Legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 14. ledna 2009 o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. .../2009, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 2252/2004 o normách pro bezpečnostní a biometrické prvky v cestovních pasech a cestovních dokladech vydávaných členskými státy (KOM(2007)0619 – C6-0359/2007 – 2007/0216(COD))
(Postup spolurozhodování: první čtení)
Evropský parlament,
- s ohledem na návrh Komise předložený Evropskému parlamentu a Radě (KOM(2007)0619),
- s ohledem na čl. 251 odst. 2 a čl. 62 odst. 2 písm. a) Smlouvy o ES, v souladu s nimiž Komise předložila svůj návrh Parlamentu (C6-0359/2007),
- s ohledem na článek 51 jednacího řádu,
- s ohledem na zprávu Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (A6-0500/2008),
1. schvaluje pozměněný návrh Komise;
2. schvaluje společná prohlášení, která jsou připojena k tomuto návrhu;
3. vyzývá Komisi, aby věc opětovně postoupila Parlamentu, bude-li mít v úmyslu svůj návrh podstatně změnit nebo jej nahradit jiným textem;
4. pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě a Komisi.
Postoj Evropského parlamentu přijatý v prvním čtení dne 14. ledna 2009 k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. .../2009, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 2252/2004 o normách pro bezpečnostní a biometrické prvky v cestovních pasech a cestovních dokladech vydávaných členskými státy
(Vzhledem k tomu, že bylo dosaženo dohody mezi Evropským parlamentem a Radou, postoj Evropského parlamentu v prvním čtení odpovídá konečnému znění legislativního aktu, nařízení (ES) č. 444/2009.)
PŘÍLOHA
Společné prohlášení Evropského parlamentu a Rady o potřebě zvýšit spolehlivost cestovních pasů a dokladů používáním spolehlivých dokumentů dokládajících totožnost
Aniž je dotčena pravomoc členských států vydávat cestovní pasy a jiné cestovní doklady, Evropský parlament a Rada zdůrazňují, že zvýšení spolehlivosti cestovních pasů může bránit skutečnost, že jsou vydávány na základě nespolehlivých dokumentů dokládajících totožnost.
Cestovní pasy jako takové jsou pouze jedním článkem řetězce zajišťujícího spolehlivost, na jehož počátku je předkládání dokumentů dokládajících totožnost, načež následuje registrace biometrických údajů a nakonec porovnávání na hraničních přechodech. Tento řetězec bude pouze tak spolehlivý, jak je spolehlivý jeho nejslabší článek.
Evropský parlament a Rada si uvědomují, že se v jednotlivých členských státech do značné míry liší situace související s dokumenty dokládajícími totožnost a postupy určující, které z těchto dokumentů mají být předloženy spolu se žádostí o vydání cestovního pasu, a že tyto dokumenty obsahují často méně bezpečnostních prvků než samotný pas, a je u nich tudíž větší pravděpodobnost, že by se mohly stát předmětem padělání.
Rada proto připraví dotazník pro členské státy, na jehož základě by bylo možné porovnat postupy a předkládané dokumenty požadované v jednotlivých členských státech za účelem vydání cestovního pasu či dokladu. Tato analýza by měla vyhodnotit, zda je třeba vytvořit společné zásady nebo pokyny, pokud jde o osvědčené postupy v této oblasti.
Společné prohlášení Evropského parlamentu a Rady o studii, na niž odkazuje článek 5a
Evropský parlament a Rada konstatují, že Komise vypracuje jedinou studii pro účely článku 5a tohoto nařízení a článku 2 [návrhu] nařízení, kterým se mění Společné konzulární instrukce.