Seznam 
 Předchozí 
 Další 
 Úplné znění 
Postup : 2020/0260(NLE)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu : A9-0177/2021

Předložené texty :

A9-0177/2021

Rozpravy :

PV 23/06/2021 - 24
CRE 23/06/2021 - 24

Hlasování :

PV 24/06/2021 - 11

Přijaté texty :

P9_TA(2021)0310

Přijaté texty
PDF 368kWORD 103k
Čtvrtek, 24. června 2021 - Brusel
Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku *
P9_TA(2021)0310A9-0177/2021

Legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 24. června 2021 o návrhu nařízení Rady, kterým se zřizuje evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (COM(2020)0569 – C9-0335/2020 – 2020/0260(NLE))

(Konzultace)

Evropský parlament,

–  s ohledem na návrh Komise předložený Radě (COM(2020)0569),

–  s ohledem na článek 187 a čl. 188 první pododstavec Smlouvy o fungování Evropské unie, podle kterého Rada konzultovala s Parlamentem (C9‑0335/2020),

–  s ohledem na článek 82 jednacího řádu,

–  s ohledem na zprávu Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (A9‑0177/2021),

1.  schvaluje pozměněný návrh Komise;

2.  vyzývá Komisi, aby návrh v souladu s čl. 293 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie změnila odpovídajícím způsobem;

3.  vyzývá Radu, aby informovala Parlament, bude-li mít v úmyslu odchýlit se od znění schváleného Parlamentem;

4.  vyzývá Radu, aby znovu konzultovala s Parlamentem, bude-li mít v úmyslu podstatně změnit návrh Komise;

5.  pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě a Komisi.

Znění navržené Komisí   Pozměňovací návrh
Pozměňovací návrh 1
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 5
(5)  Sdělení Komise ze dne 19. února 2020 „Evropská strategie pro data“ nastiňuje evropskou strategii pro politická opatření a investice do podpory rozvoje ekonomiky založené na datech v příštích pěti letech. Zdůrazňuje vytvoření společných evropských veřejných datových prostorů, které posílí růst a budou vytvářet hodnoty. Podpora vytváření těchto společných evropských datových prostorů a sjednocené a bezpečné cloudové infrastruktury by měla zajistit, že ekonomika i společnost budou moci využívat více dat a tato data současně zůstanou pod kontrolou společností i osob, které je vytvářejí. Vysoce výkonná výpočetní technika a kvantová výpočetní technika jsou zásadními komponenty bezproblémového poskytování výpočetních zdrojů s různými výkonovými charakteristikami vyžadovanými pro maximalizaci růstu a využívání společných evropských veřejných datových prostorů a sjednocených cloudových infrastruktur pro veřejné, průmyslové a vědecké aplikace.
(5)  Sdělení Komise ze dne 19. února 2020 „Evropská strategie pro data“ nastiňuje evropskou strategii pro politická opatření a investice do podpory rozvoje ekonomiky založené na datech v příštích pěti letech. Zdůrazňuje vytvoření společných evropských veřejných datových prostorů, které posílí růst a budou vytvářet hodnoty. Podpora vytváření těchto společných evropských datových prostorů a sjednocené a bezpečné cloudové infrastruktury by měla zajistit, že ekonomika i společnost budou moci využívat více dat a tato data současně zůstanou pod kontrolou společností i osob, které je vytvářejí.  Za účelem zajištění účinného přenesení dat uživatelů by cloudové infrastruktury v Unii měly být založeny na zásadách důvěry, otevřenosti, bezpečnosti, interoperability a přenositelnosti. Vysoce výkonná výpočetní technika a kvantová výpočetní technika jsou zásadními komponenty bezproblémového poskytování výpočetních zdrojů s různými výkonovými charakteristikami vyžadovanými pro maximalizaci růstu a využívání společných evropských veřejných datových prostorů a sjednocených cloudových infrastruktur pro veřejné, průmyslové a vědecké aplikace.
Pozměňovací návrh 2
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 6
(6)  Sdělení Komise ze dne 19. února 2020 s názvem „Formování digitální budoucnosti Evropy“ představuje evropskou digitální strategii a zaměřuje se na několik klíčových cílů, jež mají zajistit, aby digitální řešení pomohla Evropě projít digitální transformací svým vlastním způsobem, který bude prospěšný lidem. Mezi navrhovaná klíčová opatření spadají investice do budování a zavádění špičkových společných digitálních kapacit, včetně superpočítačových a kvantových technologií, a rozšiřování evropské superpočítačové kapacity pro rozvoj inovativních řešení v oblastech lékařství, dopravy a životního prostředí.
(6)  Sdělení Komise ze dne 19. února 2020 s názvem „Formování digitální budoucnosti Evropy“ představuje evropskou digitální strategii a zaměřuje se na několik klíčových cílů, jež mají zajistit, aby digitální řešení pomohla Evropě projít digitální transformací zaměřenou na člověka svým vlastním způsobem, který bude prospěšný lidem a přispěje k Zelené dohodě pro Evropu. Mezi navrhovaná klíčová opatření spadají investice do budování a zavádění špičkových společných digitálních kapacit, včetně superpočítačových a kvantových technologií, a rozšiřování evropské superpočítačové kapacity pro rozvoj inovativních řešení ve všech hospodářských odvětvích, jako je průmysl, výroba, kybernetická bezpečnost, zdraví a lékařství, doprava a udržitelná mobilita, životní prostředí, energetika a změna klimatu.
Pozměňovací návrh 3
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 7
(7)  Sdělení Komise ze dne 10. března 2020 s názvem „Nová průmyslová strategie pro Evropu“ zohledňuje ambiciózní průmyslovou strategii pro Evropu, kterou se bude řídit souběžná transformace směřující ke klimatické neutralitě a vedoucímu postavení v digitální sféře. Toto sdělení mimo jiné zdůrazňuje podporu rozvoji klíčových základních technologií, jež jsou strategicky významné pro budoucnost evropského průmyslu, včetně vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantových technologií.
(7)  Sdělení Komise ze dne 10. března 2020 s názvem „Nová průmyslová strategie pro Evropu“ zohledňuje ambiciózní průmyslovou strategii pro Evropu, kterou se bude řídit souběžná transformace směřující ke klimatické neutralitě a vedoucímu postavení v digitální sféře. Toto sdělení mimo jiné zdůrazňuje podporu rozvoji klíčových základních technologií, jež jsou strategicky významné pro budoucnost evropského průmyslu, včetně vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantových technologií. Rozvoj infrastruktury a ekosystému vysoce výkonné výpočetní techniky světové úrovně představuje strategický zdroj pro budoucnost a odolnost průmyslu a malých a středních podniků v Unii a zároveň bojuje proti regionálním rozdílům, vytváří nová pracovní místa a podporuje globální konkurenceschopnost, což by mohlo být přínosem pro dosažení dynamické ekonomiky založené na datech a pomoci v boji proti změně klimatu.
Pozměňovací návrh 4
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 9
(9)  Vůdčí úloha Evropy v rámci ekonomiky založené na datech, její vědecká excelence a síla jejího průmyslu stále více závisí na její schopnosti vyvíjet klíčové technologie vysoce výkonné výpočetní techniky a také zajistit přístup k superpočítačovým a datovým infrastrukturám světové úrovně a udržet si stávající vedoucí postavení v oblasti aplikací vysoce výkonné výpočetní techniky. Vysoce výkonná výpočetní technika je hlavní technologií digitální transformace evropské ekonomiky, která dává mnoha průmyslovým odvětvím možnost inovace a přechodu na hodnotnější produkty a služby. Společně s dalšími vyspělými digitálními technologiemi, jako jsou například umělá inteligence, data velkého objemu a cloudové technologie, připravuje vysoce výkonná výpočetní technika cestu směrem k inovativním společenským a průmyslovým aplikacím v oblastech kritických pro Evropu, mezi něž patří například personalizovaná medicína, předpovídání počasí a změna klimatu, inteligentní a ekologický rozvoj a doprava, nové materiály pro čistou energii, vývoj léčiv a virtuální testování, udržitelné zemědělství nebo strojírenství a výroba.
(9)  Vůdčí úloha Evropy v rámci ekonomiky založené na datech, její vědecká excelence a síla jejího průmyslu stále více závisí na její schopnosti vyvíjet klíčové technologie vysoce výkonné výpočetní techniky a také zajistit přístup k superpočítačovým a datovým infrastrukturám světové úrovně a udržet si stávající vedoucí postavení v oblasti aplikací vysoce výkonné výpočetní techniky. Vysoce výkonná výpočetní technika je hlavní technologií digitální transformace evropské ekonomiky a má potenciál umožnit mnoha tradičním průmyslovým odvětvím inovace a přechod na hodnotnější produkty a služby. Společně s dalšími vyspělými digitálními technologiemi, jako jsou například umělá inteligence, data velkého objemu a cloudové technologie, jsou-li zaváděny a využívány etickým způsobem zaměřeným na člověka, připravuje vysoce výkonná výpočetní technika cestu směrem k inovativním společenským a průmyslovým aplikacím v oblastech kritických pro Evropu, mezi něž patří například personalizovaná medicína, předpovídání počasí a změna klimatu, inteligentní a ekologický rozvoj a doprava, výzkum nových materiálů pro udržitelné technologie v oblasti čisté energie, vývoj léčiv a virtuální testování, udržitelné zemědělství nebo strojírenství a výroba.
Pozměňovací návrh 5
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 10
(10)  Vysoce výkonná výpočetní technika je strategickým prostředkem pro realizaci politik, pohání aplikace poskytující prostředky pro pochopení a navržení účinných řešení mnoha složitých celosvětových problémů a pro řízení krizí. Vysoce výkonná výpočetní technika přispívá ke klíčovým politikám, jako je Zelená dohoda pro Evropu, svými modely a nástroji určenými k transformaci stále vyššího počtu složitých environmentálních problémů v příležitosti k sociální inovaci a hospodářskému růstu. Příkladem je iniciativa Cíl Země oznámená sdělením Komise ze dne 11. prosince 2019 s názvem „Zelená dohoda pro Evropu“ a sdělením ze dne 19. února 2020 s názvem „Evropská strategie pro data“ a sdělením „Formování digitální budoucnosti Evropy“.
(10)  Vysoce výkonná výpočetní technika je strategickým prostředkem pro realizaci politik, pohání aplikace poskytující prostředky pro pochopení a navržení účinných řešení mnoha složitých celosvětových problémů a pro řízení krizí. Vysoce výkonná výpočetní technika přispívá ke klíčovým politikám, jako je Zelená dohoda pro Evropu, svými modely a nástroji určenými k transformaci stále vyššího počtu složitých environmentálních problémů v příležitosti k sociální inovaci a udržitelnému hospodářskému růstu. Příkladem je iniciativa Cíl Země oznámená sdělením Komise ze dne 11. prosince 2019 s názvem „Zelená dohoda pro Evropu“ a sdělením ze dne 19. února 2020 s názvem „Evropská strategie pro data“ a sdělením „Formování digitální budoucnosti Evropy“. Vysoce výkonná výpočetní technika je strategickou výhodou pro zabezpečení inovační kapacity a strategické autonomie Unie a pro podporu hospodářského růstu.
Pozměňovací návrh 6
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11
(11)  Celosvětové události jako pandemie COVID-19 ukazují význam investic do vysoce výkonné výpočetní techniky a zdravotnických modelovacích platforem a nástrojů, protože hrají zásadní úlohu v boji proti pandemii, často společně s dalšími digitálními technologiemi, jako jsou data velkého objemu a umělá inteligence. Vysoce výkonná výpočetní technika se používá k urychlení identifikace a výroby léčiv, k tvorbě prognóz šíření viru, pomáhá s plánováním distribuce zdravotnických prostředků a zdrojů a využívá se při simulaci opatření k ukončení krize po skončení epidemie, aby bylo možné posoudit různé scénáře. Modelovací platformy a nástroje využívající vysoce výkonnou výpočetní techniku jsou kritickými nástroji pro stávající i budoucí pandemie a budou hrát zásadní úlohu ve zdravotnictví a v personalizované medicíně.
(11)  Celosvětové události jako pandemie COVID-19 ukazují význam investic do vysoce výkonné výpočetní techniky a zdravotnických modelovacích platforem a nástrojů, protože hrají zásadní úlohu v boji proti pandemii, často společně s dalšími digitálními technologiemi, jako jsou data velkého objemu a umělá inteligence a počítačové modelování a simulace. Vysoce výkonná výpočetní technika se používá k urychlení identifikace rozhodujících složek ve farmaceutickém odvětví a při výrobě léčiv, k tvorbě prognóz šíření viru, pomáhá s plánováním distribuce zdravotnických prostředků a zdrojů a využívá se při simulaci opatření k ukončení krize po skončení epidemie, aby bylo možné posoudit různé scénáře. Modelovací platformy a nástroje využívající vysoce výkonnou výpočetní techniku jsou kritickými nástroji pro stávající i budoucí pandemie a budou hrát důležitou úlohu v odvětví zdravotnictví, neboť umožňují testování bezpečnosti, účinnosti a výkonnosti nových preventivních strategií, optimalizaci modelování automatizované diagnostiky, léčiv a zdravotnických prostředků. Je rovněž důležité zajistit interoperabilitu vysoce výkonné výpočetní techniky, umělé inteligence (včetně strojového a hlubokého učení), dat velkého objemu, analýzy vysoce výkonných dat a cloudu, neboť k hlavním hospodářským odvětvím, která jsou závislá na vysoce výkonné výpočetní technice, patří výroba, zdravotnictví a léčiva.
Pozměňovací návrh 7
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 14
(14)  Aby bylo možné vybavit Unii výpočetním výkonem potřebným pro udržení jejích výzkumných a průmyslových kapacit na špici, měly by být investice členských států do vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky koordinovány, přičemž průmyslové i tržní zavádění technologií vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky by mělo být posíleno ve veřejném i soukromém sektoru. Unie by měla zvýšit efektivitu využívání technologického vývoje při realizaci evropských systémů vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky s nejvyšší kvalitou zaměřených na poptávku a orientovaných na využití, vybudovat účinnou vazbu mezi dodávkami technologií, návrhem tvořeným společně s uživateli a společným zadáváním veřejných zakázek na systémy světové úrovně a vytvořit celosvětově konkurenceschopný ekosystém vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky a aplikací. Současně by Unie měla poskytnout příležitost svému dodavatelskému průmyslu, aby tyto investice využil jako páku pro vlastní investice, což povede k jejich využívání v rozsáhlých a nově vznikajících oblastech využití, jako je personalizovaná medicína, změna klimatu, propojené a automatizované řízení nebo další rozhodující trhy, které jsou založeny na umělé inteligenci, technologiích blockchain, edge-computingu nebo šířeji na digitalizaci průmyslu Unie.
(14)  Aby bylo možné vybavit Unii výpočetním výkonem potřebným pro udržení jejích výzkumných a průmyslových kapacit na špici, měly by být investice členských států do vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky koordinovány, přičemž průmyslové i tržní zavádění technologií vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky by mělo být posíleno ve veřejném i soukromém sektoru. Unie by měla zvýšit efektivitu využívání technologického vývoje při realizaci široce rozšířených a v celé Evropě přístupných evropských systémů vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky s nejvyšší kvalitou zaměřených na poptávku a orientovaných na využití, vybudovat účinnou vazbu mezi dodávkami technologií, návrhem tvořeným společně s uživateli a společným zadáváním veřejných zakázek na bezpečné systémy světové úrovně a vytvořit celosvětově konkurenceschopný ekosystém vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky a aplikací, který bude přínosný pro všechny členské státy a regiony. Současně by Unie měla poskytnout příležitost svému dodavatelskému průmyslu, aby tyto investice využil jako páku pro vlastní investice, což povede k jejich využívání v rozsáhlých a nově vznikajících oblastech využití, které jsou založeny na umělé inteligenci, počítačovém modelování a simulaci, technologiích blockchain, edge-computingu nebo šířeji na digitalizaci průmyslu Unie.
Pozměňovací návrh 8
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 14 a (nový)
(14a)  Aby bylo možné navrhnout, obnovit a zavést novou řadu evropského inovativního superpočítačového ekosystému, technologií a hardwarových systémů světové úrovně s nízkým příkonem a vysoce energeticky účinných, bude zapotřebí velkého množství výzkumných a inovačních činností a zdrojů. Společný podnik má dobré předpoklady k tomu, aby v součinnosti s dalšími evropskými partnerstvími a iniciativami vypracoval strategické plány a výzkumné a investiční plány, které pomohou posílit hodnotový řetězec evropské elektroniky a zabudovaných systémů s cílem rozšířit přítomnost evropského průmyslu, řešit klíčové technologické, bezpečnostní a společenské výzvy a vytvořit kapacity a výrobní zařízení pro vývoj pokročilého evropského hardwaru.
Pozměňovací návrh 9
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 15
(15)  Aby Unie a její členské státy dosáhly technologické autonomie v oblasti klíčových digitálních technologií, jako jsou technologie vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, měly by investovat do příští generace superpočítačových technologií s nízkým příkonem, inovativního softwaru a vyspělých superpočítačových systémů pro exakapacitní a post-exakapacitní a kvantovou výpočetní techniku a pro inovativní superpočítačové a datové aplikace pro zdravotnictví, ochranu životního prostředí, výrobu a strojírenství. To by mělo umožnit evropskému dodavatelskému průmyslu prosperitu v celé řadě klíčových oblastí technologií a aplikací přesahujících vysoce výkonnou a kvantovou výpočetní techniku a v dlouhodobém horizontu i dodávku těchto technologií na širší trhy s IKT. Rovněž tím bude podpořena věda zabývající se vysoce výkonnou a kvantovou výpočetní technikou a uživatelské odvětví při digitální transformaci a podpoří jejich inovační potenciál.
(15)  Aby Unie a její členské státy dosáhly strategické technologické autonomie v oblasti klíčových digitálních technologií, jako jsou technologie vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, a zároveň zachovaly otevřenou ekonomiku, měly by investovat do příští generace energeticky a zdrojově účinných superpočítačových technologií s nízkým příkonem, inovativního softwaru a vyspělých superpočítačových systémů pro exakapacitní a post-exakapacitní a kvantovou výpočetní techniku, včetně technologií pro výpočetní techniku pro ochranu soukromí, a pro inovativní superpočítačové a datové aplikace. Vysoce výkonná výpočetní technika a správa dat by měly být aktivně podporovány ve všech oblastech výzkumu, včetně společenských a humanitních věd. Jsou zapotřebí investice do rozvoje příslušných kompetencí. To by mělo umožnit evropskému dodavatelskému průmyslu prosperitu v celé řadě klíčových oblastí technologií a aplikací přesahujících vysoce výkonnou a kvantovou výpočetní techniku a v dlouhodobém horizontu i dodávku těchto technologií na širší trhy s IKT. Rovněž tím bude podpořena věda zabývající se vysoce výkonnou a kvantovou výpočetní technikou a uživatelské odvětví při digitální transformaci a podpoří jejich inovační potenciál.
Pozměňovací návrh 10
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 15 a (nový)
(15a)  S cílem vytvořit spolehlivý ekosystém kvantové výpočetní techniky v rámci Unie je nezbytné investovat do vývoje algoritmů pro neuronové sítě rozpoznávajících hardware, standardizace pro kódování vstupních a výstupních dat a usnadnění přístupu koncovým uživatelům na základě cloudových služeb.
Pozměňovací návrh 11
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 16
(16)  Postup podle společné strategické vize EU v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky je zásadní pro realizaci ambicí Unie a jejích členských států k zajištění vedoucí úlohy a strategické autonomie v rámci digitální ekonomiky. Cílem bude vytvořit v Evropě maximálně propojený, sjednocený a zabezpečený ekosystém služeb vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky a datové infrastruktury s vedoucím postavením ve světě a moci vyrábět inovativní a konkurenceschopné systémy vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky založené na dodavatelském řetězci, který zajistí komponenty, technologieznalosti omezující riziko narušení.
(16)  Postup podle společné strategické vize EU v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, zajišťující přechod od vysoce výkonné výpočetní techniky zaměřené na simulaci a začleňující vysoce výkonnou výpočetní techniku do plného kontinua IT infrastruktury, včetně dalších ekosystémů, jako jsou data velkého objemu, umělá inteligence a internet věcí, je zásadní pro realizaci ambicí Unie a jejích členských států k zajištění vedoucí úlohy a strategické autonomie v digitální transformaci při zachování otevřené ekonomiky. Cílem bude vytvořit v Evropě maximálně propojený, sjednocený a zabezpečený ekosystém služeb vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky a datové infrastruktury s vedoucím postavením ve světě a moci vyrábět inovativní a konkurenceschopné systémy vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky založené na odolném a odpovědném dodavatelském řetězci, se zajištěním dostupnosti komponentů, technologií a znalostí omezujících riziko narušení a současnou ochranou lidi a životního prostředí.
Pozměňovací návrh 12
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 17
(17)  Společný podnik představuje nejlepší nástroj schopný realizovat strategickou vizi EU týkající se vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky a současně zajistit, že bude Unie využívat schopnosti v oblasti superpočítačů, kvantové výpočetní techniky a dat na světové úrovni v souladu se svým ekonomickým potenciálem, aby to odpovídalo potřebám evropských uživatelů a požadované strategické autonomii v kritické oblasti technologií vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky. Společný podnik je nejlepším nástrojem k překonání stávajících omezení, jak uvádí pracovní dokument útvarů Komise přiložený k tomuto nařízení, a současně nabízí nejvyšší ekonomický, společenský a environmentální dopad a nejlepší zajištění zájmů Unie v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky. Může čerpat prostředky od Unie, členských států a zemí přidružených k programu Horizont Evropa a programu Digitální Evropa nebo k Nástroji pro propojení Evropy a ze soukromého sektoru. Může realizovat rámec pro zadávání veřejných zakázek a provozovat systémy vysoce výkonné a kvantové výpočetní systémy světové úrovně. Může zahájit programy v oblasti výzkumu a inovací určené k vývoji evropských technologií a jejich následnému začlenění do superpočítačových systémů světové úrovně.
(17)  Společný podnik představuje nejlepší dostupný nástroj schopný realizovat strategickou vizi EU týkající se vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky a současně zajistit, že bude Unie využívat schopnosti v oblasti superpočítačů, kvantové výpočetní techniky a dat na světové úrovni v souladu se svým ekonomickým potenciálem, aby to odpovídalo potřebám evropských uživatelů a požadované strategické autonomii, při zachování otevřené ekonomiky, v kritické oblasti technologií vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky. Společný podnik je jedním z nástrojů, které přispívají k překonání stávajících omezení, jak uvádí pracovní dokument útvarů Komise přiložený k tomuto nařízení, a současně nabízí vysoký ekonomický, společenský a environmentální dopad a nejlepší zajištění zájmů Unie v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, bude-li řádně financován, rozvíjen a prováděn. Může čerpat prostředky od Unie, členských států a zemí přidružených k programu Horizont Evropa a programu Digitální Evropa nebo k Nástroji pro propojení Evropy a ze soukromého sektoru. Může realizovat rámec pro zadávání veřejných zakázek a provozovat systémy vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky světové úrovně. Může zahájit programy v oblasti výzkumu a inovací určené k vývoji evropských technologií a jejich následnému začlenění do superpočítačových systémů světové úrovně.
Pozměňovací návrh 13
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 18
(18)  Společný podnik EuroHPC je součástí portfolia institucionalizovaných partnerství v rámci programu Horizont Evropa, které by mělo usilovat o posílení vědeckých kapacit EU, aby bylo možné v posíleném evropském výzkumném prostoru zvládat nově se objevující hrozby a budoucí výzvy, zajistit hodnotové řetězce EU založené na udržitelnosti a strategickou autonomii EU v klíčových technologiích a odvětvích a zlepšit zavádění inovativních řešení zabývajících se klimatem, životním prostředím, zdravím a dalšími celosvětovými společenskými problémy v souladu se strategickými prioritami Unie, včetně dosažení klimatické neutrality v Unii v roce 2050.
(18)  Společný podnik EuroHPC je součástí portfolia institucionalizovaných partnerství v rámci programu Horizont Evropa, které by mělo usilovat o posílení vědeckých kapacit EU, aby bylo možné v posíleném evropském výzkumném prostoru zvládat nově se objevující hrozby a budoucí výzvy, zajistit environmentální cíle a hodnotové řetězce EU založené na udržitelnosti a strategickou autonomii EU v klíčových technologiích a odvětvích a zlepšit zavádění inovativních řešení zabývajících se klimatem, životním prostředím, zdravím a dalšími celosvětovými společenskými problémy v souladu se strategickými prioritami Unie, včetně dosažení klimatické neutrality v Unii nejpozději v roce 2050.
Pozměňovací návrh 14
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 19
(19)  Společný podnik by měl být zřízen a zahájit svou činnost nejpozději na začátku roku 2021 a pokračovat až do 31. prosince 2033, aby vybavil Unii sjednocenou, zabezpečenou a maximálně propojenou superpočítačovou infrastrukturou světové úrovně a rozvíjel technologie, aplikace a dovednosti nezbytné k dosažení exakapacitních schopností zhruba v období let 2022–2024 a post-exakapacitních schopností přibližně v letech 2025–2027 při současné podpoře evropského ekosystému inovací vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky světové úrovně.
(19)  Společný podnik by měl být zřízen a zahájit svou činnost nejpozději do roku 2021 a pokračovat až do 31. prosince 2033, aby vybavil Unii sjednocenou, zabezpečenou a maximálně propojenou superpočítačovou infrastrukturou světové úrovně a rozvíjel technologie, aplikace a dovednosti nezbytné k dosažení exakapacitních schopností zhruba v období let 2022–2024 a post-exakapacitních schopností přibližně v letech 2025–2027 při současné podpoře evropského ekosystému inovací vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky světové úrovně.
Pozměňovací návrh 15
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 20
(20)  Partnerství veřejného a soukromého sektoru v podobě společného podniku by mělo spojit finanční a technické prostředky nutné ke zvládnutí složitého procesu stále rychlejšího tempa inovací v této oblasti. Proto by členy společného podniku měly být Unie, členské státy a země přidružené k programu Horizont Evropa, programu Digitální Evropa nebo Nástroji pro propojení Evropy, které se dohodly na společné evropské iniciativě v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, a sdružení zastupující své členské subjekty a další organizace, které se otevřeně a aktivně zapojily do vytváření výsledků v oblasti výzkumu a inovací, do vývoje a zavádění kapacit vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, nebo přispívají ke zmírnění nedostatků v dovednostech a uchovávají know-how v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky v Evropě. Společný podnik by měl být otevřen novým členům.
(20)  Partnerství veřejného a soukromého sektoru v podobě společného podniku by mělo spojit finanční a technické prostředky nutné ke zvládnutí složitého procesu stále rychlejšího tempa inovací v této oblasti a zároveň zajistit, aby fungování společného podniku zůstalo jednoduché a flexibilní. Proto by členy společného podniku měly být Unie, členské státy a země přidružené k programu Horizont Evropa, programu Digitální Evropa nebo Nástroji pro propojení Evropy, které se dohodly na společné evropské iniciativě v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, a sdružení zastupující své členské subjekty a další organizace, které se otevřeně a aktivně zavázaly k vytváření výsledků v oblasti výzkumu a inovací, k vývoji a zavádění kapacit vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, nebo přispívají ke zmírnění nedostatků v dovednostech a uchovávají know-how v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky v Evropě. Společný podnik by měl být otevřen novým členům. Návrh a vývoj nových systémů výuky a odborné přípravy mají klíčový význam, neboť technologie a software v těchto oblastech vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky procházejí neustálými změnami. Společný podnik by měl zajistit příznivý rámec na podporu zúčastněných států. Aby se maximalizoval dopad nepřímých akcí, měly by být zohledněny zvláštnosti společného podniku s jeho tripartitním modelem, pokud jde o správu finančních příspěvků od zúčastněných států.
Pozměňovací návrh 16
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 25
(25)  Společný podnik by se měl soustředit na jasně definovaná témata, která by akademické obci a evropskému průmyslu jako celku umožnila, aby společně navrhovaly, vyvíjely a využívaly ty nejinovativnější technologie v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky a aby napříč Unií zřídily integrovanou, sjednocenou a zabezpečenou propojenou infrastrukturu s kapacitou vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky na světové úrovni, s vysokorychlostním připojením a špičkovými aplikacemi a datovými a softwarovými službami pro unijní vědce a další přední uživatele z oblasti průmyslu, včetně malých a středních podniků, a pro veřejný sektor. Společný podnik by se měl zaměřovat na rozvoj, zavádění a využívání špičkových technologií a infrastruktur a současně se zabývat náročnými požadavky evropských uživatelů z řad vědců, průmyslu a veřejného sektoru.
(25)  Společný podnik by se měl soustředit na jasně definovaná témata, která by akademické obci a evropskému průmyslu jako celku umožnila, aby společně navrhovaly, vyvíjely a využívaly ty nejinovativnější technologie v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky a aby napříč Unií zřídily integrovanou, sjednocenou a zabezpečenou propojenou infrastrukturu s kapacitou vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky na světové úrovni, s vysokorychlostním připojením a špičkovými aplikacemi a datovými a softwarovými službami pro unijní vědce a další přední uživatele z oblasti průmyslu, včetně malých a středních podniků, začínajících podniků a inovativních podniků, a pro veřejný sektor. Společný podnik by měl být schopen pracovat efektivně, jednoduše a pružně, aby zajistil, že rozvoj, zavádění a využívání špičkových technologií a infrastruktur bude odpovídat náročným požadavkům evropských uživatelů z řad vědců, průmyslu a veřejného sektoru. Společný podnik by měl výrazně omezit překážky přístupu pro malé a střední podniky a začínající podniky ve fázi výzkumu a vývoje, jako jsou náklady na poplatky za služby, velká administrativní zátěž a nedostatečná informovanost, a to v zájmu služby s otevřenějším přístupem a lepší distribucí. Společný podnik by měl mít zaveden soubor jasných a jednoduchých pravidel v souladu s právními předpisy Unie, zejména pokud jde o duševní vlastnictví, odpovědnost nebo věcné příspěvky na další činnosti, aby se zvýšila přitažlivost pro všechny zúčastněné strany, a zejména pro průmysl a malé a střední podniky.
Pozměňovací návrh 17
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 25 a (nový)
(25a)  Společný podnik by měl spočívat na sedmi pilířích, z nichž jeden je správní a šest technických. K financování pilíře infrastruktury, části pilíře sjednocení superpočítačových služeb a pilíře zaměřeného na rozšíření použití a dovedností by měl být využíván program Digitální Evropa. Zbývající činnosti pilíře sjednocení superpočítačových služeb, včetně propojení se společnými evropskými datovými prostory Unie a zabezpečenými cloudovými infrastrukturami, by měly být financovány z Nástroje pro propojení Evropy. Pilíře technologie, aplikace a mezinárodní spolupráce by měly být financovány z programu Horizont Evropa.
Pozměňovací návrh 18
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 26
(26)  Společný podnik by měl přispívat ke snížení nedostatků v oblasti specifických dovedností napříč Unií, a to tím, že se bude zapojovat do opatření na zvyšování povědomí a napomáhat při budování nových poznatků a lidského kapitálu.
(26)  Vzhledem k tomu, že nedostatek dovedností je hlavní překážkou v přístupu k infrastruktuře pro výzkum a inovace a větším investicím do výzkumu a inovací a do digitalizace a v přístupu k vysoce výkonné výpočetní a kvantové výpočetní technice, měl by společný podnik aktivně přispívat ke snížení nedostatků v oblasti specifických dovedností napříč Unií, a to zvyšováním úrovně dovedností a rekvalifikací a přijímáním opatření ke zlepšení vyváženosti žen a mužů a řešení genderového rozměru a zároveň přilákáním a udržením nejlepších talentů. Měl by tak činit tím, že bude napomáhat při budování nových poznatků a lidského kapitálu, že se zapojí do kampaní na zvyšování informovanosti a podporou vzdělávacích činností a šířením informací se zapojením akademických, vědeckých a znalostních sítí, sociálních a hospodářských partnerů, sdělovacích prostředků, organizací průmyslových organizací a malých a středních podniků a dalších aktérů a zabrání tomu, aby se součástí algoritmů, produktů nebo závěrů vyplývajících z jeho práce staly jakékoli předsudky, zejména genderové a rasové. To vše by mělo být součástí koordinovaného úsilí o informování potenciálních uživatelů o možnostech, které může vysoce výkonná a kvantová výpočetní technika nabídnout. Rovněž je potřeba budovat kompetence při zadávání veřejných zakázek v rámci tohoto nařízení.
Pozměňovací návrh 19
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 26 a (nový)
(26a)  Vzhledem k tomu, že nedostatek dovedností a zkušeností je překážkou v přístupu k vysoce výkonným výpočetním a kvantovým výpočetním technologiím, měl by společný podnik podporovat rozvoj specifických univerzitních kurzů a vzdělávacích programů pro kvantovou výpočetní techniku, a to vzhledem k rostoucí potřebě odborníků v této oblasti a aby se zabránilo „kvantovému zpomalení“. V tomto ohledu může společný podnik přispět ke zvyšování úrovně dovedností a zkušeností v celé Unii mezi studenty, akademickými pracovníky a odborníky (zajištění genderové vyváženosti) v příslušných oblastech, zlepšování kompetencí kombinujících odborné znalosti v oblasti softwaru a průmyslu s porozuměním hraničnímu výzkumu v oblasti vědy a inovací, věnování zvláštní pozornosti genderovému hledisku a přijímání opatření na podporu genderové vyváženosti v této oblasti a zároveň k zajištění co nejširšího zeměpisného pokrytí v Unii.
Pozměňovací návrh 20
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 27
(27)  Společný podnik by měl v souladu s cíli vnější politiky a mezinárodními závazky Unie usnadňovat spolupráci mezi Unií a zahraničními subjekty stanovením strategie pro spolupráci, včetně identifikace a podpory oblastí spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje a rozvoje dovedností a provádění činností, kde vzniká vzájemný prospěch, a rovněž zajištěním přístupové politiky u příslušných kapacit a aplikací vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, zejména na bázi reciprocity.
(27)  Společný podnik by měl v souladu s cíli vnější politiky a mezinárodními závazky Unie usnadňovat spolupráci mezi Unií a zahraničními subjekty stanovením strategie pro spolupráci, včetně identifikace a podpory oblastí spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje a rozvoje dovedností a provádění činností, kde vzniká vzájemný prospěch, a rovněž zajištěním přístupové politiky u příslušných kapacit a aplikací vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky na bázi reciprocity.
Pozměňovací návrh 21
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 28
(28)  Společný podnik by se měl zaměřovat na podporu využívání všech výsledných technologií vysoce výkonné výpočetní techniky v EU. Měl by se rovněž zaměřovat na zabezpečení investic do nezbytných superpočítačů. Přitom by měl uplatňovat vhodná opatření k zajištění bezpečnosti dodavatelského řetězce získávaných technologií, což by mělo platit po celou dobu životnosti těchto superpočítačů.
(28)  Společný podnik by měl spolupracovat s Partnerstvím pro vyspělou výpočetní techniku v Evropě (PRACE), sítí GÉANT, jakož i dalšími evropskými a vnitrostátními superpočítačovými a datovými infrastrukturami. Společný podnik by se měl zaměřovat na podporu využívání všech výsledných technologií vysoce výkonné výpočetní techniky v EU. Měl by se rovněž zaměřovat na zabezpečení investic do nezbytných superpočítačů. Přitom by měl uplatňovat vhodná opatření k zajištění bezpečnosti dodavatelského řetězce získávaných technologií, což by mělo platit po celou dobu životnosti těchto superpočítačů.
Pozměňovací návrh 22
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 30
(30)  V zájmu dosažení svého cíle navrhnout, vyvíjet a využívat nejinovativnější technologie v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky by společný podnik měl poskytovat finanční podporu hlavně ve formě grantů a zadávání veřejných zakázek na základě otevřených a konkurenčních výzev k podávání návrhů a výzev k podávání nabídek vycházejících z ročních pracovních programů. Tato finanční podpora by měla být zaměřena zejména na prokázaná selhání trhu, která brání rozvoji daného programu, neměla by vytlačovat soukromé investice a měla by být pobídkou ke změně chování příjemce.
(30)  V zájmu dosažení svého cíle navrhnout, vyvíjet a využívat nejinovativnější technologie v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky by společný podnik měl poskytovat finanční podporu hlavně ve formě grantů a zadávání veřejných zakázek na základě otevřených, spravedlivých, transparentních a konkurenčních výzev k podávání návrhů a výzev k podávání nabídek vycházejících z ročních pracovních programů. Tato finanční podpora by měla být zaměřena zejména na prokázaná selhání trhu, která brání rozvoji daného programu, neměla by vytlačovat soukromé investice a měla by být pobídkou ke změně chování příjemce.
Pozměňovací návrh 23
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 31
(31)  Aby dosáhl svého cíle, jímž je zvýšit inovační potenciál průmyslu, zejména pak malých a středních podniků, přispěl k odstranění nedostatků ve specifických dovednostech, podpořil rozvoj znalostí a lidského kapitálu a posílil schopnosti v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, by společný podnik měl napříč Unií podporovat vytvoření, a zejména vzájemné propojení a koordinaci vnitrostátních odborných středisek pro vysoce výkonnou výpočetní techniku. Tato odborná střediska by měla na vyžádání poskytovat služby vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky průmyslu, akademické obci a veřejné správě. Měla by především podporovat a umožňovat přístup k ekosystému inovací v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky, usnadňovat přístup k superpočítačům a kvantovým počítačům, řešit závažný nedostatek vyškolených technických odborníků prostřednictvím činností na zvyšování povědomí, činností odborné přípravy a informačních činností a zapojit se do činností souvisejících s vytvářením sítí zúčastněných stran a dalších odborných středisek v zájmu podpory inovací v širším rozsahu; za tímto účelem by si měla vyměňovat příklady osvědčených postupů nebo zkušenosti se způsoby využití a tyto příklady a zkušenosti propagovat, sdílet své prostory pro odbornou přípravu a příslušné zkušenosti, zprostředkovávat společný vývoj a výměnu paralelních kódů nebo podporovat sdílení inovativních aplikací a nástrojů pro veřejné i soukromé uživatele, zejména malé a střední podniky.
(31)  Aby společný podnik dosáhl svého cíle, jímž je zvýšit inovační potenciál průmyslu, zejména pak malých a středních podniků, začínajících podniků a inovativních podniků, přispět k odstranění nedostatků ve specifických dovednostech, podpořit rozvoj znalostí a lidského kapitálu a posílit kapacity v oblasti vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky, měl by podporovat vytvoření, a zejména vzájemné propojení a koordinaci vnitrostátních odborných středisek pro vysoce výkonnou výpočetní techniku v celé Unii. Tato odborná střediska by měla na vyžádání poskytovat služby vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky průmyslu, akademické obci a veřejné správě a poskytovat jednotlivcům a nevládním organizacím možnost využívat výpočetní kapacity pro dosažení cílů, které jsou prospěšné pro společnost a životní prostředí. Měla by především podporovat a umožňovat přístup k ekosystému inovací v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky, usnadňovat přístup k superpočítačům a kvantovým počítačům, řešit závažný nedostatek vyškolených technických odborníků prostřednictvím činností na zvyšování povědomí, činností odborné přípravy a informačních činností a zapojit se do činností souvisejících s vytvářením sítí zúčastněných stran a dalších odborných středisek v zájmu podpory inovací v širším rozsahu; za tímto účelem by si měla vyměňovat příklady osvědčených postupů nebo zkušenosti se způsoby využití a tyto příklady a zkušenosti propagovat, sdílet své prostory pro odbornou přípravu a příslušné zkušenosti, zprostředkovávat společný vývoj a výměnu paralelních kódů nebo podporovat sdílení inovativních aplikací a nástrojů pro veřejné i soukromé uživatele, zejména malé a střední podniky, začínající podniky a inovativní podniky. S cílem předejít zdvojování by měly být zajištěny synergie a koordinace s jinými podobnými strukturami, jako jsou centra pro digitální inovace.
Pozměňovací návrh 24
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 33
(33)  Společný podnik by měl maximálně propojit všechny superpočítače a datovou infrastrukturou, které bude vlastnit nebo spoluvlastnit, pomocí nejmodernějších síťových technologií, aby byly široce dostupné v celé Unii, a měl by prostřednictvím společné platformy propojovat a sjednocovat svou datovou infrastrukturu v oblasti superpočítačů a kvantové výpočetní techniky a rovněž vnitrostátní, regionální a další výpočetní infrastruktury. Společný podnik by měl rovněž zajistit propojení sjednocené a bezpečné infrastruktury pro služby superpočítačů a kvantové výpočetní techniky a pro data se společnými evropskými datovými prostory a sjednocenou a bezpečnou cloudovou infrastrukturou uvedenou ve sdělení Komise ze dne 19. února 2020 s názvem „Evropská strategie pro data“, aby bylo možné bezproblémově poskytovat služby mnoha veřejným i soukromým uživatelům v celé Evropě.
(33)  Společný podnik by měl maximálně propojit všechny superpočítače a datovou infrastrukturou, které bude vlastnit nebo spoluvlastnit, pomocí nejmodernějších síťových technologií, aby byly široce dostupné v celé Unii, zejména pro malé a střední podniky, začínající podniky ve fázi výzkumu a vývoje a výzkumné pracovníky, a měl by prostřednictvím společné platformy propojovat a sjednocovat svou datovou infrastrukturu v oblasti superpočítačů a kvantové výpočetní techniky a rovněž vnitrostátní, regionální a další výpočetní infrastruktury s cílem vytvořit silný evropský ekosystém, v němž má každý uživatel cloudu potenciální přístup ke špičkovým výpočetním zdrojům, jakož i do úložišť vědeckých a komerčních dat, a zároveň zajistit zdroje pro interaktivní zpracování v blízkosti systémů vysoce výkonné výpočetní techniky a rozsáhlých databází. K usnadnění spolupráce jsou rovněž zapotřebí interaktivní výpočetní služby. Společný podnik by měl rovněž zajistit propojení sjednocené a bezpečné infrastruktury pro služby superpočítačů a kvantové výpočetní techniky a pro data s evropským cloudem pro otevřenou vědu, GAIA - X a se společnými evropskými datovými prostory a sjednocenou a bezpečnou cloudovou infrastrukturou uvedenou ve sdělení Komise ze dne 19. února 2020 s názvem „Evropská strategie pro data“, aby bylo možné bezproblémově poskytovat služby mnoha veřejným i soukromým uživatelům v celé Evropě a podporovat využívání otevřených standardů, softwaru a hardwaru s otevřeným zdrojovým kódem, platforem s otevřeným zdrojovým kódem a případně otevřených a dobře strukturovaných API v úsilí o dosažení interoperability.
Pozměňovací návrh 25
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 34
(34)  Program Horizont Evropa a program Digitální Evropa by měly přispět k odstranění rozdílů v oblasti výzkumu a inovací v Unii a k zavádění široké škály schopností superpočítačů, a to podporou synergií s evropskými strukturálními a investičními fondy (dále jen „fondy ESI“). Společný podnik by proto měl usilovat o rozvoj úzké spolupráce s fondy ESI, které mohou konkrétně pomoci posílit místní, regionální a vnitrostátní výzkum a inovační schopnosti.
(34)  Program Horizont Evropa a program Digitální Evropa by měly přispět k odstranění rozdílů v oblasti výzkumu a inovací v Unii a k zavádění široké škály schopností superpočítačů, a to podporou synergií se všemi příslušnými programy a politikami, se zvláštním důrazem na Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR), Evropský sociální fond Plus (ESF+), Evropský námořní a rybářský fond (ENRF) a Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV), jakož i na Nástroj pro oživení a odolnost, InvestEU a další programy EIB. Společný podnik by proto měl usilovat o rozvoj úzké spolupráce s těmito fondy s cílem konkrétně pomoci posílit místní, regionální a vnitrostátní výzkum a inovační schopnosti.
Pozměňovací návrh 26
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 35
(35)  Společný podnik by měl poskytnout příznivý rámec pro zúčastněné státy, které jsou členskými státy, v němž budou moci využít své fondy ESI na pořízení infrastruktury pro vysoce výkonnou a kvantovou výpočetní techniku a pro data a pro jejich propojení. Využití fondů ESI v rámci činností společného podniku je nezbytné k tomu, aby byla v Unii vyvinuta integrovaná, sjednocená, bezpečná a maximálně propojená infrastruktura světové úrovně pro služby superpočítačů a kvantové výpočetní techniky a pro data, neboť výhody takové infrastruktury výrazně přesahují okruh uživatelů z členských států. Pokud se členské státy rozhodnou využít fondy ESI jako příspěvek k pořizovacím nákladům superpočítačů a kvantových počítačů společného podniku, měl by tento podnik vzít v potaz podíl Unie na fondech ESI tohoto členského státu a současně započítat jako vnitrostátní příspěvek k rozpočtu společného podniku pouze vnitrostátní podíl na fondech ESI.
(35)  Společný podnik by měl poskytnout příznivý rámec pro zúčastněné státy, které jsou členskými státy, v němž budou moci využít finanční příspěvky do fondů ESI, Nástroje pro oživení a odolnost a v rámci programů spolufinancovaných z EFRR, ESF+, ENRF a EZFRV na pořízení infrastruktury pro vysoce výkonnou a kvantovou výpočetní techniku a pro data a pro jejich propojení. Využití finančních příspěvků v rámci činností společného podniku je nezbytné k tomu, aby byla v celé Unii vyvinuta integrovaná, na excelenci založená, sjednocená, bezpečná a maximálně propojená infrastruktura světové úrovně pro služby superpočítačů a kvantové výpočetní techniky a pro data. Pokud se členské státy rozhodnou využít tyto finanční příspěvky jako příspěvek k pořizovacím nákladům superpočítačů a kvantových počítačů společného podniku, měly by být tyto příspěvky považovány za vnitrostátní příspěvky k rozpočtu společného podniku za předpokladu, že je dodržován článek 106 a další použitelná ustanovení nařízení (EU) .../...1a a nařízení týkajících se jednotlivých fondů.
1a Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) .../... o společných ustanoveních o Evropském fondu pro regionální rozvoj, Evropském sociálním fondu plus, Fondu soudržnosti, Fondu pro spravedlivou transformaci a Evropském námořním, rybářském a akvakulturním fondu a finančními pravidly pro tyto fondy a pro Azylový a migrační fond, Fond pro vnitřní bezpečnost a Nástroj pro správu hranic a víza (Úř. věst. L ..., ..., s. ...).
Pozměňovací návrh 27
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 35 a (nový)
(35a)  Mělo by být možné z prostředků z Nástroje pro oživení a odolnost doplňovat činnosti financované společným podnikem za předpokladu, že podpora v rámci Nástroje pro oživení a odolnost doplňuje podporu poskytovanou společnému podniku z fondů Unie a nepokrývá tytéž náklady, a to navzdory skutečnosti, že Nástroj pro oživení a odolnost by neměl být započítáván jako vnitrostátní příspěvek k rozpočtu společného podniku.
Pozměňovací návrh 28
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 36
(36)  Náklady na špičkové superpočítače, kvantové počítače, průmyslové superpočítače a superpočítače střední třídy by měly být částečně hrazeny příspěvkem Unie z finančních prostředků programu Digitální Evropa, aby byl splněn cíl společného podniku přispívat ke sdružování zdrojů na vybavení Unie špičkovými superpočítači a kvantovými počítači. Doplňkové náklady těchto superpočítačů a kvantových počítačů by měly hradit zúčastněné státy nebo soukromí členové či konsorcia soukromých partnerů. Podíl přístupového času Unie k těmto superpočítačům nebo kvantovým počítačům by měl být přímo úměrný finančnímu příspěvku Unie na pořízení těchto superpočítačů a kvantových počítačů a neměl by překračovat 50 % celkového přístupového času k těmto superpočítačům a kvantovým počítačům.
(36)  Náklady na špičkové superpočítače, kvantové počítače, průmyslové superpočítače alespoň střední třídy a superpočítače střední třídy by měly být částečně hrazeny příspěvkem Unie z finančních prostředků programu Digitální Evropa, aby byl splněn cíl společného podniku přispívat ke sdružování zdrojů na vybavení Unie špičkovými superpočítači a kvantovými počítači. Doplňkové náklady těchto superpočítačů a kvantových počítačů by měly hradit zúčastněné státy nebo soukromí členové či konsorcia soukromých partnerů. Podíl přístupového času Unie k těmto superpočítačům nebo kvantovým počítačům by měl být přímo úměrný finančnímu příspěvku Unie na pořízení těchto superpočítačů a kvantových počítačů a neměl by překračovat 50 % celkového přístupového času k těmto superpočítačům a kvantovým počítačům.
Pozměňovací návrh 29
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 37
(37)  Vlastníkem špičkových superpočítačů a kvantových počítačů, které společný podnik pořídí, by měl být společný podnik. Provozováním každého ze špičkových superpočítačů nebo kvantových počítačů by měl být pověřen hostitelský subjekt. Hostitelský subjekt by měl být schopen zastupovat jediný zúčastněný stát, který je členským státem, nebo hostitelské konsorcium zúčastněných států. Hostitelský subjekt by měl být schopen poskytnout přesný odhad provozních nákladů na superpočítač a ověřit je, například tím, že zajistí v maximální možné míře fyzické oddělení špičkových superpočítačů nebo kvantových počítačů společného podniku a jakýchkoli vnitrostátních nebo regionálních počítačových systémů, které provozuje. Hostitelský subjekt by měl být vybrán správní radou společného podniku (dále jen „správní rada“) na základě výzvy k vyjádření zájmu vyhodnocené nezávislými odborníky. Jakmile je hostitelský subjekt vybrán, měl by zúčastněný stát, v němž je hostitelský subjekt usazen, nebo hostitelské konsorcium mít možnost rozhodnout, že vyzvou další zúčastněné státy, aby se připojily a přispěly k financování daného špičkového superpočítače nebo kvantového počítače, jenž má být v rámci vybraného hostitelského subjektu instalován. Jestliže k hostitelskému konsorciu přistoupí další zúčastněné státy, nemělo by to nijak ovlivnit přístupový čas Unie k superpočítačům. Příspěvky zúčastněných států v rámci hostitelského konsorcia k nákladům na daný superpočítač nebo kvantový počítač by se měly promítnout do podílů přístupového času k tomuto superpočítači nebo kvantovému počítači. Na distribuci svého podílu přístupového času k superpočítači nebo kvantovému počítači by se měly zúčastněné státy dohodnout mezi sebou.
(37)  Vlastníkem špičkových superpočítačů a kvantových počítačů, které společný podnik pořídí, by měl být společný podnik. Provozováním každého ze špičkových superpočítačů nebo kvantových počítačů by měl být pověřen hostitelský subjekt. Hostitelský subjekt by měl být schopen zastupovat jediný zúčastněný stát, který je členským státem, nebo hostitelské konsorcium zúčastněných států. Hostitelský subjekt by měl být schopen poskytnout přesný odhad provozních nákladů na superpočítač a ověřit je, například tím, že zajistí v maximální možné míře fyzické oddělení špičkových superpočítačů nebo kvantových počítačů společného podniku a jakýchkoli vnitrostátních nebo regionálních počítačových systémů, které provozuje. Hostitelský subjekt by měl vypracovat plán udržitelného hospodaření s energií pro pořízenou infrastrukturu. Hostitelský subjekt by měl být vybrán správní radou společného podniku (dále jen „řídící rada“) na základě otevřené, spravedlivé a transparentní výzvy k vyjádření zájmu vyhodnocené nezávislými odborníky. Jakmile je hostitelský subjekt vybrán, měl by zúčastněný stát, v němž je hostitelský subjekt usazen, nebo hostitelské konsorcium mít možnost rozhodnout, že vyzvou další zúčastněné státy, aby se připojily a přispěly k financování daného špičkového superpočítače nebo kvantového počítače, jenž má být v rámci vybraného hostitelského subjektu instalován. Jestliže k hostitelskému konsorciu přistoupí další zúčastněné státy, nemělo by to nijak ovlivnit přístupový čas Unie k superpočítačům. Příspěvky zúčastněných států v rámci hostitelského konsorcia k nákladům na daný superpočítač nebo kvantový počítač by se měly promítnout do podílů přístupového času k tomuto superpočítači nebo kvantovému počítači. Na distribuci svého podílu přístupového času k superpočítači nebo kvantovému počítači by se měly zúčastněné státy dohodnout mezi sebou.
Pozměňovací návrh 30
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 39
(39)  Společný podnik by měl společně se zúčastněnými státy pořídit superpočítače střední třídy. Provozováním každého ze superpočítačů střední třídy by měl být pověřen hostitelský subjekt. Hostitelský subjekt by měl být schopen zastupovat jediný zúčastněný stát, který je členským státem, nebo hostitelské konsorcium zúčastněných států. Společný podnik by měl vlastnit část odpovídající podílu Unie, jímž finančně přispěla na pořízení tohoto superpočítače z prostředků programu Digitální Evropa. Hostitelský subjekt by měl být vybrán správní radou na základě výzvy k vyjádření zájmu vyhodnocené nezávislými odborníky. Podíl přístupového času Unie ke každému superpočítači střední třídy by měl být přímo úměrný finančnímu příspěvku Unie z programu Digitální Evropa v rámci pořizovacích nákladů na tento superpočítač střední třídy. Společný podnik by měl být schopen převést vlastnictví daného superpočítače na hostitelský subjekt po jeho úplné amortizaci či při jeho likvidaci. Hostitelský subjekt by měl společnému podniku uhradit zbytkovou hodnotu superpočítače.
(39)  Společný podnik by měl společně se zúčastněnými státy pořídit superpočítače střední třídy. Provozováním každého ze superpočítačů střední třídy by měl být pověřen hostitelský subjekt. Hostitelský subjekt by měl být schopen zastupovat jediný zúčastněný stát, který je členským státem, nebo hostitelské konsorcium zúčastněných států. Společný podnik by měl vlastnit část odpovídající podílu Unie, jímž finančně přispěla na pořízení tohoto superpočítače z prostředků programu Digitální Evropa. Hostitelský subjekt by měl být vybrán správní radou na základě otevřené, spravedlivé a transparentní výzvy k vyjádření zájmu vyhodnocené nezávislými odborníky. Podíl přístupového času Unie ke každému superpočítači střední třídy by měl být přímo úměrný finančnímu příspěvku Unie z programu Digitální Evropa v rámci pořizovacích nákladů na tento superpočítač střední třídy. Společný podnik by měl být schopen převést vlastnictví daného superpočítače na hostitelský subjekt po jeho úplné amortizaci či při jeho likvidaci. Hostitelský subjekt by měl společnému podniku uhradit zbytkovou hodnotu superpočítače.
Pozměňovací návrh 31
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 39 a (nový)
(39a)  S cílem podpořit vyvážené rozdělení superpočítačů společného podniku EuroHPC napříč Unií a vznik snadno přístupného ekosystému sjednocené infrastruktury by se měly ve výzvách k vyjádření zájmu o superpočítače společného podniku EuroHPC uplatňovat zvláštní podmínky způsobilosti na zúčastněné státy, které již hostí některý superpočítač EuroHPC.
Pozměňovací návrh 32
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 40
(40)  Společný podnik by měl být schopen pořizovat průmyslové superpočítače společně se soukromými členy nebo konsorciem soukromých partnerů. Provozováním takového superpočítače by měl být pověřen stávající hostitelský subjekt. Hostitelský subjekt by měl být schopen spojit se při pořizování a provozování superpočítače se soukromými členy nebo s konsorciem soukromých partnerů. Společný podnik by měl vlastnit část odpovídající podílu Unie, jímž finančně přispěla na pořízení tohoto superpočítače z prostředků programu Digitální Evropa. Hostitelský subjekt a k němu přidružení soukromí členové nebo konsorcium soukromých partnerů by měli být vybráni správní radou na základě výzvy k vyjádření zájmu vyhodnocené nezávislými odborníky. Podíl přístupového času Unie ke každému takovému superpočítači by měl být přímo úměrný finančnímu příspěvku Unie z programu Digitální Evropa v rámci pořizovacích nákladů na tento průmyslový superpočítač. Společný podnik by se měl dokázat dohodnout se soukromými členy nebo s konsorciem soukromých partnerů na prodeji tohoto superpočítače jinému subjektu, nebo na jeho vyřazení z provozu. Případně by měl být společný podnik schopen převést vlastnictví k tomuto superpočítači na soukromé členy či konsorcium soukromých partnerů. V tomto případě, nebo pokud bude společný podnik likvidován, by měli soukromí členové nebo konsorcium soukromých partnerů společnému podniku uhradit zbytkovou hodnotu podílu Unie na superpočítači. Rozhodnou-li se společný podnik a soukromí členové nebo konsorcium soukromých členů vyřadit superpočítač po jeho úplné amortizaci z provozu, měli by tyto náklady uhradit soukromí členové, případně konsorcium soukromých partnerů.
(40)  Společný podnik by měl být schopen pořizovat průmyslové superpočítače alespoň střední třídy společně se soukromými členy nebo konsorciem soukromých partnerů. Provozováním takového superpočítače by měl být pověřen stávající hostitelský subjekt. Hostitelský subjekt by měl být schopen spojit se při pořizování a provozování superpočítače se soukromými členy nebo s konsorciem soukromých partnerů. Společný podnik by měl vlastnit část odpovídající podílu Unie, jímž finančně přispěla na pořízení tohoto superpočítače z prostředků programu Digitální Evropa. Hostitelský subjekt a k němu přidružení soukromí členové nebo konsorcium soukromých partnerů by měli být vybráni správní radou na základě transparentního, otevřeného a soutěžního řízení a výzvu k vyjádření zájmu by měli vyhodnotit nezávislí odborníci. Podíl přístupového času Unie ke každému takovému superpočítači by měl být přímo úměrný finančnímu příspěvku Unie z programu Digitální Evropa v rámci pořizovacích nákladů na tento průmyslový superpočítač. Společný podnik by se měl dokázat dohodnout se soukromými členy nebo s konsorciem soukromých partnerů na prodeji tohoto superpočítače jinému subjektu, nebo na jeho vyřazení z provozu. Případně by měl být společný podnik schopen převést vlastnictví k tomuto superpočítači na soukromé členy či konsorcium soukromých partnerů. V tomto případě, nebo pokud bude společný podnik likvidován, by měli soukromí členové nebo konsorcium soukromých partnerů společnému podniku uhradit zbytkovou hodnotu podílu Unie na superpočítači. Rozhodnou-li se společný podnik a soukromí členové nebo konsorcium soukromých partnerů vyřadit superpočítač po jeho úplné amortizaci z provozu, měli by tyto náklady uhradit soukromí členové, případně konsorcium soukromých partnerů.
Pozměňovací návrh 33
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 41
(41)  U průmyslových superpočítačů by měl společný podnik zohlednit konkrétní potřeby průmyslových uživatelů, například přístupové postupy, kvalitu a druh služeb, ochranu dat, ochranu průmyslových inovací a práv duševního vlastnictví, využitelnost, důvěryhodnost a další požadavky v oblasti důvěrnosti a zabezpečení.
(41)  Ve střednědobém horizontu by měl společný podnik usilovat o vymezení a zavedení všech superpočítačů EuroHPC, které splňují nejvyšší možné normy a požadavky týkající se bezpečnosti, zejména kybernetické bezpečnosti, přístupnosti a použitelnosti, zejména pro průmysl a malé a střední podniky. U průmyslových superpočítačů by měl společný podnik zohlednit konkrétní potřeby průmyslových uživatelů, například přístupové postupy, kvalitu a druh služeb, ochranu dat, ochranu průmyslových inovací a práv duševního vlastnictví, využitelnost, důvěryhodnost a další požadavky v oblasti důvěrnosti a zabezpečení.
Pozměňovací návrh 34
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 42
(42)  Konstrukce a provoz superpočítačů podporovaných společným podnikem by měly zohledňovat energetickou účinnost a environmentální udržitelnost, například využitím technologie s nízkým příkonem, dynamické úspory energie a recyklačních technik, jako je vyspělé chlazení a recyklace tepla.
(42)  Konstrukce a provoz superpočítačů podporovaných společným podnikem by měly vždy řešit energetickou účinnost, environmentální udržitelnost a oběhovost, přispívání k uhlíkové neutralitě, včetně využívání dohod o nákupu energie z obnovitelných zdrojů, a to s ohledem na přidanou hodnotu jejich začlenění do komplexního energetického systému tam, kde se nacházejí, například využitím elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, technologií s nízkým příkonem, dynamické úspory energie a recyklačních technik, jako je vyspělé chlazení a recyklace tepla.
Pozměňovací návrh 35
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 42 a (nový)
(42a)  Společný podnik by měl řešit rostoucí poptávku po energii způsobenou zvýšeným využíváním infrastruktury vysoce výkonné výpočetní techniky tím, že cíle společného podniku EuroHPC zefektivní pomocí příslušných strategií, politik a právních předpisů v odvětví energetiky. Spojením energeticky účinných serverů s propracovanými nástroji pro řízení pracovní zátěže navíc zvýší společný podnik účinnost jak v prostorách, tak v cloudu, čímž sníží náklady i uhlíkovou stopu datových center.
Pozměňovací návrh 36
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 44
(44)  Přístupový čas k superpočítačům společného podniku přidělovaný uživatelům by měl být pro veřejné uživatele zdarma. Soukromí uživatelé by rovněž neměli platit za své aplikace týkající se činností v oblasti výzkumu a inovací financovaných programem Horizont Evropa nebo programem Digitální Evropa, stejně jako v příslušných případech soukromých činností malých a středních podniků. Takové přidělování přístupového času k superpočítačům by mělo primárně vycházet z výzvy k vyjádření zájmu zveřejněné společným podnikem a vyhodnocené nezávislými odborníky. Kromě uživatelů z řad malých a středních podniků zabývajících se soukromými inovačními činnostmi by měli všichni uživatelé využívající bezplatného přístupového času k superpočítačům společného podniku přijmout pojetí otevřené vědy a podle nařízení o programu Horizont Evropa šířit znalosti získané tímto přístupem. Přidělování přístupového času uživatelům pro ekonomické činnosti jiné než soukromé inovační aktivity malých a středních podniků (které čelí vážným selháním trhu) by mělo probíhat za úplatu na základě tržních cen. Přidělování přístupového času pro tyto ekonomické činnosti by mělo být povoleno, ovšem omezeno, a výši poplatků by měla stanovit správní rada. Přístupová práva by měla být přidělována transparentním způsobem. Správní rada by měla ve vhodných případech stanovit konkrétní pravidla pro bezplatné přidělování přístupového času a pro přidělování bez výzvy k vyjádření zájmu u iniciativ, jež Unie nebo správní rada považují za strategické. Mezi reprezentativní příklady strategických iniciativ Unie patří: Cíl Země, Stěžejní projekt lidského mozku, iniciativa „1+ Million Genomes“, společné evropské datové prostory v oblastech veřejného zájmu (a zejména zdravotnický datový prostor), střediska excelence a odborná střediska pro vysoce výkonnou výpočetní techniku, centra pro digitální inovace atd. Společný podnik by měl na žádost Unie udělit dočasný či trvalý přímý přístupový čas strategickým iniciativám a stávajícím či budoucím platformám aplikací, které považuje za nezbytné pro poskytování zdravotních nebo jiných zásadních služeb mimořádné podpory ve prospěch veřejnosti, v nouzových situacích či při řízení krizí, nebo v případech, které Unie považuje za zásadní pro svou bezpečnost a obranu. Společnému podniku by mělo být povoleno vykonávat určité omezené hospodářské činnosti pro komerční účely. Přístup by měl být poskytován uživatelům sídlícím, usazeným nebo nacházejícím se v členském státě EU nebo v zemi přidružené k programu Digitální Evropa a programu Horizont Evropa. Přístupová práva by měla být vůči všem uživatelům spravedlivá a měla by být přidělována transparentním způsobem. Správní rada by měla stanovit a monitorovat přístupová práva k podílu Unie na přístupovém času pro každý superpočítač.
(44)  Přístupový čas k superpočítačům společného podniku přidělovaný uživatelům by měl být pro veřejné uživatele zdarma. Soukromí uživatelé, včetně nevládních organizací a jednotlivců, by rovněž neměli platit za své aplikace týkající se činností v oblasti výzkumu a inovací, stejně jako soukromých inovačních činností malých a středních podniků a začínajících podniků, a to na základě spravedlivých a transparentních kritérií a postupů. Takové přidělování přístupového času k superpočítačům by mělo primárně vycházet z pravidelných, vzájemně hodnocených otevřených a transparentních výzev k vyjádření zájmu zveřejněných společným podnikem a vyhodnocených nezávislými odborníky, s cílem zajistit vyvážené a vhodné přidělování vysoce výkonných výpočetních zdrojů. Kromě uživatelů z řad malých a středních podniků a začínajících podniků zabývajících se soukromými inovačními činnostmi by měli všichni uživatelé využívající bezplatného přístupového času k superpočítačům společného podniku přijmout pojetí otevřené vědy a podle nařízení o programu Horizont Evropa šířit znalosti získané tímto přístupem. Přidělování přístupového času uživatelům pro ekonomické činnosti jiné než soukromé inovační aktivity malých a středních podniků a začínajících podniků (které čelí vážným selháním trhu) by mělo probíhat za úplatu na základě nákladů. Přidělování přístupového času pro tyto ekonomické činnosti by mělo být povoleno, ovšem omezeno, a výši poplatků by měla stanovit správní rada transparentním způsobem. Přístupová práva by měla být přidělována otevřeným a transparentním způsobem. Správní rada by měla ve vhodných případech stanovit konkrétní pravidla pro bezplatné přidělování přístupového času a pro přidělování bez výzvy k vyjádření zájmu u iniciativ, jež Unie nebo správní rada považují za strategické. Mezi reprezentativní příklady strategických iniciativ Unie patří: Cíl Země, Stěžejní projekt lidského mozku, iniciativa „1+ Million Genomes“, společné evropské datové prostory v oblastech veřejného zájmu (a zejména zdravotnický datový prostor), střediska excelence a odborná střediska pro vysoce výkonnou výpočetní techniku, centra pro digitální inovace atd. Společný podnik by měl na žádost Unie udělit dočasný či trvalý přímý přístupový čas strategickým iniciativám a stávajícím či budoucím platformám aplikací, které považuje za nezbytné pro poskytování zdravotních nebo jiných zásadních služeb mimořádné podpory ve prospěch veřejnosti, v nouzových situacích či při řízení krizí, nebo v případech, které Unie považuje za zásadní pro svou bezpečnost a obranu. Společnému podniku by mělo být povoleno vykonávat určité omezené hospodářské činnosti pro komerční účely. Přístup by měl být poskytován uživatelům sídlícím, usazeným nebo nacházejícím se v členském státě EU nebo v zemi přidružené k programu Digitální Evropa a programu Horizont Evropa. Přístupová práva by měla být vůči všem uživatelům spravedlivá a měla by být přidělována otevřeným a transparentním způsobem. Správní rada by měla stanovit a monitorovat přístupová práva k podílu Unie na přístupovém času pro každý superpočítač.
Pozměňovací návrh 37
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 47
(47)  Řízení společného podniku by měly zajišťovat dva orgány: správní rada a průmyslová a vědecká poradní rada. Správní rada by měla být složena ze zástupců Unie a zúčastněných států. Měla by být odpovědná za tvorbu strategické politiky a za rozhodnutí o financování týkající se činností společného podniku, včetně veškeré činnosti týkající se zadávání veřejných zakázek. Průmyslová a vědecká poradní rada by měla zahrnovat zástupce akademické obce a průmyslu jako uživatele a dodavatele technologií. Měla by správní radě poskytovat nezávislé poradenství v otázkách týkajících se strategického programu výzkumu a inovací, ohledně pořizování a provozu superpočítačů vlastněných společným podnikem, zvyšování kapacit a rozšiřování programu činností a programu činností v oblastech sjednocování, konektivity a mezinárodní spolupráce.
(47)  Řízení společného podniku by měly zajišťovat dva orgány: správní rada a průmyslová a vědecká poradní rada. Správní rada by měla být složena ze zástupců Unie a zúčastněných států. Měla by být odpovědná za tvorbu strategické politiky a za rozhodnutí o financování týkající se činností společného podniku, včetně veškeré činnosti týkající se zadávání veřejných zakázek. Průmyslová a vědecká poradní rada by měla zahrnovat zástupce akademické obce a průmyslu jako uživatele a dodavatele technologií. Měla by správní radě poskytovat nezávislé poradenství v otázkách týkajících se strategického programu výzkumu a inovací, ohledně pořizování a provozu superpočítačů vlastněných společným podnikem, zvyšování kapacit a rozšiřování programu činností a programu činností v oblastech sjednocování, konektivity a mezinárodní spolupráce. Správní rámec společného podniku by měl rovněž zahrnovat fórum uživatelů, které správní radě a dalším skupinám poskytuje nezávislé poradenství ohledně potřeb uživatelů. Uživatelské fórum by mělo stanovit konkrétní kritéria pro členy, které jmenuje, a postup jejich výběru.
Pozměňovací návrh 38
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 47 a (nový)
(47a)  Vzhledem k tomu, že superpočítače jsou orientovány na poptávku a na uživatele, je třeba, aby společný podnik vedl trvalý dialog s občanskou společností a uživateli infrastruktur vysoce výkonné výpočetní techniky. Trvalé a účinné zapojení uživatelů, zejména do provádění přístupu založeného na společných návrzích, které je nezbytné k dosažení širokého využívání společného podniku, zejména pro komerční účely, ze strany průmyslu, malých a středních podniků a inovativních společností a začínajících podniků, může mít vysokou přidanou hodnotu a multiplikační účinek. Aktivně by měly být získávány informace ze strany uživatelů prostřednictvím pravidelných konzultací s konečnými uživateli z veřejného i soukromého sektoru. Za tímto účelem by měla správní rada vytvořit pracovní skupinu (dále jen „fórum uživatelů“), která by pomáhala určovat požadavky na zvýšenou kvalitu služeb, použitelnost, důvěru a zabezpečení ze strany veřejných a soukromých uživatelů. Fórum uživatelů by mělo zapojovat zástupce občanské společnosti, průmyslových a veřejných uživatelů, sociálních partnerů v Unii, malých a středních podniků a nezávislých subjektů v evropském hodnotovém řetězci do vývoje softwaru.
Pozměňovací návrh 39
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 49
(49)  Finanční příspěvek Unie by měl být spravován v souladu se zásadou řádného finančního řízení a s příslušnými pravidly ohledně nepřímého řízení uvedenými v nařízení (EU, Euratom) 2018/1046. Pravidla platná pro společný podnik týkající se zahájení zadávacích řízení je třeba stanovit v jeho finančních pravidlech.
(49)  Finanční příspěvek Unie by měl být spravován v souladu se zásadou řádného finančního řízení a zjednodušení administrativy a v souladu s příslušnými pravidly nepřímého řízení stanovenými v nařízení (EU, Euratom) 2018/1046. Pravidla platná pro společný podnik týkající se zahájení zadávacích řízení je třeba stanovit v jeho finančních pravidlech.
Pozměňovací návrh 40
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 50
(50)  Za účelem podpory inovativního a konkurenceschopného evropského ekosystému vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky s uznávanou excelencí by měl společný podnik vhodným způsobem využívat nástroje pro zadávání veřejných zakázek a grantové nástroje, včetně společného zadávání veřejných zakázek, veřejných zakázek v předobchodní fázi a zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení.
(50)  Za účelem podpory inovativního, konkurenceschopného a odolného evropského ekosystému vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky s uznávanou excelencí, který bude rozšířen po celé Unii, by měl společný podnik vhodným způsobem využívat nástroje pro zadávání veřejných zakázek a grantové nástroje, včetně společného zadávání veřejných zakázek, veřejných zakázek v předobchodní fázi a zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení. Využívání těchto nástrojů pro zadávání veřejných zakázek a grantových nástrojů by mělo usnadnit zapojení malých a středních podniků, mikropodniků a začínajících podniků a jejich klastrů. Společný podnik zváží možnost modernizace stávajících zařízení s cílem zaručit nejmodernější technologie a ekosystém světové úrovně v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantových výpočetních technologií a aplikací.
Pozměňovací návrh 41
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 53
(53)  Účast na nepřímých akcích financovaných společným podnikem by měla být v souladu s nařízením (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa. Společný podnik by navíc měl zajistit konzistentní používání těchto pravidel na základě příslušných opatření přijatých Komisí. Aby bylo zajištěno patřičné spolufinancování nepřímých akcí ze strany zúčastněných států v souladu s nařízením (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa, měly by zúčastněné státy přispívat přinejmenším částkou odpovídající svou výší úhradě výdajů vyplacené společným podnikem za způsobilé náklady vzniklé příjemcům v rámci akcí. Za tímto účelem by měly být odpovídajícím způsobem stanoveny maximální míry financování uvedené v ročním pracovním programu společného podniku v souladu s článkem 30 nařízení (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa.
(53)  Účast na nepřímých akcích financovaných společným podnikem by měla být v souladu s nařízením (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa. Společný podnik by navíc měl zajistit konzistentní používání těchto pravidel na základě příslušných opatření přijatých Komisí. Aby bylo zajištěno patřičné spolufinancování nepřímých akcí ze strany zúčastněných států v souladu s nařízením (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa, měly by zúčastněné státy přispívat přinejmenším částkou odpovídající svou výší úhradě výdajů vyplacené společným podnikem za způsobilé náklady vzniklé příjemcům v rámci akcí. Za tímto účelem by správní rada měla odpovídajícím způsobem stanovit maximální míry financování uvedené v ročním pracovním programu společného podniku v souladu s článkem 30 nařízení (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa.
Pozměňovací návrh 42
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 53 a (nový)
(53a)  S cílem zajistit vhodnou rovnováhu zapojení zúčastněných stran do činností financovaných společným podnikem je třeba umožnit diferenciaci výše plateb, zejména ze strany malých a středních podniků, začínajících podniků a neziskových právních subjektů. Uplatňování diferencovaných sazeb by nemělo zvyšovat administrativní složitost projektů a mělo by být prováděno co nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem. Sazby úhrady by měly být uvedeny v pracovním programu.
Pozměňovací návrh 43
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 56
(56)  Finanční zájmy Unie a dalších členů společného podniku by měly být během celého výdajového cyklu chráněny přiměřenými opatřeními zahrnujícími prevenci, odhalování a vyšetřování nesrovnalostí, zpětné získání ztracených, nesprávně vyplacených či použitých finančních prostředků a v příslušných případech uplatňování správních a finančních sankcí v souladu s nařízením (EU, Euratom) 2018/1046.
(56)  Finanční zájmy Unie a dalších členů společného podniku by měly být během celého výdajového cyklu chráněny přiměřenými a jednoduchými opatřeními zahrnujícími prevenci, odhalování a vyšetřování nesrovnalostí, zpětné získání ztracených, nesprávně vyplacených či použitých finančních prostředků a v příslušných případech uplatňování správních a finančních sankcí v souladu s nařízením (EU, Euratom) 2018/1046.
Pozměňovací návrh 44
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 57
(57)  Společný podnik by měl fungovat otevřeným a transparentním způsobem, přičemž by měl včas poskytovat všechny potřebné informace a propagovat své činnosti, včetně poskytování informací a jejich šíření mezi širší veřejnost. Jednací řád orgánů společného podniku by měl být zveřejněn.
(57)  Společný podnik by měl fungovat jednoduchým, pružným, otevřeným a transparentním způsobem, přičemž by měl včas poskytovat všechny potřebné informace a propagovat své činnosti, včetně poskytování informací a jejich šíření mezi širší veřejnost. Jednací řád orgánů společného podniku by měl být zveřejněn.
Pozměňovací návrh 45
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 58
(58)  V zájmu zjednodušení by měla být pro všechny strany snížena administrativní zátěž. Mělo by se předcházet zdvojeným auditům a tvorbě dokumentace a předkládání zpráv v nepřiměřeném rozsahu.
(58)  V zájmu zjednodušení by měla být snížena administrativní zátěž pro všechny strany, zejména pro společný podnik a pro jeho příjemce. Mělo by se předcházet zdvojeným auditům a tvorbě dokumentace a předkládání zpráv v nepřiměřeném rozsahu. Společný podnik by měl poskytnout příznivý rámec podpory zúčastněných států. Aby se maximalizoval dopad nepřímých akcí, měla by být zohledněna specifika společného podniku s jeho tripartitním modelem, pokud jde o správu finančních příspěvků od zúčastněných států.
Pozměňovací návrh 46
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 61
(61)  Interní auditor Komise by měl vykonávat vůči společnému podniku stejné pravomoci jako vůči Komisi.
(61)  Interní auditor Komise by měl vůči společnému podniku vykonávat stejné pravomoci jako vůči Komisi a zároveň by neměl zvyšovat administrativní zátěž pro společný podnik či pro jeho příjemců.
Pozměňovací návrh 47
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 62
(62)  Komise, společný podnik, Účetní dvůr, Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) by měly mít přístup ke všem potřebným informacím a k prostorám, aby mohly provádět audity a šetření týkající se grantů, smluv a dohod podepsaných společným podnikem.
(62)  Komise, společný podnik, Účetní dvůr, Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) by měly mít přístup ke všem potřebným informacím a k prostorám, aby mohly provádět audity a šetření týkající se grantů, smluv a dohod podepsaných společným podnikem, přičemž by měly usilovat o co největší administrativní zjednodušení pro příjemce a snížení jejich administrativní zátěže.
Pozměňovací návrh 48
Návrh nařízení
Čl. 2 – odst. 1 – bod 2
2)  „přístupovým časem“ strojový čas superpočítače, který je dán k dispozici uživateli nebo skupině uživatelů k provádění jejich počítačových programů;
2)  „přístupovým časem“ strojový čas superpočítače, který je transparentním a otevřeným procesem poskytnut uživateli nebo skupině uživatelů k provádění jejich počítačových programů;
Pozměňovací návrh 49
Návrh nařízení
Čl. 2 – odst. 1 – bod 4
4)  „střediskem excelence“, v souvislosti s vysoce výkonnou výpočetní technikou, iniciativa na podporu používání budoucích extrémně výkonných výpočetních kapacit umožňujících komunitám uživatelů ve spolupráci s dalšími zúčastněnými subjekty v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky rozšiřovat stávající souběžné kódy směrem k exakapacitám a extrémním škálovacím výkonům;
4)  „střediskem excelence“, v souvislosti s vysoce výkonnou výpočetní technikou, kolaborativní iniciativa vybraná na základě otevřených, transparentních a konkurenčních výzev k předkládání návrhů na podporu používání budoucích extrémně výkonných výpočetních kapacit umožňujících komunitám uživatelů ve spolupráci s dalšími zúčastněnými subjekty v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky rozšiřovat stávající souběžné kódy směrem k exakapacitám a extrémním škálovacím výkonům;
Pozměňovací návrh 50
Návrh nařízení
Čl. 2 – odst. 1 – bod 5
5)  „společným návrhem“ kolektivní přístup mezi dodavateli a uživateli technologií zapojenými do kooperativních a iterativních návrhů na vývoj nových technologií, aplikací a systémů;
5)  „společným návrhem“ kolektivní přístup mezi dodavateli a uživateli technologií zapojenými do kooperativních a iterativních návrhů na vývoj nových technologií, aplikací, systémů, služeb, dovednostíkompetencí;
Pozměňovací návrh 51
Návrh nařízení
Čl. 2 – odst. 1 – bod 6
6)  „odborným střediskem“, v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky (HPC), právnický subjekt usazený v zúčastněném státě poskytující uživatelům z oblasti průmyslu včetně malých a středních podniků, akademické obce a veřejné správy na základě poptávky přístup k superpočítačům a k nejnovějším technologiím, nástrojům, aplikacím a službám vysoce výkonné výpočetní techniky a nabízející odborné poznatky, dovednosti, odbornou přípravu, tvorbu sítí a informační činnost;
6)  „odborným střediskem Unie“, v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky (HPC), právnický subjekt Unie vybraný prostřednictvím otevřeného a transparentního postupu a usazený v zúčastněném státě poskytující uživatelům z oblasti průmyslu, zejména malých a středních podniků a začínajících podniků, akademické obce a veřejné správy na základě poptávky přístup k superpočítačům a k nejnovějším technologiím, nástrojům, aplikacím a službám vysoce výkonné výpočetní techniky a nabízející odborné poznatky, dovednosti, odbornou přípravu, tvorbu sítí a informační činnost;
Pozměňovací návrh 52
Návrh nařízení
Čl. 2 – odst. 1 – bod 16
16)  „průmyslovým superpočítačem“ superpočítač konkrétně navržený podle požadavků na bezpečnost, důvěrnost a integritu dat pro průmyslové uživatele, jež jsou náročnější než při použití ve vědě;
16)  „průmyslovým superpočítačem“ superpočítač alespoň střední třídy konkrétně navržený podle požadavků na bezpečnost, důvěrnost a integritu dat pro průmyslové uživatele, jež jsou náročnější než při použití ve vědě;
Pozměňovací návrh 53
Návrh nařízení
Čl. 2 – odst. 1 – bod 19 a (nový)
19a)  „víceletým strategickým programem“ dokument, kterým se stanoví strategie a plány pro dosažení cílů společného podniku;
Pozměňovací návrh 54
Návrh nařízení
Čl. 2 – odst. 1 – bod 20
20)  „vnitrostátním odborným střediskem pro vysoce výkonnou výpočetní techniku“ právnický subjekt usazený v zúčastněném státě, který je členským státem, přidružený k jeho vnitrostátnímu superpočítačovému středisku členského státu, poskytující uživatelům z oblasti průmyslu včetně malých a středních podniků, akademické obce a veřejné správy na základě poptávky přístup k superpočítačům a k nejnovějším technologiím, nástrojům, aplikacím a službám vysoce výkonné výpočetní techniky a nabízející odborné poznatky, dovednosti, odbornou přípravu, tvorbu sítí a informační činnost;
20)  „vnitrostátním odborným střediskem pro vysoce výkonnou výpočetní techniku“ právnický subjekt nebo konsorcium právnických subjektů vybrané prostřednictvím otevřeného a transparentního postupu, usazené v zúčastněném státě, který je členským státem, přidružené k vnitrostátnímu superpočítačovému středisku členského státu, poskytující uživatelům z oblasti průmyslu, zejména malým a středním podnikům a začínajícím podnikům, akademické obce a veřejné správy na základě poptávky přístup k superpočítačům a k nejnovějším technologiím, nástrojům, aplikacím a službám vysoce výkonné výpočetní techniky a nabízející odborné poznatky, dovednosti, odbornou přípravu, tvorbu sítí a informační činnost;
Pozměňovací návrh 55
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 1
1)  Posláním společného podniku je vyvíjet, uvádět do provozu, rozšiřovat a spravovat v Unii sjednocený, zabezpečený a maximálně propojený ekosystém infrastruktury světové úrovně pro superpočítače, kvantovou výpočetní techniku, služby a data; podpořit produkci inovativních a konkurenceschopných superpočítačových systémů na základě dodavatelského řetězce, který zajistí součásti, technologie a znalosti, jež budou omezovat riziko narušení, a vývoj široké škály aplikací, které budou pro tyto systémy optimalizované; a rozšiřovat využívání této superpočítačové infrastruktury na velký počet veřejných a soukromých uživatelů a podporovat vývoj klíčových dovedností pro evropskou vědu a průmysl.
1)  Posláním společného podniku je vyvíjet, uvádět do provozu, rozšiřovat a spravovat v Unii sjednocený, zabezpečený a maximálně propojený ekosystém infrastruktury světové úrovně pro superpočítače, kvantovou výpočetní techniku, služby a data, a tím přispívat k dosažení čelního vědeckého, digitálního a průmyslového postavení Unie ve světě; podpořit vývoj, zavádění a provoz, pokud možno v rámci Unie, inovativních a konkurenceschopných superpočítačových systémů na základě dodavatelského řetězce, který zajistí kritické suroviny a nejmodernější součásti, technologie a znalosti, jež budou omezovat riziko narušení, a vývoj široké škály aplikací optimalizovaných pro tyto systémy, a to na základě zásad důvěry, otevřenosti, bezpečnosti, interoperability a přenositelnosti; a rozšiřovat využívání této superpočítačové infrastruktury na velký počet veřejných a soukromých uživatelů v Unii, se zvláštním důrazem na malé a střední podniky a začínající podniky, včetně podniků ve fázi výzkumu a vývoje, a podporovat vývoj pokročilých digitálních dovedností, kompetencí a znalostí pro evropskou společnost, vědu a průmysl.
Pozměňovací návrh 56
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – písm. a
a)  přispívat k provádění nařízení (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa, a zejména jeho článku 3, zajišťovat, vědecký, hospodářský, environmentální, technologický a společenský dopad investic Unie do výzkumu a inovací, aby se posílila vědecká a technologická základna Unie, plnit strategické priority Unie, přispívat k plnění cílů a politik EU a k řešení globálních problémů, včetně cílů udržitelného rozvoje, uplatňováním zásad Agendy 2030 a Pařížské dohody;
a)  přispívat k provádění nařízení (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa, a zejména jeho článku 3, zajišťovat, vědecký, hospodářský, environmentální, technologický a společenský dopad investic Unie do výzkumu a inovací, aby se posílila vědecká a technologická základna Unie, plnit strategické priority Unie, přispívat k plnění cílů a politik EU, včetně těch, které souvisejí se Zelenou dohodou pro Evropu, evropským plánem obnovy, evropskou datovou a digitální strategií, strategií pro maléstřední podniky a s průmyslovými strategiemi, za účelem dosažení strategické autonomie Evropy při zachování otevřené ekonomiky, urychlit společenskou, ekologickou a hospodářskou transformaci a přispívat k řešení globálních problémů, cílů udržitelného rozvoje, uplatňováním zásad Agendy 2030 a Pařížské dohody;
Pozměňovací návrh 57
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – písm. b
b)  rozvíjet úzkou spolupráci a zajišťovat koordinaci s dalšími evropskými partnerstvími, včetně společných výzev, a rovněž hledat synergie v příslušných činnostech a programech na unijní, vnitrostátní a regionální úrovni, zejména těch, jež podporují zavádění inovativních řešení, vzdělávání a případně regionální rozvoj;
b)  rozvíjet úzkou spolupráci a zajišťovat synergie a koordinaci s dalšími evropskými partnerstvími, včetně společných výzev, a rovněž hledat sekvenční, paralelní nebo integrované synergie v příslušných činnostech a programech na unijní, vnitrostátní a regionální a místní úrovni, zejména těch, jež podporují zavádění inovativních řešení a modelovacích platforem, vzdělávání a regionální rozvoj;
Pozměňovací návrh 58
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – písm. c
c)  vyvíjet, zavádět, rozšiřovat a spravovat integrovanou a maximálně propojenou superpočítačovou a datovou infrastrukturu světové úrovně orientovanou na poptávku a na uživatele;
c)  vyvíjet, zavádět, rozšiřovat a spravovat integrovanou a maximálně propojenou superpočítačovou a datovou infrastrukturu světové úrovně orientovanou na poptávku a na uživatele, která přispěje k posílení strategické autonomie Unie;
Pozměňovací návrh 59
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – písm. d
d)  sjednocovat maximálně propojenou superpočítačovou a datovou infrastrukturu a propojit ji s evropskými datovými prostory a cloudovým ekosystémem za účelem poskytování výpočetních a datových služeb pro širokou škálu veřejných a soukromých uživatelů v Evropě;
d)  sjednocovat maximálně propojenou superpočítačovou a datovou infrastrukturu prostřednictvím kvalitních síťových infrastruktur ve všech členských státech a propojit ji s evropskými datovými prostory, zejména s evropským prostorem pro data z oblasti veřejného zdraví s cílem zajistit dostupnost rozsáhlých a kvalitních souborů zdravotních údajů, a cloudovým ekosystémem za účelem poskytování výpočetních a datových služeb pro širokou a zeměpisně rozmanitou škálu veřejných a soukromých uživatelů v Evropě na základě zásad důvěry, otevřenosti, bezpečnosti, interoperability a přenositelnosti;
Pozměňovací návrh 60
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – písm. d a (nové)
da)  prosazovat vědeckou excelenci a podporovat zavádění a systematické využívání výsledků výzkumu a inovací dosahovaných v rámci Unie;
Pozměňovací návrh 61
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – písm. e
e)  dále v Evropě rozvíjet a podporovat vysoce konkurenceschopné a inovativní superpočítačové a datové ekosystémy přispívající k postavení a technologické autonomii Unie v rámci digitální ekonomiky, schopné samostatně vyrábět výpočetní technologie a architektury a provádět jejich integraci do hlavních výpočetních systémů, a pokročilé aplikace optimalizované pro tyto systémy;
e)  dále v Evropě rozvíjet a podporovat vysoce konkurenceschopné, sociální, udržitelné, energeticky účinné, inovativní, propojené, interoperabilní a bezpečné superpočítačové a datové ekosystémy přispívající k čelnímu postavení Unie v oblasti vědy a techniky a k její trvalé strategické autonomii v rámci digitální transformace, snižující závislost na zahraničních technologiích, zejména pokud jde o kritické prvky infrastruktury, a zachovávající otevřenou ekonomiku a pozici globálního lídra v aplikacích vysoce výkonné výpočetní techniky schopné samostatně vyrábět a vlastnit výpočetní technologie a architektury světové třídy a provádět jejich integraci do hlavních výpočetních systémů, a pokročilé aplikace optimalizované pro tyto systémy;
Pozměňovací návrh 62
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2 – písm. f
f)  rozšiřovat použití superpočítačových služeb a rozvoj klíčových dovedností, které potřebují evropská věda i průmysl.
f)  prosazovat, usnadňovat a rozšiřovat použití superpočítačových služeb ve všech odvětvích a přispívat k rozvoji pokročilých digitálních dovedností, kompetencí a znalostí, které potřebují evropská věda, společnost, hospodářství, životní prostředí a průmysl k dosažení autonomie a celosvětového prvenství, s důrazem na větší účast žen a dívek v oborech STEM prostřednictvím jejich zapojování a zaměstnávání v souvisejících oblastech a snižování genderových rozdílů v digitálním odvětví.
Pozměňovací návrh 63
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 3
3)  Společný podnik přispívá k zajištění zájmů Unie při pořizování superpočítačů a k podpoře vývoje technologií, systémů a aplikací vysoce výkonné výpočetní techniky. Umožňuje společně navržený přístup k pořizování superpočítačů světové úrovně při současném zabezpečení dodavatelského řetězce pořizovaných technologií a systémů. Přispívá k technologické autonomii Unie podporou rozvoje technologií a aplikací posilujících evropský dodavatelský řetězec technologií HPC a prosazováním jejich začlenění do superpočítačových systémů, které řeší velký počet potřeb společnosti a průmyslu.
3)  Společný podnik přispívá k zajištění zájmů Unie při pořizování superpočítačů a k podpoře vývoje technologií světové úrovně, systémů a aplikací vysoce výkonné výpočetní techniky. Umožňuje společně navržený přístup k pořizování superpočítačů světové úrovně a zároveň zajistí bezpečnost dodavatelského řetězce pořizovaných technologií a systémů a nejvyšší standardy kybernetické bezpečnosti použitelné na superpočítače. Přispívá ke strategické autonomii Unie při zachování otevřené ekonomiky, zejména v kritických oblastech, zvyšování konkurenceschopnosti evropského průmyslu podporou rozvoje technologií a aplikací posilujících evropský dodavatelský řetězec energeticky účinných technologií HPC a prosazování jejich začlenění do superpočítačových systémů, které řeší velký počet potřeb společnosti a průmyslu. Podpoří celosvětově vedoucí postavení Evropy v různých odvětvích, zejména pokud jde o výrobky a služby s vysokou přidanou hodnotou a technologicky náročné výrobky a služby, s cílem zajistit kritické prvky, technologie a dovednosti a překlenout tak technologickou propast oproti třetím zemím.
Pozměňovací návrh 64
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 3 a (nový)
3a)  Společný podnik plní své poslání a cíle jasným, jednoduchým a flexibilním způsobem s cílem zvýšit atraktivitu pro průmysl, malé a střední podniky a všechny příslušné zainteresované strany.
Pozměňovací návrh 65
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 3 b (nový)
3b)  Společný podnik minimalizuje veškerá rizika spojená s nakládáním s osobními údaji v infrastrukturách superpočítačů, jejich uchováváním a zpracováváním a dodržuje nařízení (EU) 2016/679 a další příslušné právní předpisy Unie. Rovněž zajistí, aby vysoce výkonné počítače byly přístupné výhradně subjektům, které dodržují stejná pravidla, a aby jeho zdroje byly otevřené vědcům ze všech zúčastněných států.
Pozměňovací návrh 66
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. b
b)  infrastrukturního pilíře zahrnujícího činnosti pro pořizování, zavádění a provozování bezpečné a maximálně propojené infrastruktury světové úrovně pro superpočítače, kvantovou výpočetní techniku a data, včetně podpory zavádění a systematického využívání výsledků výzkumu a inovace vznikajícíchUnii;
b)  infrastrukturního pilíře zahrnujícího činnosti pro pořizování, modernizaci, zavádění a provozování bezpečné a maximálně propojené evropské infrastruktury světové úrovně pro superpočítače, kvantovou výpočetní techniku a data, včetně modernizace stávající infrastruktury a podpory zavádění a systematického využívání výsledků výzkumu a inovace dosažených společným podnikemrámci Unie.
Pozměňovací návrh 67
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. c – návětí
c)  sjednoceného pilíře superpočítačových služeb pokrývajícího všechny činnosti pro zajištění celounijního přístupu výzkumné a vědecké komunity, průmyslu (včetně malých a středních podniků) a veřejného sektoru ke sjednoceným a bezpečným superpočítačovým a datovým zdrojům a službám v celé Evropě. To zahrnuje zejména:
c)  sjednoceného pilíře superpočítačových služeb pokrývajícího všechny činnosti pro zajištění celounijního přístupu výzkumné a vědecké komunity, průmyslu (zejména malých a středních podniků) a veřejného sektoru ke sjednoceným a bezpečným superpočítačovým a datovým zdrojům a službám v celé Evropě, a to mimo jiné ve spolupráci s partnerstvím PRACE a sítí GÉANT. To zahrnuje zejména:
Pozměňovací návrh 68
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. c – bod i
i)  podporu vzájemného propojení zdrojů vysoce výkonné výpočetní techniky, kvantové výpočetní techniky a dat vlastněných zcela či částečně společným podnikem EuroHPC nebo poskytnutých dobrovolně zúčastněnými státy;
i)  podporu vzájemného propojení zdrojů vysoce výkonné výpočetní techniky, kvantové výpočetní techniky a dat vlastněných zcela či částečně společným podnikem EuroHPC nebo poskytnutých dobrovolně zúčastněnými nebo pozorovatelskými státy;
Pozměňovací návrh 69
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. c – bod ii
ii)  podporu vzájemného propojení datových infrastruktur vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky s unijními společnými evropskými datovými prostory a sjednocenými a bezpečnými cloudovými infrastrukturami;
ii)  podporu vzájemného propojení a interoperability datových infrastruktur vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky s unijními společnými evropskými datovými prostory a sjednocenými a bezpečnými cloudovými a datovými infrastrukturami, a to včetně specifických požadavků na kybernetickou bezpečnost, otevřenost a přenositelnost dat a pokud možno využívání softwaru a hardwaru s otevřeným zdrojovým kódem, aniž by byla ohrožena ochrana údajů a soukromí;
Pozměňovací návrh 70
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. c – bod iii
iii)  podporu vývoje, pořizování a provozu platforem pro bezproblémové sjednocení a bezpečné poskytování služeb spojených s infrastrukturou pro služby superpočítačů a kvantové výpočetní techniky a pro data, přičemž bude vytvořeno jednotné přístupové místo pro všechny superpočítačové nebo datové služby řízené společným podnikem, které bude jednotným vstupním místem pro všechny uživatele;
iii)  podporu vývoje, pořizování a provozu platforem pro bezproblémové sjednocení a bezpečné poskytování služeb spojených s infrastrukturou pro služby superpočítačů a kvantové výpočetní techniky a pro data, přičemž bude vytvořeno jednotné přístupové místo pro všechny superpočítačové nebo datové služby řízené společným podnikem, které bude jednotným vstupním místem pro všechny uživatele, s zavedení účinného programu řízení zranitelnosti a zdroje pro sdílení dat, který uživatelům vysoce výkonných výpočetních zdrojů umožní přenos a sdílení svých údajů a diskusi o nich.
Pozměňovací návrh 71
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. d – návětí
d)  technologického pilíře zabývajícího se činnostmi na podporu ambiciózního programu výzkumu a inovací pro vývoj konkurenceschopného a inovativního superpočítačového ekosystému na světové úrovni určeného pro hardwarové a softwarové technologie a jejich začlenění do výpočetních systémů v celém vědeckém a průmyslovém hodnotovém řetězci, s cílem zajistit technologickou nezávislost Unie. V centru zájmu jsou energeticky účinné technologie vysoce výkonných výpočetních technologií. Činnosti se mimo jiné zabývají:
d)  technologického pilíře zabývajícího se činnostmi ambiciózního výzkumu a inovací pro vývoj konkurenceschopného, důvěryhodného, udržitelného a inovativního superpočítačového ekosystému na světové úrovni v celé Unii určeného pro hardwarové a softwarové technologie a jejich začlenění do výpočetních systémů v celém vědeckém a průmyslovém hodnotovém řetězci, od výzkumu až po tvorbu prototypů, pilotní projekty a předvádění, s cílem zajistit strategickou autonomii při zachování otevřené ekonomiky Unie a posílení výzkumných kapacit Unie. Důvěryhodné superpočítače vyžadují vytvoření norem v oblasti bezpečnosti, práva, etiky, ochrany a interoperability zaměřených na předcházení předpojatosti. Provádění tohoto pilíře přispívá k rozvoji příslušných evropských průmyslových odvětví tak, aby mohla pokrýt celý výrobní řetězec (návrh, výroba, zavádění a aplikace), zohledňovala spotřebu energie a zaměřovala se na energeticky nejúčinnější vysoce výkonné výpočetní technologie, se zvláštním důrazem na řešení založená na obnovitelných zdrojích. Činnosti se mimo jiné zabývají:
Pozměňovací návrh 72
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. d – bod i
i)  mikroprocesorovými komponenty s nízkým příkonem a souvisejícími technologiemi, jako jsou nové algoritmy, softwarové kódy, nástroje a prostředí;
i)  mikroprocesorovými komponenty s nízkým příkonem, energeticky účinnými nanotechnologiemi zvyšujícími výkon a souvisejícími technologiemi, jako jsou nové algoritmy, softwarové kódy, nástroje, middlewarová řešení, řešení v oblasti paralelního programování a optimalizace výpočetních zdrojů a prostředí;
Pozměňovací návrh 73
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. d – bod iii
iii)  technologiemi a systémy pro propojení a provoz klasických superpočítačových systémů s dalšími, často doplňkovými výpočetními technologiemi, jako jsou neuromorfní nebo kvantová výpočetní technika, a zajištěním jejich efektivního provozu;
iii)  technologiemi, systémyalgoritmy pro propojení a provoz klasických superpočítačových systémů s dalšími, často doplňkovými výpočetními technologiemi, jako jsou neuromorfní, nebo kvantová výpočetní technika či jiné nově vznikající technologie, a zajištěním jejich bezpečného a spolehlivého provozu;
Pozměňovací návrh 74
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. d – bod iii a (nový)
iiia)  výzkumnými a inovačními činnostmi pro soustavné zlepšování kapacity superpočítačových hardwarových systémů, technologický rozvoj superpočítačových hardwarových systémů s nízkou spotřebou energie a vývoj nové generace čipových technologií.
Pozměňovací návrh 75
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. e – návětí
e)  aplikačního pilíře zabývajícího se činnostmi k dosažení a udržení evropské excelence v hlavních výpočetních a datových aplikacích a kódech pro vědu, průmysl (včetně malých a středních podniků) a veřejný sektor, včetně:
e)  aplikačního pilíře zabývajícího se činnostmi k dosažení a udržení evropské excelence a vedení v hlavních výpočetních a datových aplikacích a kódech pro vědu, průmysl (zejména malých a středních podniků a začínajících podniků) a veřejný sektor, přičemž zvláštní pozornost je třeba věnovat zeměpisné rozmanitosti a vyváženému zastoupení žen a mužů, včetně;
Pozměňovací návrh 76
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. e – písm. i
i)  aplikací pro veřejné a soukromé uživatele, kteří využívají kapacity špičkových počítačů, a jejich sbližování s vyspělými digitálními technologiemi, například umělou inteligencí, vysoce výkonnou analýzou dat, cloudovými technologiemi atd., pomocí společných návrhů, vývoje a optimalizace velkých a nově se objevujících hlavních tržních kódů a aplikací založených na vysoce výkonné výpočetní technice;
i)  vývoje aplikací, algoritmů a softwaru pro veřejné a soukromé uživatele, kteří využívají kapacity špičkových počítačů, a jejich sbližování s vyspělými digitálními technologiemi, například umělou inteligencí, počítačovým modelováním a počítačovou simulací, aplikacemi pro vyšší ochranu soukromí, vysoce výkonnou analýzou dat, cloudovými technologiemi, kvantovou výpočetní technikou atd., pomocí společných návrhů, vývoje a optimalizace velkých a nově se objevujících hlavních tržních kódů a aplikací založených na vysoce výkonné výpočetní technice, případně za využití výhod modelů otevřené spolupráce, jako je otevřený zdrojový kód;
Pozměňovací návrh 77
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. e – písm. ii
ii)  podpory mimo jiné středisek excelence v oblasti aplikací vysoce výkonné výpočetní techniky a rozsáhlých pilotních předváděcích projektů a testovacích prostředí založených na vysoce výkonné výpočetní technice pro aplikace a služby spojené s daty velkého objemu v celé řadě vědeckých a průmyslových odvětví;
ii)  podpory mimo jiné středisek excelence v oblasti aplikací vysoce výkonné výpočetní techniky a rozsáhlých pilotních předváděcích projektů a testovacích prostředí založených na vysoce výkonné výpočetní technice pro aplikace a služby spojené s daty velkého objemu v celé řadě vědeckých, environmentálních a průmyslových odvětví, s výjimkou osobních údajů a činností, které vedou k deanonymizaci osobních údajů.
Pozměňovací návrh 78
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. f
f)  pilíře rozšířeného použití a dovedností zaměřeného na podporu excelence v oblasti superpočítačové a kvantové výpočetní techniky a využití dat a dovedností zohledňující synergie s dalšími programy a nástroji, zejména programem Digitální Evropa, rozšíření vědeckého a průmyslového využití superpočítačových zdrojů a datových aplikací a podporu průmyslového přístupu a použití superpočítačové a datové infrastruktury pro inovace podle požadavků průmyslu a zajištění špičkové vědecké komunity disponující potřebnými znalostmi a zkušených pracovníků pro Evropu, a to pro vědecké řízení a digitální transformaci průmyslu, včetně podpory a vytváření sítí vnitrostátních odborných středisek a středisek excelence pro vysoce výkonnou výpočetní techniku;
f)  pilíře rozšířeného použití a dovedností zaměřeného na podporu excelence a rozvoje dovedností, schopností a kompetencí v oblasti superpočítačové a kvantové výpočetní techniky a využití dat a dovedností, včetně dovedností v oblasti veřejných zakázek zadávaných v rámci tohoto nařízení, zohledňující synergie s dalšími programy a nástroji, zejména programem Digitální Evropa, rozšíření vědeckého a průmyslového využití superpočítačových zdrojů a datových aplikací, zejména ze strany malých a středních podniků a začínajících podniků, a podporu průmyslového přístupu a použití superpočítačové a datové infrastruktury pro inovace podle požadavků průmyslu a zajištění špičkové vědecké komunity disponující potřebnými znalostmi a zkušených pracovníků pro Evropu, a to pro vědecké řízení a digitální transformaci průmyslu, včetně podpory a vytváření sítí vnitrostátních odborných středisek a středisek excelence pro vysoce výkonnou výpočetní techniku; všechny činnosti v rámci tohoto pilíře by měly zohledňovat genderovou rozmanitost a nutnost zvýšit účast žen, a to i prostřednictvím vytvoření zvláštních programů pro snížení dodatečných překážek, jimž čelí, a zároveň zajistit co nejširší zeměpisné pokrytí znalostí a expertízy v oblasti uplatňování. Zvláštní akce týkající se výše uvedených činností mohou zahrnovat:
Pozměňovací návrh 79
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. f – bod i (nový)
i)  definování souboru profesních drah, pracovních míst využívajících vysoce výkonnou výpočetní techniku v reálném prostředí, hackathonů a souborů dovedností potřebných k posílení účinku EuroHPC na podporu udržitelného růstu v Evropě, a to poskytováním relevantních výzkumných a aplikačních problémů na základě konkrétních zadání, financováním stáží a stipendií, jako jsou magisterské programy v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky a výpočetní vědy, a navazováním partnerství s průmyslem a akademickou obcí;
Pozměňovací návrh 80
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. f – bod ii (nový)
ii)  spolupráci s akademickou obcí a zástupci podniků s cílem popsat a vytvořit učební osnovy, které připraví nové odborníky v oblasti superpočítačů a kvantové výpočetní techniky s potřebnými soubory dovedností a technickými znalostmi;
Pozměňovací návrh 81
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. f – bod iii (nový)
iii)  spolupráci s předními odborníky výpočetních a vzdělávacích komunit s cílem přizpůsobit a vyzkoušet nové, pružnější metody rozvoje vzdělávání a pracovní síly, které umožňují rychlé zlepšení znalostí a přechod na pozice související s vysoce výkonnou výpočetní technikou v rámci zaměstnání;
Pozměňovací návrh 82
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1 – písm. f – bod iv (nový)
iv)  školení pro konkrétní odvětví, včetně praktických školení a řešení případů skutečného použití, kurzy přizpůsobené malým a středním podnikům a nabídku podpory, jako jsou výměnné programy s výzkumem a akademickou obcí pro zaměstnance.
Pozměňovací návrh 83
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 2 a (nový)
2a)  Při provádění činností uvedených v odstavcích 1 a 2 věnuje společný podnik stálou pozornost zeměpisné a genderové vyváženosti a zapojení nových účastníků na trhu, jako jsou začínající podniky a malé a střední podniky. Mimoto všechny pilíře náležitě zohlední doplňkovost s dalšími iniciativami v oblasti superpočítačů na úrovni Unie, jako je partnerství PRACE a síť GÉANT.
Pozměňovací návrh 84
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 1 – návětí
1)  Finanční příspěvek Unie na společný podnik včetně prostředků ESVO činí až [XXXXX] EUR, včetně až [XXXXX] EUR na administrativní náklady, rozdělených takto:
1)  Finanční příspěvek Unie na společný podnik včetně prostředků ESVO činí až [XXXXX] EUR, včetně až 5 % na administrativní náklady a technickou pomoc, rozdělených takto:
Pozměňovací návrh 85
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 3
3)  Další finanční prostředky Unie doplňující příspěvek uvedený v odstavci 1 mohou být společnému podniku přiděleny na podporu činností zaměřených na výzkum a inovace a využívání inovativních řešení.
3)  Další finanční prostředky Unie doplňující příspěvek uvedený v odstavci 1 mohou být společnému podniku přiděleny na podporu činností zaměřených na výzkum a inovace a využívání inovativních řešení v rámci Unie.
Pozměňovací návrh 86
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 6
6)  Finanční příspěvek Unie uvedený v odst. 1 písm. a) se použije pro společný podnik jako finanční podpora nepřímých činností uvedených v článku xxx nařízení o programu Horizont Evropa podle programu pro výzkum a inovace.
6)  Finanční příspěvek Unie uvedený v odst. 1 písm. a) se použije pro společný podnik jako finanční podpora nepřímých činností uvedených v článku xxx nařízení o programu Horizont Evropa prostřednictvím otevřených, konkurenčních a transparentních postupů v souladu s prioritami stanovenými v programu pro výzkum a inovace.
Pozměňovací návrh 87
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 7
7)  Finanční příspěvek Unie uvedený v odst. 1 písm. b) se použije pro budování kapacit v celé Unii, včetně pořizování a provozu vysoce výkonných počítačů, kvantových počítačů nebo kvantových simulátorů, sjednocení infrastruktury pro služby vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky a pro data a rozšíření jejího použití a rozvoj vyspělých dovedností a odborné přípravy.
7)  Finanční příspěvek Unie uvedený v odst. 1 písm. b) se použije na budování kapacit v celé Unii, včetně pořizování, modernizace výhradně superpočítačů vlastněných společným podnikem a provozu vysoce výkonných počítačů, kvantových počítačů nebo kvantových simulátorů, sjednocení infrastruktury pro služby vysoce výkonné a kvantové výpočetní techniky a pro data a rozšíření jejího použití a rozvoj vyspělých dovedností a odborné přípravy, jež musí být přístupné rovněž občanům, kteří žijí v zeměpisně izolovaných a znevýhodněných oblastech, a jež musí řádně zohledňovat nutnost dosáhnout větší rovnosti žen a mužů.
Pozměňovací návrh 88
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 8
8)  Finanční příspěvek Unie uvedený v odst. 1 písm. c) se vyplatí z prostředků souhrnného rozpočtu Unie přidělených Nástroji na propojení Evropy a použije se na propojení zdrojů vysoce výkonné výpočetní techniky a dat a na vytvoření integrované celoevropské a maximálně propojené infrastruktury pro vysoce výkonnou výpočetní techniku a pro data.
8)  Finanční příspěvek Unie uvedený v odst. 1 písm. c) se vyplatí z prostředků souhrnného rozpočtu Unie přidělených Nástroji na propojení Evropy a použije se na propojení zdrojů vysoce výkonné výpočetní techniky a dat umístěných na evropském území a na vytvoření integrované celoevropské a maximálně propojené infrastruktury pro vysoce výkonnou výpočetní techniku a pro data.
Pozměňovací návrh 89
Návrh nařízení
Čl. 6 – odst. 1
Příspěvky z jiných programů Unie, než které jsou uvedeny v čl. 5 odst. 1, jež představují součást unijního spolufinancování programu prováděného některým ze zúčastněných států, se při výpočtu maximálního finančního příspěvku Unie podle článku 5 nezohledňují.
Příspěvky z jiných programů Unie, než které jsou uvedeny v čl. 5 odst. 1, jež představují součást unijního spolufinancování programu prováděného některým ze zúčastněných států, se při výpočtu maximálního finančního příspěvku Unie podle článku 5 nezohledňují a nepokrývají stejné náklady.
Pozměňovací návrh 90
Návrh nařízení
Čl. 6 – odst. 1 a (nový)
Finanční příspěvky z programů spolufinancovaných z nástroje na podporu oživení a odolnosti, fondu EFRR, ESF+, EMFAF a EZFRV mohou být považovány za příspěvek zúčastněného státu do společného podniku za předpokladu, že jsou dodržena příslušná ustanovení nařízení (EU) .../... [o společných ustanoveních na období 2021–2027] a nařízení týkajících se jednotlivých fondů.
Pozměňovací návrh 91
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 1
1)  Zúčastněné státy poskytnou celkový příspěvek rovnající se minimálně částce poskytnuté Unií podle článku 5 tohoto nařízení, včetně příspěvku až [XXXXX] EUR na administrativní náklady [rovnajícího se částce příspěvku Unie na administrativní náklady uvedeného v článku 5 tohoto nařízení]. Zúčastněné státy se dohodnou, jak svůj kolektivní příspěvek poskytnou.
1)  Zúčastněné státy poskytnou celkový příspěvek rovnající se minimálně částce poskytnuté Unií podle článku 5 tohoto nařízení, včetně až 5 % na administrativní náklady a odbornou pomoc [rovnajícího se částce příspěvku Unie na administrativní náklady a odbornou pomoc uvedeného v článku 5 tohoto nařízení]. Zúčastněné státy se dohodnou, jak svůj kolektivní příspěvek poskytnou.
Pozměňovací návrh 92
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 1 a (nový)
1a)  Společný podnik vytvoří příznivý rámec na podporu zúčastněných států. Aby se maximalizoval dopad nepřímých akcí, zohlední se, pokud jde o správu finančních příspěvků od zúčastněných států, specifika společného podniku spolu s jeho tripartitním modelem.
Pozměňovací návrh 93
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 2
2)  Soukromí členové společného podniku poskytnou, nebo zajistí, že jejich členské a přidružené subjekty poskytnou společnému podniku příspěvky ve výši minimálně [XXXXX] EUR, včetně až [XXXXX] EUR na administrativní náklady [což se rovná 22,22 % částky příspěvku Unie na administrativní náklady uvedené v článku 5 tohoto nařízení].
2)  Soukromí členové společného podniku poskytnou, nebo zajistí, že jejich členské a přidružené subjekty poskytnou společnému podniku příspěvky ve výši minimálně [XXXXX] EUR, včetně až 5 % na administrativní náklady a odbornou pomoc [což se rovná 22,22 % částky příspěvku Unie na administrativní náklady a odbornou pomoc uvedené v článku 5 tohoto nařízení].
Pozměňovací návrh 94
Návrh nařízení
Čl. 8 – odst. 1
1)  Superpočítače EuroHPC jsou umístěny v zúčastněném státě, který je členským státem. Zúčastněný stát hostí více než jeden superpočítač EuroHPC pouze tehdy, pokud uplynou mezi jejich pořízením více než dva roky, nebo budou-li vyrobeny odlišnou technologií (klasická/kvantová).
1)  Superpočítače EuroHPC jsou umístěny v zúčastněném státě, který je členským státem. Zúčastněný stát hostí více než jeden superpočítač EuroHPC pouze tehdy, pokud mezi datem výběru následujícím po výzvě k vyjádření zájmu uplynou více než čtyři roky. V případě pořízení kvantových počítačů a simulátorů nebo v případě modernizace superpočítače EuroHPC pomocí kvantových akcelerátorů vlastněných společným podnikem činí tato doba dva roky.
Pozměňovací návrh 95
Návrh nařízení
Čl. 8 – odst. 5 – návětí
5)  V návaznosti na výzvu k vyjádření zájmu vybere správní rada hostitelský subjekt uvedený v odstavci 2 tohoto článku a příslušný zúčastněný stát, v němž je hostitelský subjekt usazen, nebo příslušné hostitelské konsorcium spravedlivým a transparentním postupem založeným mimo jiné na těchto kritériích:
5)  V návaznosti na otevřenou spravedlivou a transparentní výzvu k vyjádření zájmu vybere správní rada hostitelský subjekt uvedený v odstavci 2 tohoto článku a příslušný zúčastněný stát, v němž je hostitelský subjekt usazen, nebo příslušné hostitelské konsorcium spravedlivým a transparentním postupem založeným mimo jiné na těchto kritériích:
Pozměňovací návrh 96
Návrh nařízení
Čl. 8 – odst. 5 – písm. d
d)  kvalita fyzické a IT infrastruktury hostingového zařízení, jeho zabezpečení a jeho propojení se zbytkem Unie;
d)  kvalita fyzické, energetické a IT infrastruktury hostingového zařízení, jeho zabezpečení a jeho propojení se zbytkem Unie;
Pozměňovací návrh 97
Návrh nařízení
Čl. 8 – odst. 5 – písm. d a (nové)
da)  poskytnutí plánu hospodaření s energií, který zkoumá dostupnost vhodného přístupu k čisté cenově dostupné energii, včetně dohod o nákupu energie z obnovitelných zdrojů, a strategie ke zvýšení energetické účinnosti zařízení;
Pozměňovací návrh 98
Návrh nařízení
Čl. 8 – odst. 7 a (nový)
7a)  Společný podnik přihlédne k zásadě „energetická účinnost v první řadě“, aby urychlil výzkum zaměřený na dosažení úspor energie a zvýšení energetické účinnosti, stimuloval neustálé dosahování technického pokroku ke zvýšení energetické účinnosti, jak pokud jde o návrhy nových, tak i stávajících systémů, a aktivně zkoumal, rozvíjel a testoval nové přístupy ke zvýšení energetické účinnosti, zejména na základě výhradního využívání obnovitelných zdrojů energie, které vedou ke snižování emisí skleníkových plynů a k omezování environmentální stopy superpočítačů.
Pozměňovací návrh 99
Návrh nařízení
Čl. 9 – odst. 2 – písm. k
k)  povinnosti hostitelského subjektu předložit správní radě do 31. ledna každého roku auditní zprávu a údaje týkající se využívání přístupového času v předchozím rozpočtovém roce;
k)  povinnosti hostitelského subjektu předložit správní radě do 31. ledna každého roku auditní zprávu a údaje týkající se využívání přístupového času v předchozím rozpočtovém roce; auditní zpráva se zveřejní do tří měsíců od jejího schválení správní radou;
Pozměňovací návrh 100
Návrh nařízení
Čl. 10 – odst. 3
3)  Výběr dodavatele špičkového superpočítače zohlední bezpečnost dodavatelského řetězce.
3)  Při výběru dodavatele špičkového superpočítače se posuzuje soulad s obecnými specifikacemi systému, včetně potřeb uživatelů, a zajistí špičkový evropský výzkum a inovace. Zohlední se při něm rovněž bezpečnost dodavatelského řetězce.
Pozměňovací návrh 101
Návrh nařízení
Čl. 11 – odst. 3
3)  Výběr dodavatele kvantových počítačů a kvantových simulátorů zohlední bezpečnost dodavatelského řetězce.
3)  Při výběru dodavatele kvantových počítačů a kvantových simulátorů se posuzuje soulad s obecnými specifikacemi systému, včetně potřeb uživatelů, přičemž se zajistí špičkový evropský výzkum a inovace. Zohlední se při něm rovněž bezpečnost dodavatelského řetězce.
Pozměňovací návrh 102
Návrh nařízení
Čl. 12 – odst. 1
1)  Společný podnik pořizuje společně se soukromými členy nebo konsorciem soukromých partnerů superpočítače nebo oddíly superpočítačů EuroHPC primárně určené k použití v průmyslu a vlastní je nebo spoluvlastní se soukromými členy či konsorciem soukromých partnerů.
1)  Společný podnik pořizuje společně se soukromými členy nebo konsorciem soukromých partnerů superpočítače alespoň střední třídy nebo oddíly superpočítačů EuroHPC primárně určené k použití v průmyslu a vlastní je nebo spoluvlastní se soukromými členy či konsorciem soukromých partnerů.
Pozměňovací návrh 103
Návrh nařízení
Čl. 12 – odst. 3
3)  Výběr dodavatele průmyslového superpočítače EuroHPC zohlední bezpečnost dodavatelského řetězce.
3)  Při výběru dodavatele průmyslového superpočítače se posuzuje soulad s obecnými specifikacemi systému, včetně potřeb uživatelů, přičemž se zajistí špičkový evropský výzkum a inovace. Zohlední se při něm rovněž bezpečnost dodavatelského řetězce.
Pozměňovací návrh 104
Návrh nařízení
Čl. 13 – odst. 2
2)  Finanční příspěvek Unie podle čl. 5 odst. 1 pokryje35 % nákladů na pořízení superpočítačů střední třídy. Zbývající náklady na vlastnictví superpočítačů střední třídy pokryje zúčastněný stát, v němž je hostitelský subjekt usazen, nebo zúčastněné státy v rámci hostitelského konsorcia a případně příspěvky uvedené v článku 6.
2)  Finanční příspěvek Unie podle čl. 5 odst. 1 pokrývá50 % pořizovacích nákladů a až 50 % provozních nákladů superpočítačů střední třídy. Zbývající náklady na vlastnictví superpočítačů střední třídy pokryje zúčastněný stát, v němž je hostitelský subjekt usazen, nebo zúčastněné státy v rámci hostitelského konsorcia a případně příspěvky uvedené v článku 6.
Pozměňovací návrh 105
Návrh nařízení
Čl. 13 – odst. 3
3)  Výběr dodavatele superpočítače střední třídy zohlední bezpečnost dodavatelského řetězce.
3)  Při výběru dodavatele superpočítače střední třídy se posuzuje soulad s obecnými specifikacemi systému, včetně potřeb uživatelů, přičemž se zajistí špičkový evropský výzkum a inovace. Zohlední se při něm rovněž bezpečnost dodavatelského řetězce.
Pozměňovací návrh 106
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 2
2)  Podíl přístupového času Unie ke každému superpočítači střední třídy je přímo úměrný finančnímu příspěvku Unie podle čl. 5 odst. 1 k nákladům na jeho pořízení a nepřekročí 35% celkového přístupového času k superpočítači.
vypouští se
Pozměňovací návrh 107
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 5
5)  Správní rada stanoví přístupová práva k podílu Unie na přístupovém času pro superpočítače EuroHPC.
5)  Správní rada stanoví a zveřejní přístupová práva k podílu Unie na přístupovém času pro superpočítače EuroHPC.
Pozměňovací návrh 108
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 6
6)  Využití podílu Unie na přístupovém času k superpočítačům EuroHPC je pro uživatele z veřejného sektoru uvedené v čl. 14 odst. 4 tohoto nařízení zdarma. Průmysloví uživatelé rovněž nebudou platit za své aplikace týkající se činností v oblasti výzkumu a inovací financovaných programem Horizont Evropa nebo programem Digitální Evropa v příslušných případech soukromých činností malých a středních podniků. Hlavní zásadou pro přidělování přístupového času pro tyto činnosti je spravedlivý a transparentní postup vzájemného hodnocení stanovený správní radou po výzvách k vyjádření zájmu průběžně vydávaných společným podnikem.
6)  Využívání podílu Unie na přístupovém času k superpočítačům EuroHPC musí být pro uživatele z veřejného sektoru uvedené v čl. 14 odst. 4 tohoto nařízení transparentní a bezplatné. Průmysloví uživatelé, nevládní organizace, studenti a další jednotlivci rovněž nebudou platit za aplikace týkající se činnosti v oblasti otevřeného výzkumu a inovací a případně soukromé inovační činnosti malých a středních podniků. Hlavní zásadou pro přidělování přístupového času pro tyto činnosti je spravedlivý a transparentní postup vzájemného hodnocení stanovený správní radou po výzvách k vyjádření zájmu průběžně vydávaných společným podnikem.
Pozměňovací návrh 109
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 8
8)  Správní rada stanoví konkrétní pravidla pro přístupové podmínky lišící se od hlavních zásad uvedených v odstavci 6 tohoto článku. Ta se týkají přidělování přístupového času projektům a činnostem považovaným buď Unií, nebo správní radou za strategické.
8)  Správní rada stanoví konkrétní transparentní pravidla pro přístupové podmínky lišící se od hlavních zásad uvedených v odstavci 6 tohoto článku. Ta se týkají přidělování přístupového času projektům a činnostem považovaným buď Unií, nebo správní radou za strategické.
Pozměňovací návrh 110
Návrh nařízení
Čl. 15 – odst. 9
9)  Výkonný ředitel na žádost Unie přidělí přímý přístup k superpočítačům EuroHPC iniciativám, jež Unie považuje za zásadní pro poskytování zdravotních nebo jiných zásadních služeb pomoci mimořádné podpory ve prospěch veřejnosti, v nouzových situacích či při řízení krizí, nebo v případech, které Unie považuje za zásadní pro svou bezpečnost a obranu. Způsoby a podmínky realizace tohoto přístupu jsou stanoveny v přístupových podmínkách přijatých správní radou.
9)  Výkonný ředitel na žádost Unie přidělí přímý přístup k superpočítačům EuroHPC iniciativám, jež Unie považuje za zásadní z hlediska poskytování environmentálních, zdravotních nebo jiných zásadních služeb pomoci mimořádné podpory ve prospěch veřejnosti, v nouzových situacích či při řízení krizí, nebo v případech, které Unie považuje za zásadní pro svou bezpečnost a obranu. Způsoby a podmínky realizace tohoto přístupu jsou stanoveny v přístupových podmínkách přijatých správní radou s přihlédnutím k tomu, že se výzkumná a inovační činnost bude zaměřovat výlučně na civilní aplikace, jelikož existují oblasti, v nichž se uplatňují technologie dvojího užití.
Pozměňovací návrh 111
Návrh nařízení
Čl. 16 – odst. 1
1)  Pro všechny komerční průmyslové uživatele platí konkrétní podmínky. Tato služba je při komerčním použití zpoplatněna podle míry využití na základě tržních cen. Výši poplatku určí správní rada.
1)  Pro všechny komerční průmyslové uživatele platí konkrétní podmínky. Tato služba je při komerčním použití zpoplatněna podle míry využití na základě tržních cen. Výše poplatku, kterou určí správní rada, však nepředstavuje překážku bránící vstupu, zejména v případě malých a středních podniků.
Pozměňovací návrh 112
Návrh nařízení
Čl. 16 – odst. 2
2)  Poplatky uhrazené za komerční využití přístupového času Unie tvoří příjem pro rozpočet společného podniku a použijí se na pokrytí provozních nákladů společného podniku.
2)  Poplatky uhrazené za komerční využití přístupového času Unie tvoří příjem do rozpočtu společného podniku a použijí se na pokrytí provozních nákladů společného podniku a provozních nákladů superpočítačů EuroHPC.
Pozměňovací návrh 113
Návrh nařízení
Čl. 16 – odst. 3
3)  Přístupový čas vyhrazený pro komerční služby nesmí přesahovat 20 % celkového přístupového času Unie ke každému superpočítači EuroHPC. O přidělení přístupového času Unie pro uživatele komerčních služeb rozhodne správní rada s přihlédnutím k výsledku sledování uvedeného v čl. 15 odst. 10.
3)  Přístupový čas vyhrazený pro komerční služby nesmí v zásadě přesahovat 20 % celkového přístupového času Unie ke každému superpočítači EuroHPC. O přidělení maximálního přístupového času Unie pro uživatele komerčních služeb rozhodne správní rada s přihlédnutím k výsledku sledování uvedeného v čl. 15 odst. 10.
Pozměňovací návrh 114
Návrh nařízení
Čl. 18 – odst. 6
6)  Personální zdroje se stanoví v plánu pracovních míst společného podniku, přičemž se uvede počet dočasných pracovních míst podle funkčních skupin a platových tříd, jakož i počet smluvních zaměstnanců vyjádřený v přepočtu na plné pracovní úvazky (FTE), a to v souladu s ročním rozpočtem.
6)  Personální zdroje jsou stanoveny v plánu pracovních míst společného podniku a odpovídajícím způsobem odrážejí počet zaměstnanců a platové třídy potřebné k zajištění nejvyšších standardů náboru v této oblasti, přičemž se uvede počet dočasných pracovních míst podle funkčních skupin a platových tříd, jakož i počet smluvních zaměstnanců vyjádřený v přepočtu na plné pracovní úvazky (FTE), a to v souladu s jeho ročním rozpočtem.
Pozměňovací návrh 115
Návrh nařízení
Čl. 19 – odst. 2
2)  Správní rada přijme rozhodnutí, kterým se stanoví předpisy pro vysílání národních odborníků do společného podniku a pro využívání stážistů.
2)  Správní rada přijme rozhodnutí, kterým se stanoví předpisy pro vysílání národních odborníků do společného podniku a pro využívání stážistů, včetně jejich finančního ohodnocení.
Pozměňovací návrh 116
Návrh nařízení
Čl. 22 – odst. 1
1)  Činnosti společného podniku jsou nepřetržitě sledovány a pravidelně hodnoceny podle jeho finančních předpisů, aby se zajistil maximální dopad a excelence i nejefektivnější využití zdrojů. Výsledky sledování a pravidelných hodnocení jsou začleněny do hodnocení společného podniku v rámci hodnocení programu Horizont Evropa.
1)  Činnost společného podniku je nepřetržitě sledována a pravidelně hodnocena podle jeho finančních předpisů, aby se zajistil maximální dopad a excelence i nejefektivnější využití zdrojů. Toto sledování a hodnocení nepředstavuje pro společný podnik či pro jeho příjemce dodatečnou administrativní zátěž. Výsledky sledování a pravidelných hodnocení jsou začleněny do hodnocení společného podniku v rámci hodnocení programu Horizont Evropa.
Pozměňovací návrh 117
Návrh nařízení
Čl. 22 – odst. 3
3)  Hodnocení činností společného podniku musí být provedena včas, aby se mohla promítnout do celkových prozatímních a závěrečných hodnocení programu Horizont Evropa a souvisejícího rozhodovacího procesu podle článku 47 nařízení (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa.
3)  Hodnocení činnosti společného podniku musí být provedeno včas, aniž by to pro společný podnik či pro jeho příjemce přestavovalo dodatečnou administrativní zátěž, aby se mohlo promítnout do celkového průběžného a závěrečného hodnocení programu Horizont Evropa a souvisejícího rozhodovacího procesu podle článku 47 nařízení (EU) č. xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa.
Pozměňovací návrh 118
Návrh nařízení
Čl. 22 – odst. 4
4)  Komise provede prozatímní posouzení každého společného podniku v rámci interního hodnocení programu Horizont Evropa, jak je stanoveno v článku 47 nařízení (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa. Toto hodnocení se provede za asistence nezávislých odborníků a na základě transparentního postupu, jakmile budou k dispozici dostatečné informace o provádění programu Horizont Evropa, ovšem nejpozději do čtyř let po začátku jeho provádění. Hodnocení se zabývají tím, jak společný podnik plní své poslání podle svých ekonomických, technologických, vědeckých, společenských a politických cílů, a posoudí efektivitu, účinnost, relevantnost, soudržnost a přidanou hodnotu jeho činností v rámci programu Horizont Evropa pro Unii, jeho synergie a doplňkovost s příslušnými evropskými, vnitrostátními a případně regionálními iniciativami, včetně synergiídalšími částmi programu Horizont Evropa (jako jsou mise, klastry nebo tematické či specifické programy). Zvláštní pozornost bude věnována dopadům dosaženým na úrovni Unie a na vnitrostátní úrovni, přičemž bude zvláště zohledněna složka synergií a dodatečná úprava politiky. Hodnocení v příslušných případech zahrnují rovněž posouzení dlouhodobého vědeckého, společenského, ekonomického a politického dopadu společného podniku a obsahují posouzení nejúčinnějšího režimu politických zásahů u všech budoucích činností, stejně jako situace týkající se všech možných obnovení společného podniku v celkovém prostředí evropských partnerství a jeho politických priorit.
4)  Komise provede v rámci průběžného hodnocení programu Horizont Evropa průběžné hodnocení každého společného podniku, jak je uvedeno v článku 47 nařízení (EU) č. xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa, aniž by tím společnému podniku vznikla další administrativní zátěž. Toto hodnocení se provede za asistence nezávislých externích odborníků a na základě transparentního postupu, jakmile budou k dispozici dostatečné informace o provádění programu Horizont Evropa, ovšem nejpozději do čtyř let po začátku jeho provádění. V rámci hodnocení se posoudí, jak společný podnik plní své poslání v souladu se svými hospodářskými, technologickými, vědeckými, environmentálními, společenskými a politickými cíli, včetně cílů souvisejících s klimatem a zdravím, a zhodnotí účinnost, účelnost, relevance, soulad, integrita jeho činnosti v rámci programu Horizont Evropa a přínos Unie související s touto činností, jeho součinnost a doplňkovost s příslušnými evropskými, celostátními a případně regionálními iniciativami, včetně součinnostijinými částmi programu Horizont Evropa (jako jsou jiná evropská partnerství, mise, klastry nebo tematickéči specifické programy). Zvláštní pozornost bude věnována dopadům dosaženým na úrovni Unie a na vnitrostátní úrovni, přičemž bude zvláště zohledněna složka týkající se součinnosti a dodatečná úprava politiky. Hodnocení případně zahrnuje rovněž posouzení dlouhodobého vědeckého, společenského, environmentálního, hospodářského a politického dopadu společného podniku, posouzení pokroku v oblasti osvětyzvyšování informovanosti (např. počet uživatelů) a zahrnuje posouzení nejúčinnějšího způsobu politické intervence u všech budoucích opatření, jakož i postavení případného obnovení společného podniku v celkovém prostředí evropských partnerství a jeho politických priorit nebo postupného ukončení jeho činnosti.
Pozměňovací návrh 119
Návrh nařízení
Čl. 22 – odst. 6
6)  Komise může s pomocí externích nezávislých odborníků vybraných na základě transparentního postupu provádět další hodnocení témat či oblastí strategického významu, a sledovat tak pokrok, kterého společný podnik dosáhl při plnění stanovených cílů, určit faktory, které přispívají k provádění činností, a určit osvědčené postupy. Při provádění uvedených dalších hodnocení vezme Komise plně v úvahu administrativní dopad na společný podnik.
6)  Aniž by tím společnému podniku vznikla další administrativní zátěž, může Komise s pomocí externích nezávislých odborníků vybraných na základě transparentního postupu provádět další hodnocení témat či oblastí strategického významu, a sledovat tak pokrok, kterého společný podnik dosáhl při plnění stanovených cílů, určit faktory, které přispívají k provádění činností, a stanovit osvědčené postupy. Při provádění uvedených dalších hodnocení vezme Komise plně v úvahu administrativní dopad na společný podnik a zejména vynaloží veškeré úsilí ke snížení administrativní zátěže a k zajištění toho, aby byl postup hodnocení jednoduchý a plně transparentní. Veškerá hodnocení v této oblasti musejí být založena na řádném posouzení možností politiky z hlediska správy věcí veřejných, zejména včetně možnosti stanovit přiměřené záruky, které by zajistily řádnou ochranu veřejných zájmů při všech operacích.
Pozměňovací návrh 120
Návrh nařízení
Čl. 22 – odst. 7
7)  Společný podnik pravidelně přezkoumává své činnosti, aby mohla být prozatímní a°závěrečná hodnocení tohoto podniku oznamována v rámci hodnocení programu Horizont Evropa uvedených v článku 47 nařízení (EU) xxx, kterým se zavádí programu Horizont Evropa.
7)  Společný podnik pravidelně přezkoumává svou činnost s minimální zátěží pro příjemce, aby mohla být prozatímní a závěrečná hodnocení tohoto podniku oznamována v rámci hodnocení programu Horizont Evropa uvedených v článku 47 nařízení (EU) č. xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa.
Pozměňovací návrh 121
Návrh nařízení
Čl. 22 – odst. 7 a (nový)
7a)  Podávání zpráv probíhá v souladu se standardními požadavky na podávání zpráv v rámci programu Horizont Evropa. Do vývoje systémů podávání zpráv v souvislosti se strategickým procesem koordinace budou zapojeny i členské státy a zástupci partnerství, aby byla zajištěna synchronizace a koordinace úsilí v oblasti podávání zpráv a monitorování, mimo jiné v oblasti rozdělení úkolů týkajících se shromažďování údajů a podávání zpráv.
Pozměňovací návrh 122
Návrh nařízení
Čl. 25 – odst. 1
1)  Audity ex post výdajů na opatření financovaná z rozpočtu programu Horizont Evropa jsou prováděny v souladu s článkem 48 nařízení (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa, jako součást nepřímých činností Horizontu Evropa, zejména v souladu se strategií auditů podle čl. 8 odst. 2 uvedeného nařízení.
1)  Následné audity výdajů na opatření financovaná z rozpočtu programu Horizont Evropa jsou prováděny, aniž by došlo ke zvýšení administrativní zátěže pro společný podnik či pro jeho příjemce, a to v souladu s článkem 48 nařízení (EU) č. xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa, jako součást nepřímých činností Horizontu Evropa, zejména v souladu se strategií auditů podle čl. 8 odst. 2 uvedeného nařízení.
Pozměňovací návrh 123
Návrh nařízení
Čl. 25 – odst. 2
2)  Audity ex post výdajů na činnosti financované z rozpočtu programu Digitální Evropa provede společný podnik v souladu s článkem xxx nařízení (EU) xxx, kterým se zavádí program Digitální Evropa.
2)  Následné audity výdajů na činnosti financované z rozpočtu programu Digitální Evropa provádí společný podnik v souladu s článkem xxx nařízení (EU) č. xxx, kterým se zavádí program Digitální Evropa, aniž by došlo ke zvýšení administrativní zátěže pro společný podnik či pro jeho příjemce.
Pozměňovací návrh 124
Návrh nařízení
Čl. 25 – odst. 3
3)  Audity ex post výdajů na činnosti financované z rozpočtu Nástroje pro propojení Evropy provede společný podnik v souladu s článkem xxx nařízení (EU) xxx, kterým se vytváří Nástroj pro propojení Evropy, jako součást opatření tohoto nástroje.
3)  Následné audity výdajů na činnosti financované z rozpočtu Nástroje pro propojení Evropy provádí společný podnik v souladu s článkem xxx nařízení (EU) č. xxx, kterým se vytváří Nástroj pro propojení Evropy, jako součást opatření tohoto nástroje, aniž by došlo ke zvýšení administrativní zátěže pro společný podnik či pro jeho příjemce.
Pozměňovací návrh 125
Návrh nařízení
Čl. 27 – odst. 1
Společný podnik zajistí ochranu citlivých informací, jejichž zveřejnění by mohlo poškodit zájmy členů nebo účastníků zapojených do činností společného podniku.
Aniž je dotčen článek 28, zajistí společný podnik ochranu citlivých informací, jejichž zveřejnění by mohlo poškodit zájmy členů nebo účastníků zapojených do činnosti společného podniku.
Pozměňovací návrh 126
Návrh nařízení
Čl. 30 – odst. 2 a (nový)
2a)  V souladu s ostatními evropskými partnerstvími, která jsou spolufinancována z programu Horizont Evropa se veškeré údaje o projektech předložených a financovaných společným podnikem zahrnou do jediné databáze programu Horizont Evropa.
Pozměňovací návrh 127
Návrh nařízení
Článek 31 a (nový)
Článek 31a
Výše plateb
Odchylně od článku 30 nařízení (EU) 2021/695, může společný podnik uplatňovat při financování z prostředků Unie v rámci jedné akce různou výši plateb v závislosti na druhu účastníka, zejména v případě malých a středních podniků a neziskových právních subjektů, a na druhu akce. Výše plateb je uvedena v pracovním programu.
Pozměňovací návrh 128
Návrh nařízení
Čl. 35 – odst. 1 – pododstavec 1 a (nový)
Aby bylo zajištěno rovné zacházení se všemi superpočítači podle nařízení (EU) č. 2018/1488 a podle tohoto nařízení, pokrývá finanční příspěvek Unie uvedený v čl. 11 odst. 2 nařízení (EU) č. 2018/1488 až 50 % pořizovacích nákladů a až 50% provozních nákladů. Pravidla pro přidělování přístupového času Unie uvedená v čl. 13 odst. 3 nařízení (EU) č. 2018/1488 se odpovídajícím způsobem upraví.
Pozměňovací návrh 129
Návrh nařízení
Příloha – čl. 1 – odst. 1 – písm. c
c)  zahajuje a spravuje výzvy k vyjádření zájmu o hosting superpočítačů EuroHPC a vyhodnocuje obdržené nabídky za podpory ze strany nezávislých externích odborníků;
c)  zahajuje a spravuje výzvy k vyjádření zájmu o hosting superpočítačů EuroHPC otevřeným a transparentním způsobem a vyhodnocuje obdržené nabídky za podpory ze strany nezávislých externích odborníků;
Pozměňovací návrh 130
Návrh nařízení
Příloha – čl. 1 – odst. 1 – písm. h
h)  v souladu s nařízením (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa, a v mezích dostupných finančních prostředků zahajuje otevřené výzvy k podávání návrhů a přiděluje finanční prostředky na nepřímé akce, zejména ve formě grantů;
h)  v souladu s nařízením (EU) xxx, kterým se zavádí program Horizont Evropa, a v mezích dostupných finančních prostředků zahajuje otevřené výzvy k podávání návrhů a přiděluje finanční prostředky na nepřímé akce, zejména ve formě grantů, za podpory vyvážené účasti žen a mužů;
Pozměňovací návrh 131
Návrh nařízení
Příloha – čl. 1 – odst. 1 – písm. n
n)  rozvíjí úzkou spolupráci a zajišťuje koordinaci s evropskými partnerstvími, jakož i provozní synergie s ostatními společnými podniky, a to i prostřednictvím centralizace správních funkcí;
n)  rozvíjí úzkou spolupráci a zajišťuje koordinaci s evropskými partnerstvími, jakož i provozní synergie s ostatními společnými podniky, a to i prostřednictvím centralizace správních funkcí, zejména pokud jde o společné úkoly a s cílem zajistit optimální využívání zdrojů;
Pozměňovací návrh 132
Návrh nařízení
Příloha – čl. 1 – odst. 1 – písm. n a (nové)
n a)  zásadní význam z hlediska dosažení většího dopadu a zajištění využívání výsledků a optimální úrovně propojení bude mít zajištění společné činnosti s dalšími příslušnými iniciativami v oblasti výzkumu a inovací na úrovni Unie a členských států a na regionální úrovni;
Pozměňovací návrh 133
Návrh nařízení
Příloha – čl. 1 – odst. 1 – písm. o a (nové)
o a)  prosazují zapojení malých a středních podniků do své činnosti a přijímají opatření zajišťující informování těchto podniků v souladu s cíli programu Horizont Evropa;
Pozměňovací návrh 134
Návrh nařízení
Příloha – čl. 2 – odst. 1 – písm. b
b)  Belgie, Bulharsko,[Černá Hora], Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, [Severní Makedonie], Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, [Švýcarsko], [Turecko];
b)  Belgie, Bulharsko, [Černá Hora], Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, [Malta], Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, [Severní Makedonie], Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, [Švýcarsko], [Turecko];
Pozměňovací návrh 135
Návrh nařízení
Příloha – čl. 3 – odst. 6
6)  Každý soukromý člen jednou ročně informuje společný podnik o všech podstatných změnách ve složení soukromého člena. Pokud se Komise domnívá, že by změna ve složení mohla ovlivnit zájem Unie nebo společného podniku z hlediska bezpečnosti nebo veřejného pořádku, může správní radě navrhnout členství dotčeného soukromého člena ukončit. Ukončení nabývá účinku a stane se neodvolatelným do šesti měsíců od rozhodnutí správní rady nebo dnem stanoveným v rozhodnutí, podle toho, co nastane dříve.
6)  Každý soukromý člen neprodleně informuje společný podnik o všech podstatných změnách ve složení soukromého člena. Pokud se Komise domnívá, že by změna ve složení mohla ovlivnit zájem Unie nebo společného podniku z hlediska bezpečnosti nebo veřejného pořádku, může správní radě navrhnout členství dotyčného soukromého člena ukončit. Ukončení nabývá účinku a stane se neodvolatelným do šesti měsíců od rozhodnutí správní rady nebo dnem stanoveným v rozhodnutí, podle toho, co nastane dříve.
Pozměňovací návrh 136
Návrh nařízení
Příloha – čl. 6 – odst. 5 – návětí
5)  V případě úkolů uvedených v čl. 7 odst. 4 písm. g), h) a i) a v případě každého superpočítače se hlasovací práva zúčastněných států rozdělují v poměru k výši jejich přislíbených finančních příspěvků a k jejich věcným příspěvkům k danému superpočítači do doby, než bude jeho vlastnictví převedeno na hostitelský subjekt v souladu s čl. 8 odst. 3 tohoto nařízení, nebo do doby, než bude daný superpočítač prodán nebo vyřazen; k věcným příspěvkům se přihlédne pouze v případě, že byly předem certifikovány nezávislým odborníkem nebo auditorem.
5)  V případě úkolů uvedených v čl. 7 odst. 4 písm. g), h) a i) a v případě každého superpočítače se hlasovací práva zúčastněných států rozdělují v poměru k výši jejich přislíbených finančních příspěvků a k jejich věcným příspěvkům k danému superpočítači do doby, než bude jeho vlastnictví převedeno na hostitelský subjekt v souladu s čl. 8 odst. 3 tohoto nařízení, nebo do doby, než bude daný superpočítač prodán nebo vyřazen; k věcným příspěvkům se přihlédne pouze v případě, že byly předem certifikovány nezávislým odborníkem nebo auditorem v rámci jednoduchého účinného a transparentního postupu.
Pozměňovací návrh 137
Návrh nařízení
Příloha – čl. 6 – odst. 10 – pododstavec 2
Každý pozorovatelský stát může do správní rady jmenovat jednoho delegáta, který obdrží všechny relevantní dokumenty a může se účastnit jednání správní rady, pokud není v jednotlivých případech správní radou rozhodnuto jinak. Uvedení delegáti nemají žádná hlasovací práva a musí zajistit zachování důvěrnosti citlivých informací podle článku 27 tohoto nařízení a na základě pravidel o střetu zájmů.
Každý pozorovatelský stát může do správní rady jmenovat jednoho delegáta, který obdrží všechny relevantní dokumenty a může se účastnit jednání správní rady, pokud není v jednotlivých případech správní radou rozhodnuto jinak.
Pozměňovací návrh 138
Návrh nařízení
Příloha – čl. 6 – odst. 14 a (nový)
14a)  K účasti na zasedání správní rady jako pozorovatelé a k podílení se na jejím jednání jsou přizváni dva nebo více zástupců fóra uživatelů, kteří byli vybráni podle jednacího řádu, kteří však nemají však hlasovací právo.
Pozměňovací návrh 139
Návrh nařízení
Příloha – čl. 6 – odst. 14 b (nový)
14b)  Hlasovací právo nemá žádný pozorovatel, který se účastní zasedání správní rady, musí však zajistit zachování důvěrnosti citlivých informací podle článku 27 tohoto nařízení a na základě pravidel o střetu zájmů.
Pozměňovací návrh 140
Návrh nařízení
Příloha – čl. 7 – odst. 3 – písm. j a (nové)
ja)  v souladu s jednacím řádem správní rady zřídí fórum uživatelů za účelem poskytovaání poradenství pro správní radu v otázkách týkajících se požadavků uživatelů;
Pozměňovací návrh 141
Návrh nařízení
Příloha – čl. 7 – odst. 3 – písm. j b (nové)
jb)  stanoví pravidla a konkrétní kritéria výběru, jmenování a odvolávání členů fóra uživatelů a poradních skupin zřízených v souladu s písmenem j) a k), včetně hledisek genderové a zeměpisné různorodosti, a schvaluje jednací řád stanovený samostatně tímto fórem uživatelů a těmito poradními skupinami. Fórum uživatelů by se mělo zabývat otázkou konkrétních skupin uživatelů, mj. přístupem studentů z účastnících se členských států, aby bylo možné podpořit jejich budoucí kariéru v oblasti superpočítačů. Výběrová kritéria za tímto účelem zajistí, aby byli ve fóru uživatelů zastoupeni alespoň dva studenti magisterského nebo doktorandského studia. Do výběru těchto studentů se mohou zapojit evropské akademie;
Pozměňovací návrh 142
Návrh nařízení
Příloha – čl. 8 – odst. 1 – návětí
1)  Komise navrhne seznam kandidátů na výkonného ředitele po konzultaci s jinými členy než Unií společného podniku. Pro účely této konzultace jmenují jiní členové společného podniku než Unie po vzájemné dohodě své zástupce a pozorovatele jménem správní rady.
1)  Komise navrhne seznam kandidátů na výkonného ředitele po konzultaci s jinými členy společného podniku než s Unií. Pro účely této konzultace jmenují jiní členové společného podniku než Unie po vzájemné dohodě své zástupce a pozorovatele jménem správní rady. Tento seznam zajistí rovné zastoupení a rovné příležitosti pro muže a ženy.
Pozměňovací návrh 143
Návrh nařízení
Příloha – čl. 10 – odst. 2
2)  Poradní skupina pro výzkum a inovace se skládá z nejvýše deseti členů, které jmenují soukromí členové při zohlednění svých závazků vůči společnému podniku.
2)  Poradní skupina pro výzkum a inovace se skládá nejvýše ze dvanácti členů, z nichž nejvýše šest jich jmenují soukromí členové při zohlednění svých závazků vůči společnému podniku a nejvýše šest jich jmenuje fórum uživatelů na doporučení správní rady. Fórum uživatelů by mělo pro členy, které jmenuje, stanovit konkrétní kritéria a postup jejich výběru.
Pozměňovací návrh 144
Návrh nařízení
Příloha – čl. 10 – odst. 3
3)  Poradní skupina pro infrastrukturu se skládá z deseti členů. Správní rada stanoví konkrétní kritéria, která budou zvážena pro výběr členů poradní skupiny pro infrastrukturu. Předseda a místopředseda správní rady jmenují členy poradní skupiny pro infrastrukturu na základě vstupů od správní rady a výkonného ředitele.
3)  Poradní skupina pro infrastrukturu se skládá z dvanácti členů. Správní rada stanoví konkrétní kritéria, která budou zvážena při výběru členů poradní skupiny pro infrastrukturu. Předseda a místopředseda správní rady jmenují členy poradní skupiny pro infrastrukturu na základě vstupů od správní rady a výkonného ředitele a s přihlédnutím ke stanovisku fóra uživatelů.
Pozměňovací návrh 145
Návrh nařízení
Příloha – čl. 10 – odst. 3 a (nový)
3a)  Správní rada stanoví konkrétní kritéria a postup pro výběr členů poradní skupiny pro výzkum a inovace a poradní skupiny pro infrastrukturu.
Pozměňovací návrh 146
Návrh nařízení
Příloha – čl. 13 – odst. 1 – písm. a
a)  připravuje a pravidelně aktualizuje návrh víceletého strategického programu uvedeného v čl. 19 odst. 1 těchto stanov za účelem dosažení cílů společného podniku stanovených v článku 3 tohoto nařízení. Tento návrh víceletého strategického programu zahrnuje: i) návrh strategického programu pro výzkum a inovace určující priority v oblasti výzkumu a inovací pro vývoj a zavádění technologií a klíčových kompetencí pro vysoce výkonnou výpočetní techniku a kvantovou výpočetní techniku v různých oblastech použití s cílem podpořit rozvoj integrovaného ekosystému vysoce výkonné výpočetní techniky, kvantové výpočetní techniky a dat v Unii, zvýšit odolnost a přispět k vytváření nových trhů a společenských aplikací a opatření s cílem zlepšit rozvoj a využívání evropské technologie; ii) potenciální činnosti v oblasti mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji, které přidají hodnotu a jsou ve společném zájmu; iii) priority školení a vzdělávání zaměřující se na nedostatky dovedností v oblasti technologií a aplikací vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky, zejména pro oblast průmyslu. Je pravidelně podrobován přezkumu v souladu s vývojem vědeckých a průmyslových potřeb;
a)  připravuje a pravidelně aktualizuje návrh víceletého strategického programu uvedeného v čl. 19 odst. 1 těchto stanov za účelem dosažení cílů společného podniku stanovených v článku 3 tohoto nařízení. Tento návrh víceletého strategického programu zahrnuje: i) návrh strategického programu pro výzkum a inovace založený na požadavcích v oblasti vědy a průmyslu, určující priority v oblasti výzkumu a inovací při vývojivyužívání uživatelských technologií, služeb, aplikací a klíčových kompetencí pro vysoce výkonnou výpočetní techniku a kvantovou výpočetní techniku v různých oblastech použití s cílem podpořit rozvoj integrovaného ekosystému vysoce výkonné výpočetní techniky, kvantové výpočetní techniky a dat v Unii, zvýšit odolnost Unie a přispět k vytváření nových trhů a společenských aplikací a opatření s cílem zlepšit rozvoj a využívání evropských technologií, ii) potenciální činnost v oblasti mezinárodní spolupráce při výzkumu a inovování, které přidávají hodnotu a jsou ve společném zájmu, iii) priority školení a vzdělávání zaměřující se na nedostatky kompetencí a dovedností v oblasti technologií a aplikací vysoce výkonné výpočetní techniky a kvantové výpočetní techniky, zejména pro oblast průmyslu. Tento návrh víceletého strategického programu je pravidelně podrobován přezkumu v souladu s vývojem vědeckých a průmyslových potřeb;
Pozměňovací návrh 147
Návrh nařízení
Příloha – čl. 13 – odst. 1 a (nový)
Při plnění svých úkolů si poradní skupina pro výzkum a inovace vyžádá stanovisko fóra uživatelů.
Pozměňovací návrh 148
Návrh nařízení
Příloha – čl. 14 – odst. 1 – písm. a
a)  připravuje a pravidelně aktualizuje návrh víceletého strategického programu uvedeného v čl. 19 odst. 1 těchto stanov za účelem dosažení cílů společného podniku stanovených v článku 3 tohoto nařízení. Návrh víceletého strategického programu se zaměřuje na: i) pořízení superpočítačů EuroHPC s přihlédnutím mimo jiné k plánu pořízení, potřebným navýšením kapacity, typům aplikací a uživatelským skupinám, na které je nutno se zaměřit, příslušným požadavkům ze strany uživatelů a vhodným architekturám systému; ii) sjednocení a vzájemné propojení této infrastruktury s přihlédnutím mimo jiné k integraci s vnitrostátními infrastrukturami pro vysoce výkonnou výpočetní techniku nebo kvantovou výpočetní techniku a architektuře hyperpropojené a sjednocené infrastruktury a iii) budování schopností zahrnující odborná střediska a činnosti pro konečné uživatele zaměřené na rozšiřování a školení, jakož i příležitosti pro podporu zavádění a používání evropských technologických řešení zejména odbornými středisky;
a)  připravuje a pravidelně aktualizuje návrh víceletého strategického programu uvedeného v čl. 19 odst. 1 těchto stanov za účelem dosažení cílů společného podniku stanovených v článku 3 tohoto nařízení. Návrh víceletého strategického programu se zaměřuje na: i) pořízení superpočítačů EuroHPC s přihlédnutím mimo jiné k plánu pořízení, potřebnému navýšení kapacity, typům aplikací a uživatelským skupinám, na které je nutno se zaměřit, příslušným požadavkům ze strany uživatelů a vhodné struktuře systému, ii) sjednocení a vzájemné propojení této infrastruktury s přihlédnutím mimo jiné k integraci s vnitrostátní infrastrukturou pro vysoce výkonnou výpočetní techniku nebo kvantovou výpočetní techniku a struktuře hyperpropojené a sjednocené infrastruktury a iii) budování schopností zahrnující unijní a vnitrostátní odborná střediska pro vysoce výkonnou výpočetní techniku a střediska excelence pro vysoce výkonnou výpočetní techniku, činnosti pro konečné uživatele zaměřené na rozšiřování a školení, jakož i příležitosti pro podporu zavádění a používání evropských technologických řešení zejména odbornými středisky;
Pozměňovací návrh 149
Návrh nařízení
Příloha – čl. 14 – odst. 1 a (nový)
Při plnění svých úkolů si poradní skupina pro infrastrukturu vyžádá stanovisko fóra uživatelů.
Poslední aktualizace: 17. září 2021Právní upozornění - Ochrana soukromí