Rezolucija Europskog parlamenta od 15. travnja 2014. o prijedlogu Odluke Vijeća o Trostranom socijalnom samitu za rast i zapošljavanje (COM(2013)0740 – 2013/0361(APP))
Europski parlament,
– uzimajući u obzir prijedlog Odluke Vijeća (COM(2013)0740),
– uzimajući u obzir članak 81. stavak 3. Poslovnika,
– uzimajući u obzir privremeno izvješće Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja (A7-0136/2014),
1. zahtijeva da Vijeće uzme u obzir sljedeće promjene:
Prijedlog Odluke Vijeća trebao bi biti izmijenjen kako slijedi:
Tekst koji je predložila Komisija
Izmjena
Promjena 1 Prijedlog Odluke Vijeća Uvodna izjava 8.
(8) U svojim zaključcima od 28. lipnja 2013. godine, Europsko vijeće primilo je na znanje da se socijalne dimenzije Ekonomske i monetarne unije trebaju učvrstiti i naglasiti u kontekstu ključne uloge socijalnih partnera i socijalnog dijaloga. U skladu s tim, Komisija se u svome priopćenju (COM(2013)690) od 2. listopada 2013. o socijalnim dimenzijama Ekonomske i monetarne unije bavi pitanjem promicanja socijalnog dijaloga na nacionalnoj razini te razini EU-a, a najavila je i prijedlog revidiranja Odluke Vijeća iz 2003. godine.
(8) U svojim zaključcima od 28. lipnja 2013. godine, Europsko vijeće primilo je na znanje da se socijalne dimenzije Ekonomske i monetarne unije trebaju učvrstiti i naglasiti u kontekstu ključne uloge socijalnih partnera i socijalnog dijaloga. U skladu s tim, Komisija se u svome priopćenju (COM(2013)690) od 2. listopada 2013. o socijalnim dimenzijama Ekonomske i monetarne unije bavi pitanjem promicanja socijalnog dijaloga na nacionalnoj razini te razini EU-a, a najavila je i prijedlog revidiranja Odluke Vijeća iz 2003. godine te je ukazala na Trostrani socijalni samit kao na ključnu priliku za uključenje socijalnih partnera u postupak Europskog semestra.
Promjena 2 Prijedlog Odluke Vijeća Uvodna izjava 9.a (nova)
(9a) U deklaraciji europskih socijalnih partnera o uključenosti socijalnih partnera u europsko gospodarsko upravljanje koja je usvojena 24. listopada 2013. socijalni partneri EU-a ponovno su poduprli Trostrani socijalni samit za rast i zapošljavanje te zatražili dosljedan postupak savjetovanja sa socijalnim partnerima u kontekstu Europskog semestra.
Promjena 3 Prijedlog Odluke Vijeća Članak 1.
Zadatak Trostranog socijalnog samita za rast i zapošljavanje je, u skladu s Ugovorom te u odnosu na ovlasti institucija i tijela Unije, osigurati neprekinuto usklađivanje među Vijećem, Komisijom i socijalnim partnerima. Omogućuje socijalnim partnerima na europskoj razini da, u kontekstu svojeg socijalnog dijaloga, pridonose raznim komponentama strategije Unije za rast i stvaranje radnih mjesta. Radi toga, Samit se oslanja na rad i rasprave među Vijećem, Komisijom i socijalnim partnerima u različitim forumima za usklađivanje o gospodarskim i socijalnim pitanjima i pitanjima zapošljavanja.
Zadatak Trostranog socijalnog samita za rast i zapošljavanje je, u skladu s Ugovorom te u odnosu na ovlasti institucija i tijela Unije, osigurati neprekinuto usklađivanje među Vijećem, Komisijom i socijalnim partnerima, kao i koordinaciju njihovih strategija za visokokvalitetno i održivo zapošljavanje. Omogućit će socijalnim partnerima na europskoj razini da, u kontekstu svojeg socijalnog dijaloga i svoje stručnosti, pridonose raznim komponentama strategije Unije za rast i stvaranje radnih mjesta. Radi toga, Samit se oslanja na rad i rasprave među Vijećem, Komisijom i socijalnim partnerima u različitim forumima za usklađivanje o gospodarskim i socijalnim pitanjima i pitanjima zapošljavanja.
Promjena 4 Prijedlog Odluke Vijeća Članak 2. – stavak 1.
1. Samit se sastoji od predsjednika Europskog vijeća, predsjedništva Vijeća, dva sljedeća predsjedništva, Komisije i socijalnih partnera na najvišoj razini predstavništva. Prisutni su i ministri tih triju predsjedništava i član Komisije odgovoran za zapošljavanje i socijalnu skrb. Ovisno o dnevnom redu, ostali ministri tih triju predsjedništava i ostali Povjerenici mogu također biti pozvani da sudjeluju u radu Samita.
1. Samit se sastoji od predsjednika Europskog vijeća, predsjedništva Vijeća i dva sljedeća predsjedništva, Komisije i socijalnih partnera na najvišoj razini predstavništva. Prisutni su i ministri tih triju predsjedništava i član Komisije odgovoran za zapošljavanje i socijalnu skrb. Ovisno o dnevnom redu, ostali ministri tih triju predsjedništava, ostali povjerenici i predsjednik Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja Europskog parlamenta mogu također biti pozvani da sudjeluju u radu Samita. .
Promjena 5 Prijedlog Odluke Vijeća Članak 2. – stavak 3. – podstavak 1.
Svako se izaslanstvo sastoji od predstavnika europskih međuindustrijskih organizacija koje zastupaju opće interese ili specifičnije interese nadzornog i rukovodećeg osoblja te malih i srednjih poduzetnika na europskoj razini.
Svako se izaslanstvo sastoji od predstavnika europskih međuindustrijskih organizacija koje zastupaju opće interese ili specifičnije interese nadzornog i rukovodećeg osoblja te mikro, malih i srednjih poduzetnika na europskoj razini.
Promjena 6 Prijedlog Odluke Vijeća Članak 2. – stavak 3. – podstavak 2.
Tehničku koordinaciju za izaslanstvo radnika osigurava Europska konfederacija sindikata (ETUC), a za izaslanstvo poslodavaca Konfederacija europske poslovne zajednice (BUSINESSEUROPE). ETUC i BUSINESSEUROPE osiguravaju da mišljenja izražena u doprinosima specifičnih i sektorskih organizacija budu u potpunosti uzeta u obzir te, gdje je to primjereno, da uključuju predstavnike nekih od tih organizacija u svoja izaslanstva.
Tehničku koordinaciju za izaslanstvo radnika osigurava Europska konfederacija sindikata (ETUC), a za izaslanstvo poslodavaca Konfederacija europske poslovne zajednice (BUSINESSEUROPE). ETUC I BUSINESSEUROPE osiguravaju da mišljenja specifičnih i sektorskih organizacija budu u potpunosti uzeta u obzir u njihovim doprinosima te, gdje je to primjereno, da uključuju predstavnike nekih od tih organizacija koji su ovlašteni govoriti u svojim izaslanstvima.
Promjena 7 Prijedlog Odluke Vijeća Članak 3. – stavak 1.
1. Dnevni red Samita utvrđuju zajednički Vijeće, Komisija i međuindustrijske organizacije radnika i poslodavaca koje sudjeluju u radu Samita. Radi toga, pripremni sastanci održavaju se među službama Vijeća, Komisije te ETUC-a i organizacije BUSINESSEUROPE.
1. Dnevni red Samita utvrđuju zajednički i na temelju jednakog partnerstva Vijeće, Komisija i međuindustrijske organizacije radnika i poslodavaca koji sudjeluju u radu Samita. Radi toga, pripremni sastanci održavaju se među službama Vijeća, Komisije te ETUC-a i organizacije BUSINESSEUROPE.
Promjena 8 Prijedlog Odluke Vijeća Članak 3. – stavak 2.
2. Pitanja na dnevnom redu raspravljaju se na sastancima Vijeća za zapošljavanje, socijalnu politiku, zdravlje i potrošačka pitanja.
2. Pitanja na dnevnom redu raspravljaju se na sastancima Vijeća za zapošljavanje, socijalnu politiku, zdravlje i potrošačka pitanja, temeljena prema potrebi na doprinosu svih svojih pripremnih tijela.
Promjena 9 Prijedlog Odluke Vijeća Članak 4. – stavak 1.
1. Samit se sastaje najmanje dvaput godišnje. Sastanci se održavaju prije odgovarajućih proljetnih i jesenskih sjednica Europskog vijeća.
1. Samit se sastaje najmanje dvaput godišnje. Sastanci se održavaju prije odgovarajućih proljetnih i jesenskih sjednica Europskog vijeća, a ishod Samita predstavlja se sljedećem Europskom vijeću radi donošenja odluka.
Promjena 10 Prijedlog Odluke Vijeća Članak 5.
2.nalaže svojem predsjedniku da ovu Rezoluciju proslijedi Vijeću i Komisiji.
Zajednički predsjednici sastavljaju sažetak rasprava sa Samita kako bi se informiralo odgovarajuće konfiguracije Vijeća i opću javnost.
Zajednički predsjednici sastavljaju sažetak rasprava sa Samita kako bi se informiralo odgovarajuće konfiguracije Vijeća, Europski parlament i opću javnost.