Euroopa Parlamendi poolt 24. mail 2012. aastal vastu võetud muudatusettepanekud ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse üldsätted kolmandatele riikidele antava makromajandusliku finantsabi kohta (COM(2011)0396 – C7-0187/2011 – 2011/0176(COD))(1)
(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)
Komisjoni ettepanek
Muudatusettepanek
Muudatusettepanek 1 Ettepanek võtta vastu määrus Pealkiri
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse üldsätted kolmandatele riikidele antava makromajandusliku finantsabi kohta
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse üldsätted kolmandatele riikidele ja territooriumidele antava makromajandusliku finantsabi kohta
Muudatusettepanek 2 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 1 a (uus)
(1 a)Liidu makromajanduslikku finantsabi tuleb kasutada erandjuhtudel, kui on vaja anda finantsabi kolmandatele riikidele, kellel on ajutisi maksebilansi probleeme. Erinevalt muudest liidu välispoliitikat otseselt toetavatest vahenditest (nagu ühinemiseelse abi rahastamisvahend*, Euroopa naabruspoliitika rahastamisvahend**, arengukoostöö rahastamisvahend jne) ei tohi makromajanduslikku finantsabi kasutada regulaarse finantsabi andmiseks ning selle esmane eesmärk ei tohi olla abisaavate riikide majandus- ja sotsiaalse arengu toetamine. Samuti ei tohi makromajanduslikku finantsabi kasutada võlgade kustutamise toetamiseks.
* Euroopa Parlamendi ja komisjoni ... määrus nr ... ühinemiseelse abi rahastamisvahendi kohta (IPA II) (ELT …)
** Euroopa Parlamendi ja komisjoni ... määrus nr ..., millega luuakse naabruspoliitika rahastamisvahend (ELT …)
Euroopa Parlamendi ja komisjoni ... määrus nr ..., millega luuakse arengukoostöö rahastamisvahend (ELT …)
Muudatusettepanek 3 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 2
(2) Praegu antakse makromajanduslikku finantsabi kolmandatele riikidele Euroopa Parlamendi ja nõukogu ühekordsete riigipõhiste otsuste alusel. See vähendab abi tõhusust ja tulemuslikkust, põhjustades ebavajalikke viivitusi makromajandusliku finantsabi taotluste esitamise ja nende tegelike rakendamise vahel.
(2) Raammääruse eesmärk on selgitada reegleid ning parandada liidu abi tõhusust ja tulemuslikkust, muutes muu hulgas eeltingimuste kohaldamise rangemaks, parandades läbipaistvust ja muutes komisjoni poliitilise hinnangu ametlikuks ning parandades demokraatlikku tõhusust ja kontrolli.
Muudatusettepanek 4 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 3
(3) Raamistik makromajandusliku finantsabi andmiseks nendele kolmandatele riikidele, kellega ELil on olulised poliitilised, majandus- ja kaubandussidemed, peaks muutma abi andmise tulemuslikumaks. Eelkõige peaks olema võimalik anda makromajanduslikku finantsabi kolmandatele riikidele, et julgustada neid võtma majanduspoliitika meetmeid, mis tõenäoliselt aitavad lahendada maksebilansi kriisi.
(3) Raamistik makromajandusliku finantsabi andmiseks kolmandatele riikidele peaks ergutama neid riike võtma majanduspoliitika meetmeid, mis tõenäoliselt aitavad lahendada maksebilansi kriisi.
Muudatusettepanek 5 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 5
(5)Makromajandusliku finantsabi üldmääruse vastuvõtmine aluslepingu artiklite 209 ja 212 alusel ei piira aluslepingu artikli 213 sätete kohaldamist, millega reguleeritakse kiire finantsabi andmist kolmandatele riikidele, ning nõukogu sellega seotud eelisõigust.
välja jäetud
Muudatusettepanek 6 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 7
(7) Nõukogu kehtestas oma 8. oktoobri 2002. aasta järeldustes kriteeriumid (nn Genvali kriteeriumid), millest juhinduda ELi makromajandusliku finantsabi tehingute puhul. Asjakohane oleks muuta need kriteeriumid ametlikuks omaette õigusaktiga, mille kiidavad heaks nii parlament kui ka nõukogu, ning samal ajal neid kriteeriume ajakohastada ja täpsustada.
(7) Nõukogu kehtestas oma 8. oktoobri 2002. aasta järeldustes kriteeriumid (nn Genvali kriteeriumid), millest juhinduda liidu makromajandusliku finantsabi tehingute puhul. Asjakohane oleks need kriteeriumid ajakohastada ja neid selgitada omaette õigusaktiga, mille võtavad vastu Euroopa Parlament ja nõukogu ning milles muu hulgas käsitletakse asjakohase abi liigi (laen, toetus või mõlema kombinatsioon) määramise kriteeriume.
Muudatusettepanek 7 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 8
(8) Eelnevalt tuleks sätestada asjakohased menetlused ja meetmed, et Euroopa Liidul oleks võimalik tagada makromajandusliku finantsabi kiire andmine, eriti kui asjaolud nõuavad viivitamatut tegutsemist. See suurendaks ka makromajandusliku finantsabi rakendamise suhtes kohaldatavate kriteeriumide selgust ja läbipaistvust.
(8) Eelnevalt tuleks sätestada asjakohased menetlused ja meetmed, et Euroopa Liidul oleks võimalik kiiresti anda makromajanduslikku finantsabi, eriti kui asjaolud nõuavad viivitamatut tegutsemist, ning suurendada makromajandusliku finantsabi rakendamise suhtes kohaldatavate kriteeriumide selgust ja läbipaistvust.
Muudatusettepanek 8 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 9
(9) Komisjon peaks tagama, et makromajanduslik finantsabi oleks kooskõlas välistegevuse eri valdkondade peamiste põhimõtete, eesmärkide ja meetmetega ning liidu muude asjaomaste poliitikavaldkondadega.
(9) Komisjon peaks abisaavate riikide valiku ning vastastikuse mõistmise memorandumite sisuga tagama, et makromajanduslik finantsabi oleks kooskõlas välistegevuse eri valdkondade peamiste põhimõtete, eesmärkide ja meetmetega ning liidu muude asjaomaste poliitikavaldkondadega.
Muudatusettepanek 9 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 9 a (uus)
(9 a)Makromajanduslik finantsabi on samuti liidu välispoliitika vahend, mis peaks esile tõstma ELi nähtavust ja suurendama tema mõju piiri taga. Kogu makromajandusliku finantsabi andmise vältel tuleks ELi välispoliitika koordineerituse ja järjepidevuse huvides tagada, et sellesse protsessi on tihedalt kaasatud Euroopa välisteenistus.
Muudatusettepanek 10 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 10
(10) Makromajanduslik finantsabi peaks tugevdama abisaavate riikide pühendumust liiduga ühistele väärtustele, sealhulgas demokraatiale, õigusriigi põhimõttele, heale valitsemistavale, inimõiguste austamisele, säästvale arengule ja vaesuse vähendamisele, kuid ka avatud, reeglitel põhineva ja õiglase kaubanduse põhimõtetele.
(10) Makromajanduslik finantsabi peaks sisaldama meetmeid, mis parandaksid abisaavate riikide pühendumust liiduga ühistele väärtustele, sealhulgas demokraatiale, õigusriigi põhimõttele, heale valitsemistavale, inimõiguste austamisele, laste sunniviisilise töö vastu võitlemisele, säästva arengu ja vaesuse vähendamise toetamisele, kuid ka avatud, reeglitel põhineva ja õiglase kaubanduse põhimõtetele. Kõnealuste eesmärkide saavutamist peaks komisjon korrapäraselt jälgima.
Muudatusettepanek 11 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 13
(13) Makromajanduslik finantsabi peaks täiendama Rahvusvahelise Valuutafondi ja muude mitmepoolsete finantseerimisasutuste antavat abi ning koormust tuleks õiglaselt jagada teiste rahastajatega. Makromajanduslik finantsabi peaks tagama liidu kaasatuse lisandväärtuse.
(11 a) Üldiselt peaks makromajanduslik finantsabi täiendama Rahvusvahelise Valuutafondi ja muude Euroopa või mitmepoolsete finantseerimisasutuste antavat abi ning koormust tuleks õiglaselt jagada nende asutuste ja teiste rahastajatega. Makromajanduslikku finantsabi tuleks anda seal, kus see tagab liidu kaasatuse lisandväärtuse.
Muudatusettepanek 12 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 13 a (uus)
(13 a)Selleks et makromajanduslik finantsabi vastaks majanduskriisist tulenevatele nõudmisele, peaks liit tagama, et selle eelarveks eraldatakse piisavad rahalised vahendid. Samuti on oluline tagada, et makromajanduslik finantsabi oleks kättesaadav kõigile abikõlblikele riikidele, sõltumata nende majanduslikust suurusest, ning seda tuleks anda kooskõlas liidu muude välisrahastamisvahenditega.
Muudatusettepanek 13 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 14 a (uus)
(14 a)Selleks et hoida tasakaalus ühelt poolt vajadus liidu tõhusa ja tulemusliku finantsabi järele ning teiselt poolt suurem ühtsus, läbipaistvus ja demokraatlik kontroll, tuleks komisjonile delegeerida õigus võtta vastu Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 290 määratletud õigusakte abikõlblike riikide ja territooriumide ning konkreetsetele riikidele ja territooriumidele finantsabi andmise kohta. Eriti oluline on, et komisjon viiks oma ettevalmistava töö käigus läbi asjakohaseid konsultatsioone, sealhulgas ekspertide tasandil. Delegeeritud õigusaktide ettevalmistamisel ja koostamisel peaks komisjon tagama, et asjakohased dokumendid edastatakse sama- ja õigeaegselt ning sobival viisil Euroopa Parlamendile ja nõukogule.
Muudatusettepanek 14 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 15
(15) Selleks et tagada käesoleva määruse rakendamiseks ühesugused tingimused seoses makromajandusliku finantsabi tehingute heakskiitmise ja juhtimisega kolmandates riikides, tuleks komisjonile anda rakendusvolitused. Kõnealuseid volitusi tuleks kasutada vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes.
(15) Selleks et tagada käesoleva määruse rakendamiseks ühtsed tingimused, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused. Kõnealuseid volitusi tuleks kasutada vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrusele (EL)nr182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes.
Muudatusettepanek 15 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 16
(16)Kontrollimenetlust tuleks kasutada rakendusotsuste puhul, millega määratletakse iga üksiku makromajandusliku finantsabi tehingu summa, vorm, kestus ja üldtingimused, arvestades et sellistel otsustel on oluline mõju eelarvele.
välja jäetud
Muudatusettepanek 16 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 17
(17)Nõuandemenetlust tuleks kasutada vastastikuse mõistmise memorandumi puhul, milles sätestatakse liidu makromajandusliku finantsabiga seotud majanduspoliitika meetmed, arvestades et vastastikuse mõistmise memorandum ei ole üldine rakendusakt ega ka akt, millega kaasneb eelarvele või kolmandatele riikidele muud mõju, kui see, mis tuleneb abi andmise otsusest,
välja jäetud
Muudatusettepanek 17 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõige 1
1. Käesoleva määrusega nähakse ette üldsätted makromajandusliku finantsabi andmiseks artiklis 2 sätestatud abikõlblikele kolmandatele riikidele ja territooriumidele.
1. Käesoleva määrusega nähakse ette üldsätted liidu makromajandusliku finantsabi andmiseks artiklis 2 osutatud abikõlblikele kolmandatele riikidele ja territooriumidele (edaspidi „abisaavad riigid”).
Muudatusettepanek 18 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõige 2
2. Makromajanduslik finantsabi on erandlik rahastamisvahend, millega antakse abikõlblikele kolmandate riikidele ja territooriumidele sidumata ja mittesihtotstarbelist maksebilansi toetust. Selle eesmärk on taastada jätkusuutlik välisrahastamine, kui riigil on välisrahastusega raskusi. Sellega toetatakse maksebilansi raskuste kõrvaldamiseks võetavate kohandamis- ja struktuurireformimeetmete rakendamist.
2. Makromajanduslik finantsabi on erandlik rahastamisvahend, millega antakse abisaavatele riikidele sidumata ja mittesihtotstarbelist maksebilansi toetust. Selle eesmärk on taastada jätkusuutlik välisrahastamine, kui abisaaval riigil on välisrahastusega raskusi. Sellega toetatakse nimetatud abisaavate riikide ja liidu vahel asjaomaste kahepoolsete lepingute ja programmide ning maksebilansi raskuste kõrvaldamiseks võetavate kohandamis- ja struktuurireformimeetmete rakendamist.
Muudatusettepanek 19 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõige 3
3. Makromajanduslikku finantsabi võib anda tingimusel, et koos mitmepoolsete finantseerimisasutustega on kindlaks tehtud, et pärast Rahvusvahelise Valuutafondi ja teiste mitmepoolsete institutsioonide poolt vahendite eraldamist on riigil endiselt vajadus välisrahastuse järele, hoolimata sellest, et on rakendatud jõulisi majanduse stabiliseerimis- ja reformikavasid.
3. Makromajanduslikku finantsabi võib anda tingimusel, et koos Euroopa või mitmepoolsete finantseerimisasutustega on kindlaks tehtud, et pärast Rahvusvahelise Valuutafondi ja teiste Euroopa või mitmepoolsete finantseerimisasutuste poolt vahendite eraldamist on abisaaval riigil endiselt vajadus välisrahastuse järele, hoolimata sellest, et ta on rakendanud jõulisi majanduse stabiliseerimis- ja reformikavasid.
Muudatusettepanek 20 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 2 – pealkiri
Abikõlblikud riigid
Abikõlblikud riigid ja territooriumid
Muudatusettepanek 21 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 2 – sissejuhatav osa
Kolmandad riigid ja territooriumid, mis on kõlblikud saama makromajanduslikku finantsabi, on järgmised:
1.Kolmandad riigid ja territooriumid, mis on kõlblikud saama majanduslikku finantsabi, tingimusel et nad vastavad artiklis 6 sätestatud kriteeriumidele (edaspidi „abisaavad riigid”), on järgmised:
Muudatusettepanek 22 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 2 – esimene lõik – punkt c
c) muud kolmandad riigid erandlikel ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel. Sellised riigid peavad olema poliitiliselt, majanduslikult ja geograafiliselt lähedased Euroopa Liidule.
c) muud kolmandad riigid, mis etendavad määravat rolli piirkondliku stabiilsuse säilitamisel ning on liidu jaoks strateegilise tähtsusega, erandlikel ja nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel. Sellised riigid peavad olema poliitiliselt, majanduslikult ja geograafiliselt lähedased Euroopa Liidule.
Muudatusettepanek 23 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 2 – lõige 1 a (uus)
1 a. Komisjonile antakse õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte vastavalt artiklile 14a, et muuta I lisa punkte 1 ja 2 nende ajakohastamiseks, järgides asjakohaseid poliitilisi otsuseid, lähtuvalt riikide staatusest kandidaatriigi või võimaliku kandidaatriigina või lähtuvalt Euroopa naabruspoliitikast.
Muudatusettepanek 24 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 2 – lõige 1 b (uus)
1 b. Komisjonile antakse õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte vastavalt artiklile 14a, et vajadusel täiendada käesolevat määrust abikõlblike riikidega, kes vastavad käesoleva artikli lõike 1 punktis c toodud kriteeriumidele.
Muudatusettepanek 25 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 4 – lõige 1
1. Käesoleva määruse alusel toetusena antava makromajandusliku finantsabi summad on kooskõlas mitmeaastases finantsraamistikus sätestatud eelarveassigneeringutega.
1. Käesoleva määruse alusel toetuse vormis antava makromajandusliku finantsabi summad on kooskõlas mitmeaastases finantsraamistikus sätestatud eelarveassigneeringutega.
Muudatusettepanek 26 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 4 – lõige 2
2. Käesoleva määruse alusel laenuna antavad makromajandusliku finantsabi summad eraldatakse vastavalt nõukogu 25. mai 2009. aasta määrusele (EÜ, Euratom) 480/2009 välistegevuse tagatisfondi asutamise kohta.
2. Käesoleva määruse alusel laenu vormis antavad makromajandusliku finantsabi summad eraldatakse vastavalt nõukogu 25. mai 2009. aasta määrusele (EÜ, Euratom) nr 480/2009 välistegevuse tagatisfondi asutamise kohta.
Muudatusettepanek 27 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 4 – lõige 3
3. Eelarvepädevad institutsioonid kinnitavad iga-aastased assigneeringud finantsraamistiku piires. Aastate 2011–2013 vastavad võrdlussummad on kehtestatud II lisas.
Muudatusettepanek 28 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 5 – lõige 1
1. Abi suurus põhineb sellel, kui suur on abisaava riigi täiendav vajadus välisrahastuse järele. Komisjon määrab selle kindlaks koostöös rahvusvaheliste finantseerimisasutustega ulatusliku ja hästi dokumenteeritud kvantitatiivse hindamise alusel. Komisjon võtab eelkõige aluseks kõnealuse riigi kohta Rahvusvahelise Valuutafondi koostatud viimased maksebilansi prognoosid ja võtab arvesse mitmepoolsete rahastajate eeldatavat rahalist panust.
1. Abi kavandatav suurus põhineb sellel, kui suur on abisaava riigi täiendav vajadus välisrahastuse järele. Komisjon määrab selle kindlaks koostöös Rahvusvahelise Valuutafondi ja muude Euroopa või mitmepoolsete finantseerimisasutustega ulatusliku ja hästi dokumenteeritud kvantitatiivse hindamise alusel. Komisjon võtab eelkõige aluseks abisaava riigi kohta Rahvusvahelise Valuutafondi ja Euroopa või muude mitmepoolsete finantseerimisasutuste koostatud viimased maksebilansi prognoosid ja võtab arvesse mitmepoolsete rahastajate eeldatavat rahalist panust, nagu ka kõnealuses riigis juba kasutatavaid liidu muid välisrahastamisvahendeid.
Muudatusettepanek 29 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 5 – lõige 2
2. Makromajandusliku finantsabi summade kindlaksmääramisel võetakse arvesse ka vajadust tagada õiglane koormuse jagamine muude rahastajatega.
2. Makromajandusliku finantsabi summa kindlaksmääramisel võetakse arvesse ka vajadust tagada õiglane koormuse jagamine liidu ja muude rahastajate vahel. Liidu panus peaks olema piisav, et garanteerida selle lisandväärtus, ning tavaolukorras ei peaks jääma alla 20%.
Muudatusettepanek 30 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 5 – lõige 3
3. Kui abisaava riigi vajadus rahastuse järele makromajandusliku finantsabi väljamaksete perioodil oluliselt väheneb, võib komisjon kooskõlas artikli 14 lõikega 2 otsustada abi andmise raames eraldatavat summat vähendada, abi peatada või tühistada.
3. Kui abisaava riigi vajadus rahastuse järele makromajandusliku finantsabi väljamaksete perioodil oluliselt väheneb, hindab komisjon uuesti abisaava riigi majanduslikku ja finantsolukorda ning võib selle hinnangu alusel võtta artiklis 14a sätestatud korras vastu delegeeritud õigusakte, et muuta IIa lisa eesmärgiga abi andmise raames eraldatavat summat vähendada, abi peatada või tühistada.
Muudatusettepanek 31 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 6 – lõige 1
1. Makromajandusliku finantsabi andmise eeltingimus on, et abisaav riik austab tulemuslikke demokraatlikke mehhanisme, sealhulgas parlamentaarset mitmeparteisüsteemi, õigusriigi põhimõtet ja inimõigusi.
1. Makromajandusliku finantsabi andmise eeltingimus on, et abisaav riik austab tulemuslikke demokraatlikke mehhanisme, sealhulgas parlamentaarset mitmeparteisüsteemi, õigusriigi põhimõtet ja inimõigusi. Selle hinnangu andmine tehakse ülesandeks Euroopa välisteenistusele koostöös Euroopa Komisjoniga ning selles võetakse arvesse abisaavaid riike käsitlevaid Euroopa Parlamendi resolutsioone ja raporteid. Hinnangus võib anda poliitilisi soovitusi seoses demokraatlike institutsioonide tugevdamise, inimõiguste austamise, läbipaistvuse suurendamise ja korruptsioonivastase võitlusega. Aruanne lisatakse igasse artikli 7 lõikes 3 nimetatud delegeeritud õigusakti. Selleks et kaitsta liidu demokraatlikke väärtusi ja huve ning tugevdada põhiõiguste kaitset abisaavates riikides, sisaldab vastastikuse mõistmise memorandum riigipõhiseid ning liidu üldise välispoliitikaga kooskõlas olevaid soovitusi õigusriigi põhimõtete tugevdamiseks, inim- ja tööõiguste kaitseks, läbipaistvuse suurendamiseks ja korruptsiooni vastu võitlemiseks.
Muudatusettepanek 32 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 6 – lõige 2
2. Makromajandusliku finantsabi tingimus on Rahvusvahelise Valuutafondi kava olemasolu, mis hõlmab Rahvusvahelise Valuutafondi rahaliste vahendite kasutamist.
2. Makromajandusliku finantsabi tingimus on Rahvusvahelise Valuutafondi kava olemasolu, mis hõlmab Rahvusvahelise Valuutafondi või muude Euroopa või mitmepoolsete finantseerimisasutuste rahaliste vahendite kasutamist.
Muudatusettepanek 33 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 6 – lõige 3
3. Abi väljamaksete tegemise tingimuseks on Rahvusvahelise Valuutafondi kava rahuldav täitmine. Samuti peab abisaav riik võtma teatava ajavahemiku jooksul mitmeid täpselt kindlaks määratud ja struktuurireformidele keskenduvaid majanduspoliitikameetmeid, mille komisjon ja abisaav riik lepivad kokku ning mis sätestatakse vastastikuse mõistmise memorandumis.
3. Abi väljamaksete tegemise tingimuseks on Rahvusvahelise Valuutafondi või muu Euroopa või mitmepoolse finantseerimisasutuse kava rahuldav täitmine ning poliitiliste ja väärtuspõhiste põhimõtete järgimine. Samuti peab abisaav riik võtma teatava ajavahemiku jooksul mitmeid täpselt kindlaks määratud ja struktuurireformidele keskenduvaid majanduspoliitikameetmeid, mille komisjon ja abisaav riik lepivad kokku ning mis sätestatakse vastastikuse mõistmise memorandumis.
Muudatusettepanek 34 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 7 – lõige 2
2. Kui artiklites 1, 2, 4 ja 6 osutatud tingimused on täidetud, annab komisjon makromajanduslikku abi vastavalt artikli 14 lõikele 2.
2. Pärast taotluse saamist viib komisjon läbi hinnangu, et selgitada välja, kas artiklites 1, 2, 4 ja 6 osutatud tingimused makromajandusliku abi andmiseks on täidetud. Kui tingimused on täidetud, määrab komisjon oma otsusega abi suuruse ja vormi, lähtudes vastavalt artiklites 5 ja 3 osutatud tingimustest.
Muudatusettepanek 35 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 7 – lõiked 3 ja 3 a (uus)
3. Laenuandmise otsuses täpsustatakse makromajandusliku finantsabi summa, laenu maksimaalne keskmine tagasimaksetähtaeg ja osamaksete maksimaalne arv. Toetuse andmise otsuses täpsustatakse summa ja osamaksete maksimaalne arv. Mõlemal juhul määratletakse makromajandusliku finantsabi saamise ajavahemik. Reeglina ei ületa see kolme aastat.
3. Lõike 2 kohaldamisel delegeeritakse komisjonile õigus võtta vastu õigusakte kooskõlas artikliga 14a, et kehtestada ja muuta IIa lisa, eesmärgiga tagada konkreetsele riigile või territooriumile makromajanduslik finantsabi. Delegeeritud õigusaktis sätestab komisjon muuhulgas järgmist:
a) kõigil juhtudel – abi saaja, abi maksimaalse kogusumma, abi vormi ning abi saamise ajavahemiku;
b) juhul kui tehakse otsus anda laenu – makromajandusliku finantsabi summa, laenu maksimaalse keskmise tagasimaksetähtaja ja osamaksete maksimaalse arvu;
c) juhul kui tehakse otsus anda toetust – summa ja osamaksete maksimaalse arvu. Otsusega anda toetust peab kaasnema ka toetuse andmise (või toetuse ühe komponendi) põhjendus.
3 a. Reeglina ei ületa makromajandusliku finantsabi saamise ajavahemik kolme aastat.
Muudatusettepanek 36 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 7 – lõige 4
4. Pärast makromajandusliku finantsabi andmise otsuse heakskiitmist lepib komisjon artikli 14 lõikes 3 sätestatud korras abisaava riigiga kokku artikli 6 lõigetes 3, 4, 5 ja 6 osutatud poliitikameetmed.
4. Pärast makromajandusliku finantsabi andmist käsitleva delegeeritud õigusakti vastuvõtmist võib komisjon tihedas koostöös Euroopa välisteenistusega võtta artikli 14 lõikes 3 sätestatud korras vastu delegeeritud õigusakte, et leppida abisaava riigiga kokku vastastikuse mõistmise memorandumi artikli 6 lõigetes 1, 3, 4, 5 ja 6 osutatud poliitikameetmed.
Muudatusettepanek 37 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 7 – lõige 5
5. Pärast makromajandusliku finantsabi andmise otsuse heakskiitmist lepib komisjon abisaava riigiga kokku abi üksikasjalikud finantstingimused. Need sätestatakse toetus- või laenulepingus.
5. Pärast makromajandusliku finantsabi andmist käsitleva delegeeritud õigusakti vastuvõtmist lepib komisjon abisaava riigiga kokku abi üksikasjalikud finantstingimused. Need sätestatakse toetus- või laenulepingus.
Muudatusettepanek 38 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 7 – lõige 6
6. Komisjon teavitab Euroopa Parlamenti ning nõukogu igale riigile antava abiga seotud arengust ning esitab neile asjakohased dokumendid.
6. Komisjon teavitab Euroopa Parlamenti ning nõukogu igale riigile antava abiga seotud arengust ning esitab neile õigeaegselt asjakohased dokumendid.
Muudatusettepanek 39 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 9 – lõige 2
2. Abi makstakse järjestikuste osamaksetena, makse tegemise eelduseks on artikli 6 lõigetes 2 ja 3 osutatud tingimuste täitmine.
2. Abi makstakse järjestikuste osamaksetena, makse tegemise eelduseks on artikli 6 lõigetes 1, 2 ja 3 osutatud tingimuste täitmine.
Muudatusettepanek 40 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 9 – lõige 3
3. Komisjon kontrollib korrapäraste ajavahemike järel, et artikli 6 lõigetes 2 ja 3 osutatud tingimusi täidetakse ka edaspidi.
3. Komisjon kontrollib korrapäraste ajavahemike järel, et artikli 6 lõigetes 2 ja 3 osutatud tingimusi täidetakse ka edaspidi. Euroopa välisteenistus kontrollib korrapäraste ajavahemike järel ja ettenägematute asjaolude ilmnemisel viivitamatult, et artikli 6 lõikes 1 osutatud tingimusi täidetakse ka edaspidi, ning annab sellest vastavalt teada komisjonile.
Muudatusettepanek 41 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 9 – lõige 4
4. Kui artikli 6 lõigetes 2 ja 3 osutatud tingimused ei ole täidetud, saab komisjon abi väljamaksmise ajutiselt peatada, abisummat vähendada või abi tühistada.
4. Kui artikli 6 lõigetes 1, 2 ja 3 osutatud tingimused ei ole täidetud, saab komisjon tihedas koostöös Euroopa välisteenistusega abi väljamaksmise ajutiselt peatada, abisummat vähendada või abi tühistada.
Muudatusettepanek 42 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 9 – lõige 4 a (uus)
4 a. Nimetatud juhtudel, ja kui abiandmise peatamine pärast Euroopa välisteenistusega konsulteerimist lõpetatakse, teavitab komisjon Euroopa Parlamenti ja nõukogu selle põhjustest.
Muudatusettepanek 43 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 11 – lõige 1
1. Abisaavad riigid kontrollivad korrapäraselt, et liidu eelarvest eraldatud rahastamist kasutatakse nõuetekohaselt, võtavad asjakohased meetmed rikkumiste ja pettuse ennetamiseks ning vajaduse korral võtavad õiguslikke meetmeid, et nõuda tagasi käesoleva määruse alusel antud need rahalised vahendid, mis on ebaseaduslikult omastatud.
1. Käesolevast määrusest lähtuvad mis tahes kokkulepped peavad sisaldama sätteid, millega tagatakse, et abisaavad riigid kontrollivad korrapäraselt, et liidu eelarvest eraldatud rahastamist kasutatakse nõuetekohaselt, võtavad asjakohased meetmed rikkumiste ja pettuse ennetamiseks ning vajaduse korral võtavad õiguslikke meetmeid, et nõuda tagasi käesoleva määruse alusel antud need rahalised vahendid, mis on ebaseaduslikult omastatud.
Muudatusettepanek 44 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 11 – lõige 3 a (uus)
3 a. Artikli 6 lõikes 3 osutatud vastastikuse mõistmise memorandum või käesolevast määrusest tulenev mis tahes kokkulepe peab tagama komisjonile ja kontrollikojale käesoleva artikli lõigetega 2 ja 3 sätestatud õigused makromajandusliku finantsabi saamise ajavahemiku jooksul ning pärast selle lõppu.
Muudatusettepanek 45 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 12 – lõige 1
1. Komisjon hindab korrapäraselt makromajandusliku finantsabi tulemusi ja tõhusust, et teha kindlaks, kas eesmärgid on saavutatud, ning anda soovitusi tulevaste tehingute parandamiseks.
1. Komisjon hindab korrapäraselt makromajandusliku finantsabi tulemusi ja tõhusust iga konkreetse abisaava riigi või territooriumi puhul, et teha kindlaks, kas eesmärgid on saavutatud ning anda soovitusi tulevaste tehingute parandamiseks. Artikli 6 lõikes 1 sätestatud poliitilise tingimuslikkuse toimimise hindamisel konsulteerib komisjon Euroopa välisteenistusega.
Muudatusettepanek 46 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 12 – lõige 2
2. Komisjon saadab Euroopa Parlamendile ja nõukogule järelhindamise aruanded, milles hinnatakse seda, mil määral on viimasel ajal tehtud makromajandusliku finantsabi tehingud aidanud kaasa abi eesmärkide saavutamisele.
2. Komisjon saadab Euroopa Parlamendile, nõukogule ja kontrollikojale järelhindamise aruanded, milles hinnatakse seda, mil määral on viimasel ajal tehtud makromajandusliku finantsabi tehingud konkreetse abisaaja riigi või territooriumi puhul aidanud kaasa abi eesmärkide saavutamisele.
Muudatusettepanek 47 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 12 – lõige 2 a (uus)
2 a. Kontrollikoda kontrollib abi finantsjuhtimist.
Muudatusettepanek 48 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 14 – lõige 3
3.Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 4.
välja jäetud
Muudatusettepanek 49 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 14a (uus)
Artikkel 14a
Volituste delegeerimine
1.Komisjonile antakse määruse kohaldamise ajaks õigus võtta vastu artikli 2 lõigetes 1a ja 1b, artikli 5 lõikes 3 ning artikli 7 lõigetes 3 ja 4 osutatud delegeeritud õigusakte.
2.Euroopa Parlament või nõukogu võib delegeeritud volitused igal ajal tagasi võtta. Tagasivõtmise otsusega lõpetatakse selles otsuses nimetatud volituste delegeerimine. Otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas või otsuses kindlaks määratud hilisemal kuupäeval. See ei mõjuta juba jõustunud delegeeritud õigusaktide kehtivust.
3.Niipea kui komisjon on delegeeritud õigusakti vastu võtnud, teeb ta selle üheaegselt teatavaks Euroopa Parlamendile ja nõukogule.
4.Artikli 2 lõigete 1a ja 1b, artikli 5 lõike 3 ning artikli 7 lõigete 3 ja 4 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast õigusakti teatavakstegemist Euroopa Parlamendile ja nõukogule esitanud selle suhtes vastuväiteid või kui nii Euroopa Parlament kui ka nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei kavatse vastuväiteid esitada. Euroopa Parlamendi või nõukogu algatusel pikendatakse seda tähtaega kahe kuu võrra.
Muudatusettepanek 50 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 14b (uus)
Artikkel 14b
Hindamine
1.Hiljemalt…* ja seejärel iga nelja aasta järel esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande käesoleva määruse kohaldamise kohta.
2.Lõikes 1 osutatud aruanne peab sisaldama käesoleva määrusega ette nähtud makromajandusliku finantsabi detailset ülevaadet ning vajaduse korral peab sellele olema lisatud seadusandlik ettepanek käesoleva määruse läbivaatamiseks.
* Neli aastat pärast käesoleva määruse jõustumist.
Muudatusettepanek 51 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 15
Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas ning kaotab kehtivuse 31. detsembril 2013.
Käesolev määrus jõustub kahekümnendalpäeval pärastselle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.
Muudatusettepanek 52 Ettepanek võtta vastu määrus II lisa
Lisa on välja jäetud.
Muudatusettepanek 53 Ettepanek võtta vastu määrus IIa lisa (uus)
Parlamendi muudatusettepanek
IIa LISA
MAKROMAJANDUSLIK FINANTSABI KONKREETSETELE RIIKIDELE JA TERRITOORIUMIDELE