Rozhodnutie Európskeho parlamentu z 13. septembra 2023 o zmenách rokovacieho poriadku Európskeho parlamentu v záujme posilnenia integrity, nezávislosti a zodpovednosti (2023/2095(REG))(1)
Európsky parlament,
– so zreteľom na list svojej predsedníčky z 9. marca 2023,
– so zreteľom na články 236 a 237 rokovacieho poriadku,
– so zreteľom na správu Výboru pre ústavné veci (A9-0262/2023),
1. sa rozhodol zmeniť svoj rokovací poriadok v zmysle nižšie uvedených zmien;
2. rozhodol, že tieto zmeny nadobúdajú účinnosť 1. novembra 2023; sa rozhodol, že zmeny, ktorými sa splnomocňuje Predsedníctvo a kvestori, aby prijali vykonávacie opatrenia, sa však uplatňujú odo dňa prijatia tohto rozhodnutia;
3. rozhodol, že vyhlásenia o záujmoch predložené na základe ustanovení rokovacieho poriadku platného v deň prijatia tohto rozhodnutia zostávajú v platnosti do 31. decembra 2023;
4. poveruje svoju predsedníčku, aby postúpila toto rozhodnutie Rade a Komisii pre informáciu.
Platný text
Pozmeňujúci návrh
Pozmeňujúci návrh 1 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Článok 11
Článok 11
Článok 11
Finančné záujmy poslancov a register transparentnosti
Pravidlá správania týkajúce sa integrity a transparentnosti
1. Parlament stanoví pravidlá upravujúce transparentnosť finančných záujmov poslancov formou kódexu správania, ktorý musí schváliť väčšina všetkých jeho poslancov a ktorý tvorí prílohu5 k tomuto rokovaciemu poriadku.
1. Parlament stanoví pravidlá správania týkajúce sa integrity a transparentnosti formou kódexu správania, ktorý musí schváliť väčšina všetkých jeho poslancov a ktorý tvorí prílohu5 k tomuto rokovaciemu poriadku.
Uvedené pravidlá nesmú inak poškodiť alebo obmedziť poslancov pri výkone ich mandátu alebo súvisiacej politickej či inej činnosti.
Uvedené pravidlá nesmú inak poškodiť alebo obmedziť poslancov pri výkone ich mandátu alebo súvisiacej politickej či inej činnosti.
2. Poslanci by sa mali systematicky riadiť zásadou stretávania sa iba so zástupcami záujmových skupín, ktorí sú evidovaní v registri transparentnosti zriadenom Medziinštitucionálnou dohodou o povinnom registri transparentnosti6.
3. Poslanci by mali na internete zverejňovať všetky plánované stretnutia so zástupcami záujmových skupín, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti medziinštitucionálnej dohody. Bez toho, aby bol dotknutý článok 4 ods. 6 prílohy I, spravodajcovia, tieňoví spravodajcovia a predsedovia výborov ku každej správe zverejnia na internete všetky plánované stretnutia so zástupcami záujmových skupín, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti medziinštitucionálnej dohody. Predsedníctvo zabezpečí potrebnú infraštruktúru na webovom sídle Parlamentu.
4. Predsedníctvo zabezpečí potrebnú infraštruktúru na internetovej stránke poslancov na webovom sídle Parlamentu pre tých poslancov, ktorí chcú uverejniť dobrovoľný audit alebo potvrdenie v zmysle platných pravidiel štatútu poslancov a jeho vykonávacích pravidiel o tom, že ich použitie príspevku na všeobecné výdavky je v súlade s platnými pravidlami štatútu poslancov a jeho vykonávacími opatreniami.
4. Predsedníctvo zabezpečí potrebnú infraštruktúru na internetovej stránke poslancov na webovom sídle Parlamentu pre tých poslancov, ktorí chcú uverejniť dobrovoľný audit alebo potvrdenie v zmysle platných pravidiel štatútu poslancov a jeho vykonávacích pravidiel o tom, že ich použitie príspevku na všeobecné výdavky je v súlade s platnými pravidlami štatútu poslancov a jeho vykonávacími opatreniami.
5. Tieto pravidlá nesmú inak poškodiť alebo obmedziť poslancov pri výkone ich mandátu alebo súvisiacej politickej či inej činnosti.
6. Kódex správania a práva a výsady bývalých poslancov stanoví Predsedníctvo rozhodnutím. S bývalými poslancami sa nesmie zaobchádzať odlišne.
6. Kódex správania týkajúci sa integrity a transparentnosti bývalých poslancov stanoví Predsedníctvo rozhodnutím.
__________
__________
5 Pozri prílohu I.
5 Pozri prílohu I.
6 Medziinštitucionálna dohoda z 20. mája 2021 medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Európskou komisiou o povinnom registri transparentnosti (Ú. v. EÚ L 207, 11.6.2021, s. 1).
Pozmeňujúci návrh 2 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Článok 35
Článok 35
Článok 35
Medziskupiny
Medziskupiny
1. Jednotliví poslanci môžu vytvárať medziskupiny alebo iné neoficiálne zoskupenia poslancov s cieľom uskutočňovať neformálne výmeny názorov rôznych politických skupín o špecifických otázkach, pričom tieto medziskupiny a zoskupenia tvoria poslanci rôznych parlamentných výborov a ich cieľom je aj podpora kontaktov medzi poslancami a občianskou spoločnosťou.
1. Jednotliví poslanci môžu vytvárať medziskupiny s cieľom uskutočňovať neformálne výmeny názorov rôznych politických skupín o špecifických otázkach, pričom tieto medziskupiny tvoria poslanci rôznych parlamentných výborov a ich cieľom je aj podpora kontaktov medzi poslancami a občianskou spoločnosťou.
2. Činnosť medziskupín a iných neoficiálnych zoskupení musí byť úplne transparentná atieto medziskupinya zoskupeniasa nemôžu zúčastňovať na žiadnych činnostiach, ktoré by mohli viesť k zámene s oficiálnymi činnosťami Parlamentu alebo jeho orgánov. Nesmú organizovať podujatia v tretích krajinách, ktoré sa konajú v rovnakom čase ako služobná cesta oficiálneho orgánu Parlamentu vrátane oficiálnej volebnej pozorovateľskej delegácie.
2. Činnosť medziskupín musí byť úplne transparentná. Nemôžu sa zúčastňovať na žiadnych činnostiach, ktoré by mohli viesť k zámene s oficiálnymi činnosťami Parlamentu alebo jeho orgánov. Predovšetkým nesmú používať názov ani logo Parlamentu. Nesmú organizovať podujatia v tretích krajinách, ktoré sa konajú v rovnakom čase ako služobná cesta oficiálneho orgánu Parlamentu vrátane oficiálnej volebnej pozorovateľskej delegácie.
3. Ak sú dodržané podmienky stanovené vo vnútorných pravidlách Parlamentu, ktorými sa riadi vytvorenie takýchto zoskupení, politická skupina môže uľahčovať ich činnosť tým, že im poskytne logistickú podporu.
3. Ak sú dodržané podmienky stanovené vo vnútorných pravidlách Parlamentu, ktorými sa riadi vytvorenie medziskupín, politická skupina môže uľahčovať ich činnosť tým, že im poskytne logistickú podporu.
4. Medziskupiny sú povinné vydať každoročne vyhlásenie o akejkoľvek podpore, peňažnej alebo vecnej (napríklad asistentský príspevok), ktorá by v prípade, že by bola poskytnutá poslancom na individuálnom základe, musela byť priznaná vo vyhlásení podľa prílohy I.
4. Medziskupiny sú povinné vydať každoročne vyhlásenie o akejkoľvek podpore, a to aj peňažnej alebo vecnej, ktorá by v prípade, že by bola poskytnutá poslancom na individuálnom základe, musela byť priznaná vo vyhlásení podľa prílohy I.
Ďalšie neoficiálne zoskupenia sú tiež povinné do konca nasledujúceho mesiaca vydať vyhlásenie o akejkoľvek podpore, peňažnej alebo vecnej, ktorú poslanci samostatne neohlásili v súlade s ich povinnosťami podľa prílohy I.
5. Na činnostiach medziskupiny alebo činnostiachiných neoficiálnych zoskupení usporiadaných v priestoroch Parlamentu sa môžu zúčastniť len zástupcovia záujmových skupín, ktoré sú zaregistrované v registri transparentnosti, napríklad účasťou na stretnutiach alebo podujatiach medziskupiny alebo iného neoficiálneho zoskupenia, poskytovaním podpory tejto skupinealebo zoskupeniu alebo spoločnou organizáciou podujatí.
5. Na činnostiach medziskupiny usporiadaných v priestoroch Parlamentu sa môžu zúčastniť len zástupcovia záujmových skupín napríklad účasťou na stretnutiach alebo podujatiach medziskupiny, poskytovaním podpory tejto medziskupine alebo spoločnou organizáciou podujatí, ak sú zapísané v registri transparentnosti zriadenom Medziinštitucionálnou dohodou o povinnom registri transparentnosti14a.
6. Kvestori vedú register vyhlásení uvedených v odseku 4. Kvestori prijmú podrobné pravidlá týkajúce sa týchto vyhlásení a ich zverejňovania na webovom sídle Parlamentu.
6. Kvestori vedú verejný register medziskupín a vyhlásení uvedených v odseku 4. Predsedníctvo prijme podrobné pravidlá pre tento register atieto vyhlásenia a ich uverejňovanie na webovom sídle Parlamentu.
7. Kvestori zabezpečia účinné presadzovanie tohto článku.
7. Kvestori zabezpečia účinné presadzovanie tohto článku.
7a. V prípade porušenia tohto článku môžu kvestori uložiť medziskupine zákaz používania priestorov Parlamentu na obdobie, ktoré nesmie presiahnuť zvyšok volebného obdobia.
__________
14a Medziinštitucionálna dohoda z 20. mája 2021 medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Európskou komisiou o povinnom registri transparentnosti (Ú. v. EÚ L 207, 11.6.2021, s. 1).
Pozmeňujúci návrh 3 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Článok 35 a (nový)
Článok 35a
Neoficiálne zoskupenia
1. Jednotliví poslanci môžu vytvárať neoficiálne zoskupenia poslancov s cieľom uskutočňovať neformálne výmeny názorov rôznych politických skupín o špecifických otázkach, pričom tieto zoskupenia tvoria poslanci rôznych parlamentných výborov a ich cieľom je aj podpora kontaktov medzi poslancami a občianskou spoločnosťou.
2. Činnosť neoficiálnych zoskupení musí byť úplne transparentná. Nemôžu sa zúčastňovať na žiadnych činnostiach, ktoré by mohli viesť k zámene s oficiálnymi činnosťami Parlamentu alebo jeho orgánov. Predovšetkým nesmú používať názov ani logo Parlamentu. Nesmú organizovať podujatia v tretích krajinách, ktoré sa konajú v rovnakom čase ako služobná cesta oficiálneho orgánu Parlamentu vrátane oficiálnej volebnej pozorovateľskej delegácie. Poslanci, ktorí sa zúčastňujú na neoficiálnych zoskupeniach, aktívne informujú externých partnerov o tom, že konajú ako individuálni poslanci.
3. Politická skupina môže uľahčiť činnosť neoficiálnych zoskupení tým, že im poskytne logistickú podporu, s výnimkou neoficiálnych zoskupení týkajúcich sa tretích krajín, pre ktoré existuje stála medziparlamentná delegácia podľa článku 223 rokovacieho poriadku.
Neoficiálne zoskupenia týkajúce sa tretích krajín, pre ktoré existuje stála medziparlamentná delegácia podľa článku 223, nevyužívajú na svoju činnosť žiadne priestory Parlamentu.
Vzťah k tretej krajine môže vyplývať z názvu alebo činnosti neoficiálneho zoskupenia.
4. Od neoficiálnych zoskupení sa vyžaduje, aby do konca nasledujúceho mesiaca oznámili akúkoľvek podporu, a to aj peňažnú alebo vecnú. Ak takéto vyhlásenie chýba, predseda zoskupenia, alebo ak zoskupenie nemá predsedu, ktorýkoľvek poslanec, ktorý je jeho účastníkom, vydá vyhlásenie o podpore do 10 pracovných dní od uplynutia tejto lehoty.
5. Na činnostiach neoficiálnych zoskupení usporiadaných v priestoroch Parlamentu sa môžu zúčastniť len zástupcovia záujmových skupín, napríklad účasťou na stretnutiach alebo podujatiach neoficiálneho zoskupenia, poskytovaním podpory zoskupeniu alebo spoločnou organizáciou podujatí, ak sú zapísané v registri transparentnosti.
6. Kvestori vedú verejný register vyhlásení uvedených v odseku 4 a neoficiálnych zoskupení, ktoré ich predložili. Predsedníctvo prijme podrobné pravidlá týkajúce sa tohto registra a týchto vyhlásení a ich uverejňovania na webovom sídle Parlamentu.
7. Kvestori zabezpečia účinné presadzovanie tohto článku.
8. V prípade porušenia tohto článku môžu kvestori uložiť neoficiálnemu zoskupeniu zákaz používania priestorov Parlamentu na obdobie, ktoré nesmie presiahnuť zvyšok volebného obdobia.
Pozmeňujúci návrh 4 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Článok 123
Článok 123
Článok 123
Prístup do Parlamentu
Prístup do Parlamentu
1. Preukazy oprávňujúce na vstup sa poslancom, asistentom poslancov a tretím osobám vydávajú na základe predpisov stanovených Predsedníctvom. Uvedenými predpismi sa takisto riadi používanie a odoberanie preukazov oprávňujúcich na vstup.
1. Preukazy oprávňujúce na vstup sa poslancom, bývalým poslancom, asistentom poslancov a tretím osobám vydávajú na základe predpisov stanovených Predsedníctvom. Uvedenými predpismi sa takisto riadi používanie a odoberanie preukazov oprávňujúcich na vstup.
2. Preukazy sa nevydávajú jednotlivcom sprevádzajúcim poslancov, na ktorých sa vzťahuje Medziinštitucionálna dohoda o povinnom registri transparentnosti.
2. Preukazy sa nevydávajú jednotlivcom sprevádzajúcim poslancov, na ktorých sa vzťahuje Medziinštitucionálna dohoda o povinnom registri transparentnosti.
3. Subjekty zapísané do registra transparentnosti a ich zástupcovia, ktorým boli vydané preukazy oprávňujúce na dlhodobý vstup do Parlamentu, musia dodržiavať:
3. Subjekty zapísané do registra transparentnosti a ich zástupcovia, ktorým boli vydané preukazy oprávňujúce na dlhodobý vstup do Parlamentu, musia dodržiavať:
— kódex správania zaregistrovaných subjektov pripojený k medziinštitucionálnej dohode,
— kódex správania zaregistrovaných subjektov pripojený k medziinštitucionálnej dohode,
— postupy a ďalšie povinnosti stanovené v medziinštitucionálnej dohode a
— postupy a ďalšie povinnosti stanovené v medziinštitucionálnej dohode a
— ustanovenia o uplatňovaní tohto článku.
— ustanovenia o uplatňovaní tohto článku.
Bez toho, aby bola dotknutá uplatniteľnosť všeobecných pravidiel, ktorými sa riadi odobratie alebo dočasné zablokovanie preukazov oprávňujúcich na dlhodobých vstup, a pokiaľ proti tomu neexistujú závažné argumenty, generálny tajomník s povolením kvestorov odoberie alebo zablokuje preukaz oprávňujúci na dlhodobý vstup, ak bol držiteľ preukazu vyškrtnutý z registra transparentnosti z dôvodu porušenia kódexu správania registrujúcich sa, alebo ak sa dopustil závažného porušenia povinností stanovených v tomto odseku, alebo bez toho, aby poskytol dostatočné odôvodnenie, odmietol vyhovieť formálnemu predvolaniu na vypočutie alebo schôdzu výboru alebo spolupracovať s vyšetrovacím výborom.
Bez toho, aby bola dotknutá uplatniteľnosť všeobecných pravidiel, ktorými sa riadi odobratie alebo dočasné zablokovanie preukazov oprávňujúcich na dlhodobý vstup, a pokiaľ proti tomu neexistujú závažné argumenty, generálny tajomník s povolením kvestorov odoberie alebo zablokuje preukaz oprávňujúci na dlhodobý vstup, ak bol držiteľ preukazu vyškrtnutý z registra transparentnosti z dôvodu porušenia kódexu správania zaregistrovaných subjektov, alebo ak sa dopustil závažného porušenia povinností stanovených v tomto odseku, alebo bez toho, aby poskytol dostatočné odôvodnenie, odmietol vyhovieť formálnemu predvolaniu na vypočutie alebo schôdzu výboru alebo spolupracovať s vyšetrovacím výborom.
4. Kvestori môžu stanoviť, do akej miery sa kódex správania uvedený v odseku 3 vzťahuje na osoby, na ktoré sa nevzťahuje medziinštitucionálna dohoda, i keď sú držiteľmi preukazu oprávňujúceho na dlhodobý vstup.
4. Kvestori môžu stanoviť, do akej miery sa kódex správania uvedený v odseku 3 vzťahuje na osoby, na ktoré sa nevzťahuje medziinštitucionálna dohoda, i keď sú držiteľmi preukazu oprávňujúceho na dlhodobý vstup.
5. Predsedníctvo, konajúc na základe návrhu generálneho tajomníka, stanoví opatrenia potrebné na účely zavedenia registra transparentnosti v súlade s ustanoveniami medziinštitucionálnej dohody.
5. Predsedníctvo, konajúc na základe návrhu generálneho tajomníka, stanoví opatrenia potrebné na účely zavedenia registra transparentnosti v súlade s ustanoveniami medziinštitucionálnej dohody.
Pozmeňujúci návrh 5 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Článok 176
Článok 176
Článok 176
Sankcie
Sankcie
1. V závažnom prípade porušenia článku 10 ods. 2 až 9 predseda Parlamentu prijme odôvodnené rozhodnutie ukladajúce dotknutému poslancovi primeranú sankciu v súlade s týmto článkom.
1. V závažnom prípade porušenia článku 10 ods. 2 až 9, článku 35 alebo článku 35a predseda Parlamentu prijme odôvodnené rozhodnutie ukladajúce dotknutému poslancovi primeranú sankciu v súlade s týmto článkom.
Vo vzťahu k článku 10 ods. 3 alebo 4 môže predseda Parlamentu prijať odôvodnené rozhodnutie podľa tohto článku bez ohľadu na to, či bolo predtým voči danému poslancovi prijaté okamžité opatrenie v zmysle článku 175.
Vo vzťahu k článku 10 ods. 3 alebo 4 môže predseda Parlamentu prijať odôvodnené rozhodnutie podľa tohto článku bez ohľadu na to, či bolo predtým voči danému poslancovi prijaté okamžité opatrenie v zmysle článku 175.
Vo vzťahu k článku 10 ods. 6 môže predseda Parlamentu prijať odôvodnené rozhodnutie podľa tohto článku až vtedy, keď sa v súlade s platným vnútorným administratívnym postupom týkajúcim sa obťažovania a jeho prevencie zistí, že došlo k obťažovaniu.
Vo vzťahu k článku 10 ods. 6 môže predseda Parlamentu prijať odôvodnené rozhodnutie podľa tohto článku až vtedy, keď sa v súlade s platným vnútorným administratívnym postupom týkajúcim sa obťažovania a jeho prevencie zistí, že došlo k obťažovaniu.
Predseda Parlamentu môže poslancovi uložiť sankciu v prípadoch, v ktorých sa týmto rokovacím poriadkom alebo rozhodnutím prijatým Predsedníctvom podľa článku 25 ustanovuje uplatňovanie tohto článku.
1a. Predseda Parlamentu môže poslancovi uložiť sankciu aj v prípadoch, v ktorých sa týmto rokovacím poriadkom vrátane kódexu správania poslancov týkajúceho sa integrity a transparentnosti32a, alebo rozhodnutím prijatým Predsedníctvom podľa článku 25 ustanovuje uplatňovanie tohto článku.
2. Predseda Parlamentu pred prijatím rozhodnutia vyzve dotknutého poslanca, aby predložil písomné pripomienky. Ak je to vhodnejšie, môže predseda Parlamentu namiesto toho rozhodnúť o zvolaní ústneho vypočutia.
2. Predseda Parlamentu pred prijatím rozhodnutia vyzve dotknutého poslanca, aby predložil písomné pripomienky. Ak je to vhodnejšie, môže predseda Parlamentu namiesto toho rozhodnúť o zvolaní ústneho vypočutia.
Rozhodnutie o uložení sankcie sa oznámi dotknutému poslancovi prostredníctvom doporučeného listu alebo v naliehavých prípadoch prostredníctvom uvádzačov.
Rozhodnutie o uložení sankcie sa oznámi dotknutému poslancovi.
Po oznámení tohto rozhodnutia dotknutému poslancovi predseda oznámi v Parlamente každú sankciu uloženú poslancovi. Oznámi sa to aj úradujúcim predsedom orgánov, výborov a delegácií, v ktorých poslanec pôsobí.
Po nadobudnutí právoplatnosti sankcie ju predseda oznámi v Parlamente. Oznámi sa aj úradujúcim predsedom orgánov, výborov a delegácií, v ktorých poslanec pôsobí.
Po konečnom potvrdení sankcie sa táto viditeľne uverejní na webovom sídle Parlamentu, kde ostane po zvyšok volebného obdobia.
Uložená sankcia sa viditeľne uverejní na webovom sídle Parlamentu a na internetovej stránke poslanca na webovom sídle Parlamentu.
3. Pri posudzovaní správania sa berie do úvahy, či je správanie mimoriadne, opakované alebo trvalé, ako aj stupeň jeho závažnosti. V náležitých prípadoch sa zohľadní aj prípadné poškodenie dôstojnosti a dobrého mena Parlamentu.
3. Pri posudzovaní správania sa berie do úvahy, či je správanie mimoriadne, opakované alebo trvalé, ako aj stupeň jeho závažnosti. V náležitých prípadoch sa zohľadní aj prípadné poškodenie dôstojnosti a dobrého mena Parlamentu.
4. Sankcia môže zahŕňať jedno alebo niekoľko nasledujúcich opatrení:
4. Uložená sankcia musí byť účinná, primeraná a odrádzajúca. Sankcia môže zahŕňať jedno alebo niekoľko z nasledujúcich opatrení:
a) pokarhanie,
a) pokarhanie,
aa) zákaz poslancovi zastupovať Parlament v medziparlamentnej delegácii, na medziparlamentnej konferencii alebo akomkoľvek medziinštitucionálnom fóre na obdobie až jeden rok,
ab) v prípade porušenia dôvernosti obmedzenie práv na prístup k dôverným alebo utajovaným skutočnostiam na obdobie až jeden rok,
b) stratu nároku na denný príspevok na obdobie od dvoch do tridsiatich dní,
b) stratu nároku na denný príspevok na obdobie od dvoch do 60 dní,
c) bez toho, aby bol dotknutý výkon hlasovacieho práva v pléne a s výhradou prísneho dodržiavania pravidiel správania poslancov v takomto prípade, dočasné prerušenie účasti na všetkých alebo niektorých činnostiach Parlamentu s platnosťou od dvoch do tridsiatich dní, počas ktorých zasadá Parlament alebo jeden z jeho orgánov, výborov alebo delegácií,
c) bez toho, aby bol dotknutý výkon hlasovacieho práva v pléne a s výhradou prísneho dodržiavania pravidiel správania poslancov v takomto prípade, dočasné prerušenie účasti na všetkých alebo niektorých činnostiach Parlamentu na obdobie od dvoch do 60 dní, počas ktorých zasadá Parlament alebo ktorýkoľvek z jeho orgánov, výborov alebo delegácií.
d) zákaz poslancovi zastupovať Parlament v medziparlamentnej delegácii, na medziparlamentnej konferencii alebo akomkoľvek medziinštitucionálnom fóre, ktorý môže trvať až jeden rok;
e) v prípade porušenia zachovania dôvernosti obmedzenie práv na prístup k dôverným alebo utajovaným skutočnostiam, ktoré môže trvať až jeden rok.
5. Opatrenia stanovené v odseku 4 písm. b) až e) sa môžu zdvojnásobiť v prípade opakovaného porušenia, alebo ak sa poslanec odmietne podrobiť opatreniu prijatému podľa článku 175 ods. 3.
5. Opatrenia stanovené v odseku 4 písm. aa) až c) sa môžu zdvojnásobiť v prípade opakovaného porušenia, alebo ak sa poslanec odmietne podrobiť opatreniu prijatému podľa článku 175 ods. 3.
6. Predseda Parlamentu môže okrem toho predložiť Konferencii predsedov návrh na pozastavenie výkonu alebo odňatie jednej alebo viacerých funkcií poslanca, ktoré dotknutý poslanec v Parlamente zastáva, v súlade s postupom stanoveným v článku 21.
6. Predseda Parlamentu môže okrem toho predložiť Konferencii predsedov návrh na pozastavenie výkonu alebo odňatie jednej alebo viacerých funkcií poslanca, ktoré dotknutý poslanec v Parlamente zastáva, v súlade s postupom stanoveným v článku 21.
6a. Predseda rozhodne o dobe uverejnenia sankcií, pričom zohľadní, že minimálna doba uverejnenia je bez ohľadu na koniec mandátu príslušného poslanca takáto:
— dva roky v prípade sankcií uvedených v odseku 4 písm. a), aa) a ab),
— tri roky v prípade sankcií uvedených v odseku 4 písm. b) a c).
V prípade menej závažných porušení však môže predseda rozhodnúť o kratšej dobe uverejnenia.
__________
32a Pozri prílohu I.
Pozmeňujúci návrh 6 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – nadpis
PRÍLOHA I
PRÍLOHA I
KÓDEX SPRÁVANIA POSLANCOV EURÓPSKEHO PARLAMENTU V OBLASTI FINANČNÝCH ZÁUJMOV A KONFLIKTOV ZÁUJMOV
KÓDEX SPRÁVANIA POSLANCOV EURÓPSKEHO PARLAMENTU TÝKAJÚCI SA INTEGRITY A TRANSPARENTNOSTI
Pozmeňujúci návrh 7 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 1
Článok 1
Článok 1
Hlavné zásady
Hlavné zásady
Poslanci Európskeho parlamentu pri výkone svojich povinností:
Poslanci Európskeho parlamentu pri výkone svojich povinností:
a) vychádzajú z nasledujúcich všeobecných etických zásad a konajú v súlade s nimi: nestrannosť, poctivosť, transparentnosť, svedomitosť, čestnosť, zodpovednosť a úcta voči reputácii Parlamentu,
a) vychádzajú z nasledujúcich všeobecných etických zásad a konajú v súlade s nimi: nestrannosť, poctivosť, transparentnosť, svedomitosť, čestnosť, zodpovednosť a úcta voči dôstojnosti a reputácii Parlamentu,
b) konajú výlučne vo verejnom záujme a nezískavajú ani sa nesnažia získať žiadnu priamu alebo nepriamu finančnú výhodu ani žiadnu inú odmenu.
b) konajú výlučne vo verejnom záujme a nezískavajú ani sa nesnažia získať žiadnu priamu alebo nepriamu výhodu ani žiadnu inú odmenu.
Pozmeňujúci návrh 8 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 2
Článok 2
Článok 2
Hlavné povinnosti poslancov
Hlavné povinnosti poslancov
Poslanci Európskeho parlamentu pri plnení svojich povinností:
Poslanci Európskeho parlamentu pri plnení svojich povinností:
a) neuzatvoria žiadnu dohodu, na základe ktorej by museli konať alebo hlasovať v záujme inej právnickej alebo fyzickej osoby, čo by mohlo ohroziť ich slobodu hlasovania, ustanovenú v článku 6 aktu z 20. septembra 1976 o priamych a všeobecných voľbách členov Európskeho parlamentu a v článku 2 štatútu poslancov Európskeho parlamentu,
a) neuzatvoria žiadnu dohodu, na základe ktorej by museli konať alebo hlasovať v záujme inej právnickej alebo fyzickej osoby, čo by mohlo ohroziť ich slobodu hlasovania, ustanovenú v článku 6 aktu z 20. septembra 1976 o priamych a všeobecných voľbách členov Európskeho parlamentu a v článku 2 štatútu poslancov Európskeho parlamentu,
b) nepožadujú, neprijmú ani nedostávajú žiadnu priamu alebo nepriamu výhodu ani inú odmenu či užv hotovosti alebo vecnú, výmenou za určité správanie v rozsahu parlamentnej práce poslanca a dôsledne sa snažia predchádzať každej situácii, ktorá by mohla byť spojená s úplatkárstvom, korupciou alebo nenáležitým ovplyvňovaním,
b) nepožadujú, neprijmú ani nedostávajú žiadnu priamu alebo nepriamu výhodu ani inú odmenu vrátanehotovostnej alebo vecnej, výmenou za určité správanie v rozsahu parlamentnej práce poslanca a dôsledne sa snažia predchádzať každej situácii, ktorá by mohla byť spojená s úplatkárstvom, korupciou alebo nenáležitým ovplyvňovaním,
c) nevykonávajú platenú profesionálnu lobistickú činnosť priamo súvisiacu s rozhodovacím procesom Únie.
c) nevykonávajú platenú lobistickú činnosť priamo súvisiacu s rozhodovacím procesom Únie.
Pozmeňujúci návrh 9 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 3
Článok 3
Článok 3
Konflikt záujmov
Konflikt záujmov
1. Konflikt záujmov nastáva vtedy, keď má poslanecEurópskeho parlamentu osobný záujem, ktorý by mohol nevhodným spôsobom ovplyvňovať výkon jeho povinností poslanca. Konflikt záujmov nenastáva vtedy, keď výhody poslanca vyplývajú iba zo skutočnosti, že je súčasťou širokej verejnosti alebo širokej skupiny osôb.
1. Konflikt záujmov nastáva vtedy, keď výkon mandátu poslanca Parlamentu vo verejnom záujme môže byť nevhodným spôsobom ovplyvnený z rodinných alebo citových dôvodov, ekonomických záujmov alebo akéhokoľvek iného priameho alebo nepriameho osobného záujmu.
Konflikt záujmov nenastáva vtedy, keď výhody poslanca vyplývajú iba zo skutočnosti, že je súčasťou širokej verejnosti alebo širokej skupiny osôb.
2. Každý poslanec, ktorý zistí, že je vystavený konfliktu záujmov, musí okamžite podniknúť kroky potrebné na nápravu tejto situácie v súlade so zásadami a s ustanoveniami tohto kódexu správania. Ak poslanec nie je schopný vyriešiť konflikt záujmov, oznámito písomne predsedovi Parlamentu.V prípade nejasností môže poslanec požiadať o dôverné stanovisko poradný výbor pre správanie poslancov, ktorý je ustanovený podľa článku 7 tejto prílohy.
2. Poslanci vynaložia všetko primerané úsilie na odhalenie konfliktu záujmov.
Poslanec, ktorý si je vedomý konfliktu záujmov, sa okamžite usiluje o jeho vyriešenie. Ak ho nie je schopný vyriešiť, poslanec zabezpečí, aby bol príslušný súkromný záujem priznaný v súlade s článkom 4 tejto prílohy.
3. Bez toho, aby bol dotknutý odsek 2, poslanci pred vystúpením alebo hlasovaním v pléne, alebo v rámci orgánov Parlamentu, alebo ak boli navrhnutí ako spravodajcovia, oznámia akýkoľvek skutočný alebo možný konflikt záujmov v súvislosti s prerokúvanou vecou, pokiaľ tento konflikt nie je zjavný na základe informácií oznámených v súlade s článkom 4 tejto prílohy. Takéto oznámenie sa podá predsedovi písomne alebo ústne v priebehu príslušných parlamentných konaní.
3. Bez toho, aby bol dotknutý odsek 2, poslanci pred vystúpením alebo hlasovaním v pléne alebo v niektorom z orgánov Parlamentu, oznámia akýkoľvek konflikt záujmov v súvislosti s prerokúvanou vecou, pokiaľ tento konflikt nie je zjavný na základe informácií oznámených v súlade s článkom 4 tejto prílohy. Takéto oznámenie sa podá ústne vystúpením na príslušnom zasadnutí alebo schôdzi.
3a. Pred nástupom do funkcie podpredsedu, kvestora, predsedu alebo podpredsedu výboru alebo delegácie predloží poslanec vyhlásenie, v ktorom uvedie, či si je alebo nie je vedomý konfliktu záujmov v súvislosti s povinnosťami vyplývajúcimi z tejto funkcie.
Ak si je poslanec vedomý takéhoto konfliktu záujmov, opíše ho v tomto vyhlásení. V tom prípade sa môže ujať funkcie len vtedy, ak príslušný orgán rozhodne, že konflikt záujmov nebráni poslancovi vykonávať mandát vo verejnom záujme.
Ak takýto konflikt záujmov vznikne počas výkonu príslušnej funkcie, predloží poslanec vyhlásenie, v ktorom tento konflikt opíše, a zdrží sa výkonu povinností v súvislosti s touto konfliktnou situáciou, pokiaľ príslušný orgán nerozhodne, že konflikt záujmov nebráni poslancovi vo výkone jeho mandátu vo verejnom záujme.
3b. Poslanec, ktorý je navrhnutý za spravodajcu alebo tieňového spravodajcu alebo za účastníka oficiálnej delegácie alebo medziinštitucionálnych rokovaní, predloží vyhlásenie, v ktorom uvedie, či si je alebo nie je vedomý konfliktu záujmov v súvislosti s danou správou alebo stanoviskom, delegáciou alebo rokovaniami. Ak si je poslanec vedomý takéhoto konfliktu záujmov, opíše ho v tomto vyhlásení.
Ak poslanec, ktorý bol navrhnutý za spravodajcu, vyhlási, že má konflikt záujmov, príslušný výbor môže väčšinou odovzdaných hlasov rozhodnúť, že poslanec môže byť napriek tomu vymenovaný za spravodajcu z dôvodu, že konflikt záujmov nebráni poslancovi vo výkone jeho mandátu vo verejnom záujme.
Ak poslanec, ktorý bol navrhnutý za tieňového spravodajcu alebo za účastníka oficiálnej delegácie alebo medziinštitucionálnych rokovaní, vyhlási, že má konflikt záujmov, príslušná politická skupina môže rozhodnúť, že poslanec môže byť napriek tomu vymenovaný za tieňového spravodajcu alebo za účastníka oficiálnej delegácie alebo medziinštitucionálnych rokovaní z dôvodu, že konflikt záujmov nebráni poslancovi vykonávať jeho mandát vo verejnom záujme. Príslušný orgán však môže proti tomuto menovaniu namietať dvojtretinovou väčšinou odovzdaných hlasov.
3c. Predsedníctvo vypracuje formulár vyhlásenia uvedeného v odsekoch 3a a 3b tohto článku podľa článku 9 tejto prílohy. Tieto vyhlásenia sa uverejnia na internetovej stránke poslancov na webovom sídle Parlamentu.
Pozmeňujúci návrh 10 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 4
Článok 4
Článok 4
Vyhlásenie poslancov
Vyhlásenie o súkromných záujmoch
1. V záujme transparentnosti poslanci Parlamentu na vlastnú zodpovednosť predložia predsedovi Parlamentu vyhlásenie o finančných záujmoch do konca prvej schôdze po voľbách do Parlamentu (alebo do 30 dní od začatia výkonu mandátu v Parlamente počas volebného obdobia), a to vyplnením tlačiva, ktoré schvaľuje Predsedníctvo podľa článku 9 tejto prílohy. Poslanci informujú predsedu Parlamentu o každej zmene, ktorá má vplyv na ich vyhlásenie, do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k tejto zmene.
1. V záujme transparentnosti a zodpovednosti poslanci Parlamentu predložia predsedovi Parlamentu vyhlásenie o súkromných záujmoch do konca prvej schôdze po voľbách do Parlamentu (alebo do 30 kalendárnych dní od začatia výkonu mandátu v Parlamente počas volebného obdobia), a to vyplnením tlačiva, ktoré vypracuje Predsedníctvo podľa článku 9 tejto prílohy. Poslanci informujú predsedu Parlamentu o každej zmene, ktorá má vplyv na ich vyhlásenie, do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k tejto zmene.
2. Vyhlásenie o finančných záujmoch obsahuje tieto informácie, ktoré musia byť uvedené presným spôsobom:
2. Vyhlásenie o súkromných záujmoch obsahuje tieto informácie, ktoré musia byť uvedené podrobným a presným spôsobom:
a) pracovné činnosti poslanca vykonávané počas troch rokov pred nástupom do funkcie v Parlamente a jeho členstvo v radách alebo vo výboroch podnikov, mimovládnych organizácií, združení alebo akýchkoľvek iných subjektov s právnou subjektivitou v priebehu uvedeného obdobia,
a) pracovné činnosti poslanca vykonávané počas troch rokov pred nástupom do funkcie v Parlamente a členstvo v radách alebo vo výboroch podnikov, mimovládnych organizácií, združení alebo akýchkoľvek iných subjektov s právnou subjektivitou v priebehu uvedeného obdobia,
b) akýkoľvek plat, ktorý poslanec dostáva za výkon mandátu v inom parlamente,
c) akúkoľvek pravidelnú zárobkovú činnosť, ktorú poslanec vykonáva súbežne s výkonom svojho mandátu, či už ako zamestnanec alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba,
c) akúkoľvek zárobkovú činnosť vykonávanú súbežne s výkonom mandátu poslanca, vrátane názvu subjektu, ako aj oblasti a povahy činnosti, ak celková odmena za všetky vonkajšie činnosti poslanca presiahne 5 000 EUR v hrubom za kalendárny rok,
d) členstvo v radách alebo vo výboroch podnikov, mimovládnych organizácií, združení alebo akýchkoľvek iných subjektov s právnou subjektivitou alebo výkon akejkoľvek inej podobnej vonkajšej činnosti poslanca, a to bez ohľadu na to, či je toto členstvo alebo táto činnosť platená alebo neplatená,
d) členstvo v radách alebo vo výboroch podnikov, mimovládnych organizácií, združení alebo iných subjektov s právnou subjektivitou alebo výkon akejkoľvek inej podobnej vonkajšej činnosti poslanca,
e) akúkoľvek platenú príležitostnú vonkajšiu činnosť (vrátane písomnej tvorby, prednášok alebo znalectva), ak je celková výška odmeny za všetky príležitostné vonkajšie činnosti poslanca vyššia ako 5 000 EUR za kalendárny rok,
f) podiel v spoločnosti alebo účasť na partnerstve, v súvislosti s ktorými by mohlo dôjsť k vplyvu na verejnú politiku alebo ktorý umožňuje poslancovi získať významný vplyv na činnosť daného subjektu,
f) podiel v podnikoch alebo účasť na partnerstve, v súvislosti s ktorými by mohlo dôjsť k vplyvu na verejnú politiku alebo ktorý umožňuje poslancovi získať významný vplyv na činnosť daného subjektu,
g) akúkoľvek finančnú, personálnu alebo inú materiálnu podporu, ktorá je nad rámec podpory poskytovanej Parlamentom a ktorú poslancovi poskytli v súvislosti s jeho politickými aktivitami tretie strany, ktorých totožnosť sa musí uviesť,
g) akúkoľvek finančnú, personálnu alebo inú materiálnu podporu, ktorá je nad rámec podpory poskytovanej Parlamentom a ktorú poslancovi poskytli v súvislosti s jeho politickými aktivitami tretie strany, ktorých totožnosť sa musí uviesť,
h) akýkoľvekiný finančnýzáujem, ktorý by mohol ovplyvniť výkon funkcie poslanca.
h) akékoľvekpriame alebo nepriame súkromnézáujmyv zmysle článku 3 ods. 1, ktoré by mohli ovplyvniť výkon funkcie poslanca a ktoré nie sú uvedené v písmenách a) až g).
V prípade všetkých položiek, ktoré sa majú uviesť vo vyhlásení v súlade s prvým pododsekom, poslanec podľa potreby uvedie, či je platená, alebo neplatená;v prípade položiek a), c), d), e) a f) poslanectakisto uvádzajednu z týchto kategórií príjmov:
2a. V prípade všetkých položiek, ktoré sa majú uviesť vo vyhlásení v súlade s odsekom 2, poslanec podľa potreby uvedie, či vytvárajú alebo nevytvárajúpríjem alebo iné výhody.
Ak príjem vytvárajú, poslanec uvediepre každú samostatnú položku príslušnú výšku tohto príjmu a prípadne jeho periodicitu.Ostatné výhody musia byť opísané podľa svojej povahy.
– neplatená;
– od 1 EUR do 499 EUR mesačne;
– od 500 do 1 000 EUR mesačne;
– od 1 001 do 5 000 EUR mesačne;
– od 5 001 do 10 000 EUR mesačne;
– nad 10 000 EUR mesačne, s uvedením sumy zaokrúhlenej na najbližších 10 000 EUR.
Akýkoľvek nepravidelný príjem, ktorý sa poslancovi vypláca v súvislosti s jednotlivými položkami uvedenými vo vyhlásení podľa prvého pododseku, sa vypočítava na ročnom základe, vydelí sa dvanástimi a zaradí sa do jednej z kategórií uvedených v druhom pododseku.
3. Informácie poskytnuté predsedovi Parlamentu v súlade s týmto článkom sa uverejnia na internetovej stránke Parlamentu v ľahko dostupnej forme.
3. Informácie poskytnuté predsedovi Parlamentu v súlade s odsekmi 1, 2 a 2a sa uverejnia na webovom sídle Parlamentu v ľahko dostupnej forme.
4. Poslanec nemôže byť zvolený do funkcií v rámci Parlamentu ani žiadneho z jeho orgánov, menovaný ako spravodajca, ani sa nemôže zúčastniť na oficiálnej delegácii či medziinštitucionálnych rokovaniach, ak nepredložil svoje vyhlásenie o finančných záujmoch.
4. Poslanec nemôže byť zvolený do funkcií v rámci Parlamentu ani žiadneho z jeho orgánov, menovaný ako spravodajca alebo určený ako tieňový spravodajca, ani sa nemôže zúčastniť na oficiálnej delegácii či medziinštitucionálnych rokovaniach, ak nepredložil svoje vyhlásenie o súkromných záujmoch.
5. Ak predseda Parlamentu dostane informáciu, na základe ktorej sa domnieva, že vyhlásenie poslanca o finančných záujmoch je v podstatných bodoch nesprávne alebo neaktuálne, môžesa poradiť s poradným výborom uvedeným v článku 7 tejto prílohy. Predseda Parlamentu prípadne vyzve poslanca, aby svoje vyhlásenie opravil v lehote10 dní. Predsedníctvo môže prijať rozhodnutie o uplatnení odseku 4 na poslancov, ktorí neuposlúchnu výzvupredsedu Parlamentu na opravu.
5. Ak predseda Parlamentu dostane informáciu, na základe ktorej sa domnieva, že vyhlásenie poslanca o súkromných záujmoch je v podstatných bodoch nesprávne alebo neaktuálne, predseda Parlamentu požiada poslanca o vysvetlenie. V prípade absencie uspokojivého vysvetlenia sa predsedaporadí s poradným výborom pre správanie poslancov zriadeným podľa článku 7 tejto prílohy. Ak poradný výbor dospeje k záveru, že vyhlásenie nie je v súlade s týmto kódexom správania, odporučí predsedovi, aby požiadal poslanca o opravu jeho vyhlásenia.Ak predseda Parlamentu s ohľadom na toto odporúčanie dospeje k záveru, že poslanec porušil tento kódex správania, vyzve poslanca, aby svoje vyhlásenie opravil do15 kalendárnych dní. Ak poslanec tejto výzve na opravu nevyhovie, predseda Parlamentu prijme odôvodnené rozhodnutie v súlade s článkom 8 ods. 3 tejto prílohy. Príslušný poslanec má možnosť využiť vnútorné odvolacie postupy stanovené v článku 177 rokovacieho poriadku.
6. Spravodajcovia môžu dobrovoľne uviesť vo svojej dôvodovej správe k ich správe externých zástupcov záujmových skupín, s ktorými konzultovali záležitosti týkajúce sa predmetu správy56.
__________
56 Pozri rozhodnutie Predsedníctva z 12. septembra 2016 o realizácii medziinštitucionálnej dohody o zriadení registra transparentnosti.
Pozmeňujúci návrh 11 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 4 a (nový)
Článok 4a
Vyhlásenie o majetku
Poslanci na začiatku a na konci každého funkčného obdobia podávajú vyhlásenie o majetku a záväzkoch. Predsedníctvo stanoví zoznam kategórií majetku a záväzkov, ktoré majú byť predmetom vyhlásenia, a vypracuje formulár vyhlásenia. Tieto vyhlásenia sa odovzdávajú predsedovi Parlamentu a sú prístupné len príslušným orgánom bez toho, aby bolo dotknuté vnútroštátne právo.
Pozmeňujúci návrh 12 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 5
Článok 5
Článok 5
Dary alebo podobné výhody
Dary alebo podobné výhody
1. Poslanci Európskeho parlamentu sa počas výkonu svojich povinností zdržia prijímania akýchkoľvek darov alebo podobných výhod, okrem darov a výhod, ktorých približná hodnota je nižšia ako 150 EUR a ktoré boli poskytnuté na znak úcty voči poslancovi alebo ktoré boli poskytnuté na znak úcty voči poslancovi oficiálne zastupujúcemu Parlament.
1. Poslanci Európskeho parlamentu sa v rámcisvojej poslaneckej funkcie zdržia prijímania akýchkoľvek darov alebo podobných výhod, okrem darov a výhod, ktorých približná hodnota je nižšia ako 150 EUR a ktoré boli poskytnuté na znak úcty voči poslancovi alebo ktoré boli poskytnuté na znak úcty voči poslancovi oficiálne zastupujúcemu Parlament.
2. Akýkoľvek dar, ktorý poslanec dostal v súlade s odsekom 1 pri oficiálnom zastupovaní Parlamentu, sa odovzdá predsedovi Parlamentu a zaobchádza sa s ním v súlade s vykonávacími opatreniami stanovenými Predsedníctvom podľa článku 9 tejto prílohy.
2. Akýkoľvek dar v približnej hodnote viac ako 150 EUR, ktorý poslanec dostal v súlade s odsekom 1 pri oficiálnom zastupovaní Parlamentu, sa odovzdá predsedovi Parlamentu a zaobchádza sa s ním v súlade s vykonávacími opatreniami stanovenými Predsedníctvom podľa článku 9 tejto prílohy.
3. Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa neuplatňujú na úhradu cestovných nákladov a výdavkov na ubytovanie a pobyt poslancov ani na priamu platbu takýchto výdavkov tretími stranami, ak sa poslanec na základe pozvania a v rámci výkonu svojich povinností zúčastnil na akýchkoľvek podujatiach organizovaných tretími stranami.
3. Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa neuplatňujú na úhradu cestovných nákladov a výdavkov na ubytovanie a pobyt poslancov ani na priamu platbu takýchto výdavkov tretími stranami, úplnú alebo čiastočnú, ak sa poslanec na základe pozvania a v rámci výkonu svojich povinností zúčastnil na akýchkoľvek podujatiach organizovaných tretími stranami. Poslanci oznámia predsedovi Parlamentu svoju účasť na týchto podujatiach a poskytnú požadované informácie v súlade s vykonávacími opatreniami stanovenými Predsedníctvom podľa článku 9 tejto prílohy.
Rozsah pôsobnosti tohto odseku, najmä pravidlá na zabezpečenie transparentnosti, sa určí vo vykonávacích opatreniach stanovených Predsedníctvom podľa článku 9.
Pozmeňujúci návrh 13 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 5 a (nový)
Článok 5a
Zverejňovanie stretnutí
1. Poslanci by sa mali stretávať len so zástupcami záujmových skupín, ktoré sú zapísané v registri transparentnosti zriadenom Medziinštitucionálnou dohodou o povinnom registri transparentnosti56a.
2. Poslanci zverejňujú na internete všetky plánované stretnutia súvisiace s parlamentnou činnosťou:
a) so zástupcami záujmových skupín, na ktorých sa vzťahuje Medziinštitucionálna dohoda o povinnom registri transparentnosti, alebo
b) so zástupcami verejných orgánov tretích krajín vrátane ich diplomatických misií a veľvyslanectiev.
3. Povinnosť stanovená v odseku 2 sa vzťahuje na stretnutia, ktorých sa zúčastňuje poslanec alebo asistenti poslanca v jeho mene.
4. Odchylne od odseku 2 poslanci nemusia zverejniť stretnutie, ktorého zverejnenie by ohrozilo život, fyzickú integritu alebo slobodu jednotlivca, alebo môžu rozhodnúť, že nezverejnenia stretnutia, ak sú iné závažné dôvody na zachovanie dôvernosti. Takéto stretnutia sa namiesto toho oznámia predsedovi Parlamentu, ktorý zachová dôvernosť tohto oznámenia alebo rozhodne o anonymizovanom alebo neskoršom zverejnení. Predsedníctvo stanoví podmienky, za ktorých môže predseda Parlamentu takéto oznámenie zverejniť.
5. Predsedníctvo poskytne nevyhnutnú infraštruktúru na webovom sídle Parlamentu.
6. Článok 4 ods. 5 tejto prílohy sa uplatňuje mutatis mutandis.
__________
56a Medziinštitucionálna dohoda z 20. mája 2021 medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Európskou komisiou o povinnom registri transparentnosti (Ú. v. EÚ L 207, 11.6.2021, s. 1).
Pozmeňujúci návrh 14 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 5 b (nový)
Článok 5b
Vyhlásenie o poskytnutých informáciách
Bez toho, aby bola dotknutá požiadavka zverejňovať stretnutia podľa článku 5a, spravodajcovia uvedú v prílohe k svojej správe alebo stanovisku zoznam subjektov alebo osôb, ktoré im poskytli informácie o záležitostiach súvisiacich s predmetom spisu. Článok 5a ods. 4 tejto prílohy sa uplatňuje mutatis mutandis.
Pozmeňujúci návrh 15 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 6
Článok 6
Článok 6
Činnosti bývalých poslancov
Činnosti bývalých poslancov
Bývalí poslanci Európskeho Parlamentu, ktorí sa venujú profesionálnym činnostiam v oblasti lobingu alebo zastupovania priamo súvisiacimi s rozhodovacím postupom v Európskej únii, by o tom mali informovať Európsky Parlament a nesmú počas zapojenia do týchto činností využívať výhody, na ktoré majú nárok bývalí poslanci podľa pravidiel stanovených Predsedníctvom na tento účel57.
Bývalí poslanci Parlamentu, ktorí sa venujú profesionálnym činnostiam v oblasti lobingu alebo zastupovania priamo súvisiacimi s rozhodovacím postupom v Európskej únii, by o tom mali informovať Parlament a nesmú počas zapojenia do týchto činností využívať výhody, na ktoré majú nárok bývalí poslanci podľa pravidiel stanovených Predsedníctvom na tento účel57.
Poslanci sa s bývalými poslancami, ktorých mandát sa skončil pred menej ako šiestimi mesiacmi a ktorí patria do kategórie osôb uvedené v článku 5a ods. 2 tejto prílohy, nezapájajú do žiadnej činnosti, ktorá by mohla bývalým poslancom umožniť ovplyvniť tvorbu alebo vykonávanie politiky alebo právnych predpisov alebo rozhodovacie procesy Parlamentu.
__________
__________
57 Rozhodnutie Predsedníctva z 12. apríla 1999 o výhodách poskytovaných bývalým poslancom Európskeho parlamentu.
57 Rozhodnutie Predsedníctva zo 17. apríla 2023 o bývalých poslancoch Európskeho parlamentu.
Pozmeňujúce návrhy 16, 21cp7, 25cp2-5 a 25cp9 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 7
Článok 7
Článok 7
Týmto sa zriaďuje poradný výbor pre správanie poslancov
Poradný výbor pre správanie poslancov
1. Zriaďuje sa poradný výbor pre správanie poslancov (ďalej len „poradný výbor“).
1. Zriaďuje sa poradný výbor pre správanie poslancov (ďalej len „poradný výbor“).
2. Poradný výbor mápäť členov, ktorých vymenuje predseda Parlamentu na začiatku svojho funkčného obdobia spomedzi členov Výboru pre ústavné veci a Výboru pre právne veci, pričom zohľadní skúsenosti poslancov a politickú vyváženosť.
2. Poradný výbor je zložený zôsmichsúčasných poslancov Parlamentu, ktorých vymenuje predseda Parlamentu na začiatku svojho funkčného obdobia, pričom zohľadní skúsenosti poslancov a politickú a rodovú vyváženosť.
Každý člen poradného výboru vykonáva na šesť mesiacov rotujúce predsedníctvo.
Vo funkcii predsedu sa každých šesť mesiacov striedajú členovia poradného výboru.
3. Predseda Parlamentu menuje na začiatku svojho funkčného obdobia aj náhradných členov poradného výboru, a to jedného za každú politickú skupinu, ktorá nie je v poradnom výbore zastúpená.
3. Predseda Parlamentu vymenuje na začiatku svojho funkčného obdobia aj náhradných členov poradného výboru, a to jedného za každú politickú skupinu, ktorá nie je v poradnom výbore zastúpená.
Ak člen politickej skupiny, ktorá nie je zastúpená v poradnom výbore, údajne poruší tento kódex správania, príslušný náhradný člen sa stane šiestym riadnym členom poradného výboru na účely preskúmania tohto údajného porušenia.
Ak člen politickej skupiny, ktorá nie je zastúpená v poradnom výbore, údajne poruší tento kódex, alebo v prípade výzvy podľa odseku 4 týkajúcej sa tohto člena, príslušný náhradný člen sa stane deviatym riadnym členom poradného výboru.
3a. Ak riadny alebo náhradný člen poradného výboru údajne poruší tento kódex správania, riadny člen alebo náhradný člen sa zdrží účasti na konaniach poradného výboru v súvislosti s týmto údajným porušením.
4. Na základe žiadosti poslanca mu poradný výbor poskytne do 30 kalendárnych dní dôverné usmernenia zamerané na výklad a uplatňovanie ustanovení tohto kódexu správania. Príslušný poslanec sa môže opierať o tieto usmernenia.
4. Na žiadosť poslanca mu poradný výbor poskytne do 30 kalendárnych dní dôverné usmernenia zamerané na výklad a uplatňovanie ustanovení tohto kódexu správania, najmä so zreteľom na konflikty záujmov. Príslušný poslanec sa môže opierať o tieto usmernenia.
Poradný výbor posudzuje na žiadosť predsedu Parlamentu aj údajné prípady porušenia tohto kódexu správania a poskytuje predsedovi poradenstvo týkajúce sa možných opatrení, ktoré je potrebné prijať.
Poradný výbor posudzuje na žiadosť predsedu Parlamentu aj údajné prípady porušenia tohto kódexu správania a poskytuje predsedovi Parlamentu poradenstvo týkajúce sa možných opatrení, ktoré je potrebné prijať.
Poradný výbor aktívne monitoruje dodržiavanie tohto kódexu správania a jeho vykonávacích opatrení zo strany poslancov. Na prípadné porušenie týchto ustanovení upozorní predsedu Parlamentu.
Údajné porušenia tohto kódexu správania sa môžu oznámiť priamo poradnému výboru, ktorý ich môže posúdiť a poskytuje predsedovi Parlamentu poradenstvo týkajúce sa možných opatrení, ktoré je potrebné prijať. Predsedníctvo môže prijať pravidlá postupu pri oznamovaní údajných porušení.
5. Poradný výbor môže po konzultácii s predsedom Parlamentu požiadať o poradenstvo externých odborníkov.
5. Poradný výbor môže požiadať o poradenstvo externých odborníkov v úplnej dôvernosti.
6. Poradný výbor uverejňuje výročnú správu o svojej činnosti.
6. Poradný výbor uverejňuje výročnú správu o svojej činnosti a pravidelne zvyšuje znalosť poslancov o tomto kódexe správania a jeho vykonávacích opatreniach.
Pozmeňujúci návrh 17 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 8
Článok 8
Článok 8
Postup v prípade možného porušenia kódexu správania
Postup v prípade údajného porušenia tohto kódexu správania
1. Ak existujú dôvody, na základe ktorých sa možno domnievať, že poslanec Európskeho parlamentu pravdepodobne porušil tento kódex správania, predseda Parlamentu vec s výnimkou zjavne znepokojivých prípadov pridelí poradnému výboru.
1. Ak existujú dôvody, na základe ktorých sa možno domnievať, že poslanec Parlamentu pravdepodobne porušil tento kódex správania, predseda Parlamentu vec pridelí poradnému výboru.
2. Poradný výbor preskúma okolnosti údajného porušenia a môže vypočuť príslušného poslanca. Na základe svojich zistení vypracuje pre predsedu Parlamentu odporúčanie týkajúce sa možného rozhodnutia.
2. Poradný výbor preskúma okolnosti údajného porušenia a môže vypočuť príslušného poslanca. Na základe svojich zistení vypracuje pre predsedu Parlamentu odporúčanie, prípadne so sankciou, ktorá môže zahŕňať jedno alebo viacero opatrení uvedených v článku 176 ods. 4, 5 a 6 rokovacieho poriadku.
Ak sa stály člen alebo náhradný člen poradného výboru mal dopustiť porušenia kódexu správania, tento člen alebo náhradný člen sa zdrží účasti na konaniach poradného výboru súvisiacich s týmto údajným porušením.
3. Ak predseda Parlamentu na základe odporúčania a po tom, ako vyzval príslušného poslanca na predloženie písomných pripomienok, dospeje k záveru, že príslušný poslanec porušil kódex správania, prijme odôvodnené rozhodnutie, v ktorom stanoví sankciu. Predseda Parlamentu oznámi toto odôvodnené rozhodnutie príslušnému poslancovi.
3. Ak predseda Parlamentu na základe odporúčania a po tom, ako vyzval príslušného poslanca na predloženie písomných pripomienok, dospeje k záveru, že príslušný poslanec porušil tento kódex správania, prijme odôvodnené rozhodnutie, v ktorom uloží sankciu. Predseda Parlamentu oznámi toto odôvodnené rozhodnutie príslušnému poslancovi.
Sankcia môže zahŕňať jedno alebo viacero opatrení uvedených v článku 176 ods. 4 až 6 rokovacieho poriadku.
Sankcia môže zahŕňať jedno alebo viacero opatrení uvedených v článku 176 ods. 4, 5 a 6 rokovacieho poriadku.
4. Príslušný poslanec má možnosť využiť vnútorné odvolacie postupy stanovené v článku 177 rokovacieho poriadku.
4. Príslušný poslanec má možnosť využiť vnútorné odvolacie postupy stanovené v článku 177 rokovacieho poriadku.
4a. Predseda Parlamentu tiež pridelí poradnému výboru systematické, závažné alebo opakované porušovanie povinnosti zverejňovať informácie stanovené v tomto kódexe správania.
Pozmeňujúci návrh 18 Rokovací poriadok Európskeho parlamentu Príloha I – článok 9
Článok 9
Článok 9
Vykonávanie
Vykonávanie
Predsedníctvo stanoví vykonávacie opatrenia k tomuto kódexu správania vrátane postupu kontroly a v prípade potreby aktualizuje sumy stanovené v článkoch 4 a 5 tejto prílohy.
Predsedníctvo stanoví vykonávacie opatrenia k tomuto kódexu správania vrátane postupu kontroly jeho dodržiavania a odbornej prípravy poslancov.
Predsedníctvo môže vypracovať návrhy na revíziu tohto kódexu správania.
Predsedníctvo môže vypracovať návrhy na revíziu tohto kódexu správania.