Euroopan parlamentin lainsäädäntöpäätöslauselma 4. joulukuuta 2008 ehdotuksesta neuvoston asetukseksi Skotlannin länsipuolisen sillikannan ja mainittua kalakantaa hyödyntävien kalastusten monivuotisesta suunnitelmasta (KOM(2008)0240 – C6-0204/2008 – 2008/0091(CNS))
(Kuulemismenettely)
Euroopan parlamentti, joka
– ottaa huomioon komission ehdotuksen neuvostolle (KOM(2008)0240),
– ottaa huomioon EY:n perustamissopimuksen 37 artiklan, jonka mukaisesti neuvosto on kuullut parlamenttia (C6-0204/2008),
– ottaa huomioon työjärjestyksen 51 artiklan,
– ottaa huomioon kalatalousvaliokunnan mietinnön (A6-0433/2008),
1. hyväksyy komission ehdotuksen sellaisena kuin se on tarkistettuna;
2. pyytää komissiota muuttamaan ehdotustaan vastaavasti EY:n perustamissopimuksen 250 artiklan 2 kohdan mukaisesti;
3. pyytää neuvostoa ilmoittamaan parlamentille, jos se aikoo poiketa parlamentin hyväksymästä sanamuodosta;
4. pyytää tulla kuulluksi uudelleen, jos neuvosto aikoo tehdä huomattavia muutoksia komission ehdotukseen;
5. kehottaa puhemiestä välittämään parlamentin kannan neuvostolle ja komissiolle.
Komission teksti
Tarkistus
Tarkistus 1 Ehdotus asetukseksi Johdanto-osan 7 kappale
(7) Kalastusmahdollisuuksien vakauden varmistamiseksi on aiheellista rajoittaa TACien vaihtelua vuodesta toiseen, kun kannan koko on yli 75 000 tonnia.
(7) Kalastusmahdollisuuksien vakauden varmistamiseksi on aiheellista rajoittaa TACien vaihtelua vuodesta toiseen.
Tarkistus 2 Ehdotus asetukseksi 3 artikla – 2 kohta – a alakohta
a) säilyttämällä kalastuskuolevuuden tasona vuosittain 0,25 tarkoituksenmukaisissa ikäryhmissä, kun kutevan kannan koko on yli 75 000 tonnia;
a) säilyttämällä kalastuskuolevuuden tasona vuosittain 0,25 tarkoituksenmukaisissa ikäryhmissä, sitä seuraavana vuonna, jota edeltävien vuosien aikana ICES ja STEC voivat arvioida, että kutevan kannan koko on 75 000 tonnia tai sitä suurempi;
Tarkistus 3 Ehdotus asetukseksi 3 artikla – 2 kohta – c alakohta
c) säätämällä kalastuksen lopettamisesta, jos kutevan kannan koko laskee alle 50 000 tonnin.
c) säätämällä ICESin ja STECF:n neuvoihin perustuvasta tiukasta elvytyssuunnitelmasta, jos kutevan kannan koko laskee alle 50 000 tonnin.
Tarkistus 4 Ehdotus asetukseksi 3 artikla – 3 kohta
3. Edellä 1 kohdassa määritelty tavoite on saavutettava niin, että TACit vaihtelevat enintään 15 prosenttia vuosittain, kun kutevan kannan koko on yli 75 000 tonnia.
3. Edellä 1 kohdassa määritelty tavoite on saavutettava niin, että TACit vaihtelevat minä tahansa vuotena 15 prosenttia, kun kutevan kannan koko on yli 75 000 tonnia ja TACin 20 prosentin vuosittaisen enimmäisvaihtelun puitteissa, kun kanta on alle 75 000 tonnia mutta yli 50 000 tonnia.
Tarkistus 5 Ehdotus asetukseksi 4 artikla – 2 kohta
2. Jos STECF:n lausunnon mukaan kutevan kannan biomassa on yli 75 000 tonnia vuonna, jolle TAC on tarkoitus vahvistaa, TAC on vahvistettava tasolle, joka STECF:n lausunnon mukaan johtaa vuotuiseen kalastuskuolevuuteen tasolla 0,25. Tasoa on tarvittaessa mukautettava 5 artiklan mukaisesti.
2. Jos STECF:n lausunnon mukaan kutevan kannan biomassa on nousee 75 000 tonniin tai sen yli vuonna, jolle TAC on tarkoitus vahvistaa, TAC on vahvistettava tasolle, joka STECF:n lausunnon mukaan johtaa vuotuiseen kalastuskuolevuuteen tasolla 0,25. Tasoa on tarvittaessa mukautettava 5 artiklan mukaisesti.
Tarkistus 6 Ehdotus asetukseksi 4 artikla – 3 kohta
3. Jos STECF:n lausunnon mukaan kutevan kannan biomassa on alle 75 000 tonnia mutta yli 50 000 tonnia vuonna, jolle TAC on tarkoitus vahvistaa, TAC on vahvistettava tasolle, joka STECF:n lausunnon mukaan johtaa vuotuiseen kalastuskuolevuuteen tasolla 0,2.
3. Jos STECF:n lausunnon mukaan kutevan kannan biomassa on alle 75 000 tonnia mutta yli 50 000 tonnia vuonna, jolle TAC on tarkoitus vahvistaa, TAC on vahvistettava tasolle, joka STECF:n lausunnon mukaan johtaa vuotuiseen kalastuskuolevuuteen tasolla 0,2. TACin ei tulisi yhtenäkään vuonna poiketa edellisen vuoden TACista enempää kuin 20 prosenttia. Tasoa on tarvittaessa mukautettava 5 artiklan 2 a ja 2 b kohdan mukaisesti.
Tarkistus 7 Ehdotus asetukseksi 4 artikla – 4 kohta
4. Jos STECF:n lausunnon mukaan kutevan kannan biomassa on alle 50 000 tonnia vuonna, jolle TAC on tarkoitus vahvistaa, TAC on vahvistettava 0 tonniin.
4. Jos STECF:n lausunnon mukaan kutevan kannan biomassa on alle 50 000 tonnia vuonna, jolle TAC on tarkoitus vahvistaa, TAC perustuu ICESin ja STEFC:n neuvoihin perustuvaan tiukkaan elvytyssuunnitelmaan.
Tarkistus 8 Ehdotus asetukseksi 4 artikla – 5 a kohta (uusi)
5 a.Vuosina, joista ICES ja STECF eivät pysty esittämään kutevaa kantaa tai kalastuskuolevuutta koskevia arvioita, TAC olisi pidettävä muuttumattomana edellisen vuoden tasolla. Kun tieteellistä ennustetta ei ole saatavissa toisen ja kunkin sitä seuraavan vuoden aikana, TACeja olisi kuitenkin alennettava 10 prosentilla edelliseen vuoteen verrattuna.
Tarkistus 9 Ehdotus asetukseksi 5 artikla – 2 a kohta (uusi)
2 a.Jos 4 artiklan 3 kohdan ensimmäisen virkkeen soveltaminen johtaisi TACin tasoon, joka ylittää edellisen vuoden TACin yli 20 prosentilla, neuvosto hyväksyy TACin tason, joka on vain 20 prosenttia suurempi kuin edellisen vuoden TAC.
Tarkistus 10 Ehdotus asetukseksi 5 artikla – 2 b kohta (uusi)
2 b.Jos 4 artiklan 3 kohdan ensimmäisen virkkeen soveltaminen johtaisi TACin tasoon, joka alittaa edellisen vuoden TACin yli 20 prosentilla, neuvosto hyväksyy TACin tason, joka on vain 20 prosenttia pienempi kuin edellisen vuoden TAC.
Tarkistus 11 Ehdotus asetukseksi 6 artikla – 4 kohta
4. Edellä olevaa 3 kohtaa ei sovelleta aluksiin, jotka lähettävät saalisilmoituksensa päivittäin asetuksen (ETY) N:o 2847/93 3 artiklan 7 kohdan mukaiseen lippujäsenvaltion kalastuksen seurantakeskukseen sen tietokantaan lisättäväksi.
4. Edellä olevaa 3 kohtaa ei sovelleta aluksiin, jotka lähettävät saalisilmoituksensa päivittäin asetuksen (ETY) N:o 2847/93 3 artiklan 7 kohdan mukaiseen lippujäsenvaltion kalastuksen seurantakeskukseen sen tietokantaan lisättäväksi ja jotka joka tapauksessa tekevät sen ennen Skotlannin länsipuoliselta alueelta poistumista.
Tarkistus 12 Ehdotus asetukseksi 8 artikla
Jos komissio havaitsee STECF:n lausunnon perusteella, että 3 artiklan 2 kohdassa täsmennetyt kalastuskuolevuuden tasot ja asiaan liittyvät kutevan kannan biomassatasot eivät ole tarkoituksenmukaiset 3 artiklan 1 kohdassa täsmennetyn tavoitteen saavuttamiseksi, neuvosto päättää määräenemmistöllä komission ehdotuksesta näiden määrien tarkistamisesta.
Jos komissio havaitsee STECF:n lausunnon perusteella, että 3 artiklan 2 kohdassa täsmennetyt kalastuskuolevuuden tasot ja asiaan liittyvät kutevan kannan biomassatasot eivät ole tarkoituksenmukaiset 3 artiklan 1 kohdassa täsmennetyn tavoitteen saavuttamiseksi, neuvosto päättää perustamissopimuksen 37 artiklassa määrättyä menettelyä noudattaen näiden määrien tarkistamisesta.
Tarkistus 13 Ehdotus asetukseksi 9 artikla – 1 kohta
1. Komissio pyytää vuosittain STECF:lta ja pelagisten lajien alueelliselta neuvoa-antavalta toimikunnalta lausunnon monivuotisen suunnitelman tavoitteiden saavuttamisesta. Jos lausunto osoittaa, ettei tavoitteisiin olla pääsemässä, neuvosto päättää määräenemmistöllä komission ehdotuksesta täydentävistä ja/tai vaihtoehtoisista toimenpiteistä, joilla varmistetaan tavoitteiden saavuttaminen.
1. Komissio pyytää vuosittain STECF:lta ja pelagisten lajien alueelliselta neuvoa-antavalta toimikunnalta lausunnon monivuotisen suunnitelman tavoitteiden saavuttamisesta. Lisäksi komissio harkitsee toista ja riippumatonta Skotlannin länsipuolisten sillikantojen vahvuuden lisäämisen indeksiä. Jos lausunto osoittaa, ettei tavoitteisiin olla pääsemässä, neuvosto päättää perustamissopimuksen 37 artiklassa määrättyä menettelyä noudattaen täydentävistä ja/tai vaihtoehtoisista toimenpiteistä, joilla varmistetaan tavoitteiden saavuttaminen.
Tarkistus 14 Ehdotus asetukseksi 9 artikla – 2 kohta
2. Komissio tarkastelee uudelleen monivuotisen suunnitelman toimivuutta ja toimintaa enintään neljän vuoden välein tämän asetuksen hyväksymisestä. Komissio pyytää STECF:lta ja pelagisten lajien alueelliselta neuvoa-antavalta toimikunnalta uudelleentarkastelua koskevan lausunnon. Tarvittaessa neuvosto päättää määräenemmistöllä komission ehdotuksesta monivuotisen suunnitelman tarkoituksenmukaisesta mukauttamisesta.
2. Komissio tarkastelee uudelleen monivuotisen suunnitelman toimivuutta ja toimintaa enintään neljän vuoden välein tämän asetuksen hyväksymisestä. Komissio pyytää STECF:lta ja pelagisten lajien alueelliselta neuvoa-antavalta toimikunnalta uudelleentarkastelua koskevan lausunnon. Tarvittaessa neuvosto päättää perustamissopimuksen 37 artiklassa määrättyä menettelyä noudattaen monivuotisen suunnitelman tarkoituksenmukaisesta mukauttamisesta.
Tarkistus 15 Ehdotus asetukseksi 10 artikla – 1 a kohta (uusi)
Asetuksen (EY) N:o 1198/2006 21 artiklan a alakohdan i alakohtaa sovellettaessa tämän asetuksen 3 artiklan 2 kohdan c alakohdan täytäntöönpanotoimien katsotaan vastaavan asetuksen (EY) N:o 2371/2002 5 artiklassa tarkoitettua elvytysohjelmaa.