Показалец 
 Назад 
 Напред 
 Пълен текст 
Процедура : 2013/2083(REG)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа : A7-0123/2014

Внесени текстове :

A7-0123/2014

Разисквания :

Гласувания :

PV 16/04/2014 - 7.12
Обяснение на вота

Приети текстове :

P7_TA(2014)0408

Приети текстове
PDF 413kWORD 114k
Сряда, 16 април 2014 г. - Страсбург
Изменение на разпоредбите от Правилника за дейността относно времето за въпроси
P7_TA(2014)0408A7-0123/2014

Решение на Европейския парламент от 16 април 2014 г. относно изменение на Правилника за дейността на Европейския парламент относно времето за въпроси (2013/2083(REG))

Европейският парламент,

–  като взе предвид писмото на своя председател от 13 февруари 2013 г.,

–  като взе предвид членове 211 и 212 от своя правилник,

–  като взе предвид доклада на комисията по конституционни въпроси (A7-0123/2014),

1.  Решава да внесе в своя правилник следните изменения;

2.  Решава измененията да влязат в сила на първия ден от първата месечна сесия от осмия парламентарен мандат;

3.  Решава системата на гласуване, установена с измененията за определяне на членовете на ЕП, които имат право да зададат въпрос, да бъде оценена след пробен период с времетраене от една година считано от началото на осмия законодателен период;

4.  Възлага на своя председател да предаде за сведение настоящото решение на Съвета и на Комисията.

Текст в сила   Изменение
Изменение 1
Правилника за дейността на Европейския парламент
Член 116
1.  В рамките на всяка месечна сесия се отделя време за въпроси към Комисията в момент, определен от Парламента по предложение на Председателския съвет.
1.  В рамките на всяка месечна сесия се отделя време за въпроси към Комисията в продължение на 90 минути по една или повече конкретни хоризонтални теми, за които се взема решение от Председателския съвет един месец преди месечната сесия.
2.  В рамките на една месечна сесия всеки член на Парламента има право да задава един към Комисията.
2.  Членовете на Комисията, които са поканени от Председателския съвет да участват, имат портфейл, свързан с конкретната хоризонтална тема или теми, по които ще им бъдат задавани въпроси. Броят на членовете на Комисията се ограничава до двама за всяка месечна сесия, с възможност за добавяне на трети в зависимост от конкретната хоризонтална тема или теми, избрани за времето за въпроси.
3.  Въпросите се депозират в писмена форма до председателя, който се произнася по тяхната допустимост и реда за разглеждането им. Взетото решение незабавно се съобщава на вносителя.
4.  Подробната процедура за провеждане на времето за въпроси се урежда с насоки, съдържащи се в приложение към настоящия правилник17.
3.  Времето за въпроси се организира в съответствие със система за жребий, подробно описана в приложение към настоящия правилник.17
5.   В съответствие с насоките, установени от Председателския съвет, може да се отдели специално време за въпроси към Съвета, към председателя на Комисията, към заместник-председателя на Комисията/върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и към председателя на Еврогрупата.
4.   В съответствие с насоките, установени от Председателския съвет, може да се отдели специално време за въпроси към Съвета, към председателя на Комисията, към заместник-председателя на Комисията/върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и към председателя на Еврогрупата.
_______________
_______________
17 Вж. приложение II.
17 Вж. приложение II.
Изменение 2
Правилника за дейността на Европейския парламент
Член 117 – параграф 1
1.  Всеки член на ЕП може да отправя към председателя на Европейския съвет, Съвета, Комисията или към заместник-председателя на Комисията/върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност въпроси с искане за писмен отговор в съответствие с насоки, съдържащи се в приложение към настоящия правилник18. За съдържанието на въпросите отговарят единствено техните вносители.
1.  Всеки член на ЕП може да отправя към председателя на Европейския съвет, Съвета, Комисията или към заместник-председателя на Комисията/върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност въпроси с искане за писмен отговор в съответствие с критериите, съдържащи се в приложение към настоящия правилник.18 За съдържанието на въпросите отговарят единствено техните вносители.
__________
_________
18 Вж. приложение ІІI.
18 Вж. приложение III.
Изменение 3
Правилника за дейността на Европейския парламент
Член 117 – параграф 2
2.  Въпросите се отправят в писмена форма до председателя на Парламента, който ги изпраща до адресатите. При съмнения относно допустимостта на даден въпрос решение се взема от председателя. Решението му се съобщава на вносителя.
2.  Въпросите се отправят в писмена форма до председателя на Парламента. При съмнения относно допустимостта на даден въпрос решение се взема от Председателя. Решението на Председателя се основава не само на разпоредбите на приложението, посочено в параграф 1, а и на всички разпоредбите на настоящия Правилник за дейността като цяло. Решението на Председателя се съобщава на вносителя.
Изменение 4
Правилника за дейността на Европейския парламент
Член 117 – параграф 2 а (нов)
2a.  Въпросите се предават в електронен формат. Всеки член на ЕП може да представи най-много пет въпроса на месец.
По изключение могат да се поставят допълнителни въпроси на хартиен носител, които се внасят и подписват лично от съответния член на ЕП в съответната служба на секретариата на Парламента.
След срок, който изтича една година считано от началото на 8-ия законодателен мандат, Председателският съвет прави оценка на правилата за допълнителните въпроси.
Изменение 7
Правилника за дейността на Европейския парламент
Член 117 – параграф 4 – алинея 3
Членовете на ЕП уточняват вида на поставения от тях въпрос. Окончателното решение се взема от председателя.
заличава се
Изменение 8
Правилника за дейността на Европейския парламент
Член 117 – параграф 5
5.  Въпросите и отговорите се публикуват в Официален вестник на Европейския съюз.
5.  Въпросите и отговорите се публикуват на уеб сайта на Парламента.
Изменение 9
Правилника за дейността на Европейския парламент
Член 118 – параграф 1
1.  Всеки член на ЕП може да отправя към Европейската централна банка въпроси с искане за писмен отговор в съответствие с насоки, съдържащи се в приложение към настоящия правилник19.
1.  Всеки член на ЕП може да отправя към Европейската централна банка най-много шест въпроса на месец с искане за писмен отговор в съответствие с критериите, съдържащи се в приложение към настоящия правилник19. За съдържанието на въпросите отговарят единствено техните вносители.
19 Вж. приложение III._________
_________
19 Вж. приложение III.
Изменение 10
Правилника за дейността на Европейския парламент
Член 118 – параграф 2
2.  Въпросите се депозират в писмена форма до председателя на компетентната комисия, който ги изпраща до Европейската централна банка.
2.  Въпросите се депозират в писмена форма до председателя на компетентната комисия, който уведомява за тях Европейската централна банка. При съмнения относно допустимостта на даден въпрос решение се взема от председателя на компетентната комисия. Неговото решение се съобщава на вносителя.
Изменение 11
Правилника за дейността на Европейския парламент
Член 118 – параграф 3
3.  Въпросите и отговорите се публикуват в Официален вестник на Европейския съюз.
3.  Въпросите и отговорите се публикуват на уеб сайта на Парламента.
Изменение 12
Правилника за дейността на Европейския парламент
Приложение ІI
Протичане на времето за въпроси по член 116 от Правилника за дейността на ЕП
Протичане на времето за въпроси с Комисията
A.  Насоки
1.  Членовете, които задават въпрос на един от членовете от Комисията, се избират чрез система за жребий по следния начин:
1.  Допускат се само въпроси, които:
–  на входа на пленарната зала се поставя урна един час преди началото на времето за въпроси;
–  са кратки и формулирани така, че да позволят кратък отговор;
–  членовете, които желаят да зададат въпрос, вписват името си във формуляр, който поставят в урната;
–  са от компетентността и отговорността на адресатите и са от общ интерес;
–  членовете на ЕП, които желаят да зададат въпрос, могат да пуснат не повече от един формуляр;
–  се отнасят, когато става дума за специфични въпроси до Съвета, по-специално до неговите функции за определяне, координиране или изпълнение на политиките на Съюза или до неговите правомощия в рамките на процедурите по назначаване или във връзка с функционирането на институциите, органите, службите и агенциите на Съюза или с преразглеждане на договорите;
–  Председателят открива времето за въпроси и затваря урната;
–  не изискват предварително задълбочено проучване или изследване от страна на съответната институция;
–  Председателят изтегля по един формуляр и призовава члена на ЕП, чието име е изтеглил, да зададе въпроса си към компетентния член на Комисията.
–  са ясно формулирани и се отнасят до конкретен проблем;
2.  Членът на ЕП разполага с една минута за формулиране на въпроса, а членът на Комисията − с две минути за отговор. Членът на ЕП може да зададе уточняващ въпрос с продължителност 30 секунди, който е пряко свързан с основния въпрос. Членът на Комисията разполага с две минути за уточняващ отговор.
–  не съдържат твърдения или оценки;
3.  Въпросите и уточняващите въпроси трябва да бъдат пряко свързани с избраната конкретна хоризонтална тема. Председателят може да вземе решение относно допустимостта.
–  не се отнасят до строго лични въпроси;
–  не целят получаването на документи или статистическа информация;
–  са съставени във въпросителна форма.
2.  Не се допуска въпрос, свързан с тема, която вече е включена в дневния ред за обсъждане с участието на заинтересуваната институция или въпрос, свързан с упражняването на законодателните и бюджетните функции на Съвета, посочени в член 16, параграф 1, първо изречение от Договора за Европейския съюз.
3.  Не се допуска въпрос, ако същият или сходен на него въпрос е бил зададен и е получил отговор през последните три месеца или доколкото с него се цели единствено получаване на информация относно последващите действия във връзка с конкретна резолюция на Парламента, като такава информация вече е била предоставена от Комисията в писмено съобщение, освен ако има ново развитие или вносителят на въпроса иска да получи допълнителна информация. В първия случай на вносителя се дава копие от въпроса и отговора.
Уточняващи въпроси
4.  След отговора на въпроса всеки член на Парламента може да зададе уточняващ въпрос към всеки въпрос. Той може да зададе най-много два уточняващи въпроса.
5.  Уточняващите въпроси трябва да отговарят на условията за допустимост, изложени в настоящите насоки.
6.  Председателят се произнася по допустимостта на уточняващите въпроси и ограничава техния брой, така че всеки член на Парламента, който е задал въпрос, да може да получи отговор на него.
Председателят не е длъжен да обяви даден уточняващ въпрос за допустим, дори когато той отговаря на гореспоменатите условия за допустимост, ако:
a)  има вероятност въпросът да наруши нормалното протичане на времето за въпроси или
б)  основният въпрос, към който той се отнася, вече е бил достатъчно разяснен от други уточняващи въпроси, или
в)  няма пряко отношение към основния въпрос.
Отговори на въпроси
7.  Запитаната институция се грижи отговорите да са кратки и да имат отношение към предмета на въпроса.
8.  Ако съдържанието на съответните въпроси позволява, след консултации с вносителите им председателят може да реши запитаната институция да им отговори едновременно.
9.  На въпрос може да се отговори само ако неговият вносител присъства или е уведомил писмено председателя, преди началото на времето за въпроси, за името на своя заместник.
10.  Ако нито вносителят, нито неговият заместник присъстват, въпросът отпада.
11.  Ако член на Парламента внесе въпрос, но нито той, нито неговият заместник присъстват на времето за въпроси, председателят напомня писмено на члена на Парламента за неговото задължение да присъства или да бъде заместен. Ако председателят бъде принуден да изпрати такова писмо три пъти в рамките на дванадесет месеца, съответният член на Парламента губи правото си да поставя въпроси във времето за въпроси за срок от шест месеца.
12.  На въпросите, останали без отговор поради липса на време, се отговаря по реда на член 117, параграф 4, алинея първа от Правилника, освен ако техните вносители поискат да се приложи член 117, параграф 3 от Правилника.
13.  Процедурата за писмени отговори се урежда от член 117, параграфи 3 и 5 от Правилника.
Срокове
14.  Въпросите се внасят най-малко една седмица преди началото на времето за въпроси. Въпроси, които не са внесени в този срок, могат да бъдат разгледани във времето за въпроси със съгласието на запитаната институция.
Въпросите, обявени за допустими, се раздават на членовете на Парламента и се изпращат на съответните институции.
Б.  Препоръки
(извлечение от резолюция на Парламента от 13 ноември 1986 г.)
Европейският парламент,
1.  Препоръчва по-строго прилагане на насоките за провеждане на времето за въпроси съгласно член 4327 от Правилника за дейността на ЕП и по-специално на точка 1 от тези насоки, уреждаща допустимостта.
2.  Препоръчва по-честото използване на правото, предоставено на председателя на Европейския парламент по силата на член 43, параграф 328 от Правилника за дейността на ЕП, да групира въпросите според техния предмет; счита обаче, че само въпросите в първата половина на списъка с въпроси, внесени за дадена месечна сесия, би следвало да подлежат на такова групиране;
3.  Препоръчва по отношение на уточняващите въпроси, по правило председателят да разрешава задаването на един уточняващ въпрос от вносителя на основния въпрос и на един или най-много два уточняващи въпроса от членове на Парламента, които за предпочитане принадлежат към политическа група и/или държава-членка, различна от тази на вносителя на основния въпрос; напомня, че уточняващите въпроси трябва да бъдат кратки и съставени във въпросителна форма, и предлага тяхната продължителност да не превишава 30 секунди;
4.  Приканва Комисията и Съвета, съгласно точка 7 от насоките, да следят отговорите да бъдат кратки и да съответстват на предмета на въпроса.
_______________
27 Нов член 116.
28 Нов член 116, параграф 3.
Изменение 13
Правилника за дейността на Европейския парламент
Приложение ІІІ – заглавие
Насоки за въпросите с искане за писмен отговор по членове 117 и 118
Критерии за въпросите с искане за писмен отговор по членове 117 и 118
Изменение 14
Правилника за дейността на Европейския парламент
Приложение ІІІ – параграф 1 – тире 2
–  са от компетентността и сферата на отговорност на адресатите и да са от общ интерес;
–  са изключително в рамките на компетентностите на институциите съобразно установеното в съответните Договори, и в рамките на сферата на отговорност на адресатите и да са от общ интерес;
Изменение 15
Правилника за дейността на Европейския парламент
Приложение ІІІ – параграф 1 – тире 3а (ново)
–  не надвишават 200 думи;
Изменение 16
Правилника за дейността на Европейския парламент
Приложение ІІІ – параграф 1 – тире 5а (ново)
–   не включват повече от три подвъпроса.
Изменение 17
Правилника за дейността на Европейския парламент
Приложение ІІІ – параграф 2
2.  Ако даден въпрос не съответства на настоящите насоки, секретариатът предлага на вносителя формулировка, която би превърнала въпроса в допустим.
2.  При поискване, секретариатът предоставя на вносителите на въпроси експертен съвет относно как в конкретен случай да бъдат спазени посочените в параграф 1 критерии.
Изменение 18
Правилника за дейността на Европейския парламент
Приложение ІІІ – параграф 3
3.  Ако през предходните шест месеца е бил внесен или е даден отговор на идентичен или сходен въпрос или доколкото с него се цели единствено получаване на информация относно последващите действия във връзка с конкретна резолюция на Парламента, като такава информация вече е била предоставена от Комисията в писмено съобщение, секретариатът предоставя на вносителя екземпляр от предходния въпрос и съответния отговор. Повторно поставеният въпрос не се изпраща на адресатите, освен ако вносителят се позове на нови съществени обстоятелства или цели получаване на допълнителна информация.
3.  Ако през предходните шест месеца е бил внесен или е даден отговор на идентичен или сходен въпрос или доколкото с него се цели единствено получаване на информация относно последващите действия във връзка с конкретна резолюция на Парламента, като такава информация вече е била предоставена от Комисията в писмено съобщение, секретариатът предоставя на вносителя екземпляр от предходния въпрос и съответния отговор. Повторно поставеният въпрос не се изпраща на адресатите, освен ако Председателят реши друго с оглед на съществени нови развития или в отговор на обосновано искане от страна на вносителя.
Изменение 19
Правилника за дейността на Европейския парламент
Приложение ІІІ – параграф 4
4.  Ако с въпроса се цели получаване на фактическа или статистическа информация, с която библиотеката на Парламента вече разполага, библиотеката информира за това члена на ЕП, който може да оттегли въпроса.
4.  Ако с въпроса се цели получаване на фактическа или статистическа информация, с която изследователските служби на Парламента вече разполагат, той не се препраща на адресата, а на посочената служби, освен ако Председателят реши друго по искане на вносителя.
Изменение 20
Правилника за дейността на Европейския парламент
Приложение ІІІ – параграф 5
5.  На въпроси по свързани теми може да се дава общ отговор.
5.  Въпроси по свързани теми може да се сливат в един въпрос от секретариата и може да им се дава общ отговор.
Правна информация - Политика за поверителност