Euroopa Parlamendi 12. novembri 2009. aasta õigusloomega seotud resolutsioon ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 539/2001, milles loetletakse kolmandad riigid, kelle kodanikel peab välispiiride ületamisel olema viisa, ja need kolmandad riigid, kelle kodanikud on sellest nõudest vabastatud (KOM(2009)0366 – C7-0112/2009 – 2009/0104(CNS))
(Nõuandemenetlus)
Euroopa Parlament,
– võttes arvesse komisjoni ettepanekut (KOM(2009)0366);
– võttes arvesse Euroopa Liidu lepingu artiklit 67 ja artikli 62 lõike 2 punkti b alapunkti i, mille kohaselt konsulteeris nõukogu Euroopa Parlamendiga (C7-0112/2009);
– võttes arvesse kodukorra artiklit 55;
– võttes arvesse kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjoni raportit ja väliskomisjoni arvamust (A7-0042/2009),
1. kiidab komisjoni ettepaneku muudetud kujul heaks;
2. kiidab heaks Euroopa Parlamendi ja nõukogu ühisavalduse, mis on lisatud käesolevale resolutsioonile;
3. palub komisjonil ettepanekut vastavalt muuta, järgides EÜ asutamislepingu artikli 250 lõiget 2;
4. palub nõukogul Euroopa Parlamenti teavitada, kui nõukogu kavatseb Euroopa Parlamendi poolt heaks kiidetud teksti muuta;
5. palub nõukogul Euroopa Parlamendiga uuesti konsulteerida, kui nõukogu kavatseb komisjoni ettepanekut oluliselt muuta;
6. teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile.
Komisjoni ettepanek
Muudatusettepanek
Muudatusettepanek 1 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Põhjendus 1
(1) Nõukogu 15. märtsi 2001. aasta määruse (EÜ) nr 539/2001 I ja II lisas esitatud kolmandate riikide nimekirjad peaksid nüüd ja edaspidi vastama selle põhjenduses 5 kehtestatud kriteeriumidele. Mõned kolmandad riigid, kelle olukord on nende kriteeriumite suhtes muutunud, tuleks kanda ühest lisast teise.
(1) Komisjon algatas käimasolevad viisanõude kaotamise kõnelused, mida iseloomustab piirkondlik lähenemisviis ja Euroopa perspektiiv, kaasates Lääne-Balkani riike võrdsetel alustel ja ilma diskrimineerimiseta. Nõukogu 15. märtsi 2001. aasta määruse (EÜ) nr 539/2001 I ja II lisas esitatud kolmandate riikide nimekirjad peaksid nüüd ja edaspidi vastama selle põhjenduses 5 kehtestatud kriteeriumidele. Mõned Lääne-Balkani riigid (Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik, Montenegro ja Serbia), kelle olukord on nende kriteeriumide suhtes muutunud, tuleks kanda ühest lisast teise. Samu kriteeriume, mis on kehtestatud viisanõude kaotamise tegevuskavades, tuleks rakendada kõikide asjaomaste riikide suhtes.
Muudatusettepanek 2 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Põhjendus 1 a (uus)
(1 a)Kõiki kriteeriumidele vastavaid Lääne-Balkani riike peaks alates 2010. aasta algusest lubama ühineda viisavaba reisimise korraga. Riikidele, kes vaatamata olulistele edusammudele ei vasta veel täielikult kriteeriumidele, tuleks sama privileeg anda kohe, kui nad saavutavad vastavuse viisanõude kaotamise tegevuskavades kehtestatud kriteeriumidele.
Muudatusettepanek 3 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Põhjendus 2
(2) Viisa lihtsustuslepingud jõustusid 1. jaanuaril 2008 viie Lääne-Balkani riigiga – Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi, Montenegro ning Serbiaga –, mis on esimene konkreetne samm Thessaloniki tegevuskavas seatud eesmärgi suunas võimaldada Lääne-Balkani riikide kodanikele reisimist ilma viisata. Iga riigiga alustati dialoogi viisanõude kaotamise üle 2008. aastal ja iga riigi jaoks on koostatud viisanõude kaotamist käsitlev teekaart. aasta mais leidis komisjon teekaartide rakendamise hindamisel, et endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik on täitnud kõik teekaardi kriteeriumid. Montenegro ja Serbia on täitnud suurema osa neile teekaartides kehtestatud kriteeriumitest.
(2) Viisa lihtsustuslepingud jõustusid 1. jaanuaril 2008 viie Lääne-Balkani riigiga, mis on esimene konkreetne samm Thessaloniki tegevuskavas seatud eesmärgi suunas võimaldada Lääne-Balkani riikide kodanikele reisimist ilma viisata. Iga riigiga alustati dialoogi viisanõude kaotamise üle 2008. aastal ja iga riigi jaoks on koostatud viisanõude kaotamist käsitlev tegevuskava. 2009. aasta mais leidis komisjon tegevuskavade rakendamise hindamisel, et endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik on täitnud kõik tegevuskava kriteeriumid. Montenegro ja Serbia on täitnud suurema osa neile tegevuskavades kehtestatud kriteeriumidest. Albaania ning Bosnia ja Hertsegoviina on pärast 2009. aasta mais toimunud komisjoni hindamist teinud uusi edusamme suurema osa asjaomaste kriteeriumide täitmisel.
Muudatusettepanek 4 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Põhjendus 2 a (uus)
(2 a)Thessaloniki tegevuskava edasiseks rakendamiseks ning piirkondliku lähenemise osana peaks komisjon oma volituste piires ja ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni nr 1244(1999) valguses alustama viisadialoogi Kosovoga, et kehtestada samasugune viisarežiimi lihtsustamise ja liberaliseerimise tegevuskava nagu Lääne-Balkani riikide puhul.
Muudatusettepanek 5 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Põhjendus 3 a (uus)
(3 a)Viisavaba reisimise võimalus, mille eesmärk on tugevdada stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi, parandab osavõttu ühisest turust, mida luuakse järk-järgult Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Montenegro ning endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigiga , ning toetab seeläbi kaubandust, uuendustegevust ja arengut.
Muudatusettepanek 14 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Põhjendus 4
(4) Seepärast tuleks endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik, Serbia ja Montenegro [kaks viimast tingimusel, et nad on täitnud käesoleva määruse vastuvõtmise kuupäevaks kõik kriteeriumid] kanda üle määruse (EÜ) nr 539/2001 II lisasse. Viisavabadus peaks kehtima ainult nende biomeetriliste passide kasutajate suhtes, kelle passid on andnud välja üks asjaomasest kolmest riigist.
(4) Seepärast tuleks endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik, Serbia ja Montenegro, Albaania ning Bosnia ja Hertsegoviina kanda üle määruse (EÜ) nr 539/2001 II lisasse. Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik, Serbia ja Montenegro täitsid kõik kriteeriumid käesoleva määruse vastuvõtmise kuupäevaks. Viisavabadus peaks hakkama Albaania ning Bosnia ja Hertsegoviina suhtes kehtima pärast seda, kui komisjon on hindamise tulemusel leidnud, et nad vastavad kõikidele viisanõude kaotamise tegevuskavas seatud kriteeriumidele, ning vastavalt asutamislepingule. Viisavabadus peaks kehtima ainult nende biomeetriliste passide kasutajate suhtes, kelle passid on andnud välja üks asjaomasest viiest riigist.
Muudatusettepanek 7 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Põhjendus 4 a (uus)
(4 a)Komisjon peaks viivitamata, ent hiljemalt 2010. aasta alguses esitama aruande Albaania ning Bosnia ja Hertsegoviina edusammude kohta kõigi tegevuskavas kehtestatud kriteeriumide täitmisel.
Muudatusettepanek 8 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Põhjendus 4 b (uus)
(4 b)Kuigi Albaania ning Bosnia ja Hertsegoviina on neile seatud kriteeriumide täitmisel edusamme teinud, peaksid nende asjaomased ametiasutused viivitamata heaks kiitma kriteeriumide täielikuks täitmiseks vajalikud reformid.
Muudatusettepanek 9 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Põhjendus 4 c (uus)
(4 c)Komisjon peaks Albaania ning Bosnia ja Hertsegoviina asjaomastele ametivõimudele selles küsimuses abi osutama.
Muudatusettepanek 10 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Põhjendus 5 a (uus)
(5 a)Viisanõude kaotamise protsess peaks olema aluseks suhete määratlemisel Euroopa Liidu idapoolsete partneritega.
Muudatusettepanek 11 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Artikkel 1 – punkt 1 – alapunkt -a (uus) Määrus (EÜ) nr 539/2001 I lisa – 1. osa
(-a) 1. osas muudetakse viidet Albaaniale ja Bosniale ja Hertsegoviinale järgmiselt:
"Albaania (*)
Bosnia ja Hertsegoviina (*)
-------------------
Riigi nimi jäetakse käesolevast lisast välja ja kantakse II lisasse pärast seda, kui komisjoni hinnangus leitakse, et kõnealune riik vastab kõigile viisanõude kaotamise tegevuskavas kehtestatud kriteeriumidele, vastavuses asutamislepinguga."
Muudatusettepanek 12 Ettepanek võtta vastu määrus – muutmisakt Artikkel 1 − punkt 2 Määrus (EÜ) nr 539/2001 II lisa – 1. osa
2) II lisa 1. osasse lisatakse järgmised viited:
2) II lisa 1. osasse lisatakse järgmised viited:
"Albaania (*)
Bosnia ja Hertsegoviina (*)
"endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik *
endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik (**)
Montenegro *
Montenegro (**)
Serbia [välja arvatud Serbia passide kasutajad, kelle passi on andnud välja Serbia kooskõlastamisüksus (serbia keeles Koordinaciona uprava) ]*
Serbia [välja arvatud Serbia passide kasutajad, kelle passi on andnud välja Serbia kooskõlastamisüksus (serbia keeles Koordinaciona uprava)] (**)
-- -----------------
-- -----------------
Riigi nimi kantakse I lisast käesolevasse lisasse pärast seda, kui komisjoni hinnangus leitakse, et kõnealune riik vastab kõigile viisanõude kaotamise tegevuskavas kehtestatud kriteeriumidele, vastavuses asutamislepinguga. Viisavabadus kehtib ainult biomeetriliste passide kasutajate suhtes.
*Viisavabadus kehtib ainult biomeetriliste passide kasutajate suhtes".
** Viisavabadus kehtib ainult biomeetriliste passide kasutajate suhtes."
LISA
Euroopa Parlamendi ja nõukogu ühisavaldus
Euroopa Liit toetab kindlalt eesmärki kaotada kõikidele Lääne-Balkani riikidele kehtestatud viisanõue
Euroopa Parlament ja nõukogu tunnistavad, et endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik, Montenegro ja Serbia täidavad kõiki viisanõude kaotamise kriteeriumid. See võimaldas võtta vastu määruse (EÜ) nr 539/2001 muudatusettepanekud piisavalt aegsasti, et võimaldada kõnealusel kolmel riigil ühineda viisavaba režiimiga 19. detsembriks 2009.
Euroopa Parlament ja nõukogu loodavad, et ka Albaania ning Bosnia ja Hertsegoviina täidavad peagi viisanõude kaotamise kriteeriume. Selleks kutsuvad Euroopa Parlament ja nõukogu neid riike tungivalt üles tegema omalt poolt kõik, et täita kõik komisjoni teekaartides esitatud kriteeriumid.
Euroopa Parlament ja nõukogu paluvad komisjonil esitada seadusandliku ettepaneku määruse (EÜ) nr 539/2001 muutmiseks niipea, kui komisjoni hinnangul kõnealused riigid vastavad komisjoni teekaartides kehtestatud kriteeriumitele, nii et nende riikide kodanikele kehtestatud viisanõude saab kaotada võimalikult kiiresti.
Euroopa Parlament ja nõukogu vaatavad ettepaneku määruse (EÜ) nr 539/2001 muutmiseks Albaania ning Bosnia ja Hertsegoviina osas viivitamata läbi.