Index 
 Înapoi 
 Înainte 
 Text integral 
Procedură : 2021/0176(COD)
Stadiile documentului în şedinţă
Stadii ale documentului : A9-0206/2022

Texte depuse :

A9-0206/2022

Dezbateri :

Voturi :

PV 22/11/2022 - 7.10

Texte adoptate :

P9_TA(2022)0395

Texte adoptate
PDF 131kWORD 46k
Marţi, 22 noiembrie 2022 - Strasbourg
Politica comună în domeniul pescuitului: restricțiile referitoare la accesul la apele Uniunii
P9_TA(2022)0395A9-0206/2022
Rezoluţie
 Text
 Anexă

Rezoluția legislativă a Parlamentului European din 22 noiembrie 2022 referitoare la propunerea de Regulament al Parlamentului European și al Consiliului de modificare a Regulamentului (UE) nr. 1380/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 11 decembrie 2013 în ceea ce privește restricțiile referitoare la accesul la apele Uniunii (COM(2021)0356 – C9-0254/2021 – 2021/0176(COD))

(Procedura legislativă ordinară: prima lectură)

Parlamentul European,

–  având în vedere propunerea Comisiei prezentată Parlamentului European și Consiliului (COM(2021)0356),

–  având în vedere articolul 294 alineatul (2) și articolul 43 alineatul (2) din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene, în temeiul cărora propunerea a fost prezentată de către Comisie (C9‑0254/2021),

–  având în vedere articolul 294 alineatul (3) din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene,

–  având în vedere avizul Comitetului Economic și Social European din 22 septembrie 2021(1),

–  având în vedere acordul provizoriu aprobat de comisia competentă în temeiul articolului 74 alineatul (4) din Regulamentul său de procedură și angajamentul reprezentantului Consiliului, exprimat în scrisoarea din 12 octombrie 2022, de a aproba poziția Parlamentului în conformitate cu articolul 294 alineatul (4) din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene,

–  având în vedere articolul 59 din Regulamentul său de procedură,

–  având în vedere avizul Comisiei pentru dezvoltare regională,

–  având în vedere raportul Comisiei pentru pescuit (A9-0206/2022),

1.  adoptă poziția sa în primă lectură prezentată în continuare;

2.  aprobă declarația comună a Parlamentului și a Comisiei anexată prezentei rezoluții, care va fi publicată în seria C a Jurnalului Oficial al Uniunii Europene;

3.  ia act de declarația Comisiei anexată prezentei rezoluții, care va fi publicată în seria C a Jurnalului Oficial al Uniunii Europene;

4.  solicită Comisiei să îl sesizeze din nou în cazul în care își înlocuiește, își modifică în mod substanțial sau intenționează să-și modifice în mod substanțial propunerea;

5.  încredințează Președintei sarcina de a transmite Consiliului și Comisiei, precum și parlamentelor naționale poziția Parlamentului.

(1) JO C 517, 22.12.2021, p. 123.


Poziția Parlamentului European adoptată în primă lectură la 22 noiembrie 2022 în vederea adoptării Regulamentului (UE) 2022/... al Parlamentului European și al Consiliului de modificare a Regulamentului (UE) nr. 1380/2013 în ceea ce privește restricțiile referitoare la accesul la apele Uniunii
P9_TC1-COD(2021)0176

(Întrucât s-a ajuns la un acord între Parlament şi Consiliu, poziţia Parlamentului corespunde cu actul legislativ final, Regulamentul (UE) 2022/2495.)


ANEXĂ LA REZOLUȚIA LEGISLATIVĂ

Declarația Parlamentului European și a Comisiei privind pescuitul în Canalul Mânecii

Comisia și Parlamentul European iau act de situația pescuitului în Canalul Mânecii și de îngrijorările exprimate de părțile interesate din sectorul pescuitului de la nivel local și regional, inclusiv de pescari, privind utilizarea de către multe nave a năvoadelor de fund.

Comisia și Parlamentul European încurajează respectivele părți interesate să coopereze îndeaproape și să propună inițiative și invită statele membre să ia măsuri subsecvente, dacă este cazul, prin prezentarea unor recomandări comune. Comisia va continua prin propunerea unor măsuri, dacă este cazul, inclusiv a unor măsuri tehnice, pe baza consultărilor cu părțile interesate și a unei evaluări de către organismele științifice relevante, inclusiv pe baza unei evaluări a impacturilor socioeconomice. În acest sens, Comisia va asigura disponibilitatea finanțării pentru cercetarea și consultanța științifică.

Declarația Comisiei referitoare la revizuirea Regulamentului privind PCP

Dacă va avea în vedere o revizuire a Regulamentului privind PCP, Comisia va realiza o evaluare a impactului, conform principiilor unei mai bune legiferări. Comisia va pune evaluarea impactului la dispoziția colegiuitorilor la momentul publicării propunerii respective.

În caz contrar, Comisia va avea în vedere elaborarea, cel târziu în 2032, a unui raport privind punerea în aplicare a politicii comune în domeniul pescuitului.

Ultima actualizare: 1 martie 2023Aviz juridic - Politica de confidențialitate