Законодателна резолюция на Европейския парламент от 5 юни 2008 г. относно инициативата на Федерална република Германия с оглед приемането на решение на Съвета относно мрежа от звена за контакт срещу корупцията (11231/2007 – C6-0240/2007 – 2007/0809(CNS))
(Процедура на консултация)
Европейският парламент,
– като взе предвид инициативата на Федерална република Германия (11231/2007),
– като взе предвид член 34, параграф 2, буква в) от Договора за ЕС,
– като взе предвид член 39, параграф 1 от Договора за ЕС, съгласно който Съветът се е консултирал с Парламента (C6-0240/2007),
– като взе предвид членове 93 и 51 от своя правилник,
– като взе предвид доклада на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (A6-0174/2008),
1. Одобрява инициативата на Федерална република Германия във вида, в който е изменена;
2. Приканва Съвета да промени съответно текста;
3. Призовава Съвета да информира Парламента, в случай че възнамерява да се отклони от текста, одобрен от Парламента;
4. Призовава Съвета отново да се допита до Парламента, в случай че възнамерява да внесе съществени промени в инициативата на Федерална република Германия;
5. Възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на правителството на Федерална република Германия.
Текст, предложен от Федерална република Германия
Изменения, внесени от Парламента
Изменение 1 Член 1
С цел подобряване на сътрудничеството между органите и учрежденията за превенция и борба с корупцията в Европа се изгражда мрежа от звена за контакт в държавите-членки на Европейския съюз (наричана по-нататък "мрежата"). Европейската комисия, Европол, и Евроюст напълно се присъединяват към дейността на мрежата.
С цел подобряване на сътрудничеството между органите и учрежденията за превенция и борба с корупцията в Европа се изгражда мрежа от звена за контакт в държавите-членки на Европейския съюз (наричана по-нататък "мрежата"). Комисията, и по-специално OLAF, Европол, и Евроюст напълно се присъединяват към дейността на мрежата.
Изменение 2 Член 2
Мрежата се състои от органи и учреждения от държавите-членки на Европейския съюз, които са натоварени с превенция и борба с корупцията. Членовете се определят от държавите-членки. Държавите-членки посочват най-малко една, но не повече от три организации. Европейската комисия посочва своите представители. В рамките на съответните им правомощия Европол и Евроюст могат да участват в дейностите на мрежата.
Мрежата се състои от органи и учреждения от държавите-членки на Европейския съюз, които са натоварени с превенция и борба с корупцията. Членовете се определят от държавите-членки. Държавите-членки посочват най-малко една, но не повече от три организации. Комисията, с участието на OLAF, посочва своите представители. В рамките на съответните им правомощия, OLAF, Европол и Евроюст участват в дейностите на мрежата.
Изменение 3 Член 3, параграф 1, точка 1 a (нова)
1а) тя представя всяка година на Комисията и на Европейския парламент отчет относно своите заключения съгласно точка 1, който включва при необходимост конкретни предложения в областта на превенцията и борбата с корупцията;
Изменение 4 Член 3, параграф 2
2. За изпълнение на задачите си членовете на мрежата се срещат, толкова често, колкото е необходимо, ноне по-рядко от веднъж годишно.
2. За изпълнение на задачите си членовете на мрежата се срещат най-малко веднъж годишно.
Изменение 5 Член 5, параграф 1
1. Мрежата организира сама дейността си, използвайки съществуващото неформално сътрудничество между EPAC.
1. Мрежата организира сама дейността си, като се председателства от съответното Председателство на Съвета и използва съществуващото неформално сътрудничество между EPAC.
Изменение 6 Член 5, параграф 2
2. Държавите-членки и Европейската комисия поемат всички разходи на членовете или на представителите посочени от тях. Същото правило се прилага и за Европол и Евроюст.
2. Комисията поема всички разходи на своите представители, както и разходите на членовете, посочени от държавите-членки. Същото правило се прилага и за Европол и Евроюст.