Index 
 Előző 
 Következő 
 Teljes szöveg 
Eljárás : 2006/0206(COD)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot : A6-0227/2007

Előterjesztett szövegek :

A6-0227/2007

Viták :

PV 19/06/2007 - 19
CRE 19/06/2007 - 19

Szavazatok :

PV 20/06/2007 - 5.2
A szavazatok indokolása

Elfogadott szövegek :

P6_TA(2007)0267

Elfogadott szövegek
PDF 432kWORD 99k
2007. június 20., Szerda - Strasbourg
A fémhigany exportjának tilalma és a fémhigany tárolása ***I
P6_TA(2007)0267A6-0227/2007
Állásfoglalás
 Egységes szerkezetbe foglalt szöveg

Az Európai Parlament 2007. június 20-i jogalkotási állásfoglalása a fémhigany kiviteli tilalmáról és biztonságos tárolásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról (COM(2006)0636 – C6–0363/2006 – 2006/0206(COD))

(Együttdöntési eljárás: első olvasat)

Az Európai Parlament,

–   tekintettel a Bizottságnak az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz intézett javaslatára (COM(2006)0636)(1),

–   tekintettel az EK-Szerződés 251. cikkének (2) bekezdésére, valamint 133. cikkére és 175. cikke (1) bekezdésére, amelyek alapján a Bizottság benyújtotta javaslatát a Parlamenthez (C6-0363/2006),

–   tekintettel a Jogi Bizottság javasolt jogalappal kapcsolatos véleményére,

–   tekintettel eljárási szabályzata 51. és 35. cikkére,

–   tekintettel a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság jelentésére, valamint a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság és az Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottság véleményére (A6–0227/2007),

1.   jóváhagyja a Bizottság javaslatát, annak módosított formájában;

2.   felhívja a Bizottságot, hogy utalja az ügyet újból a Parlamenthez, ha lényegesen módosítani szándékozik a javaslatot vagy a helyébe másik szöveget kíván léptetni;

3.   utasítja elnökét, hogy továbbítsa a Parlament álláspontját a Tanácsnak és a Bizottságnak.

(1) HL C ... / A Hivatalos Lapban még nem tették közzé


Az Európai Parlament álláspontja amely első olvasatban 2007. június 20-án került elfogadásra a fémhigany, cinóber (higany-szulfid), kalomel, higanyvegyületek és bizonyos higanyt tartalmazó termékek kiviteli tilalmáról és biztonságos tárolásáról szóló .../2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására tekintettel
P6_TC1-COD(2006)0206

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 175. cikke (1) bekezdésére,,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére(1),

tekintettel a Régiók Bizottsága véleményére(2),

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően(3),

mivel:

(1)  A környezetbe jutó higany elismerten világméretű fenyegetést jelent, ami helyi, nemzeti, regionális és globális szinten egyaránt fellépést sürget.

(2)  A higanyra vonatkozó közösségi stratégiáról szóló, az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak címzett bizottsági közleménnyel(4), valamint az Európai Parlament 2006. március 14-i e stratégiára vonatkozó állásfoglalásával(5) összhangban mérsékelni kell az emberek és a környezet higanyexpozíciójának kockázatát.

(3)  A közösségi szinten meghozandó intézkedéseket a higanyexpozíció kockázatának mérséklését célzó nemzetközi törekvések, különösen pedig az ENSZ környezetvédelmi programja keretében végrehajtott, a higanyra vonatkozó program alapján tett erőfeszítések részének kell tekinteni.

(4)  A többoldalú környezetvédelmi megállapodások szerint a higanyra még nem vonatkoznak kötelező jellegű korlátozások, az Egyesült Nemzetek Szervezete Európai Gazdasági Bizottsága nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló egyezményéhez csatolt 1998-as, nehézfémekről szóló jegyzőkönyve kivételével.

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács elismerte az Almadén (Spanyolország) körzetében található higanybányák bezárásából fakadó környezetvédelmi és szociális problémákat, és úgy vélte, hogy tanácsos megfelelő kompenzációs intézkedéseket elfogadni annak lehetővé tétele érdekében, hogy az érintett terület életképes megoldásokat találjon a helyi környezetvédelem, foglalkoztatás és gazdasági tevékenységek számára. Az Európai Parlament ezen felül fent említett állásfoglalásában azon a véleményen volt, hogy az almadéni bányák megfelelő helyszínül szolgálnának a fémhigany biztonságos tárolásához.

(6)  A világpiacon rendelkezésre álló higanykínálat jelentős csökkentése érdekében meg kell tiltani a fémhigany, a cinóber (higany-szulfid), a kalomel (higanyklorid) és a higanyvegyületek Közösségből történő kivitelét. A tagállamoknak jogot kell kapniuk arra, hogy a Szerződés 176. cikkével összhangban szélesebb körű és szigorúbb tilalmat vezessenek be.

(7)  Ugyanezen okból az Európai Unión belül már forgalomba hozatali tilalom alá tartozó, illetve hamarosan az alá kerülő, higanyt tartalmazó termékek kivitelét is meg kell tiltani. A Bizottság elkészíti az érintett termékek egységes szerkezetbe foglalt jegyzékét, amelyet a közösségi jogszabályok fejleményei alapján évente frissíteni kell.

(8)  Az emberi egészség és a környezet Európai Unión belüli védelmének javítása érdekében meg kell tiltani a fémhigany, a cinóber (higany-szulfid), a kalomel és a higanyvegyületek behozatalát.

(9)  A kiviteli tilalom következtében jelentős mennyiségű higanyfelesleg halmozódik fel a Közösségben, amely nem kerülhet ismét piaci forgalomba. Ezért gondoskodni kell e higanymennyiség Közösségen belüli biztonságos tárolásáról.

(10)  Az eszköz eredményességének megfelelő időn belüli felmérése érdekében a tagállamok időszakonként tájékoztatást nyújtanak a Bizottság részére a területükre a határokon keresztül belépő és kilépő, illetve a területükön áruba bocsátott fémhiganyról, cinóberről (higany-szulfid) és higanyvegyületekről. A nyilvánosság számára minden ilyen információnak elérhetőnek kell lennie.

(11)  A PARCOM (Párizsi Bizottság a tengeri környezet szárazföldi eredetű szennyezésének megelőzéséről) 90/3-as határozata elfogadta a higanycellás klóralkáli üzemek 2010-ig történő fokozatos megszüntetésére irányuló célkitűzést. A klóralkáliipar által már nem használt higany biztonságos, ideiglenes tárolásának lehetővé tétele érdekében bizonyos hulladékok tekintetében el kell térni a hulladéklerakókról szóló, 1999. április 26-i 1999/31/EK tanácsi irányelv(6) 5. cikke (3) bekezdésének a) pontjában foglalt rendelkezéstől, és ki kell mondani, hogy a föld fölött, visszanyerhető formában történő tárolásra nem alkalmazandók a hulladékok hulladéklerakókban történő átvételének kritériumairól és eljárásairól az 1999/31/EK irányelv II. mellékletének 16. cikke alapján tárgyú, 2002. december 19-i 2003/33/EK tanácsi határozat(7) mellékletének 2.4. pontjában előírt követelmények.

(12)  Az emberi egészségre és a környezetre nézve biztonságos ideiglenes tárolás érdekében a 2003/33/EK határozatban a föld alatti tárolásra előírt biztonsági vizsgálatot különös követelményekkel kell kiegészíteni, alkalmazási körét ki kell terjeszteni a föld fölött, visszanyerhető formában történő tárolásra.

(13)  E rendelet végrehajtásának elősegítése érdekében a klóralkáliipar szereplőinek az üzemeikben lévő higanycellák megszüntetésével kapcsolatos összes lényeges adatot meg kell küldeniük a Bizottságnak és az érintett tagállam illetékes hatóságainak. A földgáztisztítás során vagy a színesfém-bányászati és -olvasztási eljárások melléktermékeként higanyt kinyerő iparág szereplőinek szintén be kell nyújtaniuk a lényeges adatokat a Bizottságnak és az érintett tagállam illetékes hatóságainak. A Bizottságnak ezeket az információkat nyilvánosan hozzáférhetővé kell tennie.

(14)  A Szerződés versenyjogi rendelkezéseinek, különösen pedig 81. cikkének sérelme nélkül célszerű olyan információcserét szervezni az összes érdekelt féllel, amelynek révén megítélhető, hogy a higany, annak vegyületei és a higanyt tartalmazó termékek behozatala, kivitele, ideiglenes tárolása és biztonságos, végleges ártalmatlanítása terén szükség van-e további intézkedések bevezetésére.

(15)  Annak érdekében, hogy e rendelet értékelése kellő időben megtörténhessék, a tagállamoknak tájékoztatást kell adniuk az ideiglenes tárolólétesítményeknek kiadott engedélyekről, valamint e rendelet alkalmazásáról és piaci hatásairól.

(16)  A Bizottságnak ezt a tájékoztatást e rendelet módosításának szükségességéről készítendő értékelő jelentés összeállítása során figyelembe kell vennie.

(17)  A Bizottság és a tagállamok elősegítik és megkönnyítik a fémhigany, a cinóbervörös (higany-szulfid) és a higanyvegyületek exporttilalmára vonatkozó információk tudatosulását, és biztosítják a nyilvánosság számára az ezekhez az információkhoz, valamint a fémhigany biztonságos tárolására vonatkozó információkhoz való hozzáférést.

(18)  Kívánatos, hogy a Bizottság figyelemmel kísérje a higany világpiaci keresletével és kínálatával kapcsolatos fejleményeket és különösen a tárgyban folyó többoldalú tárgyalásokat, és ezekről jelentésben számoljon be azzal a céllal, hogy megítélhető legyen, mennyire következetes az alkalmazott általános megközelítésmód.

(19)  A tagállamok meg kell állapítaniuk az e rendelet rendelkezéseinek megsértése esetén alkalmazandó szankciókra vonatkozó szabályokat, valamint minden intézkedést meg kell tenniük ezek alkalmazása érdekében. E büntetéseknek hatékonyaknak, arányosaknak és visszatartó erejűeknek kell lenniük.

(20)  A Bizottságnak és a tagállamoknak közvetlenül vagy nem kormányzati szervezetek projektjeinek támogatásán keresztül közvetve kell műszaki segítséget nyújtaniuk a fejlődő országok és a gazdaságilag átalakuló országok számára, főképpen olyan segítséget, amely lehetővé teszi az alternatív, higanymentes technológiákra való átállást és végső soron a higany és a higanyvegyületek felhasználásának és környezetbe való kibocsátásának fokozatos megszüntetését.

(21)  A rendelet az emberi egészség és a környezet védelmét célzó megfontolásokon alapul.

(22)  Mivel e rendelet célját – nevezetesen a higanyexpozíció exporttilalmon és tárolási kötelezettségen keresztül történő mérséklését – a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítni, és ezért, az áruk mozgására és a belső piac működésére gyakorolt hatásból, valamint a higanyszennyezés határokon átnyúló voltából következően, az közösségi szinten jobban megvalósítható, a Közösség intézkedéseket hozhat a Szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

2010. december 1-jétől tilos a Közösségből fémhiganyt (Hg, CAS-sz.: 7439-97-6), cinóbert és 5 tömegszázalékot (m/m%) meghaladó higanytartalmú higanyvegyületeket kivinni.

2010. december 1-jétől tilos azon higanytartalmú termékek kivitele, amelyeknek értékesítése és terjesztése az EU-n belül tilos.

2. cikk

2010. július 1-jétől tilos a Közösségbe fémhiganyt (Hg, CAS-sz.: 7439-97-6), cinóbert és 5 tömegszázalékot (m/m%) meghaladó higanytartalmú higanyvegyületeket behozni.

A tagállamoknak saját szükségleteiket a hulladékokból és a nyerstermékekből történő visszanyerésből fedezik.

3. cikk

A tagállamok 2010. december 1-től fogva biztosítják, hogy a klóralkáliipar által már nem használt vagy cinóberből kivont higanyt, a földgáztisztítás során visszanyert higanyt és a színesfém-bányászati és -olvasztási eljárásokban melléktermékként visszanyert higanyt az emberi egészségre és a környezetre nézve biztonságos módon, erre alkalmas megfelelő létesítményekben kell szállítani és tárolni és – végül – ártalmatlanítani a Közösségben, az e rendelet szerinti biztonsági vizsgálat és a vonatkozó engedély megléte mellett.

Minden egyéb alternatíva előtt mérlegelni kell annak lehetőségét, hogy Almadént a meglévő fémhiganykészletek, illetve az Európa-szerte az iparban melléktermékként keletkező fémhigany – de nem a hulladékká vált higanytartalmú árucikkek – biztonságos tárolására használják, így hasznosítva a helyben meglévő infrastruktúrát, illetve a helyi munkaerőt és technológiai szakértelmet.

4. cikk

(1)  Az 1999/31/EK irányelv 5. cikke (3) bekezdésének a) pontjában foglalt rendelkezéstől eltérve a hulladéknak minősülő fémhigany megfelelő elkülönítés mellett, ideiglenesen tárolandó:

   a) föld alatti, a fémhigany ideiglenes tárolására felkészített sóbányában az 5. cikk szerinti biztonságos, végleges ártalmatlanítását megelőzően;
   b) kizárólag a végleges ártalmatlanításra váró fémhigany ideiglenes tárolására szánt és erre a célra felszerelt föld feletti létesítményben; vagy
   c) a környezetszennyezés integrált megelőzéséről és csökkentéséről szóló, 1996. szeptember 24-i 96/61/EK tanácsi irányelvben(8) (IPPC irányelv) klór gyártására engedélyezett létesítményben (az irányelv I. melléklete 4.2. szakaszának a) pontja), és e létesítmény részeként megfelelően felszerelt, a végleges megsemmisítésre váró ideiglenes fémhigany tárolóban.

Az első albekezdés b) pontjában előírt esetben nem kell alkalmazni a 2003/33/EK határozat mellékletének 2.4. pontjában lefektetett kritériumokat.

(2)  A hulladékszállításról szóló, 2006. június 14-i 1013/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet(9) 11. cikke (1) bekezdésének a) pontjában foglalt rendelkezéstől eltérően a célország és a küldő ország illetékes hatóságai a hulladéknak minősülő és ideiglenes tárolásra szánt fémhigany szállítmányaival szemben nem emelhetnek kifogást azon az alapon, hogy a tervezett szállítás nincs összhangban a közelség elvének, a hasznosítás elsőbbségének és az önellátás elvének érvényesítése érdekében tett intézkedésekkel.

5. cikk

(1)  A föld alatti, hulladéktárolásra felkészített sóbányában történő tárolás tekintetében a 2003/33/EK határozat értelmében elvégzendő biztonsági vizsgálatnak ki kell terjednie különösen a fémhigany és az elkülönítő edényzet jellemzőiből és hosszú távú viselkedéséből fakadó többletkockázatra.

(2)  A kizárólag a fémhigany tárolására szánt és erre a célra felszerelt létesítményben megvalósítandó ideiglenes tárolás tekintetében olyan biztonsági vizsgálatot kell végezni, amely a 2003/33/EK határozat rendelkezéseivel azonos szintű védelmet nyújt; e vizsgálat eredményeit be kell nyújtani az illetékes hatóságnak.

(3)  A föld alatti sóbánya, illetőleg a kizárólag a fémhigany ideiglenes tárolására szánt és erre a célra felszerelt létesítmény részére az 1999/31/EK irányelv 8. és 9. cikke értelmében kiadott engedélyben követelményeket kell előírni a tartályok szemrevételezéssel történő rendszeres ellenőrzése, valamint az esetleges szivárgás kimutatására alkalmas szivárgásjelző berendezés felszerelése vonatkozásában.

6. cikk

A Bizottság vállalja a 2003/33/EK határozatban említett biztonsági vizsgálat felülvizsgálatát annak biztosítása érdekében, hogy a határozat kiterjedjen a fémhigany ideiglenes tárolásával járó különleges kockázatokra is, amelyek a fémhigany jellemzőiből és hosszú távú viselkedéséből adódnak. E felülvizsgálatot 2010. június 1-ig le kell zárni.

7. cikk

Az ideiglenes tárolás során a biztonságos tárolás felelőssége a tároló létesítmény tulajdonosát terheli. A tagállamok alapot hoznak létre annak biztosítására, hogy a pénzügyi források a helyükön legyenek a higany biztonságos ideiglenes tárolásához és biztonságos végleges ártalmatlanításához. Az alapot a klóralkáli-ipar és más, a gyártási folyamatok során higanyt felhasználó iparágak, például, de nem kizárólag a földgázipar és a színesfémipar az ideiglenes tárolásra küldött higanymennyiség arányában teljesített befizetései alapján hozzák létre.

8. cikk

(1)  A klóralkáliiparban érintett vállalatok a higanycellák leszerelésével kapcsolatban az adott évre vonatkozóan a következő adatokat küldik el a Bizottságnak és az érintett tagállamok illetékes hatóságainak:

   a még használatban lévő higany teljes mennyiségére vonatkozó legpontosabb becslés,
   a klóralkáli üzemek bezárása vagy átalakítása során visszanyert higany mennyisége,
   az egyes ideiglenes tároló létesítményekbe küldött mennyiségek,
   az összes tároló létesítmény helye és elérhetősége,
   az Európai Unión belüli, a fennmaradó cellák működése érdekében egyéb klóralkáli üzemeknek történő átszállítások,
   az eredeti tulajdonos felelőssége mellett a fennmaradó cellák működése érdekében ideiglenesen tárolt mennyiség.

(2)  A földgáztisztítás során vagy színesfém-bányászati és -olvasztási műveletek melléktermékeként higanyt kinyerő iparágban érintett vállalatok az adott évben kinyert higannyal kapcsolatban a következő adatokat küldik el a Bizottságnak és az érintett tagállamok illetékes hatóságainak

   a kinyert higany mennyisége,
   az egyes ideiglenes tároló létesítményekbe küldött mennyiségek,
   az összes tároló létesítmény helye és elérhetősége.

(3)  Az érintett vállalatok – esettől függően – az (1) és (2) bekezdésben említett adatokat először … május 31-én(10), és ezt követően minden évben az adott év május 31-e előtt küldik el.

(4)  A Bizottság a (3) bekezdésben említett információt a környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történő részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jog biztosításáról szóló Aarhusi Egyezmény rendelkezéseinek a közösségi intézményekre és szervekre való alkalmazásáról szóló, 2006. szeptember 6-i 1367/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel(11) összhangban nyilvánosan hozzáférhetővé teszi.

9. cikk

A Bizottság a tagállamok és az érdekelt felek részvételével 2010. június 30-ig megszervezi az első információcserét.

Ezen párbeszédnek az addig összegyűjtött információkon kell alapulnia, és meg kell vizsgálnia azt is, hogy a tárolási kötelezettséget szükséges-e kiterjeszteni az 5 tömegszázalékot (m/m%) meg nem haladó higanytartalmú higanyvegyületekre, valamint hogy szükséges-e időben korlátozni a kizárólag a fémhigany ideiglenes tárolására szánt és erre a célra felszerelt föld alatti sóbányákban vagy föld feletti létesítményben megvalósított tárolást.

Az információcsere többek között az annak mérlegelése során nyert eredményeket fogja elemezni, hogy a 3. cikkel összhangban Almadén legyen a meglévő fémhiganykészletek, illetve az európai iparban melléktermékként keletkező fémhigany biztonságos tárolására szolgáló helyszín.

10. cikk

(1)  A tagállamok másolatban megküldik a Bizottságnak a higanytárolásra szolgáló létesítményeknek kiadott engedélyeket.

(2)  A tagállamok összeállítják a higany, a cinóbervörös (higany-szulfid) és a higanyvegyületek vásárlóinak, eladóinak és kereskedőinek jegyzékét, és összegyűjtik a vonatkozó információkat. Saját területüket illetően kétévente, a feldolgozott időszak végét követő legkésőbb 6 hónapon belül tájékoztatást adnak a Bizottságnak e rendelet alkalmazásáról és piaci hatásairól. A tájékoztatásról a Bizottság összefoglaló jelentést készít a tagállamok által történő benyújtást követő egy éven belül. Az első tájékoztatáscsomag a 2007–2008-as éveket dolgozza fel, és azt legkésőbb 2009. június 30-ig nyújtják be a Bizottságnak, majd 2010. június 30-ig közzétételre kerül. A tájékoztatást a Bizottság által meghatározott formátumban ...(12)-ig kell közzétenni.

(3)  A (2) bekezdésben előírt tájékoztatás keretében rendelkezésre kell bocsátani legalább a következő adatokat:

   a) a Közösségbe belépő és a Közösségből kilépő fémhigany-, cinóber-, kalomel- és higanyvegyület-szállítmányok volumenét, árát, feladási és rendeltetési országát, valamint tervezett felhasználását;
   b) a Közösségen belüli, határokat átlépő fémhigany-, cinóbervörös-, kalomel- és higanyvegyület-szállítmányok volumenét, árát, feladási és rendeltetési országát, valamint tervezett felhasználását.

11. cikk

A tagállamok megállapítják az e rendelet rendelkezéseinek megsértése esetén alkalmazandó szankciókra vonatkozó szabályokat, valamint minden szükséges intézkedést megtesznek ezek alkalmazása érdekében. E büntetéseknek hatékonyaknak, arányosaknak és visszatartó erejűeknek kell lenniük. A tagállamok legkésőbb ...*-ig értesítik a Bizottságot a rendelkezésekről, továbbá haladéktalanul értesítik a Bizottságot az azokat érintő bármely későbbi módosításról.

12. cikk

A Bizottság és a tagállamok elősegítik és megkönnyítik a fémhigany, a cinóbervörös (higany-szulfid) és a higanyvegyületek exporttilalmára vonatkozó információk tudatosulását, és biztosítják a nyilvánosság számára ezekhez az információkhoz, valamint a fémhigany biztonságos tárolására vonatkozó információkhoz való hozzáférést.

13. cikk

(1)  A Bizottság a 9. és 10. cikkben előírt tájékoztatás figyelembevételével értékeli e rendelet Közösségen belüli alkalmazását és piaci hatásait.

(2)  A Bizottság legkésőbb 2012. június 30-án jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. A jelentéshez adott esetben mellékelik az e rendelet felülvizsgálatára vonatkozó javaslatokat.

3)   2010. június 1-ig a Bizottság értékeli a higanybányák bezárása által érintett területen az életképes gazdasági és szociális lehetőségek kialakítása érdekében elvégzett kompenzációs intézkedések hatékonyságát és hatását.

14. cikk

Legkésőbb 2009. december 31-ig a Bizottság jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a higannyal kapcsolatos többoldalú tevékenységekről és tárgyalásokról, amelyben felméri különösen, hogy az e rendeletben előírt intézkedések mennyiben mutatnak összhangot a nemzetközi fejleményekkel.

15. cikk

A Bizottság és a tagállamok – elsősorban az érintett fejlődő országok és gazdaságilag átalakuló országok igényeit figyelembe véve – együttműködnek a technikai segítségnyújtás, ezen belül a képzés támogatásában, az infrastruktúra fejlesztése, az alternatív, higanymentes technológiákra való áttérés terén elért haladás előmozdítása és végső célként a higany és a higanyvegyületek felhasználásának és környezetbe való kijuttatásának fokozatos megszüntetése érdekében.

A Bizottság és a tagállamok megfontolják azt is, hogy támogatást nyújtsanak a nem kormányzati szervezeteknek, amelyek már bizonyították különleges hatékonyságukat az ilyen jellegű szolgáltatások biztosítása terén.

16. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt ,

az Európai Parlament részéről a Tanács részéről

az elnök az elnök

(1) HL C …
(2) HL C …
(3) Az Európai Parlament 2007. június 20-i álláspontja.
(4) COM(2005)0020 végleges, 2005. január 28.
(5) HL C 291. E, 2006.11.30., 128. o.
(6) HL L 182., 1999.7.16., 1. o. Az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított irányelv.
(7) HL L 11., 2003.1.16., 27. o.
(8) HL L 257., 1996.10.10., 26. o. A legutóbb a 166/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 33., 2006.2.4., 1. o.) módosított irányelv.
(9) HL L 190., 2006.7.12., 1. o.
(10)* E rendelet hatálybalépését követő év.
(11) HL L 264., 2006.9.25., 13. o.
(12)* E rendelt hatálybalépését követő egy évvel.

Jogi nyilatkozat - Adatvédelmi szabályzat