Legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 16. ledna 2019 o návrhu nařízení Rady, kterým se zavádí specifický finanční program pro vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivním odpadem a kterým se zrušuje nařízení Rady (Euratom) č. 1368/2013 (COM(2018)0467 – C8-0314/2018 – 2018/0252(NLE))
(Konzultace)
Evropský parlament,
– s ohledem na návrh Komise předložený Radě (COM(2018)0467),
– s ohledem na článek 203 Smlouvy o založení Evropského společenství pro atomovou energii, podle kterého Rada konzultovala s Parlamentem (C8-0314/2018),
– s ohledem na článek 78c jednacího řádu,
– s ohledem na zprávu Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (A8-0441/2018),
1. schvaluje pozměněný návrh Komise;
2. vyzývá Komisi, aby návrh v souladu s čl. 293 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie a článkem 106a Smlouvy o založení Evropského společenství pro atomovou energii změnila odpovídajícím způsobem;
3. vyzývá Radu, aby informovala Parlament, bude-li mít v úmyslu odchýlit se od znění schváleného Parlamentem;
4. vyzývá Radu, aby znovu konzultovala s Parlamentem, bude-li mít v úmyslu podstatně změnit návrh Komise;
5. pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě a Komisi.
Znění navržené Komisí
Pozměňovací návrh
Pozměňovací návrh 1 Návrh nařízení Bod odůvodnění 2
(2) Specifický výdajový finanční program může přinést dodatečnou přidanou hodnotu Unie, neboť se v rámci Unie stane měřítkem pro bezpečné řízení technologických otázek při vyřazování jaderných zařízení z provozu a šíření znalostí. Tato finanční pomoc by měla být poskytována na základě hodnocení ex ante, při němž se zjišťují specifické potřeby a prokazuje přidaná hodnota Unie s cílem podpory vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivním odpadem.
(2) Specifický výdajový finanční program může přinést dodatečnou přidanou hodnotu Unie, neboť se v rámci Unie stane měřítkem pro bezpečné řízení technologických otázek při vyřazování jaderných zařízení z provozu a šíření znalostí. Tato finanční pomoc by měla být poskytována na základě hodnocení ex ante, při němž se zjišťují specifické potřeby a prokazuje přidaná hodnota Unie s cílem podpory vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivním odpadem. Taková finanční pomoc by však neměla tvořit precedens, kterým se bude řídit financování budoucího vyřazování jaderných zařízení z provozu na úrovni Unie.Iniciativa v oblasti vyřazování jaderných zařízení z provozu a jeho financování by měla především zůstat odpovědností členských států.
Pozměňovací návrh 2 Návrh nařízení Bod odůvodnění 15
(15) V rámci programu by též mělo být zajištěno šíření znalostí o procesu vyřazování jaderných zařízení z provozu v Unii, jelikož tato opatření skýtají nejvyšší přidanou hodnotu Unie a přispívají k bezpečnosti pracovníků i široké veřejnosti.
(15) V rámci programu by též mělo být zajištěno šíření znalostí a sdílení osvědčených postupů a zkušeností, které členské státy získaly, o procesu vyřazování jaderných zařízení z provozu v Unii, jelikož tato opatření skýtají nejvyšší přidanou hodnotu Unie a přispívají k bezpečnosti pracovníků i široké veřejnosti i k ochraně životního prostředí.
Pozměňovací návrh 3 Návrh nařízení Bod odůvodnění 15 a (nový)
(15a) Společné výzkumné středisko by mělo vést zvláštní iniciativu, jež by strukturovala shromažďování, rozvoj a sdílení znalostí v oblasti vyřazování z provozu na úrovni Unie, aniž by se vylučovala mezinárodní spolupráce. Iniciativa by měla zohledňovat multidimenzionální výzvy zahrnující výzkum a inovace, normalizaci, regulaci, odbornou přípravu a vzdělávání i průmysl.
Pozměňovací návrh 4 Návrh nařízení Bod odůvodnění 16
(16) Vyřazování jaderných zařízení z provozu, na něž se vztahuje toto nařízení, je třeba provádět s využitím nejlepších dostupných technických odborných znalostí a současně náležitě zohlednit charakter a technologické specifikace zařízení, jež mají být vyřazena z provozu, aby byla zajištěna bezpečnost a nejvyšší možná účinnost, čímž se zohlední mezinárodní osvědčené postupy.
(16) Vyřazování jaderných zařízení z provozu, na něž se vztahuje toto nařízení, je třeba provádět s využitím nejlepších dostupných technických odborných znalostí, včetně znalostí třetích zemí, a současně náležitě zohlednit charakter a technologické specifikace zařízení, jež mají být vyřazena z provozu, aby byla zajištěna bezpečnost a nejvyšší možná účinnost, čímž se zohlední mezinárodní osvědčené postupy.
Pozměňovací návrh 5 Návrh nařízení Bod odůvodnění 20
(20) Opatření v rámci programů Kozloduj a Bohunice by měla být realizována v rámci společného finančního úsilí Unie, Bulharska a Slovenska. Maximální limit pro spolufinancování ze strany Unie by měl být stanoven podle praxe spolufinancování zavedené v rámci předchozích programů.
(20) Opatření v rámci programů Kozloduj a Bohunice by měla být realizována v rámci společného finančního úsilí Unie, Bulharska a Slovenska. Minimální limit pro spolufinancování ze strany Unie by měl být stanoven podle praxe spolufinancování zavedené v rámci předchozích programů.
Pozměňovací návrh 6 Návrh nařízení Čl. 1 – odst. 1
Toto nařízení zavádí specifický program pro vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivním odpadem“ (dále jen „program“), který se zaměřuje na potřeby zjištěné na stávajícím základě. Na období víceletého finančního rámce 2021–2027 program podporuje Bulharsko a Slovensko za účelem bezpečného vyřazování jejich jaderných reaktorů první generace z provozu a provádění procesu, jakož i vyřazování vlastních jaderných zařízení Komise z provozu v areálech Společného výzkumného střediska (JRC) a nakládání s radioaktivním odpadem v uvedených zařízeních.
Toto nařízení zavádí specifický program pro vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivním odpadem“ (dále jen „program“), který se zaměřuje na potřeby zjištěné na stávajícím základě. Na období víceletého finančního rámce 2021–2027 program podporuje Bulharsko a Slovensko za účelem bezpečného vyřazování jejich jaderných reaktorů, jež byly předčasně odstaveny, a provádění procesu, jakož i vyřazování vlastních jaderných zařízení Komise z provozu v areálech Společného výzkumného střediska (JRC) a nakládání s radioaktivním odpadem v uvedených zařízeních, při zajištění ochrany pracovníků – zejména před dopady na zdraví – široké veřejnosti a životního prostředí.
Pozměňovací návrh 7 Návrh nařízení Čl. 1 – odst. 2
Stanoví cíle programu, rozpočet na období 2021–2027, formy financování z prostředků Evropského společenství pro atomovou energii a pravidla pro poskytování tohoto financování.
Stanoví cíle programu, celkový rozpočet na období 2021–2027 včetně přesného rozdělení příslušných částek mezi tři programy, formy financování z prostředků Evropského společenství pro atomovou energii a pravidla pro poskytování tohoto financování.
Pozměňovací návrh 8 Návrh nařízení Čl. 2 – odst. 1 – bod 2
(2) „plánem na vyřazování z provozu“ dokument, který obsahuje podrobné informace o navrhovaném vyřazování z provozu a zahrnuje: vybranou strategii vyřazování z provozu; harmonogram, druh a posloupnost činností souvisejících s vyřazováním z provozu; uplatněnou strategii pro nakládání s odpadem, včetně uvolnění; navrhovaný konečný stav; skladování a ukládání odpadu vzniklého při vyřazování z provozu; časový rámec k vyřazování z provozu; odhady nákladů na dokončení vyřazování z provozu, jakož i cíle, očekávané výsledky, milníky, lhůty pro splnění cílů a odpovídající klíčové ukazatele výkonnosti, včetně ukazatelů založených na realizované hodnotě. Plán připraví držitel povolení a zohlední se ve víceletých pracovních programech programu;
(2) „plánem na vyřazování z provozu“ dokument, který obsahuje podrobné informace o navrhovaném vyřazování z provozu a zahrnuje: vybranou strategii vyřazování z provozu; harmonogram, druh a posloupnost činností souvisejících s vyřazováním z provozu; strategii uplatněnou pro nakládání s odpadem, včetně uvolňování odpadu, a program na ochranu pracovníků; navrhovaný konečný stav; skladování a ukládání odpadu vzniklého při vyřazování z provozu; časový rámec k vyřazování z provozu; odhady nákladů na dokončení vyřazování z provozu, jakož i cíle, očekávané výsledky, milníky, lhůty pro splnění cílů a odpovídající klíčové ukazatele výkonnosti, včetně ukazatelů založených na realizované hodnotě. Plán připraví držitel povolení a zohlední se ve víceletých pracovních programech programu;
Pozměňovací návrh 9 Návrh nařízení Čl. 2 – odst. 1 – bod 5 a (nový)
(5a) „třetí zemí“ se rozumí země, která není členským státem Unie;
Pozměňovací návrh 10 Návrh nařízení Čl. 3 – odst. 2 – pododstavec 1
Na základě stávajících potřeb na období 2021–2027 má program zejména pomáhat Bulharsku s prováděním programu vyřazování z provozu jaderné elektrárny Kozloduj a Slovensku s prováděním programu vyřazování z provozu jaderné elektrárny Bohunice, se zvláštním důrazem na řešení problematiky radiační bezpečnosti v uvedených programech, jakož i provádět program JRC týkající se vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s odpady a zároveň zajišťovat rozsáhlé šíření takto získaných znalostí o procesu vyřazování jaderných zařízení z provozu pro všechny členské státy EU.
Na základě stávajících potřeb na období 2021–2027 má program zejména pomáhat Bulharsku s prováděním programu vyřazování z provozu jaderné elektrárny Kozloduj a Slovensku s prováděním programu vyřazování z provozu jaderné elektrárny Bohunice, se zvláštním důrazem na řešení problematiky radiační bezpečnosti v uvedených programech, jakož i provádět program JRC týkající se vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s odpady a zároveň zajišťovat rozsáhlé šíření a sdílení takto získaných znalostí o procesu vyřazování jaderných zařízení z provozu a o nakládání s radioaktivním odpadem a osvědčených postupech v této oblasti pro všechny členské státy.
Pozměňovací návrh 11 Návrh nařízení Čl. 3 – odst. 2 – pododstavec 2 – písm. c
c) v souvislosti s vyřazováním jaderných zařízení z provozu rozvíjet vazby a výměny mezi zúčastněnými stranami v Unii s cílem rozvíjet případné synergie Unie.
c) v souvislosti s vyřazováním jaderných zařízení a správou a ukládáním radioaktivního odpadu z provozu zajistit šíření znalostí a návrat zkušeností ve všech důležitých oblastech, jako jsou výzkum a inovace, regulace a odborná příprava a rozvíjet vazby a výměny mezi zúčastněnými stranami v Unii, zejména v rámci odvětví, s cílem rozvíjet případné synergie Unie.
Pozměňovací návrh 12 Návrh nařízení Čl. 4 – odst. 2 – návětí
2. The indicative distribution of the amount referred to in paragraph 1 shall be:
2. Rozdělení částky uvedené v odstavci 1 je následující:
Pozměňovací návrh 13 Návrh nařízení Čl. 7 – odst. 1
Z programu lze financovat způsobilé náklady na opatření až do maximální míry stanovené v přílohách I a II. Maximální použitelná míra spolufinancování ze strany Unie v rámci programu Kozloduj nebo programu Bohunice nesmí být vyšší než 50%. Zbývající spolufinancování musí zajistit Bulharsko, resp. Slovensko.
Z programu lze financovat způsobilé náklady na opatření stanovená v přílohách I a II. Minimální použitelná míra spolufinancování ze strany Unie v rámci programu Kozloduj nebo programu Bohunice nesmí být nižší než 50%. Zbývající spolufinancování musí zajistit Bulharsko, resp. Slovensko.
Pozměňovací návrh 14 Návrh nařízení Příloha I – bod 2
2. Na projekty a činnosti financované v období 2021–2027 se vztahuje maximální míra spolufinancování ze strany EU, jež je stanovena na 50%.
2. Na projekty a činnosti financované v období 2021–2027 se vztahuje minimální míra spolufinancování ze strany Unie, jež je stanovena na 50%.
Pozměňovací návrh 15 Návrh nařízení Příloha II – bod 2
2. Na projekty a činnosti financované v období 2021–2027 se vztahuje maximální míra spolufinancování ze strany EU, jež je stanovena na 50%.
2. Na projekty a činnosti financované v období 2021–2027 se vztahuje minimální míra spolufinancování ze strany Unie, jež je stanovena na 50%.