Rozhodnutí Evropského parlamentu ze dne 10. května 2012 o změně článků 87a a 88 jednacího řádu Evropského parlamentu (2009/2195(REG))
Evropský parlament,
– s ohledem na dopis předsedy Evropského parlamentu ze dne 9. října 2009,
– s ohledem na články 290 a 291 Smlouvy o fungování Evropské unie,
– s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 182/2011 ze dne 16. února 2011, kterým se stanoví pravidla a obecné zásady způsobu, jakým členské státy kontrolují Komisi při výkonu prováděcích pravomocí(1),
– s ohledem na své usnesení ze dne 5. května 2010 o přenesení zákonodárné pravomoci(2),
– s ohledem na články 211 a 212 jednacího řádu,
– s ohledem na zprávu Výboru pro ústavní záležitosti (A7-0072/2012),
1. rozhoduje o změně jednacího řádu, jak je uvedeno níže;
2. upozorňuje, že změny vstupují v platnost prvním dnem příštího dílčího zasedání;
3. pověřuje svého předsedu, aby pro informaci předal toto rozhodnutí Radě a Komisi.
Původní znění
Pozměňovací návrh
Pozměňovací návrh 1 Jednací řád Evropského parlamentu Článek 87 a
Pokud je pravomoc doplňovat či měnit některé prvky legislativního aktu, které nejsou podstatné, přenesena legislativním aktem na Komisi, příslušný výbor:
1.Pokud Komise předá Parlamentu akt v přenesené pravomoci, postoupí předseda Parlamentu akt výboru věcně příslušnému pro základní legislativní akt, který může rozhodnout o jmenování zpravodaje pro projednání jednoho nebo více aktů v přenesené pravomoci.
– projedná návrhy aktů v přenesené pravomoci, pokud jsou předány Parlamentu k přezkumu;
– může Parlamentu prostřednictvím návrhu usnesení předložit vhodný návrh v souladu s ustanoveními legislativního aktu.
Obdobně se použijí ustanovení čl. 88 odst. 1, 2 a 3.
Pozměňovací návrh 2 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 87 a – odst. 1 a (nový)
1a.Předseda informuje Parlament o datu, kdy Parlament obdržel akt v přenesené pravomoci ve všech úředních jazycích, a o lhůtě, v níž mohou být vysloveny námitky. Uvedená lhůta začíná běžet počínaje tímto dnem.
Oznámení se zveřejní v zápisu ze zasedání a uvede se název věcně příslušného výboru.
Pozměňovací návrh 3 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 87a – odst. 1 b (nový)
1b.Věcně příslušný výbor může v souladu s ustanoveními základního legislativního aktu a poté, co záležitost případně konzultoval se všemi dotčenými výbory, předložit Parlamentu odůvodněný návrh usnesení. V tomto návrhu usnesení jsou uvedeny důvody těchto námitek Parlamentu a může obsahovat žádost, aby Komise předložila nový akt v přenesené pravomoci, v němž zohlední uvedená doporučení Parlamentu.
Pozměňovací návrh 4 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 87 a - odst. 1c (nový)
1c.Pokud věcně příslušný výbor deset pracovních dní před zahájením dílčího zasedání ve středu, která nejblíže předchází dni uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1d, nepředloží návrh usnesení, může politická skupina nebo nejméně čtyřicet poslanců předložit v této věci návrh usnesení, které bude zařazeno na pořad jednání výše uvedeného dílčího zasedání.
Pozměňovací návrh 5 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 87 a – odst. 1 d (nový)
1d.Parlament rozhodne o jakémkoli předloženém návrhu usnesení většinou podle článku 290 Smlouvy o fungování Evropské unie ve lhůtě stanovené základním legislativním aktem.
Pokud se věcně příslušný výbor domnívá, že je vhodné v souladu se základním legislativním aktem prodloužit lhůtu pro případné námitky k danému aktu v přenesené pravomoci, předseda věcně příslušného výboru o tomto prodloužení informuje jménem Parlamentu Radu a Komisi.
Pozměňovací návrh 6 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 87 a – odst. 1 e (nový)
1e.Pokud věcně příslušný výbor před uplynutím lhůty stanovené v základním legislativním aktu doporučí, aby Parlament prohlásil, že námitku k aktu v přenesené pravomoci nevysloví:
– informuje o tom dopisem s odůvodněním Konferenci předsedů výborů a předloží v tomto ohledu doporučení;
– pokud není ani na následující schůzi Konference předsedů výborů, ani – v naléhavém případě – písemným postupem vyslovena žádná námitka, předseda uvědomí předsedu Parlamentu, který o této skutečnosti co nejdříve informuje plénum;
– pokud se do dvaceti čtyř hodin po oznámení v plénu politická skupina nebo nejméně čtyřicet poslanců vysloví proti doporučení, o doporučení se hlasuje;
– pokud v této lhůtě není vyslovena žádná námitka, doporučení se považuje za schválené;
– po přijetí tohoto doporučení je jakýkoli návrh námitky k aktu v přenesené pravomoci nepřípustný.
Pozměňovací návrh 7 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 87 a – odst. 1 f (nový)
1f.Věcně příslušný výbor může v souladu s ustanoveními základního legislativního aktu z vlastního podnětu předložit Parlamentu odůvodněný návrh usnesení, kterým se částečně nebo zcela ruší přenesení pravomocí stanovené tímto aktem. Parlament rozhoduje většinou podle článku 290 Smlouvy o fungování Evropské unie.
Pozměňovací návrh 8 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 87 a – odst. 1 g (nový)
1g.Předseda Parlamentu informuje Radu a Komisi o postojích zaujatých na základě tohoto článku.
Pozměňovací návrh 9 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 – nadpis
Prováděcí opatření
Prováděcí akty a opatření
Pozměňovací návrh 10 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 – odst. 1
1. Pokud Komise předloží Parlamentu návrh prováděcích opatření, postoupí předseda návrh opatření výboru příslušnému pro akt, k němuž se prováděcí opatření vztahují. Bylo-li při projednávání základního aktu využito postupu s přidruženými výbory, příslušný výbor vyzve přidružené výbory, aby ústně nebo dopisem sdělily své názory.
1. Pokud Komise předloží Parlamentu návrh prováděcího aktu nebo opatření, postoupí předseda tento návrh výboru věcně příslušnému pro základní legislativní akt, který může rozhodnout o jmenování zpravodaje pro projednání jednoho nebo několika návrhů prováděcích aktů nebo opatření.
Pozměňovací návrh 11 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 – odst. 2
2. Předseda příslušného výboru stanoví pro členy lhůtu, během níž mohou navrhnout, aby výbor vznesl proti návrhu opatření námitky. Považuje-li to výbor za vhodné, může se rozhodnout jmenovat zpravodaje z řad svých členů nebo stálých náhradníků. Pokud má výbor námitky proti návrhu opatření, předloží návrh usnesení proti přijetí návrhu opatření, který může také obsahovat změny, jež by měly být zapracovány do návrhu opatření.
2. Věcně příslušný výbor může Parlamentu předložit odůvodněný návrh usnesení, který uvádí, že návrh prováděcího aktu nebo opatření překračuje prováděcí pravomoci stanovené v základním legislativním aktu nebo z jiných důvodů není v souladu s právem Unie.
Pokud v příslušné lhůtě, která běží od data obdržení návrhu opatření, Parlament přijme takové usnesení, požádá předseda Komisi, aby vzala návrh opatření zpět nebo jej změnila nebo aby předložila návrh v rámci příslušného legislativního postupu.
Pozměňovací návrh 12 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 – odst. 3
3. Pokud se před uplynutím lhůty nekoná žádné dílčí zasedání, má se za to, že je právo na odpověď přeneseno na příslušný výbor. Tato odpověď má formu dopisu předsedy příslušného výboru příslušnému členu Komise a dává se na vědomí všem poslancům Parlamentu.
3. Návrh usnesení může obsahovat žádost, aby Komise vzala zpět akt, opatření nebo návrh aktu či opatření, aby jej pozměnila s ohledem na uvedené námitky Parlamentu nebo aby předložila nový legislativní návrh. Předseda informuje Radu a Komisi o přijatém postoji.
Pozměňovací návrh 13 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 – odst. 4 – návětí
4. Pokud prováděcí opatření, která připravuje Komise, spadají pod regulativní postup s kontrolou, odstavec 3 se nepoužije a odstavce 1 a 2 se doplňují takto:
4. Pokud prováděcí opatření, která připravuje Komise, spadají pod regulativní postup s kontrolou podle rozhodnutí Rady 1999/468/ES o postupech pro výkon prováděcích pravomocí svěřených Komisi, použijí se následující doplňující ustanovení:
Pozměňovací návrh 14 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 – odst. 4 – písm. a
a) lhůta pro přezkum začíná běžet po předložení návrhu opatření Parlamentu ve všech úředních jazycích. V případě, že jsou uplatňovány kratší lhůty (čl. 5a odst. 5 písm. b) rozhodnutí Rady 1999/468/ES o postupech pro výkon prováděcích pravomocí svěřených Komisi), a v naléhavých případech (čl. 5a odst. 6 rozhodnutí 1999/468/ES) začne tato lhůta pro přezkum běžet dnem, kdy Evropský parlament obdrží konečný návrh prováděcích opatření v jazykových verzích, které byly předloženy členům výboru zřízeného v souladu s rozhodnutím 1999/468/ES, za předpokladu, že předseda příslušného parlamentního výboru nemá námitek. Článek 146 se v tomto případě nepoužije;
a) lhůta pro přezkum začíná běžet po předložení návrhu opatření Parlamentu ve všech úředních jazycích. V případě zkrácené lhůty pro přezkum podle čl. 5a odst. 5 písm. b) rozhodnutí 1999/468/ES a v naléhavých případech podle čl. 5a odst. 6 rozhodnutí 1999/468/ES začne lhůta pro přezkum běžet dnem, kdy Evropský parlament obdrží konečný návrh prováděcích opatření v jazykových verzích, které byly předloženy členům výboru zřízeného v souladu s rozhodnutím 1999/468/ES, za předpokladu, že předseda věcně příslušného parlamentního výboru nemá námitek. Článek 146 se v tomto případě nepoužije;
Pozměňovací návrh 15 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 – odst. 4 – písm. a a (nové)
aa) pokud návrh prováděcího opatření vychází z čl. 5a odst. 5 nebo 6 rozhodnutí 1999/468/ES, který stanoví zkrácené lhůty, ve kterých může Evropský parlament vyjádřit nesouhlas, může návrh usnesení vyjadřujícího nesouhlas s přijetím návrhu opatření předložit předseda příslušného výboru, jestliže se tento výbor nemohl v dané lhůtě sejít;
Pozměňovací návrh 16 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 – odst. 4 – písm. b
b) Parlament může nadpoloviční většinou všech svých členů zamítnout přijetí návrhu opatření s odůvodněním, že návrh opatření překračuje prováděcí pravomoci stanovené v základním aktu, není slučitelný s cílem nebo obsahem základního aktu nebo nerespektuje zásadu subsidiarity či proporcionality;
b) Parlament může nadpoloviční většinou všech svých členů zamítnout přijetí návrhu prováděcího opatření s odůvodněním, že návrh opatření překračuje prováděcí pravomoci stanovené v základním aktu, není slučitelný s cílem nebo obsahem základního aktu nebo nerespektuje zásadu subsidiarity či proporcionality;
Pozměňovací návrh 17 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 – odst. 4 – písm. c
c) pokud návrh opatření vychází z čl. 5a odst. 5 nebo 6 rozhodnutí 1999/468/ES, který stanoví zkrácené lhůty, ve kterých může Evropský parlament vyjádřit nesouhlas, může návrh usnesení vyjadřujícího nesouhlas s přijetím návrhu opatření předložit předseda příslušného výboru, jestliže se tento výbor nemohl v dané lhůtě sejít.
vypouští se
Pozměňovací návrh 18 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 – odst. 4 – písm. c a (nové)
ca) v případě, že věcně příslušný výbor na základě řádně odůvodněné žádosti Komise doporučí dopisem s odůvodněním předsedovi Konference předsedů výborů, aby Parlament prohlásil před uplynutím řádné lhůty podle čl. 5a odst. 3 písm. c) nebo čl. 5a odst. 4 písm. e) rozhodnutí 1999/468/ES, že nevyjádří svůj nesouhlas s navrhovaným opatřením, použije se postup podle čl. 87a odst. 1e.
Pozměňovací návrh 19 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 a – nadpis (nový)
Članek 88 a
Projednání postupem s přidruženými výbory nebo postupem společných schůzí výborů
Pozměňovací návrh 20 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 a – odst. 1 (nový)
1.Pokud byl základní legislativní akt přijat Parlamentem postupem podle článku 50, pro projednávání aktů v přenesené pravomoci a návrhů prováděcích aktů nebo opatření se použijí následující doplňující ustanovení:
– akt v přenesené pravomoci nebo návrh prováděcího aktu či opatření je postoupen věcně příslušnému výboru a přidruženému výboru;
– předseda věcně příslušného výboru stanoví lhůtu, v níž může přidružený výbor předložit návrhy k bodům, které spadají do jeho výlučné působnosti nebo do společné působnosti těchto dvou výborů;
– pokud akt v přenesené pravomoci nebo návrh prováděcího aktu či opatření spadá převážně do výlučné působnosti přidruženého výboru, převezme věcně příslušný výbor návrhy tohoto výboru bez hlasování; předseda Parlamentu může případně povolit, aby přidružený výbor předložil Parlamentu legislativní usnesení.
Pozměňovací návrh 21 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 88 a – odst. 2 (nový)
2.Pokud byl základní legislativní akt přijat Parlamentem postupem podle článku 51, pro projednávání aktů v přenesené pravomoci a návrhů prováděcích aktů nebo opatření se použijí následující doplňující ustanovení:
– předseda po obdržení aktu v přenesené pravomoci nebo návrhu prováděcího aktu či opatření určí výbor nebo společné výbory příslušné pro jejich projednání, přičemž zohlední požadavky uvedené v článku 51 a případné dohody mezi předsedy dotčených výborů;
– pokud byl akt v přenesené pravomoci nebo návrh prováděcího aktu či opatření postoupen k projednání postupem společných schůzí výborů, každý výbor může požádat o svolání společné schůze, na které bude projednán návrh usnesení. Není-li dosaženo dohody mezi předsedy dotčených výborů, je společná schůze svolána předsedou Konference předsedů výborů.
Pozměňovací návrh 22 Jednací řád Evropského parlamentu Čl. 216 – odst. 4
4. Oprava je oznámena na příštím dílčím zasedání. Pokud nejpozději do čtyřiceti osmi hodin po tomto oznámení nepožádá politická skupina nebo nejméně čtyřicet poslanců, aby se o této opravě hlasovalo, považuje se za schválenou. Pokud oprava schválena není, je vrácena zpět příslušnému výboru, který může navrhnout její pozměněné znění, nebo postup ukončit.
4. Oprava je oznámena na příštím dílčím zasedání. Pokud nejpozději do dvaceti čtyř hodin po tomto oznámení nepožádá politická skupina nebo nejméně čtyřicet poslanců, aby se o této opravě hlasovalo, považuje se za schválenou. Pokud oprava schválena není, je vrácena zpět příslušnému výboru, který může navrhnout její pozměněné znění, nebo postup ukončit.