Резолюция на Европейския парламент от 22 май 2013 г. относно проекта за Протокол относно прилагането на Хартата на основните права на Европейския съюз към Чешката република (член 48, параграф 3 от Договора за Европейския съюз) (00091/2011 – C7-0385/2011 – 2011/0817(NLE))
Европейският парламент,
– като взе предвид писмото на чешкото правителство до Съвета от 5 септември 2011 г. относно проекта за Протокол относно прилагането на Хартата на основните права на Европейския съюз („Хартата“) към Чешката република,
– като взе предвид писмото на председателя на Европейския съвет от 25 октомври 2011 г., адресирано до председателя на Европейския парламент, във връзка с проект за Протокол относно прилагането на Хартата към Чешката република,
– като взе предвид член 48, параграф 3, първа алинея от Договора за Европейския съюз (ДЕС), съгласно който Европейският съвет се е консултирал с него (C7–0385/2011),
– като взе предвид член 6, параграф 1 от ДЕС и като взе предвид Хартата,
– като взе предвид Протокол № 30 относно прилагането на Хартата на основните права на Европейския съюз към Полша и към Обединеното кралство, приложен към ДЕС и към Договора за функционирането на Европейския съюз,
– като взе предвид заключенията от заседанието на 29 и 30 октомври 2009 г. на държавните и правителствените ръководители на държавите членки, в рамките на Европейския съвет,
– като взе предвид декларациите относно Хартата, приложени към заключителния акт на Междуправителствената конференция, която прие Договора от Лисабон, подписан на 13 декември 2007 г., и по-специално Декларация № 1 на всички държави членки, Декларация № 53 на Чешката република, Декларации № 61 и № 62 на Република Полша,
– като взе предвид Резолюция 330, приета на 12-то заседание на Сената на Чешката република от 6 октомври 2011 г.,
– като взе предвид член 74а от своя правилник,
– като взе предвид доклада на комисията по конституционни въпроси (A7-0174/2013),
като има предвид, че:
A. държавните и правителствените ръководители, заседаващи в рамките на Европейския съвет на 29 и 30 октомври 2009 г., се споразумяха, че по време на сключването на следващия договор за присъединяване и в съответствие с техните конституционни изисквания, ще приложат към Договорите Протокол относно прилагането на Хартата към Чешката република.
Б. на 5 септември 2011 г. правителството на Чехия в писмо от постоянния си представител представи на Съвета предложение, в съответствие с член 48, параграф 2 от ДЕС, за преразглеждане на Договорите с цел добавянето на Протокол относно прилагането на Хартата към Чешката република.
В. на 11 октомври 2011 г., в съответствие с член 48, параграф 2 от ДЕС, Съветът представи на Европейския съвет предложение за изменение на Договорите във връзка с добавянето на Протокол относно прилагането на Хартата към Чешката република.
Г. в съответствие с член 48, параграф 3, първа алинея от ДЕС Европейският съвет се консултира с Парламента дали предлаганите изменения следва да бъдат разгледани.
Д. в съответствие с член 6, параграф 1 от ДЕС Европейският съюз зачита правата, свободите и принципите, определени в Хартата, като имащи същата юридическа и обвързваща сила като Договорите.
Е. протоколите представляват неразделна част от договорите, към които са прикрепени, и следователно допълнителен протокол за създаване на специални правила по отношение на прилагането на части от правото на Съюза към държава членка налага преразглеждане на Договорите.
Ж. в съответствие с член 6, параграф 1, втора алинея от ДЕС Хартата не разширява по никакъв начин определените в Договорите области на компетентност на Съюза.
З. в съответствие с член 51 от Хартата, разпоредбите й се отнасят за институциите, органите, службите и агенциите на Съюза при зачитане на принципа на субсидиарност, както и за държавите членки единствено когато те прилагат правото на Съюза. В този смисъл тези институции, органи, служби и агенции трябва да зачитат правата, да спазват принципите и да насърчават прилагането на Хартата в съответствие със своите правомощия и при зачитане на предоставените от Договорите правомощия на Съюза. Както утвърждава Декларация № 1 на държавите членки, Хартата не разширява приложното поле на правото на Съюза извън областите на компетентност на Съюза, нито създава нови области на компетентност или задачи за Съюза и не изменя областите на компетентност и задачите, определени в Договорите.
И. според параграф 2 от Декларация № 53 на Чешката република Хартата „не намалява приложното поле на националното право и не ограничава съществуващата компетентност на националните органи в тази област“, като по този начин се установява, че целостта на правния ред на Чешката република е гарантирана, без да се налага да се прибягва до допълнителен инструмент.
Й. въз основа на академичните данни и съдебната практика, Протокол № 30 не освобождава Полша и Обединеното кралство от задължителните разпоредби на Хартата, той не представлява „клауза за отказ от участие“, не изменя Хартата и не променя правното положение, което би съществувало, ако той не съществуваше(1). Единствената последица е създаване на правна несигурност не само в Полша и Обединеното кралство, но и в други държави членки.
К. важна функция на Хартата е да повиши популярността на основните права и да ги направи по-видими, но Протокол № 30 води до правна несигурност и политическо объркване, като по този начин се подкопават усилията на Съюза за постигане и поддържане на еднакво високо и равнопоставено ниво на защита на правата.
Л. ако Протокол № 30 би могъл някога да се тълкува като ограничаване на обхвата или силата на разпоредбите на Хартата, това би довело до намаляване на защитата на основните права и свободите, предоставени на хората в Полша, Обединеното кралство и, евентуално в бъдеще – в Чешката република.
M. Чешкият парламент ратифицира Договора от Лисабон, във формата, в която той беше подписан, без никакви резерви или квалификации относно пълното спазване на Хартата от страна на Чешката република(2).
Н. Сенатът на Чешката република, в своята Резолюция 330 от 6 октомври 2011 г. се противопоставя на прилагането на Протокол № 30 към Чешката република, като изтъква основанието, че това би намалило стандартите на защита на основните права и свободи, предоставени на чешките граждани. Сенатът на Чешката република също така поставя под въпрос – двусмислените - конституционни обстоятелства, при които въпросът е повдигнат за първи път от страна на президента на републиката – едва след като парламентарната ратификация на Договора от Лисабон беше приключила.
O. през 2008 г. и 2009 г. чешкият Конституционен съд отхвърли две петиции с основанието, че Договорът от Лисабон съответства изцяло на чешкото конституционно право, но не може да се изключи възможността петиция срещу предлаганото изменение на Договорите да бъде внесена в същия съд.
П. Парламентът, в дух на искрено сътрудничество, е длъжен да даде своето становище на Европейския съвет относно всички предложени промени на Договора, независимо от тяхната значимост, но по никакъв начин не е обвързан да се съгласи с Европейския съвет.
Р. продължават да съществуват съмнения относно готовността на чешкия парламент да доведе до край ратификацията на новия протокол, който цели разширяване на приложното поле на Протокол № 30, така че то да включва Чешката република; в случай че Европейският съвет реши да разгледа предложеното изменение, други държави членки биха могли да не започват процедури по ратифициране, докато Чешката република не завърши своята;
1. Призовава Европейския съвет да не разглежда предлаганото изменение на Договорите;
2. Възлага на своя председател да предаде настоящата резолюция и позицията на Парламента на Европейския съвет, на Съвета, на Комисията и на правителството и парламента на Чешката република.
Договорът от Лисабон бе ратифициран от Камарата на депутатите на Чешката република на 18 февруари 2009 г и от Сената на Чешката република– на 9 май 2009 г.