Europos Parlamento teisėkūros rezoliucija dėl pasiūlymo dėl Tarybos sprendimo dėl specialiosios programos, kuria įgyvendinama Europos atominės energijos bendrijos (Euratomas) septintoji branduolinių tyrimų ir mokymo veiklos pagrindų programa (2007–2011 m.) (COM(2005)0445 – C6-0386/2005 – 2005/0190(CNS))
– atsižvelgdamas į Euratomo sutarties 7 straipsnį, pagal kurį Taryba kreipėsi į Parlamentą konsultacijos (C6-0386/2005),
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 51 straipsnį,
– atsižvelgdamas į Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto pranešimą ir Biudžeto komiteto nuomonę (A6-0333/2006),
1. pritaria Komisijos pasiūlymui su pakeitimais;
2. mano, kad siūlomame teisės akto projekte nurodytas finansinis orientacinis dysis turi atitikti aukščiausią 2007-2013 m. finansinės programos 1a eilutės ribą, ir pabrėžia, kad dėl metinės sumos bus nuspręsta metinės biudžeto sudarymo procedūros metu, atsižvelgiant į 2006 m. gegužės 17 d. tarpinstitucinio susitarimo dėl biudžetinės drausmės ir patikimo finansų valdymo(3) 38 punkto nuostatas;
3. ragina Komisiją atitinkamai pakeisti savo pasiūlymą pagal Euratomo sutarties 119 straipsnio antrą dalį;
4. ragina Tarybą pranešti Parlamentui, jei ji ketina nukrypti nuo teksto, kuriam pritarė Parlamentas;
5. ragina Tarybą dar kartą konsultuotis su Parlamentu, jei ji ketina iš esmės keisti Komisijos pasiūlymą;
6. paveda Pirmininkui perduoti Parlamento poziciją Tarybai ir Komisijai.
Komisijos siūlomas tekstas
Parlamento pakeitimai
Pakeitimas 1 12 konstatuojamoji dalis
(12) Reikėtų imtis atitinkamų priemonių siekiant užkirsti kelią pažeidimams ir sukčiavimui ir būtinų veiksmų susigrąžinti prarastas lėšas, kurios buvo neteisingai išmokėtos ar panaudotos, remiantis 2002 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento, 2002 m. gruodžio 23 d. Komisijos reglamentu (EB, EURATOMAS) Nr. 2342/2002, nustatančiu išsamias finansinio reglamento įgyvendinimo taisykles, ir kitais paskesniais pakeitimais, 1995 m. gruodžio 18 d. Tarybos reglamentu (EB, EURATOMAS) Nr. 2988/95 dėl Europos Bendrijų finansinių interesų apsaugos 1996 m. lapkričio 11 d. Tarybos reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 2185/96 dėl Komisijos atliekamų patikrinimų ir inspektavimų vietoje siekiant apsaugoti Europos Bendrijų finansinius interesus nuo sukčiavimo ir kitų pažeidimų ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1074/1999 dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atliekamų tyrimų.
(12) Reikėtų imtis atitinkamų priemonių siekiant užkirsti kelią pažeidimams ir sukčiavimui ir būtinų veiksmų susigrąžinti prarastas lėšas, kurios buvo neteisingai išmokėtos ar panaudotos, remiantis 2002 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento, 2002 m. gruodžio 23 d. Komisijos reglamentu (EB, EURATOMAS) Nr. 2342/2002, nustatančiu išsamias finansinio reglamento įgyvendinimo taisykles, ir kitais paskesniais pakeitimais, 1995 m. gruodžio 18 d. Tarybos reglamentu (EB, EURATOMAS) Nr. 2988/95 dėl Europos Bendrijų finansinių interesų apsaugos 1996 m. lapkričio 11 d. Tarybos reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 2185/96 dėl Komisijos atliekamų patikrinimų ir inspektavimų vietoje siekiant apsaugoti Europos Bendrijų finansinius interesus nuo sukčiavimo ir kitų pažeidimų ir 1999 m. gegužės 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1074/1999 dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atliekamų tyrimų. Visos lėšos, susigrąžintos pagal šiuos reglamentus, turėtų būti skiriamos veiklai pagal Pagrindų programą vykdyti.
Pakeitimai 22 ir 23 2 straipsnio 2 dalis
Branduolio sintezės energijos tyrimų srityje pagal Sutarties II antraštinės dalies 5 skyrių įkuriama bendroji įmonė, atsakinga už europinio indėlio į ITER valdymą ir administravimą ir papildančią veiklą, skirtą kuo greičiau sukurti branduolio sintezės energiją.
Branduolio sintezės energijos tyrimų srityje pagal Sutarties II antraštinės dalies 5 skyrių įkuriama bendroji įmonė, atsakinga už europinio indėlio į ITER organizacijos valdymą ir administravimą bei ITER statymą remiančią veiklą, nurodytą priedo poskirsnyje "ITER sukūrimas". Visa kita veikla branduolio sintezės energijos srityje bus vykdoma ir valdoma atskirai nuo ITER bendros įmonės, išlaikant bendrą požiūrį ir visišką branduolio sintezės asociacijų dalyvavimą.
Pakeitimas 2 3 straipsnio 1 dalis, prieš lentelę
Pagal Pagrindų programos 3 straipsnį specialiajai programai įvykdyti reikia 2 234 milijonų eurų, iš kurių 15 % skiriama Komisijos administracinėms išlaidoms.
Pagal Pagrindų programos 3 straipsnį specialiajai programai įvykdyti reikia 2 234 milijonų eurų, iš kurių mažiau nei 15 % skiriama Komisijos administracinėms išlaidoms.
Pakeitimas 3 3 straipsnio 1 a dalis (nauja), po lentelės
Komisija imasi visų būtinų priemonių siekdama patikrinti, ar visi finansuojami veiksmai atliekami efektyviai ir laikomasi Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 nuostatų.
Pakeitimas 4 3 straipsnio 1 b dalis (nauja), po lentelės
Bendra specialios programos administracinių išlaidų, įskaitant vykdomosios agentūros vidaus ir valdymo išlaidas, suma turėtų būti proporcinga specialioje programoje numatytiems veiksmams, o dėl jų turi būti priimtas biudžeto valdymo ir teisėkūros institucijų sprendimas.
Pakeitimas 5 3 straipsnio 1 c dalis (nauja), po lentelės
Biudžeto asignavimai naudojami vadovaujantis patikimo finansų valdymo principu, konkrečiai – ekonomiškumo, našumo ir veiksmingumo principais, taip pat proporcingumo principu.
Pakeitimas 6 4 straipsnio 1 dalis
1. Visi pagal šią specialiąją programą atliekami mokslo tyrimai turi būti vykdomi laikantis pagrindinių etikos principų.
1. Visi pagal šią specialiąją programą atliekami mokslo tyrimai turi būti vykdomi laikantis pagrindinių etikos principų. Jų pagrindinis tikslas – padėti užtikrinti, kad taikiais tikslais naudojama branduolinė energija būtų saugesnė (sauga) ir kad ji nebūtų naudojama kariniais tikslais (saugumas).
Pakeitimas 7 5 a straipsnis (naujas)
5a straipsnis
Komisija iš anksto pateikia biudžeto institucijai informaciją, jei ji ketina nukrypti nuo Europos Sąjungos bendrojo biudžeto pastabose ir priede numatytų išlaidų paskirstymo.
Pakeitimas 9 7 straipsnio 1 a dalis (nauja)
1a. Komisija parengia vertinimo ataskaitą, kurioje pateikia finansų valdymo patikimumo įvertinimą ir specialios programos biudžeto bei ekonominio valdymo veiksmingumo ir tvarkingumo įvertinimą.
Pakeitimas 10 7 straipsnio 3 dalies 1 a pastraipa (nauja)
Šia informacija turi būti galima bet kada naudotis ir paprašius ji turi būti teikiama Europos Parlamentui, Regionų komitetui, Europos ekonominių ir socialinių reikalų komitetui arba Europos ombudsmenui.
Pakeitimas 11 Priedo 1 dalies 1 a pastraipa (nauja)
Nemažinant ES dedamų pastangų, kurias ji ir toliau turėtų dėti atsinaujinančių energijos šaltinių mokslinių tyrimų srityje, branduolinė energija gali būti labai svarbi siekiant saugaus ir tvaraus ES aprūpinimo energija.
Pakeitimas 12 Priedo 1 dalies 2 pastraipa
Ilgainiui branduolio sintezė gali tapti beveik neribotu švarios energijos tiekimo šaltiniu; ITER yra esminis tolesnis žingsnis šiam galutiniam tikslui pasiekti. Todėl ITER projekto įgyvendinimas dabartinėje ES strategijoje užima pagrindinę vietą, taigi jis turi būti remiamas solidžia ir tikslinga Europos MTTP programa, skirta pasirengti ITER eksploatavimui ir išplėtoti technologijas bei sukaupti žinias, kurių prireiks jam veikiant šiame etape ir vėliau.
Ilgainiui branduolio sintezė gali tapti beveik neribotu švarios energijos tiekimo šaltiniu; ITER yra svarbus tolesnis žingsnis šiam galutiniam tikslui pasiekti. Todėl ITER projekto įgyvendinimas dabartinėje ES strategijoje užima pagrindinę vietą, taigi jis turi būti remiamas solidžia ir tikslinga Europos MTTP programa, skirta pasirengti ITER eksploatavimui ir išplėtoti technologijas bei sukaupti žinias, kurių prireiks jam veikiant šiame etape ir vėliau.
Pakeitimas 13 Priedo 2 dalies 2.1 skirsnio paantraštės "Veikla" ii punkto 1 pastraipos įvadinė dalis
Tikslinės fizikos ir technologijų programos tikslas – konsoliduoti ITER projekto alternatyvas ir pasirengti greitam ITER reaktoriaus paleidimui, reikšmingai sumažinant laiko sąnaudas ir lėšas, kurių reikia pagrindiniams ITER projekto tikslams pasiekti. Ji bus įgyvendinta pasitelkus koordinuotą eksperimentinę, teorinę ir modeliavimo veiklą naudojant JET įrenginius ir kitą įrangą asociacijose ir leis Europai daryti reikalingą įtaką ITER projektui bei vaidinti svarbų vaidmenį jo eksploatavime. Šią programą sudarys:
Tikslinės fizikos ir technologijų programos tikslas – konsoliduoti ITER projekto alternatyvas ir pasirengti greitam ITER reaktoriaus paleidimui, reikšmingai sumažinant laiko sąnaudas ir lėšas, kurių reikia pagrindiniams ITER projekto tikslams pasiekti. Ji bus įgyvendinta pasitelkus koordinuotą eksperimentinę, teorinę ir modeliavimo veiklą naudojant JET įrenginius, magnetinio izoliavimo prietaisus (tokamakus, stelaratorius ir priešingo lauko izoliatorius (angl. RPF), jau esančius arba konstruojamus visose valstybėse narėse) ir kitą įrangą asociacijose ir leis Europai daryti reikalingą įtaką ITER projektui bei vaidinti svarbų vaidmenį jo eksploatavime. Šią programą sudarys:
Pakeitimas 14 Priedo 2 dalies 2.1 skirsnio paantraštės "Veikla" v punkto 3 a įtrauka (nauja)
– patentų kūrimo skatinimą.
Pakeitimai 15 ir 16 Priedo 2 dalies 2.2 skirsnio 1 pastraipa
Netiesioginė veikla bus vykdoma toliau nurodytose penkiose pagrindinėse veiklos srityse. Tačiau programoje yra svarbių sąsajų, todėl reikia tinkamai užtikrinti skirtingų veiklos rūšių sąveiką. Šiuo atžvilgiu esminis dalykas yra parama mokymui ir mokslinių tyrimų infrastruktūroms. Mokymo poreikiai turi sudaryti pagrindinį ES lėšomis finansuojamų projektų šiame sektoriuje aspektą; šie poreikiai ir parama infrastruktūroms bus esminiai sprendžiant kompetencijos branduolinėje srityje klausimą
Visoje Europos Sąjungos branduolių skilimo mokslinių tyrimų veikloje sauga ir saugumas bus svarbiausi aspektai. Ypač bus siekiama padaryti generatorių konstrukcijas saugesnes (sauga) ir išvengti jų panaudojimo kariniais arba teroristiniais tikslais (saugumas). Netiesioginė veikla bus vykdoma toliau nurodytose penkiose pagrindinėse veiklos srityse. Tačiau programoje yra svarbių sąsajų, todėl reikia tinkamai užtikrinti skirtingų veiklos rūšių sąveiką. Šiuo atžvilgiu esminis dalykas yra parama mokymui, mokslinės bei technologinės informacijos mainams ir mokslinių tyrimų infrastruktūroms. Mokymo poreikiai turi sudaryti pagrindinį ES lėšomis finansuojamų projektų šiame sektoriuje aspektą; šie poreikiai ir parama infrastruktūroms bus esminiai sprendžiant kompetencijos branduolinėje srityje klausimą.
Pakeitimas 17 Priedo 2 dalies 2.2 skirsnio paantraštės "Veikla" ii punkto 1 įtrauka
– Branduolinių objektų sauga: MTTP, susiję su saugiu esamų objektų ir objektų, kurie bus pastatyti ateityje, eksploatavimu, visų pirma su elektrinių eksploatavimo trukmės įvertinimu ir valdymu, saugos kultūra, pažangiais saugos įvertinimo metodais, skaitmeninio imitavimo priemonėmis, instrumentų sistema ir kontrole, rimtų avarijų prevencija ir jų padarinių sušvelninimu, panaši veikla, susijusi su žinių valdymo optimizavimo ir priežiūros kompetencija.
– Branduolinių objektų sauga: MTTP, susiję su saugiu esamų objektų ir objektų, kurie bus pastatyti ateityje, eksploatavimu, visų pirma su elektrinių eksploatavimo trukmės įvertinimu ir valdymu, saugos kultūra (kiek galima labiau sumažinant žmogiškųjų ir organizacinių klaidų riziką), pažangiais saugos įvertinimo metodais, skaitmeninio imitavimo priemonėmis, instrumentų sistema ir kontrole, rimtų avarijų prevencija ir jų padarinių sušvelninimu, panaši veikla, susijusi su žinių valdymo optimizavimo ir priežiūros kompetencija.
Pakeitimas 18 Priedo 2 dalies 2.2 skirsnio paantraštės "Tikslai" iii punkto 2 pastraipa
Pagrindinis šių mokslinių tyrimų tikslas bus išspręsti prieštaringą pavojaus, kurį kelia mažos ir ilgai trunkančios spinduliuotės dozės, problemą. Šio mokslinio ir politinio klausimo išsprendimas turėtų svarbų poveikį kaštams ir (arba) sveikatai spinduliuotę naudojant medicinoje ir pramonėje.
Pagrindinis šių mokslinių tyrimų tikslas bus išspręsti prieštaringą pavojaus, kurį kelia mažos ir ilgai trunkančios spinduliuotės dozės, problemą. Šio mokslinio klausimo išsprendimas turėtų svarbų poveikį sąnaudoms ir (arba) sveikatai spinduliuotę naudojant medicinoje ir pramonėje.
Pakeitimas 19 Priedo 2 dalies 2.2 skirsnio v punkto paantraštė "Tikslai"
Atsižvelgiant į poreikį visuose branduolio dalijimosi ir radiacinės saugos sektoriuose išlaikyti būtiną aukštą žmogiškųjų išteklių kompetencijos lygį ir ypač į galimą jos poveikį gebėjimui išlaikyti dabartinį aukštą branduolinės saugos lygį, programos tikslai bus remti, naudojant įvairias priemones, mokslinės kompetencijos ir patirties sektoriuje skleidimą. Šiomis priemonėmis siekiama užtikrinti tinkamą kvalifikaciją turinčių mokslo darbuotojų ir technikų skaičių, pvz. pasitelkiant glaudesnį ES mokymo institucijų bendradarbiavimą, kad visų valstybių narių darbuotojai turėtų vienodą kvalifikaciją, arba gerinant studentų ir mokslo darbuotojų mokymo ir mobilumo galimybes. Tik tikrai europietišku požiūriu galima užtikrinti būtiną skatinantį poveikį bei aukštojo mokslo ir mokymo darną ir palengvinti naujosios kartos mokslo darbuotojų mobilumą bei reaguoti į inžinierių, kurie susidurs su rytojaus mokslo ir technologijų uždaviniais vis labiau integruotame branduoliniame sektoriuje, poreikį kelti kvalifikaciją.
Atsižvelgiant į poreikį visuose branduolio dalijimosi ir radiacinės saugos sektoriuose išlaikyti būtiną aukštą žmogiškųjų išteklių kompetencijos lygį ir ypač į galimą jos poveikį gebėjimui išlaikyti dabartinį aukštą branduolinės saugos lygį, programos tikslai bus remti, naudojant įvairias priemones, mokslinės kompetencijos ir patirties sektoriuje skleidimą. Šiomis priemonėmis siekiama kaip galima anksčiau užtikrinti tinkamą kvalifikaciją turinčių mokslo darbuotojų ir technikų skaičių, pvz. pasitelkiant glaudesnį ES mokymo institucijų bendradarbiavimą, kad visų valstybių narių darbuotojai turėtų vienodą kvalifikaciją, arba gerinant studentų ir mokslo darbuotojų mokymo ir mobilumo galimybes. Tik tikrai europietišku požiūriu galima užtikrinti būtiną skatinantį poveikį bei aukštojo mokslo ir mokymo darną ir palengvinti naujosios kartos mokslo darbuotojų mobilumą bei reaguoti į inžinierių, kurie susidurs su rytojaus mokslo ir technologijų uždaviniais vis labiau integruotame branduoliniame sektoriuje, poreikį kelti kvalifikaciją.
Pakeitimas 20 Priedo 2 dalies 2.2 skirsnio paantraštės "Veikla" v punkto 1 įtrauka
– Mokymas: Nacionalinių programų koordinavimas ir bendrųjų mokymo branduolinėje srityje poreikių tenkinimas naudojant įvairias priemones, įskaitant konkurencingas priemones, kaip dalis bendrosios paramos žmogiškiesiems ištekliams visose teminėse srityse. Parama teikiama mokymo kursams ir mokymo tinklams.
– Mokymas: Nacionalinių programų koordinavimas ir bendrųjų mokymo branduolinėje srityje poreikių tenkinimas naudojant įvairias priemones, įskaitant konkurencingas priemones, kaip dalis bendrosios paramos žmogiškiesiems ištekliams visose teminėse srityse. Parama teikiama mokymo kursams ir mokymo tinklams. Be to, atsižvelgiant į specialiosios programos "Žmonės" tikslus ir kitą veiklą, susijusią su specialistų mokymu, bus skatinama siekti, kad gabūs jaunuoliai branduolinės sintezės pramonę laikytų patrauklia sritimi, su kuria vertėtų sieti savo karjerą ateityje.
Pakeitimas 21 Priedo 3 a dalis (nauja)
3a. SKLAIDA
Informacija apie branduolinės energijos poreikius turi būti skleidžiama vykstant mainams tarp gyventojų ir jų atstovų organizuojant daugiametes kampanijas, kuriomis siekiama padidinti gyventojų supratimą apie branduolinę energiją, taip siekiant skatinti diskusijas ir palengvinti sprendimų priėmimą. Kad šios kampanijos būtų kuo veiksmingesnės, jos bus rengiamos naudojant socialinių mokslų metodikas.