Kazalo 
 Prejšnje 
 Naslednje 
 Celotno besedilo 
Postopek : 2020/0260(NLE)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument : A9-0177/2021

Predložena besedila :

A9-0177/2021

Razprave :

PV 23/06/2021 - 24
CRE 23/06/2021 - 24

Glasovanja :

PV 24/06/2021 - 11

Sprejeta besedila :

P9_TA(2021)0310

Sprejeta besedila
PDF 329kWORD 117k
Četrtek, 24. junij 2021 - Bruselj
Skupno podjetje za evropsko visokozmogljivostno računalništvo *
P9_TA(2021)0310A9-0177/2021

Zakonodajna resolucija Evropskega parlamenta z dne 24. junija 2021 o predlogu uredbe Sveta o ustanovitvi Evropskega skupnega podjetja za visokozmogljivo računalništvo (COM(2020)0569 – C9-0335/2020 – 2020/0260(NLE))

(Posvetovanje)

Evropski parlament,

–  ob upoštevanju predloga Komisije Svetu (COM(2020)0569),

–  ob upoštevanju člena 187 in prvega odstavka člena 188 Pogodbe o delovanju Evropske unije, na podlagi katerih se je Svet posvetoval s Parlamentom (C9-0335/2020),

–  ob upoštevanju člena 82 Poslovnika,

–  ob upoštevanju poročila Odbora za industrijo, raziskave in energetiko (A9-0177/2021),

1.  odobri predlog Komisije, kakor je bil spremenjen;

2.  poziva Komisijo, naj ustrezno spremeni svoj predlog na podlagi člena 293(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije;

3.  poziva Svet, naj ga obvesti, če namerava odstopiti od besedila, ki ga je odobril Parlament;

4.  poziva Svet, naj se ponovno posvetuje s Parlamentom, če namerava bistveno spremeniti predlog Komisije;

5.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji.

Besedilo, ki ga predlaga Komisija   Predlog spremembe
Predlog spremembe 1
Predlog uredbe
Uvodna izjava 5
(5)  V sporočilu Komisije z dne 19. februarja 2020 z naslovom „Evropska strategija za podatke“ je opisana evropska strategija za politične ukrepe in naložbe v podporo razvoju podatkovnega gospodarstva v naslednjih petih letih. Poudarja potrebo po oblikovanju skupnih evropskih javnih podatkovnih prostorov, ki bodo spodbujali rast in ustvarjali novo vrednost. S podporo oblikovanju takih skupnih evropskih podatkovnih prostorov in združenih, varnih infrastruktur v oblaku bi se zagotovilo, da bi bilo na voljo več podatkov za uporabo v gospodarstvu in družbi, hkrati pa bi se s tem ohranili nadzor podjetja in posamezniki, ki pridobivajo podatke. Visokozmogljivostno računalništvo in kvantno računalništvo sta bistvena elementa za nemoteno zagotavljanje računalniških virov z različnimi značilnostmi delovanja, ki so potrebni za čim večjo rast in izkoriščanje skupnih evropskih podatkovnih prostorov ter združenih, varnih infrastruktur v oblaku za javne, industrijske in znanstvene aplikacije.
(5)  V sporočilu Komisije z dne 19. februarja 2020 z naslovom „Evropska strategija za podatke“ je opisana evropska strategija za politične ukrepe in naložbe v podporo razvoju podatkovnega gospodarstva v naslednjih petih letih. Poudarja potrebo po oblikovanju skupnih evropskih javnih podatkovnih prostorov, ki bodo spodbujali rast in ustvarjali novo vrednost. S podporo oblikovanju takih skupnih evropskih podatkovnih prostorov in združenih, varnih infrastruktur v oblaku bi se zagotovilo, da bi bilo na voljo več podatkov za uporabo v gospodarstvu in družbi, hkrati pa bi se s tem ohranili nadzor podjetja in posamezniki, ki pridobivajo podatke. Za zagotovitev učinkovitega prenosa podatkov uporabnikov bi morale infrastrukture v oblaku v Uniji temeljiti na načelih zaupanja, odprtosti, varnosti, interoperabilnosti in prenosljivosti. Visokozmogljivostno računalništvo in kvantno računalništvo sta bistvena elementa za nemoteno zagotavljanje računalniških virov z različnimi značilnostmi delovanja, ki so potrebni za čim večjo rast in izkoriščanje skupnih evropskih podatkovnih prostorov ter združenih, varnih infrastruktur v oblaku za javne, industrijske in znanstvene aplikacije.
Predlog spremembe 2
Predlog uredbe
Uvodna izjava 6
(6)  Sporočilo Komisije z dne 19. februarja 2020 z naslovom „Oblikovanje digitalne prihodnosti Evrope“ predstavlja evropsko digitalno strategijo in se osredotoča na nekaj ključnih ciljev za zagotovitev, da bodo digitalne rešitve pomagale Evropi nadaljevati pot k digitalni preobrazbi, ki koristi ljudem. Med ključnimi ukrepi, ki jih predlaga, so naložbe v vzpostavitev in izvajanje najsodobnejših skupnih digitalnih zmogljivosti, vključno s superračunalniškimi in kvantnimi tehnologijami, ter razširitev evropskih superračunalniških zmogljivosti za razvoj inovativnih rešitev na področjih medicine, prometa in okolja.
(6)  Sporočilo Komisije z dne 19. februarja 2020 z naslovom „Oblikovanje digitalne prihodnosti Evrope“ predstavlja evropsko digitalno strategijo in se osredotoča na nekaj ključnih ciljev za zagotovitev, da bodo digitalne rešitve pomagale Evropi nadaljevati pot k digitalni preobrazbi, ki je osredotočena na človeka in ki koristi ljudem ter prispeva k evropskemu zelenemu dogovoru. Med ključnimi ukrepi, ki jih predlaga, so naložbe v vzpostavitev in izvajanje najsodobnejših skupnih digitalnih zmogljivosti, vključno s superračunalniškimi in kvantnimi tehnologijami, ter razširitev evropskih superračunalniških zmogljivosti za razvoj inovativnih rešitev v vseh sektorjih gospodarstva, kot so industrija, proizvodnja, kibernetska varnost, zdravje in medicina, promet in trajnostna mobilnosti, okolje, energija in podnebne spremembe.
Predlog spremembe 3
Predlog uredbe
Uvodna izjava 7
(7)  V sporočilu Komisije z dne 10. marca 2020 z naslovom „Nova industrijska strategija za Evropo“ je predstavljena ambiciozna industrijska strategija, s katero bi bila Evropa na čelu dvojnega prehoda k podnebni nevtralnosti in vodilnemu položaju na digitalnem področju. Sporočilo med drugim poudarja podporo razvoju ključnih omogočitvenih tehnologij, ki so strateško pomembne za industrijsko prihodnost Evrope, vključno z visokozmogljivostnimi računalniškimi in kvantnimi tehnologijami.
(7)  V sporočilu Komisije z dne 10. marca 2020 z naslovom „Nova industrijska strategija za Evropo“ je predstavljena ambiciozna industrijska strategija, s katero bi bila Evropa na čelu dvojnega prehoda k podnebni nevtralnosti in vodilnemu položaju na digitalnem področju. Sporočilo med drugim poudarja podporo razvoju ključnih omogočitvenih tehnologij, ki so strateško pomembne za industrijsko prihodnost Evrope, vključno z visokozmogljivostnimi računalniškimi in kvantnimi tehnologijami. Razvoj vrhunske visokozmogljive računalniške infrastrukture in ekosistema je strateški vir za prihodnost in odpornost industrije Unije ter mala in srednja podjetja, hkrati pa za odpravljanje razlik med regijami, ustvarjanje novih delovnih mest in spodbujanje svetovne konkurence, kar bi lahko pomagalo pri vzpostavitvi dinamičnega podatkovnega gospodarstva in v boju proti podnebnim spremembam.
Predlog spremembe 4
Predlog uredbe
Uvodna izjava 9
(9)  Vodilna vloga Evrope v podatkovnem gospodarstvu, njena znanstvena odličnost in industrijska moč so vse bolj odvisne od njene zmožnosti, da razvije ključne tehnologije visokozmogljivostnega računalništva, zagotovi dostop do vrhunske superračunalniške in podatkovne infrastrukture ter ohrani zdajšnji vodilni položaj v aplikacijah visokozmogljivostnega računalništva. Visokozmogljivostno računalništvo je prevladujoča tehnologija za digitalno preobrazbo evropskega gospodarstva, saj številnim tradicionalnim industrijskim sektorjem omogoča inovacije z izdelki in storitvami visoke vrednosti. V kombinaciji z drugimi naprednimi digitalnimi tehnologijami, kot so umetna inteligenca, velepodatki in tehnologije v oblaku, visokozmogljiovostno računalništvo utira pot inovativnim družbenim in industrijskim aplikacijam na ključnih področjih za Evropo, kot so personalizirana medicina, vremenske napovedi in podnebne spremembe, pametni in zeleni razvoj in promet, novi materiali za čisto energijo, načrtovanje in virtualno preskušanje zdravil, trajnostno kmetijstvo ali inženirstvo in proizvodnja.
(9)  Vodilna vloga Evrope v podatkovnem gospodarstvu, njena znanstvena odličnost in industrijska moč so vse bolj odvisne od njene zmožnosti, da razvije ključne tehnologije visokozmogljivostnega računalništva, zagotovi dostop do vrhunske superračunalniške in podatkovne infrastrukture ter ohrani zdajšnji vodilni položaj v aplikacijah visokozmogljivostnega računalništva. Visokozmogljivostno računalništvo je prevladujoča tehnologija za digitalno preobrazbo evropskega gospodarstva in ima potencial, da številnim tradicionalnim industrijskim sektorjem omogoča inovacije z izdelki in storitvami visoke vrednosti. V kombinaciji z drugimi naprednimi digitalnimi tehnologijami, kot so umetna inteligenca, velepodatki in tehnologije v oblaku, kadar se uvajajo in uporabljajo na način, ki je etičen in osredotočen na človeka, visokozmogljivostno računalništvo utira pot inovativnim družbenim in industrijskim aplikacijam na ključnih področjih za Evropo, kot so personalizirana medicina, vremenske napovedi in podnebne spremembe, pametni in zeleni razvoj in promet, razvoj novih materialov za trajnostne tehnologije za čisto energijo, načrtovanje in virtualno preskušanje zdravil, trajnostno kmetijstvo ali inženirstvo in proizvodnja.
Predlog spremembe 5
Predlog uredbe
Uvodna izjava 10
(10)  Visokozmogljivostno računalništvo je strateški vir za gonilne aplikacije, ki oblikujejo politike ter zagotavljajo sredstva za razumevanje in oblikovanje učinkovitih rešitev za reševanje številnih kompleksnih globalnih izzivov in sredstva za krizno upravljanje. Prispeva h ključnim politikam, kot je evropski zeleni dogovor, in sicer z modeli in orodji, ki vse številnejše kompleksne okoljske izzive spreminjajo v priložnosti za socialne inovacije in gospodarsko rast. Primer je pobuda Destinacija Zemlja, ki je bila napovedana v sporočilu Komisije z dne 11. decembra 2019 o evropskem zelenem dogovoru in sporočilu z dne 19. februarja 2020 o evropski strategiji za podatke in oblikovanju digitalne prihodnosti Evrope.
(10)  Visokozmogljivostno računalništvo je strateški vir za gonilne aplikacije, ki oblikujejo politike ter zagotavljajo sredstva za razumevanje in oblikovanje učinkovitih rešitev za reševanje številnih kompleksnih globalnih izzivov in sredstva za krizno upravljanje. Prispeva h ključnim politikam, kot je evropski zeleni dogovor, in sicer z modeli in orodji, ki vse številnejše kompleksne okoljske izzive spreminjajo v priložnosti za socialne inovacije in trajnostno gospodarsko rast. Primer je pobuda Destinacija Zemlja, ki je bila napovedana v sporočilu Komisije z dne 11. decembra 2019 o evropskem zelenem dogovoru in sporočilu z dne 19. februarja 2020 o evropski strategiji za podatke in oblikovanju digitalne prihodnosti Evrope. Visokozmogljivostno računalništvo je strateško orodje za zagotavljanje inovacijske zmogljivosti Unije in spodbujanje gospodarske rasti.
Predlog spremembe 6
Predlog uredbe
Uvodna izjava 11
(11)  Globalni dogodki, kot je pandemija COVID-19, so pokazali pomen vlaganja v visokozmogljivostne računalniške ter z zdravjem povezane platforme in orodja za modeliranje, saj imajo ključno vlogo v boju proti pandemiji, pogosto v kombinaciji z drugimi digitalnimi tehnologijami, kot so velepodatki in umetna inteligenca. Visokozmogljivostno računalništvo se uporablja za pospešitev iskanja in proizvodnje zdravil, napovedovanje širjenja virusa, pomoč pri načrtovanju distribucije medicinske opreme in virov ter simulacijo postepidemičnih izhodnih ukrepov za vrednotenje različnih scenarijev. Visokozmogljivostne računalniške platforme in orodja za modeliranje so ključna orodja za trenutno in prihodnje pandemije ter bodo imeli ključno vlogo v sektorju zdravja in personalizirane medicine.
(11)  Globalni dogodki, kot je pandemija COVID-19, so pokazali pomen vlaganja v visokozmogljivostne računalniške ter z zdravjem povezane platforme in orodja za modeliranje, saj imajo ključno vlogo v boju proti pandemiji, pogosto v kombinaciji z drugimi digitalnimi tehnologijami, kot so velepodatki in umetna inteligenca ter računalniško modeliranje in simulacije. Visokozmogljivostno računalništvo se uporablja za pospešitev iskanja ključnih sestavin za farmacevtski sektor in proizvodnje zdravil, napovedovanje širjenja virusa, pomoč pri načrtovanju distribucije medicinske opreme in virov ter simulacijo postepidemičnih izhodnih ukrepov za vrednotenje različnih scenarijev. Visokozmogljivostne računalniške platforme in orodja za modeliranje so ključna orodja za trenutno in prihodnje pandemije ter bodo imeli pomembno vlogo v sektorju zdravja, ker omogočajo testiranje varnosti, učinkovitosti in izvajanje novih preventivnih strategij, optimizacijo modeliranja avtomatiziranih diagnoz, zdravil in medicinskih pripomočkov. Prav tako je pomembno zagotoviti interoperabilnost visokozmogljivostnega računalništva, umetne inteligence (vključno s strojnim in globokim učenjem), velepodatkov, visokozmogljivostne podatkovne analize in računalništva v oblaku, ker se pomembni gospodarski sektorji, kot so proizvodnja, zdravje in zdravila, opirajo na visokozmogljivostno računalništvo.
Predlog spremembe 7
Predlog uredbe
Uvodna izjava 14
(14)  Da bi Uniji zagotovili računalniške zmogljivosti, ki jih potrebuje za ohranjanje svojih vrhunskih raziskovalnih in industrijskih zmogljivosti, bi bilo treba uskladiti naložbe držav članic v visokozmogljivostno in kvantno računalništvo ter v javnem in zasebnem sektorju okrepiti uporabo tehnologij visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva v industriji in na trgu. Unija bi morala povečati svojo učinkovitost pri spreminjanju tehnoloških razvojnih dosežkov v visokokakovostne sisteme evropskega visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, usmerjene v povpraševanje in uporabo, s čimer bi vzpostavila učinkovito povezavo med dobavo tehnologije, sooblikovanjem z uporabniki in skupnim javnim naročanjem vrhunskih sistemov ter ustvarila vrhunski ekosistem tehnologij in aplikacij visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva. Hkrati bi morala Unija svoji dobaviteljski industriji omogočiti, da se opre na take naložbe in jih izkoristi na obsežnih in novih področjih uporabe, kot so personalizirana medicina, podnebne spremembe, povezana in avtomatizirana vožnja ali drugi vodilni trgi, ki temeljijo na umetni inteligenci, tehnologijah veriženja podatkovnih blokov, računalništvu na robu ali v širšem smislu na digitalizaciji evropske industrije.
(14)  Da bi Uniji zagotovili računalniške zmogljivosti, ki jih potrebuje za ohranjanje svojih vrhunskih raziskovalnih in industrijskih zmogljivosti, bi bilo treba uskladiti naložbe držav članic v visokozmogljivostno in kvantno računalništvo ter v javnem in zasebnem sektorju okrepiti uporabo tehnologij visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva v industriji in na trgu. Unija bi morala povečati svojo učinkovitost pri spreminjanju tehnoloških razvojnih dosežkov v visokokakovostne in po vsej Evropi razširjene in dostopne sisteme evropskega visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, usmerjene v povpraševanje in uporabo, s čimer bi vzpostavila učinkovito povezavo med dobavo tehnologije, sooblikovanjem z uporabniki in skupnim javnim naročanjem varnih vrhunskih sistemov ter ustvarila vrhunski ekosistem tehnologij in aplikacij visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva v korist vsem državam članicam in regijam. Hkrati bi morala Unija svoji dobaviteljski industriji omogočiti, da se opre na take naložbe in jih izkoristi na obsežnih in novih področjih uporabe, ki temeljijo na umetni inteligenci, računalniškem modeliranju in simulacijah, tehnologijah veriženja podatkovnih blokov, računalništvu na robu ali v širšem smislu na digitalizaciji evropske industrije.
Predlog spremembe 8
Predlog uredbe
Uvodna izjava 14 a (novo)
(14a)  Za oblikovanje, posodobitev in uvedbo nove vrste nizko-energetskega in energetsko zelo učinkovitega evropskega ekosistema superračunalništva, tehnologij in sistemov strojne opreme bo potrebno veliko raziskovalnih in inovacijskih dejavnosti in virov. Skupno podjetje je v sinergiji z drugimi evropskimi partnerstvi in pobudami v dobrem položaju, da oblikuje strateške časovne načrte ter načrte za raziskave in naložbe, ki bodo pomagali okrepiti evropsko vrednostno verigo elektronike in vgrajenih sistemov, da bi povečali prisotnost evropske industrije, se lotili ključnih tehnoloških, varnostnih in družbenih izzivov ter vzpostavili napredne evropske zmogljivosti za zasnovo strojne opreme in proizvodne obrate.
Predlog spremembe 9
Predlog uredbe
Uvodna izjava 15
(15)  Da bi Unija in njene države članice dosegle tehnološko avtonomijo pri ključnih digitalnih tehnologijah, kot sta visokozmogljivostno računalništvo in kvantno računalništvo, bi morale vlagati v naslednje generacije superračunalniških tehnologij z majhno porabo, inovativno programsko opremo in napredne superračunalniške sisteme za računalništvo in kvantno računalništvo na eksaravni in višji ravni ter za inovativne superračunalniške in podatkovne aplikacije za medicino, okolje, proizvodnjo in inženirstvo. To bi moralo evropski dobaviteljski industriji omogočiti, da uspeva na najrazličnejših ključnih tehnoloških področjih in področjih uporabe, ki presegajo visokozmogljivostno in kvantno računalništvo, ter s takimi tehnologijami dolgoročno oskrbuje širše trge IKT. Poleg tega bi se s tem tudi podprla digitalna preobrazba visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva in uporabniške industrije ter povečal njihov inovacijski potencial.
(15)  Da bi Unija in njene države članice dosegle strateško tehnološko avtonomijo ob ohranjanju odprtega gospodarstva pri ključnih digitalnih tehnologijah, kot sta visokozmogljivostno računalništvo in kvantno računalništvo, bi morale vlagati v naslednje generacije superračunalniških tehnologij z majhno porabo, ki so energijsko učinkovite in gospodarne z viri, inovativno programsko opremo in napredne superračunalniške sisteme za računalništvo in kvantno računalništvo na eksaravni in post-eksaravni, vključno s tehnologijami za ohranitev zasebnosti, ter za inovativne superračunalniške in podatkovne aplikacije. Visokozmogljivostno računalništvo in upravljanje s podatki bi bilo treba dejavno podpirati na vseh področjih raziskav, vključno z družbenimi in humanističnimi vedami. Naložbe so potrebne za razvoj ustreznih kompetenc. To bi moralo evropski dobaviteljski industriji omogočiti, da uspeva na najrazličnejših ključnih tehnoloških področjih in področjih uporabe, ki presegajo visokozmogljivostno in kvantno računalništvo, ter s takimi tehnologijami dolgoročno oskrbuje širše trge IKT. Poleg tega bi se s tem tudi podprla digitalna preobrazba visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva in uporabniške industrije ter povečal njihov inovacijski potencial.
Predlog spremembe 10
Predlog uredbe
Uvodna izjava 15 a (novo)
(15a)  Za vzpostavitev trdnega ekosistema kvantnega računalništva v Uniji je treba vlagati v razvoj algoritmov za nevronske mreže, ki prepoznavajo strojno opremo, v standardizacijo kodiranja vhodnih-izhodnih podatkov ter v lažji dostop končnih uporabnikov s pomočjo storitev v oblaku.
Predlog spremembe 11
Predlog uredbe
Uvodna izjava 16
(16)  Uresničevanje skupne strateške vizije EU na področju visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva je bistvenega pomena, da se uresniči ambicija Unije in njenih držav članic, tj. zagotovitev vodilnega položaja in strateške avtonomije v digitalnem gospodarstvu. Cilj bi bil vzpostaviti hiperpovezan, združen in varen ekosistem storitvene in podatkovne infrastrukture visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva v Evropi, ki bi bil vodilen v svetovnem merilu, ter imeti možnost proizvajanja inovativnih in konkurenčnih sistemov visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva na podlagi dobavne verige, ki bo zagotovila sestavne dele, tehnologije in znanje ter omejila tveganje motenj.
(16)  Uresničevanje skupne strateške vizije EU na področju visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva ter zagotovitev prehoda z visokozmogljivostnega računalništva, osredotočenega na simulacijo, in na njegovo vključitev v popolno kontinuiteto informacijskotehnološke infrastrukture, vključno z drugimi ekosistemi, kot so velepodatki, umetna inteligenca in internet stvari, so bistvenega pomena, da se uresniči ambicija Unije in njenih držav članic, tj. zagotovitev vodilnega položaja in strateške avtonomije v digitalnem prehodu ob hkratnem ohranjanju odprtega gospodarstva. Cilj bi bil vzpostaviti hiperpovezan, združen in varen ekosistem storitvene in podatkovne infrastrukture visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva v Evropi, ki bi bil vodilen v svetovnem merilu, ter imeti možnost proizvajanja inovativnih in konkurenčnih sistemov visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva na podlagi odporne in odgovorne dobavne verige, ki bo zagotovila sestavne dele, tehnologije in znanje ter omejila tveganje motenj, obenem pa varovala ljudi in okolje.
Predlog spremembe 12
Predlog uredbe
Uvodna izjava 17
(17)  Skupno podjetje je najboljši instrument za izvajanje strateške vizije EU na področju visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, saj Uniji zagotavlja vrhunsko superračunalništvo, kvantno računalništvo in podatkovne zmogljivosti glede na njen gospodarski potencial, pri čemer upošteva potrebe evropskih uporabnikov, in sicer z zahtevano strateško avtonomijo pri ključnih tehnologijah visokozmogljivostnega računalništva in kvantnega računalništva. Je tudi najboljši instrument za premagovanje sedanjih omejitev, kot je opisano v delovnem dokumentu služb Komisije, ki je priložen tej uredbi, pri čemer zagotavlja največji gospodarski, družbeni in okoljski učinek ter najbolje varuje interese Unije na področju visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva. Združi lahko vire iz Unije, držav članic in držav, povezanih s programom Obzorje Evropa in programom za digitalno Evropo ali Instrumentom za povezovanje Evrope in zasebnim sektorjem. Vzpostavi lahko okvir javnega naročanja in upravlja vrhunske visokozmogljivostne in kvantne računalniške sisteme. Izvede lahko raziskovalne in inovacijske programe za razvoj evropskih tehnologij in njihovo nadaljnjo integracijo v vrhunske superračunalniške sisteme.
(17)  Skupno podjetje je najboljši razpoložljivi instrument za izvajanje strateške vizije EU na področju visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, saj Uniji zagotavlja vrhunsko superračunalništvo, kvantno računalništvo in podatkovne zmogljivosti glede na njen gospodarski potencial, pri čemer upošteva potrebe evropskih uporabnikov, in sicer z zahtevano strateško avtonomijo, ob hkratnem ohranjanju odprtega gospodarstva, pri ključnih tehnologijah visokozmogljivostnega računalništva in kvantnega računalništva. Je tudi eden od instrumentov, ki lahko pomagajo preseči sedanje omejitve, kot je opisano v delovnem dokumentu služb Komisije, ki je priložen tej uredbi, pri čemer zagotavlja velik gospodarski, družbeni in okoljski učinek ter najbolje varuje interese Unije na področju visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, seveda če se ustrezno financira, razvija in izvaja. Združi lahko vire iz Unije, držav članic in držav, povezanih s programom Obzorje Evropa in programom za digitalno Evropo ali Instrumentom za povezovanje Evrope in zasebnim sektorjem. Vzpostavi lahko okvir javnega naročanja in upravlja vrhunske visokozmogljivostne in kvantne računalniške sisteme. Izvede lahko raziskovalne in inovacijske programe za razvoj evropskih tehnologij in njihovo nadaljnjo integracijo v vrhunske superračunalniške sisteme.
Predlog spremembe 13
Predlog uredbe
Uvodna izjava 18
(18)  Skupno podjetje EuroHPC je del portfelja institucionaliziranih partnerstev v okviru programa Obzorje Evropa, ki bi si moralo prizadevati za krepitev znanstvenih zmogljivosti EU za spopadanje z novimi grožnjami in prihodnjimi izzivi v okrepljenem evropskem raziskovalnem prostoru; zagotovitev trajnostno usmerjenih vrednostnih verig EU in strateške avtonomije EU v ključnih tehnologijah in industrijah ter in okrepitev uporabe inovativnih rešitev za reševanje podnebnih, okoljskih, zdravstvenih in drugih svetovnih družbenih izzivov v skladu s strateškimi prednostnimi nalogami Unije, vključno z doseganjem podnebne nevtralnosti v Uniji do leta 2050.
(18)  Skupno podjetje EuroHPC je del portfelja institucionaliziranih partnerstev v okviru programa Obzorje Evropa, ki bi si moralo prizadevati za krepitev znanstvenih zmogljivosti EU za spopadanje z novimi grožnjami in prihodnjimi izzivi v okrepljenem evropskem raziskovalnem prostoru, za zagotovitev izpolnjevanja okoljevarstvenih ciljev in trajnostno usmerjenih vrednostnih verig EU in strateške avtonomije EU v ključnih tehnologijah in industrijah ter okrepitev uporabe inovativnih rešitev za reševanje podnebnih, okoljskih, zdravstvenih in drugih svetovnih družbenih izzivov v skladu s strateškimi prednostnimi nalogami Unije, vključno z doseganjem podnebne nevtralnosti v Uniji najpozneje do leta 2050.
Predlog spremembe 14
Predlog uredbe
Uvodna izjava 19
(19)  Skupno podjetje bi bilo treba ustanoviti najpozneje v začetku leta 2021 in bi moralo delovati do 31. decembra 2033, da bi se Uniji zagotovila vrhunska združena, varna in hiperpovezana superračunalniška infrastruktura ter da bi se razvile potrebne tehnologije, aplikacije in spretnosti za doseganje zmogljivosti na eksaravni približno med letoma 2022 in 2024 ter na višji ravni približno med letoma 2025 in 2027, hkrati pa bi se pri tem spodbujal vrhunski evropski inovacijski ekosistem visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva.
(19)  Skupno podjetje bi bilo treba ustanoviti najpozneje leta 2021 in bi moralo delovati do 31. decembra 2033, da bi se Uniji zagotovila vrhunska združena, varna in hiperpovezana superračunalniška infrastruktura ter da bi se razvile potrebne tehnologije, aplikacije in spretnosti za doseganje zmogljivosti na eksaravni približno med letoma 2022 in 2024 ter na višji ravni približno med letoma 2025 in 2027, hkrati pa bi se pri tem spodbujal vrhunski evropski inovacijski ekosistem visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva.
Predlog spremembe 15
Predlog uredbe
Uvodna izjava 20
(20)  Javno-zasebno partnerstvo v obliki Skupnega podjetja bi moralo združevati finančna in tehnična sredstva, ki so ključna za obvladovanje kompleksnosti vse hitrejšega razvoja inovacij na tem področju. Zato bi morali biti člani Skupnega podjetja Unija, države članice in države, pridružene programu Obzorje Evropa, programu za digitalno Evropo ali Instrumentu za povezovanje Evrope, ki se dogovorijo o skupni evropski pobudi za visokozmogljivostno računalništvo, ter združenja, ki zastopajo subjekte v sestavi, in druge organizacije, ki si izrecno in dejavno prizadevajo za doseganje rezultatov na področju raziskav in inovacij ter razvijanje in uvajanje zmogljivosti visokozmogljivostnega ali kvantnega računalništva ali ki prispevajo k odpravi vrzeli v spretnostih ter ohranjanju strokovnega znanja in izkušenj na področju visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva v Evropi. Skupno podjetje bi moralo biti odprto za nove člane.
(20)  Javno-zasebno partnerstvo v obliki Skupnega podjetja bi moralo združevati finančna in tehnična sredstva, ki so ključna za obvladovanje kompleksnosti vse hitrejšega razvoja inovacij na tem področju, obenem pa zagotavljati, da bo Skupno podjetje delovalo preprosto in prožno. Zato bi morale biti članice Skupnega podjetja Unija, države članice in države, pridružene programu Obzorje Evropa, programu za digitalno Evropo ali Instrumentu za povezovanje Evrope, ki se dogovorijo o skupni evropski pobudi za visokozmogljivostno računalništvo in kvantno računalništvo, ter združenja, ki zastopajo subjekte v sestavi, in druge organizacije, ki se izrecno in dejavno obvežejo za doseganje rezultatov na področju raziskav in inovacij ter razvijanje in uvajanje zmogljivosti visokozmogljivostnega ali kvantnega računalništva ali ki prispevajo k odpravi vrzeli v spretnostih ter ohranjanju strokovnega znanja in izkušenj na področju visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva v Evropi. Skupno podjetje bi moralo biti odprto za nove člane. Tu sta odločilnega pomena zasnova in razvoj novih programov poučevanja in usposabljanja, saj se tehnologije in programska oprema na področjih visokozmogljivostnega računalništva in kvantnega računalništva nenehno spreminjajo. Skupno podjetje bi moralo zagotoviti ugoden okvir za podporo sodelujočih držav. Da bi čim bolj povečali učinek posrednih ukrepov, bi bilo treba pri upravljanju finančnih prispevkov sodelujočih držav upoštevati posebnosti Skupnega podjetja s tristranskim modelom.
Predlog spremembe 16
Predlog uredbe
Uvodna izjava 25
(25)  Skupno podjetje bi moralo obravnavati jasno opredeljene teme, ki bi akademski skupnosti in evropskim industrijam na splošno omogočile načrtovanje, razvoj in uporabo najinovativnejših tehnologij na področju visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva ter vzpostavitev integrirane in združene varne omrežne infrastrukture po vsej Uniji z vrhunskimi zmogljivostmi visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, povezljivostjo visoke hitrosti, vrhunskimi aplikacijami ter podatkovnimi storitvami in storitvami programske opreme za svoje znanstvenike in ostale vodilne uporabnike iz industrije, vključno z MSP, in javnega sektorja. Skupno podjetje bi si moralo prizadevati za razvoj in uporabo vrhunskih tehnologij in infrastruktur, pri čemer bi moralo upoštevati stroge zahteve uporabnikov iz evropskega znanstvenega, industrijskega in javnega sektorja.
(25)  Skupno podjetje bi moralo obravnavati jasno opredeljene teme, ki bi akademski skupnosti in evropskim industrijam na splošno omogočile načrtovanje, razvoj in uporabo najinovativnejših tehnologij na področju visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva ter vzpostavitev integrirane in združene varne omrežne infrastrukture po vsej Uniji z vrhunskimi zmogljivostmi visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, povezljivostjo visoke hitrosti, vrhunskimi aplikacijami ter podatkovnimi storitvami in storitvami programske opreme za svoje znanstvenike in ostale vodilne uporabnike iz industrije, vključno z MSP, zagonskimi in inovativnimi podjetji, in iz javnega sektorja. Skupno podjetje bi moralo biti zmožno delovati okretno, preprosto in prožno ter tako zagotoviti razvoj in uporabo vrhunskih tehnologij in infrastruktur, pri čemer bi moralo upoštevati stroge zahteve uporabnikov iz evropskega znanstvenega, industrijskega in javnega sektorja. Da bi bila storitev bolj odprta in porazdeljena, bi moralo Skupno podjetje za MSP in zagonska podjetja v fazi raziskav in razvoja znatno zmanjšati ovire za dostop, kot so stroški pristojbin za storitve, velika upravna bremena in premajhna seznanjenost. Imeti bi moralo sklop jasnih in preprostih pravil v skladu z zakonodajo Unije, zlasti glede intelektualne lastnine, odgovornosti ali stvarnih prispevkov za dodatne dejavnosti, da bi povečalo privlačnost za vse deležnike, zlasti za industrijo in MSP.
Predlog spremembe 17
Predlog uredbe
Uvodna izjava 25 a (novo)
(25a)  Skupno podjetje bi moralo temeljiti na sedmih stebrih, od katerih je eden upravni in šest tehničnih. Infrastrukturni steber, del stebra združitve superračunalniških storitev ter steber za razširitev uporabe ter znanja in spretnosti bi bilo treba financirati iz programa za digitalno Evropo. Preostale dejavnosti stebra združitve superračunalniških storitev, vključno z medsebojno povezanostjo s skupnimi evropskimi podatkovnimi prostori Unije in varnimi infrastrukturami v oblaku, bi bilo treba financirati iz Instrumenta za povezovanje Evrope. Tehnološki steber, steber uporabe in steber mednarodnega sodelovanja bi bilo treba financirati iz okvirnega programa Obzorje Evropa.
Predlog spremembe 18
Predlog uredbe
Uvodna izjava 26
(26)  Skupno podjetje bi moralo prispevati k zmanjšanju vrzeli v posebnih znanjih in spretnostih v vsej Uniji, in sicer z ukrepi za ozaveščanje ter podporo pri pridobivanju novega znanja in krepitvi človeškega kapitala.
(26)  Glede na to, da je pomanjkanje znanj in spretnosti glavna ovira za dostop do infrastrukture za raziskave in razvoj, za večje naložbe v raziskave in razvoj ter digitalizacijo in za dostop do tehnologij visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, bi moralo Skupno podjetje dejavno prispevati k zmanjšanju vrzeli v posebnih znanjih in spretnostih v vsej Uniji z izpopolnjevanjem in preusposabljanjem ter k sprejetju ukrepov za večjo uravnoteženost spolov in obravnavanje razsežnosti spola, hkrati pa pritegniti in ohraniti najboljše talente. V ta namen bi moralo nuditi podporo pri pridobivanju novega znanja in krepitvi človeškega kapitala, izvajati kampanje ozaveščanja ter spodbujati izobraževalne dejavnosti in dejavnosti razširjanja informacij, pri tem pa naj bi sodelovale akademske in znanstvene mreže ter mreže znanja, socialni in gospodarski partnerji, mediji, industrija in organizacije MSP ter drugi akterji, obenem pa bi moralo preprečevati, da bi v algoritme, proizvode ali ugotovitve, ki bodo izhajale iz njegovega dela, vdirali najrazličnejši predsodki, zlasti na podlagi spola in rase. To bi moralo potekati v sklopu usklajenih prizadevanj za ozaveščanje potencialnih uporabnikov o možnostih, ki jih lahko ponudita visokozmogljivostno in kvantno računalništvo. Potrebna je tudi krepitev kompetenc pri javnih naročilih v okviru te uredbe.
Predlog spremembe 19
Predlog uredbe
Uvodna izjava 26 a (novo)
(26a)  Glede na to, da pomanjkanje veščin in izkušenj ovira dostop do tehnologij visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, bi moralo Skupno podjetje glede na vse večje potrebe po strokovnjakih za kvantno računalništvo spodbujati razvoj posebnih univerzitetnih nazivov in izobraževalnih programov s tega področja, pa tudi zato, da se prepreči nastanek „kvantnega ozkega grla“. V zvezi s tem lahko Skupno podjetje prispeva k dvigu ravni veščin in izkušenj na ustreznih področjih med študenti, akademiki in strokovnjaki (z zagotovitvijo uravnotežene zastopanost spolov) po vsej Uniji in nadgradnji kompetenc, pri čemer bi se strokovno znanje na področju programske opreme in industrije povezovalo z razumevanjem pionirskih raziskav na področju znanosti in inovacij, posebna pozornost pa se nameni vidiku enakosti spolov in sprejme ukrepe za spodbujanje uravnotežene zastopanosti spolov na tem področju, hkrati pa zagotovi čim večja geografska pokritost v Uniji.
Predlog spremembe 20
Predlog uredbe
Uvodna izjava 27
(27)  V skladu s cilji zunanje politike in mednarodnimi zavezami Unije bi moralo Skupno podjetje olajšati sodelovanje med Unijo in mednarodnimi akterji z opredelitvijo strategije sodelovanja, vključno z opredelitvijo in spodbujanjem področij za sodelovanje pri raziskavah in razvoju ter razvoju znanj in spretnosti ter z izvajanjem ukrepov, kadar obstaja vzajemna korist, pa tudi z zagotavljanjem politike dostopa do ustreznih zmogljivosti in aplikacij visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, ki temeljijo predvsem na vzajemnosti.
(27)  V skladu s cilji zunanje politike in mednarodnimi zavezami Unije bi moralo Skupno podjetje olajšati sodelovanje med Unijo in mednarodnimi akterji z opredelitvijo strategije sodelovanja, vključno z opredelitvijo in spodbujanjem področij za sodelovanje pri raziskavah in razvoju ter razvoju znanj in spretnosti ter z izvajanjem ukrepov, kadar obstaja vzajemna korist, pa tudi z zagotavljanjem politike dostopa do ustreznih zmogljivosti in aplikacij visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, ki temeljijo na vzajemnosti.
Predlog spremembe 21
Predlog uredbe
Uvodna izjava 28
(28)  Skupno podjetje bi si moralo prizadevati za spodbujanje uporabe vseh tehnologij visokozmogljivostnega računalništva v EU. Prav tako bi si moralo prizadevati za zaščito naložb v pridobljene superračunalnike. Pri tem bi moralo sprejeti ustrezne ukrepe za zagotovitev zanesljivosti dobavne verige za pridobljene tehnologije, ki bi morala zajemati celotno življenjsko dobo teh superračunalnikov.
(28)  Skupno podjetje bi moralo sodelovati s Partnerstvom za napredno računalništvo v Evropi, mrežo GÉANT ter z drugimi evropskimi in nacionalnimi superračunalniškimi in podatkovnimi infrastrukturami. Skupno podjetje bi si moralo prizadevati za spodbujanje uporabe vseh tehnologij visokozmogljivostnega računalništva v EU. Prav tako bi si moralo prizadevati za zaščito naložb v pridobljene superračunalnike. Pri tem bi moralo sprejeti ustrezne ukrepe za zagotovitev zanesljivosti dobavne verige za pridobljene tehnologije, ki bi morala zajemati celotno življenjsko dobo teh superračunalnikov.
Predlog spremembe 22
Predlog uredbe
Uvodna izjava 30
(30)  Da bi Skupno podjetje doseglo svoj cilj načrtovanja, razvoja in uporabe najinovativnejših tehnologij za visokozmogljivostno in kvantno računalništvo, bi moralo prek odprtih in konkurenčnih razpisov za zbiranje predlogov in razpisov za zbiranje ponudb na podlagi letnih delovnih programov zagotoviti finančno podporo zlasti v obliki nepovratnih sredstev in javnih naročil. Taka finančna podpora bi morala biti usmerjena zlasti v odpravljanje dokazanega nedelovanja trga, ki preprečuje razvoj zadevnega programa, ne bi smela izrivati zasebnih naložb in bi morala imeti spodbujevalni učinek na spreminjanje prejemnikovega ravnanja.
(30)  Da bi Skupno podjetje doseglo svoj cilj načrtovanja, razvoja in uporabe najinovativnejših tehnologij za visokozmogljivostno in kvantno računalništvo, bi moralo prek odprtih, poštenih, preglednih in konkurenčnih razpisov za zbiranje predlogov in razpisov za zbiranje ponudb na podlagi letnih delovnih programov zagotoviti finančno podporo zlasti v obliki nepovratnih sredstev in javnih naročil. Taka finančna podpora bi morala biti usmerjena zlasti v odpravljanje dokazanega nedelovanja trga, ki preprečuje razvoj zadevnega programa, ne bi smela izrivati zasebnih naložb in bi morala imeti spodbujevalni učinek na spreminjanje prejemnikovega ravnanja.
Predlog spremembe 23
Predlog uredbe
Uvodna izjava 31
(31)  Skupno podjetje bi moralo podpreti ustanovitev nacionalnih strokovnih centrov za visokozmogljivostno računalništvo po vsej Uniji, predvsem pa njihovo mreženje in usklajevanje, da bi doseglo svoje cilje povečanja inovacijskega potenciala industrije, zlasti MSP, prispevalo k zmanjšanju vrzeli v posebnih znanjih in spretnostih, podpiralo pridobivanje znanja in krepitev človeškega kapitala ter izboljšalo zmogljivosti visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva. Ti strokovni centri bi morali industriji, akademskim krogom in javni upravi na njihovo zahtevo zagotavljati storitve visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva. Predvsem bi morali spodbujati in omogočati dostop do inovacijskega ekosistema visokozmogljivostnega računalništva, olajšati dostop do superračunalnikov in kvantnih računalnikov, obravnavati znatna pomanjkanja usposobljenih tehničnih strokovnjakov prek dejavnosti ozaveščanja, usposabljanja in informiranja ter izvajati dejavnosti mreženja z deležniki in drugimi strokovnimi centri in tako spodbujati inovacije v širšem smislu, na primer z izmenjavo in spodbujanjem primerov uporabe glede na dobre prakse ali izkušenj z aplikacijami, s souporabo prostorov za usposabljanje in skupnimi tečaji usposabljanja, olajšanjem skupnega razvijanja in izmenjave vzporednih kod ali s podpiranjem deljenja inovativnih aplikacij in orodij, namenjenih javnim in zasebnim uporabnikom, zlasti MSP.
(31)  Skupno podjetje bi moralo podpreti ustanovitev nacionalnih strokovnih centrov za visokozmogljivostno računalništvo po vsej Uniji, predvsem pa njihovo mreženje in usklajevanje, da bi doseglo svoje cilje povečanja inovacijskega potenciala industrije, zlasti MSP, zagonskih in inovativnih podjetij, prispevalo k zmanjšanju vrzeli v posebnih znanjih in spretnostih, podpiralo pridobivanje znanja in krepitev človeškega kapitala ter izboljšalo zmogljivosti visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva. Ti strokovni centri bi morali industriji, akademskim krogom in javni upravi na njihovo zahtevo zagotavljati storitve visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva ter posameznikom in nevladnim organizacijam omogočiti uporabo računalniških zmogljivosti za doseganje družbeno in okoljsko koristnih ciljev. Predvsem bi morali spodbujati in omogočati dostop do inovacijskega ekosistema visokozmogljivostnega računalništva, olajšati dostop do superračunalnikov in kvantnih računalnikov, obravnavati znatna pomanjkanja usposobljenih tehničnih strokovnjakov prek dejavnosti ozaveščanja, usposabljanja in informiranja ter izvajati dejavnosti mreženja z deležniki in drugimi strokovnimi centri in tako spodbujati inovacije v širšem smislu, na primer z izmenjavo in spodbujanjem primerov uporabe glede na dobre prakse ali izkušenj z aplikacijami, s souporabo prostorov za usposabljanje in skupnimi tečaji usposabljanja, olajšanjem skupnega razvijanja in izmenjave vzporednih kod ali s podpiranjem deljenja inovativnih aplikacij in orodij, namenjenih javnim in zasebnim uporabnikom, zlasti MSP, zagonskim in inovativnim podjetjem. Da bi se izognili podvajanju, bi bilo treba zagotoviti sinergije in usklajevanje z drugimi podobnimi strukturami, kot so vozlišča za digitalne inovacije.
Predlog spremembe 24
Predlog uredbe
Uvodna izjava 33
(33)  Skupno podjetje bi moralo vse superračunalnike in podatkovne infrastrukture, katerih lastnik ali solastnik bo, hiperpovezati z najsodobnejšimi tehnologijami mreženja, da bi postali široko dostopni po vsej Uniji, ter svojo podatkovno infrastrukturo superračunalništva in kvantnega računalništva ter nacionalne, regionalne in druge računalniške infrastrukture medsebojno povezati in združiti s skupno platformo. Prav tako bi moralo zagotoviti medsebojno povezanost združenih, varnih storitvenih in podatkovnih infrastruktur superračunalništva in kvantnega računalništva s skupnimi evropskimi podatkovnimi prostori in združenimi, varnimi infrastrukturami v oblaku, ki so bile napovedane v sporočilu Komisije z dne 19. februarja 2020 o evropski strategiji za podatke, za nemoteno zagotavljanje storitev širokemu krogu javnih in zasebnih uporabnikov po Evropi.
(33)  Skupno podjetje bi moralo vse superračunalnike in podatkovne infrastrukture, katerih lastnik ali solastnik bo, hiperpovezati z najsodobnejšimi tehnologijami mreženja, da bi postali široko dostopni po vsej Uniji, predvsem za mala in srednja podjetja, zagonska podjetja v fazi raziskav in razvoja ter raziskovalce, in svojo podatkovno infrastrukturo superračunalništva in kvantnega računalništva ter nacionalne, regionalne in druge računalniške infrastrukture medsebojno povezati in združiti s skupno platformo, da bi oblikovali močan evropski ekosistem, v katerem bi imel vsak uporabnik oblaka potencialni dostop do vrhunskih računalniških virov ter do znanstvenih in komercialnih odložišč podatkov, obenem pa bi zagotovili vire, s pomočjo katerih bi interaktivno obdelavo približali sistemom visokozmogljivostnega računalništva in povezanim obsežnim odložiščem podatkov. Za lažje sodelovanje so potrebne tudi interaktivne računalniške storitve. Prav tako bi moralo zagotoviti medsebojno povezanost združenih, varnih storitvenih in podatkovnih infrastruktur superračunalništva in kvantnega računalništva, evropskega oblaka za odprto znanost (EOSC) in GAIA-X ter s skupnimi evropskimi podatkovnimi prostori in združenimi, varnimi infrastrukturami v oblaku, ki so bile napovedane v sporočilu Komisije z dne 19. februarja 2020 o evropski strategiji za podatke, za nemoteno zagotavljanje storitev širokemu krogu javnih in zasebnih uporabnikov po Evropi. Poleg tega bi moralo podpirati uporabo odprtih standardov, odprtokodne programske in strojne opreme, platform ter po potrebi odprtih programskih vmesnikov za aplikacijsko programiranje, da bi dosegli interoperabilnost.
Predlog spremembe 25
Predlog uredbe
Uvodna izjava 34
(34)  Program Obzorje Evropa in program za digitalno Evropo bi morala s spodbujanjem sinergij z evropskimi strukturnimi in investicijskimi skladi (v nadaljnjem besedilu: skladi ESI) prispevati k odpravi razkoraka med raziskavami in inovacijami v Uniji oziroma uvajanju širokopasovnih superračunalniških zmogljivosti. Zato bi si moralo Skupno podjetje prizadevati za vzpostavitev tesnih povezav s skladi ESI, kar bi lahko zlasti prispevalo k okrepitvi lokalnih, regionalnih in nacionalnih raziskovalnih in inovacijskih zmogljivosti.
(34)  Program Obzorje Evropa in program za digitalno Evropo bi morala s spodbujanjem sinergij z vsemi ustreznimi programi in politikami, s posebnim poudarkom na Evropskem skladu za regionalni razvoj (ESRR), Evropskem socialnem skladu Plus (ESS+), Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo (ESPR) in Evropskem kmetijskem skladu za razvoj podeželja (EKSRP) ter mehanizmu za okrevanje in odpornost , programu InvestEU in drugih programih EIB prispevati k odpravi razkoraka med raziskavami in inovacijami v Uniji oziroma uvajanju širokopasovnih superračunalniških zmogljivosti. Zato bi si moralo Skupno podjetje prizadevati za vzpostavitev tesnih povezav s temi skladi, da bi lahko zlasti prispevalo k okrepitvi lokalnih, regionalnih in nacionalnih raziskovalnih in inovacijskih zmogljivosti.
Predlog spremembe 26
Predlog uredbe
Uvodna izjava 35
(35)  Zagotoviti bi moralo tudi ugoden okvir, ki bi sodelujočim državam, ki so države članice, omogočal, da sredstva iz skladov ESI uporabijo za pridobitev infrastruktur visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva in podatkovnih infrastruktur ter njihovo medsebojno povezovanje. Uporaba skladov ESI za dejavnosti Skupnega podjetja je bistvena za razvoj integrirane, združene, varne in hiperpovezane vrhunske storitvene in podatkovne infrastrukture visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva v Uniji, saj lahko taka infrastruktura koristi mnogo širši javnosti in ne le uporabnikom iz držav članic. Če se države članice odločijo, da bodo uporabile sklade ESI za prispevanje k stroškom pridobitve superračunalnikov in kvantnih računalnikov Skupnega podjetja, bi moralo Skupno podjetje upoštevati delež Unije v skladih ESI te države članice, hkrati pa kot nacionalni prispevek k proračunu Skupnega podjetja upoštevati le nacionalni delež v skladih ESI.
(35)  Skupno podjetje bi moralo zagotoviti ugoden okvir, ki bi sodelujočim državam, ki so države članice, omogočal, da finančne prispevke za sklade ESI ter mehanizem za okrevanje in odpornost ter v okviru programov, ki se sofinancirajo iz ESRR, ESS+, ESPR in EKSRP, uporabijo za pridobitev infrastruktur visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva in podatkovnih infrastruktur ter njihovo medsebojno povezovanje. Uporaba finančnih prispevkov za dejavnosti Skupnega podjetja je bistvena za razvoj integrirane, na odličnosti temelječe, združene, varne in hiperpovezane vrhunske storitvene in podatkovne infrastrukture visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva v Uniji. Če se države članice odločijo, da bodo te finančne prispevke uporabile za prispevanje k stroškom pridobitve superračunalnikov in kvantnih računalnikov Skupnega podjetja, bi bilo treba te prispevke šteti za nacionalne prispevke k proračunu Skupnega podjetja, pod pogojem, da spoštujejo člen 106 in druge veljavne določbe Uredbe (EU) .../...1a uredbe o skupnih določbah in uredb za posamezne sklade.
___________
1a Uredba (EU) .../... Evropskega parlamenta in Sveta z dne ... o določitvi skupnih določb o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu plus, Kohezijskem skladu, Skladu za pravični prehod in Evropskem skladu za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo ter finančnih pravil zanje in za Sklad za azil, migracije in vključevanje, Sklad za notranjo varnost in Instrument za finančno podporo za upravljanje meja in vizumsko politiko (UL L ..., ..., str. ...).
Predlog spremembe 27
Predlog uredbe
Uvodna izjava 35 a (novo)
(35a)  Treba bi bilo omogočiti, da se ukrepi, ki jih financira Skupno podjetje, dodatno financirajo iz sredstev mehanizma za okrevanje in odpornost, če se podpora v okviru mehanizma doda podpori iz sredstev Unije za Skupno podjetje in če ne krije istih stroškov, vendar se sredstva iz mehanizma ne bi smela šteti za nacionalni prispevek k proračunu Skupnega podjetja.
Predlog spremembe 28
Predlog uredbe
Uvodna izjava 36
(36)  Prispevek Unije iz sredstev programa za digitalno Evropo bi moral delno pokriti stroške pridobitve vrhunskih superračunalnikov, kvantnih računalnikov, industrijskih superračunalnikov in superračunalnikov srednjega razreda za uskladitev s ciljem Skupnega podjetja, da prispeva k združevanju virov za opremljanje Unije z vrhunskimi superračunalniki in kvantnimi računalniki. Dodatne stroške teh superračunalnikov in kvantnih računalnikov bi morale kriti sodelujoče države ali zasebni člani ali konzorciji zasebnih partnerjev. Delež časa dostopa Unije do teh superračunalnikov ali kvantnih računalnikov bi moral biti neposredno sorazmeren s finančnim prispevkom Unije za pridobitev teh superračunalnikov in kvantnih računalnikov ter ne bi smel presegati 50 % celotnega časa dostopa do teh superračunalnikov ali kvantnih računalnikov.
(36)  Prispevek Unije iz sredstev programa za digitalno Evropo bi moral delno pokriti stroške pridobitve vrhunskih superračunalnikov, kvantnih računalnikov, vsaj industrijskih superračunalnikov srednjega razreda in superračunalnikov srednjega razreda, za uskladitev s ciljem Skupnega podjetja, da prispeva k združevanju virov za opremljanje Unije z vrhunskimi superračunalniki in kvantnimi računalniki. Dodatne stroške teh superračunalnikov in kvantnih računalnikov bi morale kriti sodelujoče države ali zasebni člani ali konzorciji zasebnih partnerjev. Delež časa dostopa Unije do teh superračunalnikov ali kvantnih računalnikov bi moral biti neposredno sorazmeren s finančnim prispevkom Unije za pridobitev teh superračunalnikov in kvantnih računalnikov ter ne bi smel presegati 50 % celotnega časa dostopa do teh superračunalnikov ali kvantnih računalnikov.
Predlog spremembe 29
Predlog uredbe
Uvodna izjava 37
(37)  Skupno podjetje bi moralo biti lastnik vrhunskih superračunalnikov in kvantnih računalnikov, ki jih je pridobilo. Za upravljanje posameznih vrhunskih superračunalnikov ali kvantnih računalnikov bi bilo treba pooblastiti gostiteljski subjekt. Gostiteljski subjekt bi moral imeti možnost, da zastopa eno samo sodelujočo državo, ki je država članica, ali gostiteljski konzorcij sodelujočih držav. Gostiteljski subjekt bi moral biti zmožen predložiti natančno oceno stroškov upravljanja superračunalnika in te stroške preveriti, tako da na primer zagotovi funkcionalno ločitev in, kolikor je to mogoče, fizično ločitev vrhunskih superračunalnikov ali kvantnih računalnikov Skupnega podjetja od vseh nacionalnih ali regionalnih računalniških sistemov, ki jih upravlja. Gostiteljski subjekt bi moral na podlagi razpisa za prijavo interesa, ki ga ocenijo neodvisni strokovnjaki, izbrati upravni odbor Skupnega podjetja (v nadaljnjem besedilu: upravni odbor). Ko je gostiteljski subjekt izbran, bi sodelujoča država, v kateri ima gostiteljski subjekt sedež, ali gostiteljski konzorcij moral imeti možnost odločitve, da k sodelovanju in prispevanju k financiranju vrhunskega superračunalnika ali kvantnega računalnika, ki bo nameščen v izbranem gostiteljskem subjektu, povabi tudi druge sodelujoče države. Če se dodatne sodelujoče države pridružijo izbranemu gostiteljskemu konzorciju, to ne bi smelo posegati v čas dostopa Unije do superračunalnikov. Prispevke sodelujočih držav v gostiteljskem konzorciju za superračunalnik ali kvantni računalnik bi bilo treba pretvoriti v deleže časa dostopa do navedenega superračunalnika ali kvantnega računalnika. Sodelujoče države bi se morale medsebojno dogovoriti o porazdelitvi njihovega deleža časa dostopa do superračunalnika ali kvantnega računalnika.
(37)  Skupno podjetje bi moralo biti lastnik vrhunskih superračunalnikov in kvantnih računalnikov, ki jih je pridobilo. Za upravljanje posameznih vrhunskih superračunalnikov ali kvantnih računalnikov bi bilo treba pooblastiti gostiteljski subjekt. Gostiteljski subjekt bi moral imeti možnost, da zastopa eno samo sodelujočo državo, ki je država članica, ali gostiteljski konzorcij sodelujočih držav. Gostiteljski subjekt bi moral biti zmožen predložiti natančno oceno stroškov upravljanja superračunalnika in te stroške preveriti, tako da na primer zagotovi funkcionalno ločitev in, kolikor je to mogoče, fizično ločitev vrhunskih superračunalnikov ali kvantnih računalnikov Skupnega podjetja od vseh nacionalnih ali regionalnih računalniških sistemov, ki jih upravlja. Gostiteljski subjekt bi moral za pridobljeno infrastrukturo pripraviti načrt za trajnostno upravljanje z energijo. Gostiteljski subjekt bi moral na podlagi odprtega, poštenega in preglednega razpisa za prijavo interesa, ki ga ocenijo neodvisni strokovnjaki, izbrati upravni odbor Skupnega podjetja (v nadaljnjem besedilu: upravni odbor). Ko je gostiteljski subjekt izbran, bi sodelujoča država, v kateri ima gostiteljski subjekt sedež, ali gostiteljski konzorcij moral imeti možnost odločitve, da k sodelovanju in prispevanju k financiranju vrhunskega superračunalnika ali kvantnega računalnika, ki bo nameščen v izbranem gostiteljskem subjektu, povabi tudi druge sodelujoče države. Če se dodatne sodelujoče države pridružijo izbranemu gostiteljskemu konzorciju, to ne bi smelo posegati v čas dostopa Unije do superračunalnikov. Prispevke sodelujočih držav v gostiteljskem konzorciju za superračunalnik ali kvantni računalnik bi bilo treba pretvoriti v deleže časa dostopa do navedenega superračunalnika ali kvantnega računalnika. Sodelujoče države bi se morale medsebojno dogovoriti o porazdelitvi njihovega deleža časa dostopa do superračunalnika ali kvantnega računalnika.
Predlog spremembe 30
Predlog uredbe
Uvodna izjava 39
(39)  Skupno podjetje bi moralo superračunalnike srednjega razreda nabaviti skupaj s sodelujočimi državami. Za upravljanje posameznih superračunalnikov srednjega razreda bi bilo treba pooblastiti gostiteljski subjekt. Gostiteljski subjekt bi moral imeti možnost, da zastopa eno samo sodelujočo državo, ki je država članica, ali gostiteljski konzorcij sodelujočih držav. Skupno podjetje bi moralo biti lastnik dela, ki ustreza deležu finančnega prispevka Unije k stroškom pridobitve iz sredstev programa za digitalno Evropo. Gostiteljski subjekt bi moral na podlagi razpisa za prijavo interesa, ki ga ocenijo neodvisni strokovnjaki, izbrati upravni odbor. Delež časa dostopa Unije do posameznega superračunalnika srednjega razreda bi moral biti neposredno sorazmeren s finančnim prispevkom Unije iz sredstev programa za digitalno Evropo k stroškom pridobitve navedenega superračunalnika srednjega razreda. Skupno podjetje bi moralo imeti možnost, da ob prenehanju svojega delovanja svoje lastništvo prenese na gostiteljski subjekt. Gostiteljski subjekt bi moral Skupnemu podjetju povrniti preostalo vrednost superračunalnika.
(39)  Skupno podjetje bi moralo superračunalnike srednjega razreda nabaviti skupaj s sodelujočimi državami. Za upravljanje posameznih superračunalnikov srednjega razreda bi bilo treba pooblastiti gostiteljski subjekt. Gostiteljski subjekt bi moral imeti možnost, da zastopa eno samo sodelujočo državo, ki je država članica, ali gostiteljski konzorcij sodelujočih držav. Skupno podjetje bi moralo biti lastnik dela, ki ustreza deležu finančnega prispevka Unije k stroškom pridobitve iz sredstev programa za digitalno Evropo. Gostiteljski subjekt bi moral na podlagi odprtega, poštenega in preglednega razpisa za prijavo interesa, ki ga ocenijo neodvisni strokovnjaki, izbrati upravni odbor. Delež časa dostopa Unije do posameznega superračunalnika srednjega razreda bi moral biti neposredno sorazmeren s finančnim prispevkom Unije iz sredstev programa za digitalno Evropo k stroškom pridobitve navedenega superračunalnika srednjega razreda. Skupno podjetje bi moralo imeti možnost, da ob prenehanju svojega delovanja svoje lastništvo prenese na gostiteljski subjekt. Gostiteljski subjekt bi moral Skupnemu podjetju povrniti preostalo vrednost superračunalnika.
Predlog spremembe 31
Predlog uredbe
Uvodna izjava 39 a (novo)
(39a)  Za spodbujanje uravnotežene razporeditve superračunalnikov EuroHPC po vsej Uniji in oblikovanje enostavno dostopnega ekosistema združene infrastrukture bi morali v razpisih za prijavo interesa za superračunalnik EuroHPC veljati posebni pogoji za upravičenost za sodelujoče države, ki že imajo superračunalnik EuroHPC.
Predlog spremembe 32
Predlog uredbe
Uvodna izjava 40
(40)  Skupno podjetje bi moralo imeti možnost, da skupaj z zasebnimi člani ali konzorcijem zasebnih partnerjev pridobi industrijske superračunalnike. Za upravljanje posameznih takih superračunalnikov bi bilo treba pooblastiti obstoječi gostiteljski subjekt. Gostiteljski subjekt bi moral imeti možnost, da se združi z zasebnimi člani ali konzorcijem zasebnih partnerjev za pridobitev in upravljanje takega superračunalnika. Skupno podjetje bi moralo biti lastnik dela, ki ustreza deležu finančnega prispevka Unije k stroškom pridobitve iz sredstev programa za digitalno Evropo. Gostiteljski subjekt in njegove pridružene zasebne člane ali konzorcij zasebnih partnerjev bi moral izbrati upravni odbor na podlagi razpisa za prijavo interesa, ki ga ocenijo neodvisni strokovnjaki. Delež časa dostopa Unije do takega superračunalnika bi moral biti neposredno sorazmeren s finančnim prispevkom Unije iz sredstev programa za digitalno Evropo k stroškom pridobitve navedenega industrijskega superračunalnika. Skupno podjetje bi moralo imeti možnost, da sklene sporazum z zasebnimi člani ali konzorcijem zasebnih partnerjev za prodajo takega superračunalnika drugemu subjektu ali za njegovo razgradnjo. Prav tako bi moralo imeti možnost, da lastništvo takega superračunalnika prenese na zasebne člane ali konzorcij zasebnih partnerjev. V tem primeru ali če Skupno podjetje preneha delovati, bi morali zasebni člani ali konzorcij zasebnih partnerjev Skupnemu podjetju povrniti preostalo vrednost deleža superračunalnika, ki ga ima Unija. Če se Skupno podjetje in zasebni člani ali konzorcij zasebnih partnerjev odločijo za razgradnjo superračunalnika po njegovi popolni amortizaciji, bi morali take stroške kriti zasebni člani ali konzorcij zasebnih partnerjev.
(40)  Skupno podjetje bi moralo imeti možnost, da skupaj z zasebnimi člani ali konzorcijem zasebnih partnerjev pridobi industrijske superračunalnike najmanj srednjega razreda. Za upravljanje posameznih takih superračunalnikov bi bilo treba pooblastiti obstoječi gostiteljski subjekt. Gostiteljski subjekt bi moral imeti možnost, da se združi z zasebnimi člani ali konzorcijem zasebnih partnerjev za pridobitev in upravljanje takega superračunalnika. Skupno podjetje bi moralo biti lastnik dela, ki ustreza deležu finančnega prispevka Unije k stroškom pridobitve iz sredstev programa za digitalno Evropo. Gostiteljski subjekt in njegove pridružene zasebne člane ali konzorcij zasebnih partnerjev bi moral izbrati upravni odbor na podlagi preglednega, odprtega in konkurenčnega postopka in razpisa za prijavo interesa, ki bi ga morali oceniti neodvisni strokovnjaki. Delež časa dostopa Unije do takega superračunalnika bi moral biti neposredno sorazmeren s finančnim prispevkom Unije iz sredstev programa za digitalno Evropo k stroškom pridobitve navedenega industrijskega superračunalnika. Skupno podjetje bi moralo imeti možnost, da sklene sporazum z zasebnimi člani ali konzorcijem zasebnih partnerjev za prodajo takega superračunalnika drugemu subjektu ali za njegovo razgradnjo. Prav tako bi moralo imeti možnost, da lastništvo takega superračunalnika prenese na zasebne člane ali konzorcij zasebnih partnerjev. V tem primeru ali če Skupno podjetje preneha delovati, bi morali zasebni člani ali konzorcij zasebnih partnerjev Skupnemu podjetju povrniti preostalo vrednost deleža superračunalnika, ki ga ima Unija. Če se Skupno podjetje in zasebni člani ali konzorcij zasebnih partnerjev odločijo za razgradnjo superračunalnika po njegovi popolni amortizaciji, bi morali take stroške kriti zasebni člani ali konzorcij zasebnih partnerjev.
Predlog spremembe 33
Predlog uredbe
Uvodna izjava 41
(41)  Za industrijske superračunalnike mora Skupno podjetje upoštevati posebne potrebe industrijskih uporabnikov, na primer postopke dostopa, kakovost in vrsto storitev, varstvo podatkov, zaščito industrijskih inovacij in intelektualne lastnine, uporabnost, zaupanje in druge zahteve glede varnosti in zaupnosti.
(41)  Skupno podjetje bi si moralo srednjeročno prizadevati, da bi določilo superračunalnike EuroHPC in bi moralo zagotoviti, da so skladni z najvišjimi standardi varnosti, zlasti kibernetske varnosti, dostopnosti in uporabnosti, zlasti za industrijo ter mala in srednja podjetja. Za industrijske superračunalnike mora Skupno podjetje upoštevati posebne potrebe industrijskih uporabnikov, na primer postopke dostopa, kakovost in vrsto storitev, varstvo podatkov, zaščito industrijskih inovacij in intelektualne lastnine, uporabnost, zaupanje in druge zahteve glede varnosti in zaupnosti.
Predlog spremembe 34
Predlog uredbe
Uvodna izjava 42
(42)  Pri zasnovi in delovanju superračunalnikov, ki jih podpira Skupno podjetje, je treba upoštevati energijsko učinkovitost in okoljsko trajnost, na primer z uporabo tehnologije z majhno porabo ter dinamičnih tehnik za varčevanje z energijo in ponovno uporabo, kot sta napredno hlajenje in recikliranje proizvedene toplote.
(42)  Pri zasnovi in delovanju superračunalnikov, ki jih podpira Skupno podjetje, je treba vedno poskrbeti za energijsko učinkovitost, okoljsko trajnost in krožnost, prispevati k ogljični nevtralnosti, vključno z uporabo pogodb za nakup energije iz obnovljivih virov, in pri tem upoštevati dodano vrednost njihove vključitve v celovit energetski sistem na kraju, kjer so postavljeni, na primer z uporabo elektrike iz obnovljivih virov, tehnologij z majhno porabo ter dinamičnih tehnik za varčevanje z energijo in ponovno uporabo, kot sta napredno hlajenje in recikliranje proizvedene toplote.
Predlog spremembe 35
Predlog uredbe
Uvodna izjava 42 a (novo)
(42a)  Skupno podjetje EuroHPC bi moralo vse večje povpraševanje po energiji, ki je posledica večje uporabe visokozmogljivostne računalniške infrastrukture, obravnavati tako, da bi svoje cilje uskladilo z ustreznimi strategijami, politikami in zakonodajo v energetskem sektorju. Poleg tega bo Skupno podjetje s kombiniranjem energijsko učinkovitih strežnikov z naprednimi orodji za upravljanje delovne obremenitve povečalo učinkovitost v poslovnih prostorih in v oblaku, s čimer se bodo zmanjšali stroški in ogljični odtis podatkovnih centrov.
Predlog spremembe 36
Predlog uredbe
Uvodna izjava 44
(44)  Čas dostopa do superračunalnikov Skupnega podjetja, dodeljen posameznim uporabnikom, bi moral biti za javne uporabnike brezplačen. Prav tako naj bi bil brezplačen za zasebne uporabnike pri uporabah za dejavnosti na področju raziskav in inovacij, ki se financirajo iz programa Obzorje Evropa ali programa za digitalno Evropo, ter po potrebi za zasebne dejavnosti MSP na področju inovacij. Taka dodelitev časa dostopa bi morala temeljiti predvsem na odprtih razpisih za prijavo interesa, ki jih objavi Skupno podjetje in ocenijo neodvisni strokovnjaki. Razen uporabnikov MSP, ki se ukvarjajo z zasebnimi dejavnostmi na področju inovacij, bi morali vsi uporabniki, ki imajo koristi od brezplačnega časa dostopa do superračunalnikov Skupnega podjetja, sprejeti odprt znanstveni pristop in razširjati znanje, pridobljeno s tem dostopom, v skladu z uredbo o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa. Dodelitev časa dostopa uporabnikom za gospodarske dejavnosti, ki niso zasebne dejavnosti MSP (ki se srečujejo s posebnim nedelovanjem trga) na področju inovacij, bi morala biti plačljiva glede na uporabo in na podlagi tržnih cen. Dodelitev časa dostopa za take gospodarske dejavnosti bi morala biti dovoljena, vendar omejena, upravni odbor pa bi moral določiti višino pristojbine, ki jo je treba plačati. Pravice dostopa bi bilo treba dodeliti pregledno. Upravni odbor bi moral določiti posebna pravila za brezplačno dodelitev časa dostopa, kjer je to primerno, in brez razpisa za prijavo interesa za pobude, ki jih Unija ali upravni odbor šteje za strateške. Reprezentativni primeri strateških pobud Unije vključujejo: pobudo Destinacija Zemlja, vodilno pobudo Projekt o človeških možganih, pobudo 1+ milijon genomov, skupne evropske podatkovne prostore na področjih javnega interesa, zlasti podatkovni prostor z zdravstvenimi podatki, visokozmogljivostne računalniške centre odličnosti in strokovne centre, vozlišča za digitalne inovacije itd. Na zahtevo Unije bi moralo Skupno podjetje začasno ali trajno odobriti neposreden čas dostopa do strateških pobud in obstoječih ali prihodnjih aplikacijskih platform, za katere meni, da so bistvene za zagotavljanje zdravstvenih ali drugih ključnih storitev nujne pomoči za javno dobro, v nujnih razmerah in razmerah kriznega upravljanja ali v primerih, za katere Unija meni, da so bistveni za njeno varnost in obrambo. Skupnemu podjetju bi bilo treba omogočiti, da za komercialne namene opravlja nekatere omejene gospodarske dejavnosti. Dostop bi moral biti omogočen uporabnikom, ki prebivajo, imajo sedež ali se nahajajo v državi članici EU ali državi, ki je pridružena programu za digitalno Evropo ali programu Obzorje Evropa. Pravice dostopa bi bilo treba vsem uporabnikom dodeliti pravično in pregledno. Upravni odbor bi moral za vsak superračunalnik opredeliti in spremljati pravice dostopa do deleža časa dostopa Unije.
(44)  Čas dostopa do superračunalnikov Skupnega podjetja, dodeljen posameznim uporabnikom, bi moral biti za javne uporabnike brezplačen. Prav tako naj bi bil brezplačen za zasebne uporabnike, vključno z nevladnimi organizacijami in posamezniki, pri uporabah za dejavnosti raziskav in inovacij ter za zasebne dejavnosti MSP in zagonskih podjetij na podlagi poštenih in preglednih meril in postopkov. Taka dodelitev časa dostopa bi morala temeljiti predvsem na rednih, strokovno pregledanih, odprtih in preglednih razpisih za prijavo interesa, ki jih objavi Skupno podjetje in ocenijo neodvisni strokovnjaki, da se zagotovi uravnotežena in ustrezna razporeditev visokozmogljivostnih računalniških virov. Razen uporabnikov MSP in zagonskih podjetij, ki se ukvarjajo z zasebnimi dejavnostmi na področju inovacij, bi morali vsi uporabniki, ki imajo koristi od brezplačnega časa dostopa do superračunalnikov Skupnega podjetja, sprejeti odprt znanstveni pristop in razširjati znanje, pridobljeno s tem dostopom, v skladu z uredbo o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa. Dodelitev časa dostopa uporabnikom za gospodarske dejavnosti, ki niso zasebne dejavnosti MSP in zagonskih podjetij (ki se srečujejo s posebnim nedelovanjem trga) na področju inovacij, bi morala biti plačljiva glede na uporabo in na podlagi stroškovnih cen. Dodelitev časa dostopa za take gospodarske dejavnosti bi morala biti dovoljena, vendar omejena, upravni odbor pa bi moral na pregleden način določiti višino pristojbine, ki jo je treba plačati. Pravice dostopa bi bilo treba dodeliti na odprt in pregleden način. Upravni odbor bi moral določiti posebna pravila za brezplačno dodelitev časa dostopa, kjer je to primerno, in brez razpisa za prijavo interesa za pobude, ki jih Unija ali upravni odbor šteje za strateške. Reprezentativni primeri strateških pobud Unije vključujejo: pobudo Destinacija Zemlja, vodilno pobudo Projekt o človeških možganih, pobudo 1+ milijon genomov, skupne evropske podatkovne prostore na področjih javnega interesa, zlasti podatkovni prostor z zdravstvenimi podatki, visokozmogljivostne računalniške centre odličnosti in strokovne centre, vozlišča za digitalne inovacije itd. Na zahtevo Unije bi moralo Skupno podjetje začasno ali trajno odobriti neposreden čas dostopa do strateških pobud in obstoječih ali prihodnjih aplikacijskih platform, za katere meni, da so bistvene za zagotavljanje zdravstvenih ali drugih ključnih storitev nujne pomoči za javno dobro, v nujnih razmerah in razmerah kriznega upravljanja ali v primerih, za katere Unija meni, da so bistveni za njeno varnost in obrambo. Skupnemu podjetju bi bilo treba omogočiti, da za komercialne namene opravlja nekatere omejene gospodarske dejavnosti. Dostop bi moral biti omogočen uporabnikom, ki prebivajo, imajo sedež ali se nahajajo v državi članici EU ali državi, ki je pridružena programu za digitalno Evropo ali programu Obzorje Evropa. Pravice dostopa bi bilo treba vsem uporabnikom dodeliti na odprt in pregleden način. Upravni odbor bi moral za vsak superračunalnik opredeliti in spremljati pravice dostopa do deleža časa dostopa Unije.
Predlog spremembe 37
Predlog uredbe
Uvodna izjava 47
(47)  Za upravljanje Skupnega podjetja bi morala biti odgovorna dva organa, in sicer upravni odbor ter industrijski in znanstveni svetovalni odbor. Upravni odbor bi morali sestavljati predstavniki Unije in sodelujočih držav. Odgovoren bi moral biti za strateško oblikovanje politike in odločitve o financiranju, povezane z dejavnostmi Skupnega podjetja, vključno z vsemi dejavnostmi javnega naročanja. Industrijski in znanstveni svetovalni odbor bi moral vključevati predstavnike iz akademske skupnosti in industrije kot uporabnike oziroma dobavitelje tehnologije. Upravnemu odboru bi moral zagotavljati neodvisno svetovanje o strateškem programu za raziskave in inovacije, pridobitvi in upravljanju superračunalnikov v lasti Skupnega podjetja, programu dejavnosti na področju krepitve in razširjanja zmogljivosti ter programu dejavnosti na področju združitve, povezljivosti in mednarodnega sodelovanja.
(47)  Za upravljanje Skupnega podjetja bi morala biti odgovorna dva organa, in sicer upravni odbor ter industrijski in znanstveni svetovalni odbor. Upravni odbor bi morali sestavljati predstavniki Unije in sodelujočih držav. Odgovoren bi moral biti za strateško oblikovanje politike in odločitve o financiranju, povezane z dejavnostmi Skupnega podjetja, vključno z vsemi dejavnostmi javnega naročanja. Industrijski in znanstveni svetovalni odbor bi moral vključevati predstavnike iz akademske skupnosti in industrije kot uporabnike oziroma dobavitelje tehnologije. Upravnemu odboru bi moral zagotavljati neodvisno svetovanje o strateškem programu za raziskave in inovacije, pridobitvi in upravljanju superračunalnikov v lasti Skupnega podjetja, programu dejavnosti na področju krepitve in razširjanja zmogljivosti ter programu dejavnosti na področju združitve, povezljivosti in mednarodnega sodelovanja. Okvir upravljanja Skupnega podjetja bi moral vključevati tudi forum uporabnikov, ki bi upravnemu odboru in drugim skupinam zagotavljal neodvisne nasvete o potrebah uporabnikov. Forum uporabnikov bi moral določiti izrecna merila in izbirni postopek za člane, ki jih imenuje.
Predlog spremembe 38
Predlog uredbe
Uvodna izjava 47 a (novo)
(47a)  Ker so superračunalniki usmerjeni v povpraševanje in na uporabnike, bi moralo Skupno podjetje ohranjati stalen dialog s civilno družbo in uporabniki infrastruktur visokozmogljivega računalništva. Stalna in dejanska udeležba uporabnikov, zlasti za izvajanje pristopa skupnega načrtovanja, ki je potreben za okrepitev uporabe – predvsem komercialnih aplikacij – v industriji, malih in srednjih podjetjih ter v inovativnih in zagonskih podjetjih lahko prinese visoko dodano vrednost in multiplikacijski učinek. Za prispevek uporabnikov bi si bilo treba dejavno prizadevati v okviru rednega postopka posvetovanja s končnimi uporabniki iz javnega in zasebnega sektorja. V ta namen bi moral upravni odbor ustanoviti delovno skupino za uporabnike (v nadaljnjem besedilu: forum uporabnikov), ki bi pomagala pri opredeljevanju zahtev javnih in zasebnih uporabnikov na področju večje kakovosti storitev, uporabnosti, zaupanja in varnosti. Forum uporabnikov bi moral v razvoj programske opreme vključiti predstavnike civilne družbe, industrijskih in javnih uporabnikov, socialnih partnerjev Unije, MSP in neodvisnih evropskih akterjev v vrednostni verigi.
Predlog spremembe 39
Predlog uredbe
Uvodna izjava 49
(49)  Finančni prispevek Unije bi bilo treba upravljati v skladu z načelom dobrega finančnega poslovodenja in ustreznimi pravili o posrednem upravljanju iz Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046. Pravila, ki se uporabljajo za začetek postopka javnega naročanja Skupnega podjetja, bi se morala določiti v njegovih finančnih pravilih.
(49)  Finančni prispevek Unije bi bilo treba upravljati v skladu z načelom dobrega finančnega poslovodenja in upravne poenostavitve in z ustreznimi pravili o posrednem upravljanju iz Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046. Pravila, ki se uporabljajo za začetek postopka javnega naročanja Skupnega podjetja, bi se morala določiti v njegovih finančnih pravilih.
Predlog spremembe 40
Predlog uredbe
Uvodna izjava 50
(50)  Skupno podjetje bi moralo za spodbujanje inovativnega in konkurenčnega ekosistema evropskega visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva priznane odličnosti ustrezno uporabljati instrument javnega naročanja in nepovratnih sredstev, vključno s skupnim javnim naročanjem, predkomercialnim javnim naročanjem in javnim naročanjem inovativnih rešitev.
(50)  Skupno podjetje bi moralo za spodbujanje inovativnega, konkurenčnega in odpornega ekosistema evropskega visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva priznane odličnosti, razširjenega po vsej Uniji, ustrezno uporabljati instrumente javnega naročanja in nepovratnih sredstev, vključno s skupnim javnim naročanjem, predkomercialnim javnim naročanjem in javnim naročanjem inovativnih rešitev. Z uporabo teh instrumentov javnega naročanja in nepovratnih sredstev bi bilo treba olajšati vključevanje malih in srednjih podjetij, mikropodjetij in zagonskih podjetij ter njihovih grozdov. Skupno podjetje bo upoštevalo možnost nadgradnje obstoječih zmogljivosti, da bi zagotovili najsodobnejše tehnologije in vrhunski ekosistem pri tehnologijah in aplikacijah visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva.
Predlog spremembe 41
Predlog uredbe
Uvodna izjava 53
(53)  Sodelovanje v posrednih ukrepih, ki jih financira Skupno podjetje, bi moralo biti v skladu z Uredbo (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa. Poleg tega bi moralo Skupno podjetje na podlagi ustreznih ukrepov, ki jih sprejme Komisija, zagotavljati dosledno uporabo navedenih pravil. Da bi sodelujoče države zagotovile ustrezno sofinanciranje posrednih ukrepov v skladu z Uredbo (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa, bi si morale prizadevati za prispevanje zneska, ki bi bil vsaj enak povračilu Skupnega podjetja za upravičene stroške, ki nastanejo upravičencem ukrepov. V ta namen bi bilo treba v skladu s členom 30 Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa temu ustrezno določiti najvišje stopnje financiranja, navedene v letnem delovnem programu Skupnega podjetja.
(53)  Sodelovanje v posrednih ukrepih, ki jih financira Skupno podjetje, bi moralo biti v skladu z Uredbo (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa. Poleg tega bi moralo Skupno podjetje na podlagi ustreznih ukrepov, ki jih sprejme Komisija, zagotavljati dosledno uporabo navedenih pravil. Da bi sodelujoče države zagotovile ustrezno sofinanciranje posrednih ukrepov v skladu z Uredbo (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa, bi si morale prizadevati za prispevanje zneska, ki bi bil vsaj enak povračilu Skupnega podjetja za upravičene stroške, ki nastanejo upravičencem ukrepov. V ta namen bi moral upravni odbor v skladu s členom 30 Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa temu ustrezno določiti najvišje stopnje financiranja, navedene v letnem delovnem programu Skupnega podjetja.
Predlog spremembe 42
Predlog uredbe
Uvodna izjava 53 a (novo)
(53a)  Da se zagotovi ustrezno ravnovesje sodelovanja deležnikov pri ukrepih, ki jih financira Skupno podjetje, je treba omogočiti diferencirane stopnje povračila, zlasti za mala in srednja podjetja, zagonska podjetja in neprofitne pravne subjekte. Uporaba diferenciranih stopenj ne bi smela povečati upravne zapletenosti projektov, izvesti pa bi jo bilo treba na čim bolj preprost in učinkovit način. Stopnje povračila se morajo navesti v delovnem programu.
Predlog spremembe 43
Predlog uredbe
Uvodna izjava 56
(56)  Finančne interese Unije in drugih članov Skupnega podjetja bi bilo treba v celotnem ciklu odhodkov varovati s sorazmernimi ukrepi, vključno s preprečevanjem, odkrivanjem in preiskovanjem nepravilnosti, povračilom izgubljenih, neupravičeno izplačanih ali nepravilno porabljenih sredstev ter po potrebi z uporabo upravnih in denarnih kazni v skladu z Uredbo (EU, Euratom) 2018/1046.
(56)  Finančne interese Unije in drugih članov Skupnega podjetja bi bilo treba v celotnem ciklu odhodkov varovati s sorazmernimi in preprostimi ukrepi, vključno s preprečevanjem, odkrivanjem in preiskovanjem nepravilnosti, povračilom izgubljenih, neupravičeno izplačanih ali nepravilno porabljenih sredstev ter po potrebi z uporabo upravnih in denarnih kazni v skladu z Uredbo (EU, Euratom) 2018/1046.
Predlog spremembe 44
Predlog uredbe
Uvodna izjava 57
(57)  Skupno podjetje bi moralo delovati odprto in pregledno ter pravočasno zagotavljati vse ustrezne informacije ter spodbujati svoje dejavnosti, vključno z dejavnostmi obveščanja in razširjanja informacij širši javnosti. Poslovnik organov Skupnega podjetja bi bilo treba objaviti.
(57)  Skupno podjetje bi moralo delovati preprosto, prožno, odprto in pregledno ter pravočasno zagotavljati vse ustrezne informacije ter spodbujati svoje dejavnosti, vključno z dejavnostmi obveščanja in razširjanja informacij širši javnosti. Poslovnik organov Skupnega podjetja bi bilo treba objaviti.
Predlog spremembe 45
Predlog uredbe
Uvodna izjava 58
(58)  Zaradi poenostavitve bi bilo treba za vse strani zmanjšati upravno breme. Izogibati bi se bilo treba dvojnim revizijam ter nesorazmernemu dokumentiranju in poročanju.
(58)  Zaradi poenostavitve bi bilo treba za vse strani zmanjšati upravno breme, zlasti za Skupno podjetje in njegove upravičence. Izogibati bi se bilo treba dvojnim revizijam ter nesorazmernemu dokumentiranju in poročanju. Skupno podjetje bi moralo zagotoviti ugoden okvir za podporo sodelujočih držav. Da bi čim bolj povečali učinek posrednih ukrepov, bi bilo treba pri upravljanju finančnih prispevkov sodelujočih držav upoštevati posebnosti Skupnega podjetja s tristranskim modelom.
Predlog spremembe 46
Predlog uredbe
Uvodna izjava 61
(61)  Notranji revizor Komisije bi moral imeti v zvezi s Skupnim podjetjem enaka pooblastila, kot jih ima v zvezi s Komisijo.
(61)  Notranji revizor Komisije bi moral imeti v zvezi s Skupnim podjetjem enaka pooblastila, kot jih ima v zvezi s Komisijo, pri tem pa bi se moral izogibati povečanju upravnega bremena za Skupno podjetje ali njegove upravičence.
Predlog spremembe 47
Predlog uredbe
Uvodna izjava 62
(62)  Komisiji, Skupnemu podjetju, Računskemu sodišču, Evropskemu uradu za boj proti goljufijam (OLAF) in Evropskemu javnemu tožilstvu (EJT) bi bilo treba za izvajanje revizij in preiskav v zvezi z nepovratnimi sredstvi, pogodbami in sporazumi, ki jih podpiše Skupno podjetje, zagotoviti dostop do vseh potrebnih informacij in prostorov.
(62)  Komisiji, Skupnemu podjetju, Računskemu sodišču, Evropskemu uradu za boj proti goljufijam (OLAF) in Evropskemu javnemu tožilstvu (EJT) bi bilo treba za izvajanje revizij in preiskav v zvezi z nepovratnimi sredstvi, pogodbami in sporazumi, ki jih podpiše Skupno podjetje, zagotoviti dostop do vseh potrebnih informacij in prostorov, hkrati pa si prizadevati za čim večje upravne poenostavitve za upravičence in za zmanjšanje njihovega upravnega bremena.
Predlog spremembe 48
Predlog uredbe
Člen 2 – odstavek 1 – točka 2
(2)  „čas dostopa“ pomeni čas uporabe superračunalnika, ki se da na voljo uporabniku ali skupini uporabnikov za izvajanje njihovih računalniških programov;
(2)  „čas dostopa“ pomeni čas uporabe superračunalnika, ki se s preglednim in odprtim postopkom da na voljo uporabniku ali skupini uporabnikov za izvajanje njihovih računalniških programov;
Predlog spremembe 49
Predlog uredbe
Člen 2 – odstavek 1 – točka 4
(4)  „center odličnosti“ v visokozmogljivostnem računalništvu pomeni pobudo za spodbujanje uporabe prihodnjih izjemno visokih računalniških zmogljivosti, ki uporabniškim skupnostim v sodelovanju z drugimi deležniki visokozmogljivostnega računalništva omogoča razširitev obstoječih vzporednih kod na zmogljivosti na eksaravni in zmogljivosti v izjemnem obsegu;
(4)  „center odličnosti“ v visokozmogljivostnem računalništvu pomeni skupno pobudo, izbrano na podlagi odprtega, preglednega in konkurenčnega razpisa za zbiranje predlogov, za spodbujanje uporabe prihodnjih izjemno visokih računalniških zmogljivosti, ki uporabniškim skupnostim v sodelovanju z drugimi deležniki visokozmogljivostnega računalništva omogoča razširitev obstoječih vzporednih kod na zmogljivosti na eksaravni in zmogljivosti v izjemnem obsegu;
Predlog spremembe 50
Predlog uredbe
Člen 2 – odstavek 1 – točka 5
(5)  „sooblikovanje“ je skupni pristop med dobavitelji tehnologije in uporabniki, ki sodelujejo v ponavljajočem se postopku načrtovanja za razvoj novih tehnologij, aplikacij in sistemov;
(5)  „sooblikovanje“ je skupni pristop med dobavitelji tehnologije in uporabniki, ki sodelujejo v ponavljajočem se postopku načrtovanja za razvoj novih tehnologij, aplikacij, sistemov, storitev, spretnosti in kompetenc;
Predlog spremembe 51
Predlog uredbe
Člen 2 – odstavek 1 – točka 6
(6)  „strokovni center“ v visokozmogljivostnem računalništvu pomeni pravni subjekt s sedežem v sodelujoči državi, ki uporabnikom iz industrije, vključno z MSP, iz akademskih krogov in javnih uprav na zahtevo zagotavlja dostop do superračunalnikov in najnovejših tehnologij, orodij, aplikacij in storitev visokozmogljivostnega računalništva, ponuja pa tudi strokovno znanje, spretnosti, usposabljanje, mreženje in ozaveščanje;
(6)  „strokovni center Unije“ v visokozmogljivostnem računalništvu pomeni pravni subjekt Unije, izbran na podlagi odprtega in preglednega postopka, s sedežem v sodelujoči državi, ki uporabnikom iz industrije, zlasti malim in srednjim podjetjem in zagonskim podjetjem, iz akademskih krogov in javnih uprav na zahtevo zagotavlja dostop do superračunalnikov in najnovejših tehnologij, orodij, aplikacij in storitev visokozmogljivostnega računalništva, ponuja pa tudi strokovno znanje, spretnosti, usposabljanje, mreženje in ozaveščanje;
Predlog spremembe 52
Predlog uredbe
Člen 2 – odstavek 1 – točka 16
(16)  „industrijski superračunalnik“ pomeni superračunalnik, posebej zasnovan v skladu z zahtevami glede varnosti, zaupnosti in celovitosti podatkov za industrijske uporabnike, ki so zahtevnejši od znanstvenih uporabnikov;
(16)  „industrijski superračunalnik“ pomeni vsaj superračunalnik srednjega razreda, posebej zasnovan v skladu z zahtevami glede varnosti, zaupnosti in celovitosti podatkov za industrijske uporabnike, ki so zahtevnejši od znanstvenih uporabnikov;
Predlog spremembe 53
Predlog uredbe
Člen 2 – odstavek 1 – točka 19 a (novo)
(19a)  „večletni strateški program“ pomeni dokument, ki določa strategijo in načrte za doseganje ciljev Skupnega podjetja;
Predlog spremembe 54
Predlog uredbe
Člen 2 – odstavek 1 – točka 20
(20)  „nacionalni strokovni center za visokozmogljivostno računalništvo“ pomeni pravni subjekt s sedežem v sodelujoči državi, ki je država članica, pridružen nacionalnemu centru na področju superračunalništva te države članice, ki uporabnikom iz industrije, vključno z MSP, ter akademskih krogov in javnih uprav na zahtevo zagotavlja dostop do superračunalnikov in najnovejših tehnologij, orodij, aplikacij in storitev visokozmogljivostnega računalništva, ponuja pa tudi strokovno znanje, spretnosti, usposabljanje, mreženje in ozaveščanje;
(20)  „nacionalni strokovni center za visokozmogljivostno računalništvo“ pomeni pravni subjekt ali konzorcij pravnih subjektov, izbranih na podlagi odprtega in preglednega postopka, s sedežem v sodelujoči državi, ki je država članica, pridružen nacionalnemu centru na področju superračunalništva te države članice, ki uporabnikom iz industrije, zlasti malim in srednjim ter zagonskim podjetjem, ter akademskih krogov in javnih uprav na zahtevo zagotavlja dostop do superračunalnikov in najnovejših tehnologij, orodij, aplikacij in storitev visokozmogljivostnega računalništva, ponuja pa tudi strokovno znanje, spretnosti, usposabljanje, mreženje in ozaveščanje;
Predlog spremembe 55
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 1
(1)  Poslanstvo Skupnega podjetja bo v Uniji razvijati, vzpostavljati, razširjati in ohranjati ekosistem vrhunske združene, varne in hiperpovezane infrastrukture superračunalništva, kvantnega računalništva, storitev in podatkov; podpreti proizvodnjo inovativnih in konkurenčnih superračunalniških sistemov na podlagi dobavne verige, ki bo zagotovila sestavne dele, tehnologije in znanje, s katerimi se bo omejilo tveganje motenj, ter razvoj širokega nabora aplikacij, optimiziranih za te sisteme; in razširiti uporabo te superračunalniške infrastrukture na veliko število javnih in zasebnih uporabnikov ter podpreti razvoj ključnih znanj in spretnosti za evropsko znanost in industrijo.
(1)  Poslanstvo Skupnega podjetja bo v Uniji razvijati, vzpostavljati, razširjati in ohranjati ekosistem vrhunske združene, varne in hiperpovezane infrastrukture superračunalništva, kvantnega računalništva, storitev in podatkov ter s tem prispevati k doseganju vodilnega položaja Unije v svetu na znanstvenem in digitalnem področju in v industriji; podpreti razvoj, uvedbo in delovanje, po možnosti v Uniji, inovativnih in konkurenčnih superračunalniških sistemov na podlagi dobavne verige, ki bo zagotovila kritične surovine in najsodobnejše sestavne dele, tehnologije in znanje, s katerimi se bo omejilo tveganje motenj, ter razvoj širokega nabora aplikacij, optimiziranih za te sisteme na podlagi načel zaupanja, odprtosti, varnosti, interoperabilnosti in prenosljivosti; in razširiti uporabo te superračunalniške infrastrukture na veliko število javnih in zasebnih uporabnikov v Uniji, s posebnim poudarkom na malih in srednjih ter zagonskih podjetjih, tudi tistih v fazi raziskav in razvoja, ter podpreti razvoj naprednih digitalnih spretnosti, kompetenc in znanj za evropsko družbo, znanost in industrijo.
Predlog spremembe 56
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 2 – točka a
(a)  prispevati k izvajanju Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa in zlasti člena 3 te uredbe, katere cilji so zagotavljati znanstveni, gospodarski, okoljski, tehnološki in družbeni vpliv z naložbami Unije v raziskave in inovacije, da bi se okrepila znanstvena in tehnološka podlaga Unije, izpolnile strateške prednostne naloge Unije, prispevalo k uresničevanju ciljev in politik EU ter spopadanju z globalnimi izzivi, vključno s cilji trajnostnega razvoja, ob upoštevanju načel Agende 2030 in Pariškega sporazuma;
(a)  prispevati k izvajanju Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa in zlasti člena 3 te uredbe, katere cilji so zagotavljati znanstveni, gospodarski, okoljski, tehnološki in družbeni vpliv z naložbami Unije v raziskave in inovacije, da bi se okrepila znanstvena in tehnološka podlaga Unije, izpolnile strateške prednostne naloge Unije, prispevalo k uresničevanju ciljev in politik EU, vključno s tistimi, ki so povezani z evropskim zelenim dogovorom, evropskim načrtom za okrevanje, evropsko strategijo za podatke ter strategijami za digitalizacijo, mala in srednja podjetja in industrijo ter doseganje strateške avtonomije Evrope ob ohranjanju odprtega gospodarstva, pospeševanju družbenega, ekološkega in gospodarskega prehoda in spopadanju z globalnimi izzivi ter obravnavanju ciljev trajnostnega razvoja, ob upoštevanju načel Agende 2030 in Pariškega sporazuma;
Predlog spremembe 57
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 2 – točka b
(b)  razviti tesno sodelovanje in zagotoviti usklajevanje z drugimi evropskimi partnerstvi, tudi prek skupnih razpisov, ter hkrati iskati sinergije z zadevnimi dejavnostmi in programi na ravni Unije ter nacionalni in regionalni ravni, zlasti s tistimi, ki podpirajo uvajanje inovativnih rešitev, izobraževanje in regionalni razvoj, kjer je to primerno;
(b)  razviti tesno sodelovanje in zagotoviti sinergije in usklajevanje z drugimi evropskimi partnerstvi, tudi prek skupnih razpisov, ter hkrati iskati zaporedne, vzporedne in celostne sinergije z zadevnimi dejavnostmi in programi na ravni Unije ter nacionalni, regionalni in lokalni ravni, zlasti s tistimi, ki podpirajo uvajanje inovativnih rešitev, platforme za modeliranje, izobraževanje in regionalni razvoj, kjer je to primerno;
Predlog spremembe 58
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 2 – točka c
(c)  v Uniji razvijati, vzpostavljati, razširjati in ohranjati vrhunsko integrirano in hiperpovezano superračunalniško in podatkovno infrastrukturo, usmerjeno v povpraševanje in potrebe uporabnikov;
(c)  v Uniji razvijati, vzpostavljati, razširjati in ohranjati vrhunsko integrirano in hiperpovezano superračunalniško in podatkovno infrastrukturo, usmerjeno v povpraševanje in potrebe uporabnikov, ki pomaga krepiti strateško avtonomijo Unije;
Predlog spremembe 59
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 2 – točka d
(d)  združiti hiperpovezano superračunalniško in podatkovno infrastrukturo ter jo povezati z evropskimi podatkovnimi prostori in ekosistemom v oblaku za zagotavljanje računalniških in podatkovnih storitev širokemu krogu javnih in zasebnih uporabnikov v Evropi;
(d)  združiti hiperpovezano superračunalniško in podatkovno infrastrukturo, prek visokokakovostne omrežne infrastrukture v vseh državah članicah, ter jo povezati z evropskimi podatkovnimi prostori, predvsem z evropskim zdravstvenim podatkovnim prostorom, da bi zagotovili razpoložljivost velikih, visokokakovostnih zbirk zdravstvenih podatkov, in ekosistemom v oblaku za zagotavljanje računalniških in podatkovnih storitev širokemu krogu javnih in zasebnih uporabnikov v Evropi po načelih zaupanja, odprtosti, varnosti, interoperabilnosti in prenosljivosti;
Predlog spremembe 60
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 2 – točka d a (novo)
(da)  spodbuja znanstveno odličnost ter podpira uvajanje in sistematično uporabo rezultatov raziskav in inovacij, pridobljenih v Uniji;
Predlog spremembe 61
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 2 – točka e
(e)  nadalje razvijati in podpirati visoko konkurenčen in inovativen superračunalniški in podatkovni ekosistem v Evropi, ki prispeva k stalni in tehnološki avtonomiji Unije v digitalnem gospodarstvu, imeti zmožnost samostojno razvijati računalniške tehnologije in arhitekture ter izvesti njihovo integracijo v vodilne računalniške sisteme in napredne aplikacije, optimizirane za te sisteme;
(e)  nadalje razvijati in podpirati visoko konkurenčen, socialen, trajnosten, energetsko učinkovit in inovativen, medsebojno povezan, interoperabilen in varen superračunalniški in podatkovni ekosistem v Evropi, ki prispeva k znanstvenemu in tehnološkemu vodilnemu položaju in stalni strateški avtonomiji Unije v digitalnem prehodu ob zmanjševanju odvisnosti od tuje tehnologije, predvsem pri elementih kritične infrastrukture, ter ob hkratnem ohranjanju odprtega gospodarstva, ki bo ohranilo vodilno vlogo na svetovni ravni na področju aplikacij visokozmogljivostnega računalništva in bo sposobno samostojno razvijati in imeti v lasti lastne vrhunske računalniške tehnologije in arhitekture ter izvesti njihovo integracijo v vodilne računalniške sisteme in napredne aplikacije, optimizirane za te sisteme;
Predlog spremembe 62
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 2 – točka f
(f)  razširiti uporabo superračunalniških storitev ter razvoj ključnih znanj in spretnosti, potrebnih za evropsko znanost in industrijo.
(f)  spodbujati, omogočati in razširiti uporabo superračunalniških storitev v vseh sektorjih ter prispevati k razvoju naprednih digitalnih spretnosti, kompetenc in znanj, ki jih evropska znanost, družba, gospodarstvo, okolje in industrija potrebujejo za avtonomnost in vodilno vlogo na svetovni ravni, s poudarkom na krepitvi udeležbe žensk in deklet na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike z njihovim vključevanjem in zaposlovanjem na zadevnih področjih ter z zmanjševanjem razlik med spoloma v digitalnem sektorju.
Predlog spremembe 63
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 3
(3)  Skupno podjetje prispeva k varovanju interesov Unije pri nakupu superračunalnikov in podpori razvoju tehnologij, sistemov in aplikacij visokozmogljivostnega računalništva. Omogoča pristop sooblikovanja za nakup vrhunskih superračunalnikov, hkrati pa varuje zanesljivost dobavne verige za kupljene tehnologije in sisteme. S podpiranjem razvoja tehnologij in aplikacij, pri čemer se krepi evropska dobavna veriga za tehnologije visokozmogljivostnega računalništva, in spodbujanjem njihove integracije v superračunalniške sisteme, ki obravnavajo številne družbene in industrijske potrebe, prispeva k tehnološki avtonomiji Unije.
(3)  Skupno podjetje prispeva k varovanju interesov Unije pri nakupu superračunalnikov in podpori razvoju vrhunskih tehnologij, sistemov in aplikacij visokozmogljivostnega računalništva. Omogoča pristop sooblikovanja za nakup vrhunskih superračunalnikov, hkrati pa varuje zanesljivost dobavne verige za kupljene tehnologije in sisteme in zagotavlja najvišje standarde kibernetske varnosti, ki se uporabljajo za superračunalnike. S podpiranjem razvoja tehnologij in aplikacij, pri čemer se krepi evropska dobavna veriga za energijsko učinkovite tehnologije visokozmogljivostnega računalništva, in spodbujanjem njihove integracije v superračunalniške sisteme, ki obravnavajo številne družbene in industrijske potrebe, prispeva k strateški avtonomiji Unije ob hkratnem ohranjanju odprtega gospodarstva, predvsem na kritičnih področjih, z namenom povečanja konkurenčnosti evropske industrije. Skupno podjetje podpira vodilno vlogo Evrope v svetu v različnih panogah, predvsem tistih z visoko dodano vrednostjo ter tehnološko intenzivnimi proizvodi in storitvami, da se zagotovijo ključni sestavni deli, tehnologija ter znanja in spretnosti, s katerimi bi lahko zapolnili tehnološko vrzel v tretjih državah.
Predlog spremembe 64
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 3 a (novo)
(3a)  Skupno podjetje izvaja svoje naloge in cilje na jasen, preprost in prožen način, da bi povečalo privlačnost za industrijo, MSP in vse ustrezne deležnike.
Predlog spremembe 65
Predlog uredbe
Člen 3 – odstavek 3 b (novo)
(3b)  Skupno podjetje čim bolj zmanjša vsa tveganja, povezana z obravnavo. hranjenjem in obdelavo osebnih podatkov superračunalniških infrastrukturah in spoštuje določbe Uredbe (EU) 2016/679 in drugo ustrezno zakonodajo Unije. Prav tako zagotovi, da so visokozmogljivostni računalniki dostopni izključno le subjektom, ki izpolnjujejo ista pravila, in da so njegova sredstva na voljo znanstvenikom iz vseh sodelujočih držav.
Predlog spremembe 66
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka b
(b)  infrastrukturni steber, ki vključuje dejavnosti za pridobitev, uvajanje in upravljanje varne, hiperpovezane vrhunske infrastrukture superračunalništva in kvantnega računalništva ter podatkovne infrastrukture, vključno s spodbujanjem prevzemanja in sistematično uporabo rezultatov s področja raziskav in inovacij, ki so ustvarjeni v Uniji;
(b)  infrastrukturni steber, ki vključuje dejavnosti za pridobitev, nadgradnjo, uvajanje in upravljanje varne, hiperpovezane vrhunske infrastrukture superračunalništva in kvantnega računalništva ter evropske podatkovne infrastrukture, vključno z nadgradnjo obstoječe infrastrukture in s spodbujanjem prevzemanja in sistematično uporabo rezultatov s področja raziskav in inovacij znotraj Unije, ki jih je ustvarilo Skupno podjetje.
Predlog spremembe 67
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka c – uvodni del
(c)  združitev stebra superračunalniških storitev, ki zajema vse dejavnosti za zagotavljanje dostopa v celotni EU do združenih, varnih superračunalniških in podatkovnih virov in storitev po vsej Evropi za raziskovalno in znanstveno skupnost, industrijo (vključno z MSP) in javni sektor. To vključuje zlasti:
(c)  združitev stebra superračunalniških storitev, ki zajema vse dejavnosti za zagotavljanje dostopa do združenih, varnih superračunalniških in podatkovnih virov in storitev po vsej Evropi za raziskovalno in znanstveno skupnost, industrijo (predvsem mala in srednja podjetja) in javni sektor, med drugim v sodelovanju s Partnerstvom za napredno računalništvo v Evropi in omrežjem GÉANT. To vključuje zlasti:
Predlog spremembe 68
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka c – točka i
(i)  podporo medsebojnemu povezovanju virov visokozmogljivostnega računalništva in kvantnega računalništva ter podatkovnih virov, ki so v celoti ali delno v lasti Skupnega podjetja EuroHPC ali pa jih sodelujoče države prostovoljno dajo na voljo;
(i)  podporo medsebojnemu povezovanju virov visokozmogljivostnega računalništva in kvantnega računalništva ter podatkovnih virov, ki so v celoti ali delno v lasti Skupnega podjetja EuroHPC ali pa jih sodelujoče države ali države opazovalke prostovoljno dajo na voljo;
Predlog spremembe 69
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka c – točka ii
(ii)  podporo medsebojnemu povezovanju podatkovnih infrastruktur superračunalništva in kvantnega računalništva s skupnimi evropskimi podatkovnimi prostori Unije in združenimi, varnimi infrastrukturami v oblaku;
(ii)  podporo medsebojnemu povezovanju in interoperabilnosti infrastruktur superračunalništva in kvantnega računalništva s skupnimi evropskimi podatkovnimi prostori Unije in združenimi, varnimi infrastrukturami v oblaku in podatkovnimi infrastrukturami z izrecnimi zahtevami glede kibernetske varnosti, odprtih podatkov in prenosljivosti podatkov ter, kjer je mogoče, z uporabo odprtokodne programske in strojne opreme, brez ogrožanja varstva podatkov in zasebnosti;
Predlog spremembe 70
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka c – točka iii
(iii)  podporo razvoju, pridobitvi in upravljanje platforme za nemoteno združitev in varno zagotavljanje storitvene in podatkovne infrastrukture superračunalništva in kvantnega računalništva z vzpostavitvijo enotne dostopne točke za vse superračunalniške ali podatkovne storitve, ki jih upravlja Skupno podjetje, s čimer se vsakemu uporabniku zagotovi ena vstopna točka;
(iii)  podporo razvoju, pridobitvi in upravljanje platforme za nemoteno združitev in varno zagotavljanje storitvene in podatkovne infrastrukture superračunalništva in kvantnega računalništva z vzpostavitvijo enotne dostopne točke za vse superračunalniške ali podatkovne storitve, ki jih upravlja Skupno podjetje, s čimer se vsakemu uporabniku zagotovi ena vstopna točka ter vzpostavitev učinkovitega programa za obvladovanje ranljivosti in sredstva za izmenjavo podatkov, ki uporabnikom visokozmogljivih računalniških virov omogoča prenos in izmenjavo njihovih podatkov ter razpravo o njih.
Predlog spremembe 71
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka d – uvodni del
(d)  tehnološki steber, ki obravnava dejavnosti za podporo ambicioznega programa za raziskave in inovacije za razvoj vrhunskega, konkurenčnega in inovativnega superračunalniškega ekosistema, ki obravnava strojne in programske tehnologije, ter njihovo integracijo v računalniške sisteme, ki zajemajo celotno znanstveno in industrijsko vrednostno verigo, za zagotavljanje tehnološke avtonomije Unije. Poudarek je na energetsko učinkovitih tehnologijah visokozmogljivostnega računalništva. Dejavnosti bodo med drugim obravnavale:
(d)  tehnološki steber, ki obravnava ambiciozne raziskovalne in inovacijske dejavnosti za razvoj vrhunskega, konkurenčnega, zaupanja vrednega, trajnostnega in inovativnega superračunalniškega ekosistema po vsej Uniji, ki obravnava strojne in programske tehnologije, ter njihovo integracijo v računalniške sisteme, ki zajemajo celotno znanstveno in industrijsko vrednostno verigo od raziskav do izdelave prototipov do pilotne in demonstracijske faze, za zagotavljanje strateške avtonomije ob hkratnem ohranjanju odprtega gospodarstva Unije in krepitvi njenih raziskovalnih zmogljivosti. Zaupanja vredno superračunalništvo zahteva oblikovanje varnostnih, pravnih, etičnih, varnostnih in interoperabilnih standardov za preprečevanje pristranskosti. Izvajanje stebra prispeva k razvoju ustreznih evropskih industrijskih sektorjev, tako da lahko zajamejo vso proizvodno verigo (oblikovanje, proizvodnja, izvajanje in uporaba), pri tem pa se ustrezno upošteva poraba energije in na prvo mesto podstavi energetsko najučinkovitejša tehnologija visokozmogljivostnega računalništva, s posebnim poudarkom na rešitvah, ki temeljijo na obnovljivih virih energije. Dejavnosti bodo med drugim obravnavale:
Predlog spremembe 72
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka d – točka i
i)  mikroprocesorske komponente z majhno porabo in povezane tehnologije, kot so novi algoritmi, programske kode, orodja in okolja;
(i)  mikroprocesorske komponente z majhno porabo, energijsko učinkovito nanoelektroniko, ki povečuje zmogljivost, in sorodne tehnologije, kot so novi algoritmi, programske kode, orodja, rešitve vmesne programske opreme ter vzporedne rešitve za programiranje in optimizacijo računalniških virov ter okolja;
Predlog spremembe 73
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka d – točka iii
iii)  tehnologije in sisteme za medsebojno povezovanje in upravljanje klasičnih superračunalniških sistemov z drugimi, pogosto dopolnilnimi računalniškimi tehnologijami, kot je nevromorfno ali kvantno računalništvo, ter zagotavljale njihovo učinkovito delovanje;
(iii)  tehnologije, sisteme in algoritme za medsebojno povezovanje in upravljanje klasičnih superračunalniških sistemov z drugimi, pogosto dopolnilnimi računalniškimi tehnologijami, kot je nevromorfno, kvantno računalništvo ali druge nastajajoče tehnologije, ter zagotavljale njihovo varno in zanesljivo delovanje;
Predlog spremembe 74
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka d – točka iii a (novo)
(iiia)  raziskovalne in inovacijske dejavnosti za nenehno izboljševanje zmogljivosti sistemov strojne opreme za superračunalništvo, tehnološki razvoj sistemov strojne opreme za superračunalništvo nizke moči in razvoj naslednje generacije tehnologije čipov.
Predlog spremembe 75
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka e – uvodni del
(e)  steber uporabe, ki obravnava dejavnosti za doseganje in ohranjanje evropske odličnosti v ključnih računalniških in podatkovnih aplikacijah ter kode za znanost, industrijo (vključno z MSP) in javni sektor, kar vključuje:
(e)  steber uporabe, ki obravnava dejavnosti za doseganje in ohranjanje evropske odličnosti in vodilnega položaja v ključnih računalniških in podatkovnih aplikacijah ter kode za znanost, industrijo (predvsem mala in srednja ter zagonska podjetja) in javni sektor, pri čemer se posebna pozornost nameni geografski raznolikosti in uravnoteženi zastopanosti spolov, kar vključuje:
Predlog spremembe 76
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka e – točka i
i)  aplikacije za javne in zasebne uporabnike, ki izkoriščajo zmogljivosti vrhunskih superračunalnikov, in njihovo zbliževanje z naprednimi digitalnimi tehnologijami, kot so umetna inteligenca, visokozmogljivostna podatkovna analiza, tehnologije v oblaku itd., s sooblikovanjem, razvojem in optimizacijo obsežnih in nastajajočih vodilnih kod in aplikacij na trgu, ki jih omogoča visokozmogljivostno računalništvo;
(i)  razvoj aplikacij, algoritmov in programske opreme za javne in zasebne uporabnike, ki izkoriščajo zmogljivosti vrhunskih superračunalnikov, in njihovo zbliževanje z naprednimi digitalnimi tehnologijami, kot so umetna inteligenca, računalniško modeliranje in simulacije, aplikacije za večjo zasebnost, visokozmogljivostne podatkovne analize, tehnologije v oblaku, kvantno računalništvo itd., s sooblikovanjem, razvojem in optimizacijo obsežnih in nastajajočih vodilnih kod in aplikacij na trgu, ki jih omogoča visokozmogljivostno računalništvo, potencialno tudi z modeli odprtega sodelovanja, na primer odprto kodo;
Predlog spremembe 77
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka e – točka ii
ii)  podporo, med drugim, centrom odličnosti na področju aplikacij visokozmogljivostnega računalništva ter obsežnih pilotnih demonstracijskih in preskuševalnih naprav, ki temeljijo na visokozmogljivostnem računalništvu ter so namenjene aplikacijam in storitvam na podlagi velepodatkov na različnih znanstvenih in industrijskih področjih;
(ii)  podporo, med drugim, centrom odličnosti na področju aplikacij visokozmogljivostnega računalništva ter obsežnih pilotnih demonstracijskih in preskuševalnih naprav, ki temeljijo na visokozmogljivostnem računalništvu ter so namenjene aplikacijam in storitvam na podlagi velepodatkov na različnih znanstvenih, okoljskih in industrijskih področjih, pri čemer se izključijo osebni podatki in dejavnosti, ki povzročijo deanonimizacijo osebnih podatkov;
Predlog spremembe 78
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka f
(f)  steber za razširitev uporabe ter znanja in spretnosti, ki si prizadeva spodbujati odličnost v superračunalništvu, kvantnem računalništvu, rabi podatkov ter znanju in spretnostih, ob upoštevanju sinergij z drugimi programi in instrumenti, zlasti s programom za digitalno Evropo, razširiti znanstveno in industrijsko uporabo superračunalniških virov in podatkovnih aplikacij ter spodbujati industrijski dostop in uporabo superračunalniške in podatkovne infrastrukture za inovacije, prilagojene industrijskim potrebam, in zagotoviti Evropi vodilno znanstveno skupnost in usposobljeno delovno silo za vodilni položaj v znanosti in digitalno preobrazbo industrije, vključno s podporo in povezovanjem nacionalnih strokovnih centrov za visokozmogljivostno računalništvo in centrov odličnosti za visokozmogljivostno računalništvo;
(f)  steber za razširitev uporabe ter znanja in spretnosti, ki si prizadeva spodbujati odličnost ter razvijati in spretnosti, sposobnosti in kompetence v superračunalništvu, kvantnem računalništvu, rabi podatkov ter znanju in spretnostih, vključno z usposobljenostjo za pripravo razpisov iz te uredbe, ob upoštevanju sinergij z drugimi programi in instrumenti, zlasti s programom za digitalno Evropo, razširiti znanstveno in industrijsko uporabo, predvsem v malih, srednjih in zagonskih podjetjih, superračunalniških virov in podatkovnih aplikacij ter spodbujati industrijski dostop in uporabo superračunalniške in podatkovne infrastrukture za inovacije, prilagojene industrijskim potrebam, in zagotoviti Evropi vodilno znanstveno skupnost in usposobljeno delovno silo za vodilni položaj v znanosti in digitalno preobrazbo industrije, vključno s podporo in povezovanjem nacionalnih strokovnih centrov za visokozmogljivostno računalništvo in centrov odličnosti za visokozmogljivostno računalništvo; vse dejavnostih v okviru tega stebra bi morale upoštevati raznolikost spolov in potrebo po povečanju udeležbe žensk, tudi z oblikovanjem posebnih programov za zmanjšanje dodatnih ovir, s katerimi se soočajo, ter hkrati zagotavljati, da bo poznavanje aplikacij in strokovno znanje v Uniji geografsko čim širše. Konkretni ukrepi za vse našteto lahko zajemajo:
Predlog spremembe 79
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka f – točka i (novo)
(i)  opredelitev nabora poklicnih poti in zaposlitev, ki vključujejo uporabo visokozmogljivostnega računalništva v resničnem okolju, hekatone visokozmogljivostnega računalništva in potrebne veščine, da se Skupnemu podjetju EuroHPC pomaga pri spodbujanju trajnostne rasti v Evropi, in sicer z zagotavljanjem ustreznih raziskovalnih in aplikacijskih problemov, ki temeljijo na nalogah, s financiranjem pripravništva in štipendij, na primer za magistrske programe na področju visokozmogljivostnega in klasičnega računalništva, ter s partnerstvi z industrijo in akademsko skupnostjo;
Predlog spremembe 80
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka f – točka ii (novo)
(ii)  sodelovanje z akademsko skupnostjo in vodilnimi v poslovnem sektorju, da se opišejo in razvijejo učni načrti, ki bodo izobrazili nove strokovnjake za superračunalništvo in kvantno računalništvo s potrebnimi veščinami in inženirskim znanjem;
Predlog spremembe 81
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka f – točka iii (novo)
(iii)  sodelovanje z vodilnimi v računalniških in izobraževalnih skupnostih za prilagoditev in preskušanje novih, prožnejših metod izobraževanja in razvoja delovne sile, ki bodo omogočale hiter napredek v znanju in poklicni prehod na delovna mesta, povezana z visokozmogljivostnim računalništvom;
Predlog spremembe 82
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – točka f – točka iv (novo)
(iv)  specifično panožno usposabljanje, vključno s praktičnim usposabljanjem in reševanjem primerov iz prakse, tečaji, prilagojeni malim in srednjim podjetjem, ter podporna ponudba, kot so programi za izmenjavo osebja z raziskovalnimi in akademskimi krogi;
Predlog spremembe 83
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 2 a (novo)
(2a)  Skupno podjetje pri izvajanju dejavnosti iz odstavkov 1 in 2 nenehno namenja pozornost geografski raznolikosti in raznolikosti spolov ter vključevanju novih udeležencev na trg, kot so zagonska ter mala in srednja podjetja. Poleg tega se v vseh stebrih ustrezno upošteva dopolnjevanje z drugimi pobudami na področju superračunalništva na ravni Unije, kot sta Partnerstvo za napredno računalništvo v Evropi in omrežje GÉANT.
Predlog spremembe 84
Predlog uredbe
Člen 5 – odstavek 1 – uvodni del
(1)  Finančni prispevek Unije za Skupno podjetje, vključno z odobritvami Efte, znaša do [XXXXX] EUR, vključno z [XXXXX] EUR za upravne stroške, in vključuje:
(1)  Finančni prispevek Unije za Skupno podjetje, vključno z odobritvami Efte, znaša do [XXXXX] EUR, vključno s 5 % za upravne stroške in tehnično pomoč, in vključuje:
Predlog spremembe 85
Predlog uredbe
Člen 5 – odstavek 3
(3)  Dodatna sredstva Unije, ki dopolnjujejo prispevek iz odstavka 1, se lahko dodelijo Skupnemu podjetju za podporo dejavnostim na področju raziskav in inovacij ter uvajanja inovativnih rešitev.
(3)  Dodatna sredstva Unije, ki dopolnjujejo prispevek iz odstavka 1, se lahko dodelijo Skupnemu podjetju za podporo dejavnostim na področju raziskav in inovacij ter uvajanja inovativnih rešitev v Uniji.
Predlog spremembe 86
Predlog uredbe
Člen 5 – odstavek 6
(6)  Finančni prispevek Unije iz točke (a) odstavka 1 se uporabi za Skupno podjetje za zagotavljanje finančne podpore posrednim ukrepom, kot so opredeljeni v členu XXX uredbe o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa, kar ustreza programu za raziskave in inovacije.
(6)  Finančni prispevek Unije iz točke (a) odstavka 1 se uporabi, da lahko Skupno podjetje zagotovi finančno podporo posrednim ukrepom, kot so opredeljeni v členu XXX uredbe o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa, z odprtimi, konkurenčnimi in preglednimi postopki ter v skladu s prednostnimi nalogami iz programa za raziskave in inovacije.
Predlog spremembe 87
Predlog uredbe
Člen 5 – odstavek 7
(7)  Finančni prispevek Unije iz točke (b) odstavka 1 se uporabi za krepitev zmogljivosti po vsej Uniji, vključno s pridobitvijo in upravljanjem visokozmogljivostnih računalnikov, kvantnih računalnikov ali kvantnih simulatorjev, združevanje storitvene in podatkovne infrastrukture visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva in razširitev njene uporabe ter razvoj naprednih znanj in spretnosti ter usposabljanja.
(7)  Finančni prispevek Unije iz točke (b) odstavka 1 se uporabi za krepitev zmogljivosti po vsej Uniji, vključno s pridobitvijo, nadgradnjo zgolj superračunalnikov Skupnega podjetja in upravljanjem visokozmogljivostnih računalnikov, kvantnih računalnikov ali kvantnih simulatorjev, združevanje storitvene in podatkovne infrastrukture visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva in razširitev njene uporabe ter razvoj naprednih znanj in spretnosti ter usposabljanja, ki bo dostopno tudi državljanom na geografsko izoliranih in prikrajšanih območjih ter bo ustrezno upoštevalo potrebo po izboljšanju enakosti spolov.
Predlog spremembe 88
Predlog uredbe
Člen 5 – odstavek 8
(8)  Finančni prispevek Unije iz točke (c) odstavka 1 se plača iz odobritev v splošnem proračunu Unije, dodeljenih Instrumentu za povezovanje Evrope, in se uporabi za medsebojno povezovanje visokozmogljivostnih računalniških in podatkovnih virov ter izgradnjo integrirane vseevropske hiperpovezane infrastrukture visokozmogljivostnega računalništva in podatkovne infrastrukture.
(8)  Finančni prispevek Unije iz točke (c) odstavka 1 se plača iz odobritev v splošnem proračunu Unije, dodeljenih Instrumentu za povezovanje Evrope, in se uporabi za medsebojno povezovanje visokozmogljivostnih računalniških in podatkovnih virov, vzpostavljenih na evropskem ozemlju, ter izgradnjo integrirane vseevropske hiperpovezane infrastrukture visokozmogljivostnega računalništva in podatkovne infrastrukture.
Predlog spremembe 89
Člen 6 – odstavek 1
Prispevki iz programov Unije, razen tistih iz člena 5(1), ki so del sofinanciranja Unije za program, ki ga izvaja ena od sodelujočih držav, se ne upoštevajo pri izračunu najvišjega finančnega prispevka Unije iz člena 5.
Prispevki iz programov Unije, razen tistih iz člena 5(1), ki so del sofinanciranja Unije za program, ki ga izvaja ena od sodelujočih držav, se ne upoštevajo pri izračunu najvišjega finančnega prispevka Unije iz člena 5 in ne krijejo enakih stroškov.
Predlog spremembe 90
Predlog uredbe
Člen 6 – odstavek 1 a (novo)
Finančni prispevki v okviru programov, ki se sofinancirajo iz mehanizma za okrevanje in odpornost, ESRR, ESS+, ESPRA in EKSRP, se lahko štejejo za prispevek vključene države, če se spoštujejo ustrezne določbe Uredbe (EU) .../... [uredba o skupnih določbah 2021–2027] in pravila posameznih skladov.
Predlog spremembe 91
Predlog uredbe
Člen 7 – odstavek 1
(1)  Sodelujoče države prispevajo znesek, ki je najmanj enak znesku prispevka Unije iz člena 5 te uredbe, vključno do [XXXXX EUR] prispevka za upravne stroške [enako znesku prispevka Unije za upravne stroške iz člena 5 te uredbe]. Sodelujoče države se med seboj dogovorijo, kako bodo predložile svoj skupni prispevek.
(1)  Sodelujoče države prispevajo znesek, ki je najmanj enak znesku prispevka Unije iz člena 5 te uredbe, vključno do 5 % prispevka za upravne stroške in tehnično pomoč [enako znesku prispevka Unije za upravne stroške in tehnično pomoč iz člena 5 te uredbe]. Sodelujoče države se med seboj dogovorijo, kako bodo predložile svoj skupni prispevek.
Predlog spremembe 92
Predlog uredbe
Člen 7 – odstavek 1 a (novo)
(1a)  Skupno podjetje zagotovi ugoden okvir za podporo sodelujočim državam. Da bi čim bolj povečali učinek posrednih ukrepov, se pri upravljanju finančnih prispevkov sodelujočih držav upoštevajo posebnosti Skupnega podjetja s tristranskim modelom.
Predlog spremembe 93
Predlog uredbe
Člen 7 – odstavek 2
(2)  Zasebni člani Skupnega podjetja prispevajo ali poskrbijo, da njihovi subjekti v sestavi in povezani subjekti prispevajo najmanj [XXXXX] EUR k Skupnemu podjetju, vključno do [XXXXX EUR] za upravne stroške [enako 22,22 % zneska prispevka Unije za upravne stroške iz člena 5 te uredbe].
(2)  Zasebni člani Skupnega podjetja prispevajo ali poskrbijo, da njihovi subjekti v sestavi in povezani subjekti prispevajo najmanj [XXXXX] EUR k Skupnemu podjetju, vključno do 5 % za upravne stroške in tehnično pomoč [enako 22,22 % zneska prispevka Unije za upravne stroške in tehnično pomoč iz člena 5 te uredbe].
Predlog spremembe 94
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 1
(1)  Superračunalniki Skupnega podjetja EuroHPC se nahajajo v sodelujoči državi, ki je država članica. Sodelujoča država lahko gosti več kot en superračunalnik Skupnega podjetja EuroHPC le, če sta med eno in drugo pridobitvijo minili vsaj dve leti ali če superračunalnika uporabljata različni tehnologiji (klasična/kvantna).
(1)  Superračunalniki Skupnega podjetja EuroHPC se nahajajo v sodelujoči državi, ki je država članica. Sodelujoča država lahko gosti več kot en superračunalnik Skupnega podjetja EuroHPC le, če so po razpisu za prijavo interesa med datumi izbire minila vsaj štiri leta. V primeru pridobitve kvantnih računalnikov in simulatorjev ali v primeru nadgradnje superračunalnika EuroHPC s kvantnimi pospeševalniki, ki so v lasti Skupnega podjetja, se to obdobje skrajša na dve leti.
Predlog spremembe 95
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 5 – uvodni del
(5)  Upravni odbor na podlagi razpisa za prijavo interesa izbere gostiteljski subjekt iz odstavka 2 tega člena in ustrezno sodelujočo državo, v kateri ima gostiteljski subjekt sedež, oziroma ustrezni gostiteljski konzorcij, in sicer v okviru pravičnega in preglednega postopka, ki med drugim temelji na naslednjih merilih:
(5)  Upravni odbor na podlagi odprtega, poštenega in preglednega razpisa za prijavo interesa izbere gostiteljski subjekt iz odstavka 2 tega člena in ustrezno sodelujočo državo, v kateri ima gostiteljski subjekt sedež, oziroma ustrezni gostiteljski konzorcij, in sicer v okviru pravičnega in preglednega postopka, ki med drugim temelji na naslednjih merilih:
Predlog spremembe 96
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 5 – točka d
(d)  kakovosti fizične in informacijske infrastrukture gostiteljskega subjekta, njeni varnosti in povezljivosti s preostalim delom Unije;
(d)  kakovosti fizične, energetske in informacijske infrastrukture gostiteljskega subjekta, njeni varnosti in povezljivosti s preostalim delom Unije;
Predlog spremembe 97
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 5 – točka d a (novo)
(da)  zagotovitvi načrta upravljanja z energijo, ki preuči razpoložljivost ustreznega dostopa do čiste in cenovno dostopne energije, vključno z dogovori o nabavi energije iz obnovljivih virov, ter strategije za povečanje energetske učinkovitosti obratov;
Predlog spremembe 98
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 7 a (novo)
(7a)  Skupno podjetje upošteva načelo „energijska učinkovitost na prvem mestu“, da se pospešijo raziskave na področju prihrankov energije in učinkovitosti, spodbudi stalen tehnološki napredek za izboljšanje energetske učinkovitosti pri novih in obstoječih zasnovah sistemov ter dejavno raziskuje, razvija in preskuša nove pristope k energetski učinkovitosti, med drugim in predvsem pristope, ki v celoti temeljijo na obnovljivih virih energije ter zmanjšujejo emisije toplogrednih in okoljski odtis superračunalnikov.
Predlog spremembe 99
Predlog uredbe
Člen 9 – odstavek 2 – točka k
(k)  obveznost gostiteljskega subjekta, da upravnemu odboru do 31. januarja vsako leto predloži revizijsko poročilo in podatke o uporabi časa dostopa iz prejšnjega proračunskega leta;
(k)  obveznost gostiteljskega subjekta, da upravnemu odboru do 31. januarja vsako leto predloži revizijsko poročilo in podatke o uporabi časa dostopa iz prejšnjega proračunskega leta; revizijsko poročilo se objavi v roku treh mesecev po odobritvi upravnega odbora;
Predlog spremembe 100
Predlog uredbe
Člen 10 – odstavek 3
(3)  Pri izbiri dobavitelja vrhunskega superračunalnika se upošteva zanesljivost dobavne verige.
(3)  Pri izbiri dobavitelja vrhunskega superračunalnika se oceni skladnost s splošnimi sistemskimi specifikacijami, vključno s potrebami uporabnikov, in zagotovi odličnost evropskih raziskav in inovacij. Upošteva se tudi zanesljivost dobavne verige.
Predlog spremembe 101
Predlog uredbe
Člen 11 – odstavek 3
(3)  Pri izbiri dobavitelja kvantnih računalnikov in kvantnih simulatorjev se upošteva zanesljivost dobavne verige.
(3)  Pri izbiri dobavitelja kvantnih računalnikov in kvantnih simulatorjev se oceni skladnost s splošnimi sistemskimi specifikacijami, vključno s potrebami uporabnikov, in zagotovi odličnost evropskih raziskav in inovacij. Upošteva se tudi zanesljivost dobavne verige.
Predlog spremembe 102
Predlog uredbe
Člen 12 – odstavek 1
(1)  Skupno podjetje skupaj z zasebnimi člani ali konzorcijem zasebnih partnerjev pridobi superračunalnike ali particije superračunalnikov Skupnega podjetja EuroHPC, namenjene predvsem za industrijo, in je njihov lastnik ali solastnik skupaj z zasebnimi člani ali konzorcijem zasebnih partnerjev.
(1)  Skupno podjetje skupaj z zasebnimi člani ali konzorcijem zasebnih partnerjev pridobi superračunalnike najmanj srednjega razreda ali particije superračunalnikov Skupnega podjetja EuroHPC, namenjene predvsem za industrijo, in je njihov lastnik ali solastnik skupaj z zasebnimi člani ali konzorcijem zasebnih partnerjev.
Predlog spremembe 103
Predlog uredbe
Člen 12 – odstavek 3
(3)  Pri izbiri dobavitelja industrijskega superračunalnika Skupnega podjetja EuroHPC se upošteva zanesljivost dobavne verige.
(3)  Pri izbiri dobavitelja industrijskega superračunalnika Skupnega podjetja EuroHPC se oceni skladnost s splošnimi sistemskimi specifikacijami, vključno s potrebami uporabnikov. Upošteva se tudi zanesljivost dobavne verige.
Predlog spremembe 104
Predlog uredbe
Člen 13 – odstavek 2
(2)  Finančni prispevek Unije iz člena 5(1) krije do 35 % stroškov pridobitve superračunalnikov srednjega razreda. Preostale skupne stroške lastništva superračunalnikov srednjega razreda krije sodelujoča država, v kateri ima gostiteljski subjekt sedež, ali sodelujoče države v gostiteljskem konzorciju, kar se po potrebi dopolni s prispevki iz člena 6.
(2)  Finančni prispevek Unije iz člena 5(1) krije do 50 % stroškov pridobitve ter do 50 % obratovalnih stroškov superračunalnikov srednjega razreda. Preostale skupne stroške lastništva superračunalnikov srednjega razreda krije sodelujoča država, v kateri ima gostiteljski subjekt sedež, ali sodelujoče države v gostiteljskem konzorciju, kar se po potrebi dopolni s prispevki iz člena 6.
Predlog spremembe 105
Predlog uredbe
Člen 13 – odstavek 3
(3)  Pri izbiri dobavitelja superračunalnika srednjega razreda se upošteva zanesljivost dobavne verige.
(3)  Pri izbiri dobavitelja superračunalnika srednjega razreda se oceni skladnost s splošnimi sistemskimi specifikacijami, vključno s potrebami uporabnikov. Upošteva se tudi zanesljivost dobavne verige.
Predlog spremembe 106
Predlog uredbe
Člen 15 – odstavek 2
(2)  Delež časa dostopa Unije do vsakega superračunalnika srednjega razreda je neposredno sorazmeren s finančnim prispevkom Unije iz člena 5(1) k stroškom pridobitve superračunalnika in ne presega 35 % celotnega časa dostopa do superračunalnika.
črtano
Predlog spremembe 107
Predlog uredbe
Člen 15 – odstavek 5
(5)  Upravni odbor za superračunalnike Skupnega podjetja EuroHPC opredeli pravice dostopa do deleža časa dostopa, ki je na voljo Uniji.
(5)  Upravni odbor za superračunalnike Skupnega podjetja EuroHPC opredeli in objavi pravice dostopa do deleža časa dostopa, ki je na voljo Uniji.
Predlog spremembe 108
Predlog uredbe
Člen 15 – odstavek 6
(6)  Uporaba deleža časa dostopa Unije do superračunalnikov Skupnega podjetja EuroHPC je za uporabnike iz javnega sektorja iz člena 14(4) te uredbe brezplačna. Prav tako bo brezplačna za industrijske uporabnike pri uporabah za dejavnosti na področju raziskav in inovacij, ki se financirajo iz programa Obzorje Evropa ali programa za digitalno Evropo, ter po potrebi za zasebne dejavnosti MSP na področju inovacij. Vodilno načelo je, da dodelitev časa dostopa za take dejavnosti temelji na poštenem in preglednem postopku medsebojnega strokovnega pregleda, ki ga določi upravni odbor na podlagi stalno odprtih razpisov za prijavo interesa, ki jih objavi Skupno podjetje.
(6)  Uporaba deleža časa dostopa Unije do superračunalnikov Skupnega podjetja EuroHPC je za uporabnike iz javnega sektorja iz člena 14(4) te uredbe pregledna in brezplačna. Prav tako bo brezplačna za industrijske uporabnike, nevladne organizacije, študente in druge posameznike pri uporabah za dejavnosti na področju odprtih raziskav in inovacij ter po potrebi za zasebne dejavnosti malih in srednjih podjetij na področju inovacij. Vodilno načelo je, da dodelitev časa dostopa za take dejavnosti temelji na poštenem in preglednem postopku medsebojnega strokovnega pregleda, ki ga določi upravni odbor na podlagi stalno odprtih razpisov za prijavo interesa, ki jih objavi Skupno podjetje.
Predlog spremembe 109
Predlog uredbe
Člen 15 – odstavek 8
(8)  Upravni odbor opredeli posebna pravila za pogoje dostopa, ki odstopajo od vodilnih načel iz odstavka 6 tega člena. Ta se nanašajo na dodelitev časa dostopa za projekte in dejavnosti, ki jih Unija ali upravni odbor šteje za strateške.
(8)  Upravni odbor opredeli posebna in pregledna pravila za pogoje dostopa, ki odstopajo od vodilnih načel iz odstavka 6 tega člena. Ta se nanašajo na dodelitev časa dostopa za projekte in dejavnosti, ki jih Unija ali upravni odbor šteje za strateške.
Predlog spremembe 110
Predlog uredbe
Člen 15 – odstavek 9
(9)  Na zahtevo Unije izvršni direktor odobri neposreden dostop do superračunalnikov Skupnega podjetja EuroHPC za pobude, za katere Unija meni, da so bistvene za zagotavljanje zdravstvenih ali drugih ključnih nujnih podpornih storitev za javno dobro, v nujnih razmerah in razmerah kriznega upravljanja ali v primerih, ki se zdijo Uniji bistvenega pomena za njeno varnost in obrambo. Načini in pogoji za izvajanje takega dostopa se opredelijo v pogojih dostopa, ki jih sprejme upravni odbor.
(9)  Na zahtevo Unije izvršni direktor odobri neposreden dostop do superračunalnikov Skupnega podjetja EuroHPC za pobude, za katere Unija meni, da so bistvene za zagotavljanje okoljskih, zdravstvenih ali drugih ključnih nujnih podpornih storitev za javno dobro, v nujnih razmerah in razmerah kriznega upravljanja ali v primerih, ki se zdijo Uniji bistvenega pomena za njeno varnost in obrambo. Načini in pogoji za izvajanje takega dostopa se opredelijo v pogojih dostopa, ki jih sprejme upravni odbor, pri čemer se upošteva, da bodo raziskovalne in inovacijske dejavnosti izrecno osredotočene na civilne aplikacije, ob priznavanju, da obstajajo področja tehnologije z dvojno rabo.
Predlog spremembe 111
Predlog uredbe
Člen 16 – odstavek 1
(1)  Za vse industrijske uporabnike za komercialne namene veljajo posebni pogoji. Storitev za komercialno uporabo je plačljiva glede na uporabo in na podlagi tržnih cen. Višino pristojbine določi upravni odbor.
(1)  Za vse industrijske uporabnike za komercialne namene veljajo posebni pogoji. Storitev za komercialno uporabo je plačljiva glede na uporabo in na podlagi tržnih cen. Višino pristojbine določi upravni odbor, vendar ta ne predstavlja vstopne ovire, predvsem za mala in srednja podjetja.
Predlog spremembe 112
Predlog uredbe
Člen 16 – odstavek 2
(2)  Pristojbine, ki se zaračunajo za komercialno uporabo časa dostopa Unije, pomenijo prihodek v proračun Skupnega podjetja in se uporabijo za kritje operativnih stroškov Skupnega podjetja.
(2)  Pristojbine, ki se zaračunajo za komercialno uporabo časa dostopa Unije, pomenijo prihodek v proračun Skupnega podjetja in se uporabijo za kritje operativnih stroškov Skupnega podjetja in obratovalnih stroškov superračunalnikov Skupnega podjetja EuroHPC.
Predlog spremembe 113
Predlog uredbe
Člen 16 – odstavek 3
(3)  Čas dostopa, dodeljen za komercialne storitve, ne presega 20 % celotnega časa dostopa Unije do vsakega superračunalnika Skupnega podjetja EuroHPC. Upravni odbor odloča o dodelitvi časa dostopa Unije za uporabnike komercialnih storitev ob upoštevanju rezultatov spremljanja iz člena 15(10).
(3)  Čas dostopa, dodeljen za komercialne storitve, načeloma ne presega 20 % celotnega časa dostopa Unije do vsakega superračunalnika Skupnega podjetja EuroHPC. Upravni odbor odloča o največji dodelitvi časa dostopa Unije za uporabnike komercialnih storitev ob upoštevanju rezultatov spremljanja iz člena 15(10).
Predlog spremembe 114
Predlog uredbe
Člen 18 – odstavek 6
(6)  Kadrovski viri se določijo v kadrovskem načrtu Skupnega podjetja, v katerem sta navedena število začasnih delovnih mest po funkcionalni skupini in plačnem razredu ter število pogodbenih uslužbencev, izraženo v ekvivalentu polnega delovnega časa, in sicer v skladu z letnim proračunom Skupnega podjetja.
(6)  Kadrovski viri se določijo v kadrovskem načrtu Skupnega podjetja v skladu z njegovim letnim proračunom in ustrezno odražajo potrebno število uslužbencev in plačne razrede za zagotavljanje najvišjih standardov pri zaposlovanju na področju, pri čemer se navede število začasnih delovnih mest po funkcionalni skupini in plačnem razredu ter število pogodbenih uslužbencev, izraženo v ekvivalentu polnega delovnega časa.
Predlog spremembe 115
Predlog uredbe
Člen 19 – odstavek 2
(2)  Upravni odbor sprejme sklep, s katerim določi pravila o napotitvi nacionalnih strokovnjakov v Skupno podjetje in uporabi pripravnikov.
(2)  Upravni odbor sprejme sklep, s katerim določi pravila o napotitvi nacionalnih strokovnjakov v Skupno podjetje in uporabi pripravnikov, tudi o njihovem plačilu.
Predlog spremembe 116
Predlog uredbe
Člen 22 – odstavek 1
(1)  Dejavnosti Skupnega podjetja se stalno spremljajo in redno pregledujejo v skladu z njegovimi finančnimi pravili, da bi se zagotovili največji učinek in odličnost ter čim bolj učinkovita uporaba sredstev. Rezultati spremljanja in rednih pregledov se upoštevajo pri ocenjevanju Skupnega podjetja v okviru ocenjevanja programa Obzorje Evropa.
(1)  Dejavnosti Skupnega podjetja se stalno spremljajo in redno pregledujejo v skladu z njegovimi finančnimi pravili, da bi se zagotovili največji učinek in odličnost ter čim bolj učinkovita uporaba sredstev. Spremljanje in pregledovanje ne sme povečati upravnega bremena za Skupno podjetje ali za njegove upravičence. Rezultati spremljanja in rednih pregledov se upoštevajo pri ocenjevanju Skupnega podjetja v okviru ocenjevanja programa Obzorje Evropa.
Predlog spremembe 117
Predlog uredbe
Člen 22 – odstavek 3
(3)  Ocene dejavnosti skupnih podjetij se izvedejo pravočasno, da se lahko upoštevajo v splošnih vmesnih in končnih ocenjevanjih programa Obzorje Evropa in povezanem postopku odločanja, kot je določeno v členu 47 Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa.
(3)  Ocene dejavnosti skupnih podjetij se izvedejo pravočasno in brez povečanja upravnega bremena za Skupno podjetje ali njegove upravičence, da se lahko upoštevajo v splošnih vmesnih in končnih ocenjevanjih programa Obzorje Evropa in povezanem postopku odločanja, kot je določeno v členu 47 Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa.
Predlog spremembe 118
Predlog uredbe
Člen 22 – odstavek 4
(4)  Komisija izvede vmesno oceno vsakega Skupnega podjetja kot del vmesne ocene programa Obzorje Evropa, kot je določeno v členu 47 Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa. Ta ocena se izvede ob pomoči neodvisnih strokovnjakov na podlagi preglednega postopka, ko je na voljo dovolj informacij o izvajanju programa Obzorje Evropa, vendar najpozneje štiri leta po začetku izvajanja programa Obzorje Evropa. V ocenah se preuči, kako Skupno podjetje izpolnjuje svoje poslanstvo v skladu s svojimi gospodarskimi, tehnološkimi, znanstvenimi, družbenimi in političnimi cilji, vključno s cilji, povezanimi s podnebjem, ter ocenijo uspešnost, učinkovitost, ustreznost, skladnost in dodana vrednost za Unijo glede njegovih dejavnosti v okviru programa Obzorje Evropa, njegovih sinergij in dopolnjevanja z ustreznimi evropskimi, nacionalnimi in, kjer je to primerno, regionalnimi pobudami, vključno s sinergijami z drugimi deli programa Obzorje Evropa (kot so poslanstva, grozdi ali tematski/posebni programi). Posebna pozornost bo namenjena učinkom, doseženim na ravni Unije in nacionalni ravni, ob upoštevanju komponente sinergij in prilagajanja politik. V ocenah se po potrebi preučita tudi dolgoročen znanstveni, družbeni, gospodarski in za politiko pomemben vpliv Skupnega podjetja ter najučinkovitejši način izvajanja ukrepov politike za kakršen koli prihodnji ukrep, v njih pa se obravnava tudi umestitev morebitnega podaljšanja Skupnega podjetja v skupno področje evropskih partnerstev in njegove prednostne naloge politik.
(4)  Komisija izvede vmesno oceno vsakega skupnega podjetja kot del vmesne ocene programa Obzorje Evropa, kot je določeno v členu 47 Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa, in brez povečanja upravnega bremena za Skupno podjetje. Ta ocena se izvede ob pomoči neodvisnih zunanjih strokovnjakov na podlagi preglednega postopka, ko je na voljo dovolj informacij o izvajanju programa Obzorje Evropa, vendar najpozneje štiri leta po začetku izvajanja programa Obzorje Evropa. V ocenah se preuči, kako Skupno podjetje izpolnjuje svoje poslanstvo v skladu s svojimi gospodarskimi, tehnološkimi, znanstvenimi, okoljskimi, družbenimi in političnimi cilji, vključno s cilji, povezanimi s podnebjem in zdravjem, ter ocenijo uspešnost, učinkovitost, ustreznost, skladnost, celovitost in dodano vrednost za Unijo glede njegovih dejavnosti v okviru programa Obzorje Evropa, njegovih sinergij in dopolnjevanja z ustreznimi evropskimi, nacionalnimi in, kjer je to primerno, regionalnimi pobudami, vključno s sinergijami z drugimi deli programa Obzorje Evropa (kot so druga evropska partnerstva, poslanstva, grozdi ali tematski/posebni programi). Posebna pozornost bo namenjena učinkom, doseženim na ravni Unije in nacionalni ravni, ob upoštevanju komponente sinergij in prilagajanja politik. V ocenah se po potrebi preučita tudi dolgoročen znanstveni, družbeni, okoljski, gospodarski in za politiko pomemben vpliv Skupnega podjetja, ocena napredka pri obveščanju in ozaveščanju (npr. število uporabnikov) ter najučinkovitejši način izvajanja ukrepov politike za kakršen koli prihodnji ukrep, v njih pa se obravnava tudi umestitev morebitnega podaljšanja ali postopne opustitve Skupnega podjetja v skupno področje evropskih partnerstev in njegove prednostne naloge politik.
Predlog spremembe 119
Predlog uredbe
Člen 22 – odstavek 6
(6)  Komisija lahko ob pomoči zunanjih neodvisnih strokovnjakov, izbranih na podlagi preglednega postopka, opravi nadaljnja ocenjevanja tem strateškega pomena, da preuči napredek Skupnega podjetja pri zastavljenih ciljih, opredeli dejavnike, ki prispevajo k izvajanju dejavnosti, in opredeli dobre prakse. Z izvedbo teh nadaljnjih ocen v celoti upošteva upravni učinek na Skupno podjetje.
(6)  Komisija lahko ob pomoči zunanjih neodvisnih strokovnjakov, izbranih na podlagi preglednega postopka, opravi nadaljnja ocenjevanja tem strateškega pomena, da preuči napredek Skupnega podjetja pri zastavljenih ciljih, opredeli dejavnike, ki prispevajo k izvajanju dejavnosti, in opredeli dobre prakse, a brez povečanja upravnega bremena za Skupno podjetje . Z izvedbo teh nadaljnjih ocen v celoti upošteva upravni učinek na Skupno podjetje in si predvsem po najboljših močeh prizadeva zmanjšati upravno breme ter zagotoviti, da postopek ocenjevanja ostane enostaven in popolnoma pregleden. Vse ocene temeljijo na zanesljivi oceni možnosti politike z vidika upravljanja, pri čemer bi bilo treba zlasti oceniti možnost določitve ustreznih zaščitnih ukrepov, s katerimi bi zagotovili, da bodo pri vseh operacijah ustrezno upoštevani javni interesi.
Predlog spremembe 120
Predlog uredbe
Člen 22 – odstavek 7
(7)  Skupno podjetje izvaja redne preglede svojih dejavnosti, da zagotovi informacije za vmesne in končne ocene Skupnega podjetja v okviru ocenjevanja programa Obzorje Evropa, kot je določeno v členu 47 Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa.
(7)  Skupno podjetje s čim manjšim obremenjevanjem upravičencev izvaja redne preglede svojih dejavnosti, da zagotovi informacije za vmesne in končne ocene Skupnega podjetja v okviru ocenjevanja programa Obzorje Evropa, kot je določeno v členu 47 Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa.
Predlog spremembe 121
Predlog uredbe
Člen 22 – odstavek 7 a (novo)
(7a)  Poročanje je v skladu s standardnimi zahtevami glede poročanja programa Obzorje Evropa. V razvoj sistemov poročanja v okviru strateškega procesa usklajevanja so vključene tudi države članice in predstavniki partnerjev, da se zagotovi sinhronizacija in usklajevanje poročanja in spremljanja, tudi glede razdelitve nalog zbiranja podatkov in poročanja.
Predlog spremembe 122
Predlog uredbe
Člen 25 – odstavek 1
(1)  Naknadne revizije odhodkov za ukrepe, ki se financirajo iz proračuna programa Obzorje Evropa, se izvedejo v skladu s členom 48 Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa kot del posrednih ukrepov programa Obzorje Evropa, zlasti v skladu s revizijsko strategijo iz člena 48(2) navedene uredbe.
(1)  Naknadne revizije odhodkov za ukrepe, ki se financirajo iz proračuna programa Obzorje Evropa, se izvedejo v skladu s členom 48 Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa kot del posrednih ukrepov programa Obzorje Evropa, zlasti v skladu s revizijsko strategijo iz člena 48(2) navedene uredbe, in sicer tako, da se Skupnemu podjetju in upravičencem ne poveča upravno breme.
Predlog spremembe 123
Predlog uredbe
Člen 25 – odstavek 2
(2)  Skupno podjetje v skladu s členom XXX Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa za digitalno Evropo opravi naknadne revizije odhodkov za dejavnosti, financirane iz proračuna programa za digitalno Evropo.
(2)  Skupno podjetje v skladu s členom XXX Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi programa za digitalno Evropo opravi naknadne revizije odhodkov za dejavnosti, financirane iz proračuna programa za digitalno Evropo, in sicer tako, da se Skupnemu podjetju in upravičencem ne poveča upravno breme.
Predlog spremembe 124
Predlog uredbe
Člen 25 – odstavek 3
(3)  Skupno podjetje v skladu s členom XXX Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi Instrumenta za povezovanje Evrope v okviru ukrepov Instrumenta za povezovanje Evrope opravi naknadne revizije odhodkov za dejavnosti, financirane iz proračuna Instrumenta za povezovanje Evrope.
(3)  Skupno podjetje v skladu s členom XXX Uredbe (EU) št. XXX o vzpostavitvi Instrumenta za povezovanje Evrope v okviru ukrepov Instrumenta za povezovanje Evrope opravi naknadne revizije odhodkov za dejavnosti, financirane iz proračuna Instrumenta za povezovanje Evrope, in sicer tako, da se Skupnemu podjetju in upravičencem ne poveča upravno breme.
Predlog spremembe 125
Predlog uredbe
Člen 27 – odstavek 1
Skupno podjetje zagotovi varstvo občutljivih informacij, katerih razkritje bi lahko ogrozilo interese njegovih članov ali udeležencev dejavnosti Skupnega podjetja.
Brez poseganja v člen 28 Skupno podjetje zagotovi varstvo občutljivih informacij, katerih razkritje bi lahko ogrozilo interese njegovih članov ali udeležencev dejavnosti Skupnega podjetja.
Predlog spremembe 126
Predlog uredbe
Člen 30 – odstavek 2 a (novo)
(2a)  V skladu z vsemi drugimi partnerstvi, ki se sofinancirajo iz programa Obzorje Evropa, so vsi podatki o projektih, ki jih predloži in financira Skupno podjetje, vključeni v enotno podatkovno zbirko programa Obzorje Evropa.
Predlog spremembe 127
Predlog uredbe
Člen 31 a (novo)
Člen 31a
Stopnje povračila
Z odstopanjem od člena 30 Uredbe (EU) 2021/695 lahko Skupno podjetje v okviru ukrepa uporablja diferencirane stopnje povračila za financiranje Unije glede na vrsto udeleženca, in sicer za mala in srednja podjetja ali za neprofitne pravne subjekte, in glede na vrsto ukrepa. Stopnje povračila se navedejo v delovnem programu.
Predlog spremembe 128
Predlog uredbe
Člen 35 – odstavek 1 – pododstavek 1 a (novo)
Za zagotovitev enake obravnave vseh superračunalnikov v skladu z Uredbo (EU) 2018/1488 in to uredbo finančni prispevek Unije iz člena 11(2) Uredbe (EU) 2018/1488 krije do 50 % stroškov pridobitve in do 50 % operativnih stroškov. Pravila o dodelitvi časa dostopa Unije iz člena 13(3) Uredbe (EU) 2018/1488 se ustrezno prilagodijo.
Predlog spremembe 129
Predlog uredbe
Priloga – člen 1 – odstavek 1 – točka c
(c)  začne in vodi razpise za prijavo interesa za gostiteljstvo superračunalnikov evropskega visokozmogljivostnega računalništva (v nadaljnjem besedilu: EuroHPC) ter ob podpori neodvisnih zunanjih strokovnjakov ocenjuje prejete ponudbe;
(c)  začne in vodi razpise za prijavo interesa za gostiteljstvo superračunalnikov evropskega visokozmogljivostnega računalništva (v nadaljnjem besedilu: EuroHPC) na odprt in pregleden način ter ob podpori neodvisnih zunanjih strokovnjakov ocenjuje prejete ponudbe;
Predlog spremembe 130
Predlog uredbe
Priloga – člen 1 – odstavek 1 – točka h
(h)  objavlja razpise za zbiranje predlogov ter v skladu z Uredbo (EU) xxx o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa in v okviru razpoložljivih sredstev dodeljuje sredstva za posredne ukrepe, v glavnem v obliki nepovratnih sredstev;
(h)  objavlja razpise za zbiranje predlogov ter v skladu z Uredbo (EU) XXX o vzpostavitvi programa Obzorje Evropa in v okviru razpoložljivih sredstev dodeljuje sredstva za posredne ukrepe, v glavnem v obliki nepovratnih sredstev, pri tem pa spodbuja uravnoteženo udeležbo spolov;
Predlog spremembe 131
Predlog uredbe
Priloga – člen 1 – odstavek 1 – točka n
(n)  razvija tesno sodelovanje in zagotovi usklajevanje z drugimi evropskimi partnerstvi ter operativne sinergije z drugimi skupnimi podjetji, tudi na podlagi centralizacije upravnih funkcij;
(n)  razvija tesno sodelovanje in zagotovi usklajevanje z drugimi evropskimi partnerstvi ter operativne sinergije z drugimi skupnimi podjetji, tudi na podlagi centralizacije upravnih funkcij, predvsem za skupne naloge in z namenom optimizacije rabe virov;
Predlog spremembe 132
Predlog uredbe
Priloga – člen 1 – odstavek 1 – točka n a (novo)
(na)  zagotavlja skupne dejavnosti z drugimi ustreznimi raziskovalnimi in inovacijskimi pobudami na ravni Unije ter na nacionalni in regionalni ravni, kar bo ključnega pomena za doseganje večjega učinka ter bo zagotovilo uporabo rezultatov in optimalno raven medsebojnih povezav;
Predlog spremembe 133
Predlog uredbe
Priloga – člen 1 – odstavek 1 – točka o a (novo)
(oa)  spodbujajo udeležbo MSP v svojih dejavnostih in sprejemajo ukrepe za zagotavljanje informacij MSP v skladu s cilji programa Obzorje Evropa;
Predlog spremembe 134
Predlog uredbe
Priloga – člen 2 – odstavek 1 – točka b
(b)  Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, [Črna gora], Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Hrvaška, Irska, Islandija, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Madžarska, Nemčija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugalska, Romunija, [Severna Makedonija], Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, [Švica] in [Turčija].
(b)  Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, [Črna gora], Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Hrvaška, Irska, Islandija, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, [Malta], Madžarska, Nemčija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugalska, Romunija, [Severna Makedonija], Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, [Švica] in [Turčija].
Predlog spremembe 135
Predlog uredbe
Priloga – člen 3 – odstavek 6
(6)  Vsak zasebni član enkrat letno Skupno podjetje obvesti o morebitnih pomembnih spremembah sestave zasebnega člana. Če Komisija meni, da bi lahko sprememba sestave vplivala na interes Unije ali Skupnega podjetja z vidika varnosti ali javnega reda, lahko upravnemu odboru predlaga, naj prekine članstvo zadevnega zasebnega člana. Prekinitev članstva začne veljati in postane nepreklicna v šestih mesecih od sprejetja sklepa upravnega odbora ali na datum, naveden v tem sklepu, kar koli nastopi prej.
(6)  Vsak zasebni član Skupno podjetje nemudoma obvesti o morebitnih pomembnih spremembah sestave zasebnega člana. Če Komisija meni, da bi lahko sprememba sestave vplivala na interes Unije ali Skupnega podjetja z vidika varnosti ali javnega reda, lahko upravnemu odboru predlaga, naj prekine članstvo zadevnega zasebnega člana. Prekinitev članstva začne veljati in postane nepreklicna v šestih mesecih od sprejetja sklepa upravnega odbora ali na datum, naveden v tem sklepu, kar koli nastopi prej.
Predlog spremembe 136
Predlog uredbe
Priloga – člen 6 – odstavek 5 – uvodni del
(5)  Za naloge iz točk (f), (g) in (h) člena 7(4) tega statuta in za vsak superračunalnik EuroHPC se glasovalne pravice sodelujočih držav razdelijo sorazmerno z njihovimi prevzetimi finančnimi prispevki in njihovimi prispevki v naravi za zadevni superračunalnik, dokler njegovo lastništvo ni preneseno na gostiteljski subjekt v skladu s členom 8(3) te uredbe ali dokler ni prodan ali razgrajen; prispevki v naravi se upoštevajo le, če jih je predhodno potrdil neodvisni strokovnjak ali revizor.
(5)  Za naloge iz točk (f), (g) in (h) člena 7(4) tega statuta in za vsak superračunalnik EuroHPC se glasovalne pravice sodelujočih držav razdelijo sorazmerno z njihovimi prevzetimi finančnimi prispevki in njihovimi prispevki v naravi za zadevni superračunalnik, dokler njegovo lastništvo ni preneseno na gostiteljski subjekt v skladu s členom 8(3) te uredbe ali dokler ni prodan ali razgrajen; prispevki v naravi se upoštevajo le, če jih je predhodno v okviru preprostega, učinkovitega in preglednega postopka potrdil neodvisni strokovnjak ali revizor.
Predlog spremembe 137
Predlog uredbe
Priloga – člen 6 – odstavek 10 – uvodni del
Vsaka država opazovalka lahko v upravni odbor imenuje enega delegata, ki prejema vso ustrezno dokumentacijo in lahko sodeluje pri razpravah upravnega odbora, razen če upravni odbor za vsak primer posebej odloči drugače. Ti delegati nimajo glasovalnih pravic, zagotavljajo pa zaupnost občutljivih informacij v skladu s členom 27 te uredbe in pravili o nasprotju interesov.
Vsaka država opazovalka lahko v upravni odbor imenuje enega delegata, ki prejema vso ustrezno dokumentacijo in lahko sodeluje pri razpravah upravnega odbora, razen če upravni odbor za vsak primer posebej odloči drugače.
Predlog spremembe 138
Predlog uredbe
Priloga – člen 6 – odstavek 14 a (novo)
(14a)  Na seje upravnega odbora sta kot opazovalca povabljena dva predstavnika foruma uporabnikov, izbrana v skladu z njegovim poslovnikom, ki sodelujeta pri razpravi, vendar nimata glasovalne pravice.
Predlog spremembe 139
Predlog uredbe
Priloga – člen 6 – odstavek 14 b (novo)
(14b)  Opazovalci, ki se udeležijo sej upravnega odbora, nimajo glasovalnih pravic, zagotavljajo zaupnost občutljivih informacij v skladu s členom 27 te uredbe, zanje pa veljajo pravila o nasprotjih interesov.
Predlog spremembe 140
Predlog uredbe
Priloga – člen 7 – odstavek 3 – točka j a (novo)
(j a)  vzpostavi delovno skupino kot forum uporabnikov za svetovanje upravnemu odboru o vidikih zahtev uporabnikov v skladu s poslovnikom upravnega odbora;
Predlog spremembe 141
Predlog uredbe
Priloga – člen 7 – odstavek 3 – točka j b (novo)
(jb)  določi pravila in posebna merila za izbor, imenovanje in razrešitev članov foruma uporabnikov in svetovalnih skupin, vzpostavljenih v skladu s točkama (j) in (k), vključno z upoštevanjem spola in geografske raznolikosti, ter odobri poslovnike, ki jih avtonomno določijo forum uporabnikov in te svetovalne skupine; forum uporabnikov bi moral naslavljati posebne skupine uporabnikov, med drugim zagotavljati dostop študentom iz sodelujočih držav članic, da bi jim omogočili kariero v superračunalništvu. Zato izbirna merila določajo, da sta v forumu uporabnikov vsaj dva magistrska ali doktorska študenta. Evropske akademije so lahko vključene v izbor študentov;
Predlog spremembe 142
Predlog uredbe
Priloga – člen 8 – odstavek 1 – uvodni del
(1)  Komisija po posvetovanju s člani Skupnega podjetja, razen Unije, predlaga seznam kandidatov za izvršnega direktorja. Člani Skupnega podjetja, razen Unije, za tako posvetovanje soglasno imenujejo svoje predstavnike in opazovalca v imenu upravnega odbora.
(1)  Komisija po posvetovanju s člani Skupnega podjetja, razen Unije, predlaga seznam kandidatov za izvršnega direktorja. Člani Skupnega podjetja, razen Unije, za tako posvetovanje soglasno imenujejo svoje predstavnike in opazovalca v imenu upravnega odbora. Pri seznamu se zagotovi enaka zastopanost in enake možnosti za moške in ženske.
Predlog spremembe 143
Predlog uredbe
Priloga – člen 10 – odstavek 2
(2)  Svetovalno skupino za raziskave in inovacije sestavlja največ deset članov, ki jih imenujejo zasebni člani ob upoštevanju njihovih zavez do Skupnega podjetja.
(2)  Svetovalno skupino za raziskave in inovacije sestavlja največ dvanajst članov, od katerih jih največ šest imenujejo zasebni člani ob upoštevanju njihovih zavez do skupnega podjetja, največ šest pa forum uporabnikov na predlog upravnega odbora. Forum uporabnikov določi izrecna merila in izbirni postopek za člane, ki jih imenuje.
Predlog spremembe 144
Predlog uredbe
Priloga – člen 10 – odstavek 3
(3)  Svetovalno skupino za infrastrukturo sestavlja deset članov. Upravni odbor določi posebna merila, ki se upoštevajo pri izbiri članov svetovalne skupine za infrastrukturo. Predsednik in podpredsednik upravnega odbora na podlagi prispevkov upravnega odbora in izvršnega direktorja imenujeta člane svetovalne skupine za infrastrukturo.
(3)  Svetovalno skupino za infrastrukturo sestavlja dvanajst članov. Upravni odbor določi posebna merila, ki se upoštevajo pri izbiri članov svetovalne skupine za infrastrukturo. Predsednik in podpredsednik upravnega odbora na podlagi prispevkov upravnega odbora in izvršnega direktorja in ob upoštevanju mnenja foruma uporabnikov imenujeta člane svetovalne skupine za infrastrukturo.
Predlog spremembe 145
Predlog uredbe
Priloga – člen 10 – odstavek 3 a (novo)
(3a)  Upravni odbor določi posebna merila in postopek za izbiro članov svetovalne skupine za raziskave in inovacije in svetovalne skupine za infrastrukturo.
Predlog spremembe 146
Predlog uredbe
Priloga – člen 13 – odstavek 1 – točka a
(a)  pripravi in redno posodablja osnutek večletnega strateškega programa iz člena 19(1) tega statuta za doseganje ciljev Skupnega podjetja iz člena 3 te uredbe. Ta osnutek večletnega strateškega programa vsebuje: i) strateški program raziskav in inovacij, v katerem so določene prednostne naloge na področju raziskav in inovacij za razvoj ter uvedba tehnologij in ključnih kompetenc za visokozmogljivostno računalništvo in kvantno računalništvo na različnih področjih uporabe, da bi se podprl razvoj integriranega ekosistema visokozmogljivostnega računalništva in kvantnega računalništva ter podatkovnega ekosistema v Uniji, okrepila njegova odpornost ter prispevalo k oblikovanju novih trgov in družbenih uporab, pa tudi ukrepov za spodbujanje razvoja in uvajanja evropske tehnologije; ii )morebitne dejavnosti mednarodnega sodelovanja na področju raziskav in inovacij, ki dodajajo vrednost in so v skupnem interesu; iii) prednostne naloge na področju usposabljanja in izobraževanja, da bi se odpravila vrzel v znanjih in spretnostih, povezanih s tehnologijami in aplikacijami visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, zlasti za industrijo. Program se redno pregleduje glede na razvoj povpraševanja na znanstvenem in industrijskem področju;
(a)  pripravi in redno posodablja osnutek večletnega strateškega programa iz člena 19(1) tega statuta za doseganje ciljev Skupnega podjetja iz člena 3 te uredbe. Ta osnutek večletnega strateškega programa vsebuje: i) strateški program raziskav in inovacij, ki temelji na znanstvenih in industrijskih zahtevah ter v katerem so določene prednostne naloge na področju raziskav in inovacij za razvoj ter uveljavljanje uporabniških tehnologij, storitev, aplikacij in ključnih kompetenc za visokozmogljivostno računalništvo in kvantno računalništvo na različnih področjih uporabe, da bi se podprl razvoj integriranega ekosistema visokozmogljivostnega računalništva in kvantnega računalništva ter podatkovnega ekosistema v Uniji, okrepila odpornost Unije ter prispevalo k oblikovanju novih trgov in družbenih uporab, pa tudi ukrepov za spodbujanje razvoja in uvajanja evropske tehnologije; ii) morebitne dejavnosti mednarodnega sodelovanja na področju raziskav in inovacij, ki dodajajo vrednost in so v skupnem interesu; iii)prednostne naloge na področju usposabljanja in izobraževanja, da bi se odpravila vrzel v znanjih in spretnostih, povezanih s tehnologijami in aplikacijami visokozmogljivostnega in kvantnega računalništva, zlasti za industrijo. Ta osnutek večletnega programa se redno pregleduje glede na razvoj povpraševanja na znanstvenem in industrijskem področju;
Predlog spremembe 147
Predlog uredbe
Priloga – člen 13 – odstavek 1 a (novo)
Svetovalna skupina za raziskave in inovacije pri opravljanju svojih nalog pridobi mnenje foruma uporabnikov.
Predlog spremembe 148
Predlog uredbe
Priloga – člen 14 – odstavek 1 – točka a
(a)  pripravi in redno posodablja osnutek večletnega strateškega programa iz člena 19(1) tega statuta za doseganje ciljev Skupnega podjetja iz člena 3 te uredbe. Osnutek večletnega strateškega programa obravnava: i) pridobitev superračunalnikov EuroHPC, pri čemer se med drugim upoštevajo načrtovanje pridobitve, potrebna povečanja zmogljivosti, vrste zadevnih aplikacij in uporabniških skupnosti, pomembne zahteve uporabnikov in ustrezne arhitekture sistemov, zahteve uporabnikov in arhitektura infrastrukture; ii) združevanje in medsebojno povezovanje te infrastrukture, pri čemer se med drugim upoštevata integracija z nacionalnimi visokozmogljivimi ali kvantnimi računalniškimi infrastrukturami ter arhitektura hiperpovezane in združene infrastrukture, ter (iii) krepitev zmogljivosti, vključno s strokovnimi centri ter dejavnostmi razširjanja in usposabljanja za končne uporabnike, pa tudi priložnosti za spodbujanje uvajanja in uporabe evropskih tehnoloških rešitev, zlasti v okviru strokovnih centrov;
(a)  pripravi in redno posodablja osnutek večletnega strateškega programa iz člena 19(1) tega statuta za doseganje ciljev Skupnega podjetja iz člena 3 te uredbe. Osnutek večletnega strateškega programa obravnava: i) pridobitev superračunalnikov EuroHPC, pri čemer se med drugim upoštevajo načrtovanje pridobitve, potrebna povečanja zmogljivosti, vrste zadevnih aplikacij in uporabniških skupnosti, pomembne zahteve uporabnikov in ustrezne arhitekture sistemov, zahteve uporabnikov in arhitektura infrastrukture; ii) združevanje in medsebojno povezovanje te infrastrukture, pri čemer se med drugim upoštevata integracija z nacionalnimi visokozmogljivimi ali kvantnimi računalniškimi infrastrukturami ter arhitektura hiperpovezane in združene infrastrukture, ter iii)krepitev zmogljivosti, vključno z dejavnostmi razširjanja in usposabljanja za končne uporabnike, ki jih izvajajo strokovni centri za visokozmogljivostno računalništvo in centri odličnosti za visokozmogljivostno računalništvo na ravni Unije in na nacionalni ravni, pa tudi priložnosti za spodbujanje uvajanja in uporabe evropskih tehnoloških rešitev, zlasti v okviru strokovnih centrov;
Predlog spremembe 149
Predlog uredbe
Priloga – člen 14 – odstavek 1 a (novo)
Svetovalna skupina za infrastrukturo pri opravljanju svojih nalog pridobi mnenje foruma uporabnikov.
Zadnja posodobitev: 17. september 2021Pravno obvestilo - Varstvo osebnih podatkov