Index 
 Föregående 
 Nästa 
 All text 
Dokumentgång i plenum
Dokumentgång :

Ingivna texter :

RC-B6-0051/2007

Debatter :

PV 15/02/2007 - 10.1
CRE 15/02/2007 - 10.1

Omröstningar :

PV 15/02/2007 - 11.1

Antagna texter :


Antagna texter
PDF 113kWORD 35k
Torsdagen den 15 februari 2007 - Strasbourg
Dialogen mellan den kinesiska regeringen och Dalai Lamas sändebud
P6_TA(2007)0055RC-B6-0051/2007

Europaparlamentets resolution om dialogen mellan den kinesiska regeringen och Dalai Lamas sändebud

Europaparlamentet utfärdar denna resolution

–   med beaktande av sin resolution av den 26 oktober 2006 om Tibet(1),

–   med beaktande av sin resolution av den 7 september 2006 om förbindelserna mellan EU och Kina(2),

–   med beaktande av ordförandeskapets förklaring av den 22 februari 2006, enligt vilken EU helhjärtat stöder dialogen mellan den kinesiska regeringen och Dalai lamas sändebud och uttrycker en förhoppning om att båda parter skall vara villiga att i en anda av uppriktighet ta upp väsentliga frågor för att nå fram till pragmatiska lösningar som kan bidra till en fredlig och hållbar uppgörelse för Tibet som båda parter kan enas kring,

–   med beaktande av att Europeiska kommissionens vice ordförande Günter Verheugen den 15 december 2005 uttalade sig på kommissionsledamoten (yttre förbindelser) Benita Ferrero-Waldners vägnar och då sa att kommissionen hoppas att Tibetfrågan kommer att få en lösning som är förenlig med den kinesiska suveräniteten och respekterar den tibetanska befolkningen och att det enda sättet att nå detta slutmål är en fredlig process som bygger på en öppen, direkt och förbehållslös dialog,

–   med beaktande av de fem tidigare dialogrundorna mellan Folkrepubliken Kinas regering och Hans Helighet Dalai Lamas sändebud, som inleddes i september 2002,

–   med beaktande av artikel 115.5 i arbetsordningen, och av följande skäl:

A.  Det är glädjande att Folkrepubliken Kinas regering och Hans Helighet Dalai Lama engagerat sig för att lösa Tibetfrågan genom en dialogprocess.

B.  Det finns skiljaktigheter i väsentliga frågor, och framför allt har de båda parterna varit oförmögna att nå enighet kring de historiska förbindelserna mellan Tibet och Kina.

C.  Den kinesiska regeringen är angelägen om landets enighet och stabilitet, och EU driver en ett-Kina-politik.

D.  Dalai Lama upprepar ständigt att det inte är självständighet han är ute efter utan i stället ett Tibet med verklig autonomi.

E.  Det är värt att bekräfta att det tibetanska folkets gemensamma etniska, språkliga, religiösa och kulturella identitet måste respekteras och dess förhoppningar om ett enat administrativt system förtjänar stöd.

F.  Den 17 januari 2007 inleddes i Peking de officiella förhandlingarna om ett nytt partnerskapsavtal och samarbetsforum för EU och Kina.

G.  Dalai Lama har uttryckt en önskan om att göra en pilgrimsfärd till Kina. Samtidigt har det tibetanska exilparlamentet efterfrågat ett möte mellan Kinas president och Hans Helighet Dalai Lama, vilket kan bidra till att bygga upp förtroendet mellan Tibets och Kinas folk och i det internationella samfundet.

1.  Europaparlamentet uppmanar med kraft den kinesiska regeringen och Dalai Lama att trots motsättningarna i vissa väsentliga frågor återuppta och fullfölja dialogen på ett förbehållslöst och framsynt sätt och på så sätt nå fram till pragmatiska lösningar som respekterar Kinas territoriella integritet och tillgodoser det tibetanska folkets förhoppningar.

2.  Europaparlamentet välkomnar de lagar och förordningar om etnisk autonomi som den kinesiska regeringen antagit men är samtidigt oroat över att många av dessa lagar innehåller villkor som förhindrar eller undergräver deras tillämpning.

3.  Europaparlamentet uppmanar rådet, kommissionen och medlemsstaterna att aktivt stödja arbetet med att stärka dialogen och att, i brist på konkreta resultat i väsentliga frågor, i samråd med båda parterna undersöka vilken roll Europeiska unionen skulle kunna spela fortsättningsvis för att underlätta en förhandlingslösning för Tibet, bland annat genom att utse en särskild EU-representant för Tibet.

4.  Europaparlamentet uppmanar rådets höge representant/generalsekreterare att i den årliga rapport om den gemensamma utrikes- och säkerhetspolitiken som skall lämnas till parlamentet även ta med uppgifter om hur dialogen mellan Folkrepubliken Kinas regering och Hans Helighet Dalai Lamas sändebud utvecklas under 2007 och senare.

5.  Europaparlamentet uppmanar kommissionen att ta upp Tibetfrågan och återupptagandet av samtalen mellan de båda parterna i samband med förhandlingarna om det nya partnerskapsavtalet och samarbetsforumet för EU och Kina och att rapportera till parlamentet om hur dialogen mellan Folkrepubliken Kinas regering och Hans Helighet Dalai Lamas sändebud utvecklas under 2007 och senare.

6.  Europaparlamentet uppmanar rådets ordförandeskap att anta en förklaring om hur EU kan underlätta arbetet med att få till stånd en fredlig förhandlingslösning för Tibet.

7.  Europaparlamentet uppmanar kommissionen, rådet och medlemsstaternas regeringar att samarbeta med Förenta staterna och andra tredjeländer för att underlätta dialogen mellan den kinesiska regeringen och Dalai Lama.

8.  Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet, kommissionen, medlemsstaternas regeringar och parlament, Folkrepubliken Kinas president, regering och parlament samt Hans Helighet Dalai Lama.

(1) Antagna texter, P6_TA(2006)0465.
(2) EUT C 305 E, 14.12.2006, s. 219.

Rättsligt meddelande - Integritetspolicy