Законодателна резолюция на Европейския парламент от 14 март 2017 г. относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно живака и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1102/2008 (COM(2016)0039 – C8‑0021/2016 – 2016/0023(COD))
(Обикновена законодателна процедура: първо четене)
Европейският парламент,
— като взе предвид предложението на Комисията до Европейския парламент и до Съвета (COM(2016)0039),
— като взе предвид член 294, параграф 2, член 192, параграф 1 и член 207 от Договора за функционирането на ЕС, съгласно които Комисията е внесла предложението (C8-0021/2016),
— като взе предвид становището на комисията по правни въпроси относно предложеното правно основание,
— като взе предвид член 294, параграф 3 и член 192, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз,
— като взе предвид становището на Европейския икономически и социален комитет от 25 май 2016 г.(1),
— след консултация с Комитета на регионите,
— като взе предвид временното споразумение, одобрено от компетентната комисия и поетия с писмо от 16 декември 2016 г. ангажимент на представителя на Съвета за одобряване на позицията на Парламента в съответствие с член 294, параграф 4 от Договора за функционирането на ЕС,
— като взе предвид членове 59 и 39 от своя Правилник за дейността,
— като взе предвид доклада на комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (A8-0313/2016),
1. приема изложената по-долу позиция на първо четене;
2. одобрява изявлението на Парламента, приложено към настоящата резолюция;
3. приема за сведение изявлението на Комисията, приложено към настоящата резолюция;
4. приканва Комисията да се отнесе до него отново, в случай че замени своето предложение с друг текст или внесе или възнамерява да внесе съществени промени в това предложение;
5. възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на националните парламенти.
Позиция на Европейския парламент, приета на първо четене на 14 март 2017 г. с оглед на приемането на Регламент (ЕС) 2017/... на Европейския парламент и на Съвета относно живака и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1102/2008
(Тъй като беше постигнато споразумение между Парламента и Съвета, позицията на Парламента съответства на окончателния законодателен акт, Регламент (ЕС) 2017/852.)
ПРИЛОЖЕНИЕ КЪМ ЗАКОНОДАТЕЛНАТА РЕЗОЛЮЦИЯ
ИЗЯВЛЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ ОТНОСНО ПРОЕКТА НА РЕГЛАМЕНТ ОТНОСНО ЖИВАКА И ЗА ОТМЯНА НА РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 1102/2008 (2016/0023(COD))
Приемането от Европейския парламент на актове за изпълнение за разрешение на нови продукти или процеси в контекста на междуинституционалните преговори относно предложението за регламент относно живака (2016/0023 (COD)) не може да се разглежда като прецедент за подобни досиета и не предопределя предстоящите междуинституционални преговори за критерии относно критериите за разграничаването за използването на делегирани актове и на актове за изпълнение.
ИЗЯВЛЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ОТНОСНО МЕЖДУНАРОДНОТО СЪТРУДНИЧЕСТВО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ЖИВАКА
Конвенцията от Минамата и новият регламент относно живака представляват огромен принос за защитата на гражданите от замърсяването с живак в световен мащаб и в ЕС.
Международното сътрудничество следва да се поддържа, за да се гарантира успешното прилагане на Конвенцията от всички страни и по-нататъшното засилване на нейните разпоредби.
Ето защо Европейската комисия се ангажира да подкрепя непрекъснатото сътрудничество, в съответствие с Конвенцията и съгласно приложимите политики, правила и процедури на ЕС, като, наред с другото, се предприемат мерки в следните области:
— Намаляване на разминаването между законодателството на ЕС и разпоредбите на Конвенцията чрез клаузата за преразглеждане на списъка на забранените продукти с добавен живак;
— В контекста на разпоредбите на Конвенцията относно финансирането, изграждането на капацитет и трансфера на технологии, дейности, като например подобряването на проследимостта на търговията с живак и използването на живак, насърчаването на сертифициране на безживачния ръчен и дребномащабен добив на злато и на безживачните етикети за злато, както и увеличаването на капацитета на развиващите се страни, включително в областта на управлението на отпадъците от живак.