Euroopa Parlamendi 24. oktoobril 2019. aastal vastuvõetud muudatusettepanekud ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 2012/2002, et anda liikmesriikidele rahalist toetust, mis aitaks neil kanda pärast Ühendkuningriigi liidust lepinguta väljaastumist tekkinud suurt rahalist koormust (COM(2019)0399 – C9-0111/2019 – 2019/0183(COD))(1)
(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)
Komisjoni ettepanek
Muudatusettepanek
Muudatusettepanek 1 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 4
(4) Selleks et leevendada Ühendkuningriigi liidust lepinguta väljaastumise majanduslikku mõju ning näidata eriolukorras üles solidaarsust kõige enam mõjutatud liikmesriikidega, tuleks muuta määrust (EÜ) nr 2012/2002, et toetada avalikku sektorit väljaastumisega seotud kulude kandmisel.
(4) Selleks et leevendada Ühendkuningriigi liidust lepinguta väljaastumise majanduslikku ja sotsiaalset mõju ning näidata eriolukorras üles solidaarsust kõige enam mõjutatud liikmesriikidega, tuleks muuta määrust (EÜ) nr 2012/2002, et toetada avalikku sektorit väljaastumisega seotud kulude kandmisel.
Muudatusettepanek 2 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 5
(5) Kuna fondi kasutatakse erandkorras, et aidata liikmesriikidel kanda Ühendkuningriigi liidust lepinguta väljaastumise tõttuvahetult tekkinud rahalist koormust, peaks toetus olema sihtotstarbeline ja ajaliselt piiratud, et võtta arvesse fondi algset eesmärki ja tagada selle suutlikkus reageerida looduskatastroofidele.
(5) Kuna fondi kasutatakse erandkorras, et aidata liikmesriikidel kanda Ühendkuningriigi liidust lepinguta väljaastumise ettevalmistamise võilepinguta väljaastumise tõttu tekkinud või tekkivat rahalist koormust, peaks toetus olema sihtotstarbeline ja ajaliselt piiratud, et võtta arvesse fondi algset eesmärki ja tagada selle suutlikkus reageerida looduskatastroofidele.
Muudatusettepanek 3 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 8
(8) Selleks et säilitada looduskatastroofide puhul fondi vahendite kättesaadavus ja selle esialgne eesmärk, tuleks kindlaks määrata Ühendkuningriigi liidust lepinguta väljaastumisega seotud toetuse eelarve ülemmäär.
(8) Arvestades, et Euroopa Liidu Solidaarsusfondi vahendite kättesaadavuse säilitamiseks looduskatastroofide korral tuleb ette näha mõistlik eelarve, tuleb liikmesriikidele ja piirkondadele teha kättesaadavaks muud lisavahendid, et aidata neil piirata Ühendkuningriigi võimaliku liidust lepinguta väljaastumise mõju, näiteks EGFi või muude ad hoc rahastamisvahendite kaudu.
Muudatusettepanek 4 Ettepanek võtta vastu määrus Põhjendus 9
(9) Fondi poolt liikmesriikidele Ühendkuningriigi liidust lepinguta väljaastumise tõttu vahetult tekkinud rahalise koormuse kandmiseks antava toetuse suhtes tuleks kohaldada samu rakendus-, järelevalve-, kontrolli- ja auditieeskirju, mida kohaldatakse fondist tehtavate muude väljamaksete suhtes. Lisaks on potentsiaalselt toetuskõlblike avaliku sektori kulude ulatuslikkust arvestades oluline tagada, et järgitakse ka muid ELi õiguse sätteid, eelkõige riigiabieeskirju.
9) Fondi poolt liikmesriikidele Ühendkuningriigi liidust lepinguta väljaastumise ettevalmistamise või vahetult lepinguta väljaastumise tõttu tekkinud või tekkida võiva rahalise koormuse kandmiseks antava toetuse suhtes tuleks kohaldada samu rakendus-, järelevalve-, kontrolli- ja auditieeskirju, mida kohaldatakse fondist tehtavate muude väljamaksete suhtes. Lisaks on potentsiaalselt toetuskõlblike avaliku sektori kulude ulatuslikkust arvestades oluline tagada, et järgitakse ka muid ELi õiguse sätteid, eelkõige riigiabieeskirju.
Muudatusettepanek 5 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Artikkel 3a – lõige 2
(2) Selleks ettenähtud olemasolevad assigneeringud ei või olla suuremad kui pool aastatel 2019 ja 2020 fondi sekkumiseks saadaolevast maksimumsummast.
2) Selleks ettenähtud olemasolevad assigneeringud ei või olla suuremad kui 30 % aastatel 2019 ja 2020 fondi sekkumiseks saadaolevast maksimumsummast.
Muudatusettepanek 6 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Artikkel 3a – lõige 3
(3) Kõnealust toetust kasutatakse avaliku sektori täiendavate kulutuste selle osa katmiseks, mis on otseselt põhjustatud lepinguta väljaastumisest ja tehtud lepinguta väljaastumise kuupäeva ja 31. detsembri 2020 vahelisel ajal (edaspidi „rahaline koormus“).
3) Kõnealust toetust kasutatakse avaliku sektori täiendavate kulutuste selle osa katmiseks, mis on tehtud 1. jaanuari 2019 ja 31. detsembri 2020 vahelisel ajal lepinguta väljaastumise ettevalmistamise või lepinguta väljaastumise tõttu (edaspidi „rahaline koormus“).
Muudatusettepanek 7 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Artikkel 3a – lõige 4
(4) Liikmesriigil on õigus taotleda käesoleva artikli kohast toetust, kui talle tekitatud rahaline koormus on hinnanguliselt üle 1 500 000 000 euro 2011. aasta hindades või üle 0,3 % tema kogurahvatulust.
4) Liikmesriigil on õigus taotleda käesoleva artikli kohast toetust, kui talle tekitatud rahaline koormus on hinnanguliselt üle 750 000 000 euro 2011. aasta hindades või üle 0,15 % tema kogurahvatulust.
Muudatusettepanek 8 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Artikkel 3b – lõige 1
(1) Artikli 3a alusel antav abi hõlmab üksnes liikmesriigile tekitatud rahalist koormust, mida ta ei oleks pidanud kandma, kui liidu ja Ühendkuningriigi vahel oleks sõlmitud väljaastumisleping. Toetust võib kasutada näiteks selleks, et toetada lepinguta väljaastumisest mõjutatud ettevõtjaid, sealhulgas nende jaoks ette nähtud riigiabimeetmeid ja muid asjakohaseid sekkumisi, olemasoleva tööhõivetaseme säilitamiseks võetavaid meetmeid ning piiri-, tolli-, sanitaar- ja fütosanitaarkontrollide, sealhulgas lisapersonali ja taristu toimimist.
1) Artikli 3a alusel antav abi hõlmab üksnes liikmesriigile tekitatud rahalist koormust, mida ta ei oleks pidanud kandma, kui liidu ja Ühendkuningriigi vahel oleks sõlmitud väljaastumisleping. Toetust võib kasutada näiteks selleks, et toetada lepinguta väljaastumisest mõjutatud ettevõtjaid ja töötajaid, sealhulgas nende jaoks ette nähtud riigiabimeetmeid ja muid asjakohaseid sekkumisi, olemasoleva tööhõivetaseme säilitamiseks võetavaid meetmeid ning piiri-, tolli-, sanitaar- ja fütosanitaarkontrollide, sealhulgas lisapersonali ja taristu toimimist.
Muudatusettepanek 9 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Artikkel 3b – lõige 6 a (uus)
6a) Käesoleva määruse alusel ei rahastata kulusid, mis on toetuskõlblikud Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi raames.
Muudatusettepanek 10 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 6 Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Artikkel 4a – lõige 1
(1) Liikmesriigi vastutavad riiklikud ametiasutused võivad esitada komisjonile fondilt rahalise toetuse saamiseks üheainsa artikli 3a kohase taotluse hiljemalt 30. aprilliks 2020. Taotlusse märgitakse vähemalt kogu asjakohane teave liikmesriigile tekitatud rahalise koormuse kohta. Taotluses kirjeldatakse avaliku sektori poolt lepinguta väljaastumise suhtes võetud meetmeid, märgitakse asjaomaste meetmetega seotud kulude netosumma seisuga 31. detsember 2020 ning põhjendatakse, miks nende võtmist ei oleks saanud valmisolekumeetmete abil vältida. Taotlus peaks sisaldama ka lepinguta väljaastumise otsest mõju käsitlevat põhjendust.
1) Liikmesriigi vastutavad riiklikud ametiasutused võivad esitada komisjonile fondilt rahalise toetuse saamiseks üheainsa artikli 3a kohase taotluse hiljemalt 30. juuniks 2020. Taotlusse märgitakse vähemalt kogu asjakohane teave liikmesriigile tekitatud rahalise koormuse kohta. Taotluses kirjeldatakse avaliku sektori poolt lepinguta väljaastumise ettevalmistamiseks või lepinguta väljaastumise suhtes võetud meetmeid, märkides ära asjaomaste meetmetega seotud kulude netosumma seisuga 31. detsember 2020. Taotlus peaks sisaldama ka lepinguta väljaastumise otsest mõju käsitlevat põhjendust.
Muudatusettepanek 11 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 6 Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Artikkel 4a – lõige 2
(2) Komisjon koostab suunised selle kohta, kuidas fondi vahenditele juurde pääseda ja neid tulemuslikult rakendada. Suunistes esitatakse üksikasjalik teave taotluse koostamise ja komisjonile esitatava teabe kohta, sealhulgas teave rahalise koormuse tõendamiseks esitatavate dokumentide kohta. Suunised avalikustatakse asjaomaste komisjoni peadirektoraatide veebisaitidel ja komisjon tagab nende laiema levitamise liikmesriikides.
2) Komisjon koostab 31. detsembriks 2019 suunised selle kohta, kuidas fondi vahenditele juurde pääseda ja neid tulemuslikult rakendada. Suunistes esitatakse üksikasjalik teave taotluse koostamise ja komisjonile esitatava teabe kohta, sealhulgas teave rahalise koormuse tõendamiseks esitatavate dokumentide kohta. Suunised avalikustatakse asjaomaste komisjoni peadirektoraatide veebisaitidel ja komisjon tagab nende laiema levitamise liikmesriikides.
Muudatusettepanek 12 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 6 Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Artikkel 4a – lõige 3
(3) Pärast 30. aprilli 2020 kontrollib komisjon lõigetes 1 ja 2 osutatud teabe põhjal ja iga esitatud taotluse puhul, kas fondi vahendite kasutamiseks ette nähtud tingimused on täidetud, ning määrab võimalikult kiiresti ning olemasolevate rahaliste vahendite piires võimaliku toetuse kavandatava suuruse.
3) Pärast 30. juunit 2020 kontrollib komisjon lõigetes 1 ja 2 osutatud teabe põhjal ja iga esitatud taotluse puhul, kas fondi vahendite kasutamiseks ette nähtud tingimused on täidetud, ning määrab võimalikult kiiresti ning olemasolevate rahaliste vahendite piires võimaliku toetuse kavandatava suuruse.
Muudatusettepanek 13 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 6 Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Artikkel 4a – lõige 4
(4) Fondist antakse toetuskõlblikkuskriteeriumidele vastavatele liikmesriikidele rahalist toetust kuni 5 % ulatuses asjaomasele liikmesriigile tekitatud rahalisest koormusest, võttes arvesse artikli 3a lõikes 4 sätestatud piirmäärasid ja olemasolevat eelarvet. Kui olemasolevatest eelarvevahenditest ei piisa, vähendatakse toetusmäära proportsionaalselt.
4) Fondist antakse toetuskõlblikkuskriteeriumidele vastavatele liikmesriikidele rahalist toetust kuni 10 % ulatuses asjaomasele liikmesriigile tekitatud rahalisest koormusest, võttes arvesse artikli 3a lõikes 4 sätestatud piirmäärasid ja olemasolevat eelarvet. Kui olemasolevatest eelarvevahenditest ei piisa, vähendatakse toetusmäära proportsionaalselt.
Muudatusettepanek 14 Ettepanek võtta vastu määrus Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 6 Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Artikkel 4a – lõige 6
(6) Otsuse fondi vahendite kasutamise kohta teevad Euroopa Parlament ja nõukogu ühiselt niipea kui võimalik pärast komisjoni ettepaneku esitamist. Komisjon ühelt poolt ning Euroopa Parlament ja nõukogu teiselt poolt teevad kõik selleks, et fondi vahendite kasutuselevõtuks kuluvat aega lühendada.
6) Otsuse fondi vahendite kasutamise kohta teevad Euroopa Parlament ja nõukogu ühiselt niipea kui võimalik pärast komisjoni ettepaneku esitamist. Komisjon ühelt poolt ning Euroopa Parlament ja nõukogu teiselt poolt teevad kõik selleks, et fondi vahendite kasutuselevõtuks kuluvat aega lühendada ning võtavad kohustuse esitada võimalikult lühikese aja jooksul ettepaneku sellise hädaolukorra lahendamiseks sobiva vahendi kohta.
Asi saadeti vastavalt kodukorra artikli 59 lõike 4 neljandale lõigule vastutavale komisjonile tagasi institutsioonidevahelisteks läbirääkimisteks (A9‑0020/2019).