Amandmani koje je donio Europski parlament 9. studenoga 2023. o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2012/19/EU o otpadnoj električnoj i elektroničkoj opremi (OEEO) (COM(2023)0063 – C9-0016/2023 – 2023/0025(COD))(1)
(4.a) Sud je također zaključio da pravo Unije treba tumačiti tako da činjenica da je država članica donijela zakonodavstvo protivno direktivi Unije prije nego što je ta direktiva usvojena ne predstavlja sama po sebi povredu prava Unije jer se ne može smatrati da je rezultat direktive ozbiljno ugrožen prije nego što ta direktiva postane dio pravnog poretka Unije.
(9.a) Kako bi se u budućim revizijama Direktive 2012/19/EU zadržalo načelo pravne sigurnosti, važno je obratiti posebnu pozornost na sprečavanje donošenja svih odredaba koje bi mogle imati neopravdane retroaktivne učinke. Potrebno je osigurati jasnoću i predvidljivost za proizvođače EEO-a s obzirom na uvjete rada koji su bili na snazi u trenutku stavljanja njihovih proizvoda na tržište. Taj pristup pomaže u izbjegavanju rizika od nepredvidljivih troškova povezanih s budućim gospodarenjem OEEO-om. Nadalje, takve bi revizije trebale poštovati hijerarhiju otpada kako je utvrđena u članku 4. Direktive 2008/98/EZ.
(10.a) Neprimjerena obrada otpadnih fotonaponskih ploča i OEEO iz otvorenog područja primjene dovodi do velikog štetnog djelovanja na zdravlje i okoliš. Stoga bi trebalo osigurati pravilnu obradu fotonaponskih ploča i maksimiziranje oporabe otpada od fotonaponskih ploča na kraju njihova životnog vijeka. Ne dovodeći u pitanje izmjene koje su potrebne u pogledu financijskih obveza kako bi se pokrili troškovi prikupljanja i obrade otpadnih fotonaponskih ploča stavljenih na tržište prije 13. kolovoza 2012. i otpada od sveg EEO-a iz „otvorenog područja primjene” stavljenog na tržište prije 15. kolovoza 2018., a koje su uvedene u ovoj Direktivi, države članice trebale bi osigurati gospodarenje povezanim OEEO-om na način koji je prihvatljiv za okoliš. Države članice mogu poticati proizvođače da u okviru svojih pojedinačnih ili kolektivnih programa proširene odgovornosti proizvođača pravilno prikupljaju i obrađuju povezani povijesni OEEO fotonaponskih ploča i EEO iz otvorenog područja primjene.
(10.b) Pri preispitivanju Direktive 2012/19/EU i rješavanju njezinih nedostataka, ključno je osigurati da se troškovi gospodarenja OEEO-om ne prenose nerazmjerno na potrošače ili građane. To uključuje uzimanje u obzir načela „onečišćivač plaća”, razmatranje mogućih odredbi koje se odnose na ciljeve prikupljanja OEEO-a i poštovanje hijerarhije otpada kako je utvrđena u članku 4. Direktive 2008/98/EZ.
1. Komisija najkasnije [31. prosinca 2026.] procjenjuje potrebu za revizijom ove direktive i, prema potrebi, u vezi s tim predstavlja zakonodavni prijedlog popraćen temeljitom procjenom socioekonomskog učinka i utjecaja na okoliš.
2. U procjeni učinka Komisija posebno ocjenjuje sljedeće:
(a) odredbe kojima se u prvom se redu jamči poštovanje načela pravne sigurnosti i nepostojanje odredbe koja bi mogla dovesti do neopravdanog retroaktivnog učinka u bilo kojoj državi članici;
(b) odredbe kojima se osigurava provođenje hijerarhije otpada, kako je utvrđena u članku 4. Direktive 2008/98/EZ;
(c) odredbe kojima se osigurava da građani i potrošači nisu opterećeni nerazmjernim troškovima, u skladu s načelom „onečišćivač plaća”;
(d) odredbe kojima se osigurava potpuna provedba i izvršenje ove direktive, posebno u pogledu odgovarajućih ciljeva prikupljanja, te sprečava nezakonita trgovina OEEO-om;
(e) stvaranje nove kategorije „fotonaponskih ploča” u okviru ove direktive da bi se fotonaponske ploče odvojile od postojeće kategorije 4. OEEO-a, „velika oprema”, kako je navedeno u prilozima III. i IV., te izračunale ciljne vrijednosti prikupljanja na temelju otpadnih fotonaponskih ploča dostupnih za prikupljanje na temelju njihova predviđenog vijeka trajanja, a količine proizvoda stavljenih na tržište;
(f) uspostavu mehanizma kojim se osigurava da će u slučaju bankrota ili likvidacije proizvođača budući troškovi prikupljanja, obrade, oporabe i ekološki prihvatljivog zbrinjavanja otpada od fotonaponskih ploča, i iz privatnih kućanstava i od korisnika koji nisu privatna kućanstva, biti financijski pokriveni.
(2.a) u članku 13. stavku 1., drugi podstavak zamjenjuje se sljedećim:
Za povijesni otpad koji se zamjenjuje novim jednakim proizvodima ili novim proizvodima koji ispunjavaju istu funkciju, financiranje tih troškova osiguravaju proizvođači tih proizvoda prilikom dobave. Države članice mogu alternativno predvidjeti da korisnici koji nisu privatna kućanstva isto tako budu djelomično ili u potpunosti odgovorni za to financiranje.
„Financiranje troškova povijesnog OEEO-a („povijesni otpad”), koji proizlazi iz EEO-a iz članka 2. stavka 1. točke (a), osim fotonaponskih ploča, koji se zamjenjuje novim jednakim proizvodima ili novim proizvodima koji ispunjavaju istu funkciju, osiguravaju proizvođači tih proizvoda prilikom dobave. Države članice mogu alternativno predvidjeti da korisnici koji nisu privatna kućanstva isto tako budu djelomično ili u potpunosti odgovorni za to financiranje.”
(2.b) u članku 13. stavku 1. treći podstavak zamjenjuje se sljedećim:
Za drugi povijesni otpad financiranje troškova osiguravaju korisnici koji nisu privatna kućanstva.
„Za drugi povijesni otpad koji proizlazi iz EEO-a iz članka 2. stavka 1. točke (a), osim fotonaponskih ploča, financiranje troškova osiguravaju korisnici koji nisu privatna kućanstva.”
Države članice stavljaju na snagu zakone i druge propise koji su potrebni radi usklađivanja s ovom Direktivom najkasnije [jednu godinu od njezina stupanja na snagu]. One Komisiji odmah dostavljaju tekst tih odredaba.
Države članice stavljaju na snagu zakone i druge propise koji su potrebni radi usklađivanja s ovom Direktivom najkasnije [18 mjeseci od njezina stupanja na snagu]. One Komisiji odmah dostavljaju tekst tih odredaba.