arba valdymo organo iniciatyva ir atsakomybe turi būti atliktas pervertinimas. Pirmiau minėto pervertinimo atveju taikomos 10 straipsnio 1, 2 ir 3 dalys.
Neatlikus tokio pervertinimo, vienas ar daugiau akcininkų, kuriems sprendimo padidinti kapitalą priėmimo dieną iš viso priklauso ne mažiau kaip 5 % pasirašytojo bendrovės kapitalo, gali reikalauti, kad pervertinimą atliktų nepriklausomas ekspertas, ir tokiu atveju taikomos 10 straipsnio 1, 2 ir 3 dalys. Tokie akcininkai gali pateikti reikalavimą iki apmokėjimo turtu dienos, su sąlyga, kad reikalavimo pateikimo dieną, kaip ir sprendimo padidinti kapitalą priėmimo dieną, atitinkamam (-iems) akcininkui (-ams) iš viso tebepriklauso ne mažiau kaip 5 % pasirašytojo bendrovės kapitalo.
3. Valstybės narės gali nuspręsti netaikyti 10 straipsnio 1, 2 ir 3 dalių, jeigu administracijos arba valdymo organo sprendimu apmokėjimas kitaip nei grynaisiais pinigais yra įvykdomas kitokiu turtu nei 1 dalyje nurodytais perleidžiamais vertybiniais popieriais arba pinigų rinkos priemonėmis, kurio tikroji vertė yra nustatyta pagal atskiros turto dalies vertę, nurodytą teisės aktuose numatytose ankstesnių finansinių metų ataskaitose, su sąlyga, kad pagal 1984 m. balandžio 10 d. Tarybos direktyvą 84/253/EEB dėl asmenų, atsakingų už įstatymu numatyto apskaitos dokumentų audito atlikimą, patvirtinimo**buvo atliktas šių teisės aktuose numatytų ataskaitų auditas.
Mutatis mutandis taikomos 2 dalies antra ir trečia pastraipos.
10b straipsnis
1. Jeigu apmokėjimas kitaip nei grynaisiais pinigais, kaip nurodyta 10a straipsnyje, yra įvykdomas be ekspertų ataskaitos, kaip nurodyta 10 straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse, papildomai prie reikalavimų, nustatytų 3 straipsnio h punkte, per vieną mėnesį po faktinio apmokėjimo turtu dienos, paskelbiamadeklaracija, kurioje būtų pateikta:
a)
emisijos apmokėjimo kitaip nei grynaisiais pinigais aprašymas;
b)
vertė, šio vertinimo šaltinis ir, jei reikia, vertinimo metodas;
c)
pareiškimas, ar apskaičiuota vertė atitinka bent išleidžiamų akcijų skaičių ir nominalią vertę arba, kai nominalios vertės nėra, buhalterinę vertę ir, atitinkamais atvejais, priemoką už jas;
d)
pareiškimas, kad pradinio vertinimo atžvilgiu neiškilo naujų svarbių aplinkybių.jeigu reikia, pareiškimas, ar pradinio vertinimo atžvilgiu iškilo naujų svarbių aplinkybių.
Skelbiama kiekvienos valstybės narės teisės aktuose nustatytu būdu, Direktyvos 68/151/EEB 3 straipsnyje nustatyta tvarka.
2.Jeigu apmokėjimą, susijusį su siūlomu kapitalo didinimu pagal 25 straipsnio 2 dalį, kitaip nei grynaisiais pinigais pasiūloma įvykdyti be ekspertų ataskaitos, kaip nurodyta 10 straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse, prieš tai, kai įvyks apmokėjimas turtu kitaip nei grynaisiais pinigais, paskelbiamas pranešimas, kuriame nurodoma diena, kurią buvo priimtas sprendimas padidinti kapitalą, ir pateikiama 1 dalyje nurodyta informacija kiekvienos valstybės narės teisės aktuose nustatytu būdu, Direktyvos 68/151/EEB 3 straipsnyje nustatyta tvarka. Tokiu atveju 1 dalyje nurodytoje deklaracijoje tik pateikiamas pareiškimas, kad po to, kai buvo paskelbtas aukščiau paminėtas pranešimas, neiškilo naujų svarbių aplinkybių.
3. Kiekviena valstybė narė numato tinkamas apsaugos priemones, kuriomis būtų užtikrinta, kad laikomasi 10a ir šiame straipsnyje išdėstytos procedūros, jeigu apmokėjimą kitaip nei grynaisiais pinigais pasiūloma įvykdyti be ekspertų ataskaitos, kaip nurodyta 10 straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse.
_________________
* OL L 145, 2004 4 30, p. 1.
** OL L 126, 1984 5 12, p. 20.
"
3. 11 straipsnio 1 dalies pirmas punktas yra keičiamas taip:
a) Žodis "10 straipsnyje" keičiamas į "10 straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse";
b) Pridedamas šis sakinys:
"
10a ir 10b straipsniai taikomi mutatis mutandis.
"
4. 19 straipsnio 1 dalis yra keičiama taip:
"
1. Nepažeidžiant vienodoje padėtyje esančių akcininkų vienodų teisių ir pareigų principo bei Europos Parlamento ir Tarybos 2003 m. sausio 28 d. direktyvos 2003/6/EB dėl prekybos vertybiniais popieriais, pasinaudojant viešai neatskleista informacija, ir manipuliavimo rinka (piktnaudžiavimo rinka)*, valstybės narės teisės aktaigali leisti bendrovei įsigyti savo akcijas pačiai ar per asmenį, veikiantį savo vardu, tačiau bendrovės naudai. Jei įsigijimas leidžiamas, valstybės narės užtikrina, kad sudarant įsigijimo sandorius būtų laikomasi tokių sąlygų:
a)
tam būtų suteikiamas visuotinio susirinkimo leidimas, kuris apibrėžtų tokio įsigijimo sąlygas ir, visų pirma, didžiausią leidžiamą įsigyti akcijų skaičių, laikotarpio, kai toks leidimas galioja, trukmę, kurios maksimali riba nustatoma nacionalinėje teisėje, tačiau negali būti ilgesnė kaip 5 metai, ir, jeigu įsigyjama už tam tikrą mokestį, maksimalų ir minimalų mokesčio dydį. Administracijos ar valdymo organo nariai užtikrina, kad kiekvieną kartą, įsigyjant akcijas, būtų laikomasi b ir c punktuose nurodytų sąlygų;
b)
dėl akcijų įsigijimo, tarp jų – akcijų, kurias bendrovė įsigijo anksčiau ir valdo, ir akcijų, kurias įsigijo asmuo, veikiantis savo vardu, tačiau bendrovės naudai, grynasis turtas negali tapti mažesnis nei nurodytasis 15 straipsnio 1 dalies a ir b punktuose;
c)
toks sandoris gali būti vykdomas tik su visiškai apmokėtomis akcijomis;
Be to, valstybės narės akcijų įsigijimui, apibrėžtam pirmoje pastraipoje, gali taikyti vieną arba visas iš šių sąlygų:
-
kad nominali vertė arba, jei jos nėra, buhalterinė įsigyjamų akcijų, tarp jų – akcijų, kurias bendrovė įsigijo anksčiau ir valdo arba kurias įsigijo savo vardu, bet bendrovės naudai veikiantis asmuo, vertė negali viršyti valstybės narės nustatytos ribos. Ši riba negali būti mažesnė kaip 10% pasirašytojo kapitalo;
-
kad bendrovei suteiktas leidimas įsigyti savo akcijas pagal 1 pastraipoje apibrėžtą procedūrą, didžiausias leidžiamas įsigyti akcijų skaičius, laikotarpio, kai toks leidimas galioja, trukmė, maksimalus ar minimalus mokesčio dydis yra nustatyti bendrovės įstatuose arba steigimo dokumentuose.
-
kad bendrovė laikosi atitinkamų ataskaitų ir pranešimų teikimo reikalavimų;
-
kad, kaip nustatyta valstybių narių, kai kurių bendrovių gali būti reikalaujama anuliuoti įgytas akcijas, o anuliuotų akcijų nominalią vertę atitinkančią suma įtraukti į rezervą, kuris negali būti paskirstomas akcininkams, išskyrus pasirašytojo kapitalo sumažinimo atvejus; šis rezervas gali būti naudojamas tik pasirašytojo kapitalo didinimui rezervo kapitalizacijos būdu;
-
kad dėl įsigijimo netrukdoma kreditorių reikalavimų vykdymui.
__________________
* OL L 96, 2003 4 12, p. 16.
"
5.20 straipsnio 3 dalyje žodžiai "15 straipsnio 1 dalies a punkte" keičiami žodžiais "15 straipsnio 1 dalies a ir b punktuose".
6. 23 straipsnio 1 punktas yra keičiamas taip:
"
1. Jei valstybės narės teisės aktuose bendrovei leidžiama tiesiogiai ar netiesiogiai iš anksto išmokėti lėšų, suteikti paskolų ar garantijų trečiajai šaliai, kad toji galėtų įsigyti bendrovės akcijų, šiuose teisės aktuose tokiems sandoriams turi būti nustatytosantroje–penktoje pastraipose išdėstytos sąlygos.
Sandoriai privalo būti vykdomi administracijos arba valdymo organo atsakomybe sąžiningomis rinkos sąlygomis, ypač palūkanų, kurias bendrovė gauna, ir bendrovei suteikiamo paskolos ir avansinio mokėjimo, minėtų 1 pastraipoje, užtikrinimo atžvilgiu. Turi būti deramai išnagrinėtas trečiosios šalies arba – kai sandoryje dalyvauja daugiau šalių – kiekvienos šalies kreditingumas.
Sandorius administracija arba valdymo organas privalo teikti visuotiniam susirinkimui, kad jis juos iš anksto patvirtintų, o visuotinis susirinkimas tokiu atveju turi vadovautis 40 straipsnyje nustatytomis kvorumo ir daugumos taisyklėmis. Administracija arba valdymo organas visuotiniam susirinkimui privalo pateikti raštišką ataskaitą, nurodydamas sandorio priežastis, bendrovės suinteresuotumą tokio sandorio įvykdymu, sąlygas, kuriomis sandoris vykdomas, su sandoriu susijusią riziką bendrovės likvidumui ir mokumui ir kainą, už kurią trečioji šalis įsigyja akcijas. Ši ataskaita pateikiama registrui paskelbti Direktyvos 68/151/EEB 3 straipsnyje nustatyta tvarka.
Dėl trečiosioms šalims iš viso suteiktos finansinės pagalbos grynasis turtas niekada negali tapti mažesnis nei nurodytasis 15 straipsnio 1 dalies a ir b punktuose, tai pat atsižvelgiant į grynojo turto sumažėjimą dėl to, kad bendrovė arba jos vardu veikiantis asmuo įsigijo savo pačios akcijų 19 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka. Bendrovė savo balanso įsipareigojimų dalyje numato rezervą, kurio negalima paskirstyti,lygų iš viso suteiktos finansinės pagalbos sumai.
Jeigu trečioji šalis, pasinaudodamaiš bendrovėsgauta finansine pagalba, įsigyja bendrovės nuosavas akcijas, kaip apibrėžta 19 straipsnio 1 dalyje, arba pasirašo akcijas, išleidžiamas didinant pasirašytąjį kapitalą, toks įsigijimas privalo būti atliekamas už teisingą kainą.
"
7.Įterpiamas šis 23a straipsnis:
"
23a straipsnis
Tais atvejais, kai atskiri bendrovės, esančios sandorio, minėto 23 straipsnio 1 dalyje, šalimi, administracijos arba valdymo organo nariai, patronuojančios bendrovės, kaip apibrėžta 1983 m. birželio 13 d. Tarybos direktyvos 83/349/EEB dėl konsoliduotos atskaitomybės* 1 straipsnyje, administracijos arba valdymo organo nariai, tokia motininė įmonė pati arba asmenys, veikiantys savo vardu, bet tokių organų arba tokios įmonės naudai, yra kitomis tokio sandorio šalimis, valstybės narės, imdamosi atitinkamų apsaugos priemonių, užtikrina, kad toks sandoris nepažeistų bendrovės interesų.
_________________
* OL L 193, 1983 7 18, p. 1. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/51/EB (OL L 178, 2003 7 17, p. 16).
"
8. 27 straipsnio 2 dalies antrasis punktas yra keičiamas taip:
"
Taikomos 10 straipsnio 2 ir 3 dalys ir 10a bei 10b straipsniai.
"
9.32 straipsnio 1 dalis keičiama taip:
"
1. Mažinant pasirašytąjį kapitalą, bent jau tie kreditoriai, kurių reikalavimai buvo pateikti iki sprendimo dėl kapitalo sumažinimo paskelbimo datos, turi teisę gauti jų reikalavimų, kurie dar neturėjo būti įvykdyti iki tokio paskelbimo dienos, garantijas. Valstybių narių įstatymai negali tokios teisės atšaukti, išskyrus atvejus, kai kreditorius turi pakankamas apsaugos priemones ar jei pastarosios, atsižvelgiant į bendrovės turimą turtą, nėra būtinos.
Valstybės narės nustato sąlygas, kuriomis būtų galima pasinaudoti pirmame punkte numatyta teise. Bet kuriuo atveju valstybės narės užtikrina, kad kreditoriams būtų leidžiama kreiptis į atitinkamą administracinę arba teismo instituciją dėl atitinkamų apsaugos priemonių, jeigu jie gali įtikinamai parodyti, kad dėl pasirašytojo kapitalo sumažinimo kyla grėsmė jų reikalavimų įvykdymui ir kad iš bendrovės atitinkamų apsaugos priemonių nebuvo gauta.
"
10.41 straipsnio 1 dalis yra keičiama taip:
"
1. Valstybės narės gali nukrypti nuo 9 straipsnio 1 dalies, 19 straipsnio 1 dalies a punkto pirmojo sakinio bei 25, 26 bei 29 straipsnių, jeigu tai yra būtina priimant ar taikant nuostatas, kuriomis siekiama skatinti darbuotojų ar kitų asmenų grupių, apibrėžtų nacionaliniuose teisės aktuose, dalyvavimą įmonių kapitalo valdyme.
"
2 straipsnis
1. Valstybės narės priima įstatymus ir kitus teisės aktus, kurie, įsigaliojęne vėliau kaip iki ...(10), įgyvendina šiądirektyvą.
Valstybėms narėms šias nuostatas priėmus, jose turi būti palikta nuoroda į šią direktyvą arba nuoroda turi būti pateikta, jas paskelbiant oficialiai. Valstybės narės turi nustatyti, kaip tokia nuoroda turi būti pateikta.
2. Valstybės narės turi perduoti Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų pagrindinių nacionalinių teisės aktų nuostatų tekstus.
3 straipsnis
Ši Direktyva įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jos paskelbimo Europos Sajungos oficialiajame leidinyje.
Europos Parlamento teisėkūros rezoliucija dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, įsteigiančio Europos lyčių lygybės institutą (KOM(2005)0081 – C6-0083/2005 – 2005/0017(COD))
– atsižvelgdamas į Komisijos pasiūlymą Europos Parlamentui ir Tarybai (KOM(2005)0081)(1),
– atsižvelgdamas į EB sutarties 251 straipsnio 2 dalį, 13 straipsnio 2 dalį ir į 141 straipsnio 3 dalį, pagal kuriuos Komisija jam pateikė pasiūlymą (C6-0083/2005),
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 51 straipsnį,
– atsižvelgdamas į Teisės reikalų komiteto nuomonę dėl pasiūlyto teisinio pagrindo,
– atsižvelgdamas į Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pranešimą ir Biudžeto komiteto bei Konstitucinių reikalų komiteto nuomones (A6-0043/2006),
1. pritaria Komisijos pasiūlymui su pakeitimais;
2. nurodo, kad pasiūlyme dėl teisės akto nurodyti asignavimai yra tik orientacinio pobūdžio, kol nėra pasiekta susitarimo dėl Finansinės perspektyvos 2007 ir vėlesniems metams;
3. ragina Komisiją, patvirtinus kitą Finansinę perspektyvą, patvirtinti pasiūlyme dėl reglamento nurodytas sumas arba, iškilus būtinybei, pateikti pakoreguotas sumas Europos Parlamentui ir Tarybai pritarti, tuo pačiu užtikrinant jų atitikimą nustatytai aukščiausiai ribai;
4. ragina Komisiją dar kartą perduoti klausimą svarstyti Parlamentui, jei ji ketina savo pasiūlymą keisti iš esmės arba pakeisti jį nauju tekstu;
5. paveda Pirmininkui perduoti Parlamento poziciją Tarybai ir Komisijai.
Europos Parlamento pozicija priimta per pirmąjį svarstymą 2006 m. kovo 14 d. siekiant priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. .../2006, įsteigiantį Europos lyčių lygybės institutą
atsižvelgdamas į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 3 straipsnio 2 dalį, 13 straipsnio 2 dalį ir 141 straipsnio 3 dalį,
atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą,
atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę(2),
veikdami Sutarties 251 straipsnyje nustatyta tvarka(3),
kadangi:
(1) Moterų ir vyrų lygybė yra pagrindinis Europos Sąjungos principas. Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 21 ir 23 straipsniuose yra draudžiama bet kokia diskriminacija dėl lyties ir reikalaujama visose srityse užtikrinti moterų ir vyrų lygybę.
(2)Steigimo sutarties 2 straipsnyje nustatyta, kad moterų ir vyrų lygybė yra vienas iš pagrindinių Bendrijos uždavinių. Be to, pagal Sutarties 3 straipsnio 2 dalį Bendrija turi siekti panaikinti nelygybę ir skatinti moterų ir vyrų lygybę visose savo veiklos srityse, taip užtikrindama moterų ir vyrų lygybės matmens įtraukimą į bendrą Bendrijos politiką.
(3) Sutarties 13 straipsnis įgalioja Tarybą visose Bendrijos kompetencijos srityse imtis atitinkamų veiksmų kovoje su diskriminacija, inter alia dėl lyties.
(4) Lygių galimybių ir vienodo požiūrio į vyrus ir moteris darbo ir užimtumo atžvilgiu principas įtvirtintas EB sutarties 141 straipsnyje, be to, jau galioja daugybė teisės aktų, išsamiai reglamentuojančių vienodą požiūrį į moteris ir vyrus užimtumo ir darbo sąlygų, įskaitant vienodą darbo užmokestį, atžvilgiu.
(5)Komisijos ataskaitoje Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui bei Regionų komitetui dėl vyrų ir moterų lygybės(4) daroma išvada, kad daugelyje politikos sričių yra ryški lyčių nelygybė; ši moterų ir vyrų nelygybė yra daugiamatis reiškinys, dėl kurio reikia imtis įvairių ir išsamių politinių priemonių, ir būtina dėti daugiau pastangų, siekiant įgyvendinti Lisabonos strategijos užduotis.
6) 2000 m. gruodžio mėn. Europos Vadovų Taryba Nicoje paragino "didinti sąmoningumą, skatinti kaupti žinias ir keistis patirtimi, pirmiausia įsteigiant Europos institutą lyčių klausimams spręsti…".
(7) Komisijos pavedimu atliktos galimybių studijos ataskaitoje pateikiama išvada(5), kad Europos lyčių lygybės institutas gali vykdyti kai kurias užduotis, kurių šiuo metu veikiančios institucijos nesprendžia, ypač mokslinių tyrimų duomenų ir informacijos koordinavimo, centralizavimo ir skleidimo, tinklų kūrimo, moterų ir vyrų lygybės matomumo didinimo, lyčių perspektyvos akcentavimo ir priemonių, kurios leistų geriau integruoti lyčių lygybės klausimus į Bendrijos politiką, kūrimo srityse.
8) 2004 m. kovo 10 d. rezoliucijoje dėl Europos Sąjungos politikos lyčių lygybės klausimais(6) Europos Parlamentas paragino Komisiją padidinti pastangas įsteigti institutą.
(9) Užimtumo, socialinių reikalų, sveikatos ir vartotojų apsaugos taryba 2004 m. birželio 1–2 d. susitikime(7) ir Europos Vadovų Taryba 2004 m. birželio 17–18 d. susitikime pritarė pasiūlymui įsteigti Europos lyčių lygybės institutą, o Europos Vadovų Taryba pasiūlė Komisijai parengti konkretų pasiūlymą.
(10) Bendrijai siekiant veiksmingai skatinti ir įgyvendinti lyčių lygybės politiką, ypač išsiplėtusioje Sąjungoje, būtina dokumentuose įtvirtinti,nagrinėti ir skleisti objektyvią, patikimą ir palyginamą informaciją bei duomenis apie moterų ir vyrų lygybę, kurti atitinkamas priemones, kuriomis siekiama panaikinti visų formų diskriminavimą lyties pagrindu, ir skatinti lyties aspekto integravimą į visas politikos sritis, skatinti suinteresuotų šalių dialogą ir didinti ES piliečių informuotumą; todėl tikslinga įsteigti Europos lyčių lygybės institutą, kuris padėtų Bendrijos institucijoms ir valstybėms narėms atlikti šias užduotis.
(11)Kadangi lyčių lygybė negali būti pasiekta vien tik antidiskriminacinės politikos pagalba, o būtinas suderintas egzistavimas kartu ir priemonės, skatinančios subalansuotą vyrų ir moterų dalyvavimą visuomenėje, šio tikslo pasiekimas turėtų būti įtrauktas į Instituto užduotis.
(12)Atsižvelgiant į tai, kad, siekiant parodyti moterims teigiamą sektiną pavyzdį, svarbu akcentuoti moterų, pasirinkusių įvairius gyvenimo kelius, pasiekimus, į Instituto užduotis taip pat turėtų būti įtraukti veiksmai šia kryptimi.
(13) Skatinant Europos lygiu rinkti palyginamus ir patikimus duomenis, ypač svarbu bendradarbiauti su atitinkamomis valstybių narių institucijomis ir atitinkamomis statistikos įstaigomis, ypač su Eurostatu; informacija apie moterų ir vyrų lygybę yra svarbi visais Bendrijos lygmenimis – vietos, regionų, nacionaliniu ir visos Bendrijos, todėl tokia informacija būtų naudinga valstybių narių institucijoms savo kompetencijos srityse formuojant politiką ir nustatant priemones vietos, regionų ir nacionaliniu lygmenimis.
(14) Kad užtikrintų kuo geresnį išteklių naudojimą, Institutas turėtų kuo glaudžiau bendradarbiauti su visomis Bendrijos programomis ir įstaigomis, ypač su Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondu(8), Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūra(9), Europos profesinio mokymo plėtros centru (10) ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūra(11).
(15)Institutas turėtų plėtoti bendradarbiavimą ir dialogą su nevyriausybinėmis ir lygių galimybių srityje veikiančiomis organizacijomis bei susijusiomis institucijomis, aktyviai stengdamasis siekti lygybės nacionaliniame ir Europos lygmenyse bei trečiosiose šalyse.
(16) Pagal Sutarties 3 straipsnio 2 dalį į šį reglamentą tikslinga įtraukti nuostatą, kuria administracinėje valdyboje būtų skatinamas subalansuotas vyrų ir moterų skaičius.
(17) Vykdydamas savo užduotis Institutas turi būti visiškai nepriklausomas.
(18) Institutas turėtų taikyti atitinkamus Bendrijos teisės aktus, reglamentuojančius galimybę visuomenei susipažinti su dokumentais, kaip nustatyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1049/2001(12), ir asmenų apsaugą asmens duomenų tvarkymo atžvilgiu, kaip nustatyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 45/2001(13).
(19) Europos lyčių lygybės institutui taikomas 2002 m. gruodžio 23 d. Komisijos reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 dėl finansinio pagrindų reglamento, skirto įstaigoms, minėtoms Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento(14) 185 straipsnyje.
(20) Esant sutartinei Instituto atsakomybei, kuriai taikoma Instituto sudaromoms sutartims taikoma teisė, priimti sprendimą pagal Instituto sudarytos sutarties straipsnį dėl arbitražo priklauso Teisingumo Teismo jurisdikcijai. Teisingumo Teismas taip pat turėtų jurisdikciją ginčuose dėl bet kokios žalos, susijusios su nesutartine Instituto atsakomybe, atlyginimo.
(21) Siekiant įvertinti Instituto poveikį, galimą poreikį pakeisti arba išplėsti jo uždavinius ir būsimą kitų tokių peržiūrų laiką, turėtų būti atliktas nepriklausomas išorės įvertinimas.
(22)Kadangi šio reglamento tikslų valstybės narės negali deramai pasiekti ir kadangi dėl jo masto ir poveikio tų tikslų būtų geriau siekti Bendrijo lygmeniu, laikydamasi Sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo Bendrija gali patvirtinti priemones. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytiems tikslams pasiekti.
23) 141 straipsnio 3 dalyje nustatomas konkretus teisinis pagrindas priemonėms, kuriomis siekiama užtikrinti lygių galimybių ir vienodo požiūrio į vyrus ir moteris principo užimtumo ir profesinės veiklos srityse taikymą. Pagal 13 straipsnio 2 dalį Bendrija gali tvirtinti priemones, kurios leistų paremti ir skatinti tikslą kovoti su diskriminacija dėl lyties už darbo sferos ribų. 141 straipsnio 3 dalis ir 13 straipsnio 2 dalis yra deramas teisinis šio pasiūlymo pagrindas,
PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:
1 straipsnis
Instituto įsteigimas
Šiuo reglamentu įsteigiamas Europos lyčių lygybės institutas (toliau – Institutas).
2 straipsnis
Tikslai
Bendri Instituto siekiai – padėti Bendrijos institucijoms, ypač Komisijai, ir valstybių narių institucijoms kovoti su diskriminacija dėl lyties ir skatinti lyčių lygybę bei didinti ES piliečiųsąmoningumą lyčių lygybės klausimais.
3 straipsnis
Užduotys
1. Siekdamas 2 straipsnyje nustatytų tikslų, Institutas:
a)
nagrinėja ir skleidžia atitinkamą objektyvią, patikimą ir palyginamą informaciją apie lyčių lygybę, įskaitant valstybių narių, Bendrijos institucijų, mokslinių tyrimų centrų, nacionalinių lygybės įstaigų, nevyriausybinių organizacijų, socialinių partnerių, atitinkamų trečiųjų šalių ir tarptautinių organizacijų Institutui perduotų tyrimų ir pažangiausios patirties rezultatus, atkreipia dėmesį į sektorius, kurie nebuvo ištirti, ir siūlo iniciatyvas dėl spragų užpildymo;
b)
bendradarbiauja su Eurostatu ir visomis atitinkamomis statistikos įstaigomis, kad galėtų parengti duomenų palyginamumo, objektyvumo ir patikimumo gerinimo Europos lygmeniu metodus, nustatydamas kriterijus, kurie užtikrintų nuoseklesnę informaciją, kad šios įstaigos, rinkdamos duomenis, atsižvelgtų į lyčių klausimus,
c)
parengia, nagrinėja, įvertina, platina ir skatina metodinių priemonių naudojimą, siekdamas paremti lyčių lygybės diegimą visose Bendrijos politikos kryptyse ir to skatinamose valstybių narių politikos kryptyse, bei paremia lyčių aspekto aktualinimą visose Bendrijos institucijose ir įstaigose;
d)
atlieka padėties Europoje tyrimus lyčių lygybės aspektu,
e)
įkuria ir koordinuoja 7 straipsnyje minimą Europos lyčių lygybės tinklą, kuriame dalyvauja tyrimų centrai, įstaigos, organizacijos ir ekspertai, veikiantys lyčių lygybės ir lyčių aspekto aktualinimo srityje, kad būtų remiami ir skatinami tyrimai, optimizuojamas turimų išteklių panaudojimas bei skatinami informacijos mainai ir sklaida;
f)
organizuojaad hoc ekspertų susitikimus tiriamajam instituto darbui paremti, skatina tyrėjų keitimąsi informacija ir užtikrina, kad lyčių aspektas būtų visada įtrauktas į jų mokslinius tyrimus;
g)
kartu su atitinkamomis suinteresuotomis šalimis Europos lygmeniu organizuoja ir skatina konferencijas, kampanijas ir susitikimus, kad būtų didinamas Sąjungos piliečių sąmoningumas lyčių lygybės srityje;
h)
skleidžia informaciją apie moterų, pasirinkusių įvairius gyvenimo kelius, pasiekimus, teikia išvadas ir siūlo politikos kryptis bei iniciatyvas, skirtas skelbti tokias sėkmingas istorijas ir jas panaudoti;
i)
plėtoja dialogą ir bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis ir lygių galimybių srityje veikiančiomis organizacijomis, universitetais ir ekspertais, mokslinių tyrimų centrais, socialiniais partneriais bei susijusiomis įstaigomis, aktyviai siekiančiomis lygybės nacionaliniame ir Europos lygmenimis bei trečiosiose šalyse;
j)
sukuria visuomenei prieinamus dokumentų ištekliusir ragina susijusius socialinius partnerius prisidėti prie šių išteklių bet kokiais šiuo metu egzistuojančiais atitinkamais dokumentais;
k)
) suteikia galimybę visuomeninėms ir privačioms organizacijoms pasinaudoti žiniomis apie lyčių aspekto aktualinimą;
l)
teikia rekomendacijas ir gaires Bendrijos institucijoms, kad jos galėtų efektyviai įtraukti lyčių aspekto aktualinimą į teisės aktus;
m)
dalyvauja tarptautiniame dialoge su įstaigomis ir organizacijomis, atsakingomis už lyčių lygybę;
n)
teikia Bendrijos institucijoms informaciją lyčių lygybės ir lyčių aspekto aktualinimo į ES stojančiose šalyse ir šalyse kandidatėse klausimais;
o)
skelbia pažangiosios patirties pavyzdžius.
2.Institutas skelbia metinę savo veiklos ataskaitą.
4 straipsnis
Veiklos sritys ir darbo metodai
1. Institutas savo užduotis atlieka neperžengdamas Bendrijos kompetencijos ribų, paisydamas patvirtintų tikslų bei metinėje programoje nustatytų prioritetinių sričių ir tinkamai atsižvelgdamas į turimus biudžeto išteklius.
2. Instituto darbo programa atitinka Bendrijos prioritetus ir Komisijos darbo programą, įskaitant jos statistinį ir mokslo tiriamąjį darbą.
3. Siekdamas garantuoti geriausią įmanomą išteklių panaudojimą, vykdydamas savo veiklą Institutas atsižvelgia į turimą iš bet kokių šaltinių gautą informaciją, ypač į informaciją apie veiklos, kurią Bendrijos institucijos ir kitos institucijos, įstaigos ir kompetentingos nacionalinės bei tarptautinės organizacijos jau įgyvendino, rūšis, ir glaudžiai bendradarbiauja su kompetentingomis Komisijos tarnybomis. Institutas užtikrina tinkamą veiklos koordinavimą su visomis atitinkamomis Bendrijos agentūromis ir Sąjungos įstaigomis, o tai, prireikus, sukonkretinama ketinimų protokole.
4. Institutas užtikrina, kad skleidžiama informacija būtų suprantama galutiniams vartotojams.
5. Siekdamas įgyvendinti Institutui pavedamas užduotis, Institutas gali užmegzti sutartinius santykius, ypač pagal subrangos susitarimus.
Metinėje Instituto veiklos ataskaitoje, kuri minima 3 straipsnio 2 dalyje, pateikiama informacija apie visus tokius sutartinius santykius, įskaitant informaciją apie pavestas užduotis ir apie įstaigas, kurioms jos pavestos.
5 straipsnis
Instituto nepriklausomumas
Institutas vykdydamas savo veiklą yra nepriklausomas nuo nacionalinių institucijų bei pilietinės visuomenės ir jis nepriklauso nuo Bendrijos institucijų.
6 straipsnis
Juridinio asmens statusas ir veiksnumas
Institutas turi juridinio asmens statusą. Visose valstybėse narėse jis turi plačiausią juridiniams asmenims pagal įstatymus suteikiamą veiksnumą, būtent – jis gali įsigyti kilnojamojo ir nekilnojamojo turto bei juo disponuoti ir pradėti teisinį procesą.
7 straipsnis
Lyčių lygybės tinklas
1.Kad 3 straipsnio 1 dalies e punkte numatytas tinklas būtų įkurtas kuo greičiau ir veiksmingiau, Institutas paskelbia atvirą kvietimą išreikšti susidomėjimą parengti lyčių lygybės ir lyčių aspekto aktualinimo srityje dirbančių centrų, įstaigų, organizacijų ir ekspertų sąrašą.
2.Administracinė valdyba pakviečia į 1 dalyje minimą sąrašą įtrauktas organizacijas ir ekspertus prisijungti prie tinklo.
8 straipsnis
Galimybė peržiūrėti dokumentus
1. Instituto turimiems dokumentams taikomas Reglamentas (EB) Nr. 1049/2001.
2. Administracinė valdyba per šešis mėnesius nuo Instituto įsteigimo patvirtina priemones Reglamento (EB) Nr. 1049/2001 nuostatoms įgyvendinti.
3. Dėl sprendimų, kuriuos Institutas priima pagal Reglamento (EB) Nr. 1049/2001 8 straipsnį, gali būti paduotas skundas ombudsmenui arba pateiktas ieškinys Europos Bendrijų Teisingumo Teisme Sutarties atitinkamai 195 ir 230 straipsniuose nustatytomis sąlygomis.
4. Institutas duomenis apdoroja vadovaudamasis Reglamentu (EB) Nr. 45/2001.
9 straipsnis
Bendradarbiavimas nacionaliniu ir Europos lygiu su organizacijomis, su tarptautinėmis organizacijomis ir trečiosiomis šalimis
1. Siekdamas užsitikrinti paramą savo užduočių vykdymui, Institutas bendradarbiauja su valstybių narių organizacijomis ir ekspertais, tokiais kaip lygybės įstaigos, mokslinių tyrimų centrai, universitetai, nevyriausybinės organizacijos, socialiniai partneriai, taip pat su atitinkamomis organizacijomis Europos arba tarptautiniu lygmenimis bei su trečiosiomis šalimis.
2. Jeigu veiksmingam Instituto užduočių vykdymui yra būtini susitarimai su tarptautinėmis organizacijomis arba trečiosiomis šalimis, Bendrija Sutarties 300 straipsnyje nustatyta tvarka Instituto vardu sudaro susitarimą su tarptautinėmis organizacijomis arba su trečiosiomis šalimis. Šio nuostata neužkerta kelio ad-hoc bendradarbiavimui su tokiomis organizacijomis arba trečiosiomis šalimis.
10 straipsnis
Instituto organai
Institutą sudaro:
a)
administracinė valdyba,
b)
direktorius ir jo (jos) personalas,
c)
patariamasis forumas.
11 straipsnis
Administracinė valdyba
1. Administracinę valdybą sudaro:
a)
devyni(-ios) nariai(-ės), Tarybos skiriami(-os), pasikonsultavus su Europos Parlamentu, iš Komisijos pasiūlyto sąrašo, kuriame pateiktas daug didesnis kandidatų(-čių) skaičius nei reikia paskirti narių, bei Komisijos atstovas(-ė). Komisijos sudarytas sąrašas ir reikalingi dokumentai perduodami Europos Parlamentui. Kuo greičiau, bet ne ilgiau kaip per tris tokio susirašinėjimo mėnesius, Europos Parlamentas gali pakviesti kandidatus(-es) į klausymą ir pateikti savo nuomonę svarstyti Tarybai, kuri po to sprendžia dėl narių paskyrimo;
b)
trys Komisijos paskirti balso teisės neturintys atstovai(-ės), kurių kiekvienas(-a) atstovauja vienai iš šių grupių:
i)
atitinkamai Bendrijos lygio nevyriausybinei organizacijai, kuri pagrįstai siekia prisidėti prie kovos su diskriminacija dėl lyties ir lyčių lygybės skatinimo,
ii)
darbdavių organizacijoms Bendrijos lygiu ir
iii)
darbuotojų organizacijoms Bendrijos lygiu.
2. Administracinės valdybos nariai(-ės) skiriami(-os) taip, kad būtų užtikrinti aukščiausio lygio kompetencijos standartai ir didelė atitinkamų ir tarpdisciplininių žinių lyčių lygybės srityje apimtis.
Komisija, Europos Parlamentas ir Taryba siekia užtikrinti vienodą moterų ir vyrų atstovavimą administracinėje valdyboje. Bet kokiu atveju jie užtikrina, kad administracinėje valdyboje nebūtų mažiau kaip 40 proc. kiekvienos lyties atstovų(-ių).
Pakaitiniai(-ės) nariai(-ės), kurie atstovauja nariui(-ei), kai jo(jos) nėra, skiriami tokia pat tvarka.
Narių kadencija trunka penkerius metus ir gali būti vieną kartą pratęsta.
Valdybos narių sąrašą Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir Instituto tinklalapyje bei visuose susijusiuose tinklalapiuose skelbia Taryba.
3. Administracinė valdyba pirmininką(-ę) ir pirmininko(-ės) pavaduotoją renka dvejų su puse metų laikotarpiui, kuris gali būti pratęstas.
4. Kiekvienas(-a) administracinės valdybos narys(-ė) arba, kai jo(jos) nėra, jo(jos) pavaduotojas(-a) turi vieną balsą.
5. Administracinė valdyba priima Instituto veiklai būtinus sprendimus. Visų pirma ji:
a)
pasikonsultavusi su Komisija, 12 straipsnyje minimo(-s) direktoriaus(-ės) parengto projekto pagrindu tvirtina metinę ir vidutinės trukmės darbo programas trejų metų laikotarpiui atsižvelgdama į biudžetą ir turimus išteklius; prireikus per metus programa gali būti peržiūrima; pirmoji metinė darbo programa turi būti patvirtinta ne vėliau kaip per devynis mėnesius po direktoriaus(-ės) paskyrimo;
b)
tvirtina 3 straipsnio 2 dalyje minimą metinę ataskaitą, ypatingą dėmesį skirdama pasiektų rezultatų palyginimui su metinės darbo programos tikslais; ši ataskaita ne vėliau kaip iki birželio 15 d. siunčiama Europos Parlamentui, Tarybai, Komisijai, Audito Rūmams, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui bei skelbiama Instituto tinklalapyje;
c)
taiko drausmines priemones direktoriui(-ei), pagal 12 straipsnį skiria arba atleidžia jį(ją);
d)
patvirtina instituto metinio biudžeto projektą ir galutinį metų biudžetą.
6. Administracinė valdyba tvirtina pasikonsultavus su Komisija direktoriaus(-ės) pasiūlytas Instituto vidaus taisykles.
7. Administracinės valdybos sprendimai priimami absoliučia balsų dauguma. Lemiamą balsą turi valdybos pirmininkas(-ė).
8. Administracinė valdyba tvirtina pasikonsultavus su Komisija direktoriaus(-ės) pasiūlytas savo darbo tvarkos taisykles.
9. Pirmininkas(-ė) ne rečiau kaip du kartus per metus sušaukia valdybos posėdį. Pirmininkas(-ė) papildomus posėdžius sušaukia savo iniciatyva arba ne mažiau kaip trečdalio administracinės valdybos narių prašymu.
10. Institutas kasmet persiunčia Europos Parlamentui ir Tarybai (toliau - biudžeto valdymo institucija) visą su įvertinimo procedūrų išdavomis susijusią informaciją.
11. Siekiant koordinuoti atitinkamas darbo programas lyčių aspekto aktualinimo srityje, dalyvauti administracinės valdybos posėdžiuose stebėtojų teisėmis gali būti kviečiami Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondo, Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūros, Europos profesinio mokymo plėtros centro ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūros direktoriai(-ės).
12 straipsnis
Direktorius(-ė)
1. Institutui vadovauja direktorius(-ė), administracinės valdybos paskirtas(-a)iš Komisijos pasiūlytų kandidatų(-čių) sąrašo, sudaryto po atviro konkurso, Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje paskelbus kvietimą išreikšti susidomėjimą. Prieš paskyrimą kandidatai(-tės) kviečiami(-os) nedelsiant pateikti pareiškimą kompetentingam Europos Parlamento komitetui ir atsakyti į jo narių klausimus. Administracinė valdyba, skirdama direktorių(-ę), atitinkamai atsižvelgia į Europos Parlamento nuomonę.
2. Direktoriaus(-ės) kadencija trunka penkerius metus. Atlikus įvertinimą, ji gali būti pratęsta vieną kartą ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui. Atlikdami šį įvertinimą, Europos Parlamentas ir administracinė valdyba ypatingą dėmesį skiria:
-
per pirmąją kadenciją pasiektiems rezultatams ir jų siekimo būdui;
-
ateinančių metų Instituto pareigoms ir reikalavimams.
3. Administracinės valdybos prižiūrimas(-a) direktorius(-ė) atsako už:
a)
3 straipsnyje numatytų užduočių vykdymą;
b)
Instituto metinės ir vidutinės trukmės veiklos programų parengimą ir įgyvendinimą;
c)
administracinės valdybos susirinkimų rengimą;
d)
3 straipsnio 2 dalyje numatytos metinės ataskaitos parengimą ir paskelbimą;
e)
visus personalo klausimus, visų pirma naudojimąsi 14 straipsnio 3 dalyje numatytomis galiomis;
f)
kasdienio administravimo klausimus;
g)
veiksmingų stebėsenos ir įvertinimo procedūrų, susijusių su Instituto tikslų vykdymu pagal pripažintus veiklos standartus, įgyvendinimą. Direktorius(-ė) kasmet pateikia administracinei valdybai ataskaitą apie stebėsenos sistemos rezultatus.
4. Direktorius(-ė) už savo pareigų vykdymą atsiskaito administracinei valdybai, kurios posėdžiuose dalyvauja be balsavimo teisės. Europos Parlamentas ir Taryba taip pat bet kuriuo metu gali jį (ją) pakviesti dalyvauti viešame bet kurio klausimo, susijusio su Instituto veikla, svarstyme.
5. Direktorius(-ė) yra Instituto teisinis(-ė) atstovas(-ė).
13 straipsnis
Patariamasis forumas
1. Patariamąjį forumą sudaro kompetentingų institucijų, kurios specializuojasi lyčių lygybės srityje, nariai(-ės), kiekvienai valstybei narei skiriant po vieną atstovą(-ę).
2. Patariamojo forumo nariai(-ės) nėra administracinės valdybos nariai(-ės).
3. Patariamasis forumas remia direktoriaus(-ės) siekį užtikrinti Instituto veiklos kokybę ir nepriklausomumą.
4. Patariamasis forumas padeda direktoriui(-ei) rengiant instituto metinės ir vidutinės trukmės laikotarpio veiklos programas. Jis sukuria mechanizmą, skirtą keistis informacija lyčių lygybės klausimais ir žinioms kaupti. Jis užtikrina glaudų Instituto ir valstybių narių kompetentingų institucijų bendradarbiavimą.
5. Patariamajam forumui pirmininkauja direktorius(-ė), o kai jo(jos) nėra – pavaduotojas(-a) iš Instituto. Forumas reguliariai ne rečiau kaip du kartus per metus renkasi direktoriaus(-ės) kvietimu arba ne mažiau kaip trečdalio jo narių prašymu. Jo darbo procedūros apibrėžiamos Instituto vidaus taisyklėse ir paskelbiamos viešai.
6. Patariamojo forumo darbe dalyvauja Komisijos tarnybų atstovai(-ės).
7. Institutas suteikia patariamajam forumui būtiną techninę ir logistinę pagalbą, parūpina sekretoriatą jo posėdžiams.
8. Direktorius(-ė)savo iniciatyva arba patariamojo forumo nariams pasiūlius gali pakviesti atitinkamų ūkio sektorių, darbdavių, profesinių sąjungų, profesinių ar mokslo tyrimų įstaigų, arba nevyriausybinių organizacijų, kurios pripažįstamos turinčiomis patirties su Instituto darbu susijusiose srityse, ekspertus(-es) ir atstovus(-es) bendradarbiauti atliekant konkrečias užduotis ir dalyvauti atitinkamoje patariamojo forumo veikloje.
14 straipsnis
Personalas
1. Instituto darbuotojams(-oms) taikomi Europos Bendrijų pareigūnų tarnybos nuostatai, kitų Europos Bendrijų tarnautojų įdarbinimo sąlygos ir bendrai Europos bendrijos institucijose priimtos taisyklės šiems tarnybos nuostatams įgyvendinti.
2. Administracinė valdyba pagal susitarimą su Komisija ir vadovaudamasi Europos Bendrijų pareigūnams ir kitiems tarnautojams taikomų Personalo nuostatų 110 straipsnio nuostatomis ir kitų Europos Bendrijų tarnautojų įdarbinimo sąlygomis tvirtina atitinkamas įgyvendinimo priemones. Administracinė valdyba gali patvirtinti nuostatas, leidžiančias įdarbinti Institute komandiruotus nacionalinius ekspertus iš valstybių narių.
3. Savo darbuotojų atžvilgiu Institutas naudojasi galiomis, kurios yra suteiktos skiriančiajai institucijai.
15 straipsnis
Biudžeto sudarymas
1. Instituto įplaukų ir išlaidų sąmatos rengiamos kiekvieniems finansiniams metams, kurie atitinka kalendorinius metus, ir yra parodomos Instituto biudžete.
2. Instituto biudžete nurodomos įplaukos ir išlaidos turi būti subalansuotos.
3. Neapribojant kitų išteklių, Instituto įplaukas sudaro:
a)
Bendrijos subsidija, įtraukta į Europos Sąjungos bendrąjį biudžetą (Komisijos skyrius);
b)
mokėjimai už suteiktas paslaugas;
c)
bet kokios finansinės įmokos, gautos iš 9 straipsnyje nurodytų organizacijų arba trečiųjų šalių;
d)
bet kokia valstybių narių savanoriška įmoka.
4. Instituto išlaidas sudaro užmokestis personalui, administracinės bei infrastruktūros sąnaudos ir veiklos sąnaudos.
5. Kiekvienais metais administracinė valdyba, remdamasi direktoriaus(-ės) parengtu projektu, pateikia ateinančių finansinių metų Instituto įplaukų ir išlaidų sąmatą. Administracinė valdyba vėliausiai iki kovo 31 d. nusiunčia Komisijai šią sąmatą, kurioje taip pat pateikiamas jos sukūrimo plano projektas.
6. Komisija siunčia sąmatą biudžeto valdymo institucijai kartu su preliminariu Europos Sąjungos biudžeto projektu.
7. Remdamasi šia sąmata, Komisija įtraukia sąmatas, kurias laiko būtinomis sukūrimo planui, ir subsidijos, kuri bus mokama iš bendrojo biudžeto, sumą į preliminarų Europos Sąjungos bendrojo biudžeto projektą, kurį Sutarties 272 straipsnyje nustatyta tvarka pateikia biudžeto valdymo institucijai.
8. Biudžeto valdymo institucija leidžia asignavimus Institutui skirtai subsidijai. Biudžeto valdymo institucija patvirtina Institutui skirtą sukūrimo planą.
9. Instituto biudžetą tvirtina administracinė valdyba. Jis tampa galutinis, kai galutinai patvirtinamas Europos Sąjungos bendrasis biudžetas. Tam tikrais atvejais jis yra atitinkamai patikslinamas.
10. Administracinė valdyba kiek įmanoma greičiau praneša biudžeto valdymo institucijai apie savo ketinimą įgyvendinti bet kokį projektą, kuris finansiniu požiūriu gali turėti didelės reikšmės jos biudžeto finansavimui, ypač kai projektai yra susiję su nuosavybe, pavyzdžiui, pastatų nuoma arba pirkimu. Apie tai ji praneša Komisijai.
Kai kuris nors biudžeto valdymo institucijos skyrius praneša apie savo ketinimą pateikti nuomonę, jis savo nuomonę administracinei valdybai perduoda per šešias savaites nuo pranešimo apie projektą dienos.
16 straipsnis
Biudžeto įgyvendinimas
1. Instituto biudžetą įgyvendina direktorius(-ė).
2. Pasibaigus kiekvieniems finansiniams metams, vėliausiai iki kovo 1 d. Instituto apskaitos pareigūnas(-ė) Komisijos apskaitos pareigūnui(-ei) pateikia preliminarias finansines ataskaitas kartu su tų finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita. Komisijos apskaitos pareigūnas(-ė) konsoliduoja institucijų ir decentralizuotų įstaigų preliminarias finansines ataskaitas bendrojo Finansinio reglamento 128 straipsnyje nustatyta tvarka.
3. Pasibaigus kiekvieniems finansiniams metams, vėliausiai iki kovo 1 d. Komisijos apskaitos pareigūnas(-ė) Instituto preliminarias finansines ataskaitas kartu su tų finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita siunčia Audito Rūmams. Tų finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita taip pat siunčiama Europos Parlamentui ir Tarybai.
4. Gavęs(-usi) Audito Rūmų pastabas dėl Instituto preliminarių finansinių ataskaitų, direktorius(-ė) savo atsakomybe bendrojo Finansinio reglamento 129 straipsnyje nustatyta tvarka parengia Instituto galutines finansines ataskaitas ir nusiunčia jas administracinei valdybai, kad gautų jos nuomonę.
5. Administracinė valdyba pateikia nuomonę apie Instituto galutines finansines ataskaitas.
6. Pasibaigus kiekvieniems finansiniams metams, vėliausiai iki liepos 1 d. direktorius(-ė) Europos Parlamentui, Tarybai, Komisijai ir Audito Rūmams pateikia galutines finansines ataskaitas kartu su administracinės valdybos nuomone.
7. Galutinės finansinės ataskaitos yra paskelbiamos.
8. Direktorius(-ė) vėliausiai iki rugsėjo 30 d. nusiunčia Audito Rūmams atsakymą į jų pastabas. Jis(ji) taip pat nusiunčia šį atsakymą administracinei valdybai.
9. Direktorius(-ė) Europos Parlamento prašymu teikia jam visokią informaciją, kurios reikia, kad mokėjimų tvarka būtų sklandžiai taikoma konkrečiais finansiniais metais, kaip nustatyta bendrojo Finansinio reglamento 146 straipsnio 3 dalyje.
10. Rekomendavus kvalifikuota dauguma veikiančiai Tarybai, Europos Parlamentas iki N+2 metų balandžio 30 d. suteikia direktoriui(-ei) patvirtinimą, kad N metų biudžetas buvo įgyvendintas.
11. Institutui taikomas finansines taisykles tvirtina administracinė valdyba, pasikonsultavusi su Komisija. Šios finansinės taisyklės negali nukrypti nuo Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002, nebent tai būtų konkrečiai reikalinga Instituto veikimui ir yra gautas išankstinis Komisijos sutikimas.
17 straipsnis
Kalbos
1. Institutui taikomos 1958 m. balandžio 15 d. Reglamento Nr. 1, nustatančio kalbas, kurios turi būti vartojamos Europos ekonominėje bendrijoje(15), nuostatos.
2. Instituto darbui reikalingas vertimo raštu paslaugas iš esmės suteikia Europos Sąjungos įstaigų vertimo centras(16).
18 straipsnis
Privilegijos ir imunitetai
Institutui taikomas Protokolas dėl Europos Bendrijų privilegijų ir imunitetų.
19 straipsnis
Atsakomybė
1. Instituto sutartinę atsakomybę reglamentuoja konkrečiai sutarčiai taikoma teisė.
Priimti sprendimą pagal Instituto sudarytos sutarties straipsnį dėl arbitražo priklauso Europos Bendrijų Teisingumo Teismui jurisdikcijai.
2. Esant nesutartinei atsakomybei, valstybių narių įstatymams būdingų bendrųjų principų nustatyta tvarka Institutas kompensuoja bet kokią žalą, kurią jis arba jo tarnautojai padaro eidami savo pareigas.
Spręsti bet kokį ginčą dėl tokios žalos atlyginimo priklauso Teisingumo Teismo jurisdikcijai.
20 straipsnis
Trečiųjų šalių dalyvavimas
1. Instituto veikloje gali dalyvauti šalys, sudariusios su Europos bendrija susitarimus, pagal kuriuos jos yra priėmusios ir taiko Bendrijos teisės aktų principus šio reglamento apimamoje srityje, ir kuriose yra draudžiama prievarta prieš moteris, moterų lytinių organų žalojimas bei prekyba žmonėmis, ir skatinamas konfliktų sprendimas bei moterų dalyvavimas darbo rinkoje, o taip pat socialinių, ekonominių ir politinių sprendimų priėmimo procese.
2. Pagal atitinkamas šių susitarimų nuostatas yra nustatomos priemonės, tiksliai apibrėžiančios, kokias atvejais, kokiu mastu ir kokiu būdu šalys gali dalyvauti Instituto darbe, įskaitant nuostatas dėl dalyvavimo Instituto iniciatyvose, finansinių įmokų ir darbuotojų. Personalui šie susitarimai bet kokiu atveju privalo atitikti Europos Bendrijų pareigūnų tarnybos nuostatus ir kitų Europos Bendrijų tarnautojų įdarbinimo sąlygas.
21 straipsnis
Įvertinimas
1. Iki praeis ...(17) Institutas, remdamasis administracinės valdybos, kuri dėl to susitaria su Komisija, pateiktais kriterijais, paveda atlikti nepriklausomą išorinį jo pasiekimų įvertinimą. Įvertinime apžvelgiamas Instituto indėlis į lyčių lygybės skatinimą ir nagrinėjamas sinerginis poveikis. Jame visų pirma įvertinamas poreikis keisti arba išplėsti Instituto vykdomas užduotis, įskaitant tokio užduočių pakeitimo ar išplėtimo finansinius padarinius. Įvertinime atsižvelgiama į šalių, suinteresuotų tiek Bendrijos, tiek ir nacionaliniu lygmenimis, nuomones.
2. Administracinė valdyba, gavusi Komisijos pritarimą, suplanuoja būsimų įvertinimų grafiką, atsižvelgdama į ankstesnėje dalyje minimos įvertinimo ataskaitos rezultatus.
22 straipsnis
Peržiūros išlyga
Komisija nusiunčia įvertinimoataskaitą Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui, taip pat ją paskelbia viešai. Komisija, išnagrinėjusi įvertinimo ataskaitą, jei reikia, pateikia pasiūlymą pakeistišį reglamentą. Jei Komisija mano, kad, atsižvelgiant į užsibrėžtus siekius, tolesnis Instituto egzistavimas nebereikalingas, ji gali pasiūlyti panaikinti Institutą. Europos Parlamentas ir Taryba, remdamiesi šiuo pasiūlymu, apsvarsto, ar tinka pakeisti arba panaikinti šį reglamentą.
23 straipsnis
Administracinė kontrolė
Remiantis Sutarties 195 straipsniu, Instituto veiklą kontroliuoja Ombudsmenas.
24 straipsnis
Instituto veiklos pradžia
Institutas pradeda veiklą kaip galima greičiau, tačiau bet kokiu atveju ne vėliau kaip per ...(18).
25 straipsnis
Įsigaliojimas
Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.
1975 m. gegužės 26 d. Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 1365/75 dėl Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondo įsteigimo (OL L 139, 1975 5 30, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1111/2005 (OL L 184, 2005 7 15, p. 1).
1994 m. liepos 18 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2062/94 dėl Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūros įsteigimo (OL L 216, 1994 8 20, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1112/2005 (OL L 184, 2005 7 15, p. 5).
1975 m. vasario 10 d. Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 337/75 dėl Europos profesinio mokymo plėtros centro įsteigimo (OL L 39, 1975 2 13, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 2051/2004 (OL L 355, 2004 12 1, p. 1).
2003 m. gruodį Europos Vadovų Taryboje susirinkę valstybės narės prašė, kad Komisija paruoštų pasiūlymą dėl Žmogaus teisių agentūros įsteigimo išplėsdama Europos rasizmo ir ksenofobijos stebėjimo centro įgaliojimus (KOM(2005)0280).
2001 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1049/2001 dėl galimybės visuomenei susipažinti su Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos dokumentais (OL L 145, 2001 5 31, p. 43).
2000 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 45/2001 dėl asmenų apsaugos Bendrijos institucijoms ir įstaigoms tvarkant asmens duomenis ir laisvo tokių duomenų judėjimo (OL L 8, 2001 1 12, p. 1).
1994 m. lapkričio 28 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2965/94, įsteigiantis Europos Sąjungos įstaigų vertimo centrą (OL L 314, 1994 12 7, p. 1). Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1645/2003 (OL L 245, 2003 9 29, p. 13).
* Dvylika mėnesių nuo šio reglamento įsigaliojimo dienos.
Greitojo reagavimo ir pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms priemonė *
535k
205k
Europos Parlamento teisėkūros rezoliucija dėl pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, kuriuo įkuriama Greitojo reagavimo ir pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms priemonė (KOM(2005)0113 – C6-0181/2005 – 2005/0052(CNS))
– atsižvelgdamas į Komisijos pasiūlymą Tarybai (KOM(2005)0113)(1),
– atsižvelgdamas į EB sutarties 308 straipsnį ir Euratomo sutarties 203 straipsnį, pagal kuriuos Taryba kreipėsi į Parlamentą dėl konsultacijos (C6-0181/2005),
– atsižvelgdamas į Teisės reikalų komiteto nuomonę dėl siūlomo teisinio pagrindo,
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 51 ir 35 straipsnius,
– atsižvelgdamas į Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto pranešimą ir Biudžeto komiteto bei Piliečių laisvės, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto nuomones (A6-0027/2006),
1. pritaria Komisijos pasiūlymui su pakeitimais;
2. patikslina, kad pasiūlyme dėl reglamento nurodyti asignavimai yra tik orientacinio pobūdžio tol, kol bus pasiektas susitarimas dėl 2007 m. ir vėlesnių metų finansinės perspektyvos;
3. ragina Komisiją, kai bus priimta kita finansinė perspektyva, patvirtinti pasiūlyme dėl reglamento nurodytas sumas arba, jei iškiltų būtinybė, pateikti patikslintas sumas tvirtinti Europos Parlamentui ir Tarybai, taip užtikrinant, kad jos atitiktų nustatytas ribas;
4. ragina Komisiją pagal EB sutarties 250 straipsnio 2 dalį ir Euratomo sutarties 119 straipsnio antrą pastraipą atitinkamai pakeisti savo pasiūlymą;
5. ragina Tarybą pranešti Parlamentui, jei ji ketina nukrypti nuo teksto, kuriam pritarė Parlamentas;
6. prašo Tarybos vėl konsultuotis su Parlamentu, jei ji ketina iš esmės keisti Komisijos pasiūlymą;
7. ragina Tarybą ir Komisiją, atsižvelgiant į pakeistą teisinį pagrindą, laikyti šią nuomonę pirmuoju svarstymu pagal bendro sprendimo procedūrą;
8. paveda Pirmininkui perduoti Parlamento poziciją Tarybai ir Komisijai.
Komisijos siūlomas tekstas
Parlamento pakeitimai
1 pakeitimas Pavadinimas
Pasiūlymas dėl TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo įkuriama Greitojo reagavimo ir pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms priemonė
Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo įkuriama Prevencijos, greitojo reagavimo ir pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms priemonė
(Šis pakeitimas taikomas visam tekstui, kur tik minimas pasirengimas ir greitasis reagavimas).
2 pakeitimas 1 nurodomoji dalis
atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 308 straipsnį,
atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 175 straipsnio 1 dalį,
3 pakeitimas 2 nurodomoji dalis
atsižvelgdama į Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 203 straipsnį,
Išbraukta.
4 pakeitimas 1 konstatuojamoji dalis
(1) Pagal EB sutarties 3 straipsnio 1 punkto u dalį Bendrijos veikla apima ir civilinės saugos priemones.
(1) Didelio masto ekstremalios situacijos gali turėti labai didelę įtaką tiek žmogaus sveikatai, tiek aplinkai. EB sutarties 175 straipsnio 1 dalis yra teisinis pagrindas, numatantis ir aplinkos politiką, ir visuomenės sveikatos apsaugą, taigi šia dalimi priemonė turėtų būti grindžiama.
5 pakeitimas 2 konstatuojamoji dalis
(2) Tuo tikslu Tarybos sprendimu 2001/792/EB, Euratomas, buvo nustatytas Bendrijos mechanizmas sustiprintam bendradarbiavimui teikiant civilinės saugos pagalbą palengvinti.
(2) Tarybos sprendimu 2001/792/EB, Euratomas, buvo nustatytas Bendrijos mechanizmas sustiprintam bendradarbiavimui teikiant civilinės saugos pagalbą palengvinti.
6 pakeitimas 2 a konstatuojamoji dalis (nauja)
(2a) Klimato kaita turi didelį neigiamą poveikį pasaulio aplinkai, ekonomikai ir socialinei tvarkai, galintį sukelti katastrofiškas pasekmes. Dėl stichinių nelaimių patiriami ekonominiai nuostoliai per paskutinįjį dešimtmetį, palyginti su septintuoju dešimtmečiu, padidėjo šešis kartus.
7 pakeitimas 2 b konstatuojamoji dalis (nauja)
(2b) Nelaimių rizikos sumažinimas, įskaitant pažeidžiamumo kilus stichinėms nelaimėms sumažinimą, yra sudėtinė tvariosios plėtros dalis ir viena iš pagrindinių būtinų prielaidų Tūkstantmečio plėtros tikslams pasiekti.
8 pakeitimas 2 c konstatuojamoji dalis(nauja)
(2c) Žemės valdymas ir naudojimas yra svarbus politikos priemonių ir planų, skirtų nelaimių prevencijai ir padarinių likvidavimui, aspektas. Todėl tokiuose planuose ir politikos priemonėse turėtų būti numatytas integruotas aplinkos ir gamtos išteklių valdymas, įskaitant nelaimių rizikos mažinimą, pvz., integruotas potvynių ir miškų valdymas, tinkamą pelkių ir kitų jautrių ekosistemų valdymas, taip pat rizikos įvertinimas miesto zonose.
9 pakeitimas 2 d konstatuojamoji dalis (nauja)
(2d) Atskirtiems ir atokiausiems ES regionams būdingos specifinės savybės ir poreikiai, kuriuos lemia geografinė padėtis, vietovė ir socialinės bei ekonominės sąlygos. Pastarosios gali turėti neigiamą poveikį: apsunkinti pagalbos ir intervencinių išteklių teikimą ir lemti ypatingus poreikius didelio masto ekstremalių situacijų atveju.
10 pakeitimas 3 konstatuojamoji dalis
(3) Būtina įkurti Greitojo reagavimo ir pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms priemonę, pagal kurią būtų galima teikti finansinę pagalbą gerinant pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms ir reagavimo į jas sistemų veiksmingumą, ypač atsižvelgiant į Sprendimą 2001/792/EB.
(3) Būtina įkurti Prevencijos, greitojo reagavimo ir pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms priemonę, pagal kurią būtų galima teikti finansinę pagalbą gerinant pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms ir reagavimo į jas sistemų veiksmingumą, ypač atsižvelgiant į Sprendimu 2001/792/EB įkurtą stebėsenos ir informavimo centrą.
11 pakeitimas 4 konstatuojamoji dalis
(4) Sudarant sąlygas teikti abipusę pagalbą mobilizuojant valstybių narių pagalbos priemones, šia priemone bus akivaizdžiai užtikrintas Bendrijos solidarumas su didelio masto ekstremalių situacijųištiktomisšalimis.
(4) Sudarant sąlygas teikti abipusę pagalbą mobilizuojant valstybių narių pagalbos priemones, šia priemone bus akivaizdžiai užtikrintas Bendrijos solidarumas su ES ir trečiosiomisšalimis, susidūrusiomis su didelio masto ekstremaliomis situacijomis, kilusiomis dėl stichinių nelaimių ar avarijų pramonės ir technologijų srityje, įskaitant jūrų taršą, arba dėl teroristų išpuolių.
12 pakeitimas 4 a konstatuojamoji dalis(nauja)
(4a) Taryba priėmė išvadas dėl Europos civilinės saugos pajėgumo didinimo1, 1 OL C 304, 2005 12 1, p. 1.
13 pakeitimas 4 b konstatuojamoji dalis(nauja)
(4b) Siekiant solidarumo ir padėti ES piliečiams, kuriems reikia pagalbos, trečiosiose šalyse, turi būti įmanoma naudoti priemonę veiksmams tiek Europos Sąjungoje, tiek už jos ribų.
14 pakeitimas 4 c konstatuojamoji dalis (nauja)
(4c) Kai priemonė naudojama už ES teritorinių ribų, svarbu, kad veiksmai būtų derinami su Jungtinėmis Tautomis.
15 pakeitimas 4 d konstatuojamoji dalis (nauja)
(4d) Bendrijos veiksmai neturi atleisti nuo atsakomybės tų trečiųjų šalių, kurioms pagal principą "teršėjas moka" pirmiausia tenka atsakomybė dėl jų padarytos žalos.
16 pakeitimas 4 e konstatuojamoji dalis(nauja)
(4e) Reikia toliau bendradarbiauti didinant karinių išteklių ir gebėjimų, svarbių civilinės saugos operacijoms kovojant su stichinėmis ar žmogaus sukeltomis nelaimėmis, duomenų bazės veiksmingumą.
17 pakeitimas 4 f konstatuojamoji dalis (nauja)
(4f) Siekiant sudaryti sąlygas ir užtikrinti geresnę didelio masto ekstremalių situacijų prevenciją, pasirengimą ir reagavimą, būtina vykdyti dideles informavimo kampanijas, taip pat visuomenės ir ypač jaunimo švietimo ir sąmoningumo ugdymo iniciatyvas, skirtas gerinti savisaugą ir pasiruošimo nelaimėms priemones.
18 pakeitimas 4 g konstatuojamoji dalis (nauja)
(4g) Savanorių veikla valdant nelaimes yra labai svarbi, jie taip pat svarbūs civilinės saugos veikloje, savanoriai tiek kaip savanoriškų organizacijų nariai, tiek kaip atskiri asmenys labai prisideda prie reagavimo į didelio masto ekstremalias situacijas planavimo ir prie paties reagavimo.
19 pakeitimas 6 a konstatuojamoji dalis(nauja)
(6a) Solidarumo su trečiosiomis šalimis išreiškimas nelaimių ir didelio masto ekstremalių situacijų akivaizdoje jau daugelį metų yra ES išorinių veiksmų dalis ir atitinka solidarumo principą; ES civilinės saugos išplėtimas už Sąjungos ribų duotų naudos ir padidintų priemonės veiksmingumą.
20 pakeitimas 7 konstatuojamoji dalis
(7) Siekiant nuoseklumo už Bendrijos ribų vykdomiems greitojo reagavimo veiksmams reikėtų taikyti [data] Tarybos reglamentą (EB) Nr. […]/2005, kuriuo įkuriama Stabilumo priemonė. Dėl tos pačios priežasties priemonė neturėtų būti taikoma veiksmams, kuriems taikomas Tarybos sprendimas […]/2005, kuriuo įkuriama specifinė programa "Terorizmo prevencija, pasiruošimas ir pasekmių valdymas", arba susijusiems su teisėtvarkos ir viešosios tvarkos palaikymu bei vidaus saugumo užtikrinimu.
(7) Siekiant nuoseklumo, priemonė neturėtų būti taikoma veiksmams, kuriems taikomas Tarybos sprendimas […]/2005, kuriuo įkuriama specifinė programa "Terorizmo prevencija, pasiruošimas ir pasekmių valdymas", arba susijusiems su teisėtvarkos ir viešosios tvarkos palaikymu bei vidaus saugumo užtikrinimu.
21 pakeitimas 9 konstatuojamoji dalis
(9) Taikant šį reglamentą sudaromos viešųjų pirkimų sutartys ir teikiamos subsidijos turėtų būti įgyvendinamos vadovaujantis 2002 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento. Kadangi civilinės saugos srities veikla yra specifinio pobūdžio, reikėtų numatyti galimybę skirti subsidijas ir fiziniams asmenims.
(9) Taikant šį reglamentą sudaromos viešųjų pirkimų sutartys ir teikiamos subsidijos turėtų būti įgyvendinamos vadovaujantis 2002 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento. Kadangi civilinės saugos srities veikla yra specifinio pobūdžio, reikėtų numatyti galimybę skirti subsidijas ir fiziniams asmenims, ir nevyriausybinėms organizacijoms.
22 pakeitimas 10 konstatuojamoji dalis
(10) Turėtų būti numatyta galimybėdalyvauti trečiosioms šalims, nes dėl to priemonė taptų dar našesnė ir veiksmingesnė.
(10) Pageidautina, kaddalyvautų trečiosios šalys, nes ekstremalios situacijos trečiosiose šalyse gali turėti didelį poveikį valstybėms narėms, ir dėl tokio dalyvavimo priemonė taip pat taptų dar našesnė ir veiksmingesnė.
23 pakeitimas 11 a konstatuojamoji dalis (nauja)
(11a) Siekiant, kad šis reglamentas būtų veiksmingai įgyvendinamas, Komisija, bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, turėtų kuo greičiau parengti išsamų Europos Sąjungos civilinės saugos išteklių (personalas, įranga ir t. t.) sąrašą.
24 pakeitimas 12 konstatuojamoji dalis
(12) Reiktų priimti atitinkamas nuostatas dėl adekvačios priemone remiamų veiksmų įgyvendinimo stebėsenos.
(12) Reiktų priimti atitinkamas nuostatas dėl adekvačios priemone remiamų veiksmų įgyvendinimo stebėsenos. Teikiant Bendrijos finansinę paramą būtinas didžiausias įmanomas skaidrumas ir tinkama išteklių naudojimo stebėsena.
25 pakeitimas 16 a konstatuojamoji dalis(nauja)
(16a) Bendrijos veiksmai civilinės saugos srityje papildo valstybių, regionų ir vietos valdžios institucijų priemones. Nelaimių atvejais atsakomybė pirmiausia tenka regionams ir savivaldybėms, todėl jie turėtų aktyviai dalyvauti rengiant, įgyvendinant ir stebint civilinės saugos priemones.
26 pakeitimas 16 b konstatuojamoji dalis (nauja)
(16b) Nepažeidžiant Sutartyje apibrėžtų biudžeto valdymo institucijos galių, į šį reglamentą visai priemonės trukmei įtraukiamas finansinis planas, kaip apibrėžta 1999 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos Tarpinstitucinio susitarimo biudžeto vykdymo tvarkos ir biudžeto sudarymo procedūros tobulinimo1 33 punkte. ____________ 1 OL C 172, 1999 6 18, p. 1.
27 pakeitimas 17 konstatuojamoji dalis
(17)Europos bendrijos steigimo sutartyje ir Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutartyje nenumatyta kitų įgaliojimų šiam reglamentui priimti negu nustatyta atitinkamai jų 308 ir 203 straipsniuose,
Išbraukta.
28 pakeitimas 17 a konstatuojamoji dalis (nauja)
(17a) Europos Parlamentas priėmė nemažai rezoliucijų dėl stichinių nelaimių, įskaitant 2005 m. rugsėjo 8 d. rezoliuciją1, kurioje paragino Komisiją ir valstybes nares siekti glaudesnio su civilinės saugos priemonėmis susijusio bendradarbiavimo stichinių nelaimių atveju, siekiant nuo jų apsisaugoti ir sumažinti jų griaunamąjį poveikį, visų pirma užtikrinant papildomus civilinės saugos išteklius. 1 Priimti tekstai, P6_TA(2005)0334, 9 punktas.
29 pakeitimas 1 straipsnio 1 dalis
Šiuo reglamentu laikotarpiu nuo 2007 m. sausio 1 d. iki 2013 m. gruodžio 31 d. įkuriama Greitojo reagavimo ir pasirengimo priemonė (toliau – "priemonė"), skirta paremti ir papildyti valstybių narių pastangas apsaugoti gyventojus, aplinką ir turtą įvykus didelio masto ekstremalioms situacijoms.
Šiuo reglamentu laikotarpiu nuo 2007 m. sausio 1 d. iki 2013 m. gruodžio 31 d. įkuriama Prevencijos, greitojo reagavimo ir pasirengimo priemonė (toliau – "priemonė"), skirta paremti ir papildyti valstybių narių pastangas apsaugoti gyventojus ir visuomenės sveikatą, užtikrinti saugą, apsaugoti aplinką, turtą ir kultūros paveldą įvykus didelio masto ekstremalioms situacijoms.
30 pakeitimas 1 straipsnio 2 dalis
Juo nustatomos taisyklės, kaip priemone turėtų būti finansiškai remiami veiksmai, skirti padidinti Bendrijos pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms lygį.
Juo nustatomos taisyklės, kaip priemone turėtų būti finansiškai ir techniškai remiami veiksmai, skirti padidinti Bendrijos rizikos prevencijos pajėgumą ir pasirengimo reaguoti į didelio masto ekstremalias situacijas lygį, ir numatomi bandomieji projektai, skirti nustatyti visai Europai svarbias temas ir (arba) padėti sustiprinti arba sukurti tinkamus Europos lygmens tinklus.
31 pakeitimas 1 straipsnio 3 dalis
Juo nustatomos taisyklės, kaip priemone turėtų būti finansiškai remiami veiksmai, skirti padidinti Bendrijos pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms lygį.
Juo nustatomos taisyklės, kaip priemone turėtų būti finansiškai ir techniškai remiami veiksmai, skirti padidinti Bendrijos pasirengimo didelio masto ekstremalioms situacijoms lygį.
32 pakeitimas 1 straipsnio 3 a dalis (nauja)
Jame taip pat nustatyta, kaip nuodugniai patikrinti pavojaus (pvz., kylančio kaupiant pavojingų medžiagų atsargas) šaltinius ir sudaryti jų sąrašą, numatyti priemones, visų pirma tas, kurių ištekliai nedideli ir kurias būtų galima taikyti reaguojant į įvairaus pobūdžio ekstremalias situacijas, taip pat priemones, skirtas palengvinti keitimąsi informacija tarp valstybių narių.
33 pakeitimas 2 straipsnio 1 dalis
1. Šis reglamentas taikomas pasiruošimui didelio masto ekstremalioms situacijoms nepriklausomai nuo jų pobūdžio.
1. Šis reglamentas taikomas visų rūšių didelio masto ekstremalių situacijų prevencijai, pasirengimui ir greitajam reagavimui, kaip apibrėžta 3 straipsnio a punkte, Bendrijoje ir už jos ribų, ypatingą dėmesį skiriant visuomenės sveikatai.
Jis taip pat taikomas tiesioginių pasekmių valdymui tokiai didelio masto ekstremaliai situacijai įvykus Bendrijoje arbavalstybėse, dalyvaujančiose Sprendimu 2001/792/EB, Euratomas sukurtame Bendrijos mechanizme.
Jis taip pat taikomas tiesioginių pasekmių valdymui tokiai didelio masto ekstremaliai situacijai įvykus Bendrijoje iruž jos ribų.
Jis taip pat taikomas pasirengimo tokių didelio masto ekstremalių situacijų sukeliamam poveikiui visuomenės sveikatai.
34 pakeitimas 2 straipsnio 1 a dalis (nauja)
1a. Nustatant priemonės modus operandi, deramai atsižvelgiama į atitinkamus regioninius aspektus. Komisija ir valstybės narės apibrėžia ir taiko priemonę bendradarbiaudamos su vietine ir regionine valdžia taip, kaip tai daryti galima pagal valstybių narių teisės aktus.
75 pakeitimas 2 a straipsnis (naujas)
2a straipsnis Trukmė ir biudžeto ištekliai Šis reglamentas taikomas nuo 2007 m. sausio 1 d. iki 2013 m. gruodžio 31 d. Šios priemonės įgyvendinimo orientacinis finansinis planas yra 278 000 000 EUR nuo 2007 m. sausio 1 d. iki 2013 m. gruodžio 31 d. (septyneri metai).
36 pakeitimas 3 straipsnio a punktas
a) "didelio masto ekstremali situacija" – bet kokia situacija, sukelianti arba galinti sukelti neigiamą poveikį žmonėms, turtui arba aplinkai, dėl kurios gali reikėti kreiptis pagalbos;
a) "didelio masto ekstremali situacija" – bet koks įvykis ar situacija, sukeliantys arba galintys sukelti neigiamą poveikį žmonėms, visuomenės sveikatai ir saugai, turtui, kultūros paveldui arba aplinkai ir kilęs dėl stichinių nelaimių ar avarijų pramonės ir technologijų srityje, įskaitant jūrų taršą, arba dėl teroristų išpuolių;
37 pakeitimas 3 straipsnis a a punktas (naujas)
(aa) "prevencija" – visi veiksmai, kuriais siekiama realiai išvengti neigiamo pavojų poveikio, ir visos priemonės, kuriomis siekiama sumažinti susijusias stichines ar žmogaus sukeltas nelaimes;
38 pakeitimas 3 straipsnio c punktas
(c) "pasirengimas" – bet koks išankstinis veiksmas, kuriuo užtikrinamas veiksmingas greitasis reagavimas.
(c) "pasirengimas" – bet koks išankstinis veiksmas, kuriuo užtikrinamas veiksmingas greitasis reagavimas į stichinių ir ekonominių pavojų poveikį ir aplinkos blogėjimą, įskaitant savalaikių ir veiksmingų išankstinių įspėjimų paskelbimą.
39 pakeitimas 3 straipsnio c a punktas (naujas)
(ca) "išankstinis įspėjimas" – savalaikis ir veiksmingas informacijos, kurios pakanka imtis priemonių, skirtų išvengti pavojų arba juos sumažinti ir užtikrinti pasirengimą veiksmingai reaguoti, teikimas.
40 pakeitimas 3 straipsnio c b punktas (naujas)
cb) "inventorius" – ES civilinės saugos įrangos ir darbuotojų sąrašas. Komisija inventorių nuolat atnaujina.
41 pakeitimas 3 a straipsnis (naujas)
3a straipsnis
Tolimi regionai
Šiuo reglamentu teikiama tinkama ir vienoda parama visiems regionams, taip pat užtikrinama, kad piliečių, gyvenančių sunkiai pasiekiamuose atokiausiuose, atskirtuose ar tolimuose regionuose arba salose, saugos lygis būtų toks pat kaip ir kituose ES regionuose. Tokiuose regionuose sudaromos specialios pagalbos teikimo komandos.
42 pakeitimas 4 straipsnio įžanginė dalis
Finansinė parama pagal priemonę teikiama tokiems veiksmams:
Finansinė parama pagal priemonę, inter alia, teikiama tokiems veiksmams tiek ES, tiek už jos ribų:
43 pakeitimas 4 straipsnio a punktas
a) studijoms, tyrimams, modeliavimui, veiksmų planų sudarymui ir nenumatytų atvejų planavimui;
a) studijoms, tyrimams, modeliavimui, veiksmų planų, susijusių su intervencinėmis civilinės saugos priemonėmis, sudarymui ir nenumatytų atvejų planavimui;
44 pakeitimas 4 straipsnio b punktas
b) pagalbai gebėjimų ugdymui;
b) pagalbai gebėjimų ugdymui ir veiksmų koordinavimui;
45 pakeitimas 4 straipsnio c punktas
(c) mokymams, pratyboms, seminarams, personalo ir ekspertų mainams;
(c) mokymams, susitikimams, pratyboms, seminarams, personalo ir ekspertų mainams;
46 pakeitimas 4 straipsnio c a punktas (naujas)
ca) specialiam tokio personalo, kuris dalyvaus didelio masto ekstremalių situacijų prevencijos, greitojo reagavimo ir pasirengimo operacijose, apmokymui, siekiant geriau spręsti ypatingas neįgalių žmonių problemas;
47 pakeitimas 4 straipsnio d punktas
(d) parodomiesiems projektams;
(d) parodomiesiems projektams ir programoms;
48 pakeitimas 4 straipsnio e punktas
e) technologijų perdavimui;
e) žinių, technologijų ir kompetencijos perdavimui ir dalijimuisi veiklos ir pažangiąja patirtimi;
49 pakeitimas 4 straipsnio f punktas
f) informavimo ir informacijos skleidimo veiksmams;
f) informavimo ir informacijos skleidimo veiksmams, visų pirma skirtiems skatinti žmones būti budrius;
50 pakeitimas 4 straipsnio g a punktas (naujas)
ga) susieti pranešimo apie pavojų, išankstinio įspėjimo ir reagavimo sistemas,
51 pakeitimas 4 straipsnio i punktas
(i) saugių ryšių sistemų ir priemonių įrengimui bei išlaikymui;
(i) patikimų ir saugių ryšių sistemų ir priemonių įrengimui bei išlaikymui;
52 pakeitimas 4 straipsnio l punktas
l) ekspertų, ryšių palaikymo pareigūnų ir stebėtojų siuntimui;
l) ekspertų, ryšių palaikymo pareigūnų ir stebėtojų, turinčių tinkamas priemones ir įrangą, siuntimui;
53 pakeitimas 4 straipsnio l a punktas (naujas)
la) skatinti įgyvendinti vietinės rizikos įvertinimo ir pasiruošimo nelaimėms programas ir veiklą vidurinėse ir aukštosiose mokyklose, taip pat kitiems būdams, skirtiems perteikti informaciją jaunimui ir vaikams;
54 pakeitimas 4 straipsnio n a punktas (naujas)
na) skatinti procedūras, skirtas suderinti požiūrius, metodus ir priemones, susijusius su didelio masto ekstremalių situacijų prevencija ir reagavimui į jas;
55 pakeitimas 4 straipsnio n b punktas (naujas)
nb) plėtoti regionų, kuriems kyla panaši nelaimių rizika, partnerystę, siekiant, kad būtų keičiamasi ekstremalių situacijų valdymo patirtimi.
56 pakeitimas 5 straipsnio d a punktas (naujas)
da) kaupti patirtį ir nustatyti bei taikyti pažangiąją patirtį, susijusią su valstybių, regionų ir vietos iniciatyvomis, skirtomis išvengti stichinių nelaimių ar avarijų pramonės ir technologijų srityje;
57 pakeitimas 5 straipsnio d b punktas (naujas)
db) kaupti patirtį ir nustatyti bei taikyti pažangiąją patirtį, susijusią su visuomeninėmis, ypač jaunimui skirtomis, valstybių, regionų ir vietos iniciatyvomis, kuriomis siekiama gerinti savisaugą;
58 pakeitimas 5 straipsnio e punktas
e) aktyvinti, skatinti ir remti žinių ir patirties, susijusių su didelio masto ekstremalių situacijų tiesioginių pasekmių valdymu, bei atitinkamos technologijos mainus;
e) aktyvinti, skatinti ir remti žinių ir patirties, ypač susijusių su prevencijos priemonėmis ir didelio masto ekstremalių situacijų tiesioginių pasekmių valdymu, bei atitinkamos technologijos mainus;
59 pakeitimas 5 straipsnio i punktas
i) užtikrinti kilnojamų laboratorijų ir kilnojamų padidinto saugumo priemonių prieinamumą ir transportavimą.
i) užtikrinti specialių civilinės saugos technologijų ir įrangos, pvz., kilnojamų laboratorijų ir kilnojamų padidinto saugumo priemonių prieinamumą ir transportavimą.
60 pakeitimas 5 straipsnio 1 a dalis (nauja)
Pagal šį reglamentą finansuojamų priemonių teisinis pagrindas, prireikus, leidžia atitinkamiems sektoriams įvykdyti naujus įsipareigojimus ir reikalauja, kad visos priemonės, kurių bus imamasi, nepažeistų pagrindinių teisių.
61 pakeitimas 5 a straipsnis (naujas)
5a straipsnis
Veiksmų sanglauda ir koordinavimas
Komisija užtikrina, kad priemonė ir pranešimo apie pavojų, išankstinio įspėjimo ir reagavimo sistemos būtų veiksmingos ir susietos su kitomis Bendrijos įspėjimo sistemomis.
62 pakeitimas 5 b straipsnis (naujas)
5b straipsnis
Veiksmų kokybė
Komisija, bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis stebi, koordinuoja ir įvertina pranešimo apie pavojų, išankstinio įspėjimo ir reagavimo veiklas ir taip užtikrina veiksmų kokybę ir geriausią priemonės veikimą.
63 pakeitimas 5 c straipsnis (naujas)
5c straipsnis
Savanoriai
Savanorių pasiruošimą didelio masto stichinėms ar žmogaus sukeltoms katastrofoms visada kontroliuoja ir prižiūri valstybinė vietos institucija; savanoriai dalyvauja specialiose pratybose, kurios nukreiptos pagerinti jų gebėjimą nustatyti didelio masto ekstremalią situaciją ar katastrofą, reaguoti į jas ir šalinti jų padarinius.
64 pakeitimas 7 straipsnio 4 dalis
4. Metinės darbo programos bus priimamos pagal 13 straipsnio 2 dalyje numatytą tvarką.
4. Metinės darbo programos bus priimamos 13 straipsnio 2 dalyje numatyta tvarka. Priėmus metines darbo programas, jos perduodamos susipažinti biudžeto valdymo institucijai.
65 ir 66 pakeitimai 8 a straipsnis (naujas)
8a straipsnis
Bendradarbiavimas su tarptautinėmis organizacijomis
Siekiant išvengti dvigubo darbo, dalijantis informacija kuo stipriau veiksmingai reaguoti į katastrofas ir kuo geriau panaudoti visus išteklius, reikėtų užmegzti glaudesnius ryšius su tarptautinėmis organizacijomis ir plėtoti struktūrinį nuolatinį bendradarbiavimą su jomis.
Kai šioje priemonėje numatyti veiksmai vykdomi už ES teritorinių ribų, jie derinami su Jungtinėmis Tautomis, išskyrus tuos atvejus, kai yra ypatingos priežastys to nedaryti.
67 pakeitimas 9 straipsnio 1 a dalis (nauja)
1a. Jei pagal 1 dalį pateikta informacija rodo, kad finansinė parama gauta iš kitų šaltinių, pagal šią priemonę teikiama parama ribojama ir gali būti teikiama tik kitų šaltinių lėšomis nefinansuojamai daliai.
68 pakeitimas 9 straipsnio 2 dalis
2. Reikia siekti, kad priemonė derintųsi su kitomis Europos Sąjungos arba Bendrijos priemonėmis ir jas papildytų.
2. Reikia siekti, kad priemonė derintųsi su Europos Sąjungos solidarumo fondu, Stabilumo priemone, ECHO ir kitomis Europos Sąjungos arba Bendrijos priemonėmis, jas atitiktų ir papildytų, kad būtų išvengta dvigubo darbo, kuriama kuo didesnė pridėtinė vertė ir kuo veiksmingiau naudojamos lėšos. Ši nuostata ypač taikoma pasiūlymui dėl Komisijos sprendimo dėl bandomojo projekto, numatančio parengiamuosius veiksmus, taikomus stiprinant kovą su terorizmu, kuriame numatomos lėšos saugiai bendrai skubaus įspėjimo apie pavojų sistemai (ARGUS) ir Europos ypatingos svarbos infrastruktūros objektų apsaugos programai (EPCIP) finansuoti.
69 pakeitimas 10 straipsnio 1 dalies 2 pastraipa
Tai gali būti išlaidos, susijusios ypač su tyrimais, susitikimais, informavimo veikla, leidinių publikavimu, skiriamos kompiuterių tinklams (ir panašiai įrangai) informacijos perdavimui ir bet kokios kitos Komisijos išlaidos techninei ar administracinei pagalbai, kurių reikia šiam reglamentui įgyvendinti.
Tai gali būti išlaidos, susijusios ypač su tyrimais, susitikimais, informavimo veikla, leidinių publikavimu, skiriamos kompiuterių tinklams (ir panašiai įrangai) informacijos perdavimui ir bet kokios kitos Komisijos išlaidos techninei, personalo ar administracinei pagalbai, kurių reikia šiam reglamentui įgyvendinti.
70 pakeitimas 10 a straipsnis (naujas)
10a straipsnis
Veiksmų įgyvendinimas ir Komisijos bei valstybių narių bendradarbiavimas
1.Komisija, glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, užtikrina, kad veiksmai, vykdomi remiantis šia priemone, būtų įgyvendinami pagal 13 straipsnio nuostatas ir užtikrintų jų darnią ir subalansuotą plėtrą.
2.Siekdama remti įgyvendinimą, Komisija užtikrina, kad pranešimų apie pavojų, išankstinio įspėjimo ir greitojo reagavimo tinklai ir sistemos, skirtos didelio masto ekstremalioms situacijoms, būtų koordinuojamos ir integruotos.
3.Komisija ir valstybės narės pagal savo atitinkamas kompetencijos sferas užtikrina priemonės veiksmingumą ir Bendrijos ir valstybių narių lygiu kuria mechanizmus, skirtus pasiekti priemonės tikslams. Jos užtikrina, kad dėl priemonės veiksmų būtų pateikiama reikalinga informacija ir kad vietos, regioninių valdžios institucijų ir nevyriausybinių organizacijų įgyvendinamuose veiksmuose būtų kuo plačiau dalyvaujama.
71 pakeitimas 12 straipsnio 4 dalis
Jei buvo nesilaikoma terminų arba jei įgyvendinant veiksmą pagrindžiama tik dalis finansinės paramos, Komisija pareikalauja iš naudos gavėjo per nustatytą laikotarpį pateikti savo komentarus. Jei naudos gavėjas nepateikia patenkinamo atsakymo, Komisija gali nutraukti finansinės paramos mokėjimą ir pareikalauti sugrąžinti jau išmokėtas sumas.
Jei buvo nesilaikoma terminų arba jei įgyvendinant veiksmą pagrindžiama tik dalis finansinės paramos, Komisija pareikalauja iš naudos gavėjo per nustatytą laikotarpį pateikti savo komentarus. Jei naudos gavėjas nepateikia patenkinamo atsakymo, Komisija gali prašyti išsamesnio paaiškinimo. Jei atsakymas vis dar netenkina Komisijos, ši nutraukia finansinės paramos mokėjimą ir pareikalauja sugrąžinti jau išmokėtas sumas.
72 pakeitimas 13 straipsnio 1 dalis
1. Komisijai padeda iš valstybių narių atstovų sudarytas komitetas, kuriam pirmininkauja Komisijos atstovas (toliau – "Komitetas").
1. Komisijai padeda iš valstybių narių atstovų, taip pat vietos ir regionų įstaigų atstovų sudarytas komitetas, kuriam pirmininkauja Komisijos atstovas (toliau – "komitetas").
73 pakeitimas 14 straipsnio 2 dalies a punktas
a) ne vėliau kaip 2010 m. gruodžio 31 d. laikinąją įvertinimo ataskaitą apie rezultatus ir apie šio reglamento įgyvendinimo kokybinius ir kiekybinius aspektus;
a) ne vėliau kaip 2010 m. gruodžio 31 d. laikinąją įvertinimo ataskaitą apie rezultatus ir apie šio reglamento įgyvendinimo kokybinius ir kiekybinius aspektus; šioje ataskaitoje pateikiama informacija apie pateiktas paraiškas, priimtus sprendimus skirti paramą ir skirtos finansinės paramos įgyvendinimą;
74 pakeitimas 14 straipsnio 2 a dalis (nauja)
2a. Komisija įsipareigoja nedelsdama po šios pirmosios ir iš esmės finansinės priemonės Europos Parlamentui pateikti Tarybos sprendimo 2001/792/EB pakeitimų pasiūlymus.
– atsižvelgdamas į EB sutarties 111 straipsnio 4 punktą dėl Bendrijos atstovavimo ir pozicijos tarptautiniu lygiu ekonominės ir pinigų sąjungos (EPS) klausimais,
– atsižvelgdamas į 1998 m. lapkričio 9 d. Komisijos pasiūlymą dėl Bendrijos atstovavimo ir prisiimtos pozicijos tarptautiniu lygiu ekonominės ir pinigų sąjungos klausimais (KOM(1998)0637)),
– atsižvelgdamas į 1998 m. gruodžio 11–12 d. Vienos Europos Vadovų Tarybos pirmininkavimo išvadas,
– atsižvelgdamas į savo 2001 m. spalio 23 d. rezoliuciją dėl tarptautinės pinigų sistemos – ką daryti, kad ji geriau veiktų, ir kaip išvengti krizių ateityje(1),
– atsižvelgdamas į savo 2003 m. liepos 3 d. rezoliuciją(2) dėl euro zonos pasaulio ekonomikoje ir numatomos raidos per artimiausius metus,
– atsižvelgdamas 2005 m. rugsėjo 15 d. į Tarptautinio valiutos fondo (TVF) generalinio direktoriaus pranešimą dėl fondo vidutinės trukmės strategijos(3),
– atsižvelgdamas į 2005 m. birželio 11 d. G8 finansų ministrų susitikimo sprendimus dėl neturtingų šalių skolų panaikinimo,
– atsižvelgdamas į Sutarties 178 straipsnį dėl nuoseklumo tarp Europos Sąjungos įgyvendinamų politikos krypčių, kurios gali daryti įtaką besivystančioms šalims ir vystymosi bendradarbiavimo tikslams,
– atsižvelgdamas į 2005 m. birželio 16–17 d. Briuselio Europos Vadovų Tarybos pirmininkavimo išvadas,
– atsižvelgdamas į Pasaulio banko parengtą 2006 m. pasaulio vystymosi ataskaitą,
– atsižvelgdamas į Komisijos komunikatą Tarybai, Europos Parlamentui, Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui "Pasiūlymas dėl bendros Tarybos, Europos Parlamento ir Komisijos deklaracijos dėl Europos Sąjungos vystymosi politikos "Bendras Europos susitarimas" (KOM(2005)0311),
– atsižvelgdamas į 2000 m. rugsėjo 8 d. Jungtinių Tautų Tūkstantmečio deklaraciją, kurioje Tūkstantmečio vystymosi tikslai (TVT) įvardijami kaip tarptautinės bendruomenės bendrai priimti skurdo panaikinimo kriterijai,
– atsižvelgdamas į savo 2005 m. balandžio 12 d. rezoliuciją dėl Europos Sąjungos vaidmens įgyvendinant Tūkstantmečio plėtros tikslus(4),
– atsižvelgdamas į savo 2005 m. liepos 6 d. rezoliuciją dėl visuotinio raginimo imtis veiksmų, kad skurdas taptų praeitimi(5),
– atsižvelgdamas į savo 2005 m. lapkričio 17d. rezoliuciją dėl pasiūlymo dėl bendros Tarybos, Europos Parlamento ir Komisijos deklaracijos dėl Europos Sąjungos vystymosi politikos "Bendras Europos susitarimas"(6),
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 45 straipsnį,
– atsižvelgdamas į Ekonomikos ir pinigų politikos komiteto pranešimą bei Vystymosi komiteto ir Tarptautinės prekybos komiteto nuomones (A6-0022/2006),
A. atsižvelgdamas į Bretton Woods institucijų atliekamo vaidmens raidą nuo jų susikūrimo ir į jų strateginį vaidmenį augimui, vystymuisi ir finansiniam stabilumui; atsižvelgdamas į būtinybę skatinti stabilią ir solidarią tarptautinę pinigų ir finansų sistemą,
B. kadangi skirtingų valstybių narių įtaka Bretton Woods institucijose, pasireiškianti jų balsavimo teisėmis ar jų įnašais, tiksliai neatspindi jų santykinės įtakos ir kadangi Europos Sąjungos vaidmuo tiksliai neatspindi jos įtakos pasaulio ekonomikai ir tarptautinei prekybai, nepaisant jos svaraus indėlio į šių institucijų kapitalą,
C. kadangi pirmiau minėtose Vienos Europos Vadovų Tarybos pirmininkavimo išvadose, kuriose dar kartą patvirtinamas TVF kaip "tarptautinės pinigų ir finansinės sistemos ramsčio" vaidmuo, dalyje "Europa: veikėja tarptautinėje arenoje – kalbėti vienu balsu", pabrėžiama, kad "būtina, jog Bendrija visiškai atliktų savo vaidmenį tarptautinio pinigų ir ekonominio bendradarbiavimo srityje tokiose instancijose kaip G7 ir TVF", ir raginama, viena vertus, kad "Europos centriniam bankui (ECB), "kaip už Bendrijos pinigų politiką atsakingam organui, būtų suteiktas stebėtojo statusas TVF vykdomojoje valdyboje" ir, kita vertus, kad "Europos Sąjungai pirmininkaujančios valstybės narės vykdomojo direktoriaus biuro kompetentingas narys drauge su Komisijos atstovu TVF vykdomajai valdybai pateiktų Europos bendrijos arba EPS nuomones kitais klausimais, ypač svarbiais EPS", ir kadangi minėtojo 1998 m. lapkričio 9 d. Komisijos pasiūlymo 1 str. siūloma, kad "EPS klausimais Bendrijai tarptautiniu lygiu turėtų atstovauti Taryba su Komisija ir ECB",
D. ypač atsižvelgdamas į tai, kad dėl Bendrijos ir euro zonos koordinavimo trūkumo bei dėl daugybėje valstybių grupių išsimėčiusio atstovavimo valstybės narės negali daryti įtakos TVF sprendimams proporcingai jų bendram ekonominiam svoriui,
E. atsižvelgiant į tai, kad TVF yra atskaitingas savo dalininkams (būtent atskirų valstybių vyriausybėms), bei į tai, kad šie dalininkai savo ruožtu yra atskaitingi savo rinkėjams,
F. kadangi TVF įgyvendintos stabilizavimo politikos kryptys yra reikalingos siekiant sukurti solidų augimo pagrindą tose šalyse, nors jos ne visada pasiekė užsibrėžtų tikslų; kadangi parengtoms derinimo programoms reikalingas visapusiškesnis išaiškinimas, kad būtų užtikrinta, jos visų nacionalinių subjektų dalyvavimas ir šių programų stebėsena būtų demokratiškai ir skaidriai prižiūrimi;
G. kadangi, nors ir sunku derinti nacionalinę atsakomybę su kartais gausiomis sąlygomis paramos ir skolos mažinimo priemonėms, šios sąlygos, ypač tos, kurios numatytos pagerinti valdymą, yra reikalingos siekiant užtikrinti skaidrumą;
H. kadangi TVF ima vaidinti svarbų vaidmenį besivystančiose šalyse ir turi atitinkamai prisitaikyti; tačiau kadangi skurdžiausių šalių vystymasis yra skatinamas sutelkiant naujas priemones, skirtas efektyviam susikaupusios skolos mažinimui ir ieškant pažangių priemonių, skirtų finansuoti vystymąsi ir kovą su skurdu pagal TVT; kadangi šios priemonės reikalauja aiškesnio ir efektyvesnio vaidmenų pasiskirstymo tarp TVF, Pasaulio banko ir Jungtinių Tautų institucijų bei didesnio koordinavimo ir bendradarbiavimo,
I. kadangi pirmiau minėtose Briuselio Europos Vadovų Tarybos pirmininkavimo išvadose pabrėžiama, jog svarbu "atsižvelgti į vystymosi bendradarbiavimo tikslus visose politikos srityse, kurias įgyvendina ES ir kurios gali daryti įtaką besivystančioms šalims" bei "atsižvelgti į socialinį globalizacijos aspektą įvairiose politikos srityse ir tarptautiniame bendradarbiavime",
1. mano, kad TVF institucija ir toliau vaidina svarbų vaidmenį skatinant subalansuotą visuotinį ekonomikos augimą ir keitimo kurso stabilumą, tarptautinę prekybą ir šalių narių gebėjimą prisitaikyti globalioje rinkoje bei padedant visoms šalims narėms susidoroti su mokėjimo balanso sunkumais;
2. palankiai vertina šiuo metu vykstančią strateginę TVF peržiūrą; remia naujai nustatytą TVF politikos kryptį – pabrėžti pagrindinį įgaliojimą stabilizuoti pasaulio valiutų kursų svyravimus ir suteikti paskutinę išeitį skolinant šalims, turinčioms rimtų mokėjimo balanso problemų;
3. pažymi, kad nuo TVF įkūrimo stipriai pakito jo misijos ir kad buvo atlikti mažiau svarbūs pokyčiai valdymo srityje; pažymi, kad, nepaisant, jog keletą kartų buvo sėkmingai persvarstyti įnašai ir pagrindinio balso teisių paketo paskirstymo sistema, kapitalo ir balso teisių paskirstymas metams bėgant atsiliko nuo pokyčių kitose srityse; todėl ragina TVF, siekiantį įtvirtinti savo teisėtumą, apsvarstyti galimybes paskirstyti įnašus ir balso teises savo vadovaujančiose instancijose taip, kad tie įnašai ir teisės geriau atitiktų tarptautinės ekonomikos padėtį ir suteiktų atitinkamo svarumo besivystančių ir besikuriančių šalių ekonomikai;
4. pažymi, kad pagrindinės priežastys, dėl kurių besivystančios šalys aktyviai nedalyvauja TVF veikloje, nors pagal savo gyventojų skaičių pasaulyje galėtų būti priešingai, yra tos, kad toms valstybėms trūksta balsų administracinėje valdyboje (t. y. Afrikos valstybės sudaro 25 proc. narių, bet turi tik 4 proc. balsų) ir kad joms trūksta kvalifikuotų žmogiškųjų išteklių, techninių ir institucinių gebėjimų, dėl kurių jos negali veiksmingai dalyvauti svarstymuose ir sprendimų priėmimo procese;
5. pažymi, kad TVF turėjo išplėsti savo rekomendacijas, apimdamas socialinės ir ekonominės politikos sritis, kurios yra neatsiejamai susijusios su struktūrine politika; pažymi, kad makroekonominis stabilumas yra esminė tinkamo šios politikos vystymosi sąlyga; pritaria geresniam veiklos koordinavimui tarp įvairių institucijų, atsakingų už tokios politikos formavimą;
6. mano, kad dėl savo prerogatyvų TVF turėtų paįvairinti savo darbuotojų kvalifikaciją, užtikrindamas nuolatinį meistriškumą, leidžiantį TVF ryžtingai prisidėti prie TVT įgyvendinimo;
7. pažymi, kad dėl pažangaus kapitalo rinkų atvėrimo ir kapitalo judėjimo liberalizavimo sunku išvengti finansinių krizių; todėl pabrėžia būtinumą TVF vykdyti sisteminę visų valstybių narių priežiūrą;
8. mano, kad besitęsiant pasauliniam disbalansui prekybos ar valiutų kursų srityje, reikia stiprinti TVF stebėjimo vaidmenį, kuris yra svarbus tiek prognozuojant, tiek padedant mažinti finansinį nestabilumą visuotiniu mastu bei atskiroms šalims teikiant patarimus politikos klausimais, susijusiais su finansiniu stabilumu, ekonominiu augimu, valiutų kursais ir rezervo kaupimu; mano, kad TVF galės vykdyti sisteminę priežiūrą ir teikti patarimus dėl galimų veiksmų, kurie padėtų išvengti finansinių krizių, jeigu valstybės narės reguliariai pateiks visą savo statistiką, susijusią, pavyzdžiui, su pinigų rezervais ir pinigų cirkuliavimo mastais;
9. reikalauja, kad Europos pozicijos Europos Sąjungą atstovaujant TVF būtų geriau koordinuojamos; ragina valstybes nares siekti vieningo balsavimo – galbūt pradedant euro sistema, siekiant ilgalaikėje perspektyvoje užtikrinti nuoseklų Europos atstovavimą, įtraukiant ECOFIN tarybai pirmininkaujančią valstybę ir Europos Komisiją bei kontroliuojant Europos Parlamentui;
10. pažymi, kad TVF reguliavimo politikos būdai vis dėlto neleido išvengti plintančių ir pasikartojančių krizių; apgailestauja dėl to, kad žlugo daugelis pastangų, skirtų skatinti ekonomiškai pagrįstas politikos kryptis, kurios padeda išvengti krizių; primena, kad infliacija nėra vien tik ekonominė problema daugelyje besivystančių šalių, ir kad TVF politikos kryptys turėtų būti sutelktos į makroekonominio stabilumo ir darnaus augimo tikslus; siūlo, kad sąlygiškumas būtų apibrėžtas geresnio bendradarbiavimo su specializuotomis Jungtinių Tautų institucijomis srityje ir koordinuojamas tarp tarptautinių donorų;
11. pažymi, kad siekiant eiti darnaus augimo keliu būtina užtikrinti makroekonomikos politikos egzistavimą; tuo tikslu tvirtina, kad makroekonominis stabilumas nėra nesuderinamas su teisingu augimo pasiskirstymu;
12. pripažįsta, kad TVF iškeltos sąlygos dažnai buvo griežtos ir jose nebuvo atsižvelgiama į konkrečias vietines aplinkybes; nepaisant to, pabrėžia poreikį naudoti paskolas tinkamai, kartu atsižvelgiant į šalies gavėjos demokratiškai išrinktų institucijų poziciją;
13. pritaria šiuo metu vykstančiai TVF paskolų mažas pajamas gaunančioms šalims sąlygų peržiūrai; rekomenduoja, kad peržiūros metu kaip visų TVF paskolų, teikiamų mažas pajamas gaunančioms šalims, tikslas pirmiausia būtų pabrėžiamas skurdo mažinimas;
14. pabrėžia, kad šalies partnerės atsakomybės principas turi būti vystymosi bendradarbiavimo pagrindas; todėl ragina TVF, svarstant skolinimui taikomas sąlygas, visokeriopai pripažinti skurdo naikinimui teikiamą pirmenybę ir jokiu būdu neapsunkinti TVT siekimo;
15. ragina imtis laipsniško, nuoseklaus ir stabilaus besivystančių šalių finansinės sistemos liberalizavimo, pritaikyto prie institucinių galių ir leidžiančio efektyvų kapitalo judėjimo reguliavimą ir valdymą;
16. palaiko Ekonomikos ir finansų komiteto nuomonę, kad TVF turėtų labiau sutelkti dėmesį į finansų ir kapitalo rinkos poslinkius ir padarinius tiek šalių nacionaliniam, tiek visuotiniam finansiniam saugumui;
17. primygtinai ragina besivystančias šalis neatverti savo rinkų visiškai ir be jokių apribojimų užsienio importui ir tam tikrą laikotarpį užtikrinti kai kurių pramonės šakų apsaugą, kas leistų nenutrūkstamai vystytis; ragina TVF tarybos Europos vykdomuosius direktorius užtikrinti, kad likusios sąlygos nespaustų mažas pajamas gaunančių šalių vienpusiai atverti savo rinkų su PPO nesiderančioms šalims arba netrukdytų joms savo noru ir savo nustatytomis sąlygomis derėtis su PPO šalimis dėl rinkos atvirumo lygio, kuriam jos pasirengusios; taip pat ragina TVF užtikrinti atitinkamą lankstumo lygį nustatant su išorės prekyba susijusias sąlygas, kurios leistų šalims gavėjoms pačioms nustatyti, kiek turi būti atverta jų rinka; tačiau mano, kad visiška integracija į pasaulio rinką ilgainiui užtikrins augimo galimybes besivystančioms šalims, naujoms pramoninėms šalims ir pramoninėms šalims;
18. ragina TVF tęsti pastangas didinti skaidrumą ir kurti institucinę struktūrą, atitinkančią jo misiją ir kintančias tarptautinės finansų politikos aplinkybes; apgailestauja dėl to, kad nevyriausybinės organizacijos ir valstybių narių parlamentai nepakankamai dalyvauja nustatant sąlygas; pabrėžia, kad valstybių narių atstovai turėtų rengti ir priimti esminius ekonominius sprendimus, pvz., dėl vystymosi arba kovos su skurdu strategijos;
19. pabrėžia TVF vaidmenį derinant Europos ir nacionalinės vystymosi politikos kryptis, skirtas kovoti prieš skurdą, prie globalios strategijos, paremtos mintimi, kad prekybos ir pinigų politika nėra savitikslė, ji yra kovos prieš skurdą priemonė;
20. ragina ES valstybes nares naudoti esamą pasidalijimo į grupes sistemą, kuri užtikrina, kad visose grupėse būtų griežtai skatinama vystymuisi remti skirta programa, sudaryta atsižvelgiant į TVT, kuriuos ketinama pasiekti iki 2015 m., ir kad visur besivystančių šalių techniniams ir instituciniams trūkumams būtų skiriamas tinkamas dėmesys bei suteikiama būtina techninė pagalba jiems įveikti;
21. ragina labiau koordinuoti ir gerinti TVF, Pasaulio banko, PPO, ECB, įvairių kitų tarptautinių organizacijų ir Europos Sąjungos politikos sąryšį, ypač atsižvelgiant į įvairias rinkas tarpusavyje siejančias priemones, pavyzdžiui, integruotą sistemą, prekybos integravimo mechanizmą, skurdo mažinimo ir ekonomikos augimo priemonę (SMEAP), taip pat atsižvelgiant į neseniai patvirtintas politinės paramos priemones, kuriomis siekiama užtikrinti, kad rinkos atvėrimo politika galėtų daryti palankią įtaką skurdo mažinimui; prašo, kad TVF programos ir TVT būtų labiau susiję; todėl pabrėžia TVF padėties dvilypumą, nes jis, būdamas atsakingas tik už labai specifinę valstybės veiklą, atlieka dominuojantį vaidmenį įgyvendinant visų subjektų vykdomas strategijas;
22. yra tvirtai įsitikinęs, kad TVF skaidrumas ir jo lėšų paskirstymas turėtų būti didinamas TVF valstybėms narėms stiprinant parlamentinę kontrolę;
23. džiaugiasi TVF dėmesiu gerinant besivystančių šalių švietimo ir sveikatos lygį; pabrėžia, kad valdymo gerinimas, kova su korupcija ir efektyvus išteklių naudojimas išlieka patikimiausiais būdais mažinti nelygias galimybes naudotis turtu ir pagrindinėmis teisėmis, pavyzdžiui, teisėmis į švietimą ir sveikatos apsaugą;
24. tvirtina, kad tarptautinis finansinis stabilumas gali būti pasiektas tik tuomet, jei TVF reforma vyks koja kojon su tvaria biudžeto politika ir gerai suderintu mokėjimų balansu kiekvienoje valstybėje narėje;
25. pastebi ryškų skirtumą tarp spaudimo priemonių masto besivystančioms ar pereinamąjį laikotarpį išgyvenančioms šalims ir TVF nesugebėjimo daryti ženklią įtaką pramoninių šalių, kurių biudžeto politika ir mokėjimų balansas iš dalies neatitinka kriterijų, nustatytų TVF, politikai, kuris gali kelti grėsmę tarptautiniam finansiniam stabilumui;
26. džiaugiasi TVF ir Pasaulio banko priimtu sprendimu pratęsti neturtingų smarkiai įsiskolinusių šalių (NSĮŠ) iniciatyvos eksperimentą; pažymi skirtingą NSĮŠ programų poveikį ir skolų restruktūrizavimo bei nutraukimo istorinę patirtį; siūlo, kad TVF numatytų politikos kryptis, kurios leistų išvengti skolų krizių ateityje;
27. pažymi 2005 m. balandžio mėn. TVF ir Pasaulio banko nustatytą naują skolų tvarumo sistemą mažas pajamas turinčioms šalims (MPŠ); džiaugiasi, kad nauja sistema skirta skolų klausimą iškelti į tarptautinių finansinių institucijų sprendimų priėmimo proceso centrą; apgailestauja, kad pasiūlymo visuma neliečia ilgalaikio tikro tvarumo problemos požiūriu, reikalaujančiu sudaryti sąlygas mažas pajamas turinčioms šalims pasiekti TVT;
28. apskritai sveikina TVF SMEAP;
29. remia JT Generalinio Sekretoriaus raginimą, išreikštą per aukščiausio lygio dialogą dėl finansavimo, skiriamo vystymuisi, "performuluoti skolos tvarumo sąvoką taip, kad šalis galėtų pasiekti TVT iki 2015 m. ir kad tuo pat metu nepadidėtų skolos koeficientas"; dėl šio tikslo būtina didesnė atitiktis tarp skolos sumažinimo ir neišspręsto finansavimo reikalavimų nustatymo; apgailestauja, kad naujojoje 2005 m. balandžio mėnesį patvirtintoje Skolos tvarumo sistemoje, skirtoje mažas pajamas gaunančioms šalims, TVF ir toliau apibrėžia skolos tvarumą remdamasis eksporto koeficientų terminais (bet tai nėra tinkamas kriterijus skolos tvarumui numatyti tose valstybėse, kurios ypač jautrios staigiems eksporto pajamų pokyčiams ir svyravimams), be to, Fondui trūksta realaus šalių jautrumo minėtiesiems pokyčiams įvertinimo bei nuoseklios analizės, skirtos įvertinti NSĮŠ iniciatyvos naudą ir pasiekti papildomą finansavimą TVT;
30. džiaugiasi daugiašalių institucijų pastangomis prisidėti prie skolos mažinimo finansavimo pagal G8 sudarytą susitarimą, pripažindamas, kad šis būtinas dalyvavimas neturi pačių institucijų įstumti į sunkią finansinę padėtį;
31. skatina geresnį TVF, Europos Parlamento ir valstybių narių parlamentų bendradarbiavimą, ypač besivystančiose šalyse, siekiant padidinti skaidrumą, demokratinę atsakomybę ir TVF bei jo politikos legitimumą, ir prašo, kad TVF vykdomoji valdyba skelbtų išsamesnius savo posėdžių protokolus;
32. pabrėžia, kad nuolatinis ryšys tarp TVF vykdomosios valdybos ir jų kilmės šalių nacionalinių atstovų yra svarbus;
33. paveda Pirmininkui perduoti šią rezoliuciją Tarybai ir Komisijai, taip TVF, Jungtinių Tautų institucijoms, ECB ir TVF valdytojams, atstovaujantiems ES valstybes nares.
– atsižvelgdamas į 1989 m. Bendrijos darbuotojų pagrindinių socialinių teisių chartiją ir su ja susijusią veiksmų programą,
– atsižvelgdamas į 1994 m. rugsėjo 22 d. Tarybos direktyvą 94/45/EB dėl Europos darbų tarybos steigimo arba Bendrijos mastu veikiančių įmonių ir Bendrijos mastu veikiančių įmonių grupių darbuotojų informavimo bei konsultavimosi su jais tvarkos nustatymo(1),
– atsižvelgdamas į 1998 m. liepos 20 d. Tarybos direktyvą 98/59/EB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su kolektyviniu atleidimu iš darbo, suderinimo(2),
– atsižvelgdamas į 2001 m. kovo 12 d. Tarybos direktyvą 2001/23/EB dėl valstybių narių įstatymų, skirtų darbuotojų teisių apsaugai įmonių, verslo arba įmonių ar verslo dalių perdavimo atveju, suderinimo(3),
– atsižvelgdamas į 2002 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2002/14/EB dėl bendros darbuotojų informavimo ir konsultavimosi su jais sistemos sukūrimo(4),
– atsižvelgdamas į Komisijos komunikatą "Gairės dėl valstybės pagalbos regionams"(5),
– atsižvelgdamas į Komisijos komunikatą "Gairės dėl valstybės pagalbos regionams laikotarpiu nuo 2007 m. sausio 1 d."(6),
– atsižvelgdamas į 2002 m. guodžio 12 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 2204/2002 dėl EB sutarties 87 ir 88 straipsnių taikymo valstybės pagalbai, teikiamai užimtumui(7),
– atsižvelgdamas į 2003 m. kovo 13 d. savo rezoliuciją dėl įmonių, gavusių Europos Sąjungos finansinę paramą, uždarymo(8),
– atsižvelgdamas į 2004 m. balandžio 22 d. savo rezoliuciją dėl Komisijos komunikato dėl trečiojo pranešimo apie ekonominę ir socialinę sanglaudą(9),
– atsižvelgdamas į 2005 m. liepos 6 d. savo rezoliuciją dėl pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, nustatančio bendrąsias Europos regioninės plėtros fondo, Europos socialinio fondo ir Sanglaudos fondo nuostatas(10),
– atsižvelgdamas į 2005 m. gruodžio 15 d. savo rezoliuciją dėl tiesioginės valstybės pagalbos kaip regioninės plėtros priemonės(11),
– atsižvelgdamas į ES sutarties 87 straipsnio 3 dalį, 136 ir 158 straipsnius,
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 45 straipsnį,
– atsižvelgdamas į Komisijos pranešimą apie regioninę plėtrą ir į Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto nuomonę (A6-0013/2006),
A. kadangi regioninės plėtros politikos tikslas – sukurti palankias sąlygas Europos Sąjungos regionų plėtrai; kadangi reikėtų užtikrinti regioninės ir konkurencijos politikos tarpusavio darną, vadinasi, teikiant valstybės pagalbą neturėtų būti skatinamas ekonominės veiklos perkėlimas,
B. kadangi sanglaudos politika yra Europos Sąjungos priemonė, padedanti mažinti skurdžiausių regionų išsivystymo skirtumus, kadangi reikėtų remti šių regionų įmones ir investuoti į jų infrastruktūros projektus; kadangi valstybės pagalba yra teisinė priemonė, padedanti siekti šio tikslo,
C. kadangi įmonės pasirenka perkelti savo veiklą atsižvelgdamos į daugelį priežasčių, kai kurios iš jų visiškai nesusijusios su produktyvumo, veiksmingumo ar ekonominio gyvybingumo klausimais; kadangi dėl panašaus veiklos perkėlimo visgi gali būti panaikinta daug darbo vietų ir kilti ekonominių sunkumų, kurių poveikis regioninei plėtrai bus tuo didesnis, kuo mažiau galimybių įsidarbinti lieka regione, iš kurio buvo perkelta veikla,
D. kadangi, atsižvelgiant į šią situaciją, pribrendo būtinybė Bendrijos lygmeniu įdiegti stebėsenos sistemas, padėsiančias nustatyti bet kokio įmonių veiklos perkėlimo ekonomines ir socialines sąnaudas; kadangi Europos Parlamentas aukščiau paminėtoje 2005 m. liepos 6 d. rezoliucijoje dėl pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, nustatančio bendrąsias Europos regioninės plėtros fondo, Europos socialinio fondo ir Sanglaudos fondo nuostatas, paprašė priimti visas būtinas teisines priemones, padėsiančias užtikrinti, kad Bendrijos finansavimą gaunančios įmonės ilgą ir iš anksto nustatytą laiką nebūtų perkeliamos į kitą vietą, ir priimti nuostatą, pagal kurią būtų draudžiama bendrai finansuoti veiksmus, dėl kurių bus panaikinta daug darbo vietų ar uždarytos gamyklos esamose jų veiklos vietose; kadangi aukščiau paminėtoje 2005 m. gruodžio 15 d. rezoliucijoje dėl tiesioginės valstybės paramos – regioninės plėtros priemonės – vaidmens Europos Parlamentas nurodė, kad įmonių perkėlimui skiriama ES parama nesukuria europinės pridėtinės vertės ir todėl jos reikia atsisakyti,
E. kadangi globalizacija, technologijų pažanga ir kliūčių kai kurioms šalims įstoti į ES mažinimas palengvina tarptautinę prekybą ir sukuria galimybių Europos Sąjungai globalizuotame pasaulyje, tačiau tai gali padidinti ir įmonių veiklos perkėlimo riziką,
F. kadangi valstybės pagalba turi padėti sukurti ilgalaikes darbo vietas,
G. kadangi nei Bendrijos, nei valstybių narių statistikos sistema negali pateikti bendrų ir tikslių duomenų apie įmonių veiklos perkėlimo mastą Europos Sąjungoje ir už jos ribų, kai reikia nustatyti įmonių veiklos perkėlimo atvejų skaičių ir įvertinti šio perkėlimo poveikį kilmės ir paskirties šalių užimtumui; kadangi dėl to Europos statistikos sistema turėtų būti stiprinama,
H. kadangi valstybės pagalba gali būti būtina kaip ypatinga priemonė tais atvejais, kai dėl įmonės restruktūrizacijos ar perkėlimo daug tos vietovės gyventojų netenka darbo,
1. pabrėžia, kad įmonių veiklos perkėlimas yra didelė įvairių Europos Sąjungos šalių problema;
2. prašo, kad būtų laikomasi ir siekiama ekonominės, socialinės ir teritorinės sanglaudos tikslo ir strateginių visiško užimtumo tikslų, suderintų su teisėmis bei socialine pažanga, kurie numatyti Sutarties dėl Konstitucijos Europai projekto I–3 straipsnyje, ir reikalauja, kad ES finansiškai neremtų veiksmų, kuriais neįgyvendinami šie tikslai, t. y. įmonių veiklos perkėlimo, kuris nėra pagrįstas ekonominio gyvybingumo požiūriu arba dėl kurio gali būti panaikinta daug darbo vietų;
3. primena, kad struktūriniai fondai ir Sanglaudos fondas turi padėti užtikrinti sanglaudą, t.y. skatinti darnius valstybių narių santykius ir solidarumą, ir kad visos pastangos pirmiausia turi būti skiriamos ekonomiškai atsilikusiems regionams;
4. mano, kad įmonių perkėlimas gali apimti ne vien tik vadinamasias tradicines pramonės šakas, kuriose daug darbo jėgos, bet ir tokias šakas, kuriose sukoncentruotas didelis kapitalas, taip pat pat paslaugų sektorių;
5. rekomenduoja Komisijai atidžiai stebėti, kaip uždaromos ir perkeliamos įmonės, ir reikalauti grąžinti suteiktą paramą, jei ji naudojama netinkamai;
6. pabrėžia, kad Komisija ir valstybės narės turi imtis iniciatyvos, kad Bendrijos ir valstybių narių lygmenimis būtų priimtos priemonės, padėsiančios užkirsti kelią galimoms neigiamoms įmonių perkėlimo pasekmėms ekonominiam vystymuisi ir socialinėms dramoms, kylančioms tuomet, kai dėl įmonių perkėlimo tiesiogiai ar netiesiogiai prarandama darbo vietų Europos Sąjungos regionuose, susiduriančiuose su įmonių iškėlimu ir turinčiuose menkus gebėjimus įgyvendinti restruktūrizaciją arba jų iš viso neturinčiuose;
7. ragina Komisiją imtis visų reikiamų priemonių siekiant, kad Europos regionine politika nebūtų skatinamas įmonių perkėlimas, dėl kurio būtų prarandama darbo vietų;
8. pripažįsta struktūrinių fondų reformos įgyvendinimo metu pateiktą Komisijos pasiūlymą, kurio tikslas – taikyti sankcijas įmonėms, kurios, būdamos Europos Sąjungos finansinės paramos gavėjomis, perkelia savo veiklą nepraėjus nustatytam septynerių metų nuo paramos suteikimo dienos terminui; šis pasiūlymas yra pirmo būtinumo ES ekonominės, socialinės ir teritorinės sanglaudos priemonė;
9. taip pat reikalauja, kad valstybės pagalbą gavusios ir savo veiklą Europos Sąjungos viduje perkeliančios įmonės, kurios gavo valstybės pagalbą, ypač, kai jos nesilaikė su šia pagalba susijusių įsipareigojimų, arba įmonės, kurios atleido savo ankstesnėse veiklos vykdymo vietose dirbančius darbuotojus nesilaikydamos valstybės narės ir tarptautinės teisės normų, negalėtų gauti valstybės pagalbos naujoje veiklos vykdymo vietoje ir ateityje negalėtų naudotis struktūrinių fondų parama ar valstybės pagalba septynerius metus nuo įmonės perkėlimo dienos;
10. mano, kad taip pat reikėtų numatyti priemones, nukreiptas prieš vadinamąjį atvirkštinį perkėlimą, kai pabloginamos darbo sąlygos neperkeliant įmonės veiklos;
11. mano, kad būtina imtis suderintų priemonių įgyvendinant įvairių Sąjungos sričių politiką, kadangi valstybių narių sistemos nėra gerai suderintos; ragina skubiai sukurti bendrą Europos įmonių perkėlimo Europos Sąjungoje ir už jos ribų prevencijos, kontrolės ir priežiūros strategiją, kuri būtų įgyvendinama Sąjungos lygmeniu ir derinama su visomis valstybėmis narėmis;
12. tuo tikslu pabrėžia aukščiau paminėtos 2003 m. kovo 13 d. Europos Parlamento rezoliucijos svarbą ir prašo Komisijos pavesti Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondui Dubline (Europos pokyčių stebėjimo centrui) išstudijuoti, įvertinti (įskaitant sukurtų ir prarastų darbo vietų skaičiaus nustatymą atsižvelgiant į kokybinį aspektą) ir prižiūrėti įmonių veiklos perkėlimo reiškinį, siekiant nustatyti ekonominius ir socialinius padarinius ir poveikį sanglaudos politikai, teritorijų planavimui bei regioninei plėtrai, taip pat prašo supažindinti su minėto darbo rezultatais ir reguliariuose pranešimuose pateikti konkrečių pasiūlymų Parlamentui;
13. džiaugiasi galėdamas konstatuoti, kad Komisija ėmėsi priemonių, kad būtų priimtos naujosios valstybės pagalbos regionams gairės, kuriose numatyta, kad įmonės, kurios nesilaiko su šia pagalba susijusių reikalavimų ir perkelia savo veiklą ES viduje ar ypač už jos ribų, privalo grąžinti suteiktą paramą;
14. pažymi, kad Komisija naujosiose valstybės pagalbos regionams gairėse numatė ir sistemą, leidžiančią ypatingais atvejais, kai gali būti prarasta ypač daug darbo vietų, valstybės pagalbą skirti net tiems regionams ar vietovėms, kurie įprastomis aplinkybėmis neturėtų teisės jos gauti;
15. dar kartą ragina suderinti valstybės pagalbos teisę ir išvengti pernelyg didelių skirtumų teikiant šią pagalbą kaimyniniams regionams;
16. prašo Komisijos, kad valstybės pagalba iš Europos Sąjungos ar valstybių narių biudžeto būtų suteikiama ir toliau gaunama, jei užimtumo ir vietos plėtros srityse laikomasi tikslių įsipareigojimų, kurie yra privalomi įmonių ir atitinkamų vietos, regionų ir nacionalinių valdžios institucijų vadovams;
17. atkreipia Komisijos dėmesį į tai, kaip svarbu užtikrinti, kad ši pagalba būtų skiriama tik gavus tvirtas garantijas dėl ilgalaikio užimtumo ir regiono augimo;
18. ragina Komisiją veiksmingai taikyti galiojančias nuostatas, reglamentuojančias atvejus, kai įmonės, kurios nesilaiko įsipareigojimų, susijusių su investicijomis, dėl kurių jos buvo gavusios valstybės pagalbą, grąžina subsidijas, ir pateikti pranešimą dėl dabartinių nuostatų taikymo;
19. taip pat prašo Komisijos ir valstybių narių sudaryti sąrašą įmonių, kurios pažeidžia valstybės pagalbą ar Bendrijos lėšas reglamentuojančias nuostatas ir perkelia savo veiklą ES viduje ar už jos ribų nesilaikydamos šiose nuostatose numatyto reikalavimo atitinkamą laikotarpį neperkelti veiklos;
20. prašo Komisijos parengti Europos elgesio kodeksą, siekiant išvengti įmonių arba jų gamybinių vienetų perkėlimo į kitus ES regionus arba kitas šalis, turint vienintelį tikslą gauti finansinę Europos Sąjungos paramą;
21. ragina Komisiją siekti, kad remiantis penkiomis Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konvencijomis, kurioms teikiama pirmenybė, į tarptautines sutartis būtų įtrauktos socialinės sąlygos, t. y. dėl teisės jungtis į organizacijas, susirinkimų laisvės, vaikų darbo, priverstinio darbo ir diskriminacijos uždraudimo; prašo, kad įgyvendinant minėtąsias socialines sąlygas šalims ir įmonėms, kurios laikosi šių nuostatų, būtų taikomos teigiamos ir skatinamosios priemonės; ragina Komisiją ir Tarybą siekti, kad šie klausimai būtų vėl įtraukti į Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) ministrų konferencijos darbotvarkę ir kad būtų sukurtas Prekybos ir žmogaus teisių komitetas, kuris spręstų žmogaus teisių problemas darbo pasaulyje;
22. yra įsitikinęs, kad didesnio visų vietų, kuriose gaminami produktai, ir galiojančių darbo standartų skaidrumo užtikrinimas galėtų turėti įtakos pirkėjų ir vartotojų pasirinkimui perkant produktus;
23. reikalauja skatinti valstybės pagalbą gaunančias įmones drauge su darbuotojams atstovaujančiomis organizacijomis ir regioninės bei vietos valdžios institucijomis užtikrinti atsakingą elgesį įgyvendinant sanglaudos politiką, kurios tikslas – darni regioninė plėtra;
24. ragina Komisiją ir valstybes nares, bendradarbiaujant su atitinkamomis vietos ir regioninės valdžios institucijomis, stebėti, kad būtų veiksmingai ir tikslingai naudojama Europos fondų parama, skirta profesiniam mokymui ir darbuotojų perkvalifikavimui regionuose, kuriuose vykdoma restruktūrizacija ir perkeliamos įmonės, ir ypač tų darbuotojų, kurie dėl buvusio darbdavio persikėlimo neteko darbo;
25. pabrėžia, kad būtina sutelkti struktūrinių fondų veiklą į darbo vietų kūrimą ir tvarų ekonomikos vystymą, naujų įmonių kūrimą, profesinį mokymą visą gyvenimą ir našumo gerinimą ir ją stiprinti; šiuo klausimu pritaria Komisijos pasiūlymui sukurti Globalizacijos fondą siekiant užkirsti kelią dėl restruktūrizacijos ir įmonių perkėlimo kilusiam ekonominiam ir socialiniam šokui bei jį valdyti, ir prašo šiam fondui skirti pakankamai lėšų, kad būtų įgyvendinti jam priskirti uždaviniai;
26. mano, kad Bendrijos lėšos, ypač lėšos pramonei ir Europos socialinio fondo parama turėtų būti teikiama tik tuomet, jei šią paramą gaunančios įmonės laikosi specialių nuostatų dėl naujovių, vystymosi vietoje bei užimtumo ir prievolės vykdyti ilgalaikę gamybą Europos Sąjungos teritorijoje; ypač prašo griežtai laikytis struktūrinių fondų naudojimą reglamentuojančių nuostatų ir jas stiprinti;
27. reikalauja ginti atitinkamų darbuotojų teises, t. y. visiškai užtikrinti jiems teisę gauti informaciją;
28. mano, kad dėl dažnai vykdomo įmonių veiklos perkėlimo padarinių turėtume pradėti atvirai ir konstruktyviai svarstyti klausimą dėl tikros Europos socialinės erdvės sukūrimo ir kad socialiniam dialogui tenka svarbiausias vaidmuo užkertant kelią įmonių veiklos perkėlimui ir įveikiant jo padarinius;
29. prašo Komisijos savo pasiūlymų struktūrinių fondų reformos klausimais pagrindu parengti mechanizmą, pagal kurį būtų galima griežčiau bausti valstybės pagalbą gavusias įmones, kurios perkelia visą savo veiklą arba jos dalį už Europos Sąjungos ribų;
30. ragina suteikti teisę visoms suinteresuotoms šalims gauti informaciją apie tai, ar įmonei buvo skirta subsidija;
31. ragina ypatingą dėmesį skirti pasienio teritorijų, kuriose vis dar dideli skirtumai teikiant pagalbą, problemoms;
32. rekomenduoja už šį klausimą atsakingiems komitetams atidžiai įvertinti priemones, kurių Komisija imsis po šios rezoliucijos;
33. paveda Pirmininkui perduoti šią rezoliuciją Tarybai, Komisijai ir valstybių narių parlamentams.
– atsižvelgdamas į Komisijos komunikatą Tarybai ir Europos Parlamentui dėl Bendrijos strategijos dėl gyvsidabrio (KOM(2005)0020),
– atsižvelgdamas į PARCOM sprendimą 90/3 dėl egzistuojančių chloro ir šarmų gamyklų į atmosferą išmetamų teršalų mažinimo,
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 45 straipsnį,
– atsižvelgdamas į Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto pranešimą (A6-0044/2006),
A. kadangi gyvsidabris ir jo junginiai yra labai toksiški žmonėms, gyvenantiems skirtingose ekosistemose, ir laukinei gyvūnijai bei augalijai,
B. kadangi gyvsidabris yra patvarus ir aplinkoje gali tapti metilo gyvsidabriu – pačios toksiškiausios formos gyvsidabriu, kuris įveikia ir placentos, ir kraujo bei smegenų barjerą ir gali sužaloti besivystančias smegenis,
C. kadangi gyvsidabris turėtų būti laikomas apsaugotose teritorijose, kur prireikus būtų galima skubiai vykdyti intervenciją ir kur jis būtų nuolat stebimas, nors tinkamai saugomas ir izoliuotas jis ir nesudaro galimo pavojaus, nes neišskiria garų,
D. kadangi tarša gyvsidabriu yra labai išplitusi, nepaliaujama, įsišaknijusi problema, kuri ir toliau plinta nepaisydama tarptautinių sienų, nutolsta nuo savo pradinio šaltinio ir užteršia tiek Europos, tiek pasaulio maisto atsargas, Komisijos pasiūlyta Bendrijos strategija dėl gyvsidabrio yra svarbus indėlis stengiantis įveikti šią pasaulinę grėsmę, tačiau, siekiant apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, tarptautiniu ir ES lygiu turėtų būti imamasi tolesnių privalomų priemonių,
E. kadangi savo išplėstiniame poveikio vertinimo dokumente Komisija pažymėjo, kad neigiamo gyvsidabrio poveikio sveikatai mastas nėra žinomas, todėl reikia daugiau informacijos apie sveikatos išlaidas; kadangi dėl tolesnių tyrimų neturėtų būti vėluojama rengti Bendrijos strategiją,
F. kadangi 2000 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2000/60/EB, nustatančioje Bendrijos veiksmų vandens politikos srityje pagrindus(1) (Pagrindinė vandens direktyva), gyvsidabris ir jo junginiai yra įtraukti į prioritetinių kenksmingų medžiagų sąrašą; kadangi, remiantis šios pakeistos Direktyvos 16 straipsnio 8 dalimi, buvo reikalaujama, kad Komisija iki 2003 m. gruodžio mėn. pateiktų pasiūlymą dėl prioritetinių kenksmingų medžiagų išleidimo, išmetimo ir nuostolių sustabdymo ar laipsniško panaikinimo, bet tokio pasiūlymo dar nepateikė,
G. kadangi Europos Sąjunga yra didžiausia pasaulyje gyvsidabrio eksportuotoja ir kadangi Sąjungos eksporto uždraudimas labai padėtų apriboti prekybą ir sumažinti gyvsidabrio pasiūlą pasaulio mastu,
H. kadangi, remiantis PARCOM sprendimu 90/3, Europos gyvsidabrio elementų chloro ir šarmų pramonėje iš apyvartos bus išimti 12 000 tonų gyvsidabrio – didžiausios gyvsidabrio atsargos Europos Sąjungoje; kadangi Europos Sąjunga turi imtis skubių veiksmų, kad laipsniškai atsisakytų šio gyvsidabrio pertekliaus eksporto, siekdama išvengti žalos aplinkai trečiosiose šalyse, ypač dėl to, kad Europos Sąjungos gyvsidabrio eksportas skatina nuolatinį ir labai taršų gyvsidabrio naudojimą aukso gavyboje, ir kadangi visą šį gyvsidabrio perteklių reikia laikyti saugiai, siekiant išvengti tolesnės žalos aplinkai Sąjungoje,
I. kadangi gyvsidabris nuo senų laikų buvo kasamas Ispanijoje, Almadéne, ir kadangi šių kasyklų uždarymą turi lydėti ekonominio ir socialinio restruktūrizavimo priemonės, numatytos šiam regionui,
J. kadangi skubu nustatyti vietą, kurioje būtų patikimai saugomas gyvsidabrio perteklius iš visos Europos,
K. kadangi pagrindinis gyvsidabrio išrūkų šaltinis yra anglių deginimas ir kadangi išrūkų kiekį iš didelių kurą deginančių įrenginių reglamentuoja Bendrijos įstatymai (1996 m. rugsėjo 24 d. Tarybos direktyva 96/61/EB dėl taršos integruotos prevencijos ir kontrolės(2) (IPPC Direktyva) ir 2001 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/80/EB dėl tam tikrų teršalų, išmetamų į orą iš didelių kurą deginančių įrenginių, kiekio apribojimo(3)),
L. kadangi antrasis pagal dydį gyvsidabrio šaltinis yra dantų plombų amalgamoje naudojamas gyvsidabris; kadangi didžiausias gyvsidabrio poveikio šaltinis išsivysčiusiose šalyse yra iš amalgaminių dantų plombų įkvepiamas gyvsidabris; kadangi galimybė iš amalgaminių dantų plombų įkvėpti gyvsidabrio turi būti visiškai panaikinta pirmiausia dėl sveikatos priežasčių; kadangi krematoriumų išrūkos daugelį metų ateityje bus didelis gyvsidabrio taršos šaltinis, nebent labai skubiai bus įgyvendintos mažinimo priemonės, leidžiančios labai sumažinti šių išrūkų kiekį,
M. kadangi gyvsidabrio pakeitimas kitomis medžiagomis vartotojams ir profesionalams skirtuose kontrolės ir matavimo prietaisuose būtų veiksminga priemonė kovojant su neišvengiama tarša, atsirandančia dėl naudojimosi prietaisais ar kai jų atsisakoma,
N. kadangi gyvsidabrio tarša nuo namų ūkio atliekų yra didėjanti problema ir kadangi reikia įgyvendinti privalomas schemas dėl atskiro bet kokių gyventojų apyvartoje esančių gyvsidabrio turinčių produktų rinkimo ir apdorojimo,
O. kadangi dažniausiai metilo gyvsidabrio poveikis pasireiškia tada, kai jis į organizmą patenka su maistu, ir kadangi jis ypač renkasi ir koncentruojasi vandenų maisto grandinėje, todėl valgantieji daug žuvies ir jūros gėrybių tampa ypač pažeidžiami,
P. kadangi reikia kiek įmanoma sumažinti gyvsidabrio poveikį pažeidžiamoms žmonių grupėms (kūdikiams, vaikams, nėščiosioms ir gimdyminio amžiaus moterims), kadangi tokio sumažinimo veiksmingumą reikia veiksmingai kontroliuoti; kadangi visai visuomenei, ir ypač pažeidžiamoms grupėms, reikia pranešti apie galimą gyvsidabriu ar jo junginiais užteršto maisto vartojimo riziką, šviesti šiais klausimais ir apie tai įspėti,
Q. kadangi, be to, turi būti nepriklausomai ištirti šie gyvsidabrio šaltiniai: amalgama, vakcinos, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio, ir dezinfekcijos priemonės,
R. kadangi Europos Sąjunga turi siekti veiksmų pasaulio mastu, kad būtų labai sumažinta gyvsidabrio pasiūla ir paklausa, ir kontroliuoti visą jo prekybą, kadangi Europos Sąjunga Bendrijos lygiu turi imtis teisiškai įpareigojančių veiksmų, kad tarptautiniu lygiu veiksmai būtų gyvybiškai patikimi,
S. kadangi, 2010 m. iš naujo svarstant strategiją, būtina atlikti dirvožemio, oro ir vandens taršos matavimus, o jų rezultatai turi būti viešai paskelbti ir į juos būtina atsižvelgti,
T. kadangi gyvsidabrio ištraukimas iš dalies priklauso nuo vietos lygiu įvairiose ekosistemose atsirandančios biologinės prieigos,
1. pritaria Komisijos komunikatui dėl Bendrijos strategijos dėl gyvsidabrio ir pabrėžia priimtus visaapimančius principus, kuriais siekiama tikslo sumažinti gyvsidabrio išmetimą, pasiūlą ir paklausą ir galutinai laipsniškai atsisakyti jo Europos lygiu, taip pat sutvarkyti gyvsidabrio perteklių ir apsaugoti nuo jo poveikio;
2. pabrėžia, kad, esant tokioms aplinkybėms, svarbu, jog Europos Sąjunga tęstų savo pastangas tarptautiniu lygiu, pvz., pagal Europos kaimynystės ir partnerystės priemonę, siekdama labai sumažinti gyvsidabrio išmetimą ir naudojimą pasaulio mastu, žinant, kad egzistuoja galimybės jį pakeisti, todėl kartu palaipsniui naikinti pirminę gavybą bei neleisti pertekliui vėl patekti į rinką;
3. pabrėžia poreikį kiek galima greičiau praktiškai papildyti Bendrijos strategiją konkrečiomis priemonėmis ir teisės aktais;
4. pabrėžia, atsižvelgdamas į anksčiau minėtus dalykus ir ypač į didžiulį gyvsidabrio perteklių, atsirandantį gyvsidabrio dioksido elementų nebenaudojant chloro ir šarmo gamyklose, Komisijos iniciatyva pateikto pasiūlymo palaipsniui naikinti gyvsidabrio metalo ir jo junginių eksportą iš Bendrijos svarbą ir prašo Komisiją pasiūlyti ES gyvsidabrio eksporto draudimą, kuris įsigaliotų kaip įmanoma greičiau, bet ne vėliau kaip iki 2010 m.;
5. ragina Komisiją iki 2008 m. kovo mėn., ir iki tol, kol bus uždraustas eksportas, pasiūlyti gyvsidabrio ir jo junginių eksporto ir importo valstybėse narėse bei į Bendriją ir iš jos stebėjimo priemones;
6. ragina Komisiją apsvarstyti galimybę išplėsti galiojantį 2003 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 304/2003 dėl pavojingų medžiagų importo ir eksporto(4) numatytą muilo, kurio sudėtyje yra gyvsidabrio, eksporto draudimą, kad jis apimtų kitus produktus, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio ir kurie yra arba greitai taps vartojimo ir rinkodaros Europos Sąjungoje apribojimų objektu;
7. todėl prašo Komisiją iki 2006 m. rugsėjo mėn. pateikti pasiūlymus dėl teisiškai įpareigojančių priemonių, kuriomis būtų užtikrinta, kad visas gyvsidabris iš chloro šarmų pramonės negrįžtų į apyvartą, o būtų saugiai laikomas apsaugotose teritorijose, nuolat stebimas ir būtų tokioje vietoje, kurioje, esant būtinybei, galima nedelsiant vykdyti atitinkamus veiksmus;
8. prašo Komisijos užtikrinti, kad be anksčiau minėtų veiksmų atitinkamoje priemonėje dėl gyvsidabrio metalo pertekliaus saugojimo būtų numatyti: minimalūs saugumo standartai, įprasta ir skaidri atskaitomybė, išankstinis planavimas ir projektavimas, baudos ir sankcijos;
9. ragina Komisiją didinti visuomenės informuotumą vykdant informavimo kampanijas apie gyvsidabrio pavojų sveikatai, poveikio riziką ir galimas aplinkos problemas;
10. be to, pabrėžia, kad svarbu taikyti principą "teršėjas moka", ypač kai saugomas gyvsidabrio perteklius; ragina, kad saugų gyvsidabrio pertekliaus saugojimą visiškai finansuotų už jo gamybą atsakingi pramonės sektoriai;
11. ragina Komisiją užtikrinti, kad tuo pat metu į Europos ir (arba) į pasaulio rinką nepatektų pirminio gyvsidabrio iš Europos;
12. pabrėžia, kad pagrindinis gyvsidabrio išmetimo šaltinis yra anglių deginimas, ir prašo Komisiją kaip galima greičiau nustatyti visokios su tuo susijusios veiklos bei didelio ir mažo masto kuro deginimo procesų gyvsidabrio išmetamųjų teršalų ribines vertes, bent jau įtraukiant tai į Integruotą taršos prevencijos ir kontrolės (ITPK) direktyvą arba priimant atskirą teisės aktą;
13. ragina Komisiją artimiausiu laiku užtikrinti griežtą ITPK direktyvos įgyvendinimą, turint galvoje tai, kad gyvsidabrio oksidų elementų procesas chloro ir šarmų pramonėje neapibrėžiamas kaip geriausias prieinamas gamybos būdas (GPGB);
14. ragina Komisiją imtis būtinų veiksmų ir pasiūlyti laikinus nacionalinius masinių gyvsidabrio išmetimo emisijų, taip pat vietos oro kokybės apribojimus pagal atitinkamą dabartinę arba atskirą teisės priemonę;
15. ragina Komisiją imtis priemonių įgyvendinti PARCOM sprendimą 90/3, kaip galima greičiau laipsniškai atsisakyti gyvsidabrio elementų chloro ir šarmų gamyklų ir jas uždaryti ne vėliau kaip iki 2010 m.;
16. prašo Komisijos artimiausiu laiku imtis tolesnių priemonių dėl gyvsidabrio išmetimo iš krematoriumų, atsižvelgiant į tai, kad tai yra didėjantis ir nerimą keliantis išmetimų šaltinis;
17. prašo Komisijos iki 2007 m. pabaigos pateikti pasiūlymą apriboti gyvsidabrio naudojimą dantų plombų amalgamai gaminti, ragina Komisiją tuo pat metu imtis priemonių ir užtikrinti, kad būtų tinkamai taikomi Bendrijos reikalavimai dėl amalgamos atliekų apdorojimo, ir ištirti, ar reikia imtis papildomų priemonių užtikrinti, kad amalgamos atliekos nepatektų į atliekas;
18. prašo Komisijos apriboti gyvsidabrio rinkodarą ir naudojimą visuose vartotojų ir profesinėse srityse (ypač namų ūkyje, sveikatos priežiūros institucijose, mokyklose ir mokslo bei mokslo tyrimų įstaigose) naudojamuose kontrolės ir matavimo prietaisuose, bet leisti kai kurias išimtis ten, kur dar nėra atitinkamų alternatyvų; mano, kad tokios išimtys taip pat turi būti taikomos retiems tradicinių barometrų, muziejų kolekcijos ir pramonės paveldo priežiūros atvejams; be to, keletas Europos Sąjungos profesionalių bendrovių gamina tradicinius matavimo prietaisus, naudodamos nedidelį gyvsidabrio kiekį, ir tokiais atvejais reikėtų leisti gyvsidabrį naudoti ir toliau, jei gamybos aplinka rūpestingai kontroliuojama ir bendrovė turi gamybos licenciją;
19. prašo Komisijos artimiausiu laiku imtis priemonių ir užtikrinti, kad visi šiuo metu viešoje apyvartoje esantys gaminiai (ne tik elektriniai ir elektroniniai), kuriuose yra gyvsidabrio, būtų atskirai surinkti ir saugiai apdoroti;
20. ragina Komisiją, kaip nurodyta ir 2005 m. birželio 24 d. Tarybos išvadose, spręsti gyvsidabrio naudojimo vakcinų gamyboje klausimą ir įvertinti minėtąjį reiškinį, siekiant, kai atsiras tinkama ir saugi alternatyva, tokį naudojimą apriboti ir visai uždrausti, bei remti mokslo tyrimus, kad besivystančios šalys ateityje būtų aprūpintos daugkartine vakcina, kurios sudėtyje nėra tiomersalio;
21. ragina Komisiją užtikrinti, kad gyvsidabrio tyrimams būtų suteiktas pirmumas ir skiriamas atitinkamas finansavimas pagal Septintąją mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir demonstravimo veiklos pagrindų programą bei kitas atitinkamas finansavimo priemones;
22. ragina Komisiją užtikrinti, kad pagal pasiūlytą REACH reglamentą, kai jis bus patvirtintas, į dabartinę strategiją neįtrauktas kitoks gyvsidabrio naudojimas, kur įmanoma, būtų pakeistas saugia alternatyva;
23. pabrėžia priemonių, nukreiptų prieš gyvsidabrio poveikį, ir šios problemos suvokimo gerinimo svarbą bei pripažįsta visuomenės informuotumo, bendravimo ir švietimo reikšmę labiausiai dėl gyvsidabrio poveikio sveikatai keliamos rizikos; pabrėžia poreikį užtikrinti prieigą prie informacijos apie poveikį aplinkai, kaip numatyta Aarhuso konvencijoje;
24. ragina Komisiją išnagrinėti galimybę įpareigoti valstybes nares teikti Europos maisto saugumo tarnybai (EMST) ataskaitas su duomenimis apie pažeidžiamų grupių gyvsidabrio suvartojimą su maistu, ir reikalauti, kad Pavojaus sveikatai ir aplinkai mokslinis komitetas atliktų gyvsidabrio rizikos pažeidžiamoms gyventojų grupėms poveikio vertinimą;
25. ragina Komisiją, atsižvelgiant į tas pačias aplinkybes, pirmenybę teikti pažeidžiamų visuomenės grupių informavimo apie kenksmingą gyvsidabrio poveikį finansavimui ir pažangiausios patirties sklaidai;
26. ragina Komisiją atlikti bendrą sveikatos poveikio vertinimą siekiant nustatyti dėl gyvsidabrio taršos atsirandančias sveikatos išlaidas, įskaitant ir išlaidas dėl žalos, kurią gyvsidabris daro Europos vaikų intelektiniam vystymuisi;
27. ragina Komisiją kuo greičiau įvykdyti savo įsipareigojimą pagal Pagrindų direktyvą dėl vandens, kurioje jau buvo reikalaujama dar iki 2003 m. gruodžio mėn. pasiūlyti atitinkamą išmetimų kontrolę ir kokybės standartus, susijusius su laipsnišku gyvsidabrio bei jo junginių išleidimu, išmetimu ir nuodegų vandenyje panaikinimu;
28. pritaria Komisijos pasiūlymui toliau tirti pažeidžiamų gyventojų grupių specifinį įvairių rūšių žuvų ir jūrų gėrybių suvartojimą ir laiko tai vienu iš skubiausių veiksmų siekiant užtikrinti, kad poveikis pažeidžiamoms gyventojų grupėms būtų sumažintas daugiau nei pagal tarptautiniu mastu priimtus standartus, nustatančius saugų metilo gyvsidabrio lygį;
29. ragina Komisiją užtikrinti, kad kuo greičiau visai Europai būtų pristatyta metilo gyvsidabrio lygio ir papildomų veiksnių, turinčių įtakos gyvsidabrio poveikiui ir (arba) kaupimuisi žuvyse, taip pat ir didelėse plėšriosiose žuvyse, nustatymo programa, atsižvelgiant į EMST priimtas žuvų, turinčių didelį kiekį gyvsidabrio, vartojimo rekomendacijas, ypač pabrėžiant gaires, skirtas pažeidžiamoms gyventojų grupėms; mano, kad numatant tokią programą turi būti atsižvelgiama į konkrečią riziką, susijusią su faktu, kad vienos ekosistemos greičiau pakeičia gyvsidabrį biologiškai gaunamu metilo gyvsidabriu nei kitos;
30. taip pat ragina Komisiją užtikrinti, kad gyvsidabris pažeidžiamose visuomenės grupėse būtų įtrauktas į biostebėsenos programą, iš pradžių numatytą 2004–2010 m. Europos aplinkos ir sveikatos veiksmų plane (KOM(2004)0416), kaip to savo 2005 m. vasario 23 d. rezoliucijoje(5) šiuo klausimu pareikalavo Europos Parlamentas;
31. pritaria Tarybos išvadai, pripažįstančiai aplinkos ir socialinės problemos dėl ilgamečių gyvsidabrio kasyklų, esančių Almadéne, Ispanijoje, uždarymo, kurią sąlygoja Bendrijos strategija dėl gyvsidabrio; rekomenduoja imtis atitinkamų Komisijos deramai finansuojamų priemonių, kad gyvsidabrio kasyklų uždarymo paveiktoms teritorijoms būtų pasiekiamos perspektyvios ekonominės bei socialinės alternatyvos; pabrėžia, kad reikia apsvarstyti galimybę Almadén saugoti esamo gyvsidabrio metalo arba visoje Europoje kitiems gaminiams gaminti pramonės panaudoto gyvsidabrio metalo (tačiau ne prekių, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio ir kurios tapo atliekomis) atsargas, ir taip išnaudoti ten esančią infrastruktūrą, darbo jėgą bei technologines galimybes;
32. remia priemones, užtikrinančias užterštų teritorijų pramonės objektų, įskaitant uždarytas kasyklas, arba iš jų pašalintų atliekų saugojimo vietų atkūrimą ir stebėseną pagal principą "teršėjas moka";
33. pritaria visiems Komisijos tarptautiniu lygiu pasiūlytiems veiksmams ir pabrėžia Komisijos ir valstybių narių tarptautinių veiksmų paramos ir skatinimo svarbą, siekiant susitarimo dėl pasaulinės teisėkūros priemonės dėl gyvsidabrio įgyvendinimo;
34. tvirtai remia iniciatyvas, kuriomis siekiama didinti gyvsidabrio prekybos skaidrumą, gyvsidabrį įtraukiant į Roterdamo ir (arba) Bazelio konvencijų sutikimo, apie kurį pranešama iš anksto, procedūrą;
35. toliau pabrėžia, kaip svarbu Europos Sąjungai bendradarbiauti su pagrindinėmis kasyklas turinčiomis valstybėmis Alžyru ir Kirgizija, siekiant palaipsniui panaikinti pirminio gyvsidabrio patekimą į pasaulio rinką, remiant susijusius veiksmus;
36. pabrėžia Europos Sąjungos iniciatyvos organizuojant dvišalių susitikimų su kitais regionais, pvz., G77 ir Kinija, svarbą, nes tai leidžia geriau pasiruošti deryboms, kurios turi įvykti per artėjantį Jungtinių Tautų aplinkos programos Valdančiosios tarybos posėdį 2007 m.;
37. prašo Komisijos ištirti galimybę teikti techninę pagalbą ir perduoti patirtį paveiktoms besivystančioms šalims ir pereinamąjį ekonominį laikotarpį išgyvenančioms valstybėms, kad jos galiausiai palaipsniui nustotų naudoti gyvsidabrį ir jo junginius;
38. pabrėžia, kad, be to, turėtų būti mažinamas amalgamos naudojimas pereinamojo laikotarpio valstybėse ir trečiojo pasaulio šalyse;
39. prašo Komisijos, atsižvelgus į tai, prašyti valstybių narių informuoti apie savo veiksmus ir projektus dėl gyvsidabrio, susijusius su besivystančiomis valstybėmis, kad būtų nustatyta, kur reikėtų veiksmingiau panaudoti ES fondų lėšas;
40. ragina Komisiją užtikrinti gyvsidabrio naudojimo apribojimą aukso kasyboje, kartu skatinant priemones, kurioms įgyvendinti nereikia gyvsidabrio, ir, be to, pateikti pasiūlymą dėl pažangios be gyvsidabrio išgauto aukso ženklinimo priemonės, kuri taip pat būtų taikoma auksui, apdorojamam Europos Sąjungoje arba už jos ribų;
41. primena Komisijai jos pačios pareiškimą, kad Medicinos prietaisų ekspertų grupę "sudaro asmenys, kurie turi padėti Komisijai spręsti klausimus, kylančius įgyvendinant ir praktiškai taikant" 1990 m. birželio 20 d. Tarybos direktyvą 90/385/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių aktyviuosius implantuojamus medicinos prietaisus, suderinimo(6); todėl mano, kad itin svarbu užtikrinti, jog į sudaromas ekspertų grupes būtų įtraukti visų suinteresuotų šalių atstovai, pvz., sveikatos priežiūros specialistai, toksikologai ir klinikinės aplinkos medicinos ekspertai, pacientų grupės ir visuomenės sveikatos grupės Medicinos prietaisų ekspertų grupėje, ir garantuoti, kad būtų vienodai atstovaujama skirtingiems požiūriams;
42. paveda Pirmininkui perduoti šią rezoliuciją Tarybai ir Komisijai.
– atsižvelgdamas į Komisijos komunikatą Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui "i2010 – Europos informacinė visuomenė augimui ir užimtumui skatinti" (KOM(2005)0229) ir lydintį Komisijos tarnybų darbo dokumentą dėl išplėstinio poveikio įvertinimo (SEC(2005)0717),
– atsižvelgdamas į 2002 m. kovo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2002/21/EB dėl elektroninių ryšių tinklų ir paslaugų bendrosios reguliavimo sistemos (Pagrindų Direktyva)(1),
– atsižvelgdamas į 2004 m. kovo 10 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 460/2004, įsteigiantį Europos tinklų ir informacijos saugumo agentūrą(2),
– atsižvelgdamas į Komisijos komunikatą Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui "E.prieinamumas" (KOM(2005)0425),
– atsižvelgdamas į 2005 m. liepos 15 d. forumo dėl skaitmeninės atskirties pranešimą dėl plačiajuostės prieigos ir viešosios paramos vietovėms, kuriose paslaugos teikiamos nepakankamai,
– atsižvelgdamas į Komisijos komunikatą Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui "Rinkos dėsnių taikymas valdant dažnių spektrą Europos Sąjungoje" (KOM(2005)0400),
– atsižvelgdamas į Komisijos komunikatą Tarybai ir Europos Parlamentui "Europos Sąjungos radijo spektro politika ateičiai (antroji metinė ataskaita)" (KOM(2005)0411),
– atsižvelgdamas į Radijo dažnių spektro politikos grupės 2004 m. lapkričio 19 d. nuomonę dėl antrinės prekybos teisėmis naudoti radijo dažnių spektrą,
– atsižvelgdamas į 2005 m. kovo 22–23 d. Briuselio Europos Vadovų Tarybos pirmininkavimo išvadas,
– atsižvelgdamas į 2001 m. birželio 15–16 d. Geteborgo Europos Vadovų Tarybos patvirtintą ES tvariosios plėtros strategiją,
– atsižvelgdamas į Komisijos darbo dokumentą dėl aplinkos apsaugos interesų integravimo į kitas politikos sritis – nuveiktų Kardifo proceso darbų įvertinimo (KOM(2004)0394),
– atsižvelgdamas į 2005 m. gruodžio 1–5 d. 2695-ojo Transporto, telekomunikacijų ir energetikos tarybos posėdžio išvadas dėl i2010 strategijos,
– atsižvelgdamas į pirmiau minėtos Briuselio Europos Vadovų Tarybos prašymu valstybių narių parengtas 25 nacionalines reformų programas,
– atsižvelgdamas į savo 2005 m. birželio 23 d. rezoliuciją dėl informacinės visuomenės(3) ir 2005 m. gruodžio 1 d. rezoliuciją dėl Europos elektroninių ryšių reglamentavimo ir rinkų 2004 m.(4),
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 45 straipsnį,
– atsižvelgdamas į Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto pranešimą ir Ekonomikos ir pinigų politikos komiteto, Kultūros ir švietimo komiteto ir Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto nuomones (A6-0036/2006),
A. kadangi ES neturi galimybės pasiekti Lisabonos tikslų, jei valstybės narės nesiims ryžtingų veiksmų nuodugniai įgyvendindamos i2010 strategijos,
B. kadangi, preliminari 25 nacionalinių reformų apžvalga parodė, kad apskritai valstybės narės priėmė iššūkius, susijusius su moksliniais tyrimais ir naujovėmis, ir kadangi dauguma valstybių narių taip pat laiko e .valdžią geru būdu pagerinti viešojo administravimo ir viešųjų paslaugų efektyvumą,
C. kadangi, ne tik Komisija, bet ir valstybės narės bei kiti suinteresuoti dalyviai yra atsakingi už i2010 iniciatyvos sėkmę,
D. kadangi tinkamas dabartinės sistemos įgyvendinimas laiku yra esminė sąlyga siekiant sukurti atvirą, konkurencingą ir palankią naujovėms elektroninių ryšių paslaugų rinką; kadangi valstybių narių procedūros, skirtos sistemai perkelti ir įgyvendinti, yra labai skirtingos,
E. kadangi ES informacinių ir ryšių technologijų (IRT) mokslinių tyrimų srityje atsilieka, nes investicijos vienam asmeniui siekia tik 80 EUR, kai Japonija investuoja 350 EUR, o JAV – 400 EUR; todėl ES, norėdama pasivyti, turi padidinti investicijas į mokslinius tyrimus ir naujoves ir ragina valstybes nares padidinti išlaidas moksliniams tyrimams ir naujovėms IRT srityje,
F. kadangi siekiant visiškai pasinaudoti mokslinių tyrimų ir naujovių teikiamais privalumais būtina, kad IRT naudotų asmenys, viešųjų paslaugų sektorius ir verslo įmonės, ypač mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ),
G. kadangi per paskutinius dvejus metus plačiajuosčio ryšio abonentų padaugėjo dvigubai; kadangi tolimi ir kaimo regionai yra aptarnaujami prasčiau, nes daugiausiai linijų yra tankiai apgyvendintose vietovėse,
H. kadangi IRT teikiami privalumai turi būti prieinami visiems, įskaitant skirtingo išsilavinimo, socialinės padėties, lyties ir amžiaus grupes,
I. kadangi visi piliečiai turi teisę naudotis prieiga prie įvairaus ir kokybiško turinio nemokamos žiniasklaidos,
J. kadangi Komisija turėtų užtikrinti, kad kuriant technines ir priežiūros priemones būtų atsižvelgiama į lyčių aspektą; kadangi Komisija ir valstybės narės turėtų imtis konkrečių priemonių siekiant padidinti su IRT susijusių techninių dalykų moteriškos lyties studentų skaičių ir užtikrinti, kad moterims būtų suteikta galimybė visais lygmenimis įsidarbinti naujai sukurtose su IRT ir žiniasklaida susijusiose darbo vietose ir kad ypatingas dėmesys būtų skiriamas kaimo vietovėse, salose, kalnuose ir atokiuose regionuose gyvenančių moterų padėčiai ir kitose pažeidžiamose situacijose esančioms moterims,
K. pažymi, kad tinkamas IRT ir informacinės visuomenės valdymas gali padėti sumažinti socialinius skirtumus ir skaitmeninę takoskyrą socialinės ir teritorinės sanglaudos naudai,
L. kadangi skaitmeninė konvergencija gali suteikti vartotojams galimybę naudotis įvairiomis patobulintomis paslaugomis ir gausiu turiniu, todėl būtina patobulinti ir sustiprinti saugią infrastruktūrą ir sukurti palankią ir saugią aplinką, skatinančią konkurencingą šių tarpusavyje susijusių paslaugų diegimą,
M. kadangi IRT gali teigiamai veikti tiek aplinką (tiesiogiai), tiek socialinį ir ekonominį sektorių (netiesiogiai),
N. kadangi radijo dažnių spektras yra pagrindinis daugelio visuomenei svarbių paslaugų šaltinis, todėl veiksmingas ir nuoseklus naudojimas gali padėti ES pasiekti Lisabonos tikslus, jei bus užtikrinta, kad su bendru ekonominiu interesu susijusios paslaugos bus deramai teikiamos naudojantis spektru ir kad jis bus deramai apsaugotas nuo trikdžių, kadangi tai yra optimalus būdas skatinti augimą, konkurencingumą ir užimtumą,
O. kadangi siekiant Lisabonos tikslų būtina, kad Europos Sąjunga, valstybės narės ir verslo įmonės aiškiai, konkrečiai ir vienodai investuotų į IRT,
P. kadangi svarbu, kad valstybės narės pakankamai investuotų į lanksčią reguliavimo sistemą, kuri stiprintų piliečių teises ir šio sektoriaus veikėjams sukurtų gerus pagrindus naujiems išradimams diegti,
1. mano, kad prieigos prie žinių ir naudojimosi jomis laisvė yra pagrindinis kriterijus, suteikiantis žiniomis pagrįstai visuomenei galimybę vystytis demokratiškai ir naudojantis reikiamomis technologinėmis naujovėmis, kaip buvo raginama Lisabonoje;
2. mano, kad jeigu skaitmeninė atskirtis nebus įveikta, suteikiant visiems piliečiams prieigą prie žinių, galimybę jomis naudotis ir jas kurti, nebus sukurta jokia žiniomis pagrįsta visuomenė – veikiau visa Europos Sąjunga patirs kultūros ir pramonės nuosmukį;
3. ragina Komisiją laikyti piliečius ne vien pasyviais skaitmeninio turinio naudotojais, bet ir žinių kūrėjais ir sudaryti programą bei sukurti palankų teisinį pagrindą, kuriais būtų siekiama paversti juos aktyviais žinių visuomenės dalyviais, taip pasiekiant Lisabonos tikslus;
4. ragina Komisiją priimti konkrečią, palankią naujovėms ir į perspektyvas atsižvelgiančią teisės aktų dėl IRT reformų politiką, kuri turi būti platesnė nei pateikta šiame Komisijos komunikate ir turi aprėpti vartotojų ir naudotojų teises; mano, kituose pasiūlymuose būtina tiksliai apibrėžti tokias Komisijos vartojamas sąvokas: informacinės visuomenės paslaugos, žiniasklaida, žiniasklaidos paslaugos ir garso ir vaizdo paslaugos;
5. ragina, kad visi Europos teisės aktai dėl ryšių ir informacijos neturėtų įtakos technologijoms, ir taip užtikrinti, kad nauji išradimai ir dalyviai galėtų kuo lengviau įsitraukti į rinką;
6. kadangi perėjimas nuo analoginių prie skaitmeninių technologijų didina sklaidos priemonių pajėgumus, jis turi būti atliktas suderinus politikos sritis ir laikantis tinkamų teisinės sistemos, siekiant išvengti suvienodėjimo, galinčio atsirasti dėl žiniasklaidos priemonių koncentracijos;
7. ragina valstybes nares daugiau investuoti į IRT naudojimą viešųjų paslaugų sektoriuose, pvz., sveikatos apsaugos, švietimo ir valdymo, kuriuose IRT galėtų palengvinti reagavimą į būsimą socialinių paslaugų poreikį ir ragina bendradarbiauti siekiant skatinti paslaugų plėtrą visos Europos mastu;
8. mano, kad viešosios paslaugos informacinėje visuomenėje turi atitikti vis sudėtingesnius pavienių vartotojų ir jų grupių poreikius, todėl jos turi būti grindžiamos atitinkama aprūpinimo sektoriaus reakcija į šiuos poreikius, siekiant kurti efektyvias ir specialiai pritaikytas paslaugas;
9. atsižvelgdamas į tai, kad investicijos į IRT lemia augimą ir gamybos pajėgumų plėtrą, ragina valstybes nares ir verslo įmones skatinti daugiau investuoti į IRT, siekiant sumažinti veiklos rezultatų skirtumus palyginti su mūsų konkurentais;
10. pripažįsta, kad IRT yra viena svarbiausių priemonių, reikalinga siekiant besivystančias šalis paversti pasaulinio masto jėga;
11. tačiau reiškia susirūpinimą dėl to, kad Komisija, nustatydama savo strategiją ir formuodama politiką darbo vietų kūrimo srityje, ir toliau remiasi mažai patikimais arba iš viso nepatikimais statistiniais duomenimis; primena, kad nors IRT plėtra ir toliau išlieka viena sparčiausių, užimtumo augimo tempas ne visada buvo toks spartus; primena, kad ES užimtumo rodiklis yra septyniais punktais žemesnis už numatytą Lisabonos tiksluose; ragina Komisiją atlikti nuodugnią statistinę technologinių pokyčių poveikio Europos Sąjungos IRT užimtumo rinkai analizę;
12. primena skaitmeninės konvergencijos svarbą ir pritaria, kad būtų šalinamos kliūtys, trukdančios įgyvendinti valstybių narių ekonominę, socialinę ir kultūrinę plėtrą, – toks tikslas buvo nustatytas Pasaulio aukščiausio lygio susitikime informacinės visuomenės klausimais (2005 m. lapkričio 18 d. Tuniso įsipareigojimas);
13. ragina valstybes nares ir Komisiją vertinant valstybių narių stabilumo ir konvergencijos programas gerai apsvarstyti IRT svarbą ir vaidmenį ekonomikos augimui, užimtumui ir Ekonominės ir pinigų sąjungos veiklai;
14. primena, kad i2010 tikslai, susiję su informacine visuomene, bei Lisabonos darbotvarkės tikslai turi deramai atsispindėti 2007–2013 m. finansinėse perspektyvose;
15. dar kartą pabrėžia skaidrių bei likvidžių kapitalo rinkų svarbą MVĮ bei naujai steigiamoms įmonėms, taip pat ir visam IRT sektoriui; ypač remia nedideles paskolas ir kitas rizikos kapitalo formas;
16. atkreipia dėmesį, kad ES kaip ir anksčiau itin trūksta verslumo ir rizikos kultūros; ragina panaikinti administracinę naštą MVĮ bei naujai steigiamoms įmonėms, taip pat finansiškai palengvinti steigimosi stadiją;
17. primena, kaip svarbu, kad i2010 informacinė visuomenė kovotų su regioniniais ir socialiniais skirtumais valstybėse narėse, kaip pabrėžiama Komisijos komunikate "Sanglaudos politika ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui skatinti: Bendrijos strateginės gairės 2007–2013 m."(KOM(2005)0299);
1 tikslas. Bendra Europos informacinë erdvë
18. pažymi, kad siekiant augimo ir plėtros ES taip pat svarbu užtikrinti visuotinį turimų žinių ir technologijų naudojimą vykdant įvairią veiklą ir įvairiose veiklos srityse: viešajame administravime, versle ar kasdieniame piliečių gyvenime, kitais žodžiais – svarbu sukurti visur esančią informacinę visuomenę ir kurti naujas su IRT susijusias žinias;
19. pabrėžia, kad i2010 programa yra lemiamas etapas kuriant informacinę visuomenę, kurioje dėl prieigos prie technologijos ir žinių kiekvienas asmuo galėtų būti aktyvus dalyvis, dėl interaktyvumo ir tinklų teikiamų naujų socialinių sąveikos formų, vartotojas, o galiausiai, pasirinkimo laisvę turintis kritiškas, mąstantis pilietis; pažymi, kad informacinės visuomenės sukūrimo išvakarėse randasi naujų informacijos ir komunikacijos tiekėjų atsakomybės formų ir naujų galimybių piliečiams, ypač labiausiai pažeidžiamiems asmenims (pagyvenusiems žmonėms, neįgaliesiems, vienišiems, turintiems socialinių problemų ir t. t.), įgyvendinti savo teises, kurios padeda užtikrinti, kad jie visiškai pasinaudotų IRT tobulinimo teikiama nauda; reikalauja, kad Komisija ir valstybės narės dalyvautų siekiant užtikrinti, kad technologijos būtų prieinamesnės piliečiams ir atitiktų moralinius visuomenės reikalavimus;
20. tvirtai remia i2010 iniciatyvą, kaip naują strateginę priemonę, kuria bus siekiama sukurti visų Europos Sąjungos su IRT susijusių iniciatyvų sistemą; rekomenduoja nepamiršti, kad nustatant ES informacinės visuomenės erdvės ribas, neįmanoma atsiriboti nuo tarptautinės plėtros šioje srityje;
21. ragina atsižvelgti į horizontalų IRT pobūdį, dėl kurio būtinas koordinavimas ir bendradarbiavimas vykdant veiklas ES ir valstybių narių lygiu, taip pat iniciatyvos siekiant skatinti šio sektoriaus dalyvius kurti ir naudoti naujus išradimus;
22. atkakliai tvirtina, kad Europos Sąjungos ir valstybių narių teisės aktai turėtų remti konkurencija, siekiant atspindėti horizontalų IRT pobūdį, ir jais turėtų būti stengiamasi išvengti vertikalių struktūrų, darančių žalą konkurencijai ir naujovių kūrimui, formavimosi ir išsaugojimo; pažymi, kad vertikalios struktūros gali trukdyti naudotojams pasinaudoti konkurencijos teikiamais pranašumais;
23. ragina Komisiją ir valstybes nares nustatyti tikslą lanksčiai, paprastai, greitai ir vienu metu įgyvendinti su šiuo sektoriumi susijusius teisės aktus ir jų greitą pritaikymą naujiems poreikiams, atsirandantiems dėl technologijų plėtros; mano, kad teisės aktai turėtų skatinti naujų žinių kūrimą ir naujų technologijų plėtrą, skatinti investicijas į turinio gamybą, įrangą, tinklus ir tinklų paslaugas IRT sektoriuje, skatinti konkurenciją, informacinių technologijų ir paslaugų naudojimą ir informacijos saugumą ir, galiausiai, remti MVĮ, suteikiant joms pagrindinį vaidmenį šiame sektoriuje;
24. primena, kad interpretuodama ir taikydama standartus, susijusius su elektroninės žiniasklaidos infrastruktūra, Komisija turi užtikrinti ir skatinti žiniasklaidos pliuralizmą; atkreipia dėmesį į savo pakartotinį prašymą Komisijai parengti Žaliąją knygą dėl žiniasklaidos priemonių nuosavybės telkimo ir dėl informavimo laisvės bei pliuralizmo principų, kurie šiuo metu, rinkai patiriant esminius pertvarkymus, yra pagrindinių diskusijų objektas; apgailestauja, kad šio aspekto neaptariama i2010 darbo grupės veiksmų plane; ragina Komisiją parengti su interneto naudojimu susijusią teisinę sistemą nes internetas yra pagrindinis informacija pagrįstos ekonomikos variklis;
25. ragina teisės aktais greitinti informacinės visuomenės plėtrą, didinti jos įvairovę ir skleisti jos naudą visai visuomenei;
26. pažymi, kad žmonėms labai svarbu turėti garantuotą ir kiek įmanoma platesnę prieigą prie kokybiško turinio ir paslaugų kur jie bebūtų, naudojant jų pačių pasirinktą technologiją, su apribojimais, kuriuos nustatytų konkrečios aplinkybės; taip pat pažymi, kad naudotojai (vartotojai, piliečiai) yra pasirengę priimti naujas paslaugas ir technines priemones tik tuo atveju, jei šios yra pakankamai paprastos naudoti ir prasmingos turinio požiūriu;
27. primena, kad siekiant plėtoti veiksmingą, visur esančią informacinę visuomenę, reikia visuotiniu mastu užtikrinti plačiajuostes ir belaides technologijas, todėl reikalinga ir tolesnė valstybių narių parama, ir ragina skatinti investicijas į bendrus projektus, intelektinės nuosavybės apsaugą ir skaitmeninę žiniasklaidą; mano, kad naudotojams turėtų būti sudaryta galimybė pakeisti paslaugų teikėją nekeičiant savo el. pašto adreso;
28. pripažįsta, kad plačiajuostis ryšys yra visur esančios informacinės visuomenės plėtros sąlyga; mano, kad tai turėtų būti neabejotinas valstybių narių ir jų regionų konvergencijos tikslas;
29. primena, kad perėjimas į visur esančią informacinę visuomenę skatina tvariąją plėtrą, kuri yra vienas iš ES įsipareigojimų; mano, kad IRT turėtų sumažinti aplinkos apsaugos naštą ir gamtos išteklių naudojimą, skatinti socialinį vystymąsi;
30. pažymi vis svarbesnę komercinės politikos priemonę – nematerialias teises, vykstant laisvai prekybai ir ragina imtis priemonių, kuriomis būtų siekiama apsaugoti gamintojų teises ir kovoti su nelegaliu ir piratiniu turiniu; mano, kad tai yra vienintelis būdas apsaugoti ir skatinti turinio plėtrą; įspėja apie dažnėjančius JAV bandymus naudoti teisės aktus dėl patentų ir intelektinės nuosavybės kaip protekcionistinę prekybos politikos priemonę;
31. ragina Komisiją įvardinti aiškius veiksmus, kuriais bus siekiama apsaugoti nuo žalingo turinio, ir šiuo atžvilgiu skatinti, inter alia, Europos tinklų ir informacijos saugumo agentūros vaidmenį;
32. ragina Komisiją, peržiūrint teisės aktus, įtraukti priemones, užtikrinančias prevencijos principą sveikatos, vartotojų apsaugos ir aplinkos srityse, bendradarbiaujant su kitomis organizacijomis tokiomis, kaip pvz., Pasaulio sveikatos organizacija;
33. ragina Komisiją, peržiūrint teisės aktus, nustatyti kokybinius kriterijus tokius, kaip vaikystės apsauga ir vartotojų pasirinkimo laisvė;
34. patvirtina, kad Komisija priėmė pasiūlymą dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, iš dalies keičiančios Tarybos direktyva 89/552/EEB dėl valstybių narių įstatymuose ir kituose teisės aktuose išdėstytų nuostatų, susijusių su televizijos programų transliavimu, derinimo (KOM(2005)0646), kuria siekiama atnaujinti vadinamąją "Televizija be sienų" direktyvą – pagrindinę direktyvą Europos Sąjungai kuriant Europos informacinę visuomenę; pabrėžia, kad direktyva turi būti pritaikyta prie konverguojančio žiniasklaidos pasaulio pokyčių ir į tai turi būti deramai atsižvelgta jo masto požiūriu; pažymi, kad panaikinant nereikalingas taisykles ir palaipsniui kuriant visur esančią informacinę visuomenę, būtų prisidėta prie palankios aplinkos Europos pramonei sukūrimo; pripažįsta, kad sąsajų tarp turinio ir infrastruktūros reguliavimo, pripažįstamų teisinėje sistemoje dėl elektroninių ryšių, poreikis pasitvirtino ir jas reikėtų išlaikyti;
35. ragina Komisiją nedelsiant skatinti konkrečią veiklą, skirtą remti ir palengvinti europietiško turinio kūrimą ir paskirstymą; mano, kad turi būti užtikrintas šiuo metu veikiančių paramos programų tęstinumas ir pripažintas jų būtinumas plėtojant informacinę visuomenę; ragina remti Europos transliavimo sistemas, pvz., "EuroNews"; pabrėžia, kad kultūros ir kalbiniu požiūriu įvairi informacija skatina naujas galimybes, naujų darbo vietų kūrimą, pradedant idėjomis ir baigiant jų realizavimu visų 25 valstybių narių teritorijoje, ir kad šios naujos veiklos vykdymas turėtų būti leidžiamas pagal suderintą reguliavimo sistemą, užtikrinant ekonominę apsaugą ir teisinį tikrumą;
36. mano, kad norint įvesti bet kokį į rinką orientuotą požiūrį į spektrą, prireiktų reguliuojančių institucijų, operatorių ir kitų dalyvių paramos ir įspėja, kad negalima palikti radijo dažnių spektro politikos rinkos jėgų valiai; vis dėl to mano, kad spektrą kontroliuoti reikia lanksčiai ir veiksmingai bei atsižvelgiant į su greitai kintančios rinkos poreikiais suderintas taisykles; siūlo bet kokius pakeitimus pagrįsti išsamia analize ir esamų problemų sprendimu, deramai atsižvelgti į valstybių narių interesus ir, kad šiuo požiūriu visada būtų siekiama apsaugoti nuo neriboto kišimosi ir suteikti užtenkamai laisvės; pažymi, kad kainos mokamos konkursuose dėl 3G spektro sulėtino trečios kartos judriojo ryšio telefonų tinklo diegimą ir kad būtina išvengti tokios padėties pasikartojimo;
37. mano, kad svarbiausias dalykas radijo dažnio spektro politikoje yra lankstus spektro sektorių reguliavimas ir tinkamas bei pakankamas suderinimas ES lygiu; pažymi, kad valdant radijo dažnių spektrą turėtų būti siekiama, kad nauji išradimai ir dalyviai, įskaitant regionus, kuo lengviau patektų į rinką, kartu palengvinant Bendrijos žiniasklaidos plėtrą; ragina Komisiją pateikti atitinkamus pasiūlymus šioje srityje; pažymi, kad su trikdžiais susijusių reglamentų nuostatų laikymasis yra absoliučiai būtinas bet kokioje skaitmeninėje aplinkoje;
38. primena, kad būtina gerinti tinklo saugumą siekiant didinti pasitikėjimą visomis tinklo paslaugomis, komercinėmis ir elektroninės valdžios paslaugomis; ragina tinklo saugumą skatinti techninėmis priemonėmis irteisės aktais, taip pat pasitelkti švietimą, pvz., sukurti bendrą Europos informacijos saugumo strategiją, ir siekiant, kad piliečiai daugiau žinotų apie informacinį saugumą, kasmet pažymėti Europos informacijos saugumo dieną, kartu stengiantis užtikrinti, kad šis saugumas neribotų išraiškos laisvės ir piliečių teisių; džiaugiasi Komisijos pasiūlymu sukurti saugios informacinės visuomenės strategiją 2006 metais, siekiant išsklaidyti nepasitikėjimą interneto paslaugomis ne tik tarp investuotojų, bet ir tarp vartotojų – tiek dėl sukčiavimo (perkant), neteisėtos ir žalingos informacijos (nepilnamečių, žmogaus orumo ir privataus gyvenimo apsauga), tiek dėl technologijų gedimo (siekiant efektyvaus ir veiksmingo IRT naudojimo);
39. primena, kad pramonės ir konkurencijos politika turi remti ES naujovių pramonę; pažymi, kad tam reikia užtikrinti lanksčius reguliavimo pagrindus, kuriuose taip pat būtų numatytos skatinimo priemonės;
40. primena, kad IRT pramonės sektorių reguliavimas buvo planuotas iš pat pradžių kaip pereinamojo laikotarpio sprendimas, siekiant atverti rinkas, ir kad šiam procesui įpusėjus, turi būti pereita prie vieningo bendrų konkurencijos taisyklių naudojimo;
41. įspėja, kad valdžios institucijų reguliavimas ir kiti veiksmai neturi suteikti pirmenybės vienoms ar kitoms technologijoms kitų atžvilgiu: reguliavimas neturi daryti įtakos technologijoms;
42. pabrėžia techninių sąlygų svarbą užtikrinant nediskriminuojančią prieigą prie informacinei visuomenei skirtos informacijos ir siekiant išvengti skaitmeninės takoskyros Europos Sąjungos viduje; dar kartą pabrėžia, kad reikalingos atviros ir tarpusavyje derančios normos, ypač taikomųjų programų sąsajos srityje, kaip numatyta Pagrindų direktyvos 18 straipsnyje;
43. pripažįsta sveiko IRT prekybos balanso, kaip lemiamą paramos ES pozicijai pasaulinės ekonomikos atžvilgiu dalį, svarbą; prašo Komisiją iki 2006 m. rugsėjo mėn. pateikti išsamią ir analitinę ES visų su IRT susijusių sektorių stipriųjų ir silpnųjų pusių apžvalgą;
2 tikslas.Naujovės ir investicijos į mokslinius tyrimus
44. pažymi, kad novatoriška IRT pramonė yra būtina ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo ES sąlyga, ypač kitose pramonės srityse ir paslaugų sektoriuose;
45. primena, kad IRT pakeitė verslo įmonių veikimo pasauliniu mastu pobūdį, ir kad verslo įmonėms yra naudingos tokios naujovės, kaip paslaugų programos, programinės įrangos produktai ir nauja interneto paslaugų struktūra; ragina Europos Sąjungą sukurti naujovių kūrimui palankią aplinką, siekiant išlaikyti konkurencinį pranašumą;
46. ragina greičiau priimti 7-ąją mokslinių tyrimų ir technologijų vystymo pagrindų programą ir 2007–2013 m. konkurencingumo ir inovacijų programą, kuriose turi būti numatyti atitinkami IRT, kaip vienos konkurencingumo, augimo ir darbo vietų kūrimo varomųjų jėgų, rėmimo finansavimo šaltiniai; pabrėžia svarbą, kurią reikėtų teikti verslumo, visų pirma MVĮ, stiprinimui, ypač tuose sektoriuose, kurie gauna naudą iš IRT;
47. reikalauja, kad Komisija ir valstybės narės imtųsi konkrečių veiksmų ir panaudotų IRT teikiamas galimybes, siekiant sukliudyti darbo vietas perkelti į šalis, kuriose mokami maži atlyginimai, ir leidžiančias užtikrinti aukščiausią augimo ir užimtumo lygį; mano, kad lemiamą svarbą turi investicijų lygio pakėlimas, siekiant Barselonos tikslo - 3 proc. BVP ir ilgesniu laikotarpiu šio lygio palaikymas nuolat orientuojantis į pasaulinį konkurencijos lygį;
48. mano, kad ES ekonomikos ateitis priklauso nuo greitesnio darbo našumo augimo;
49. prašo Komisijos ir valstybių narių iki 2006 m. rugsėjo mėn. pateikti Parlamentui IRT ekonomikos įtakos skatinant intensyvesnį atskirų valstybių narių ir Europos regionų augimą poveikio analizę;
50. pažymi, kad nedelsiant ES lygiu turi būti imtasi priemonių, kad būtų pašalintos kliūtys naujos kartos tinklų vystymui; ragina Komisiją apsvarstyti šį klausimą per būsimą elektroninių ryšių reguliavimo sistemos peržiūrą;
51. pažymi, kad Bendrijoje IRT natūraliai taikomos kalbų ir gerovės technologijose ir kad tai turi dideles galimybes pasaulyje; ragina ES ir valstybes nares šiose srityse remti mokslinius tyrimus;
52. rekomenduoja daugiau dėmesio skirti vaidmeniui, kurį atlieka IRT kuriant atvirą žinių visuomenę; prašo Komisijos ir valstybių narių sukurti nuoseklesnę švietimo standartų IRT srityje strategiją;
53. ragina Komisiją ir valstybes nares ieškoti konkrečių būdų skatinti visus pagrindinius dalyvius (dideles verslo įmones ir MVĮ, valstybės institucijas ir mokslinių tyrimų įstaigas) jungtis į tinklą ir gerinti jų galimybes dalyvauti realizuojant ir naudojant projektus;
54. primena Integruotose gairėse ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui (2005–2008 m.) (KOM(2005)0141) numatytą ES įsipareigojimą dėl tyrimų ir inovacijų bei ragina šias gaires nuosekliai įgyvendinti kartu su Lisabonos strategijos reformos darbotvarke;
55. tiki paprastesnėmis nacionalinėmis mokesčių sistemomis, kuriomis skatinama investuoti į IRT bei mokslinius tyrimus ir taikomąją veiklą; šiuo atžvilgiu džiaugiasi Komisijos pasiūlymais sukurti bendrą konsoliduoto pelno mokesčio bazę;
3 tikslas. Bendra Europos informacinė visuomenė
56. ragina valstybes nares pasitelkti savo nacionalines reformų programas ir nustatyti informacinės visuomenės prioritetus, suintensyvinti savo pastangas šiame sektoriuje, taip pat kasmet pranešti apie pažangą vykdant šias programas, pateikiant išsamią ataskaitą ne tik apie informacinės visuomenės rodiklių raidą, bet ir apie socialinį ir ekonominį šių programų naudingumą;
57. primena, kad apie visos i2010 strategijos sėkmę bus sprendžiama iš to, kiek ji sugebės pasiekti eilinį Europos pilietį; mano, kad siekiant šio tikslo regionai turi vaidinti pagrindinį vaidmenį, todėl juos reikia sutelkti ir toliau jiems padėti, kad jie galėtų imtis esminių iniciatyvų, kuriomis būtų siekiama regionų suartėjimo ir sanglaudos, panaikinant skirtumus skaitmeninių technologijų srityje;
58. primena, kad socialinis draudimas, sveikata ir gerovė yra pagrindiniai informacinės visuomenės plėtros sektoriai;
59. pažymi, kad viešosios paslaugos ir viešosios transliavimo paslaugos yra svarbios nacionalinėje ir įmonių veikloje, nes jos prisideda prie socialinės sanglaudos, demokratinio dialogo ir pliuralizmo Europoje; be to, atkreipia dėmesį, kad Europos informacinės ir ryšių visuomenės teisinė sistema privalo užtikrinti, kad viešosios transliavimo paslaugos galėtų dalyvauti vykstant technologinei ir socialinei plėtrai ir toliau atliktų savo socialinę funkciją;
60. pažymi, kad visuomeniniai transliuotojai ir toliau vaidins pagrindinį vaidmenį visur esančioje informacinėje visuomenėje, kaip užtikrinantys viešą prieigą prie kokybiškos ir nepriklausomos informacijos; pabrėžia visuomeninių transliuotojų prieigos prie ateities platformų užtikrinimo svarbą;
61. pabrėžia, kad labai svarbu visiems užtikrinti vienodą galimybę gauti reikiamą išsilavinimą ir žinių, kaip naudotis žiniasklaidos priemonėmis, ypač elektroninėmis, kurios perteikia vaizdus, ir naujomis interaktyviosiomis bei skaitmeninėmis priemonėmis, siekiant išvengti naujų socialinės ir kultūrinės atskirties formų, ir mano, kad vienoda prieiga prie laisvai pasiekiamo žiniasklaidos pasaulio, prie įvairaus turinio informacijos yra viena iš pagrindinių Europos piliečių teisių; todėl pabrėžia visuomeninio radijo programų vaidmenį socialinei sanglaudai, demokratiškoms diskusijoms bei pliuralizmui Europoje ir reikalauja, kad ir ateityje šios misijos būtų užtikrintai vykdomos;
62. ragina skirti išskirtinį dėmesį elektroninių paslaugų, teikiamų viešajame sektoriuje piliečiams ir įmonėms, mokesčių, sveikatos, draudimo apsaugos ir pensijų srityse, sąveikos ir geriausios praktikos klausimams, siekiant pagrindinio tikslo – palengvinti laisvą ir netrukdomą piliečių judėjimą, kūrimąsi ir įdarbinimą valstybėse narėse;
63. ragina nacionalines vyriausybes įgyvendinti i2010 m. iniciatyvas ir programas reformuojant savo viešąjį administravimą ir siekiant suteikti efektyvesnes ir prieinamesnes paslaugas MVĮ bei piliečiams;
64. primena apie IRT technologijų potencialą, bet taip pat ir apie institucinius pakeitimus, kurių reikia siekiant plėtoti elektroninę demokratiją Europos piliečiams suteikiant galimybę elektroniniu būdu dalyvauti sprendimų priėmimo procese, ir ragina imtis atitinkamų skatinimo priemonių;
65. primena, kad norint, jog informacinė visuomenė veiktų, reikia skatinti dalyvavimą ir investuoti į tuos gebėjimus, kurių europiečiams reikia; reikalauja, kad būtų imtasi konkrečių veiksmų gerinant žinias IRT srityje, ir ragina didinti piliečių žinojimą apie naujas IRT teikiamas galimybes naudojantis ir tradiciniais ryšių kanalais, įvardijant administravimo elektroniniu ryšiu pranašumus, kartu skatinant naujų paslaugų naudojimą;
66. pažymi, kad daugiau kaip pusė ES gyventojų neišnaudoja visų IRT teikiamų privalumų; tvirtina, kad IRT plėtra taip pat susijusi su investicijomis į žmogiškąjį kapitalą siekiant skatinti kūrybingumą numatant daugiau lėšų švietimui ir kultūrai; sveikina Komisijos iniciatyvą skatinti skaitmeninį raštingumą vykdant švietimo bei įvairias mokymo programas ir taip padarant IRT produktus ir paslaugas prieinamesnius;
67. pabrėžia didžiulę specialiojo parengimo IRT srityje svarbą tiek mokyklose, tiek taikant visą gyvenimą trunkantį mokymąsi, ypač moterims, taikant visą gyvenimą trunkantį mokymąsi, siekiant supažindinti žmones su naujovėmis ir užtikrinti gebėjimą naudotis šiuolaikinėmis priemonėmis profesiniams ir asmeniniams poreikiams;
68. pažymi, kad dėl Europos gyventojų senėjimo reikia investuoti į produktų planavimą, ypač atsižvelgti į nuostatą "tinka visiems" ir labiausiai – į atitinkamus sprendimus technologijų, paslaugų ir aplinkos sektoriuose; reikalauja, kad būtų ypač atsižvelgta į specialių grupių, pvz., vyresnio amžiaus žmonių ar neįgalių žmonių, poreikius; ragina Komisiją šiam tikslui panaudoti būsimą ES įtraukties strategiją;
69. reikalauja, kad valstybės narės imtųsi papildomų priemonių ir užtikrintų galimybę naudotis elektroninės valdžios paslaugomis, neatsižvelgiant į vietą, laiką ar pajamas;
70. primena, kad kiekvienas ES pilietis turi teisę susipažinti su informacija; ragina Komisiją paspartinti 2008 m. planuotą elektroninės įtraukties iniciatyvą, kuri išspręs problemas, susijusias su elektroniniu raštingumu, senėjimu ir elektronine prieiga, geografiniais skirtumais ir socialinių paslaugų visiems užtikrinimu; ragina Komisiją nedelsiant parengti pasiūlymą dėl piliečių pagrindinių teisių skaitmeninių technologijų amžiuje chartijos; ragina valstybes nares užtikrinti, kad nei vienas pilietis ar vartotojas nebūtų prieš jo valią atskirtas nuo visur esančios informacinės visuomenės pagrindinių paslaugų;
71. siūlo, kad, siekiant gero valdymo ir norint visiems europiečiams užtikrinti pilietybės integralumą informacinėje visuomenėje, Europos viešojo administravimo įstaigos palaipsniui priimtų Elektroninių teisių chartiją, kaip bendrą principų ir gairių sistemą, numatančią galimybę visiems piliečiams naudotis šiomis teisėmis; siūlo, kad šie principai būtų realizuoti įgyvendinimo veiksmuose ir programose nacionaliniu ir regioniniu lygiu, siekiant sukurti konkurencingą ir kompetentingą skaitmeninės eros visuomenę ir užtikrinti socialinę ir teritorinę sanglaudą; pažymi, kad prieiga prie skaidrios, daugialypės ir išsamios informacijos, taip pat aukšta kokybė paslaugų, teikiamų patikimomis sąlygomis naudojant bet kokią atvirais ir interaktyviais standartais pagrįstą telekomunikacijų paslaugą ar platformą – pradedant internetu ir baigiant mobiliaisiais telefonais, yra viena iš pagrindinių aktyvių informacinės visuomenės piliečių teisių, kurią reikėtų įtraukti į Elektroninių teisių chartiją; mano, kad chartijoje taip pat turi būti numatytos teisės piliečiams išmanyti administracijos įstaigų veiklą, bendrauti su jomis, lygiateisiškai dalyvauti priimant sprendimus, taip pat dalyvauti politiniuose procesuose; mano, kad racionalizavimas, atnaujinimas, skaidrumas ir prieiga prie viešųjų paslaugų yra esminės aktyvaus pilietiškumo vystymosi sąlygos;
72. pabrėžia, kad šiuo metu žiniasklaida dėl ypatingos technologinės pažangos, kuri ją visiškai pakeitė, gali svariai veikti žmonių mintis ir elgesį ir todėl ji tapo neatskiriama kiekvienos šalies demokratinio gyvenimo dalimi ir kad elektroninė prieiga remiasi žgogaus teisėmis; ragina Komisiją laikytis šių pagrindinių vaizdo ir garso modelio vertybių savo i2010 iniciatyvoje ir užtikrinti, kad būtų deramai atsižvelgta į garso ir vaizdo žiniasklaidos – ir ekonominio, ir kultūrinio turto – specifinę įtaką kultūrų įvairovei;
73. pažymi privatumo apsaugos ir informacijos saugumo svarbą kuriant visur esančią informacinę visuomenę; primena, kad teisės aktai turi užtikrinti piliečių ir verslo įmonių pasitikėjimą skaitmeniniu turiniu ir ryšiais;
74. pabrėžia kaimo vietovių skaitmeninės izoliacijos panaikinimo svarbą ekonominiu ir socialiniu požiūriu ir atkreipia dėmesį į tai, kad šios vietovės turi neišnaudotų galimybių prisidėti prie gerovės kūrimo regioniniu, nacionaliniu ir visos Europos mastu; todėl mano, kad yra labai svarbu, jog užuot kentusios dėl naujovių IRT srityje eksponentinio augimo, visos vietovės galėtų jomis pasinaudoti;
75. mano, kad, kaip numatyta Europos Tarybos rekomendacijoje 1466(2000), mokant naudotis žiniasklaidos priemonėmis, piliečiams nuo jauniausio amžiaus reikėtų suteikti būtinas technines ir kitas priemones, kad piliečiai galėtų kritiškai priimti informaciją ir pasinaudoti nuolat didėjančiais informacijos ir pranešimų srautais; taip pat mano, kad taip išmokę naudotis žiniasklaidos priemonėmis piliečiai gebės kurti aiškius ir tikslius pranešimus bei pasirinkti jiems tinkamiausias žiniasklaidos priemones ir taip visiškai naudosis savo informacijos ir išraiškos laisvėmis;
76. ragina Komisiją pasitelkti savo tyrimų išteklius ir įvertinti informacinės visuomenės poveikį Europos visuomenei ir kultūrai;
77. ragina, kad šiame sanglaudos, mobilumo ir interaktyvumo amžiuje priimant bet kokius politinius sprendimus, įskaitant Europos Sąjungoje– tiek reglamentuojant naujųjų žiniasklaidos priemonių paslaugas ir informacijos turinį, tiek infrastruktūros priemones ar konkurencijos teisę irsubsidijas – būtų visiškai laikomasi Europos Sąjungos Pagrindinių teisių chartijos ir į 2005 m. spalio 20 d. UNESCO konvencijos dėl meninės raiškos formų įvairovės apsaugos ir skatinimo, kurioje ne tik nustatomi valstybių narių įsipareigojimai saugoti kultūrų įvairovę ir ją skatinti, tačiau ir nurodomas dvejopas vaizdo ir garso žiniasklaidos priemonių pobūdis – kaip ekonominių ir kultūros vertybių; primena, kad informacinė visuomenė ir tinkamai tvarkomas IRT gali ypač pasitarnauti stiprinant ir saugant kultūrų ir kalbų įvairovę;
78. pažymi, kad, vykstant dabartinėms diskusijoms dėl Europos Sąjungos ateities, yra gera proga aptarti institucinius klausimus siekiant suderinti ir tiksliau apibrėžti Europos institucinį modelį, taip pat kad tiek visos institucijos kartu, ypač Komisija savo veiksmais aiškiai įrodytų, jog rūpinasi įvairiapusėmis demokratijos ir piliečių problemomis; džiaugiasi, kad svarstymų laikotarpis suteikė Europos institucijoms galimybę teisėkūros procese atsižvelgti į įvairiapuses visuomenės problemas ir tai atspindėti savo politikos srityse;
79. mano, kad skirti dėmesį lyčių problemoms IRT srityje yra svarbu ne tik siekiant išvengti neigiamo skaitmeninės revoliucijos poveikio lyčių lygybei ar esančios nelygybės ir diskriminavimo įtvirtinimo; pažymi, kad yra svarbu tinkamai atsižvelgti į visus skirtumus skaitmeninių technologijų srityje, ypač lyties aspektą, kuris, remiantis Europos iniciatyva dėl elektroninės integracijos, bus atskirai vertinamas; mano, kad socialinės atskirties pavojus, atsirandantis dėl nesugebėjimo naudotis naujomis technologijomis ir informacijos technologijomis, moterims yra neproporcingai didelis;
80. ragina Komisiją vykdyti acquis communautaire analizę tuo požiūriu, kiek jis susijęs su informacine visuomene ir ypač lyčių perspektyva; ragina Komisiją bendradarbiauti su pagrindiniais žiniasklaidos rinkos dalyviais, siekiant, kad žiniasklaidai būtų sukurtas Lyčių lygybės kodeksas; ragina Komisiją skirti ypatingą dėmesį naujų IRT naudojimui prekyboje moterimis ir vaikais ir skatinti visas teisines ir technines iniciatyvas, reikalingas šiai problemai spręsti;
o o o
81. paveda Pirmininkui perduoti šią rezoliuciją Tarybai, Komisijai ir valstybių narių vyriausybėms.
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 116 straipsnį,
A. pripažindamas, kad per futbolo rungtynes visoje Europoje įvyko rimtų su rasizmu susijusių incidentų,
B. kadangi vienas iš Europos Sąjungos tikslų pagal Europos Bendrijos Steigimo sutarties 13 straipsnį yra apsauga nuo diskriminacijos dėl etninės priklausomybės ar tautybės,
C. kadangi futbolininkai, kaip ir visi kiti darbuotojai, turi Europos Bendrijų Teisingumo Teismo precedentų teisėje nustatytą teisę į darbo aplinką, kurioje nėra rasizmo,
D. kadangi futbolo populiarumas suteikia naują galimybę imtis spręsti rasizmo problemą,
1. griežtai smerkia visas rasizmo formas futbolo varžybų metu tiek aikštėje, tiek už jos ribų;
2. gerai įvertina tam tikrų organizacijų, įskaitant UEFA ir FARE (Futbolas prieš rasizmą Europoje), veiklą sprendžiant šias problemas;
3. ragina visus futbolo pasaulyje garsius žmones nuolatos viešai reikšti prieš rasizmą nukreiptą nuomonę;
4. ragina valstybines futbolo asociacijas, lygas, klubus, futbolininkų sąjungas ir sirgalių grupes perimti geriausią UEFA praktiką, pvz., jos 10 punktų veiksmų planą;
5. ragina UEFA ir kitus varžybų organizatorius Europoje užtikrinti, kad teisėjai, remdamiesi aiškiomis ir griežtomis gairėmis, turėtų galimybę nutraukti arba anuliuoti rungtynes tais atvejais, kai yra žymių rasizmo apraiškų;
6. ragina UEFA ir kitus varžybų organizatorius Europoje apsvarstyti galimybę taikyti sportines sankcijas valstybinėms futbolo asociacijoms ir klubams, kurių sirgaliai arba žaidėjai padaro rimtą nusižengimą, susijusį su rasizmu, taip pat galimybę pašalinti iš turnyro tuos, kurie dažnai padaro tokių nusižengimų;
7. paveda Pirmininkui perduoti šį pareiškimą kartu su pasirašiusiųjų pavardžių sąrašu Tarybai, Komisijai, valstybių narių vyriausybėms ir UEFA.