Законодателна резолюция на Европейския парламент от 12 март 2013 г. относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за засилване на икономическия и бюджетния надзор над държавите членки в еврозоната, изпитващи или застрашени от сериозни затруднения по отношение на финансовата им стабилност (COM(2011)0819 – C7-0449/2011 – 2011/0385(COD))
(Обикновена законодателна процедура: първо четене)
Европейският парламент,
– като взе предвид предложението на Комисията до Европейския парламент и до Съвета (COM(2011)0819),
– като взе предвид член 294, параграф 2, член 136 и член 121, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз, съгласно които Комисията е внесла предложението (C7-0449/2011),
– като взе предвид член 294, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз,
– като взе предвид становището на Европейската централна банка от 7 март 2012 г.(1),
– като взе предвид поетия с писмо от 28 февруари 2013 г. ангажимент от представителя на Съвета за одобряване на позицията на Парламента в съответствие с член 294, параграф 4 от Договора за функционирането на ЕС,
– като взе предвид член 55 от своя правилник,
– като взе предвид доклада на комисията по икономически и парични въпроси и становището на комисията по заетост и социални въпроси (A7-0172/2012),
1. Приема изложената по-долу позиция на първо четене(2);
2. Приема за сведение декларацията на Комисията, приложена към настоящата резолюция;
3. Изисква Комисията да се отнесе до него отново, в случай че възнамерява да внесе съществени промени в своето предложение или да го замени с друг текст;
4. Възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на националните парламенти.
Тази позиция заменя измененията, приети на 13 юни 2012 г. (Приети текстове, P7_TA(2012)0242).
Позиция на Европейския парламент, приета на първо четене на 12 март 2013 г. с оглед приемането на Регламент (ЕС) № …/2013 на Европейския парламент и на Съвета за засилване на икономическия и бюджетния надзор над държавите членки в еврозоната, изпитващи или застрашени от сериозни затруднения по отношение на финансовата си стабилност
(Тъй като беше постигнато споразумение между Парламента и Съвета, позицията на Парламента съответства на окончателния законодателен акт, Регламент (ЕС) № 472/2013.)
ПРИЛОЖЕНИЕ КЪМ ЗАКОНОДАТЕЛНАТА РЕЗОЛЮЦИЯ
Изявление на Европейската комисия
След като бъде приет предложеният от нея пакет от два законодателни акта, Комисията възнамерява да предприеме краткосрочни мерки за изграждане на задълбочен и истински икономически и паричен съюз (ИПС), както е посочено в подробния план. Краткосрочните мерки (за период от 6 до 12 месеца) ще включват:
–
В своя Подробен план за задълбочен и истински икономически и паричен съюз Комисията изтъква, че при спазване на определени строги условия дълбокият и истински ИПС би могъл в средносрочна перспектива да включва фонд за обратно изкупуване на дълга и европейски дългови ценни книжа. Водещият принцип би бил всякакви стъпки към по-нататъшно споделяне на риска задължително да се съпровождат от по-голяма фискална дисциплина и интеграция. Изискваната по-задълбочена интеграция на финансовото регулиране, на бюджетната и икономическата политика и съответните инструменти трябва да се съпътства от съразмерна политическа интеграция, гарантираща демократична легитимност и отчетност.
Комисията ще създаде експертна група с цел да задълбочи анализа на потенциалните ползи, рискове, изисквания и пречки за частичната замяна на емитирането на дълг на национално равнище със съвместно емитиране под формата на фонд за обратно изкупуване на дълга и европейски дългови ценни книжа. Групата ще има за задача да извърши подробна оценка на възможните параметри по отношение на нормативната уредба, финансовата структура и необходимата допълваща икономическа и бюджетна рамка. В центъра на вниманието ѝ ще бъде демократичната отчетност.
Групата ще има предвид извършващата се реформа на европейското икономическо и бюджетно управление и в този контекст ще направи оценка на добавената стойност от посочените инструменти. Тя ще посвети специално внимание на неотдавнашните и продължаващи реформи, каквито са прилагането на пакета от два законодателни акта, Европейският механизъм за стабилност и всички други приложими инструменти.
В своя анализ групата ще отдели специално място на устойчивостта на публичните финанси и избягването на морални рискове и ще разгледа и други важни въпроси, каквито са финансовата стабилност, финансовата интеграция и влиянието на паричната политика върху икономиката.
Групата ще се състои от експерти по право, икономика, публични финанси, финансови пазари и управление на държавния дълг. Тя ще бъде поканена да представи заключителния си доклад пред Комисията не по-късно от март 2014 г. Комисията ще извърши оценка на доклада и по целесъобразност ще направи предложения, преди да изтече мандатът ѝ.
–
Проучване на допълнителните възможности, съществуващи в рамките на предпазните мерки на Пакта за стабилност и растеж, за включване, при определени условия, на предприети от държавите членки програми за еднократни публични инвестиции с доказано въздействие върху устойчивостта на публичните финанси в оценката на техните програми за конвергенция и програми за стабилност; това ще се извърши през пролетта ‐ лятото на 2013 г. във връзка с публикуването на съобщението на Комисията относно графика за конвергенция спрямо средносрочната цел;
–
След решението относно следващата многогодишна финансова рамка на ЕС и преди края на 2013 г. Комисията ще представи следните предложения, предназначени да допълнят действащата рамка за икономическо управление: i) мерки за осигуряване на по-добра предварителна координация на проекти за значителни реформи; ii) създаване на „инструмент за конвергенция и конкурентоспособност“ с цел предоставяне на финансова подкрепа за своевременното осъществяване на структурни реформи, които да засилят устойчивия растеж. Тази нова система, която е изцяло в съответствие с метода на Общността, ще се основава на съществуващите надзорни процедури на ЕС. Тя ще съчетава по-задълбочена интеграция на икономическата политика с финансова подкрепа, като по този начин ще зачита принципа, според който стъпките към повече отговорност и икономическа дисциплина се съчетават с повече солидарност. Тя ще има за цел по-специално да увеличи капацитета на държавите членки да абсорбират асиметрични шокове и ще служи като начална фаза от създаването на по-голям фискален капацитет.
–
Комисията освен това се ангажира да предприеме по бърз и всеобхватен начин последващи действия във връзка със: i) своя план за действие за засилване на борбата с данъчните измами и укриването на данъци, по-конкретно с оглед на преразглеждането на набелязаните в него директиви, както и с ii) мерките и предложенията, оповестени от Комисията във връзка с нейния пакет от законодателни актове от 2012 г. в сферата на трудовата заетост и социалната политика.
–
След приемането на единния надзорен механизъм Комисията ще внесе предложение за единен оздравителен механизъм, чиято задача ще бъде преструктурирането и оздравяването на банки в държавите членки, участващи в банковия съюз;
–
Преди края на 2013 г. Комисията ще направи предложение по член 138, параграф 2 от ДФЕС за установяването на единна позиция за получаването от страна на еврозоната на статут на наблюдател в Изпълнителния съвет на МВФ, а впоследствие ‐ и на самостоятелно място.
Като изхожда от представените в подробния план краткосрочни мерки, които могат да се осъществят чрез актове на вторичното законодателство, Комисията се ангажира да представи конкретни идеи за промени в Договора, и то така, че да има достатъчно време те да бъдат обсъдени преди следващите избори за Европейски парламент през 2014 г. Целта е да се осигури законодателна основа за планираните средносрочни мерки, която ще включва създаването на значително подсилена рамка за икономически и бюджетен надзор и контрол, по-развит европейски фискален капацитет в подкрепа на солидарността и осъществяването на структурни реформи, които да засилят устойчивия растеж, както и по-задълбочена интеграция на процеса на вземане на решения в области на политиката като данъчното облагане и пазарите на труда като важен инструмент за солидарност.