Indeks 
 Poprzedni 
 Następny 
 Pełny tekst 
Procedura : 2008/0240(COD)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury : A7-0196/2010

Teksty złożone :

A7-0196/2010

Debaty :

PV 22/11/2010 - 18
CRE 22/11/2010 - 18

Głosowanie :

PV 24/11/2010 - 8.5
Wyjaśnienia do głosowania
Wyjaśnienia do głosowania

Teksty przyjęte :

P7_TA(2010)0431

Teksty przyjęte
PDF 310kWORD 71k
Środa, 24 listopada 2010 r. - Strasburg
Ograniczenie stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ***I
P7_TA(2010)0431A7-0196/2010
SPROSTOWANIA
Rezolucja
 Tekst
 Załącznik

Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (przekształcenie) (COM(2008)0809 – C6-0471/2008 – 2008/0240(COD))

(Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie – przekształcenie)

Parlament Europejski,

–  uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (COM(2008)0809),

–  uwzględniając art. 251 ust. 2 oraz art. 95 Traktatu WE, zgodnie z którymi wniosek został przedstawiony Parlamentowi przez Komisję (C6-0471/2008),

–  uwzględniając komunikat Komisji dla Parlamentu i Rady pt.: „Konsekwencje wejścia w życie traktatu lizbońskiego dla trwających międzyinstytucjonalnych procedur decyzyjnych” (COM(2009)0665),

–  uwzględniając art. 294 ust. 3 i art. 114 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

–  uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z dnia 10 czerwca 2009 r.(1),

–  uwzględniając opinię Komitetu Regionów z dnia 4 grudnia 2009 r.(2),

–  uwzględniając zobowiązanie przedstawiciela Rady, przekazane pismem z dnia 12 listopada 2010 r., do zatwierdzenia stanowiska Parlamentu Europejskiego, zgodnie z art. 294 ust. 4 TFUE,

–  uwzględniając Porozumienie międzyinstytucjonalne z dnia 28 listopada 2001 r. w sprawie bardziej uporządkowanego wykorzystania techniki przekształcania aktów prawnych(3),

–  uwzględniając pismo Komisji Prawnej z dnia 11 listopada 2009 r. skierowane do Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności zgodnie z art. 87 ust. 3 Regulaminu,

–  uwzględniając art. 87 i art. 55 Regulaminu,

–  uwzględniając sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (A7– 0196/2010),

A.  mając na uwadze, że grupa konsultacyjna służb prawnych Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji stwierdziła, że przedmiotowy wniosek nie zawiera żadnych zmian merytorycznych innych niż te określone jako takie we wniosku, oraz mając na uwadze, że w odniesieniu do ujednolicenia niezmienionych przepisów wcześniejszych aktów z tymi zmianami wniosek zawiera zwykłe ujednolicenie istniejących tekstów, bez zmian merytorycznych,

1.  zatwierdza swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w wersji uwzględniającej zalecenia konsultacyjnej grupy roboczej służb prawnych Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji;

2.   zatwierdza swoje oświadczenie załączone do niniejszej rezolucji;

3.   przyjmuje do wiadomości oświadczenia Komisji załączone do niniejszej rezolucji;

4.  zwraca się do Komisji o ponowne przekazanie mu sprawy, jeśli uzna ona za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do swojego wniosku lub zastąpienie go innym tekstem;

5.  zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie, Komisji i parlamentom narodowym.

(1) Dz.U. C 306 z 16.12.2009, s. 36.
(2) Dz.U. C 141 z 29.5.2010, s. 55.
(3) Dz.U. C 77 z 28.3.2002, s. 1.


Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 24 listopada 2010r. w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/.../UE w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (przekształcenie)
P7_TC1-COD(2008)0240

(Jako że pomiędzy Parlamentem i Radą osiągnięte zostało porozumienie, stanowisko Parlamentu odpowiada ostatecznej wersji aktu prawnego, dyrektywy 2011/65/UE)


ZAŁĄCZNIK

Oświadczenia

Oświadczenie Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski ubolewa, że Rada nie była gotowa zaakceptować obowiązkową publikację tabel korelacji w kontekście przekształcenia dyrektywy 2002/95/WE. Aby przyspieszyć horyzontalne i międzyinstytucjonalne rozwiązanie tej sprawy, Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską, by w ciągu sześciu miesięcy po przyjęciu tego porozumienia na posiedzeniu plenarnym złożyła sprawozdanie w sprawie praktyki sporządzania przez państwa członkowskie tabel korelacji w dziedzinie unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska oraz ich upubliczniania, łącznie z oceną, jak obowiązujące praktyki wpływają na rolę Komisji jako „strażniczki Traktatu” przy kontrolowaniu właściwej transpozycji dyrektyw UE do ustawodawstwa krajowego w dziedzinie ochrony środowiska.

Oświadczenie Komisji w sprawie zakresu stosowania (art. 2 ust. 2)

Z interpretacji art. 2 ust. 2 przez Komisję wynika, że sprzęt elektryczny i elektroniczny (EEE), który nie był objęty zakresem dyrektywy 2002/95/WE, ale zostanie objęty zakresem nowej dyrektywy, nie musi spełniać wymogów tej dyrektywy w ciągu ośmioletniego okresu przejściowego.

Sprzęt EEE, który nie wchodził w zakres dyrektywy 2002/95/WE, lecz który wejdzie w zakres stosowania nowej dyrektywy, obejmuje między innymi sprzęt EEE objęty:

   nową kategorią 11 w załączniku I,
   nową definicją dotyczącą wyrażenia „uzależnione” w art. 3 pkt 2,
   terminem „przewody” w art. 4 oraz związaną z nim definicją w art. 3 pkt 5,
   pojazdami dwukołowymi, które nie posiadają homologacji (art. 2 ust. 4 lit. f)).

Z interpretacji art. 2 ust. 2 przez Komisję wynika, że w ciągu ośmioletniego okresu przejściowego państwa członkowskie są zobowiązane do zezwolenia na dalsze udostępnianie na swoim rynku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który nie był objęty zakresem dyrektywy 2002/95/WE, lecz który zostanie objęty zakresem nowej dyrektywy.

Oświadczenie Komisji w sprawie przeglądu (artykuł 24)

Zgodnie z art. 24 Komisja zamierza przeprowadzić, nie później niż trzy lata po wejściu w życie nowej dyrektywy, ocenę skutków (przegląd) dotyczącą art. 2, koncentrując się na zmianach zakresu tej dyrektywy w porównaniu z dyrektywą 2002/95/WE, która jak dotąd nie została objęta oceną skutków.

Przeglądowi temu, na temat którego zostanie sporządzone sprawozdanie dla Rady i Parlamentu Europejskiego, może towarzyszyć wniosek ustawodawczy, jeśli Komisja uzna to za stosowne. Komisja powinna określić zakres przeglądu i wniosku ustawodawczego w ramach swojego uprawnienia do podejmowania inicjatyw ustawodawczych, zgodnie z Traktatami.

Oświadczenie Komisji w sprawie nanomateriałów (motyw 16 i art. 6)

Komisja pragnie zauważyć, że w dalszym ciągu prowadzone są prace mające na celu określenie wspólnej definicji nanomateriałow i zamierza ona w bliskiej przyszłości przyjąć zalecenie Komisji w sprawie wspólnej definicji dla wszystkich odpowiednich dziedzin ustawodawstwa. Zdaniem Komisji przepisy dotyczące ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym obejmują rożne formy (w tym nanoformy) substancji, które są obecnie objęte zakazem, oraz substancji, które będą w przyszłości podlegać priorytetowemu przeglądowi w ramach ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji.

Oświadczenie Komisji w sprawie tabel korelacji

Komisja przypomina o swoim zobowiązaniu do zapewnienia sporządzenia przez wszystkie państwa członkowskie tabel korelacji, w których przyjmowane przez nie środki transpozycji zostaną przyporządkowane przepisom unijnej dyrektywy, oraz przedstawienia tych tabel Komisji w ramach transpozycji unijnego prawa, mając na względzie interesy obywateli, lepsze stanowienie prawa i poprawę przejrzystości prawnej oraz w celu ułatwienia analizy zgodności regulacji krajowych z przepisami unijnymi.

Komisja wyraża ubolewanie z powodu braku poparcia dla tego przepisu zawartego we wniosku Komisji z 2008 r. dotyczącego dyrektywy w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (przekształcenie) i mającego na celu ustanowienie obowiązku sporządzenia tabel korelacji.

W duchu kompromisu oraz w celu zapewnienia rychłego przyjęcia tego wniosku Komisja może zgodzić się na zastąpienie zawartego we wniosku przepisu o charakterze obligatoryjnym dotyczącego tabel korelacji odpowiednim motywem, w którym państwa członkowskie byłyby zachęcane do stosowania takiej praktyki.

Stanowisko zajęte przez Komisję w tym przypadku nie może jednak zostać uznane za precedens. Komisja będzie w dalszym ciągu podejmować wysiłki w celu znalezienia – wraz z Parlamentem Europejskim i Radą – odpowiedniego rozwiązania tej przekrojowej kwestii instytucjonalnej.

Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności