Legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 11. prosince 2013 o návrhu směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2011/16/EU, pokud jde o povinnou automatickou výměnu informací v oblasti daní (COM(2013)0348 – C7-0200/2013 – 2013/0188(CNS))
(Zvláštní legislativní postup – konzultace)
Evropský parlament,
– s ohledem na návrh Komise předložený Radě (COM(2013)0348),
– s ohledem na článek 115 Smlouvy o fungování Evropské unie, podle kterého Rada konzultovala s Parlamentem (C7-0200/2013),
– s ohledem na článek 55 jednacího řádu,
– s ohledem na zprávu Hospodářského a měnového výboru a stanovisko Výboru pro rozpočtovou kontrolu (A7-0376/2013),
1. schvaluje pozměněný návrh Komise;
2. vyzývá Komisi, aby návrh v souladu s čl. 293 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie změnila odpovídajícím způsobem;
3. vyzývá Radu, aby informovala Parlament, bude-li mít v úmyslu odchýlit se od znění schváleného Parlamentem;
4. vyzývá Radu, aby znovu konzultovala s Parlamentem, bude-li mít v úmyslu podstatně změnit návrh Komise;
5. pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě, Komisi, jakož i vnitrostátním parlamentům.
Znění navržené Komisí
Pozměňovací návrh
Pozměňovací návrh 1 Návrh směrnice Bod odůvodnění 1
(1) Vposledních letech výrazně narostly problémy způsobené daňovými podvody a daňovými úniky adostaly se do středu pozornosti vUnii i ve světě. Neoznámené anezdaněné příjmy značně snižují daňové příjmy členských států. Proto je naléhavě nutné zvýšit účinnost a efektivnost výběru daní. Automatická výměna informací představuje vtomto ohledu významný nástroj aKomise vesvém sdělení ze dne 6.prosince 2012 obsahujícím akční plán proposílení boje proti daňovým podvodům aúnikům8 zdůraznila nutnost důsledně prosazovat automatickou výměnu informací jako budoucí evropský amezinárodní standard pro transparentnost avýměnu informací vdaňové oblasti. Evropská rada dne 22. května 2013 požádala orozšíření automatické výměny informací naúrovni Unie anaglobální úrovni, ato sohledem naboj proti daňovým podvodům, daňovým únikům aagresivnímu daňovému plánování.
(1) Vposledních letech výrazně narostly problémy způsobené daňovými podvody, daňovými úniky a agresivním daňovým plánováním a dostaly se do středu pozornosti vUnii ive světě, zejména v době krize. Neoznámené anezdaněné příjmy značně snižují daňové příjmy členských států a vytvářejí podmínky pro nekalou hospodářskou soutěž a znamenají ztráty. Proto je naléhavě nutné zvýšit účinnost a efektivnost výběru daní. Měly by být zavedeny účinné systémy umožňující zvýšit účinnost výběru daní a určit členský stát, jehož daňové předpisy mají být uplatňovány. Automatická výměna informací představuje vtomto ohledu významný nástroj aKomise vesvém sdělení ze dne 6.prosince 2012 obsahujícím akční plán proposílení boje proti daňovým podvodům aúnikům8 zdůraznila nutnost důsledně prosazovat automatickou výměnu informací jako budoucí evropský amezinárodní standard pro transparentnost avýměnu informací vdaňové oblasti. Evropský parlament ve svém usnesení ze dne 21. května 2013 o boji proti daňovým podvodům, daňovým únikům a daňovým rájům9 a Evropská rada dne 22. května 2013 požádaly orozšíření automatické výměny informací naúrovni Unie anaglobální úrovni, ato sohledem naboj proti daňovým podvodům, daňovým únikům aagresivnímu daňovému plánování.
Pozměňovací návrh 2 Návrh směrnice Bod odůvodnění 1 a (nový)
(1a) Daňová politika byla v minulosti vnímána jako výhradně vnitrostátní záležitost, v níž Unie nehraje žádnou roli. V současnosti musí být daňová problematika vzhledem ke globalizaci projednávána i na úrovni Unie. Bylo by účinnější a efektivnější, aby výměnu informací o daních koordinovala jménem členských států Komise, než aby existovala řada dvoustranných dohod mezi členskými státy. Normy pro automatickou výměnu informací se v jednotlivých zemích liší. To je zbytečně složité a pro členské státy i finanční instituce v Unii to znamená zbytečně vysoké náklady.
Pozměňovací návrh 3 Návrh směrnice Bod odůvodnění 1 b (nový)
(1b) Definice týkající se směrnice 2011/16/EU by měly být vypracovány ve spolupráci s OECD v této oblasti za účelem poskytnutí jasných vysvětlení, zjednodušení regulačního rámce a podpory soudržnosti změn s uvedenou směrnicí.
Pozměňovací návrh 4 Návrh směrnice Bod odůvodnění 3
(3) Jak bylo zdůrazněno v žádosti Evropské rady, je vhodné s rozšířením automatické výměny informací pokročit, jak je stanoveno včl.8 odst.5 směrnice 2011/16/EU. Iniciativa Unie zajišťuje ucelený, jednotný akomplexní celounijní přístup v oblastiautomatické výměny informací navnitřním trhu, což by vedlo k úsporám nákladů jak daňových správ, tak i ekonomických subjektů.
(3) Jak bylo zdůrazněno v žádosti Evropské rady, je vhodné s rozšířením automatické výměny informací pokročit, jak je stanoveno včl.8 odst.5 směrnice 2011/16/EU. Iniciativa Unie zajišťuje ucelený, jednotný akomplexní celounijní přístup voblastiautomatické výměny informací navnitřním trhu a je důležitá pro zlepšení účinnosti daňových systémů a pro posílení vnitřního trhu, kde souběžná existence 28 vnitrostátních daňových systémů vede k problémům z hlediska dvojího zdanění a narušování hospodářské soutěže. Členské státy by měly prospěch z rovnocenné výměny informací a nadto by Unie mohla stanout v čele úsilí o prosazení podobných norem v mezinárodním měřítku.
Pozměňovací návrh 5 Návrh směrnice Bod odůvodnění 3 a (nový)
(3a) Členské státy by měly zavést správní spolupráci a výměnu informací, která nebude v rozporu s procesními právy daňových poplatníků ani s jejich právem na soukromí.
Pozměňovací návrh 6 Návrh směrnice Bod odůvodnění 3 b (nový)
(3b) V souladu se zprávou OECD ze dne 19. června 2013 a s prohlášením vedoucích činitelů států G20 z Petrohradu ze dne 6. září 2013 by měla být automatická výměna informací založena na společném celosvětovém modelu, který bude zajišťovat náležitou důvěrnost a řádné nakládání s vyměňovanými informacemi. Rozšíření automatické výměny informací v daňové oblasti bude představovat příspěvek Unie k činnosti OECD a mělo by zvýšit pravděpodobnost vytvoření soudržného celosvětového systému založeného na novém standardu OECD, který bude představen v únoru 2014.
Pozměňovací návrh 7 Návrh směrnice Bod odůvodnění 3 c (nový)
(3c) Předkládají-li se údaje daňovým orgánům za účelem výměny informací s jinými zeměmi, je důležité objasnit, jak tyto orgány mohou dané údaje používat.
Pozměňovací návrh 9 Návrh směrnice Bod odůvodnění 4 a (nový)
(4a) V zájmu omezení nejednoznačnosti a nesoudržnosti a snížení nákladů je nezbytně nutné koordinovat provádění této směrnice s uplatňováním zákona FATCA.
Pozměňovací návrh 10 Návrh směrnice Bod odůvodnění 5
(5) Uzavření paralelních anekoordinovaných dohod členskými státy podle článku 19 směrnice 2011/16/EU by vedlo knarušení, které by nepříznivě ovlivnilo řádné fungování vnitřního trhu. Rozšířená automatická výměna informací, která by vycházela z celounijního právního nástroje, by odstranila potřebu členských států uplatnit uvedené ustanovení s cílem uzavřít dvoustranné nebo mnohostranné dohody, které mohou být považovány za přiměřené ve stejné věci, chybí-li relevantní právní předpisy Unie.
(5) Uzavření paralelních anekoordinovaných dohod členskými státy podle článku 19 směrnice 2011/16/EU by vedlo knarušení, které by nepříznivě ovlivnilo řádné fungování vnitřního trhu a unijní přístup obecně. Rozšířená automatická výměna informací, která by vycházela z celounijního právního nástroje, by odstranila potřebu členských států uplatnit uvedené ustanovení s cílem uzavřít dvoustranné nebo mnohostranné dohody, které mohou být považovány za přiměřené ve stejné věci, chybí-li relevantní právní předpisy Unie. Unie by tak byla v lepší vyjednávací pozici pro prosazení přísnějších norem pro výměnu informací v daňové oblasti na celosvětové úrovni.
Pozměňovací návrh 11 Návrh směrnice Bod odůvodnění 5 a (nový)
(5a) Pod vedením OECD jsou vytvářeny vzorové dvoustranné a mnohostranné dohody o výměně informací. Kromě toho probíhají jednání mezi Spojenými státy a řadou zemí o provádění zákona FATCA prostřednictvím dvoustranných dohod. Navrhované změny směrnice 2011/16/EU o správní spolupráci v oblasti daní do značné míry regulují výměnu informací, jíž se týká zákon FATCA a činnost OECD. Komise by měla vyjasnit vztah mezi těmito regulačními opatřeními a zajistit tak, aby je byly vnitrostátní daňové orgány a finanční instituce zodpovědné za uplatňování těchto změn schopny provádět.
Pozměňovací návrh 12 Návrh směrnice Bod odůvodnění 6 a (nový)
(6a) Nové kategorie příjmů a kapitálu, u nichž tato směrnice zavádí povinnou výměnu informací, by měly být zavedeny souladu s jejich výkladem ve vnitrostátních právních předpisech členského státu, který informace podává.
Pozměňovací návrh 13 Návrh směrnice Bod odůvodnění 7 a (nový)
(7a) Účelem stávajícího podávání informací o kapitálových příjmech a příjmech ze služeb vnitrostátním daňovým orgánům je mimo jiné poskytnout podklady pro účely zdanění a pro výměnu informací s ostatními zeměmi. Pokud se však požadavek na poskytování informací nyní změní a informace budou získávány výhradně za účelem jejich výměny, je důležité vyjasnit, jak budou vnitrostátní daňové orgány oprávněny tyto informace používat.
Pozměňovací návrh 15 Návrh směrnice Bod odůvodnění 9 a (nový)
(9a) Každý členský stát by měl stanovit sankce za porušení této směrnice a přijmout vhodná opatření, aby zajistil její dodržování.
Pozměňovací návrh 16 Návrh směrnice Bod odůvodnění 10
(10) Tato směrnice respektuje základní práva adodržuje zásady uznané zejména Listinou základních práv Evropské unie.
(10) Tato směrnice respektuje základní práva adodržuje zásady uznané zejména v článku 16 Smlouvy o fungování Evropské unie a v článku 8 Listiny základních práv Evropské unie. Vzhledem k citlivosti údajů, které mají být shromažďovány, by měla být zvláštní pozornost věnována respektování práva na soukromí a oprávněných požadavků týkajících se důvěrnosti, především během případných šetření.
Pozměňovací návrh 17 Návrh směrnice Čl. 1 – písm. b Směrnice 2011/16/EU Čl. 8 – odst. 3 a – pododstavec 1 – návětí
3a. Příslušný orgán každého členského státu prostřednictvím automatické výměny sdělí příslušnému orgánu kteréhokoli jiného členského státu informace zazdaňovací období počínaje dnem1. ledna 2014 týkající se následujících položek, které jsou vypláceny, zajištěny nebo drženy finanční institucí v přímý či nepřímý prospěch skutečného majitele, kterým je fyzická osoba, jež je rezidentem tohoto jiného členského státu:
3a. Příslušný orgán každého členského státu prostřednictvím automatické výměny sdělí v souladu s vnitrostátními právními předpisy příslušnému orgánu kteréhokoli jiného členského státu informace za zdaňovací období počínaje dnem 1. ledna 2014, týkající se následujících položek, které jsou vypláceny, zajištěny nebo drženy finanční institucí v přímý či nepřímý prospěch skutečného majitele, kterým je fyzická osoba, jež je rezidentem tohoto jiného členského státu:
Pozměňovací návrh 18 Návrh směrnice Čl. 1 – písm. b a (nové) Směrnice 2011/16/EU Čl. 8 – odst. 4
ba) Odstavec 4 se nahrazuje tímto:
4. Členské státy před 1. červencem 2016 Komisi každoročně poskytnou statistiku o objemu automatických výměn a pokud možno informace o správních a dalších příslušných nákladech a přínosech souvisejících s uskutečněnou výměnou a o veškerých případných změnách jak pro daňové správy, tak pro třetí strany.
„4. Členské státy před 1.červencem2016 Komisi každoročně poskytnou statistiku oobjemu automatických výměn apokud možno informace osprávních adalších příslušných nákladech apřínosech souvisejících suskutečněnou výměnou aoveškerých případných změnách jak pro daňové správy, tak pro třetí strany. O získaných údajích informuje Komise Evropský parlament.“
Pozměňovací návrh 19 Návrh směrnice Čl. 1 – písm. c Směrnice 2011/16/EU Čl. 8 – odst. 5 – pododstavec 1
5. Komise před 1. červencem 2017 předloží zprávu, která bude obsahovat přehled a hodnocení obdržených statistik a informací ohledně otázek, jako jsou správní a další související náklady a přínosy automatické výměny informací a praktické aspekty s tím spojené. Vpřípadě potřeby předloží Komise Radě návrh týkající se kategorií apodmínek stanovených vodstavci 1, včetně podmínky, žeinformace oosobách, které jsou rezidenty jiných členských států, nebo o položkách uvedených vodstavci 3a nebo obou musí být dostupné.
5. Komise před 1. červencem 2017 předloží Evropskému parlamentu a Radě zprávu, která bude obsahovat přehled a hodnocení dopadu obdržených statistik a informací ohledně otázek, jako jsou správní a další související náklady a přínosy automatické výměny informací a praktické aspekty s tím spojené. Vpřípadě potřeby předloží Komise Evropskému parlamentu a Radě návrh týkající se kategorií příjmu a kapitálu, podmínek stanovených vodstavci 1, nebo obojího, včetně podmínky, že musí být dostupné informace oosobách, které jsou rezidenty jiných členských států, nebo položek uvedených vodstavci 3a, nebo obojího.
Pozměňovací návrh 21 Návrh směrnice Čl. 1 – odst. 1 a (nový) Směrnice 2011/16/EU Čl. 18 – odst. 2 a (nový)
1a. V článku 18 se vkládá nový odstavec, který zní:
„2a. Členské státy stanoví sankce za porušení této směrnice a přijmou vhodná opatření, aby zajistily její dodržování. Takto stanovené sankce musí být účinné, přiměřené a odrazující.“
Pozměňovací návrh 22 Návrh směrnice Čl. 1 – odst. 1 b (nový) Směrnice 2011/16/EU Článek 19 a (nový)
1b. Vkládá se nový článek , který zní:
„Článek 19a
Mandát k jednání s třetími zeměmi
Od [datum vstupu této směrnice v platnost] jedná jménem Unie o dohodách o automatické výměně informací s třetími zeměmi výhradně Komise. Od tohoto dne nesmějí členské státy sjednávat dvoustranné dohody.“
Pozměňovací návrh 23 Návrh směrnice Čl. 1 – odst. 1 c (nový) Směrnice 2011/16/EU Čl. 22 – odst. 1 – písm. c a (nové)
1c. V čl. 22 odst. 1 se doplňuje nové písmeno, které zní:
„ca) poskytly lidské, technologické a finanční zdroje, které jsou nutné pro provádění této směrnice s ohledem na množství a komplexnost informací, jež jsou od 1. ledna 2015 předmětem automatické výměny.“
Pozměňovací návrh 24 Návrh směrnice Čl. 1 – odst. 1 d (nový) Směrnice 2011/16/EU Čl. 23 – odst. 3
1d. V článku 23 se odstavec 3 nahrazuje tímto:
3. Členské státy předávají Komisi roční hodnocení účinnosti automatické výměny informací podle článku 8 a sdělují jí dosažené praktické výsledky. Formu a podmínky předávání tohoto ročního hodnocení stanoví Komise postupem podle čl. 26 odst. 2.
„3. Členské státy předávají Komisi roční hodnocení účinnosti automatické výměny informací podle článku 8 asdělují jí dosažené praktické výsledky. Formu apodmínky předávání tohoto ročního hodnocení stanoví Komise postupem podle čl.26 odst.2. Komise o hodnoceních předaných členskými státy informuje každoročně Evropský parlament.“
Pozměňovací návrh 25 Návrh směrnice Čl. 1 – odst. 1 e (nový) Směrnice 2011/16/EU Článek 25
1e. Odstavec 25 se nahrazuje tímto:
Článek 25
„Článek 25
Ochrana údajů
Ochrana údajů
Na veškerou výměnu informací podle této směrnice se vztahují předpisy provádějící směrnici 95/46/ES. Pro účely správného uplatňování této směrnice však členské státy omezí rozsah povinností a práv uvedených v článku 10, čl. 11 odst. 1 a článcích 12 a 21 směrnice 95/46/ES v míře nezbytné pro ochranu zájmů stanovených v čl. 13 odst. 1 písm. e) uvedené směrnice.
„1. Na veškerou výměnu informací podle této směrnice se vztahují předpisy provádějící směrnici 95/46/ES. Pro účely správného uplatňování této směrnice však členské státy omezí rozsah povinností apráv uvedených včlánku 10, čl. 11 odst. 1 ačláncích 12 a21 směrnice 95/46/ES vmíře konkrétně vyžadované pro ochranu zájmů stanovených včl. 13 odst. 1 písm. e) uvedené směrnice.
2. Členské státy přijmou vhodná opatření na ochranu vyměněných informací před neoprávněným přístupem třetích osob nebo třetích zemí.“
Pozměňovací návrh 31 Návrh směrnice Čl. 2 – odst. 2a (nový)
2a. Do... *[12 měsíců od vstupu této směrnice v platnost] Komise přezkoumá provádění této směrnice a případně předloží legislativní návrh Radě, aby zajistila transparentnost výměny informací.