Kazalo 
 Prejšnje 
 Naslednje 
 Celotno besedilo 
Postopek : 2008/0200(COD)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument : A6-0228/2009

Predložena besedila :

A6-0228/2009

Razprave :

Glasovanja :

PV 22/04/2009 - 6.11

Sprejeta besedila :

P6_TA(2009)0227

Sprejeta besedila
PDF 417kWORD 135k
Sreda, 22. april 2009 - Strasbourg
Informacijsko omrežje za opozarjanje o ključni infrastrukturi (CIWIN) *
P6_TA(2009)0227A6-0228/2009

Zakonodajna resolucija Evropskega parlamenta z dne 22. aprila 2009 o predlogu Odločbe Sveta o informacijskem omrežju za opozarjanje o ključni infrastrukturi (CIWIN) (KOM(2008)0676 – C6-0399/2008 – 2008/0200(CNS))

(Postopek posvetovanja)

Evropski parlament,

–   ob upoštevanju predloga Komisije Svetu (KOM(2008)0676),

–   ob upoštevanju člena 308 Pogodbe ES in člena 203 Pogodbe Euratom, v skladu s katerima se je Svet posvetoval s Parlamentom (C6-0399/2008),

–   ob upoštevanju mnenja Odbora za pravne zadeve o predlagani pravni podlagi,

–   ob upoštevanju člena 51 in 35 svojega Poslovnika,

–   ob upoštevanju poročila Odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (A6-0228/2009),

1.   odobri predlog Komisije, kakor je bil spremenjen;

2.   poziva Komisijo, naj ustrezno spremeni svoj predlog, na podlagi člena 250(2) Pogodbe ES;

3.   poziva Svet, naj obvesti Parlament, če namerava odstopati od besedila, ki ga je Parlament odobril;

4.   poziva Svet, naj se ponovno posvetuje s Parlamentom, če namerava bistveno spremeniti predlog Komisije;

5.   poziva Komisijo, naj po začetku veljavnosti Lizbonske pogodbe, če Svet v zvezi s tem ne bo sprejel nobene odločitve, upošteva možnost člena 196 (civilna zaščita) kot pravne podlage za ta predlog ter po potrebi ponovno razmisli o predložitvi predloga Parlamentu;

6.   naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji.

Predlog Komisije   Sprememba
Sprememba 1
Predlog odločbe
Uvodna izjava 1
(1)  Svet je v sklepih o "preprečevanju, pripravljenosti in odzivu na teroristične napade" ter v "solidarnostnem programu EU v zvezi s posledicami terorističnih groženj in napadov", ki ga je sprejel decembra 2004, podprl namero Komisije, da predlaga Evropski program za varovanje ključne infrastrukture (EPCIP), in se strinjal z vzpostavitvijo informacijskega omrežja za opozarjanje o ključni infrastrukturi (CIWIN) pri Komisiji1.
(1)  Svet je v sklepih o "preprečevanju, pripravljenosti in odzivu na teroristične napade" ter v "solidarnostnem programu EU v zvezi s posledicami terorističnih groženj in napadov", ki ga je sprejel decembra 2004, podprl namero Komisije, da predlaga Evropski program za varovanje ključne infrastrukture (EPCIP), in se strinjal z vzpostavitvijo informacijskega omrežja za opozarjanje o ključni infrastrukturi (CIWIN) pri Komisiji1.
________________
14894/04.
________________
Dokument Sveta 15232/04.
Sprememba 2
Predlog odločbe
Uvodna izjava 4
(4)  Več dogodkov v zvezi s ključno infrastrukturo v Evropi, kot je bil na primer izpad električne energije leta 2006, je pokazalo, da je potrebna boljša in učinkovitejša izmenjava informacij za preprečitev ali omejitev obsega takih dogodkov.
(4)  Več dogodkov v zvezi s ključno infrastrukturo v Evropi, kot je bil na primer izpad električne energije leta 2006, je pokazalo, da je potrebna boljša in učinkovitejša izmenjava informacij in boljše poznavanje praks različnih držav članic, da bi bili pripravljeni in da bi lahko preprečili takšne dogodke.
Sprememba 3
Predlog odločbe
Uvodna izjava 5
(5)  Primernoje vzpostaviti informacijski sistem, ki bo državam članicam in Komisiji omogočal izmenjavo informacij in opozarjanje ter krepitev njihovega dialoga v zvezi z varovanjem ključne infrastrukture ter prispeval k spodbujanju povezovanja in boljšega usklajevanja razpršenih nacionalnih raziskovalnih programov za varovanje ključne infrastrukture.
(5)  Zato je primerno vzpostaviti informacijski sistem, ki bo državam članicam in Komisiji omogočal izmenjavo informacij ter krepitev njihovega dialoga v zvezi z varovanjem ključne infrastrukture ter prispeval k spodbujanju povezovanja in boljšega usklajevanja razpršenih nacionalnih raziskovalnih programov za varovanje ključne infrastrukture.
Sprememba 4
Predlog odločbe
Uvodna izjava 6
(6)  Omrežje CIWIN bi moralo prispevati k izboljšanju varovanja ključne infrastrukture v EU z zagotavljanjem informacijskega sistema, ki bi lahko olajšal sodelovanje med državami članicami, ter ponujal učinkovito in hitro možnost, ki bi nadomestila zamudne metode iskanja informacij o ključnih infrastrukturah v Skupnosti.
(6)  Omrežje CIWIN bi moralo prispevati k izboljšanju varovanja ključne infrastrukture v EU z zagotavljanjem informacijskega sistema, ki bi lahko olajšal sodelovanje in usklajevanje med državami članicami, ter ponujal učinkovito in hitro možnost, ki bi nadomestila zamudne metode iskanja informacij o ključnih infrastrukturah v Skupnosti. Zlasti bi moralo spodbujati oblikovanje ustreznih ukrepov za olajšanje izmenjave in razširjanja informacij, najboljših praks ter izkušenj med državami članicami.
Sprememba 5
Predlog odločbe
Uvodna izjava 6 a (novo)
(6a)  V prvi oceni omrežja CIWIN bi bilo tudi treba poglobljeno preučiti, ali je omrežju CIWIN smotrno dodati novo funkcijo, in sicer tehnično zmogljivost sistema hitrega opozarjanja. Ta funkcija bi morala državam članicam in Komisiji omogočiti objavo opozoril o neposrednih tveganjih in grožnjah za ključno infrastrukturo, ob upoštevanju vseh potrebnih varnostnih zahtev.
Sprememba 6
Predlog odločbe
Uvodna izjava 7
(7)  Omrežje CIWIN bi moralo zlasti spodbujati razvoj ustreznih ukrepov za olajševanje izmenjave najboljših praks, hkrati pa prevzeti vlogo sredstva za varno obveščanje o neposrednih grožnjah in opozorilih.
črtano
Sprememba 7
Predlog odločbe
Uvodna izjava 8
(8)   Pri omrežju CIWIN bi se bilo treba izogibati podvajanju ter upoštevati posebnosti, izvedenska mnenja, ureditve in področja pristojnosti vsakega od obstoječih sektorskih sistemov hitrega opozarjanja.
(8)   Pri razvoju in ocenjevanju novega informacijskega sistema bi morale države članice in Komisija zagotoviti, da bi se pri omrežju CIWIN izognili podvajanju ter upoštevali posebnosti, izvedenska mnenja, ureditve in področja pristojnosti vsakega od obstoječih sektorskih sistemov hitrega opozarjanja.
Sprememba 8
Predlog odločbe
Uvodna izjava 10
(10)  Medsebojna odvisnost ključnih infrastruktur v državah članicah in različne ravni varovanja ključne infrastrukture v državah članicah kažejo na to, da bi vzpostavitev horizontalnega večsektorskega orodja Skupnosti za izmenjavo informacij in opozoril o varovanju ključne infrastrukture povečala varnost državljanov.
(4a)  Medsebojna odvisnost ključnih infrastruktur v državah članicah in različne ravni varovanja ključne infrastrukture v državah članicah kažejo na to, da bi vzpostavitev horizontalnega večsektorskega orodja Skupnosti za izmenjavo informacij o varovanju ključne infrastrukture povečala varnost državljanov.
Sprememba 9
Predlog odločbe
Uvodna izjava 10 a (novo)
(10a)  Ukrepi s področja civilne zaščite so med dejavnostmi Skupnostmi navedeni v točki (u) člena 3(1) Pogodbe ES. Vzpostavitev omrežja CIWIN bi morala torej Skupnosti omogočiti, da doseže cilj iz Pogodbe.
Sprememba 11
Predlog odločbe
Uvodna izjava 17
(17)  Ta odločba spoštuje temeljne pravice in upošteva načela, priznana zlasti v Listini Evropske unije o temeljnih pravicah –
(17 ) Ta odločba spoštuje temeljne pravice in upošteva načela, priznana v členu 6 Pogodbe EU in izražena v Listini Evropske unije o temeljnih pravicah –
Sprememba 12
Predlog odločbe
Člen 1
Ta odločba vzpostavlja varen informacijski in komunikacijski sistem opozarjanja – informacijsko omrežje za opozarjanje o ključni infrastrukturi (CIWIN) – za pomoč državam članicam pri izmenjavi informacij o skupnih grožnjah, šibkih točkah ter ustreznih ukrepih in strategijah za zmanjševanje tveganj, povezanih z varovanjem ključne infrastrukture.
Ta odločba vzpostavlja varen informacijski in komunikacijski sistem – informacijsko omrežje za opozarjanje o ključni infrastrukturi (CIWIN) – za pomoč državam članicam pri izmenjavi informacij o šibkih točkah ter ustreznih ukrepih in strategijah za zmanjševanje tveganj, povezanih z varovanjem ključne infrastrukture.
Sprememba 13
Predlog odločbe
Člen 2 – pododstavek 2
"Ključna infrastruktura" pomeni tiste infrastrukturne zmogljivosti, sisteme ali njihove dele, ki se nahajajo v državah članicah in so bistveni za vzdrževanje ključnih družbenih funkcij, in sicer zdravja, varnosti, zaščite, gospodarske in družbene blaginje ljudi, ter katerih okvara ali uničenje bi imelo v državi članici resne posledice zaradi nezmožnosti vzdrževanja teh funkcij.
"Ključna infrastruktura" pomeni tiste infrastrukturne zmogljivosti, sisteme ali njihove dele, ki se nahajajo v državah članicah in so bistveni za vzdrževanje ključnih družbenih funkcij, in sicer zdravja, varnosti, zaščite, oskrbne verige, gospodarske in družbene blaginje ljudi, ter katerih okvara ali uničenje bi imelo v državi članici resne posledice zaradi nezmožnosti vzdrževanja teh funkcij.
Sprememba 14
Predlog odločbe
Člen 2 – pododstavek 3
"Država članica udeleženka" pomeni državo članico, ki je s Komisijo podpisala memorandum o soglasju.
črtano
Sprememba 15
Predlog odločbe
Člen 3
Člen 3
črtano
Udeležba
Udeležba pri uporabi omrežja CIWIN je odprta za vse države članice. Za udeležbo v omrežju CIWIN je potreben podpis memoranduma o soglasju, v katerem so navedene tehnične in varnostne zahteve, ki se uporabljajo za omrežje CIWIN, ter informacije o spletiščih, priključenih na omrežje CIWIN.
Sprememba 16
Predlog odločbe
Člen 4 – naslov
Funkcije
Funkcija in struktura
Sprememba 17
Predlog odločbe
Člen 4 – odstavek 1
(1)  Omrežje CIWIN ima naslednji dve funkciji:
(a) funkcijo elektronskega foruma za izmenjavo informacij v zvezi z varovanjem ključne infrastrukture;
(1)  Omrežje CIWIN je zasnovano kot elektronski forum za izmenjavo informacij v zvezi z varovanjem ključne infrastrukture;
(b) funkcijo hitrega opozarjanja, ki državam članicam udeleženkam in Komisiji omogoča objavo opozoril o neposrednih tveganjih in grožnjah za ključno infrastrukturo.
Sprememba 18
Predlog odločbe
Člen 4 – odstavek 1 a (novo)
(1a)  Tehnična platforma za omrežje CIWIN je nameščena na najmanj eni varni lokaciji v vsaki državi članici.
Sprememba 19
Predlog odločbe
Člen 4 – odstavek 2 – pododstavek 2
Stalna področja so trajno vključena v sistem. Čeprav se vsebina teh področij lahko prilagodi, jih ni mogoče ukiniti ali preimenovati in ni mogoče dodati novih stalnih področij. Priloga I vsebuje seznam stalnih področij.
Stalna področja so trajno vključena v sistem. Čeprav se vsebina teh področij lahko prilagodi, jih ni mogoče ukiniti in preimenovati. Priloga I vsebuje seznam stalnih področij. To ne preprečuje vključitve novih področij, če delovanje sistema pokaže na to potrebo.
Sprememba 20
Predlog odločbe
Člen 5 – odstavek 1
(1)  Vsaka država članica udeleženka imenuje izvršilni organ omrežja CIWIN in o tem uradno obvesti Komisijo. Posamezen izvršilni organ omrežja CIWIN je odgovoren za dodelitev in zavrnitev pravic dostopa do omrežja CIWIN znotraj zadevne države članice.
(1)  Vsaka država članica imenuje izvršilni organ omrežja CIWIN in o tem uradno obvesti Komisijo. Posamezen izvršilni organ omrežja CIWIN je odgovoren za dodelitev in zavrnitev pravic dostopa do omrežja CIWIN znotraj zadevne države članice.
(Sprememba velja za besedilo v celoti.)
Sprememba 21
Predlog odločbe
Člen 5 – odstavek 2
(2)  Države članice udeleženke omogočijo dostop do omrežja CIWIN v skladu s smernicami, ki jih sprejme Komisija.
(2)  Države članice omogočijo dostop do omrežja CIWIN v skladu s smernicami za uporabnike, ki jih sprejme Komisija.
Sprememba 22
Predlog odločbe
Člen 6 – odstavek 1 – točka b
(b) določitev smernic za uporabo sistema, vključno z zaupnostjo, prenosom, shranjevanjem, arhiviranjem in izbrisom informacij. Komisija prav tako določi pogoje in postopke za odobritev neomejenega ali omejenega dostopa do omrežja CIWIN.
(b) določitev smernic za uporabnike o pogojih uporabe sistema, vključno z zaupnostjo, prenosom, shranjevanjem, arhiviranjem in izbrisom informacij. Komisija prav tako določi pogoje in postopke za odobritev neomejenega ali omejenega dostopa do omrežja CIWIN.
Sprememba 23
Predlog odločbe
Člen 6 – odstavek 3 a (novo)
(3a)  Komisija spremlja delovanje omrežja CIWIN.
Sprememba 24
Predlog odločbe
Člen 7 – odstavek 2
(2)  Pravice dostopa do dokumentov se uporabnikom dodelijo samo po potrebi in pri tem se vedno upoštevajo posebna navodila avtorja glede varovanja in razširjanja posameznega dokumenta.
(2)  Pravice dostopa do dokumentov se uporabnikom dodelijo samo po potrebi. Uporabniki vedno upoštevajo posebna navodila avtorja glede varovanja in razširjanja posameznega dokumenta.
Sprememba 25
Predlog odločbe
Člen 7 – odstavek 2a (novo)
(2a)  V državah članicah je za izmenjavo občutljivih informacij, vnesenih v omrežje CIWIN, med pooblaščenimi uporabniki in tretjimi osebami potrebno predhodno dovoljenje lastnika teh informacij, izmenjava pa poteka v skladu z ustrezno zakonodajo Skupnosti in nacionalno zakonodajo.
Sprememba 26
Predlog odločbe
Člen 7 a (novo)
Člen 7a
Zahteve v zvezi z informacijami, ki jih vsebuje omrežje CIWIN
Za vse informacije ali dokumente, ki bodo vneseni v sistem, bo omogočen samodejni prevod.
Komisija v sodelovanju s kontaktnimi točkami za varovanje ključne infrastrukture oblikuje seznam ključnih besed za vsak sektor, ki bi ga lahko uporabili pri vnašanju informacij v omrežje CIWIN ali pri njihovem iskanju.
Sprememba 27
Predlog odločbe
Člen 8
Komisija razvije in redno posodablja smernice za uporabo, ki vsebujejo popolne podatke o funkcijah in vlogah omrežja CIWIN.
Komisija razvije in redno posodablja smernice za uporabnike, ki vsebujejo popolne podatke o funkciji in vlogi omrežja CIWIN.
Sprememba 28
Predlog odločbe
Člen 8 – pododstavek 1 a (novo)
Smernice za uporabnike se oblikujejo v skladu s svetovalnim postopkom, določenim v členu 3 Sklepa Sveta 1999/468/ES z dne 28. junija 1999 o določitvi postopkov za uresničevanje Komisiji podeljenih izvedbenih pooblastil.
_________________
1 UL L 184, 17.7.1999, str. 23.
Sprememba 29
Predlog odločbe
Člen 10 – pododstavek 1
Komisija pregleda in oceni delovanje omrežja CIWIN vsake tri leta ter državam članicam predloži redna poročila.
Komisija s posebej v ta namen razvitimi kazalniki za spremljanje napredka pregleda in oceni delovanje omrežja CIWIN vsake tri leta ter vsem državam članicam, Evropskemu parlamentu, Odboru regij in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru predloži redna poročila.
Sprememba 30
Predlog odločbe
Člen 10 – pododstavek 2
V prvem poročilu, ki se predloži v treh letih po začetku veljavnosti te odločbe, se predvsem navedejo tisti elementi zadevnega omrežja Skupnosti, ki jih je treba izboljšati ali prilagoditi. Vanj se vključijo tudi vsi predlogi sprememb ali prilagoditev te odločbe, ki so po mnenju Komisije potrebni.
V prvem poročilu, ki se predloži v treh letih po začetku veljavnosti te odločbe, se predvsem navedejo tisti elementi omrežja Skupnosti, ki jih je treba izboljšati ali prilagoditi, in se predvsem oceni udeležba držav članic v omrežju CIWIN ter se preuči možnost nadgraditve omrežja CIWIN, da bi vključevalo funkcijo sistema hitrega opozarjanja. Vanj se vključijo tudi vsi predlogi sprememb ali prilagoditev te odločbe, ki so po mnenju Komisije potrebni.
Sprememba 31
Predlog odločbe
Člen 11
Ta odločba se uporablja od 1. januarja 2009.
Ta odločba začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.
Sprememba 32
Predlog odločbe
Priloga II – točka 3
(3) področje za opozorila, ki se lahko ustvari, če se v sistemu hitrega opozarjanja pošlje opozorilo, in pomeni komunikacijski kanal med dejavnostmi v zvezi z varovanjem ključne infrastrukture;
črtano
Pravno obvestilo - Varstvo osebnih podatkov