Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie wykorzystania w akwakulturze gatunków obcych i niewystępujących na danym obszarze (COM(2006)0154 – C6-0137/2006 – 2006/0056(CNS))
(Procedura konsultacji)
Parlament Europejski,
– uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2006)0154)(1),
– uwzględniając art. 37 Traktatu WE, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C6-0137/2006),
– uwzględniając art. 51 Regulaminu,
– uwzględniając sprawozdanie Komisji Rybołówstwa (A6-0331/2006),
1. zatwierdza po poprawkach wniosek Komisji;
2. zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 250 ust. 2 Traktatu WE;
3. zwraca się do Rady, jeśli ta uznałaby za stosowne oddalić się od przyjętego przez Parlament tekstu, o poinformowanie go o tym fakcie;
4. zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem, jeśli ta uznałaby za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do wniosku Komisji;
5. zobowiązuje swojego Przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.
Tekst proponowany przez Komisję
Poprawki Parlamentu
Poprawka 1 Punkt 5 a preambuły (nowy)
(5a) Akwakultura nie jest jedynym źródłem potencjalnego rozprzestrzeniania się gatunków obcych w środowisku wodnym. Inne działania, takie jak m.in. wykorzystywanie wody balastowej lub handel rybami ozdobnymi, mogą mieć poważniejszy wpływ w kontekście ryzyka dla środowiska naturalnego i wymagają zastosowania specjalnych środków. Powinno sie opracować całościowe strategie podejścia w zintegrowany sposób do problemu gatunków obcych. Jednakże w oczekiwaniu na wprowadzenie takiej strategii właściwym jest podjęcie działań sektorowych, na przykład takich jak te zaproponowane w niniejszym rozporządzeniu.
Poprawka 2 Punkt 5 b preambuły (nowy)
(5b) Powinno się opracować specjalne techniki w celu ograniczenia wprowadzania gatunków zmodyfikowanych genetycznie do sektora UE w zakresie produkcji ryb oraz w celu kontrolowania przepływu zapłodnionej ikry.
Poprawka 3 Punkt 8 a preambuły (nowy)
(8a) Powinno się uwzględnić, że w odniesieniu do przemieszczających się gatunków obcych lub niewystępujących lokalnie, znajdujących się w zabezpieczonych i gwarantujących niskie ryzyko ucieczki zamkniętych gospodarstwach akwakultury, zasadniczo nie przeprowadza się żadnych uprzednich ocen ryzyka.
Poprawka 4 Punkt 9 a preambuły (nowy)
(9a) Niektóre gatunki obce od długiego czasu są powszechnie wykorzystywane w akwakulturze i z doświadczenia wynika, że związane z tym ryzyko dla środowiska jest minimalne. Powinno się zatem zastosować podejście, podejmując zróżnicowane działania ułatwiające ich rozwój oraz niepowodujące dodatkowego obciążenia administracyjnego.
Poprawka 5 Punkt 9 b preambuły (nowy)
(9b) Powinno się ustanowić odpowiedni okres przejściowy pomiędzy wejściem w życie a rozpoczęciem stosowania niniejszego rozporządzenia, biorąc pod uwagę jego konsekwencje finansowe i instytucjonalne dla zainteresowanych stron.
Poprawka 6 Artykuł 2 ustęp 4 a (nowy)
4a. Przy stosowaniu niniejszego rozporządzenia powinno się uwzględnić fakt, że zamknięte gospodarstwa akwakultury w rozumieniu art. 3 pkt 3 gwarantują mniejsze ryzyko ucieczki.
Poprawka 7 Artykuł 2 ustęp 5 a (nowy)
5a. Niniejsze rozporządzenie, z wyłączeniem art. 3 i 4, nie ma zastosowania do gatunków, które są powszechnie wykorzystywane w akwakulturze od ponad 30 lat oraz których ucieczka do stanu dzikiego nie stanowi udowodnionego ryzyka dla środowiska.
Komisja, zgodnie z procedurą określoną w art. 30 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002 oraz w oparciu o wiedzę naukową ustanawia wykaz takich gatunków przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia.
Poprawka 8 Artykuł 5
Państwa Członkowskie wyznaczają właściwe organy odpowiedzialne za zapewnienie zgodności z wymaganiami niniejszego rozporządzenia ("właściwe organy"). Każdy właściwy organ ustanawia wspomagający go komitet doradczy, złożony ze specjalistów w dziedzinie biologii i ekologii dysponujących odpowiednią wiedzą i doświadczeniem ("komitet doradczy").
Państwa Członkowskie wyznaczają właściwe organy odpowiedzialne za zapewnienie zgodności z wymaganiami niniejszego rozporządzenia ("właściwe organy"). Każdy właściwy organ ustanawia wspomagający go komitet doradczy, złożony ze specjalistów w dziedzinie biologii i ekologii dysponujących odpowiednią wiedzą i doświadczeniem ("komitet doradczy"). W przypadku przekazania uprawnień związanych z zarządzaniem działaniami z zakresu akwakultury władzom regionalnym lub lokalnym, władze te mogą wyznaczać takie właściwe organy i komitety doradcze.
Poprawka 9 Artykuł 6 ustęp 1
1. Każdy, kto zamierza podjąć działania w celu wprowadzenia lub przeniesienia organizmu wodnego, występuje o zezwolenie do właściwego organu przyjmującego Państwa Członkowskiego. Wnioski można składać o wielokrotne przemieszczanie trwające przez okres nie dłuższy niż pięć lat.
1. Każdy, kto zamierza podjąć działania w celu wprowadzenia lub przeniesienia organizmu wodnego, występuje o zezwolenie do właściwego organu przyjmującego Państwa Członkowskiego. Można składać wnioski o wielokrotne przemieszczanie trwające przez okres nie dłuższy niż siedem lat.
Poprawka 10 Artykuł 10 ustęp 1
1. Decyzja o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia jest przekazywana wnioskodawcy na piśmie w rozsądnym terminie, a w każdym przypadku nie później niż w ciągu jednego roku od daty złożenia wniosku.
1. Decyzja o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia jest przekazywana wnioskodawcy na piśmie w rozsądnym terminie, a w każdym przypadku nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od daty złożenia wniosku.
Poprawka 11 Artykuł 12
Właściwy organ może w dowolnym czasie cofnąć zezwolenie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń o negatywnych skutkach dla środowiska lub rodzimej populacji.
Właściwy organ może w dowolnym czasie cofnąć zezwolenie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń o negatywnych skutkach dla środowiska lub rodzimej populacji. Każdorazowe cofnięcie zezwolenia należy uzasadnić w oparciu o przesłanki naukowe.
Poprawka 12 Artykuł 25 akapit 1 a (nowy)
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od …*.
____________________ * Dwanaście miesięcy od daty jego wejścia w życie.