Rezoluţia legislativă a Parlamentului European din 18 noiembrie 2008 referitoare la propunerea de regulament al Consiliului de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1290/2005 privind finanţarea politicii agricole comune şi a Regulamentului (CE) nr. 1234/2007 de instituire a unei organizări comune a pieţelor agricole şi privind dispoziţii specifice referitoare la anumite produse agricole ("Regulamentul unic OCP") în vederea instituirii unui program de încurajare a consumului de fructe în şcoli (COM(2008)0442 – C6-0315/2008 – 2008/0146(CNS))
(Procedura de consultare)
Parlamentul European,
– având în vedere propunerea Comisiei prezentată Consiliului (COM(2008)0442),
– având în vedere articolele 36 şi 37 din Tratatul CE, în temeiul cărora a fost consultat de către Consiliu (C6-0315/2008),
– având în vedere articolul 51 din Regulamentul său de procedură,
– având în vedere raportul Comisiei pentru agricultură şi dezvoltare rurală (A6-0391/2008),
1. aprobă propunerea Comisiei astfel cum a fost modificată;
2. invită Comisia să îşi modifice propunerea în consecinţă, în conformitate cu articolul 250 alineatul (2) din Tratatul CE;
3. invită Consiliul să informeze Parlamentul în cazul în care intenţionează să se îndepărteze de la textul aprobat de acesta;
4. solicită Consiliului să îl consulte din nou în cazul în care intenţionează să modifice în mod substanţial propunerea Comisiei;
5. încredinţează Preşedintelui sarcina de a transmite Consiliului şi Comisiei poziţia Parlamentului.
Textul propus de Comisie
Amendamentul
Amendamentul 1 Propunere de regulament – act de modificare Considerentul 2
(2) Obiectivele PAC stabilite la articolul 33 din tratat includ stabilizarea pieţelor, garantarea siguranţei aprovizionărilor şi asigurarea unor preţuri rezonabile de livrare către consumatori. Acordarea unui ajutor comunitar în cadrul unui program de încurajare a consumului de fructe în şcoli, prin care instituţiile de învăţământ să fie aprovizionate cu fructe şi legume, banane şi produse pe baza acestora pentru elevi, ar fi în conformitate cu aceste obiective. În plus, programul ar trebui să îi facă pe tinerii consumatori să aprecieze fructele şi legumele şi, prin urmare, să determine pe viitor o creştere a consumului acestor produse stimulând astfel veniturile agricole, ceea ce constituie, de asemenea, un obiectiv al PAC. Pe lângă aceasta, în conformitate cu articolul 35 litera b) din tratat, pot fi prevăzute, în cadrul politicii agricole comune, măsuri comune, precum un program de încurajare a consumului de fructe în şcoli, pentru a promova consumul anumitor produse.
(2) Obiectivele PAC prevăzute la articolul 33 din tratat includ stabilizarea pieţelor, garantarea siguranţei aprovizionărilor şi asigurarea unor preţuri rezonabile de livrare către consumatori. Acordarea unui ajutor comunitar în cadrul unui program de încurajare a consumului de fructe în şcoli, prin care instituţiile de învăţământ să fie aprovizionate cu fructe şi legume şi banane de origine din UE, precum şi produsele acestora, cât se poate de proaspete, de sezon, şi disponibile la costuri reduse, pentru elevi, ar fi în conformitate cu aceste obiective. În conformitate cu principiul subsidiarităţii, statele membre ar trebui să beneficieze, la stabilirea grupului-ţintă, de un grad suficient de flexibilitate pentru a putea, în funcţie de necesităţi, să distribuie fructe în şcoli unei categorii cât mai largi de consumatori. În plus, programul ar trebui să îi facă pe tinerii consumatori să aprecieze fructele şi legumele şi, prin urmare, ar trebui să aibă un puternic efect pozitiv asupra sănătăţii publice şi în ceea ce priveşte combaterea sărăciei infantile, să determine pe viitor o creştere a consumului acestor produse, să creeze un efect multiplicator prin implicarea elevilor, a părinţilor şi a profesorilor, având astfel un efect pozitiv important asupra sănătăţii publice şi stimulând veniturile agricole, ceea ce constituie, de asemenea, un obiectiv al PAC. Pe lângă aceasta, în conformitate cu articolul 35 litera (b) din tratat, pot fi prevăzute, în cadrul politicii agricole comune, măsuri comune, precum un program de încurajare a consumului de fructe în şcoli, pentru a promova consumul anumitor produse, care să fie combinate cu o componentă suplimentară de educaţie privind sănătatea şi nutriţia şi care să încurajeze şi să stimuleze producătorii regionali, în special a celor din regiunile montane.
Amendamentul 2 Propunere de regulament – act de modificare Considerentul 2a (nou)
(2a)Acest program de încurajare a consumului de fructe în şcoli ar trebui identificat în mod clar ca o iniţiativă a UE destinată combaterii obezităţii şi dezvoltării la tineri a gustului de fructe şi legume. Ar trebui să ajute, de asemenea, prin intermediul unor programe educaţionale adecvate, la sensibilizarea copiilor la ciclul anotimpurilor. În acest scop, autorităţile şcolare ar trebui să asigure în mod prioritar distribuirea de fructe de sezon, propunând o gamă variată de fructe, astfel încât copiii să poată descoperi savori diferite.
Amendamentul 3 Propunere de regulament – act de modificare Considerentul 3
(3) În plus, articolul 152 alineatul (1) din tratat specifică faptul că "în definirea şi punerea în aplicare a tuturor politicilor şi acţiunilor Comunităţii se asigură un nivel ridicat de protecţie a sănătăţii umane". Beneficiile evidente în domeniul sănătăţii aduse de un program de încurajare a consumului de fructe în şcoli reprezintă aspecte care ar trebui integrate în punerea în aplicare a PAC.
(3) În plus, articolul 152 alineatul (1) din tratat specifică faptul că "în definirea şi punerea în aplicare a tuturor politicilor şi acţiunilor Comunităţii se asigură un nivel ridicat de protecţie a sănătăţii umane". Beneficiile evidente în domeniul sănătăţii aduse de un program de încurajare a consumului de fructe în şcoli reprezintă aspecte care ar trebui integrate în punerea în aplicare a politicilor UE în general şi a PAC în special.
Amendamentul 4 Propunere de regulament – act de modificare Considerentul 3a (nou)
(3a)Planul de acţiune european pentru o alimentaţie şi o agricultură ecologice propune lansarea unei campanii multianuale de informare şi promovare la nivelul întregii Uniuni Europene, pentru a informa şcolile cu privire la beneficiile agriculturii ecologice şi pentru a sensibiliza într-o mai mare măsură consumatorii cu privire la produsele agriculturii ecologice şi a le permite acestora să le recunoască mai uşor, inclusiv să recunoască sigla UE. Programul de încurajare a consumului de fructe în şcoli ar trebui să sprijine aceste obiective, în special în ceea ce priveşte fructele ecologice, iar măsurile adiacente ar trebui să includă furnizarea de informaţii referitoare la agricultura ecologică.
Amendamentul 5 Propunere de regulament – act de modificare Considerentul 6
(6) Prin urmare, ar trebui prevăzut un ajutor comunitar pentru cofinanţarea aprovizionării instituţiilor de învăţământ cu anumite produse sănătoase din sectorul fructelor şi legumelor, al fructelor şi legumelor prelucrate şi al bananelor, destinate elevilor, precum şi pentru cofinanţarea logisticii, monitorizării şi evaluării asociate. Comisia ar trebui să fixeze condiţiile programului.
(6) Prin urmare, ar trebui prevăzut un ajutor comunitar pentru finanţarea aprovizionării instituţiilor de învăţământ cu anumite produse sănătoase din sectorul fructelor şi legumelor, al fructelor şi legumelor prelucrate şi al bananelor, destinate elevilor, precum şi pentru cofinanţarea logisticii, monitorizării şi evaluării asociate, şi a măsurilor adiacente necesare asigurării eficacităţii programului. Comisia ar trebui să fixeze condiţiile programului. Ar trebui să se acorde o atenţie specială cerinţelor de calitate şi de durabilitate a produselor incluse în program: acestea trebuie să respecte cele mai înalte standarde şi să fie, de preferinţă, de sezon şi produse la nivel local sau, în măsura posibilului, în UE.
Amendamentul 6 Propunere de regulament – act de modificare Considerentul 7
(7) Pentru a asigura implementarea riguroasă a programului de încurajare a consumului de fructe în şcoli, statele membre care doresc sa aplice un asemenea program ar trebui să elaboreze în prealabil o strategie, la nivel naţional sau regional. Acestea ar trebui, de asemenea, să prevadă măsuri adiacente necesare pentru ca programul să fie eficient.
(7) Pentru a asigura implementarea riguroasă a programului de încurajare a consumului de fructe în şcoli, statele membre care doresc sa aplice un asemenea program ar trebui să elaboreze în prealabil o strategie, la nivel naţional sau regional, inclusiv în domeniul educaţiei grupurilor-ţintă. Acestea ar trebui, de asemenea, să prevadă măsurile adiacente, de natură educaţională şi logistică, necesare pentru ca programul să fie eficient, iar Comisia ar trebui să prezinte orientări pentru punerea în aplicare a prezentului regulament. Statele membre pot încorpora aceste măsuri, în mod pedagogic, în programele de predare din şcoli referitoare la sănătate şi alimentaţie.
Amendamentul 7 Propunere de regulament – act de modificare Considerentul 8
(8) Pentru a nu reduce impactul global al unor măsuri naţionale similare, statele membre ar trebui să fie autorizate să acorde un ajutor naţional suplimentar pentru aprovizionarea cu produse şi acoperirea costurilor aferente, precum şi pentru măsurile adiacente, iar programul de încurajare a consumului de fructe în şcoli ar trebui să nu aducă atingere niciunui alt program naţional separat de încurajare a consumului de fructe în şcoli, care respectă legislaţia comunitară. Cu toate acestea, pentru a avea rezultate practice, programul comunitar nu ar trebui să înlocuiască finanţarea actuală a programelor naţionale în vigoare de încurajare a consumului de fructe în şcoli sau a altor programe de distribuire în şcoli care includ fructele.
(8) Pentru a nu reduce impactul global al unor măsuri naţionale similare, statele membre ar trebui să fie încurajate să acorde un ajutor naţional suplimentar pentru aprovizionarea cu produse şi acoperirea costurilor aferente, precum şi pentru măsurile adiacente, iar programul de încurajare a consumului de fructe în şcoli ar trebui să nu aducă atingere niciunui alt program naţional separat de încurajare a consumului de fructe în şcoli, care respectă legislaţia comunitară. Cu toate acestea, pentru a avea rezultate practice, programul comunitar nu trebuie să înlocuiască finanţarea naţională actuală a programelor multianuale în vigoare de încurajare a consumului de fructe în şcoli sau a altor programe de distribuire în şcoli care includ fructele. Finanţarea comunitară ar trebui să aibă un caracter complementar şi să fie rezervată noilor programe sau extinderii programelor existente.
Amendamentul 8 Propunere de regulament – act de modificare Considerentul 9
(9) Pentru a fi asigurată o bună gestionare a bugetului, ar trebui prevăzut un plafon fix al ajutorului comunitar şi al ratelor maxime de cofinanţare, iar contribuţia financiară comunitară la program ar trebui adăugată pe lista măsurilor eligibile pentru finanţare FEGA, în conformitate cu articolul 3 alineatul (1) din Regulamentul (CE) nr. 1290/2005 al Consiliului din 21 iunie 2005 privind finanţarea politicii agricole comune.
(9) Pentru a fi asigurată o bună gestionare a bugetului, ar trebui prevăzut un plafon fix al ajutorului comunitar şi al ratelor maxime de cofinanţare, iar contribuţia financiară comunitară la program ar trebui adăugată pe lista măsurilor eligibile pentru finanţare FEGA, în conformitate cu articolul 3 alineatul (1) din Regulamentul (CE) nr. 1290/2005 al Consiliului din 21 iunie 2005 privind finanţarea politicii agricole comune. Dacă unul sau mai multe state membre aleg să nu beneficieze de finanţare comunitară, fondurile pot fi transferate şi utilizate în alte state membre.
Amendamentul 9 Propunere de regulament – act de modificare Considerentul 10
(10) Pentru a acorda timpul necesar unei implementări armonioase a programului, acesta ar trebui aplicat începând cu anul şcolar 2009/2010. Ar trebui prezentat un raport după o perioadă de trei ani.
(10) Pentru a acorda timpul necesar unei implementări armonioase a programului, acesta ar trebui aplicat începând cu anul şcolar 2009/2010. Statele membre ar trebui să realizeze evaluări anuale privind punerea în aplicare şi impactul programului, iar Comisia ar trebui să prezinte Parlamentului European şi Consiliului un raport după o perioadă de trei ani. Deoarece doar un program pe termen lung va crea beneficii pe termen lung, este necesară garantarea monitorizării şi evaluării programului pentru a măsura eficacitatea acestuia şi a propune eventuale măsuri de îmbunătăţire a sa.
Amendamentul 10 Propunere de regulament – act de modificare Considerentul 11
(11) Pentru a spori gradul de eficienţă a programului, Comunitatea ar trebui să poată finanţa măsurile de informare, monitorizare şi evaluare în scopul sensibilizării publicului cu privire la programul de încurajare a consumului de fructe în şcoli şi la obiectivele acestuia, precum şi măsurile conexe privind constituirea unei reţele, fără a aduce atingere competenţelor de cofinanţare, prevăzute în Regulamentul (CE) nr. 3/2008 din 17 decembrie 2007 privind acţiunile de informare şi promovare pentru produsele agricole pe piaţa internă şi în ţările terţe, a măsurilor adiacente de promovare a efectelor benefice în materie de sănătate ale consumului de fructe şi legume.
(11) Pentru a spori gradul de eficienţă a programului, Comunitatea ar trebui să poată finanţa măsurile de informare, monitorizare şi evaluare în scopul sensibilizării publicului cu privire la programul de încurajare a consumului de fructe în şcoli şi la obiectivele acestuia, precum şi măsurile conexe privind constituirea unei reţele, fără a aduce atingere competenţelor de cofinanţare, prevăzute în Regulamentul (CE) nr. 3/2008 din 17 decembrie 2007 privind acţiunile de informare şi promovare pentru produsele agricole pe piaţa internă şi în ţările terţe, a măsurilor adiacente de promovare a efectelor benefice în materie de sănătate ale consumului de fructe şi legume. Este esenţială organizarea de către Comisie a unei largi campanii de informare cu privire la prezentul program în întreaga Uniune Europeană.
Amendamentul 13 Propunere de regulament – act de modificare Articolul 2 - punctul 1 - litera a Regulamentul (CE) nr. 1234/2007 Articolul 103ga - alineatul 1
(1) În condiţiile care urmează a fi determinate de Comisie, începând cu anul şcolar 2009/2010, se acordă un ajutor comunitar în vederea aprovizionării instituţiilor de învăţământ cu anumite produse din sectorul fructelor şi legumelor, al fructelor şi legumelor prelucrate şi al bananelor destinate elevilor, precum şi în vederea eventualei acoperiri a costurilor legate de logistică, distribuire, echipamente, comunicare, monitorizare şi evaluare.
(1) În condiţiile care urmează a fi determinate de Comisie, începând cu anul şcolar 2009/2010, se acordă un ajutor comunitar în vederea aprovizionării instituţiilor de învăţământ şi preşcolare cu anumite produse, de origine din UE, care urmează a fi selectate de Comisie şi stabilite mai în detaliu de statele membre, din sectorul fructelor şi legumelor, destinate elevilor, precum şi în vederea eventualei acoperiri a costurilor legate de logistică, distribuire, echipamente, comunicare, monitorizare şi evaluare şi a finanţării măsurilor adiacente necesare pentru garantarea eficacităţii programului.
Comisia şi statele membre selectează fructele şi legumele, care trebuie să fie cât se poate de proaspete, de sezon, şi disponibile la costuri reduse, pe baza unor criterii sanitare, cum ar fi existenţa unui număr cât mai mic de aditivi artificiali şi dăunători sănătăţii.
Ar trebui să se recurgă cu prioritate la produse locale, pentru a se evita transporturi inutile, precum şi poluarea mediului provocată de acestea.
Se acordă o prioritate specială fructelor şi legumelor produse în mod ecologic şi la nivel local, dacă acestea sunt disponibile.
Amendamentul 14 Propunere de regulament – act de modificare Articolul 2 – punctul 1 – litera a Regulamentul (CE) nr. 1234/2007 Partea II–titlul I – capitolul IV – secţiunea IVa – subsecţiunea IIa – articolul 103ga – alineatul 2
(2) Statele membre care doresc să participe la program elaborează în prealabil o strategie, la nivel naţional sau regional, pentru punerea în aplicare a acestuia. Acestea prevăd, de asemenea, măsuri adiacente necesare pentru ca programul să fie eficient.
(2) Statele membre care doresc să participe la program elaborează în prealabil o strategie, la nivel naţional sau regional, pentru punerea în aplicare a acestuia, ţinând seama de condiţiile pedoclimatice în care sunt produse fructele şi legumele. În acest sens, se garantează principiul preferinţei comunitare aplicat produselor respective. Statele membre respective prevăd, de asemenea, resursele financiare comunitare şi naţionale necesare punerii în aplicare şi iau măsurile adiacente necesare pentru ca programul să fie eficient, acordând prioritate preşcolarilor şi elevilor din şcoala primară, cărora fructele ar trebui să le fie distribuite zilnic şi cu titlu gratuit.
În cadrul acestei strategii, statele membre stabilesc, inter alia:
- produsele care urmează să fie distribuite, luând în considerare natura locală şi de sezon a produselor;
- categoriile de vârstă ale elevilor beneficiari;
- instituţiile şcolare care participă la program.
În conformitate cu criterii obiective, statele membre acordă prioritate fructelor şi legumelor tradiţionale produse la nivel local şi sprijină, la punerea în aplicare a programului, micile ferme.
Măsurile adiacente includ furnizarea de consiliere alimentară şi sanitară, informaţii privind impactul pozitiv al consumului de fructe asupra sănătăţii, adaptate vârstei elevilor, precum şi informaţii privind particularităţile agriculturii ecologice.
Amendamentul 15 Propunere de regulament – act de modificare Articolul 2 – punctul 1 – litera a Regulamentul (CE) nr. 1234/2007 Partea II – titlul I – capitolul IV – secţiunea IVa – subsecţiunea IIa – articolul 103ga – alineatul 3 – litera a
(a) nu depăşeşte 90 milioane EUR pe an şcolar,
(a) nu depăşeşte 500 milioane EUR pe an şcolar,
Amendamentul 16 Propunere de regulament – act de modificare Articolul 2 – punctul 1 – litera a Regulamentul (CE) nr. 1234/2007 Partea II – titlul I – capitolul IV – secţiunea IVa – subsecţiunea IIa – articolul 103ga – alineatul 3 – litera b
(b) nu depăşeşte 50 % din costurile de aprovizionare şi costurile asociate menţionate la alineatul (1) sau 75 % din astfel de costuri în regiunile eligibile în cadrul obiectivului de convergenţă,
(b) nu depăşeşte costurile de aprovizionare şi costurile asociate, precum şi cele ale măsurilor adiacente, menţionate la alineatul (1),
Amendamentul 17 Propunere de regulament – act de modificare Articolul 2 – punctul 1 – litera a Regulamentul (CE) nr. 1234/2007 Partea II – titlul I – capitolul IV – secţiunea IVa – subsecţiunea IIa – articolul 103ga – alineatul 3 – litera c
(c) nu acoperă alte costuri în afară de costurile de aprovizionare şi cele asociate menţionate la alineatul (1) şi
(c) nu acoperă alte costuri în afară de costurile de aprovizionare şi cele asociate, precum şi cele ale măsurilor adiacente necesare pentru garantarea eficienţei programului, menţionate la alineatul (1) şi
Amendamentul 18 Propunere de regulament – act de modificare Articolul 2 – punctul 1 – litera a Regulamentul (CE) nr. 1234/2007 Partea II – titlul I – capitolul IV – secţiunea IVa – subsecţiunea IIa – articolul 103ga – alineatul 3 – litera d
(d) nu este utilizat pentru a înlocui finanţarea actuală a unui program existent de încurajare a consumului de fructe în şcoli sau a altor programe de distribuire în şcoli care includ fructele.
(d) nu este utilizat pentru a înlocui finanţarea publică actuală a unui program existent de încurajare a consumului de fructe în şcoli sau a altor programe de distribuire în şcoli care includ fructele.
Amendamentul 19 Propunere de regulament – act de modificare Articolul 2 – punctul 1 – litera a Regulamentul (CE) nr. 1234/2007 Articolul 103ga – alineatul 5
(5) Programul comunitar de încurajare a consumului de fructe în şcoli nu aduce atingere niciunui alt program naţional separat de încurajare a consumului de fructe în şcoli care respectă legislaţia comunitară.
(5) Programul comunitar de încurajare a consumului de fructe în şcoli nu aduce atingere niciunui alt program naţional separat de încurajare a consumului de fructe în şcoli care respectă legislaţia comunitară. Programele-pilot, desfăşurate cu titlu experimental la nivelul unui număr redus de instituţii de învăţământ şi pe o perioadă de timp limitată, nu se consideră a fi programe naţionale în sensul alineatului (3) litera (d).
Amendamentul 21 Propunere de regulament – act de modificare Articolul 2 – punctul 3 Regulamentul (CE) nr. 1234/2007 Articolul 184 – punctul 6
6. înainte de 31 august 2012, Parlamentului European şi Consiliului, cu privire la aplicarea programului de încurajare a consumului de fructe în şcoli, prevăzut la articolul 103 ga, însoţit, dacă este cazul, de propunerile corespunzătoare. Raportul examinează, în special, măsura în care programul a promovat instituirea în statele membre a unor programe eficiente de încurajare a consumului de fructe în școli și impactul programului asupra îmbunătățirii obiceiurilor alimentare ale copiilor.
6. înainte de 31 august 2012, Parlamentului European şi Consiliului, cu privire la aplicarea programului de încurajare a consumului de fructe în şcoli, prevăzut la articolul 103 ga, însoţit, dacă este cazul, de propunerile corespunzătoare. Raportul examinează, în special: - măsura în care programul a promovat instituirea în statele membre a unor programe eficiente de încurajare a consumului de fructe în şcoli şi impactul programului asupra îmbunătăţirii obiceiurilor alimentare ale copiilor;
- măsura în care opţiunea unei cofinanţări naţionale prin intermediul unei contribuţii parentale a influenţat sau nu eficienţa programului şi numărul de elevi implicaţi în acesta;
- relevanţa şi impactul măsurilor adiacente naţionale, în special modul în care programul de încurajare a consumului de fructe în şcoli şi informaţiile conexe referitoare la o alimentaţie sănătoasă sunt incluse în programele şcolare;