Index 
 Előző 
 Következő 
 Teljes szöveg 
Eljárás : 2006/0004(COD)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot : A6-0324/2006

Előterjesztett szövegek :

A6-0324/2006

Viták :

Szavazatok :

PV 30/11/2006 - 8.13
A szavazatok indokolása

Elfogadott szövegek :

P6_TA(2006)0516

Elfogadott szövegek
PDF 424kWORD 94k
2006. november 30., Csütörtök - Brüsszel
Az integrált szociális védelmi statisztikák európai rendszere (ESSPROS) ***I
P6_TA(2006)0516A6-0324/2006
Állásfoglalás
 Egységes szerkezetbe foglalt szöveg

Az Európai Parlament jogalkotási állásfoglalása az integrált szociális védelmi statisztikák európai rendszeréről (ESSPROSS) szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról (COM(2006)0011 – C6–0024/2006 – 2006/0004(COD))

(Együttdöntési eljárás: első olvasat)

Az Európai Parlament,

–   tekintettel a Bizottságnak az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz intézett javaslatára (COM(2006)0011)(1),

–   tekintettel az EK-Szerződés 251. cikkének (2) bekezdésére és 285. cikkének (1) bekezdésére, amely alapján a Bizottság benyújtotta javaslatát a Parlamenthez (C6-0024/2006),

–   tekintettel eljárási szabályzata 51. cikkére,

–   tekintettel a Foglalkoztatási és Szociális Bizottság jelentésére (A6–0324/2006),

1.   jóváhagyja a Bizottság javaslatát, annak módosított formájában;

2.   felhívja a Bizottságot, hogy utalja az ügyet újból a Parlamenthez, ha lényegesen módosítani szándékozik a javaslatot, vagy a helyébe másik szöveget kíván léptetni;

3.   utasítja elnökét, hogy továbbítsa a Parlament álláspontját a Tanácsnak és a Bizottságnak.

(1) A Hivatalos Lapban még nem tették közzé.


Az európai parlament álláspontja amely első olvasatban 2006. november 30-án került elfogadásra az integrált szociális védelmi statisztikák európai rendszeréről (ESSPROS) szóló .../2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására tekintettel
P6_TC1-COD(2006)0004

(EGT vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 285. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére(1),

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárással összhangban(2),

mivel:

(1)  Az Európai Közösséget létrehozó szerződés 2. cikke az Európai Közösség egyik feladataként említi felsorolásában a szociális védelem magas szintjének előmozdítását.

(2)  A 2000. márciusi lisszaboni Európai Tanács új lendületet adott a tagállamok közötti, a szociális védelmi rendszerek korszerűsítésével kapcsolatos politikáról folyó eszmecsere folyamatának.

(3)  A Tanács 2004. október 4-i 2004/689/EK határozata(3) létrehozta a szociális védelemmel foglalkozó bizottságot annak érdekében, hogy az Európai Bizottság és az EU tagállamai közötti együttműködés motorjaként szolgáljon a szociális védelmi rendszerek korszerűsítése és fejlesztése terén.

(4)  A 2003. május 27-i bizottsági közlemény(4) felvázolta a szociálpolitika terén megvalósuló nyílt koordináció folyamatainak ésszerűsítését szolgáló stratégiát, a szociális védelem és a társadalmi integráció lisszaboni stratégia keretein belül elfoglalt helyzetének megerősítése céljából. Ahogyan a Tanács 2003 október 20-án megállapodott, az ésszerűsítés 2006-tól lép majd hatályba. E tekintetben az éves közös jelentés válik alapvető jelentéstételi eszközzé, amely egy helyen foglalja össze az elemzések kulcsfontosságú megállapításait és a politikai üzeneteket, amelyek egyaránt hozzátartoznak a nyílt koordinációs módszerhez Nyílt Koordinációs Módszer (OMC) a módszer különféle alkalmazási területein, valamint a szociális védelem több ágazatra kiterjedő kérdéseihez is.

(5)  Az OMC újult figyelmet irányított az összehasonlítható, naprakész és megbízható statisztikákra irányuló igényre a szociálpolitika terén. Különösen az éves közös jelentésekben használják majd fel a szociális védelemre vonatkozó összehasonlítható statisztikákat.

(6)  A Bizottság (Eurostat) már gyűjti a szociális védelemmel kapcsolatos éves adatokat az önkéntes alapon együttműködő tagállamoktól. Ez az eljárás egységesített gyakorlatként rögzült a tagállamokban, és az adatok összehasonlíthatóságának biztosítását szolgáló, közös módszertani elvekre épül.

(7)  Az egyedi közösségi statisztikák előállítására a közösségi statisztikákról szóló, 1997. február 17-i 322/97/EK tanácsi rendeletben(5) meghatározott szabályok vonatkoznak.

(8)  Az e rendelet végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal(6) összhangban kell elfogadni.

(9)  A Bizottságot fel kell jogosítani arra, hogy határozzon arról, melyik legyen az első év, amelyre vonatkozóan adatokat kell gyűjteni, valamint hogy intézkedéseket hozzon a szóban forgó adatok részletes osztályozására, az alkalmazandó fogalommeghatározásokra és a terjesztési szabályok aktualizálására vonatkozóan. Mivel ezek az intézkedések általános hatókörűek és arra szolgálnak, hogy e rendelet nem lényegi elemeit módosítsák és azt új, nem lényegi elemekkel egészítsék ki, azokat az 1999/468/EK határozat 5a. cikkében előírt, ellenőrzéssel történő szabályozási eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

(10)  Mivel e rendelet célját, azaz a harmonizált adatok létrehozását lehetővé tevő közös statisztikai szabványok megteremtését, a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani és ezért az közösségi szinten jobban megvalósítható, a Közösség intézkedéseket hozhat a Szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a határozat nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket.

(11)  A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel együttműködés áll fenn a nettó szociális juttatások területén.

(12)  A Tanács 89/382/EEK, Euratom határozata(7) által létrehozott statisztikai programbizottsággal folytatott konzultációt követően,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

E rendelet célkitűzése az integrált szociális védelmi statisztikák európai rendszerének (a továbbiakban: az ESSPROS) létrehozása a következők biztosítása révén:

   a) módszertani keret (közös szabályok, fogalommeghatározások, osztályozások és számítási szabályok) a statisztikáknak a Közösség javát szolgáló, összehasonlítható alapon történő összeállítására;
   b) határidők az ESSPROS-szal összhangban összeállított statisztikák továbbítására.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában a következő meghatározásokat kell alkalmazni:

   a) A "közösségi statisztikák" alatt a 322/97/EK rendelet 2. cikkében meghatározottak értendők.
   b) A "szociális védelem" felöleli az állami és magántestületek minden olyan beavatkozását, amelynek célja a háztartások és egyének tehermentesítése a kockázatok és szükségletek meghatározott területén, amennyiben egyidejűleg semmiféle ellenszolgáltatásra vagy egyéni fellépésre nem kerül sor. A szociális védelem alkalmazását kiváltó kockázatok vagy szükségletek felsorolása megállapodás szerint a következő: beteg-/egészségügyi ellátás; rokkantság; öregség; túlélő hozzátartozók; család/gyermekgondozás; munkanélküliség; lakhatás; máshová nem sorolt társadalmi kirekesztés.
   c) A "szociális védelmi rendszer": szabályok különálló gyűjteménye, amelyet egy vagy több intézményi egység tart fenn, és amely a szociális védelmi juttatások és finanszírozásuk ellátását szabályozza.
   d) "A rendszerek csoportosítása": az egyes szociális védelmi rendszerek besorolását szolgáló kritériumok, nevezetesen a döntéshozatal, jogi keretek érvényesítése, jogosultságok meghatározása, valamint a védelem hatálya és szintje. Minden rendszer egyetlen kategóriába sorolható kritériumonként.
   e) "Szociális védelmi juttatások": a szociális védelmi rendszerek által háztartásoknak és egyéneknek készpénzben vagy természetben nyújtott juttatások, amelyek célja a háztartások és egyének tehermentesítése egyes meghatározott kockázatok és szükségletek területén.

3. cikk

A rendszer alkalmazási köre

(1)  Az ESSPROS-magrendszerre vonatkozó statisztikák lefedik a szociális védelemmel kapcsolatos kiadások és bevételek pénzmozgásait.

Ezeket az adatokat a szociális védelmi rendszerek szintjén továbbítani kell; minden egyes rendszer esetében meg kell adni a kiadások és bevételek részletes adatait az ESSPROS osztályozása alapján.

A rendszerenkénti és részletes juttatásonkénti mennyiségi adatok tekintetében, a továbbításra kerülő adatok utalással az aggregált osztályozásra, az adatszolgáltatás és az adatok közzétételére vonatkozó intézkedések az I. melléklet 1. pontjában találhatók. A rendszerenkénti és részletes juttatásonkénti minőségi adatok tekintetében, az érintett téma, az adatszolgáltatásra vonatkozó intézkedések, a minőségi adatok frissítése és a közzététel az I. melléklet 2. pontjában található.

Az adatgyűjtés első éve az e rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való megjelenésének évét követő naptári év.

(2)  Az alaprendszert kiegészítik a nyugdíjban részesülőkre és a nettó szociális védelmi juttatásokra vonatkozó, kiegészítő statisztikai információt lefedő modulok.

4. cikk

Nyugdíjban részesülők modulja

(1)  Kiegészítésként évente bekerül a nyugdíjban részesülők modulja is az e rendelet alapján történő adatgyűjtés első évétől kezdődően. Az érintett tárgyak, az adatszolgáltatásra és -közzétételre vonatkozó intézkedések a II. mellékletben szerepelnek.

(2)  Az adatgyűjtés első éve az e rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való megjelenésének évét követő naptári év.

5. cikk

A nettó szociális védelmi juttatások modulja

(1)  A nettó szociális védelmi juttatások modulja bevezetésének céljával a 2005. évi adatok kísérleti gyűjtését valamennyi tagállamban el kell végezni 2008 végéig. Az érintett tárgyak, és az adatszolgáltatás a III. mellékletben szerepel.

(2)  E kísérleti nemzeti adatgyűjtések szintézise alapján, és feltéve, hogy e kísérleti tanulmányok legnagyobb részének eredménye pozitív, az e modulra vonatkozó teljes körű adatgyűjtést 2010-nél korábban el nem indító intézkedéseket a 8. cikk (3) bekezdésében említett, ellenőrzéssel történő szabályozási eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

6. cikk

Adatforrások

A statisztikáknak a tagállamokban való hozzáféréssel, valamint a nemzeti jogszabályokkal és a gyakorlattal összhangban a következő adatforrásokon kell alapulniuk:

   a) nyilvántartások és egyéb adminisztratív források;
   b) felmérések; és/vagy
   c) becslések.

7. cikk

Végrehajtási rendelkezések

(1)  E rendelet végrehajtási rendelkezéseinek figyelembe kell venniük egy költség-haszon elemzés eredményeit, és az ESSPROS-magrendszerre (I. melléklet), a nyugdíjban részesülők moduljára (II. melléklet) és a nettó szociális védelmi juttatások moduljára (5. cikk) kell vonatkozniuk.

(2)  Az adattovábbítás formátumával, a továbbításra kerülő eredményekkel és a minőségmérés feltételeivel kapcsolatos intézkedéseket a 8. cikk (2) bekezdésében említett szabályozási eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

(3)  Az e rendelet nem lényegi elemeinek többek között annak kiegészítése révén történő módosítására szolgáló, az adatgyűjtés tárgyát képező első évre vonatkozó döntéssel kapcsolatos intézkedéseket, valamint a szóban forgó adatok részletes osztályozásával, az alkalmazandó fogalommeghatározásokkal és a terjesztési szabályok aktualizálásával kapcsolatos intézkedéseket a 8. cikk (3) bekezdésében említett, ellenőrzéssel történő szabályozási eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

8. cikk

Eljárás

(1)  A Bizottságot a 89/382/EGK, Euratom határozat által létrehozott Statisztikai Programbizottság segíti.

(2)  Az e bekezdésre történő hivatkozás esetén az 1999/468/EK határozat 5. és 7. cikkét kell alkalmazni, tekintettel annak 8. cikke rendelkezéseire.

Az 1999/468/EK határozat 5. cikkének (6) bekezdésében megállapított időtartam három hónap.

(3)  E bekezdésre történő hivatkozás esetében az 1999/468/EK határozat 5a. cikkének (1)–(4) bekezdését és 7. cikkét kell alkalmazni, tekintettel a határozat 8. cikkének rendelkezéseire.

9. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt, -án/-én

az Európai Parlament részéről a Tanács részéről

az elnök az elnök

I.MELLÉKLET

ESSPROS-alaprendszer

1.  Mennyiségi adatok rendszerenként és részletes juttatásokként

1.1.  Továbbított adatok

Utalással az aggregált osztályozásra, az átvitt adatok a következőket fogják lefedni:

1.1.1.  Kiadások

1.1.1.1.  A szociális védelmi juttatások a következők szerint osztályozva:

   a) funkció (az egyes kockázatoknak vagy szükségleteknek megfelelően), és
   b) az egyes funkcióknál kettős lebontásban: a rászorultság ellenőrzése alapján nyújtott támogatások szemben a rászorultság ellenőrzése nélkül nyújtott támogatásokkal, a készpénzben fizetett támogatások (időszakos és átalánytámogatások) szemben a természetben fizetett támogatásokkal.

1.1.1.2.  Adminisztrációs költségek

1.1.1.3.  Átcsoportosítás más rendszerekbe

1.1.1.4.  Egyéb kiadások

1.1.2.  Bevételek

1.1.2.1.  Társadalombiztosítási hozzájárulások

1.1.2.2.  Általános állami hozzájárulások

1.1.2.3.  Átcsoportosítás más rendszerekből

1.1.2.4.  Egyéb bevételek

A lefedett adatokat (a részletes osztályozással kapcsolatban) a 8. cikkben meghatározott eljárással összhangban kell szolgáltatni.

1.2.  Adatszolgáltatás

A statisztikákat évente kell szolgáltatni. Az adatok a nemzeti gyakorlatnak megfelelően a naptári évre vonatkoznak. Az adattovábbítás határideje n+18 hónap, azaz az n. naptári évre vonatkozó adatokat a korábbi évek esetleges felülvizsgált adataival együtt legkésőbb az n+2. év júniusában kell továbbítani.

1.3.  Közzététel

A szociális védelemmel kapcsolatos kiadások adatait a Bizottság (Eurostat) a teljes rendszer szintjén teszi közzé az n+22. hónap végén (az n+2. év októbere végén), amely adatok az n naptári év adatain alapulnak. A Bizottság (Eurostat) egyidejűleg meghatározott felhasználók (az ESSPROS-adatokat összeállító nemzeti intézmények, a Bizottság szervezeti egységei és nemzetközi intézmények) számára közzéteszi a rendszerenként részletezett adatokat. E meghatározott felhasználók csak rendszercsoportokat tehetnek közzé.

2.  Minőségi információ rendszerenként és részletezett juttatásonként

2.1.  Érintett tárgyak

Az egyes rendszerek esetében a minőségi információ magában foglalja a rendszer általános leírását, a juttatások részletes leírását és a közelmúlt változásairól és reformjairól szóló tájékoztatót.

2.2.  Adatszolgáltatás és a minőségi információ frissítése

A már szolgáltatott minőségi információ teljes körének éves frissítését a szociális védelmi rendszer változásaira fogják korlátozni, és a mennyiségi adatokkal együttesen fogják továbbítani.

2.3.  Közzététel

A minőségi információt a Bizottság (Eurostat) rendszerszinten teszi közzé az n+22. hónap végén (az n+2. év októbere végén).

II.MELLÉKLET

Nyugdíjban részesülők modulja

1.  Érintett tárgyak

E modul a nyugdíjban részesülők adatait fedi le, akiket úgy határoznak meg, mint a következő, szociális védelmi rendszer által időszakosan, készpénzben fizetett egy vagy több juttatásának kedvezményezettjét:

   a) rokkantsági nyugdíj;
   b) csökkent munkaképesség miatti korengedményes nyugdíj;
   c) öregségi nyugdíj;
   d) előnyugdíj;
   e) részleges nyugdíj;
   f) túlélő hozzátartozói nyugdíj;
   g) munkaerőpiaci okok miatti korengedményes nyugdíj.

2.  Adatszolgáltatás

A statisztikákat évente kell szolgáltatni. Az adatokat állományadatok formájában fogják megadni, amely utalást tartalmaz az év végére (12.31./1.1.). Az adattovábbítás határideje az n. év tekintetében az n+2. év májusának vége, a következő lebontásban:

   a) szociális védelmi rendszer;
   b) nemenként a rendszerek összeségére vonatkozóan.

3.  Közzététel

Az összes rendszerre vonatkozóan a Bizottság (Eurostat) az n+22. hónap végén (az n+2. év októbere végén) teszi közzé az adatokat, amelyek az n. pénzügyi év adatain alapulnak. A Bizottság (Eurostat) egyidejűleg meghatározott felhasználók (az ESSPROS-adatokat összeállító nemzeti intézmények, a Bizottság szervezeti egységei és nemzetközi intézmények) számára közzéteszi a rendszerenként részletezett adatokat. E meghatározott felhasználók csak rendszercsoportokat tehetnek közzé.

A Bizottság (Eurostat) megjelenteti és bizonyos felhasználók (az ESSPROS-adatokat gyűjtő nemzeti intézetek, a Bizottság osztályainak és nemzetközi intézetek) között terjeszti mind a hét kategória az n naptári évre vonatkozó adatait n év+22 hónap végéig (az n+2 év októberéig).

III.MELLÉKLET

A nettó szociális védelmi juttatásokról szóló kísérleti adatgyűjtés

1.  Érintett tárgyak

Ez az adatgyűjtemény a "nettó szociális védelmi juttatások" számításait tartalmazza. A nettó szociális védelmi juttatásokat szociális védelmi juttatások értékeként határozzák meg, kivéve a juttatás kedvezményezettje által fizetett adókat és társadalombiztosítási hozzájárulásokat, kiegészítve a "adóelőnyök" értékével.

Az "adóelőnyöket" adókedvezmények formájában megjelenő szociális védelemként határozzák meg, amelyet pedig szociális védelmi juttatásként lehetne meghatározni, ha készpénzben kerülne kifizetésre. A szociális védelem biztosítását elősegítő és a magánbiztosító-rendszereket támogató adókedvezmények kivételével.

2.  Adatszolgáltatás

A személyi jövedelemadó megfelelő részét és a szociális védelmi juttatásokra kivetett társadalombiztosítási hozzájárulásokat a 2005. évre vonatkozóan jelölni kell, a különféle típusú, készpénzben fizetett szociális védelmi juttatásoknak megfelelően, lehetőleg tovább bontva az egyformán adóztatott rendszerek egyes csoportjai esetében. Bonyolult esetekben az eredményeket a juttatások megfelelő csoportjai alapján is lehet jelenteni, pl. a II. mellékletben felsorolt hét nyugdíjkategóriát összesen, vagy egy meghatározott funkció készpénzben fizetett juttatásait összesen. Az adóelőnyöket minden egyes bejegyzésnél külön fel kell tüntetni a bevételkiesés módszerének alkalmazásával.

(1) 2006. július 5-i vélemény (A Hivatalos Lapban még nem tették közzé).
(2) Az Európai Parlament 2006. november 30-i álláspontja.
(3) HL L 314., 2004.10.13., 8. o.
(4) COM(2003)0261.
(5) HL L 52., 1997.2.22., 1. o. Az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított rendelet.
(6) HL L 184., 1999.7.17., 23. o. A 2006/512/EK határozattal (HL L 200., 2006.7.22., 11. o.) módosított határozat.
(7) HL L 181., 1989.6.28., 47. o.

Jogi nyilatkozat - Adatvédelmi szabályzat